Voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ruim 9.3 miljard ONTWIKKELINGSWERKER PaÉinÉters op trektocht Laat je zien met gevarendriehoek Uit de CRM-begroting 1979 9.363.906.000 w»s mxspum aaa a***: HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 SEPTEMBER 1978 - PAG. 11 Wim (gehurkt voor nets) op een vergadering met de dorpsbewo ners. Opkoop van ignames door de coöperatie. mimm m afrika Op 20 juli jJ. is onze plaats genoot Wim Schippers, na een verblijf van twee jaar als ontwikkelingswerker in Ivoorkust, teruggekeerd in Holten. In het onderstaand artikel schrijft hij over zijn ervaringen als S.N.V.-er in West-Afrika De Stichting Nederlandse Vrijwil ligers (S.N.V.) is een samenwer kingsverband tussen de Minister van Ontwikkelingssamenwerking en partikuliere ontwikkelingsor ganisaties, die zich ten doel stelt vrijwilligers uit te zenden, te neinde een b ijdrage te leveren aan de samenwerking met ontwikke lingslanden en tevens de bewust wording van de ontwikkelings problematiek in Nederland te be vorderen. In 1975 heb ik mij opgegeven en ben na medische en psychologi sche goedkeuring in januari 1976 in Amsterdam in de opleiding ge gaan. om uitgezonden te worden naar Ivoorkust. De zes weken du rende opleiding is.een voorberei ding op wat je straks te wachten staat. Naast een intensieve taal training (Frans) wordt er aan dacht besteed aan onderwerpen als ontwikkelingsproblematiek en informatie over land en volk. Al vorens naar het land van bestem ming te vliegen is er nog een taal- kursus van vier weken in Benin (een Afrikaanse staat in West- Afrika). Half mei 1976 arriveerde ik tenslotte in Abidjan, de hoofd stad van Ivoorkust. Ivoorkust ligt in West-Afrika en wordt begrensd door Ghana in het oosten. Boven- Volta in het noordoosten. Mali in het noorden en Guinea en Liberia in het westen Het is een oude franse kolonie, die in 1960 zijn on afhankelijkheid verwierf. Een land dat zich erg snel heeft ont wikkeld en zich tegenwoordig tot één van de rijkste West-Afrikaanse landen kan rekenen. Belangrijkste gewassen zijn koffie en cacao in het zuiden en rijst en katoen in het Noorden, waarvan een groot deel wordt geexporteerd. De kust- en oerwoudzone hebben een tropisch regenklimaat met twee rege nmaxima per jaar. Het noorden daarentegen kept een tropisch sa vanneklimaat d w.z. droog en warm. Het land is 9x zo groot als Nederland en telt plm. 6 milj in woners Hiervan is 1 milj. afkom stig uit de omringende afrikaanse landen en werkt voor een groot gedeelte op de plantages van rijke Ivoriaanse boeren. Steun Verschillende internationale ontwikkelingsorganisaties verle- nen steun aan ontwikkelingspro gramma's in Ivoorkust. Zo wordt doorP.N.U.D. (Programma des Na tions Unies de Développement) en BI T. (Bureau International de Travail) steun verleend aan een Ivoriaanse organisatie, CENA- PEC, die zich bezighoudt met de vorming en begeleiding van coöp eraties Ik werd als coöperatie- voorlichter in het Noord-Oosten van Ivoorkust te werk gesteld. Al vorens over mijn werk te schrijven eerst een paar woorden over de streek waar ik verbleef Ik woonde daar in het plaatsje Bouna, de hoofdstad van het Noord- Oostelijke departement. Het Noord-Oosten is de minst ontwik kelde regio van Ivoorkust en wordt bevolkt door meerdere stammen Lobi's die uit het zuiden van Boven-Volta zijn komen af zakken en zich naast de Goulan- go's vestigden en verder in de stad Bouna zelf voor het merendeel ge- ïsmaliseerde Dioula's Lobi's en Goulango's leven hoofdzakelijk van de landbouw, terwijl de Diou la's zich bezighouden met de han del. De voornaamste landbouwpro- dukten zijn de z.g. igname en rijst. Igname is een knolgewas dat knol len van zo'n 6 kg oplevert, wat smaak betreft doet ze denken aan onze aardappel. Daarnaast wordt er millet, mals en sorghum ver bouwd wat hoofdzakelijk voor ei gen consumptie is. Allen de ig name en de rijst worden in grote hoeveelheden verkocht en zijn de enige bron van inkomsten. Waarom en waarvoor nu coöpera ties? Leien noch schrijven De voor de verkoop bestemde landbouwprodukten werden rechtstreeks door de handelaren van de boeren gekocht. De boer kan lezen noch schrijven en er was dus gelegenheid genoeg voor de handelaar om de boer niet het geld te doen toekomen waar hy recht op had, door b v, met de bascule te knoeien Daarnaast veranderde de prijs, afhankelijk van vraag en aanbod, per dag. iets wat voor de afrikaanse boer echter moeilijk te begrijpen was Deze bezwaren werden ook door de notabelen van het departement gesignaleerd en zij richtten een köoperatie op om de nadelen te ondervangen Zo wordt er nu voor het hele depar tement een seizoenprijs vastge steld die de handelaar verplicht is te betalen. Verder worden in de be langrijkste dorpen wegers, opge leid door en in dienst van de coöp eratie. gestationeerd die als in termediair tussen boer en opkoper optreden en ervoor zorgen dat de boer het juiste gewicht voor de juiste prijs uitbetaald krijgt. De boeren zijn nu verzekerd van een afzet tegen een vaste prijs. Daarnaast is er tussen aankoop en verkoop van de produkten een marge voor de coöperatie die ge bruikt wordt om de kosten te dek ken en verder besteed wordt voor de financiering van sociale pro- jekten in de regio. Zo zijn er bij dragen geleverd voor de bou w van scholen, putten en een hospitaal- tje De eerste twee jaar draaide de coöperatie alleen, maar beheer, administratie e.d. werden steeds omvangrijker en de hulp van het CENAPEC werd ingeroepen, en zodoende kwam ik er terecht. Enkele weken geleden was het weer tijd voor het jaar lijkse padvindsterskamp, wat dit jaar op een andere manier dan gebruikelijk gevierd werd n.l per huif kar. Zes dagen lang trokken wij door het Drentse landschap waar men nog van rust en landelijke schoonheid kan genieten Iets watje als padvindster graag doet. Zo'n kamp vergt veel voorbereiding en daarom werden er in maart al voorbereidingen ge troffen. De leiding moest b.v. wel een paard kunnen mennen, want dat kun je niet zomaar. En natuurlijk werd er tijdens de trektocht zoveel mogelijk van de men-kunst aan de kinderen geleerd, iets wat ons heel wat zenuwen maar ook lachbuien gekost heeft. Hoe dan ook. de sfeer zat er weer goed in. We starten onze tocht vanuit Zuidwolde en trokken via Elim-Wachtum naar Sleen, waar we een echt hunnebed bekeken We hadden op school altijd geleerd dat zo'n hunnebed een soort graf was, maar dit geloven wij nu niet meer Het leek toen wy er aankwamen meer op de Apenrots uit Artis, daar iedereen er toch even op moest klauteren. Via Sleen trokken wy verder richting Exloo, in de hoop de schaapskudde te zien. maar helaas was het geluk eens niet met ons. Jammer, maar niet getreurd. ViaOdoorn vroiyk verderop wegnaar Zweeloo waar ter gelegenheid van een grote landbouwtentoonstel ling het hele dorp prachtig was versierd. Door goede stuurkunst en wat geluk kwamen we toch „heel huids" het dorp weer uit, van waar wy naar Meppen reden om te overnachten. Na een goede nachtrust hadden wy nog maar twee dagen in het vooruitzicht en dat vonden we toch wel jammer. We waren net aan het paard en de sfeer gewend Maaraan alles komteen eind, ook voor ons en zo keerden wy moe maar vol daan terug in Holten Als je. na dit te hebben gelezen denkt dat de padvindery ook wel wat voor jouw is (en je bent tussen de 10 en 14 Jaar) kom dan gerust eens kyken by ons Clubhuis in de Beuseberg. We hebben opkomst op woensdagavond van half zeven tot half negen. Je bent van harte welkom Begeleiding Mijn werk bestond uit het begelei den van deze grote regio- cooperatie. wat ondermeer inhield het opleiden en controleren van een Ivoriaanse jongen die de boekhouding bijhield, vormen en kontroleren van de door de coöp eratie aangestelde wegers in de 20 opkoopcentra, kontakt onderhou den met de opkopers om de op- koopkampagne zo soepel mogelijk te laten verlopen en boeren voor lichten over de coöperatieve ge dachte bij te brengen om hen zo doende bewust te laten worden van hun eigen ontwikkelingsmo gelijkheden. is een belangrijk deel van de taal van de vrijwilliger in het CENAPEC-projekt. Naast vrywilligers zijn er ook al Ivorianen als CENAPEC-agent werkzaam. Zij hebben een kursus gevolgd en doen hetzelfde werk als de vrijwilliger. Als er straks vol doende deze kursus hebben door lopen kunnen ze het werk in het geheel overnemen en de vrijw lli- gersorganisaties zich terugtrek ken. Resultaat Een vraag die tenslotte by velen naar voren zal komen is: heeft de inzet van de vrijwilligers nu enig resultaat? Dit is een vraag waar je tijden over kunt discussiëren, maar ik geloof dat het geen kwestie van praten, maar van poen is. Als er niets ge beurt weet je zeker dat er geen re sultaat zal zyn. In mijn eigen werk was het konstateren van een daadwerkelijk resultaat, zoals trouwens met het meeste voor- lichtingswerk. erg moeilyk. Als je bijvoorbeeld een stuk weg aan moet leggen en je krijgt hier twee maanden voor. dan kun je na deze twee maanden zien wat er is ge beurd. bij voorlichtingswerk ligt dit anders Toch heb ik in mijn projekt een gunstige ontwikkeling geconsta teerd. De boeren hebben meer in zicht gekregen in de afzet van hun produkten en ze hebben gezien dat het niet nodig is dat ze bestolen worden en dat ze hier zelf veel aan kunnen doen. Door de coöperatie zijn ze nietzo afhankeiyk meer van de handelaren, maar staan, als groep, veel sterker Om echter een situatie te creeren zoals wy ons voor ogen zagen, met geheel zelfstandig draaiende coöperaties bestuurd door de boe ren zelf. heb je wel wat meer als twee jaar nodig. Een dergeiyke verandering komt niet van van daag op morgen tot stand, maar een begin is er in die twee jaar in ieder geval gemaakt. Voor mij persoonlijk zijn deze twee jaren, levend tussen mensen die een heel andere cultuur en levens wijze hebben, een geweldige erva ring geweest. WIM SCHIPPERS In de memorie van toelichting op hun begroting voor 1979 wijzen de drie bewindslieden van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk op de ingrijpende ver anderingen die zich de laatste jaren in de samenleving aftekenen en waarop 'welzijnsbeleid van vandaag moet zijn geént'. Deels liggen die veranderingen op het materiele vlak, maar zij hebben immateriële gevolgen en stellen het welzijnsbeleid voor nieuwe opgaven- Onder andere 'wordt geworsteld met de overgang van een arbeidsethos uit de prestatie maatschappij naar een erkenning van maatschappelijke volwaardig heid bij gedwongen werkloosheid in een samenleving die niet meer kan voorzien in -de traditionele volledige werkgelegenheid.' Hier bij ontstaat aldus de bewinds lieden van CRM - steeds meer behoefte de gebruikelijke onder wijs- en vormingsvoorziemngen aan te vullen met mogelijkheden tot (weerkerende) educatie gedu rende het gehele leven. Een andere verandering speelt zich af in de traditionele rolver deling van man en vrouw. 'De lange weg naar emancipatie moet uiteindelijk gelijkberechtiging brengen voor ieder mens. Thans verkeert echter deze ontwikke ling vooral in een fase van zoeken naar een nieuw evenwicht tussen wat goed was in de oude realiteit en concretisering van nieuwe idealen, met alle onzekerheden vandien voor de betrokkenen.' DECENTRALISATIE Het welzijnsbeleid zal blijven staan in het teken van decentrali satie. 'Decentralisatie is voor ons geen doel op zich, maar een be langrijk beleidsinstrument om te bereiken dat burgers meer verant woordelijkheid gaan dragen voor eigen en eikaars welzijn.' Voor de uitvoering in de komende jaren van hetgeen te doen staat voor het tot stand brengen van een planmatig, geharmoniseerd, gedecentraliseerd en democra tisch functionerend beleid op het terrein van het specifieke welzijn, is een gefaseerd programma opge steld. Daarin komt voor het komende begrotingsjaar onder andere voor de parlementaire behandeling van het ontwerp- Kaderwet Specifiek Welzijn. Ook in het komende begrotingsjaar worden resultaten verwacht van de studie van de Projectgroep Financiële Gevolgen Decentrali satie. PARTICULIER INITIATIEF Overheid en particulier initiatief vullen elkaar aan. Daarom willen de bewindslieden van CRM aan initiatieven van burgers en hur. kaders royaal ruimte geven. 'In ons beleid zal recht worden ge daan aan de betekenis van wereld en levensbeschouwing.' Dit niet omdat aldus verouderde struc turen overeind kunnen worden gehouden, maar omdat binnen een stelsel van geschakeerde instellingen de participanten wer kelijk tot ontplooiing kunnen komen. 'Juist levens- en wereld beschouwing geven vaak de moti vering tot deelneming aan welzijnswerk. Die motivatie dient kansen te krijgen omdat het een motivatie is die mensen aan het werk zet voor anderen en voor de samenleving.' VRIJWILLIGERS Er wordt een zwaarder accent gelegd op het vrijwilligerswerk. Daarnaast blijft de inbreng van beroepskrachten, die natuurlijk op veel plaatsen onmisbaar blij ven, belangrijk. De vrijwilliger maakt de solidariteit zichtbaar: in plaats van vele strikt functio nele relaties wordt een meer per soonlijk contact geboden. Vrij willigerswerk is bovendien van zo'n groot belang, omdat het meer zin en inhoud geeft aan het eigen bestaan van de vrijwilliger. 'Helaas zijn er nog altijd meer mensen die zich overbodig voelen dan mensen die zich nodig EMANCIPATIE Het emancipatiebeleid zal vooral het karakter van een voorwaar denscheppend beleid dragen, voortdurend mede gencht op het bewaren van samenhang met het reeds bestaande. De kem van het emancipatieproces is gelegen in het begrip 'bewustwording'. Daarom is het een zaak van ge leidelijkheid. Er zal tegen gewaakt moeten worden, dat door een te krachtig accent op vernieuwing delen van de samenleving zich in een reactie - tegen de ontwik kelingen zouden gaan afzetten. Voorrang zal gegeven worden aan initiatieven, die mogelijkheden bieden voor de integratie van emancipatie-aspecten in het be staande beleid, 'die daarin als een zuurdesem zullen kunnen wer ken.' WERKGELEGENHEID EN WELZIJN Werkgelegenheid is niet alleen een sociaal-economisch vraagstuk. Er zijn ook wezenlijke aspecten van welzijn bij aan de orde. Het is van belang de maatschappelijke gevolgen van werkloosheid en arbeidsongeschiktheid te benade ren in samenhang met de positie van actieven in de samenleving, om te voorkomen dat werkloos heid en arbeidsongeschiktheid worden gezien als geïsoleerde problemen waarbij de actieven buiten schot blijven. Vanuit een oogpunt van verde lende rechtvaardigheid is de minister van CRM voorstander van mogelijkheden tot niet-loon- vormende arbeid. De op grond van een advies van de Sociale Verzekeringsraad door Sociale Zaken en CRM te geven richt lijnen inzake het behoud van de WWV- en RWW-uitkeringen bij het verrichten van *pro-deo- arbeid' bieden voor wat dit betreft perspectief voor de naaste- toekomst. Op het terrein van CRM wordt veel gebruik gemaakt van moge lijkheden, geboden door het zg. AW-programma, de Tijdelijke Arbeidsplaatsenregeling, de inte rim-maatregel Jeugdige Werklozen en de Experimentele werkgele genheidsprojecten voor vrouwen. In overleg met Sociale Zaken wordt een gezamenlijk standpunt ontwikkeld over een betere af stemming van welzijnsbeleid en AW-beleid (aanvullende werkge legenheid). Het gaat daarbij onder meer over investeringen in het kader van het AW-beleid en de exploitatiemogelijkheden van met AW-gelden gebouwde wel zijnsvoorzieningen, mede vanuit een oogpunt van gedecentraliseerd welzijnsbeleid. De begroting van Cultuur, Recreatie VERGELIJKEND OVERZICHT PER AFDELING: en Maatschappelijk Werk voor 1979 beloopt in totaal Geraamd voor Toegestaan voor 7979 1978 Ministerie Culturele Zaken f 206.649.600 f 449.917.000 1 178.541.400 f 436.825.700 Natuurbehoud, Recreatie en Media f 935.138.500 f 865.883.200 Maatschappelijke Ontwikkeling f 2.250.742.200 f2.167.012.700 Voor 1978 was toegestaan Bijstandszaken f4.774.574.000 f 4.886.764.000 f 9.283.951 000 Verzetsdeelnemers en Vervolgden f 746.884.700 f 748.924.000 Auto's, aanhangwagens en opleggers, die op een au- to(snel)weg stilstaan, moeten zowel overdag als 's nachts worden aangeduid met een gevarendriehoek. De van een rijkskeur voorziene gevarendriehoek moet dan goed zicht baar op de weg worden geplaatst op een afstand van onge veer 30 meter van het voertuig in de richting van het ver keer waarvoor het voertuig gevaar oplevert. De verplichting tot het plaatsen van de gevarendriehoek bestaat ook op andere wegen dan au- toisnel) wegen buiten de bebou wde kom, als het voertuig: bij donker stilstaat en de verlich ting is uitgevallen stilstaat op een plaats waar dit verboden is of stilstaat op een zodanige plaats dat het niet tijdig door andere be stuurders kan worden opgemerkt Overigens zijn bestuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen buiten de bebouwde kom verplicht in hui. voertuig een gevarendriehoek mee te voeren. KNIPPERLICHTEN Veel auto's zijn tegenwoordig voorzien van een zogenaamde „alarmknipperlicht-installatie", wat evenzovele bestuurders ertoe verleidt die vrolijk knipperende lichtjes ook in te schakelen als ze 'met pech op de vluchtstrook staan. De Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie spreekt daarom lie ver van par. tklichtjes, jmdatet uitsluitend de bedoeling is deze lampjes te gebruiken als men stil staat óp de rijbaan en daardoor het overige verkeer in gevaar kan brengen Dit kan zowel het geval zijn als er sprake is van motorpech of een on geval, als wanneer men in de „staart" van een file staat. Het alarmknipperlicht kan dus nooit dienen „ter vervanging" van de gevarendriehoek. LICHTE KLEDING Mocht u onderweg bij duisternis onverhoeds door pech getroffen worden, zet dan uw voertuig, net als overdag, zo ver mogelijk rechts van de weg, zo mogelijk in de berm, en wacht, na de gevarend riehoek te hebben uitgezet, op een veilige plaats op hulp. Bent u zelf in staat het euvel te verhelpen, zorg er dan voor dat andere vegF'l-ruikers u tijdens het klartn van het karwei kunnen zien, door bijvoorbeeld een lichte jas aan te trekken. U valt dan veel beter op in het donker. Laat bovendien, indien dat nog mogelijk is, stadslichtjes van uw auto branden.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11