auto auto-test VW Passat GLS Volvo 343 met 4-bak ciktueel allerlei Onderweg Simcca Horizon m met zwaardere motor 100.000 ste IVSazda hier gearriveerd Banden veiligheidsactie 1ste lustrum Automarkt in Autotron Drunen Het Franse Peugeot-concem Is de grootste auto produce rende onderneming in Europa geworden na de overneming van de Europese Chrysler ves tigingen. Op de tweede plaats komt Volkswagen en op de derde Renault. Vierde en vijfde zijn resp. Fiat en Daim ler-Benz. Dan volgen Leyland, Volvo, Saab Scania, BMW en Alfa Romeo. Deze rangschik king is naar de omzet in mil jarden dollars gerekend. Eind 1977 liepen er in Ame rika 300.000 bromfïetssn. Al thans deze waren geregi streerd. De gemiddelde brom- fietsbezitter is daar ruim 41 jaar oud. In 1977 werden er 265.000 ex. ingevoerd vergele ken met 105.000 in 1976 en 40.000 in 1975. Fiat is geïnteresseerd in een meerderheidsbelang bij Seat, de Spaanse producent van in licentie gebouwde Fiats. Het beroemde Italiaanse merk Lancia is geheel geïntegreerd in het Fiat concern. Fiat heeft een belang van 36% in Seat en wil dit uitbreiden. De Spaanse overheid is tot nu toe altijd tegen meerderheidsdeelneming van buitenlandse concerns geweest. Enkele tweede-kamerleden hebben er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aan gedrongen voor auto's een voorruit van gelaagd glas verplicht te gaan stellen. Een gesprongen voorruit kan één van de oorzaken zijn van een frontale botsing. Gelaagd glas verbeterd de verkeersveilig heid niet onaanzienlijk. Het is dinsdag 19 september, 's middags 12 minuten voor vijf. Enkele minuten daarvoor heeft, een ambulance-auto op dracht gekregen met spoed naar een bepaalde plaats te gaan. Tenminste aan het rij gedrag te zien, zal dat wel zo geweest zijn. We rijden door het oude centrum van Ensche- 'de en slaan bij een kruising linksaf een winkelstraat in met éénrichtingsverkeer en par- keerstroken aan (je rechter zijde. Bij het linksafslaan ho ren we geloei van sirenes evenals andere weggebruikers. Zelfs na ons slaat nog een au tomobilist linksaf en die pas zag met onverantwoordelijke snelheid de ambulance van rechts-achter naderen. Aan sirenegeloei is absoluut niet te bepalen uit welke rich ting die komt. Pal achter ons remt de ambulance en dat merken we aan de gierende banden. Omdat we voor deze voortsnellende auto een goed heenkomen wilden zoeken dienden we af te remmen, maar dat beviel de bewuste chauffeur waarschijnlijk min der goed. Alles speelde zich af in tienden van seconden maar het ging gelukkig weer goed. Want waren wij het niet die als obstakel fungeerden, het kon net zo goed een fietser of een overstekende voetganger geweest zijn die met dit brute geweld geconfronteerd werd. Het wordt dan bijna zo dat je gelijk achterin kunt gaan lig gen. Soms lijkt het op een soort machtsmisbruik waarvan deze heren zich bedienen. Een ieder die aan het verkeer deelneemt, ook ambulances, brandweer en politie-auto's dienen te weten wat in de wet telijke regelen staat. En dat is voor deze situaties dat verkeer van rechts geen recht op voor rang heeft, maar dat het ver keer van links aan het verkeer van rechts voorrang dient te geven. Wat hier gezegd wordt geldt dus voor iedere wegge bruiker. Wanneer deze instan ties zich op hun voertuigen bedienen van optische en ge luidssignalen - blauw zwaai licht en meertonige hoorn dan zijn de andere weggebrui kers verplicht hen de vrije doorgang te laten, ook zij mo gen de voorrang niet nemen. Ze zijn verplicht met een zo danige snelheid de kruising op te rijden dat zij er zich van kunnen vergewissen dat ieder een hen heeft gezien en dat de kans op aanrijdingen tn feite is uitgesloten. Ook zij moeten een kruising 'met matige snel heid oprijden. Dit citaat komt uit een redactioneel artikel van politiezijde dat eerder ver scheen onder de kop „Het recht van voorrang bestaat niet". De GLS versie van 4e Hori zon wordt voor het modeljaar 1979 voorzien van een aantal verbeteringen, die voornamelijk betrekking hebben op de mo tor en de uitrusting. Motorisch heeft de GLS nu de 1442 cc. versie, die ook in de 1308 zit. Het vermogen dat bij de 1308 resp. 75 en 85 pk groot is, werd gereduceerd tot 69 pk, en is maar één paardekracht meer dan de Horizon GL met 1294 cc. motor. Het belangrijkste is dat by een grotere motorin- houd het verbruik gunstiger ligt by geiyke prestaties. De trekkracht onderin, dus by lagere toerentallen, zal ze ker wat gunstiger uitvallen en het koppel eveneens. De GLS wordt aangeduid met 1.5, het geen zou doen vermoeden dat er een anderhalve liter motor ingebouwd is. Horizon SX Een heel belangrijk nieuwtje is de computer, die ingebouwd in het dashboard, talrijke in formaties verstrekt. De rytyd vanaf het moment dat men vertrokken is, de normale tijd. gemiddelde snelheid, afgelegde kilometers en gemiddeld ben zineverbruik met totaal aantal verbruikte liters. Ook een z.g. rempomat is ingebouwd Deze regelt via een handle aan het stuur de snelheid, d wz wan neer men op een bepaalde snelheid njdt, dan kan met de handle de snelheid gefixeerd worden. Een volautomatische versnellingsbak completeert deze nieuwste uitvoering van de succesvolle Horizon Toyota zal volgens Ameri kaanse persbureaus een as semblagefabriek in Amerika gaan bouwen. De waardever mindering van de dollar in vergelijking met het Japanse betaalmiddel de yen heeft hiertoe geleid. Waar de fa briek komt en wat er in de toekomst gebouwd zal worden staat nog niet vast. De komende maand gaat Saab de productie verhogen. 'Op alle belangrijke markten Kortgeleden bereikte ons de vraag van een lezer die graag een antwoord wilde hebben op het probleem van het snel doorroesten van een uitlaat. Men hoort nog wel eens dat na een jaar de uitlaat vervan gen dient te worden. Wanneer dat het geval is, dan betreft het meestentijds de demper, of wanneer er twee onder zitten beide dempers. De uitlaatpijp heeft er minder last van, vooral het eerste stuk vanaf het spruitstuk. Hoe is dat mo gelijk en moet de garage de kosten van vervanging dragen. In de garantieperiode wel en deze bedraagt over het alge meen één jaar ongeacht het aantal gereden kilometers. Bij veel gereden kilometers zal de uitlaat over het algemeen lan ger meegaan, omdat de motor heel goed op bedrijfstempera- tuur is geweest en dat komt het gehele uitlaatsysteem ten goede. Korte ritjes houden in dat de motor niet op tempera tuur komt en dan vormt er zich condens in de uitlaat. Het laagje water dat zich op het laagste punt in de uitlaat ophoopt kan niet weg en dat betekent roestvorming. Bij de ene uitlaat sneller dan bij de andere, want het is afhankelijk van de kwaliteit. Wanneer ze van dik plaat gemaakt zijn is de levensduur langer dan bij uitlaten die uit heel dun plaat gefabriceerd zijn. Fabrieksuit- laten en vervangende van ge renommeerde merken zullen over het algemeen langer mee gaan dan die die merkloos in de handel gebracht worden. Natuurlijk betaalt men voor een goede ook meer geld. We onderschrijven de vraag niet geheel De ervaring heeft ons geleerd dat bij een gemiddeld gebruik, waarbij de ene keer een lange rit gemaakt ivordt en de andere keer veel korte ritjes, de uitlaat toch zeker wel twee jaar zonder problemen meegaat Eind augustus werd de 100 000 ste Mazda ontscheept in ons land. Voor de importeur en de dealer-organisatie een gedenkwaardige dag In het Lips Autotron te Drunen wer den de sleutels van deze auto, een 323 overhandigd aan de dealer die deze auto besteld had. Dit type Mazda behaalde al grote successen en de fa briek drong hiermede door op de lyst van de 10 meest ver kochte merken in ons land. stijgt de vraag en wel met 8 procent. In Amerika is t.o.v. 1977 16% meer verkocht zodat er nu al 10.000 ex. afgeleverd werden. In ons land werden tot en met 31 augustus 2300 Saabs afgeleverd, dat is al 600 meer dan in 1977. In 1973 werd de eerste Pas sat uitgebracht. Dat is nu 5 jaar geleden en op dit mo ment rijden de eerste 79er modellen al weer rond. De auto werd in weze afgeleid van de Audi 80, die een jaar daarvoor geïntroduceerd werd en een „bestseller" bleek te zijn. Deze laatste nu is voor 1979 grondig onder handen genomen waardoor Passat en Audi een grotere afstand van elkaar genomen hebben. Een ander groot verschil is terug te vinden in het uiterlijk. Heeft de Audi vastgehouden aan de normale carrosserielijn die de echte „kofferbak" aan geeft, de Passat heeft de fast- back-styling, waardoor een 3e of 5e deur te verwezenlijken is. Voor de test kozen we de GLS met 75 pk. motor. Lever baar is ook nog een 10 pk. sterkere versie, die de nodige guldens meer kost. Met de 75 pk. is de Passat tot zeer goede prestaties in staat en met de ruimte en het voorhanden zijnde comfort een Fijne reis- auto. Pittige motor De motoren zyn niet gewy- zigd by de laatste uitvoeringen van de Passat, wel werd er een diesel aan toegevoegd De standaard versie heeft een 1 3 liter motor met een vermogen van 60 pk of 44 kw De ge teste versie had de 16 liter krachtbron met 75 pk. of 55 Alle Volkswagens en ook alle Audi's hebben voorwiel aandrij ving. Het gehele program van deze autogigant is bewust naar één principe gestuurd. Het grote voordeel is dat de tech nici op de ontwikkelings-afde- ling al hun energie en deskun digheid kunnen uitleven op een optimale beheersing van het belangrijke onderdeel wie lophanging en aandrijving De Passat is in een bocht, afhan- kelyk van de snelheid, nog be hoorlijk onderstuurd. Al wel minder dan de vorige jaargan gen. maar toch duidelijk aan wezig. Afgenomen is het zelf- centrerende effect van de stuurinrichting, hetgeen in houdt dat by het uitkomen van een bocht het stuur niet zo abrupt terug wil in de rech tuit stand. Laat men gas los in een bocht dan verandert het onderstuur in overstuur Een tendens die zich meer en meer manifesteert en die in zekere zin een niet onbelangrijke vei ligheidsfactor betekent. De rechtuitstabiliteit is uitstekend en de besturing vry licht. De vering is comfortabel en soe pel. By een wat zwaarder be laden auto helt deze wel naar achteren over, hetgeen de grip van de aangedreven voorwielen vermindert. Vooral merkbaar op de minder goede wegen met steenslag oa. in de ber gen. En nadelig wanneer een caravan getrokken wordt en men op een helling weg moet rijden. Het diagonaal geschei den remsysteem met schyven voor en trommels achter vol doet uitstekend Diagonaal ge scheiden betekent dat er altyd één voorwiel blijft functioneren, wanneer er in het systeem een mankement optreedt. ken wordt om in te bouwen, dan is het helemaal een voi- ture met allure. Technisch is de 343 fraai op gezet en de Dlon-as achter bleef ook by de versnellings bak-versie gehandhaafd. De bak zelf zit aan het differen tieel vast, hetgeen qua ge wichtsverdeling optimaal is. Ook gaat het schakelen licht en direct, hetgeen by deze bouwwijze nogal eens iets te wensen overlaat. Motorisch zorgen de 70 pk. of de 51 4 ki lowatt voor behoorlyke presta ties. Tot 100 km. tegen de 16 sec., hetgeen vry goed is. Als topsnelheid noteerden we by na 150 km., ook als goed te be oordelen. Aangezien deze auto een gewicht heeft van tegen de 1000 kg. moet de motor wel het nodige verzetten om be hoorlijke prestaties te realise ren. Het interieur is helemaal onder de loep genomen en de veranderingen aan het dashbo ard vallen direct op. Erg smaakvol en met een zeer goede zit. Met de versnellings bak is de Volvo 343 fl. 1200.- goedkoper. Dat is een prettig geluid want de L-versie blyft in prys onder de 16 mille. Opeens is deze auto in meer dere opzichten veel aantrekke- Ujker geworden. Het eerste november week end wordt weer de jaarlykse automarkt in het Autotron ge houden. Op vrijdag 3. zaterdag 4 en zondag 5 november kun nen de vele duizenden geïnte resseerden zien wat er zoal te koop wordt aangeboden. Het is voor de vyfde keer dat Auto- tron-directeur Taminiau deze bijzonder interessante dagen organiseert. Het afgelopen jaar bezochten ongeveer 20.000 mensen de markt. Ook nu weer is het aantal vragen veel groter dan het vorige jaar Dit betekent dat velen teleurge steld moeten worden en geen plaatsje kunnen bemachtigen om één of meerdere auto's neer te zetten In het Auotron zelf worden ca 30 stands inge richt voor onderdelen en lec tuur. De merkenclubs zullen ook zeker aanwezig zyn. Hoe vaak komt het niet voor dat een auto-restaurateur iets zoekt en het niet vinden kan. De contacten die op deze da gen gelegd worden voorzien in een grote behoefte. Bij het toegangsbewys krijgt men een catalogus waarbij een reglement zit, dat een advies bevat hoe je moet kopen. Wanneer b v. een auto uit het buitenland komt is het by eventuele koop van het groot- ste belang op papier te weten dat de auto ingevoerd is en dus de invoerrechten betaald zyn. Anders is de auto niets waard. Op 2 plaatsen wordt de markt gehouden en hiertussen pendelt een bus, waarvoor niets betaald behoeft te wor den. Het is de grootste auto markt op het Europese vaste land met veel aanvragen voor een plaats uit het buitenland. Uit alles blykt dat de animo voor een oude auto sterk toe neemt. Wegligging De eerste ry-indrukken met de Volvo 343 geven weer dat de auto veel gewonnen heeft. Het was allang geen geheim meer dat er een handgescha- kelde versie zou komen. De dealers hadden de 4-bak 343 al enkele weken in huis toen de pers-introductie plaats vond. Hadden de Dafs en later de Volvo's in de uitvoering met volautomaat de naam dat het wat oudeluis auto's waren, dat toch verkeerde imago kan nu radicaal gewyzigd worden. Want met de vierbak is het een echt sportievere aanbie ding geworden. En wanneer in de toekomst nog eens naar een wat zwaardere motor omgeke- worden. Wordt de achterbank naar voren geklapt dan ontr staat een veel grotere ruimte. De auto meet totaal 4 29 m. lengte en hy Ujkt forser dan hy is. De GLS heeft vier koplam pen en met de grote knipper lichten en forse bumper mar keren deze heel duideiyk het voorfront Ook achter ruim bemeten lichten met eveneens een stevige bumper Smaakvol en compleet Het interieur is smaakvol uitgevoerd Daarby het com plete dashboard met duideiyk afleesbare instrumenten en goed onder bereik liggende be dieningshandles en knoppen De zit is goed. de stuurpositie eveneens. Ook achterin is het aangenaam verpozen, mits de voorstoelen niet ver naar ach teren worden geschoven. De Passat is in het interieur ook minder lawaaierig dan z'n voorganger Dat werd bewerk stelligd door de ophanging van motor en versnellingsbak te verbeteren De verwarming is in de zomerperiode niet goed te beoordelen, wel de ventila tie Zonder meer mogen we er van uitgaan dat ook de ver warming goed functioneert. Eindoordeel De Passat van nu is fraaier, completer, comfortabeler en met nog verfijndere techniek uitgerust. Dat kan ook, omdat de automobieltechnici bij de fabrieken niet stil blijven zit ten. Naast het ontwikkelen van nieuwe zaken wordt het bestaande verbeterd. Daar profiteert de automobilist van en evenzo de verkoop-organi satie van het merk, in dit ge val VW. In de loop der jaren heeft Volkswagen weer een breed scala modellen gekre gen, waarbij de Passat naar boven voor de afronding zorgt. Wil men binnen het Volkswa- gen-Audi raam nog meer keus in de vorm van een grotere auto, dan wordt dat de Audi 100. Om de test van de Passat af te ronden dienen we nog de prijs te vermelden. In 5-deurs uitvoering met GLS specifica ties nadert de auto inclusief afleveringskosten de 22 mille. Dat is een stevige prijs, maar daar ontkomt men niet aan. De Duitse mark staat ruim boven de gulden en dat ver schil moet wel betaald wor den. III' 1111 Continental Rubber spoort de automobilisten aan het pro fiel van de autobanden op diepte te controleren. In rge- nachtige tyden en dus zeker in het najaar en de winter ls het een eerste vereiste goede ban den op de auto te hebben. Lang niet iedereen heeft een profieldieptemeter, dus hooguit kan hy het visueel controleren. Continental voert nu een actie waarby een lucifer een belang rijke rol speelt Steek de rode kop van de lucifer in het profiel van de band en wanneer deze er in verdwynt is het profiel en dus de band nog veilig. Ziet men de rode kop er iets boven uit dan is de diepte geen 2 mill- meter meer en dient tot ver vanging overgegaan te worden Een gedegen controle van de gehele band. waartoe sporing. onbalans, beschadigingen e d behoren moet door de garage of een bandenbedrijf uitgevoerd worden. kw Ook is een 85 pk. uitvoe ring leverbaar Met de 75 pk. komt men heel goed uit de voeten. De topsnelheid be draagt rond de 165 km. per uur Het accelereren verloopt snel en ook het inhalen in b v. de derde versnelling tot ruim boven de honderd gaat uitste kend. Tot rond de 125 130 km. kan pittig gereden worden De laatste 30 35 km. om op topsnelheid te komen verlopen langzamer. Van 0 tot 80 km in 8 5 sec en van 80 tot 100 km in 4 7 sec De motor trekt ook by lage toerentallen goed en veel schakelen is beslist niet nood- zakelyk. In de stad kan men met de 4e versnelling behoor- lyk goed uit de voeten. Het verbruik is tot 100 km. snel heid heel erg gunstig Verschil lende keren kwamen we uit op 1 liter op 13 a 14 km. Op de Duitse Autobahnen waar over het algemeen snel gereden wordt en waarby we niet ach terbleven. noteerden we altyd nog 1 op ruim 10. De. versnellingsbak is geheel gesynchroniseerd. Dat is een technisch aspect dat tegen woordig by alle merken is te rug te vinden. Het schakelen, zowel opwaarts, als terug gaat 'gemakkeiyk. De vloerhandle ligt prettig in de hand en de synchronisering werkt uitste kend. Modern gelijnd De carrosserieiyn kennen we al een aantal Jaren Wel werd in de loop der tajd eens iets gewjjzigd. maar dat was toch niet zo veel. De laatste veran dering maakte de auto weer wat moderner en tevens aan- trekkeiyker De vierdeurs ver sie heeft een extra zyraampje dat ook by andere merken weer terrein wint De grote achterklep maakt de koffer ruimte uitstekend toegankeiyk en dat wordt door het ontbre ken van een hoge opstaande rand vergemakkelijkt Reisba gage voor een gezin in de vorm van meerdere koffers en tassen kan er in opgeborgen

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15