Staatsbosbeheer waakt over natuur en milieu Kraiswerk vraagt uitspraak over financiering Veel piibliekreakttes op „Laten we zacht zijn voor elkaar" Diplomazwemmen Twenhaarsveld' Cursussen landbouw school te Bathmen •f HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 SEPTEMBER 1978 - PAG. 13 „Als je in vroeger tijden niet goed op de hoogte was van de ligging van heggen en steggen (kleine brug of loopplank over sloot of beekje) dan kwam je niet ver. Het aantal heggen is sinds die tijdenwel enigszins vermin derd. Nu hebben we er subsidie voor over om deze waarde volle landschapselementen in stand te houden. Bos, natuur en landschap hebben de laatste jaren niet te klagen over gebrek aan belangstelling; toch blijkt af en toe dat men vaak niet geheel op de hoogte kan zijn van de problemen die mede door het Staatsbosbeheer dienen te worden opgelost om ons dicht bevolkte landje nog leefbaar te houden. Die leefbaarheid is. niet alleen voor onze generatie van belang maar zeker ook voor de generaties die op de onze zullen volgen", al dus „Heg en Steg", grepen uit het jaarverslag 1977 van het Staats bosbeheer. In het boekje wordt in vogelvlucht een beeld gegeven van de vele zaken waar het Staatsbosbeheer in 1977 mee bezig is geweest. Grepen uit het Jaarver slag dus. maar wat vrijmoediger van opzet. Bossen een kostbaar bezit Buitenlanders valt het vaak op dat Nederland zoveel bomen heeft. Misschien zien we dat zelf zo scherp niet meer. maar toch is het zo. En het zijn juist die bomen en boomgroepjes die onze omgeving zo leefbaar maken. Denkt U maar eens aan parken, plantsoenen, stadswallen, brinken, erfbeplan- tingen en dergelijke meer. Van bomen naar bossen is maar een korte stap. En wat voor bomen geldt, gaat ook voor bossen op: ook zij hebben onze zorg nodig. Bossen verzorgen, daar moet eigenlijk alleen nog maar geld bij. Wat een bos op brengt, aan hout bijvoorbeeld, weegt niet op tegen de arbeidslo nen als we iets aan dat bos willen laten doen. En onder Nederlandse omstandigheden is een beetje ver zorging toch wel nodig wil dat bos bijvoorbeeld voor het gros van de bezoekers aantrekkelijk blijven en wil er wat bruikbaar hout uit kunnen komen. Hoe we over dit laatste - de houtproduktie - ook denken: hout is en blijft een bij zonder belangrijke grondstof en Nederland behoeft zich toch niet helemaal afhankelijk te maken van het buitenland. Al produceren wij dan maar 8% van wat wij met elkaar jaarlijks verbruiken, het is tenslotte 1 miljoen m3 van de 12. Om de zorgen van de boseigenaar wat te verlichten, hebben de Mi nister van Landbouw en Visserij en de Staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk in 1976 respectievelijk de Beschikking Bosbijdragen en de Beschikking Natuurbijdragen afgekondigd, beide met het doel door een doelmatig beheer bos en natuurterrein in stand houden Van die mogelijkheid tot fina nciële steun voor bos- en natuur terrein maken nu al meer dan 2300 eigenaren gebruik, die gezamen lijk 190.000 ha. bos- en natuurter rein bezitten. Om zeker te zijn van doelmatig beheer vraagt, het Staatsbosbeheer van die eigena ren een beheersplan in een een voudige of wat ingewikkelder vorm, dat hangt af van de situatie. Landschapsbouw Landschapsbouw een zaak van sturen. In die ogenblikken dat wij eens goed realiseren wat de land- schapsbou wers dagelijks tot stand brengen en bij hoeveel menselijke activiteiten ze betrokken zijn, vragen wij ons af hoe wij vroeger ooit zonder landschapsbouw heb ben kunnen leven Toch kon dat vroeger, bijvoor beeld vijftig, zestig jaar geleden, heel goed Ook toen werd er voort durend gebouwd en verbouwd aan ons landschap, zoals trouwens heel Nederland in het verleden al verscheidene keren „op de schop" is genomen. Maar het ging alle maal op kleine schaal en met de werktuigen van die tijd Natuur en mens die in een voortdurende wordsteling het landschap maak ten. lagen in tempo toen nog rede lijk bij elkaar. Maar in de eeuw ('an de techniek werden de veranderingen langza merhand massaler, gingen ze ook verder en vooral voltrokken ze zich met een snelheid die de na tuur geen tijd meer liet „als van zelf' de verbroken harmonie te herstellen. En wij, ij veriger en sneller nog dan gisteren op onze weg naarja waarheen eigenlijk?, kunnen niet meer wachten op de natuur. Landschappen komen niet meer „vanzelf' tot stand, wij zijn ge dwongen de ontwikkeling te bege leiden. willen we althans ons land goed bewoonbaar houden. Ruilverfcavelen Ruil verkavelen is al lang niet meer wat de naam aangeeft: het ruilen van stukken grond zodanig dat de deelnemende boeren hun verspreid liggende percelen, dik wijls ver van hun boerderij gele gen. uitwisselen voor meer aan eengesloten percelen dichter bij huis. De aanpak is in de loop van tien tallen jaren totaler geworden, be halve kavelruil ook aanleg van nieuwe wegen, verplaatsen van boerderijen, betere waterbeheer sing. Deze en nog veel andere werkzaamheden worden door be planting begeleid volgens een door Staatsbosbeheer ontworpen landschapsplan. Natuur en landschap krijgen in de moderne ruilverkavelingen veel meer aandacht dan vroeger De landschapsbouw komt nu al in een vroeg stadium van voorbereiding In „Bestek 81" zegt het Kabinet wel spoedig zijn zienswijze te willen kenbaar maken over het verbete ren van de financieringsstructuur van het kruiswerk, maar geeft daarvan geen nadere precisering. Toch noemt „Bestek 81" deze ver betering van groot belang voor het stimuleren van een betere eerste lijns gezondheidszorg. De Nationale Kruisvereniging heeft aan de leden van de Tweede Kamer daarom per brief gevraagd, aan de lange öjst met vragen over „Bestek 81" er nog één toe te voe gen, namelijk „wil het Kabinet met zijn uitspraak misschien een beetje haast maken". IA Nationale Kruisvereniging •wijst er in haar brief op, dat in het voorjaar door de Kamer met al gemene stemmen een motie-Van Leeuwen werd aanvaard, waarin wordt aangedrongen op het on derbrengen van de financiering van het kruiswerk in de algemene wet bijzondere ziektekosten. Deze motie vormt - naar de mening van de landelijke kruisvereniging - voor de Kamer voldoende grond om op een spoedige beslissing aan te dringen. „Bestek 81" noemt ook beleids voornemens m b t. het reduceren van ziekenhuisbedden en invoe ring respectievelijk versterking aan de orde. Dat gebeurt in de vorm van een z.g advies land schapsbouw waarin het landschap in onderdelen wordt beschreven en bovendien een schets wordt ge geven hoe het zich zou kunnen ontwikkelen. Samen met rappor ten over de landschapstruktuur, de natuur, en landschapsbescher ming en de recreatie vormt dit ad vies de grondslag waarop verder wordt gewerkt. In alle stadia van overleg kunnen deze plannen zo nodig nog worden bijgesteld. Al met al geeft een moderne ruil verkaveling - we zouden eigenlijk wel van een landinrichtingspro ject mogen spreken - ook aan het Staatsbosbeheer veel meer voor bereidend werk dan vroeger. Maar het valt in deze tijd. met zijn in spraak van zoveel belangengroe pen. ook niet mee iets van de grond te krijgen waar ieder het redelijk mee eens kan zijn. Flora en fauna In ons dichtbevolkte land zo boor devol menselijke activiteiten, kan het niet uitblijven dat de natuur voortdurend in meer of minder sterke mate wordt beïnvloed. Daarom wordt elk jaaroverzicht van flora en fauna in ons land door winst en verlies gekenmerkt. In 1977 zijn verscheidene bijzon dere planten gevonden, waarvan men dacht dat ze al lgng niet meer in ons land voorkwamen. Ze met veel ophef noemen, zou niet goed zijn. omdat daaruit gemakkelijk de gevolgtrekking zou kunnen worden gemaakt dat het wel goed zit met de Nederlandse planten wereld Nu zijn er in 1977, ten behoeve van streekplannen bijvoorbeeld, nogal wat grondige inventarisaties ver richt. Daaruit bleek dat de Neder landse flora nog steeds verder ver schraalt. Er is dus bepaald geen reden om de vlag uit te steken. Een lichtpuntje bij dit alles is dat. dank zij de verandering in het maaibestel, de wegbermen weer rijk aan bloeiende planten begin nen te worden. Want de fauna be treft: óók wisselende berichten. Landelijk bezien is de stand van de kemphaan de laatste tien jaar met de helft gedaald. De sterke ontwa tering van vroeger vochtige gras landen is daar de oorzaak van. Het lijkt dat de kerkuil weer aan de winnende hand is: het aantal broedparen is met circa 20toe genomen. Aan de vleermuizen is in 1977 veel aandacht besteed Er werd in Drenthe een nieuwe kolo nie ontdekt van ruim 50 grootoor- vleermuizen. Triest is de geschie denis van de beroemde meer- vleermuiskolonie op dè kerkzol- der te Berlikum in Friesland. Houtconservering met voor vleermuizen giftige middelen was er de oorzaak van dat deze kolonie vrijwel werd gehalveerd. Het is daarom wel goed nog eens duidelijk te schrijven dat het Staatsbosbeheer graag adviseert in alle zaken met betrekking tot vleermuizen of dat nu het aanlok ken van die dieren betreft of juist het verdrijven. Historische parken en buitenplaatsen Van het nieuwe, nauwelijks nog ingerichte land naar oude plaat sen, rijk aan historie. Het werd in van het eigen-bydrage-element in de gezondheidszorg. Wanneer deze maatregelen de door het Kabinet beoogde verminderde druk op de intramurale voorzie ningen opleveren, mag men daar door een versterkte druk op de ex tramurale voorzieningen in casu op het kruiswerk verwachten, schrijft de Nationale Kruisvereni ging. En ook dat is een argument voor een snelle versterking van het kruiswerk. Ingrijpend Dat de kruisorganisatie aandringt op een snelle beslissing „wel of niet financiering vanuit de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) is niet verwonderlijk. Want hoe deze beslissing ook ultr valt - positief of negatief - er zullen voor de kruisorganisatie belang rijke consequenties zijn. Niet al leen op het financiële vlak, maar ook op het gebied van ledenwer ving en ledenvoorlichting, fond senwerving, wervingsmogelijk heden van personeel, bijscholing van bepaalde personeelsgroepen etc De offhe'd waarin men nu verkeer* heeft e°n verlammende invloec or o v» activiteiten van het krul' v ons land langzamerhand een dui delijke zaak dat, wilden wij onze historische parken en buiten plaatsen voor nog groter en onher stelbaar verval behoeden, er iets zou moeten gebeuren. Over het „waarom" van het behoud waren alle betrokkenen het wel eens. Nu gaat het om „wat" en „hoe". In 1977 werd de inventarisatie van cultuurhistorisch, natuurwetens chappelijk en landschappelijk waardevolle monumenten bijna voltooid. We zullen dus spoedig weten wat we moeten gaan be schermen. Er is een subsidierege ling voor herstel in voorbereiding, evenals een registratie in het ka der van de Monumentenwet. Om niet over één nacht ijs te gaan in deze toch wel ingewikkeld ge bleken materie zijn er vijf proefob jecten in behandeling Een plan voor de restauratie en het beheer van het park rondom het Huis Groeneveld (boswachterij De Vuursche) is bijna klaar gekomen. Het huis zelf wordt momenteel grondig gerestaureerd. Enkele cijfers De oppervlakte van Nederland is 3.600.000 ha. Als we deze opper vlakte verminderen met water breder dan 6 meter, blijft er 3.339.000 ha over waarop be groeiing mogelijk is Oppervlakte bos- en natuurterrein: Bos- en overige beplantingen 309 000 ha. 9.2% van de opper vlakte land. Natuurterrein 136 000 ha. 4.1% van de oppervlakte land. Een mooie wandeling door bos en veld kan meer voor U betekenen dan duizend cijfers en leerzame verhalen. Al kunnen die op hun tijd ook nuttig zijn! In verband met de zeer goede be langstelling in het afgelopen Jaar voor de cursus „Trekkerrijbewijs voor jeugdigen", zél de lagere landbouwschool te Bathmen ook dit jaar weer zo n cursus gaan ver zorgen. Naast bovengenoemde cursus kunnen belangstellenden zich bij de school ook aanmelden voor de cursus: Trekkeronderhoud, 12 lesavonden van 3 lesuren. Lesgeld: f23,- per cursist. De cursus wordt gegeven aan de Middelbare Agrarische School te Hengelo, Raalte, Zende ren en Zwolle. Veeverloskunde voor praktische veehouders. 12 lesavonden van 2,5 uur - 30 lesu ren. Lesgeld f20,- p.p. Scholen waar de cursus wordt gegeven: Lagere Agrarische School te Kampen, en aan de Middelbare Agrarische School te Hardenberg, Raalte, Zenderen en Zwolle. Spuiten in de landbouw. Plm. 27 le savonden van 3 lesuren. 64 lesuren theorie en 16 lesuren praktijk. Lesgeld f 45,- per cursist. De cursus wordt gegeven aan de Middelbare Agrarische School te Hardenberg, Consulentschap voor de Rund veehouderij te Hengeloen Zwolle. Inlichtingen en aanmeldingen, zowel over de door de LLS Bath men te geven cursus, als over de drie overige cursussen, worden gaarne verstrekt, c.q. aangenomen door de school, Noteboom- straat 12. tel. 14 17. De in het najaar van 1977 door de Nederlandse Stichting Geluidhin der gestarte campagne onder het motto „Laten we zacht zijn voor el kaar" heeft inmiddels een groot aantal zeer uiteenlopende reacties opgeleverd. Gedurende de eerste vijf maanden van de campagne lag de nadruk vooral op het bespreekbaar maken van het onderwerp geluidhinder in en om de woning. In deze pe riode reageerden 2608 personen en instellingen. Er werden ca 9000 brochures verzonden. Het Bureau van de NSG bereikten 1751 aan vragen voor nadere informatie, terwijl de overige reacties speci fieke klachten of problemen in hielden. De grootste groep daar van (55%) betrof burenhinder, waarbij vooral geluldoverlast vanwege radio, t.v. en andere elektro-akoestische apparatuur er met 21% uitsprong. Tegen de jaarwisseling werden naast een mailing van enkele tien duizenden vuurwerkaffiches aan alle Nederlandse gemeenten, op verzoek nog eens 3200 van deze af fiches verzonden. Mede door de bekendheid die be gin dit Jaar aan de gratis verkrijg bare brochure werd gegeven, be stond 98% van de reacties in de maanden februari tot en met april uit informatie-aanvragen. Er wer den 9500 brochures en 10.000 fol ders via de post en tijdens ten toonstellingen verspreid. In de ge noemde periode bereikten de NSG 143 klachten. Ook hier was buren hinder (50%) de grootste klachten bron (elektr-akoestische appara tuur 18%). Na een korte rustperiode startte de NSG in mei van dit jaar wederom met massa-communicatie door middel van advertenties, radio- en t v-spots. De benadering was nu indringender en directer gericht tot de hinderveroorzakers van zgn. zomergeluiden motormaaiers, crossende bromfietsers, transis torradio's e.d.i. Gedurende de maanden mei. juni en juli bereikten de NSG 1530 reac ties, waaronder 167 klachten. De grootste groep was ook hier weer burenhinder (44%), gevolgd door reactie-lawaai met 23% van de klachten. Vooral in deze laatste categorie klachten was een duide lijke toename (van ca. 10%) te con stateren ten opzichte van de voor afgaande wintenperiode. De grootste lawaaibron bleek hierbij de geluidoverlast vanwege disco bars, dancings, sociëteiten e.d. len drumstel van f 3500,- Een paar citaten uit de correspon dentie die dag in, dag uit bij het bureau van de NSG binnenkomt: Onze buurjongen heefteen nieuw drumstel gekregen van f 3500.- met alles erop en eraan. Hij trommelt van 9 00 tot 20.00 uur ..Ik ondervind ernstige geluidhin der van een naast mijn woning ge legen café. Regelmatie en in het. bijzonder in de weekends wordt de nachtrust van mij en mijn gezin verstoord en zelfs onmogelijk ge maakt. Deze geluidhinder wordt veroorzaakt door een jukebox, waarvan het volume zo hoog wordt opgevoerd, dat slapen on- Eigendomstoestand: Staat Provincie Gemeenten Verenigingen en stichtingen tot natuurbehoud 8% Particulieren 47% Bos - Natuurterrein 29% 45% 1% 2% 15% 12% 16% 25% Oppervlakte bos en natuurterrein per hoofd van de bevolking: in 1900 1800 m2. 1930 800 m2 in 1968 330 m2, 1971 300 m2 in 1972 300 m2, 1977 227 m2 Verdeling van het bos in Nederland: naaldhout 163.000 ha. 57% loofhout 45.000 ha. 15% onproduktieve houtsoorten 51.000 ha. 17% hakhout/struweel 25.500 ha. 9% grienden 4.500 ha. 2% kapvlakten 4.000 ha. 1% Totaal bos in Nederland 293.000 ha. 100% Het Staatsbosbeheer bezit hiervan 53.000 ha. Verdeling van het natuurterrein: heide 61.000 ha. 45% zandverstuivingen 5.000 ha. 5% duinen en strand 38.000 ha. 28% veen 14.000 ha. 10% moeras, riet, biezen 18.000 ha. 13% Totaal natuurterrein in Nederland 136.000 ha. 100% Het Staatsbosbeheer bezit hiervan rond 22.600 ha en beheert nog eens 35.500 ha voor het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het zijn maar enkele aspecten uit het boekje „Heg en Steg" die zijn weergegeven Ze geven niettemin een beeld hoe belangrijk het werk van Staatsbosbehee: moet worden aangeslgen. Op 16 en 23 september j 1 zijn voor de laatste maal in het zwemsei zoen 1978 zwemexamens afgeno men. Van de totaal 115 kandidaten moesten er 2 worden afgewezen. Het diploma A werd behaald door 25 kandidaten, het diploma B door 26 kandidaten, het diploma zwem vaardigheid I kon door 26 kandidaten in ontvangst genomen worden en voor de zwemvaardig- heidsdiploma's II. Ill en IV slaag den respektievelijk 16, 13 en 7 kandidaten. De namen van de geslaagden zijn: Diploma A: Ineke Leeftink, Bertil Borghuis, Rikie Krikkink, André Wansink, Anja Oolbekkink, An- nemarie Ehren, Silvia Leus, Christa Pieffers, Janet Tuitert, Géja Oostervelt, José Slotman, Freddy Meindertsma, Mirjam Tij hof, Patricia Mensink, Dorothé Kraan, Richard van Nieuwenho- ven, Wilma Poliste, Hermien Paalman, Inge Kooy. Nicolien Aanstoot, Tinus van Lies, Erik Jansen, Gerda Brands, Evelien Bril en Erica Podt. Diploma B: Dianne Scheperman, Nicole van den Berg, Saskia Leus, Erik Dikkers, Willeke Getkate, Silvia Holl, Frans de Jong, Freddy Eeftink, Albert Slotman, Erik Braunius. Ton van Bussel, V/lm Schuiterd, mevrouw G. Hofs, Ger- rit van den Bos, Linda Bolink, Géja Oostervelt. V/ilco Derksen. Martin Paalman. Silvia Leus. Ger- rit Aanstoot, Marjan Spenkelink, V/im lansen. Remco Bruins, Freddy Meindert, Roelof ten Veen en Betsie Beltman. Zwemvaardigheid I: Gerrit-Jan Konink, Edwin Wissink. Charlotte van Lemel, Martin Scheperman, Gerhard Rensen, Michiel Zuur, Annemieke Zuur, Ronald van den Berg, Jetty Meijerink, Annelies Dollekamp. Gé Hillen, Rik-Jan Slotman, Edmond Kerkdijk, Irma Arfman, Henric ter Horst, Janet Bekkernens. Anner Voskes, Ge rard van Bussel, Paul van der Tor- re. Agnes van Langen, Michel Hulskamp. Tom Brainius, Astrid Zeelte, Manon Middelink, Jacque line Hes en Jan Geerling. Zwemvaardigheid II: Harrie van Langen, Erwin Kuipers, Greta Hulsbergen, Johan Slagers, Jeroen Bus, Nicole Hermsen, Gerrie Ve neman, Hein V/aanders, Henry Hiltjesdam. André V/issink, Dolf Muller, Fenna Lindeboom, Dick Admiraal. Michiel Zuur, Anne mieke Zuur en Charlotte van Le mel. Zwemvaardigheid III: Herman Lo- 5e weges, Jolanda Voskes, Hendrik Mulder, Marco Konink, Andèle Teunissen, V/ijnand van Beek, Hendrikus Tempelman, Leida Podt, Ineke Tuitert, Erik Bekker nens, André Mooiweer, Gé en Jo landa Broekmaat. Zwemvaardigheid IV: Annemarie van Bussel. Peer Koetsier, Alexander van -mei. Edward Chel, Martin Sc jomaker, Frieda van Zon en V/P 'ons mogelijk wordt gemaakt. Dat gaat dan door tot één uur. half twee in de nacht, terwijl het reeds is voor gekomen dat men met deze muziek tot half drie doorschetterde." „Het is een soort terrorisme wat is ontstaan, om vooral met claxone ren. extra stoer motorgeronk van auto's en motoren/brommers, radio- en t.v.-lawaai je medemens te teisteren. Het is ontstellend hoeveel lieden nog menen met de claxon afscheid te moeten nemen, tot diep in de nacht." „Onze eengezinswoning ligt aan een kant naast een woning, waar van de vloer bestaat uit grove pla vuizen van Noorse leisteen. Als men met zware stap of met klom pen over deze vloer loopt, dan is dit zeer duidelijk in onze kamer te horen. Aan onze buren hebben wij gevraagd of zij met de keuze van hun schoeisel enigszins rekening wilden houden met de geluidhin der, die wij ondervinden. Het ant woord luidde helaas negatief. Drie jaar hebben wij zo min of meer in de herrie gezeten." „Naast mijn woonkamer bevindt zich de garage van de buurman die voorzien is van een ijzeren kantel- deur Deze veroorzaakt veel last." De Nederlandse Stichting Geluid hinder heeft, in het kader van de voorlichtingscampagne „Laten we zacht zijn voor elkaar", een brochure uitgegeven overe „ge luidhinder in en om de woning en wat u daaraan kunt doen". Geïnteresseerden kunnen deze gratis brochure aanvragen bij de Nederlandse Stichting Geluidhin der, Postbus 381, 2600 AJ Delft. Op datzelfde adres kunt u terecht met al uw vragen over geluidhinder. Maandag 25 september hielden de leden van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Espelo hun eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De presidente mevr. Tui tert begroette 3 nieuwe leden en sprak een welkomstwoord in het bijzonder tot de heren die deze avond waren uitgenodigd. Na het lezen van de notulen en het wtnterprogramma werd de aan dacht gevestigd op de cursussen die deze winter worden gegeven. Daarna werd het woord gegeven aan de heer J W Lubbersen assis tent R I.V.D. uit Bathmen, die aan de hand van dia's vertelde over zijn drie-weekse reis en verblijf in Opper-Volta een van de armste de len van Afrika waar zijn zoon Jan als SVN-ontwikkelingswerker werkzaam is. De presidente sprak een woord van dank tot de heer Lubbersen voor zijn zeer gewaarde bijdrage aan deze leerzame en gezellige avond. Bejaarden'sociéteit De Bejaardensociêtett „Holten" komt dinsdagmiddag 3 okt. om half drie bijeen in gebouw „Irene". Boschkampsstraat. Het wordt een heel gezellige bingo-middag Alle leden worden verwacht. Gasten zijn heel hartelijk welkom!

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13