Miljoenennota 1979 Reflector centraal in actie „Goed licht-Goed bekeken" De financiën van gemeenten en provincies Gevolgen afschaffing kinderaftrek en verhoging kinderbijslag OPENBARE VERGADERING SPORTCOMMISSIE Slank af met appels *;IM POSTERS: -K* vanaf 5.95 Kom snel kijken bij: GROEN IS LEVEN!! FA. G. J. HANEVELD Dtü (c=; e.a.: John Travolta Blondie Truck (v/d film: Convoy) Asterix en Obelix Lucky Luke Maja de bij Honda supersportmotor en nog 72 posters meer! Ij^l fa heu/Inkveld - holten HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 SEPTEMBER 1978 - PAG. 17 In de begroting 1979 stijgt het u tgaventotaal ten op zichte van de begroting van het lopende jaar met bijna f 9 mijjard en wordt de grens van f 100 miljard ruim overschreden. Meer dan iets anders illustreren deze cijfers dat de ombuigingen die de regering in Bestek '81 heeft aangekondigd en waarmee in de thans voor liggende begroting een* be gin wordt gemaakt zeker geen rigoureuze aantasting inhouden van essentiële voorzieningen. Integen deel, op tal van terreinen wordt een verdere groei veilig gesteld, al zullen in sommige gevallen te hoog gestelde verwachtingen moeten worden herzien. De werkgelegenheid bi) de over heid en in de semi-collectieve sec tor (maatschappelijke dienstver lening) zal in het komende jaar met circa 25.000 arbeidsplaatsen toenemen. Toch zal als gevolg van de groei van het arbeidsaanbod en van het voortgaande verlies' aan arbeidsplaatsen bij het bedrijfsle ven - ondanks tal van gerichte maatregelen en steun aan noodlij dende bedrijven - de werkloosheid wellicht nog iets oplopen. Zoals in deze nota wordt uiteengezet kan in de open Nederlandse economie al leen bij een gematigde kostenont wikkeling de afbraak van werkge legenheid in de bedrijven worden gestopt en weer een geleidelijke uitbreiding mogelijk worden. Een belangrijk element van het be leid van de regering is dan ook dat ondanks de toch nog belangrijke uitgavengroei een verdere stijging van de collectieve lasten in 1979 wordt voorkomen. De regering be schouwt dit als een noodzakelijke voorwaarde voor de beoogde kos tenmatiging waarbij dan nog enige groei van de koopkracht bij grote groepen van de bevolking mogelijk is. Dit resultaat is moge lijk door een tijdelijke vergroting van het financieringstekort dat daarmee echter de grens van het toelaatbare heeft bereikt- Voor het voorgenomen beleid, dat zeker ook risico's in zich bergt, wordt van de volksvertegenwoor diging, de maatschappelijke groe peringen en de individuele bur gers daadwerkelijke steun ge vraagd. Steun die voortkomt uit het inzicht dat niemand gebaat is met een voortdurende verdere af braak van werkgelegenheid en uitholling van het draagvlak van zowel de gemeenschapsvoorzie ningen en de sociale zekerheid als van de individuele bestedingsmo gelijkheden. Uit het inzicht ook dat er geen wondermiddelen be staan waarmee een geleidelijk ge groeide situatie door een simpele ingreep op korte termijn funda menteel kan worden gewijzigd. Inleiding In de begroting voor 1979 wordt een eerste aanzet gegeven voor de uitvoering van het beleid dat door het kabinet in de nota Bestek '81 voor de periode 1979 tot en met 1981 is neergelegd. De regering is vooral bezorgd over de dreigende groei van het aantal werklozen en acht het niet aanvaardbaar dat een steeds groter aantal mensen dat in staat en bereid is arbeid te verrichten hiertoe geen mogelijk heden vindt. De belangrijkste doelstelling voor de komende ja ren is dan ook.een ommekeer in deze ontwikkeling te bewerkstel ligen en de werkloosheid geleide- 1 yk terug te dringen tot in de buurt van de 150.000. Een tweede doels telling. die - vanwege de betekenis voor de internationale concurren tiepositie - nauw met de eerste sa menhangt, is een verdere beper king van de inflatie. Gestreefd wordt naar het reduceren van de prijsstijging tot 2 a 3 op middel lange termyn. Het betreft hier ambitieuze doelstellingen die slechts langzaam binnen bereik kunnen komen; zoals eens te meer blijkt uit de vooruitzichten voor 1979 is er een lange en moeilijke weg te gaan. Herstel concurrentiepositie Een belangrijk element in het be leid vormt de matiging van de groei van de reële arbeidskosten. De regering acht het noch realis tisch, noch gewenst erop te reke nen dat voor een reeks van jaren grote groepen van de bevolking bereid zijn in koopkracht achte ruit te gaan. De beoogde matiging van de arbeidskostenontwikke ling zal gegeven deze randvoor waarde, slechts tot stand kunnen komen indien de stijging van de collectieve lasten zoveel mogelijk wordt beperkt. De regering houdt vast aan het standpunt dat op de middellange termijn het financie ringstekort van de overheid niet meer dan 4 a 5 van het nationale inkomen mag bedragen en dat slechts vooreen overgangsperiode een tijdel «k hoger tekort zal kun nen worden aanvaard. Het streven naar stabilisatie van de druk collectieve lasten zal dan ook zijn spiegelbeeld moeten vin den in een beperktere groei van de collectieve uitgaven. Zoals in Be stek '81 is uiteengezet is alleen al voor de invulling van de nog niet gerealiseerde ombuigingen van het vorig kabinet en voor de aan passing van de uitgavenomvang aan de geringere economische groei een ombuiging van f7 mil jard vereist. Om nog enige speel ruimte te krijgen voor een beper king van de collectieve lastenstij ging en voor een gericht aanvul lend beleid is naar het oordeel van de regering daarnaast nog een om buiging van f3 miljard beslist noodzakelijk. In totaal resulteert aldus een ombuiging van f 10 mil jard in 1981. Van het voorgestelde beleid kun nen geen snelle resultaten worden verwacht. Dit is niet verwonder- ïyk daar immers ook de voortdu rende aantasting van de rende menten van het bedr y fsle ven eerst na geruime tyd haar invloed op de werkgelegenheid deed gevoelen. Wel wyst de regering er in dit ver band op dat de huidige beleids voornemens leiden tot een groei van ruim 80.00 arbeidsplaatsen b ij de overheid en in de zogenaamde semi-collectieve sector (maat schappelijke dienstverlening) in de periode 1978 tot en met 1981. Een nog verdere uitbreiding bin nen deze periode acht de regering, vooral in verband met de steeds toenemende financieringslasten niet verantwoord. Maandag 18 september gaf drs. P. Alle wijn, directeur van de directie Veiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat het startsein voor de zichtbaarheidscampagne „Goed licht - goed bekeken" van Veilig Verkeer Nederland. Hij deed dat door op het plein van de Land- en Tuinbouw- en Huishoudschool in Geldermalsen een rode reflector ach terop de fiets van een leerling te schroeven. Tijdens de tot 1 december durende actie wordt o.a. via affiches en de televisie de aandacht van de fietsers en bromfietsers gevestigd op het nut van zo'n reflector. Dit extra hulpmiddel naast het achterlicht wordt 1 november volgend Jaar ver plicht voor fiets en brommer De WN-campagne, die gevoerd wordt in samenwerking met de Centrale Politie Verkeerscommis- sie en de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie, onder streept verder de noodzaak van een goede verlichting van auto, motorfiets, fiets en bromfiets. Plaatselijke afdelingen van WN houden in de komende maanden samen met garagebedrijven ver lichtingscontroles Brief van minister In het kader van „Goed licht - goed bekeken" heeft minister Tuijnman een brief geschreven aan de leer lingen van alle scholen voor lager en voortgezet onderwijs. Daarin vraagt hij hen zorg te besteden aan voor- en achterlamp van de (brom)-fiets en nü al een rode re flector aan te schaffen, omdat deze de tweewieler in het donker nog beter zichtbaar maakt. „Duistere figuren" Fietsers en bromfietsers zijn vaak „duistere figuren" in het verkeer. Ze rijden met gebrekkige verlich ting of met lampen die helemaal niet branden. Mede daardoor ge beuren er ongevallen, waarbij do den en ge wonden te betreuren zijn. Uit de cijfers blijkt dat vooral bui ten de bebouwde kom de kans op kop/staart-botsingen tussen auto's en (brom)fietsen sterk toeneemt bij duisternis. Aan de hand van dit gegeven be- g9n Veilig Verkeer Nederland in De voorgenomen beleids ombuigingen in het kader van Bestek '81 hebben ook gevolgen voor de gemeen ten en de provincies. Ook van hen mag een bijdrage aan de noodzakelijke be perkingen worden ver langd. GeiMentaftads Bij het Gemeentefonds zal met in gang van 1979 de trendmatige vo lumetoeneming worden vermin derd. De groei in de ter beschik king van de overheid staande middelen neemt af. Om te voor komen dat het Gemeentefonds een extra beslag gaat leggen op de kleiner geworden begrotings ruimte van het Rijk is de volume toeneming verlaagd tot 2,6%. Daarnaast heeft het kabinet be slist dat, in het kader van de ver dergaande noodzakeiyke beper king van de collectieve uitgaven van de gemeenten een extra verla ging van de volumetoeneming mag worden gevraagd tot 2,35%. Totaalcijfers De totaalcyfers van de uitgaven van het Gemeentefonds in 1979 worden geraamd op f 1,9 miljard voor de uitkering lager onderwijs enf 11,1 miljard voor de algemene uitkering. In de oorspronkeiyke begroting 1978 werd voor de uitke ring lager onderwijs f 1,8 miljard en voor de algemene uitkering f 10,4 miljard geraamd. De inkomsten van het Gemeente fonds bestaan uiteen aandeel in de opbrengst van de meeste ryksbe- lastingen, waarvan het percentage met ingang van 1979 op 12,94 dient te worden vastgesteld. De waarde van dit aandeel wordt geraamd op f 11,1 miljard. Het percentage is afgestemd op het voor 1979 voor ziene fiscale regime en op de in de Macro Economische Verkenning 1979 geraamde loon- en prijsstij ging. Bij het voorgestelde aan deelpercentage is tevens rekening gehouden met de dekking van de extra toeneming. Naast het ge noemde belastingaandeel wordt de ryksuitkering lager onderwys ten bedrage van ruim f l,9miljard in het Gemeentefonds gestort. Dt algemene uitkering De toekenning van het bedrag van f 50.- miljoen dat met ingang van 1976 jaarlijks is gegeven in ver band met de personeelssituatie bij de sociale diensten zal in 1979 worden voortgezet. De vorig jaar in de meerjarencijfers opgenomen extra toeneming van f 45- mil joen is in het begrotingsbedrag opgenomen. Hierdoor is het moge- lijk dat ingaande 1979 het bedrag per eenheid van de verfijning so ciale structuur wordt verhoogd vanf 120 tot f 170. Het is de bedoe ling dat met ingang van 1979 een interimmaatstaf bebouwing van kracht wordt. Deze moet dienen als - tijdelijke - opvolger van het uitkeringsonderdeel 24,3% van de belastbare opbrengst gebou wd. De interimmaatstaf is niet aan een maximum per inwoner gebonden. Binnenkort is een wijziging te verwachten van het Besluit voor lopige verfijning algemene uitke ring historische stadskernen. Deze wyziging houdt in dat de resulta ten van de hermeting van alle thans aangewezen kernen met in gang van 1978 in de verfyning worden verwerkt. De 8portcommissle houdt op woensdag 27 september 1978 om 19.30 uur een openbare vergade ring ten gemeentehuize. Aan de orde komen de verk e?ing van een voorzitter en van een dageiyks be stuur, de vaststelling van het ver gaderschema 1978 en de Sportnota (zie Holtens Nieuwsblad van 8 sept. JU. De leden (verenigingen, red.) kunnen tot voor de aanvang van de vergadering schrtfteiyk een kandidaat stellen voor het voorzitterschap. De huidige voor zitter. de heer H. Rustebiel, stelt zich als zodanig herkiesbaar. De voorzitter is tevens voorzitter van hetdagelUks bestuur. Voorts heeft daarin automatisch zitting de ver tegenwoordiger van het college van B. en W. In casu de heer J. War- rink, die als wethouder de heer Kaan is opgevolgd. Tenslotte kiest de Sportcommissie uit haar mid den nog zoveel personen als nodig is om tot een dageiyks bestuur van totaal 3 personen te komen. <af- hankeiyk van de vraag wie tot voorzitter wordt gekozen, kunnen dit 1 of 2 personen zyn). De heer HJ. Meyer stelt zich herkiesbaar als lid van het dagelijks bestuur. Secretaris is zoals bekend de amb tenaar voor sportzaken van de gemeente, de heer «J.A. Wiulnk. Deze stelt voor nog de volgende vergaderingen vast te stellen: maandag 6 november en maandag 18 november a s. Dt ttitktring lager onderwijs Bil de uitkering lager onderwys is voor 1979 rekening gehouden met 1% als voorschot op de algemene salarismaatregelen, met 0% pry- scompensatie en 1% bouwkostens tijging. Bij het gewoon lager on derwys zijn de uitkeringsbedra gen per lokaal voor de oudere bouwjaren verder verhoogd in verband met het aanbrengen van latere voorzieningen en de aanwe zigheid van een toegenomen aan tal niet rechtstreeks voor vergoe ding in aanmerking komende lo kalen. Dit laatste geldt ook voor de exploitatiebedragen per lokaal. Een wetsontwerp tot wyziging van artikel 5. vierde lid van de Financiële-Verhoudingswet 1960 met ingang van het uitkeringsjaar 1978 wordt één dezer dagen aan de Tweede Kamer aangeboden. Voor 1979 en in de meerjarenramingen tot en met 1982 is voorzien in een extra toeneming van f 10 miljoen per jaar. Van het totaal verplich tingenbedrag van f 1 966 miljoen isf 1.514 miljoen bestemd voor het Kapitaaluitgaven 1971 met het nemen van proe ven in de Noordoospolder om de zicht baarheid van tweewlelers te ver hogen. Er werden rode reflectoren bevestigd aan de bagagedrager van de fietsen van schoolkinderen, die daar soms 15 km. moeten fiet sen over vaak onverlichte buiten wegen. Beter gezien Overduidelijk kwam aan het licht dat dergelijke reflectoren belang rijke bijdroegen tot het beter ge zien worden in het donker door achteropkomende automobilis ten. Mede dank zij de inspanningen van de WN wordt de rode reflec tor achterop fiersen en brommers op 1 november volgend Jaar ver plicht. De reflector moet zijn voor zien van het NL-goedkeurmerk. Appelen bevatten weinig calo rieën of joules. Wie ze eet krijgt echter toch een- verzadiglngsge- voel en daarom passen ze uitste kend in een vermageringsmenu. Daar komt nog bij, dat appelen zeer gezond zijn, niet alleen omdat ze vitamine C bevatten, maar ook om hun verschillende fermenten, die het verteringsproces bevorde ren. Bovendien is het eten van ap pels goed voor het gebit. Door het kauwen wordt het tandvlees ge masseerd. Bovendien kan een ap pel beschouwd worden als een na tuurlijk reinigingsmiddel voor het gebit. De verschillende bacteriën krijgen geen kans hun verwoes tende werk te doen. Daarom is het zo goed om een maaltijd met het eten van een appel te besluiten. Een appel is een gezonde lekkernij, die ook voor het naar bed gaan mag worden genuttigd. Er is momenteel een groot aanbod van verse appelen. Er Is dit jaar een bijzonder grote appeloogst (545 miljoen kg. tegen 410 miljoen kg. vorig jaar). Het totale aanbod zal dus ruim voldoende zijn om tot ver in het voorjaar iedereen volop van appelen te voorzien en daar naast nog een belangrijk deel te exporteren. De consument kan van het ruime aanbod profiteren, om dat de prijzen van de appelen in verband hiermee vrij laag zullen zijn. Op het ogenblik ls vooral de appel van het ras James Grieve vo lop aan de markt. Dit ls een prima handappel met zacht, sappig, wit vlees. De kleur ls geel met rode strepen en soms een rode blos. Er is nu ook een ruim aanbod van peren. Momenteel zijn de rassen Beurré Hardy. Clapp's Favourite en Trlomphe De Vienne (heerlijke handperen) volop aan de markt. gewoon lager onderwijs. By de be paling van dit bedrag is rekening gehouden met het gereedkomen van 2600 nieuwgebouwde klas- en vaklokalen en gemeenschaps ruimten. 162 gymnastieklokalen en 80 nieuwgebouwde sportzalen. Provinciefonds Naar verwachting zal het wets ontwerp tot wyziging van de Pro vinciewet waarbij het Provincie fonds van een opdeelfonds in een zogenaamd reserveringsfonds wordt omgezet, in de Tweede Ka mer worden behandeld. In dit wetsontwerp dat tevens een wijzi ging geeft van de verdeelsleutel voor de provincies, wordt thans als datum van inwerkingtreding 1 januari 1978 aangegeven. Bij de opstelling van de begroting van het Provinciefonds is rekening ge houden met een ongewijzigde aanvaarding van het wetsont werp. In de systematiek van het reser veringsfonds worden de uitgaven van het fonds onafhankelijk van de inkomsten vastgesteld. Voor wat betreft de uitgaven wordt aangesloten bij de trendmatige ontwikkeling van de belastingop brengsten. De uitgaven van het Provinciefonds voor i979 kunnen langs deze weg berekend worden op f 771 miljoen. Bij elke wette lijke taakuitbreiding voor de pro vincies zal worden bezien of en in hoeverre de uitkeringen verhoogd kunnen worden. De inkomsten van het Provinciefonds bedragen thans 0.885% van de werkelijke opbrengsten van de daartoe aan gewezen rijksbelastingen De verdeelsleutel wordt na inwer kingtreding van de wyziging van de Provinciewet als volgt: - voor 40% naar evenredigheid van de aantallen inwoners op 1 janua ri; - voor 22,5% naar evenredigheid van de oppervlakte op 1 januari; - voor 2.5% naar evenredigheid van de lengten van de by de pro vincie in onderhoud zynde vaar wegen; - voor 35% in elf geiyke delen. De kapitaaluitgaven van gemeen ten en provincies, uitgedrukt als een percentage van het nationale inkomen, vertonen gedurende een aantal jaren een dalende tendens De daling moet waarschynlyk worden toegeschreven aan het feit dat de achterstanden in het inves- teringspeil uit voorgaande jaren geleidel yk werden ingelopen en dat er ln sommige categorieën ka pitaalgoederen verzadigingsver schijnselen begonnen op te treden. In 1977 is het overschot op de ge wone dienst verder toegenomen. Een verklaring hiervoor kan wor den gevonden in een styging van de uitkeringen uit het Gemeente fonds en andere inkomensover drachten Het grotere overschot op de gewone dienst tezamen met In de verwachting dat binnenkort het voorstel tot afschaffing van de kinderaftrek per 1 oktober 1978 en verhoging van de kinderbijslag kracht van wet zal krijgen, heeft staatssecretaris Kraaijeveld- Wouters van CRM de gemeenten reeds laten weten wat de gevolgen hiervan zullen zijn voor degenen die bijstand krijgen. Wordt het wetsvoorstel door de Eerste Ka mer aangenomen, dan zullen voor de bijstand vanaf 1 oktober nog slechts twee uitkeringsbedragen worden gehanteerd: voor een echtpaar f287-, per week of f 1243,70 per maand; voor een on volledig gezin f258.30 per week of f 1119.30 per maand. De kinderbij slag zal over het derde en vierde kwartaal 1978 en het eerste kwar taal 1979 worden verhoogd met f72,54 per kwartaal voor het eerste kind en f37.44 voor het tweede kind. De verhoging geldt niet voor partieel leerplichtigen. Voor zover via de Rijksgroepsre geling Ambonezen, de Rijks groepsregeling Oorlogsslachtof fers 1940-1945 of de Rijksgroepsre geling Gerepatrieerden een toe slag is verstrekt, leidt bedoelde verhoging tot een uitkering ineens over het derde kwartaal 1978. die mogelijk in oktober zal worden uitbetaald. De verhoogde bedra gen gelden niet voor de kinderbij slagen voor zelfstandigen. De toe slagen van de Rijksgroepsregeling zelfstandigen blijven dus onge wijzigd. CONTROLEER VERLICHTING REGELMATIG In alle gevallen dat de koplam pen van de auto moeten branden, is steeds achterverlichting en ken tekenplaatverlichting verplicht. Controleer regelmatig of de lam pen branden. Zorg dat u steeds reservelampjes bij u hebt. Ga ook eens na hoe de lampjes verwisseld moeten wor den. In het bij de auto behorende instruktieboekje staat hoe dat moet. v jud koplampen, gele kente kenplaten, achterlichten en reflec toren schoon. Personenauto's moeten twee, maar mogen vier koplampen heb ben. Als grootlicht niet ls toege staan mogen er echter maar twee branden. de teruggang in de kapitaaluitga ven heeft geleid tot een daling van het financieringstekort van ge meenten en provincies. Voor 1978 en 1979 worden fina ncieringstekorten van resp. 1.5% en 1,4% van het nationale inkomen verwacht. Dit betekent ten op zichte van 1977 een aanziëniyke toeneming. De scherpe daling van het tekort in 1977 hing vooral sa men met de sterke styging van het totale overschot op de lopende dienst. Het valt te verwachten dat dit grote overschot enigszins zal verminderen, ook al vanwege in cidentele factoren, die het over schot in 1977 hebben beïnvloed. Daarnaast is van belang dat het fi nancieringstekort in het eerste halfjaar van 1978 vermoedeiyk reeds ruim f 2.6 miljard bedroeg (1,0% van het nationale Inkomen) Dit zou erop kunnen wyzen dat in 1977 bepaalde activiteiten zyn uitgesteld, die in 1978 het tekort vergroten DERTIG DUIZEND» vierkante meter beplanting van sier- en laanbomen, co niferen, heide, heesters, vaste planten enz. vindt u op onze kwekerijen. Maak nu vast uw keuze voor levering a s. na jaar. Nu reeds af te leveren heide in 50 soorten, vaste planten en rotsplanten in 200 soorten. Diverse coniferen en heesters met potkluit. TUINCENTRUM EN KWEKERU Holterweg 56, Laren (G), tel, 05738-13 87 Ol1 OC=J 4 444 444 444 f k* bo4kk«flM kêMwhoMkhMW rfnAttr* Mi. «MO-I40G

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15