Belastingmaatregelen 1979 Eerste commentaar Landbouwschap op troonrede Troonrede Opening van de zitting der Staten- Generaal ï?s|s§ HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 SEPTEMBER 1978 - PAG. 15 Leden van de Staten-Generaal. Regering en volksvertegenwoordiging «taan voor ingrijpende beslissingen op economisch en sociaal gebied Deze kun- °l meerlijden De werkloos- ïl mensen getroffen gt nog groter te worden :k '81 toont de ernst van de economische situatie en bevat een beleidsplan. Volgens sommigen is het te drastisch, volgens anderen niet kordaat genoeg. De regering hoopt op een open wisseling over hetgeen ons allen nu te doen staat Het kabinet richt zijn beleid vooral opeen duurzaam herstel van de werkgelegen heid. Hiertoe moet de inflatie beteugeld worden en de groei van de collectieve uit gaven gematigd, mede om ruimte te ma ken voor verbetering van de rendementen van onze bedrijven. In samenspraak met u en met de organisaties van werknemers en werkgevers wil het kabinet deze grote problemen aanpakken. Dat overleg kan al leen met begrip voor eikaars verlangens en eerbiediging van eikaars verantwoor delijkheden tot een goed einde worden gebracht De regering heeft de begroting zo opge steld dat de gemeenschapsvoorzieningen op peil kunnen blijven. Aanzienlijke bedra gen zijn bovendien uitgetrokken om de ar beidsmarkt beter te doen functioneren en om onze eviergiepositie in de toekomst te versterken. Toch verandert de druk van belastingen en sociale premies vrijwel niet. Handhaving van de koopkracht voor het merendeel van de bevolking heeft een be langrijke plaats in het beleid. Dooreen wij ziging san de voet van de tarieven van de loon-en inkomstenbelasting krijgen de la gere inkomens bijzondere aandacht Ook overigens stelt de regering zich een recht vaardige verdeling van lasten ten doel. De omvang van de belastingmaatregelen wordt tot het uiterste beperkt. Alleen de belasting op overdracht van onroerend goed wordt verhoogd en de hoofdsom van de motorrijtuigenbelasting wordt aan de inflatie aangepast. Het kabinet wil niet tornen aan de inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbelasting Met handhaving van extra bijdragen aan de sociale fondsen zal het mogelijk zijn af te zien van verzwaring van de sociale Dre- mies. Voorwaarde daartoe is dat de in Be stek '81 aangekondigde voornemens op het terrein van de sociale voorzieningen worden uitgevoerd. Met de voorstellen die u heden bereiken gaat de regering tot de grens van een nog verantwoord te achten financieringste kort. Komen er ernstige tegenvallers, dan zullen in 1979 nadere beslissingen niet kunnen uitblijven De stijging van de inkomens moet worden gematigd, maar dat mag niet beperkt blij ven tot enkele groepen. Spoedig zal de re gering de Sociaal-Economische Raad ad vies vragen over een raamwet voor een samenhangend inkomensbeleid. Zij zal de Raad ook advies vragen over mogelijkhe den om meer invloed te krijgen op de in komensontwikkeling in sectoren die met gemeenschapsgelden worden gefinan cierd. Dezer dagen wordt een commissie inge steld om een studiete maken van de ont wikkeling van het incidentele loon en van de mogelijkheden tot beheersing daarvan Binnenkort zult u het wetsontwerp ont vangen over het collectieve deel van de vermogensaanwasdeling Het prijsbeleid blijft, ook wat de overheids- tarieven betreft, gericht op bestrijding van de inflatie. Om de inkomens van klei ne zelfstandigen te beschermen tegen de inflatie wil de regering de tijdelijke zelf standigenaftrek in de inkomstenbelasting ook in 1979 handhaven De gehuwde vrouw die als zelfstandige werkt of met haar echtgenoot meewerkt in het bedrijf zal in geval van arbeidsongeschiktheid met ingang van 1 januari aanstaande aan spraak kunnen maken op een uitkering Op de arbeidsmarkt bestaan, ondanks om vangrijke werkloosheid, ook tekorten Dit stelt zware eisen aan het beleid Uitbrei ding van de mogelijkheden tot scholing zal moeten bijdragen tot een doeltreffen der arbeidsbemiddeling. Ook door een be tere verdeling van het beschikbare werk te stimuleren wil het kebinet meer kansen geven een hen die wedt zoeken Bestek'81 laat ruimte voor een belangrijke uitbrei ding ven de werkgelegenheid bij de over heid en in de met gemeenschapsgelden gefinancierde dienstverlening In de nabije toekomst zal ons land meer energie moeten invoeren dan het uitvoert en dus afhankelijker worden van het bui tvnland. Om het daaraan verbonden risico te beperken is het beleid gericht op zuini ger verbruik, op invoer van kolen en gas en op ontwikkeling van nieuwe energie bronnen. Over de toepassing van kern energie zullen, na maatschappelijke discus sie hierover, nadere beslissingen moeten wordung In de internationale arbeidsverdeling vol trekken zich belangrijke veranderingen Het In stand houden van bedrijven dio geen perspectief meer hebben zou die veranderingen miskennen Daarom wil het kebinet geleidelijk overgaan van steun aan zwakke bedrijven naar stimulering van bedrijfstekksn dia zijn opgewassen te gen de internationale concurrentie De in dustrieel ontwikkelde landen staan voor de noodzak zich t ggen op techno logisch hoogwaardige goadsrsn en dien sten. Allereerst ligt hier een taak voor de ondernemingen zelf. Het kabinet rekent het evenwel tot zijn verantwoordelijkheid ons bedrijfsleven daarbij te helpen. In het kader van het wetenschapsbeleid worden onder meer voorstellen voorbereid om de in ons land beschikbare mogelijkheden tot het verrichten van onderzoek beter aan te wenden De groei van de internationale handel is na de energiecrisis traag en onregelmatig gebleven. In samenwerking met andere landen spant de regering zich in om het daaruit voortspruitende gevaar van pro tectionisme af te wenden. De voorgeno men versterking van het exportbeleid zal met dit streven in overeenstemming moe ten zijn. Gelukkig heeft het internationale overleg over een betere coördinatie van het financiële en economische beleid aan betekenis gewonnen. Bijzondere aandacht verdient de uitwerking van de besluiten van de Europese Raad in Bremen. Het scheppen van een Europese zone an mo netaire stabiliteit zal een bijdrage kunnen leveren tot een evenwichtiger ontwikke ling van de wereldhandel Het komende jaar zal van groot belang zijn voor de Europese Gemeenschap. De rechtstreekse verkiezingen voor het Euro pese Parlement zullen eindelijk een brug slaan tussen de instellingen van de ge meenschappen en de burgers. De beoog de toetreding van Griekenland. Spanje en Portugal maakt het nodig de besluitvaar digheid van deze instellingen te vergro ten. Ter versterking van de economische en monetaire samenwerking zullen vol gend jaar concrete besluiten moeten wor den genomen Dit geldt evenzeer voor de totstandkoming van een Europees visse rijbeleid dat ook aan het belang van de Nederlandse vissers recht zal doen. Ter wille van vrede en veiligheid zal de defensie-inspanning zich blijven richten op de gezamenlijke verdediging van het Noordatlantisch gebied U worden plan nen aangeboden om de kwaliteit van de Nederlandse bijdrage in de komende tien jaren op peil te houden De regering blijft ijveren voor wapenbeheersing en ont spanning In de toelichting op de begro ting wordt aan het benauwende vraagstuk van de kernbewapening uitvoerige aan dacht geschonken. De regering blijft zich inzetten voor de eer biediging van de rechten van de mens. Van het beleid dat zij hiertoe voorstaat zal zij u binnenkort een uiteenzetting doen toekomen- De hulpverlening aan de Derde Wereld blijft voor ons land een taak van de hoog ste orde. Aan de ontwikkelingshulp wordt dan ook niet getornd Maatregelen zijn ge nomen om de hulp sneller en doeltreffen der te kunnen geven, in het bijzonder aan de armste landen en bevolkingsgroepen Van niet minder betekenis dan de hulpver lening zijn de betrekkingen tussen de ar me en rijke landen op het gebied van han del, investeringen en kapitaalverkeer Over het door ons land en door de Euro pese Gemeenschap te voeren beleid zul len u nota's worden aangeboden tot vertraging van de aanleg van wegen in gebieden waar het verkeer geen stagnatie ondervindt Op basis van het aan te bieden Structuur schema Verkeer en Vervoer zal in dit zit tingsjaar overleg met u kunnen plaatsvin den over het verkeers- en vervoersbeleid op lange termijn. De regering streeft naar de spoedige in stelling van de werkgroep van deskundi gen die de toekomstige relaties tussen de Nederlandse Antillen, de eilanden van de Nederlandse Antillen en Nederland zal on derzoeken De regering werkt voort aan een sluitend stelsel van wetgeving ter bescherming van het milieu De Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne zal worden uitge bouwd tot een kaderwet In het komend jaar zal u een ontwerp van Wet op de bo dembescherming worden aangeboden. Met wetgeving over milieugevaarlijke stoffen zal een begin worden gemaakt Vervuiling door bedrijven zal worden be streden met behulp van een nieuw pro gramma voor financiële steunverlening De verontreiniging van de Rijn blijft zor gen baren De regering stelt alles in het werk om het Zoutverdrag door alle oever- staten bekrachtigd te krijgen. Een Wet op de waterhuishouding is m voorbereiding De laatste jaren neemt het woningtekort toe vooral in en nabij de gtote steden in het westen Ondanks de omvangrijke fi nanciële steun is de wonmgproduktie ver- traagd. onder meer door een tekort aan geschoolde arbeidskrachten Het kabinet zal binnen het kader van een weloverwo gen ruimtelijke ordening al het mogelijke doen om het hele woningbouwprogram ma tot uitvoering te brengen Stadsvernieuwing is voor de bewoon baarheid van onze steden van grote waar de en raekt het welzijn van heel veel men sen Oit blijft dan ook een hoofdonder werp van beleid De regering zal een voorstel tot wijziging van de Onteigeningswet bij u indienen en de toekenning van een voorkeursrecht aan gemeenten bevorderen In het belang van de ondernemers in de land- en tuin bouw beoogt zij een spoedige invoering van een landbouwkundige toetsing van de overdracht van gronden Aan de wetsontwerpen Voorzieningen Ge zondheidszorg en Tarieven Gezondheids zorg zal een zodanige vorm worden gege ven, dat het samenspel tussen particulier initiatief en overheid zo goed mogelijk kan verlopen. De kwaliteit van de opleidingen wordt verbeterd en de opzet ervan wordt doelmatiger gemaakt. De regering hoopt op een goed overleg met de Staten-Generaal over de ontwerp- Kaderwet specifiek welzijn, waarin het streven naar decentralisatie gestalte krijgt. Zij zal de zienswijze van de Harmonisatie- raad Welzijnsbeleid vragen over harmoni satie van de wetgeving op dit terrein Wetsontwerpen tot verlaging van de leef tijd van meerderjarigheid zullen u spoedig bereiken Binnenkort worden wetsvoor stellen ingediend voor verdergaande ge lijkberechtiging van de vrouw in het fami lierecht en bij de arbeid Ook op het ge bied van onderwijs en opleidingen wor den voorstellen voorbereid om haar meer mogelijkheden te bieden De regering er kent hoe belangrijk onderricht en vorming zijn voor het verminderen van maatschap pelijke achterstanden Daarom zal ook het onderwijs aan anderstalige kinderen wor den verbeterd Bij het kleuter- en lager onderwijs moet het opleiden van leerkrachten weden aangepast aan de vermindering van het aantal leerlingen in de komende jaren. Deeltijdarbeid zal ook hier worden bevor derd. In samenwerking met de universiteiten en hogescholen is goede voortgang geboekt bij de planning van het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek. Voor het eerst sinds jaren zal u weer een Algemeen Fi nancieel Schema worden aangeboden, waarin de verwachte taken en middelen van de instellingen voor de jaren 1980 tot en met 1983 zijn beschreven. Te zorgen voor veiligheid vtfor rle burgers is een hoofdtaak van de regering. Om de politie in staat te stellen te voldoen aan het toenemend beroep dat op haar wordt gedaan, zal in de komende jaren de sterkte van de korpsen worden verhoogd en zullen hun organisatie en werkwijze worden verbeterd Nadere voorstellen tot hervorming va-1 het binnenlands bestuur kunnen binnen kort worden verwacht De regering vertrouwt dat met de parle mentaire behandeling van wetsontwer pen tot grondwetsherziening in deze zit tingsperiode goede voortgang kan wor den gemaakt Leden van de Staten-Generaal. In het hart van de regeringsverklaring stond het begrip verantwoordelijkheid In het zicht van de ernstige problemen waar voor ons land staat doet de regering, op nieuw, een beroep op iedereen om als verantwoordelijke burgers versoberingen te aanvaarden en matiging te betrachten Het besef dat de economische positie van ons land zorgwekkend is, leeft nog onvol doende. Maar even belangrijk als de ver breiding van dat besef is de bereidheid om te delen in de offers die nodig zi|n, m het bijzonder om ook op langere termijn werkgelegenheid veilig te stellen De wereld is echter groter dan Nederland en bij de noden die elders moeten worden gelenigd vallen onze eigen zorgen bi|na in het niet De regering vertrouwt erop dat we, in het bewustzijn daarvan, bereid zul len blijven ons te gedragen in overeen stemming ook met die verantwoordelijk In het nieuwe zittingsjaar zal van regering en Staten-Generaal veel inspanning wor den gevergd. Moge dat werk worden ge daan in het vertrouwen dat velen u wijs heid toewensen en om zegen voor u bid- Hiermee open ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal Vooral tarwille ven de verkeersveiligheid zal het treffen ven voorzieningen op pun ten weer het wegennet regelmatig over- belaat is worden versneld De beperking van de groei van da rijksbegroting dwingt 19 september 1978 In de miljoenennota 1979 wijst de regering er op dat ten behoeve van de dekking van de rijksuitgaven via een dekkingsplan voor f 1 miljard extra belastingop brengst zal moeten worden verkregen. De inflatiecor rectie in de loon- en inkom stenbelasting wordt daarbij voor de volle 100% toegepast. Voor f225 mil joen komt de benodigde ex tra belastingopbrengst tot stand door reeds vast staande en reeds kenbaar gemaakte maatregelen. De regering stelt voor bij de overgangsmaatregel die samenhangt met de studie-Hofstra de algemene winstaftrek in de inkom stenbelasting en de ven nootschapsbelasting voor 1979 te laten vervallen, de overdrachtsbelasting met i procentpunt te verhogen en de tarieven van de motor rijtuigenbelasting aan te passen aan de inflatie. Daartegenover wordt een verlaging in de loon- en in komstenbelasting Voorge steld. Hieronder volgt een overzicht van de belas tingmaatregelen 1979. Belastingen naar inkomen, winst en vermogen 100% inflatiecorrectie De regering zegt in de miljoenen nota 1979 dat zij de juistheid van het beginsel van de inflatiecorrec tie wenst te onderstrepen en dat zij daarom besloten heeft deze cor rectie voor 1979 voor 100% toe te passen. De inflatie werkt immers vanwege de progressie in het ta rief van de loon- en inkomstenbe lasting zo uit dat zonder correctie van de inflatoire invloeden auto matisch drukverzwaringen zou den optreden. Om die drukver zwaringen te voorkomen is des tijds de wettelijke regeling van de inflatiecorrectie tot stand geko men. Sindsdien is echter die cor rectie nooit volledig toegepast. Verlaging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting (ver lenging 20%-schijf en verkorting 26%-schijf met ongeveer f 1.100» Voorgesteld wordt de 20%-schijf van het inkomstenbelastintarief voor 1979 te verlengen met een be drag van ongeveer f1100 en de daarop volgende schijf met het zelfde bedrag in te korten. Alle in komenstrekkers met een inkomen op het niveau van minimumloon en hoger genieten aldus een belas tingvermindering van f66.- per jaar De voorgestelde verlaging van het tarief van de loon- en in komstenbelasting betekent een Overzicht van de belastingvrije sommen en het schijventarief van de loon- en inkomstenbelasting in 1979 Belastingvrije sommen in 1979 (tussen haakjes de bedragen in 1978) Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouwen) f2.017 (f 1.922) Tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) f 5.343 (f5.570) Tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en ouder en ongehuwden die gehuwd zijn geweest of kinderaftrek genieten) f7 855 (f7.488) Tariefgroep 4 (gehuwde mannen» f 10.070 (f9.599) De arbeidsongeschiktheidsaftrek (voor personen onder de 65 jaar die voor 45% of meer arbeidsongeschikt zijn) f 1.730*) (f 1.730) De bejaardenaftrek voor gehuwde mannen f 2.991") (f2.991) De bejaardenaftrek voor alleenstaanden f 1.886*) (f 1.886) Het maximum voor dë bijzondere aftrek voor onvolledige gezinnen waarvan de alleenstaande (man of vrouw) buiten het huishouden werk zaamheden verricht en kinderaftrek geniet of geacht wordt te genieten voor een kind dat jonger is dan 16 jaar. f3.226 (f3.075) De extra aftrek voor een alleenstaande die kinderaftrek geniet of geacht wordt te genieten. f2.215 (f 2.111) Kinderaftrek voor zelfstandigen en anderen die geen recht op kinderb ij slag ingevolge de K W L. hebben: 1 kind f 1.838 (f 1.745) 2 of meer kinderen f3.768 (f3.577) Voorgesteld wordt deze aftrek op hethuidige niveau te bevriezen. Schijventarief in 1979 (tussen haakjes de bedragen voor 1978) Belastingpercentage toe te passen om de belaste bare som Opvolgende inkomens schijven Totaal opvolgende schijven Belasting bij totaal op volgende schijven 20% over de eerste 26% over de volgende 32% over de volgende 40% over de volgende 50% over de volgende 59% over de volgende 64% over de volgende 67% over de volgende 70% over de vplgende 72% over de volgende gulden f 7.568 (f 6.164) f 7.568 (f 6.164) f 1.513 (f 1.232) f 6 841 (f 7.571) f 14.409 (f 13.735) t 3 291 (f 3.200) f 10.605 (f10.110) f 25.014 (f 23.845) t 6.684 (f 6.435) f 9840 (f 9.380) f 34.854 (f 33.225) t 10.620 (f 10.187) (f14.830) f 50.410 (f 48.055) 1 18.398 (f17.602) f19.969 (f19.036) f 70.379 (f 67.091) 1 30.179 (f28.833) f22.324 (f21.281) f 92.703 (f 88.372) f 44.466 (f42.452) f27.475 (f26 192) f120.178 (f114.564) t 62.874 (f60.000) f54.948 (f52.381) f175.126 (f 166.945) f 101.337 (f96.666) belastingderving van f250 mil joen. Deze maatregel, die is afge stemd op de in Bestek '81 geformu leerde beleidsdoelstelling inzake de handhaving van de koopkracht, houdt een verbetering in van de ontwikkeling van het reeel vrij be schikbare inkomen van met name de lagere inkomensgroepen. Handhaving in 1979 van de bijzon dere winstaftrek van f 1,4 van het ondernemingsvermogen en van de vrijstelling van f200,- ontvangen rente in de privésfeer B ij de Kamer is een wetsvoorstel in behandeling om voor het jaar 1978 tot een verlichting te komen in de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting. Dit voorstel is gedaan in afwachting van een definitieve standpuntbe paling ten aanzien van de voor stellen van prof. Hofstra. Gezien de onzekerheid omtrent het tijd stip waarop deze standpuntbepa ling haar beslag kan krijgen, acht de regering ook voor 1979 een ver lichting wenselijk. De uit dien hoofde voor 1979 voorgestelde fi scale lastenverlichting kan even wel beperkter van omvang zijn in verband met de aangekondigde aanvullende beleidsmaatregelen, die voor een belangrijk deel op las tenverlichting en stimulering ten behoeve van de bedrijvensector zijn gericht. Het ligt daarom in het voornemen die beperking tot stand te brengen door de algemene winstaftrek ter grootte van 3% van de winst te laten vervallen. De daarmee samenhangende extra belastingopbrengst wordt ge raamd op f 550 miljoen. De bijzon dere winstaftrek (1,4%), die afhan kelijk is van de omvang van het ondernemingsvermogen en daar door meer rechtstreeks te maken heeft met de invloed van de infla tie op de fiscale winst, zal worden gehandhaafd, evenals de vrijstel ling van maximaal f200.- ontvan gen rente in de privésfeer. Handhaving van de zelfstandigenaftrek Voorgesteld wordt de zelfstandi genaftrek, die haar bestaansrecht ontleent aan de invloed van de in flatie op de fiscale winst in sa menhang met de inkomensont wikkeling van de zelfstandigen, voor 1979 te handhaven. Bij de de finitieve beslissing over de gevol gen die de regering verbindt aan het rapport van prof. Hofstra zal de zelfstandigenaftrek opnieuw in beschouwing worden genomen. Handhaving van de zelfstandige naftrek voor 1979 betekent: een aftrek van f1600 bij winsten tot f50.000; bij hogere winsten wordt de aftrek verminderd met f 160 voor elk ol bedrag van f1000 waarmee de winst f50 000 te bo ven gaat (bij winsten boven f 60.000 wordt geen aftrek meer verleend). Kosfprijsverhogende belastingen Aanpassing van het tarief van de motorrijtuigenbelasting aan de in flatie De aanpassing van de hoofdsom van de motorrijtuigenbelasting aan de sedert de laatste tariefaan passing opgetreden inflatie (22%) levert f210 miljoen op. Doordat het bedrag aan opcenten ten be hoeve van het Rijks wegenfonds gelijk blijft, is de verhoging van het door de belastingplichtigen te 'betalen bedrag aan motorrijtuige nbelasting inclusief opcenten be langrijk minder dan 22% C A 'W "O flj CC D 2 O 3 .s O O aJ CO r - j- o S tfi C f 15.000 f 20.000 f 30.000 f 40.000 f 80.000 f 120.000 f 986 f 2.193 f 5.123 f 8716 f29 980 f56.074 f- f66 f66 f66 f66 f66 0,37 0.27 0,21 0.13 0.10 Eigen Huidig tarief Nieuwe tane Meer te gewicht incl opcenten ven incl betalen Rijkswegenfondepcenten RWF per Jaar Personenauto's: op benzine 700 255- 274- i9 800 306- 331 25- 1000 432- 476- 44- 1300 651- 726- 75- op diesel 800 469- 495- 26- 1400 1012- 1093- 86- Vrachtauto's 200 853.- 931- 78- 5000 1636 - 1836- 200 7000 2120- 2416- 296- Vrachtauto plus aanhangwagen, (800 plus 3400 kg) 8200 2167- 2480- 313- Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap constateert, dat de Landbouwbegroting 1979 in guldens (1,7%) daalt, terwijl de Rijksbegroting met ongeveer 10% stijgt. Het Landbouwbedrijfsleven aanvaardt in het zicht van de ern stige problemen, waarvoor Neder land staat, de verantwoordelijk heid om te matigen. Het Land bouwschap betreurt, dat de voor genomen bezuinigingen sterker op de begroting van Landbouw tot uitdrukking komen dan elders. In de Troonrede wordt geen aan dacht besteed aan de positie van de land- en tuinbouw Het Land bouwschap constateert, dat in het regereingsbeleid wel een aantal algemene maatregelen wordt ge handhaafd. die voor de land- en tuinbouw van belang zijn. Het mist echter een nadere uitwerking van reeds eerder aangekondigde sociale regelingen. In de Troon rede wordt gesteld, dat het kabi net meer aandacht zal besteden aan bedrijfstakken, die zijn opge wassen tegen de internationale concurrentie De agrarische be drijfstak heeft zich volgens het Landbouwschap op eigen kracht en begeleid door het Landbouwbe leid binnen de Europese Gemee nschap kunnen handhaven. De land- en tuinbouw heeft een be langrijke bijdrage geleverd aan de export. Het Landbouwschap ziet dan ook geen reden om de inspan ningen van de overheid ten be hoeve van de land- en tuinbouw te verminderen. Het Bestuur van het Landbouw schap zal in de openbare vergade ring van 4 oktober aanstaande na der ingaan op de verschillende on derdelen van de landbouwbegro ting Reeds nu merkt het Landbouw schap op. dat het belang van de agrarische export door de minis ter van Landbouw wordt erkend maar dat deze erkenning niet ver taald is in concrete maatregelen. Het Landbouwschap is met minis ter Van der Stee bezorgd over de aanstaande uitbreiding van de Europese Gemeenschap en stemt in met zijn voornemen om. spe ciaal met het oog op de problemen voor de tuinbouw een langere overgangsperiode te bepleiten Het Landbouwschap is teleurge steld over een verminderde aan dacht voor het structuurbeleid (Ontwikkelings- en Sanerings fonds. voorlichting). Voorts zijn de bijdragen voor lastenverlichting te laag en gaat deze lastenverlich ting naar de mening van het Land- bouwschap op een te laat tijdstip Het Landbouwschap is teleurge steld over de passage Inzake het grondbeleid, waarin gedoeld wordt op het bevorderen van een even wichtiger prijsvorming van land bouwgronden. Het beleid tal vol gens het Landbouwschap gericht moeten worden op een duidelijke ombuiging van de prijsontwikke ling van landbouwgronden. Met voldoening is kennisgenomen van het Regeringsbesluit om voor de komende jaren het uitvoerin gsprogramma voor ruilverkave lingen te handhaven op gemiddeld 40 000 hectare per jaar. De voor ruilverkavelingen bestemde mid delen zijn ondanks de kostenstij gingen verminderd. De minister zegt voldaan te zijn over het feit, dat het budget de in 1979 uit te voeren werken dekt. Het Land bouwschap wijst erop, dat dit mo gelijk is omdat de doelstelling om 40.000 hectare ruilverkaveling in uitvoering te nemen in de afgelo pen jaren niet is gehaald. Het bud get voor ruilverkavelingen zal in de komende jaren dan ook aan zienlijk verhoogd moeten worden.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13