De Fiesta Fantasie nu in woord en beeld Nieuwe autoband kilometers, lager - meer verbruik Volvo komt met veel en interessant 1979-nieuws Maxi krijgt ook het De Toyota Crown-serie op puntea gewijzigd Hydrogas veersysteem Honda levert eerste zes-cilinder motoren in Nederland af Het nieuws voor de 1979 modellen van de Volvo 240 en 260 Is in twee hoofdzaken on der te verdelen: Nieuwe voor- en achterkant, technische ver- fijningen, die vooral vergroting van de actieve veiligheid be ogen. De 240-modellen, uitgezon derd de Volvo 242 GT, zijn voor 1979 uitgerust met de rechthoekige koplampen, zoals bekend van de zescilinder mo dellen. De achterkant van de 240- en 260-modellen is van een geheel nieuw ontwerp, waarbij de „wenkbrauw" die voorheen door de kofferdeksel werd gevormd nu ls verdwenen en de drempel van de koffer ruimte is verlaagd. Een afge ronde achterkant en vergrote achterlichten die om de wa- genhoeken heengrijpen, vallen direct in het oog. Wijzigingen, doorgevoerd na diepgaande onderzoekingen op het terrein van de wegliggingskarakteris- Ford klanten zouden in de toekomst misschien nog wel eens een „vyf-in-één" model van de Fiésta kunnen kopen. De Fiësta Fantasie is een ont^ werp van de Ford Advanced Development Group in Dear- bom, Michigan. Een aantal makkelijk afneem bare dak-delen stellen de eige naar in staat om zijn wagen van een lichte, twee-zits pick up truck met of zonder dak, om te bouwen tot een 2-2 hardtop, een 2-2 convertible, een 2-zits sport coupé of een 2/4-zits stationwagon. De Fiësta Fantasie is uitge rust met een 16 liter motor, die momenteel ook in de Ver enigde Staten, Canada en Ja pan te koop is. Het is niet no dig gebleken om de carrosse rie, de motor, de transmissie of de ophanging aan te passen. De enige onderdelen die aan gepast dienden te worden, wa ren de achterzijde en de bo- venpanelen om het afneembare glasfiber dak makkelfjk te kunnen aanbrengen. De Fiësta Fantasie is een ver volg op de Prima, die op een Fiësta ontwerp was gebaseerd en door Ghia Operations in Turijn in december 1976 ten toongesteld werd. De Fantasie is echter op de produktie-Fi- ësta gebaseerd en is nóg geva rieerder. Eigenlijk was het stationwa genmodel van de Fiësta Fan tasie de aanleiding voor Ghia om de Tuareg te ontwerpen, een terrein-recreatiewagen, die dit jaar tentoongesteld stond op de Internationale Autoshow in Genève. „De ingebouwde, doorlo pende kromming maakt deze elliptische band echter veel soepeler, vangt veel beter de oneffenheden van het wegdek op, maar houdt de stabiliteit en het weggedrag optimaal. De konstruktie van deze band maakt ook weer varian ten in het loop-vlakproflel mogelijk, waardoor de weg- ligging op nat wegdek verbe tert en de neiging tot aqua planing afneemt, zonder dat het uitstekende kilometerren dement, eigen aan konventi- onele radiaalbanden, nadelig wordt beïnvloed". „De elliptische band wore t gemonteerd op een velg met enigszins lagere opstaande randen dan bij traditionele velgen, een nieuwe band- wiel-kombinatie die de auto industrie heel wat voordelen biedt". De carrosserie van de Toyota Crown is op een aantal punten gewijzigd. De nieuwe grill* komt duidelijker naar vo'.en, terwijl de spatbordlijn lager geplaatst is. Tezamen met de parkeerlichten/clignoteurs, die nu op de uiterste hoeken van de voorschermen zfjn geplaatst, zorgen deze wijzigingen voor een slanker aanzicht van het Toyota Crown front. De flan ken van de nieuwe Crown mo dellen zijn voorzien van een stevige beschermstrip over de gehele lengte. De bumpers zijn op de hoeken voorzien van rubber stootranden die bij de Crown Super Saloon doorlopen over de totale bumper. In het interieur is het in strumentenpaneel totaal gewij zigd. In plaats van het drietal klokken waarin in de vorige versies de instrumenten waren ondergebracht is nu één grote rechthoekige klok aangebracht die de bestuurder van de no dige informatie voorziet. Tegelijkertijd met de nieuwe lijn is de samenstelling van de Crown reeds gewijzigd. De 6 ci linder serie is nu als volgt sa mengesteld: - Crown Super Saloon met handgeschakelde versnellings bak - Crown Super Saloon met au tomatische versnellingsbak. In deze laatste uitvoering is de Super Saloon naar keuze leverbaar met of zonder origi nele Toyota airconditioningsin stallatie, af fabriek. Ook in de techniek zjjn een aantal modificaties doorge voerd die voornamelijk betrek king hebben op de verhoging van het rijcomfort. O.a. is er bij de Super Saloon een extra torsiestang-stabilisator toege voegd. De Crown-serie bestaat uit 8 modellen, waarvan de Crown 2000 de goedkoopste is met een prijs van 21.999- incl. B.T.W. en de Crown 2600 Cus- tomwagon Automatic de duur ste voor 30.250,- incl. B.T.W. In de Verenigde Staten is een nieuwe autoband gelan ceerd die per volle benzine tank tot 32 km méér aflegt. Tijdens een perskonferentie op het testcircuit van Utica in Detroit, verklaarde Good year President Charles J. Pil- liod jr., dat dit nieuwe ban dentype een erg belangrijke bijdrage levert tot de ener giebesparing op wereldvlak, en dat de leidinggevende au- tokonstrukteurs in de V.S. weldra de gunstige invloed van deze band zullen beves tigen. Volgens Pilliod ligt de ver klaring voor het hoger aantal km per liter brandstof dat men met deze band kan af leggen - 3 tot 6 procent méér dan met de huidige radiaal banden - in de speciale, ellip tische bouw die een veel ho gere bandenspanning moge lijk maakt zonder nochtans het rykomfort nadelig te be ïnvloeden. De band staat immers onder 0.6 kg tot 0.9 kg/cm2 méér spanning dan konventionele autobanden, wat de helft méér is dan de bandenspanning die we van daag de dag gewend zyn. „Wij hebben altijd geweten dat een hoge bandenspanning de rolweerstand vermindert en brandstof bespaart", aldus Pilliod, „maar bij een traditi onele band zou dit leiden tot een totaal gebrek aan kom fort en wegligging. Deze nieuwe band heeft een kar kas van polyesterkoord en gordels van staaldraad en ge lijkt trouwens op een kon ventionele radiaalband". Pilliod: „De unieke eigen schappen van deze band zit ten in de nieuwe opbouw van de materialen en in de ellip tische zijvlakken die een bin nenwaartse kromming maken tot waar band en velg sa menkomen. De banden die nu in gebruik zijn - dus di agonaal -, diagonale gordel- en radiaalbanden - hebben relatief rechte zijvlakken bo ven de hielen. Rijdt men nu deze konventionele banden met een hogere dan normale spanning, dan veroorzaakt dit stijve en rechte zijvlak een ontoelaatbaar gebrek aan komfort". De Maxi 1750 HL, de mid denklasse wagen die door Ley- land Nederland op de markt wordt gebracht, heeft een aan zienlijke verbetering ondergaan. Het tot dusver toegepaste vloeistof-veersysteem (Hydro- lastic) is vervangen door het bekende gas-veersysteem (Hy- dragas). Hiermee is de Maxi de derde auto in het Leyland- gamma geworden waarop Hy- dragas wordt toegepast. De eerste auto die met dit sys teem werd uitgerust was de Allegro; later volgde de Prin cess. Bij beide wagens bleek het uitstekend te voldoen. Bij het Hydragas-veersysteem zijn vier gas-veerelementen bij de wielen geplaatst waarin zich samengeperste stikstof bevindt. Het rijcomfort van de auto wordt er aanzienlijk door ver beterd, omdat kleine oneffen heden in het wegdek beter worden verwerkt. Een tweede voordeel is dat Hydragas-ele- menten geen nastelling vragen wanneer de wagen ouder wordt. Schokbrekers ontbreken geheel bij het Hydragas-veer systeem. Zoals bekend is de Maxi een comfortabele vijfdeurs auto (prijs f15.990 incl. BTW) welke als „sedan" kan worden ge bruikt en die ook het daarbij behorende uiterlijk bezit. Het is echter ook mogelijk de ach terbank geheel weg te klappen, waardoor de Maxi een volledig vlakke laadruimte krijgt zonder opstaande rand, met een in houd van 1442 dm3. Daardoor is de Maxi een typische „multi purpose" auto. die met het nu toegepaste Hydragas-systeem een verbeterd veercomfort heeft gekregen. jaar in Nederland worden geïn troduceerd, iets meer dan twee jaar nadat de definitieve over eenkomst tussen Volvo en het Volkswagenconcem werd geslo ten, betreffende de ontwikke ling en levering van een die selmotor voor personenauto's. Fiat die zich in de jaren '60 vele successen verwierf in de internationale race- en rallys- port en zich ook in die tijd enthousiast bezig hield met de (massa-)produktie van diverse sportieve auto's (wie herinnert zich niet de 850 Coupé en Spider, die als broodjes van de bakker werden verkocht, de 2300 Coupé's, de snelle 124 Coupé en Spider en de be roemde Fiat Dino Coupé?), heeft zich met name in het begin van de jaren zeventig wat teruggetrokken uit deze „branche", om zich meer te kunnen concentreren op de produktie van praktische, ruime gezins-auto's, die in de toen sterk in belangrijkheid toenemende middenklasse en de daarmee gepaard gaande concurrentie, alle aandacht opeisten. Nu in 1978 hijst Fiat we derom zijn sportieve vlag ten top met de presentatie van 3 i nieuwe „sportieven". Amper een maand geleden waren het de snelle Fiat 127 Sport en 131 racing die geïntroduceerd wer den, nu is het een sportieve- ling uit de Spaanse Seat-fa- brieken: de Seat 127 Sport- coupé 1430. Een Spaanse creatie dus, die voor degene die het laatste jaar wel eens in Spanje ge weest is, zeker geen onbekende zal zijn, want de Seat 127 wordt daar al gedurende ruim een jaar verkocht. De 127 Sportcoupé is, zoals de type aanduiding al doet vermoeden, afgeleid van de Fiat 127, maar vertoont er qua uiterlijk geen enkele gelijkenis mee. De Spaanse constructeurs hebben nl. alleen het onderstel van de 127 overgenomen en daarop een prachtige, nieuwe carrosse rie geplaatst, die gekenmerkt sec.! 'Het max. vermogen van de 1430-motor bedraagt zo'n 57 kw (is 77 PK). Het interieur geeft een niet minder sportieve indruk: stoe len met aangebouwde hoofd steunen en een goede zijde lingse steun, sportstuur, toe ren teller, oliedrukmeter, kwartz-klokje, koelwater-ther mometer, sigarette-aansteker en o.a. een intervalstand op de ruitewissers. Daarnaast treft men zaken aan zoals: een an- ti-verblindingsspiegel achter ruitverwarming, tapijt vloerbe dekking, uitzetbare zijruiten achter en stoffen stoelbekle- ding, die het komfort van de inzittenden op prettige wijze verhogen. Uiteraard werd ook veel aandacht besteed aan de isolatie van motor- en andere rij geluiden. De prijs is vastgesteld op f 14.300.- incl. BTW. Begin augustus werden de eerste Honda zes-cilindermoto- ren in Nederland afgeleverd. De Honda CBX heeft een ci linderinhoud van 1047cc, een vermogen van 105 pk (77,2 kW) weegt 268 kg en heeft een top snelheid van 225 km/u. De luchtgekoelde zes-cilinder mo tor heeft twee bovenliggende nokkenassen, 24 kleppen (4 per cilinder) en bereikt na een staande start in 11,65 sek. en na 400 een snelheid van 190 km/u. Met de CBX levert Honda de snelste standaard motor ter wereld. De prijs van deze su permotorfiets is f 10.950.- inkl. b.t.w. Volvo 240 en 260 ff"® Hi n 1 wordt door een lage luchtweer- SÏRM1!1 f ARBBH Hü stand en enorme bumpers, BT I (UI 9 B Ca SS Ui BS l' BUB S1 HU» 1 welke in staat zijn botsingen 18 BS' **Jsjj s tot 8 km/u zonder vervorming op te vangen. De nieuwe rao- A HH t°r. een 1438 cc, brengt het amiAAialARiL slechts 800 kg weSencie wa- ^KSHr¥BPwP fliilfl M Iflls gentJe tot knappe prestaties: iWS BÜViV HVi¥W II8S1 topsnelheid 165 km/u; accelera tie 0-100 km in minder dan 12 De Volvo 240- en 260-seriei.t een nieuwe voor- en achter kant, de eerste personenauto met een zescilinder dieselmo tor ooit in Europa gebouwd, en de Volvo 343 nu ook met een handgeschakelde versnel-' lingsbak, zijn enkele van de belangrijkste punten die het Volvo-nieuws voor 1979 ken merken. Van de 240- en 260- modellen werd de wegligging nog verder verbeterd. Tevens werd van beide versies het motorvermogen iets vergroot zonder dat daardoor het brandstofverbruik nadelig wordt beïnvloed. Volvo 66: De Volvo 66 bleef ongewij zigd. Voor de exterieur kleuren wordt het patroon van de Volvo 343 gevolgd. Volvo 343: De Volvo 343 wordt met in gang van het modeljaar 1979 met een vierversnellingsbak van het type M45 uitgerust. Dit type komt naast de be staande automatische versie (CVT). Verdere verfijningen en verbeteringen aan uitvoering en kwaliteit verhogen het com fort van de 343 modellen. tiek hebben bij de Volvo 240 en 260 een merkbare verbete ring in de bestuurbaarheid en dus actieve veiligheid opgele verd. Volvo's nieuwe zescilinder diesel Voor 1979 komt Volvo met een geheel nieuwe zescilinder dieselmotor. De eerste motor van een dergelijk type die in Europa voor een personenauto werd ontwikkeld. De nieuwe Volvo Diesel zal begin volgend

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17