Samenstelling gemeenteraad met zes nieuwkomers ingrijpend gewijzigd Adviescommissie reorganisatie binnenlands bestuur H.Stegeman (CDA) J. Warrink (Gem. Bel.) benoemd tot wethouder Het gaat om meer dan geld alleen 'Wat doet het Prinses Beatrixfonds? (Collecte 18 tót en met 23 september) Gemeente Holten Openbare kennisgeving P.I.T.-kollekte: 11 t.m. 16 september HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 8 september 1978 30e jaargang - no. 36 Hoofdredacteur J Wlggert Kolweg 14. tel 05483-1356 Plv.v. hoofdred /seer W Bellers Enkweg 5. tel 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel Verzetstraat 70, tel 05483-2699 Advertlenties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs 10.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. 'Uitgeversmaatschappij Van der loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Met de beëdiging van maar liefst zes nieuwe leden bezetting van de Holtense gemeenteraad in nJeuv. menstelling voor bijna de helft gewijzigd Installatie nieuwe raad vond plaats tijdens de j.l. dinsdagavor: gemeentehuize gehouden openbare raadsvergadeno De meest ingrijpende wijziging vond plaats in de fraktie van de Partij van de Arbeid Met het aan treden in die fraktie van mw J. Metsemakers-Rouwé en de heren A. Moeliker en J v d Harst werden alle drie raadszetels van deze groe pering door nieuwkomers bezet, waarvan overigens de heer J v. d. Harst in de zittingsperiode 70-74 al eerder lid is geweest van de gemee nteraad voor de P v d A Bijzonder is met name ook het feit dat C.D A.-nieuwkomer H Stegeman meteen tot eerste wethouder werd benoemd (tevens Joco- burgemeester) Verder trad voor de fraktie van Gemeentebelang als nieuwkomer voor het voetlicht de heer G J W Reilink en voor de V.V.D. de heer J. de Waard. Collegevorming Zoals reeds verwacht werden de heren H Stegeman (CDA)en J Warrink(Gem Beltot wethouder benoemd, waarmee de bezetting van het college van B en W eve neens een ingrijpende wijziging heeft ondergaan Daar komt nog bij dat burgemeester mr W H En klaar over acht maanden zijn ambtsketen definitief zal afleggen. Eigen mandaat Na beëdiging van de raadsleden hield burgemeester mr W H En- klaar een korte toespraak waarbij het opviel dat hij de raadsleden na drukkelijk wees op de volgens hem zeer persoonlijke verantwoorde lijkheid. „U. leden van de raad. hebt zitting zonder last of ruggespraak, u alleen en niemand anders is verantwqor- deüjk voor de beslissingen, welke in s raads vergaderzaal worden ge nomen Ik zeg dat zo nadrukkelijk, omdat in de laatste Jaren hoe lan ger hoe meer de indruk wordt ge wekt, dat het vervullen vah een lidmaatschap in één onzer verte genwoordigende lichamen, of dat nu de gemeenteraad, provinciale staten of het parlement is. niet al tijd geschiedt zonder last en rugge spraak Achterbannen, partijbe sturen, partijraden lijken hoe lan ger hoe meer de marsroute te willen bepalen, waarlangs de gekozene zijn weg heeft te gaan Het terugroepingsrecht, dat ook soms schijnt te worden gehanteerd, completeert de indruk, dat de ge kozene veeleer een gezondene is dan een mandataris, die steunend op het vertrouwen van zijn kiezer in eigen verantwoordelijkheid en zelf standigheid heeft te oordelen over de zaken en problemen, waarvoor deze wordt gesteld Dit is een ont wikkeling. welke zich mijns inziens niet verdraagt met het wezen van de democratie. Immers democratie betekent weliswaar de macht van het volk, doch ln onze steeds ge compliceerdere samenleving is geen plaats meer voor de volksver gaderingen, zoals deze ln het oude Rome werden gehouden, doch in de ontwikkeling van de tijd hebben wij geleerd, dat het volk spreekt bij de stembus en door het uitbrengen van zijn stem aangeeft aan welke groepering, aan welke man of vrouw hij zijn vertrouwen geeft. Daarom betekent democratie, wil deze zinvol kunnen werken, gede legeerd vertrouwen Het betekent ook het ontvangen van vertrouwen en dat hebt u op 31 mei 1978 ont vangen, het aanvaarden daarvan en het waarmaken daarvan is thans uw opdracht Het betekent bovenal het ln eigen verantwoorde lijkheid en zelfstandigheid staan en in geweten beslissen zoals u meent, dat juist en rechtvaardig is. Achterbannen en partijbesturen kunnen dan wel hun oordeel geven <sn aangeven hoe in bepaalde geval len gehandeld zou moeten worden, zij zijn echter niet verantwoorde lijk, zij kunnen evenmin ter ver antwoording worden geroepen U, en u alleen, kunt ter verantwoor ding worden geroepen. U. en ook u alleen, zijt in de eerste plaats in staat de zaken, die u ter beslissing zijn voorgelegd, op hun merites te beoordelen. Dat u en u alleen ver antwoordelijk zijt. heeft vanavond zijn onderstreping gevonden in de eden of beloftes, die u hebt afge legd Uw mandaat, dat u hedenavond hebt aanvaard, is u gegeven, door die kiezer, die op 31 mei laatstleden in de eenzaamheid van zijn stem hokje u zijn vertrouwen heeft ge schonken Deze kiezer heeft u voor 4 jaren naar deze raad gezonden in de verwachting, dat u, levende uit dezelfde uitgangspunten des le vens. zult medewerken om naar uw inzichten mede te werken aan het belang van deze gemeente U zoudt beneden de maat van uw verant woordelijkheid blijven, te kort doen aan de waarde van uw eigen oordeel, wanneer u zoudt vergeten, dat uw raadslidmaatschap gedra gen dient te worden door het prin cipe van het zonder last en rugge spraak. Waarom mevrouw en mijne heren op deze avond deze ontboezeming? Ik zal het u zeggen. Ik ben veront rust door dé ontwikkeling, welke de democratie in ons land ver toont Polarisatie en machtsstre ven zijn verontrustende sympto men, die zich aandienen. Mijn be toog wil niet anders zijn dan een appèl om waakzaam te zijn, een appel ook aan u om in uw eigen verantwoordelijkheid en zelf standigheid in geweten uw functie als raadslid te vervullen Uw kie zer verwacht dat van u. Ik doe gaarne een beroep op u om in onze arbeid ten behoeve van onze ge meente het belang van onze ge meente als enig richtsnoer te hou den. Laten wij trachten de goede democratische spelregels in acht te nemen en aldus in constructieve zin werkzaam te zijn voor deze goede gemeente en haar burgers", aldus mr. Enklaar. Vooroverleg Voorafgaand aan de schriftelijke stemming voor de verkiezing van twee wethouder verklaarde de heer H J Westerik (CDA) dat, op uitr nodiging van zijn partij, vooraf oriënterende besprekingen hebben plaatsgevonden met de afzonder lijke raadsfrakties en afdelings voorzitters van in de raad verte genwoordigde partijen, waarbij als uitgangspunt heeft gediend te ko men tot collegevorming welke de verkiezingsuitslag zou weerspiege len, welk uitgangspunt door alle partijen werd onderschreven Mede op deze basis werden daarna ver dere besprekingen gevoerd met de fraktie van Gemeentebelang als tweede grote partijen tussen bei de kandidaat wethouders van beide partijen, waarbij bleek dat een mo gelijke basis voor samenwerking aanwezig was, waarvan in een la tere vergadering ook de andere partijen op de hoogte werden ge steld Vervolgens stelde hij, namens het C D A„ als kandidaat voor eerste wethouder zijn partijgenoot de heer H. Stegeman en verklaarde tenslotte dat zijn fraktie de kandi datuur van Gemeentebelang, in de persoon van de heer J Warrinkzou steunen als tweede wethouder Toen hierna de heer E M. van Schooten, namens de fraktie van Gemeentebelang, eenzelfde ver klaring aflegde was de wethouder sverkiezing in feite al een bekeken zaak. Nadat P.v d.A.-woordvoerder de heer A. Moeliker het gekozen uit- gangspunt „afspiegelingscollege" volledig had onderschreven, ver klaarde hij dat zijn fraktie, als lo gisch uitvloeisel, de CD A.- kandidatuur voor het wethouder schap volledig zou steunen. „Welke groepeing de andere wet houder dient te leveren Is voor ons een veel minder logische zaak Mijn fraktie is van memng dat zo sprake wil zijn van een optimaal afspiege lingscollege die andere wethouder geleverd dient te worden door die groepering, die onder normale om standigheden na het C D A de meeste Holtenaren- achter zich weet Wij hebben de stellige over tuiging dat dit de Partij van de Ar beid is en willen dit even verder toe lichten Nu deze verkiezingen qua raadszetels een ex aequo werd tus sen Gemeentebelang en Partij van de Arbeid heeft het CDA haar partnerkeuze primair bepaald op grond van het absolute stemmena- antal. Natuurlijk moest het C.D.A. bij het kiezen van haar partner enkele uitgangspunten hanteren, doch wij vinden dat zij er zich bij het hanteren van het stemmenaantal wel erg gemakkelijk vanaf ge maakt heeft. Zij zijn er namelijk volledig aan voorbij gegaan dat de verkiezingen van de 31ste mei voor de Partij van de Arbeid in on gunstige zin zijn beïnvloed door de akties van enkele dissidente ex Partij van de Arbeid-leden. Men sen, die geen middel ongebruikt hebben gelaten om onze partij in een ongunstige positie te manoeu vreren Zij gebruikten daartoe een aantal middelen die beneden alle ethische normen staan, waarbij pertinente leugens en valse voor lichting niet geschuwd werden. Nog vlak voor de verkiezing ver spreidde dit groepje een stukje drukwerk waarin zij stelden. Wij zijn en blijven Partij van de Ar beid. Deze leugen bracht toch weer een aantal Holtense kiezers in verwarring. Ondanks dat lieten de kiezers ons niet in de steek en maakten zij het mogelijk dat vanavond na onge veer een half jaar weer drie verte genwoordigers van de Partij van de Arbeid die zetels bezetten, die de kiezers aan deze partij hebben toe gedacht De kiezers, die dat moge lijk hebben gemaakt willen wij vanavond nogmaals danken daar voor Ondanks de onfrisse akties van enkele dissidenten die zichzelf. belangrijker vonden dan de Partij van de Arbeid zitten we hier toch weer met drie vertegenwoordigers. Dat getuigt van kracht en bewijst de grootte van onze achterban. Wanneer we daarbij in aanmerking nemen, dat een aantal stemmen door de hiervoor reeds gememo reerde leugens terecht zijn geko men bij een naamloos groepje dat zich illegaal opk partij van de ar beid noemde.en een aantal andere potentiële partij van de arbeid- kiezers daardoor niet meer wist waar zij aan toe was en dus maar thuis bleef of ten einde raad. niet wetende onder welk nummer zij hun partij konden vinden, op een andere groepering stemde Dit zijn geen fabeltjes Wij kennen derge lijke kiezers, die bij de volgende verkiezing wëer terug zullen keren op het oude nest, hun partij, de par tij van de arbeid Wij vinden dan ook zeker het recht te hebben een kandidaat te stellen voor het wethoudersschap, waarbij het afspiegelingscollege in geen geval wordt aangetast Integendeel vinden wij We zijn er zelfs trots op dat het voor het eerst in de Hol: tense geschiedenis is dat een vrouw kandidaat gesteld wordt voor het wethoudersschap Wij stellen na melijk kandidaat voor de plaats van wethouder mevr J Metsema- kers Als partij waarin emancipatie een belangrijk beginsel is. zijn we daar trots op De kunde en heldere, zakelijke inzichten van mevr. Metsemakers gebruiken wij binnen onze Partij reeds geruime tijd en we weten zeker dat een wethouders schap bij haar in goede handen is. Uiteraard echter weten wij dat de kaarten inmiddels reeds geschud 'zijn en dat er een wonder moet ge beuren als onze partij straks niet in de opppositiebanken moet plaats nemen U kunt er van overtuigd zijn, mijn heer de voorzitter, dat onze fraktie ook vanuit die invalshoek een con structieve bijdrage zal leveren aan de raad van de gemeente Holten. Dit in het belang van deze gemee nte De handel en wandel van het college zullen wij steeds zakelijk beoordelen, waarbij wij niet zullen schromen om aan de bel té trekken wanneer wij daartoe aanleiding vinden, opdat de kiezers zullen we ten dat hun vertrouwen in ons niet ten onrechte is geweest", aldus de heer Moeliker, wiens verklaring werd gevolgd door die van V V D - woordvoerder, de heer J de Waard, die namens zijn fraktie steun toe zegde aan de kandidatuur van CDA en Gemeentebelang Hij sprak daarbij de hoop uit dat het principerijden zal worden ingeruild 'voor goede samenwerking tussen de diverse raadsfrakties. Stemming Na schriftelijke stemming, waarbij Het Prinses Beatrix Fonds werd in 1956 onder de naam Prinses Beatrix Poliofonds opgericht in verband met een zware polio epidemie, die dit jaar optrad en 2200 slachtoffers eiste, in hoofdzaak kinderen Door de regelmatige polio inentingen komen nieuwe geval len van polio tegenwoordig maar zelden voor, doch degenen die rest verschijnselen hebben, blijven uiteraard onder de zorgen van het fonds vallen. Doordat de polio praktisch tot staan werd gebracht, 'kon de doelstelling van het fonds tot an dere ziekten en aandoeningen worden uitgebreid, zodat op dit moment het fonds steun kan ver lenen. behalve aan poliopatiënten o m aan degenen, die vanaf de ge boorte spastisch zijn, lijders aan spina bifida, aan multiple sclerose, aan spierdystrofie en aan diverse andere spierziekten. De wettelijke voorzieningen zoals de Algemene Bijstandswet, de Wet op de Arbeidsongeschikt heid en de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten brengen in vele gevallen voor de gehandicap» ten uitkomst, doch er zijn mensen, die hier geen beroep op kunnen doen. en er zijn voorzieningen die niet direct noodzakelijk doch wel uitermate wenselijk zijn voor ge handicapten, waarin de wet niet kan voorzien. In al deze gevallen komt men voor de bovengenoemde categorieën de heer H. Stegeman (C D A.) met twaalf en één blancostem tot eerste wethouder en de heer J Warrink (Gem Belmet tien, tegen mw J Metsemakers-Rouwé <P v d A.) met drie stemmen, als tweede wet houder werd verkozen, consta teerde burgemeester mr W H En klaar dat met deze verkiezing de democratie volledig heeft gewerkt. Nadat beide wethouders naast hem hadden plaats genomen felici teerde hij beide met hun benoe ming Zijn 33-jarige ambtsperiode overziende verklaarde hij óók nu weer goed vertrouwen te hebben in een goede en vruchtbare samen werking binnen het College. Nadat beide wethouders hun dank hadden uitgesproken voor het in hun gestelde vertrouwen werden zij met hun benoeming gefeliciteerd door de fraktievoorzitters van alle partijen. Met name VVD- fraktieleider J. de Waard drong hierbij aan op spoedige voortgang in de woningbouw en openheid van bestuur, terwijl de heer A Moeliker (P v d.A.) verklaarde met name niet ongelukkig te zijn met de ver kiezing van de heer J Warrink tot wethouder „We hoeven ons nu geen zorgen meer te maken over traagheid in beleid en onvoldoende openheid van het College en zijn op dit punt erg benieuwd", aldus de heer Moeliker. Vaststelling 9e wijziging van de bouwverordening en 5e wijziging van de verordening op de seizoenwoonverblijven Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat gedu rende drie maanden ter gemeente secretarie. afdeling algemene za ken, voor een ieder ter lezing is neergelegd a. het 6esluit van de raad van deze gemeente van 28 maart 1978, nr. 186/dB-Ym. tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de bouwverordening voor de ge meente Holten (9e wijziging), b. het besluit van de raad van deze gemeente van 28 maart 1978. nr. 186/dB-'ym, tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de verordening op de seizoenver- blijven (5e wijziging). Deze besluiten zijn, voor zover no dig, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Overijssel bij hun besluit van 1 augustus 1978, nr. 3431. respectievelijk 1 augustu# 1978, nr 3385 Tegen betaling der kosten zijn bo venbedoelde besluiten ter gemee ntesecretarie verkrijgbaar. Holten. 8 september 1978. Burgemeester en wethouders voornoemd WH Enklaar. burgemeester J. Vuuregge, loco-secretaris gehandicapten bij het Prinses Beatrix Fonds terecht. Het fonds helpt bijv bij de aan schaf van extra orthopaedische hulpmiddelen - die niet door het ziekenfonds worden betaald - bij de aanschaf van vervoermiddelen, bij de verbouw van huizen of het aanbrengen van aanpassingen in het huis van gehandicapten, bij het aanschaffen van huishoudelijke apparaten voor gehandicapte huisvrouwen, enz. enz. Alle aanvragen worden be handeld in nauw overleg met de provinciale sociaal-medische diensten of met de betrokken revalidatie-inrichting. Voor steun aan individuele ge vallen geeft het Prinses Beatrix Fonds ook thans per jaar bijna 1 miljoen uit. Behalve aan de individuele patiënt verstrekt het fonds bijdra gen aan inrichtingen, aan research, aan organisaties, aan vakantiekampen, z wembaden enz. enz Ook deze hulp bedraagt per jaar f 1 000 000,-. Per jaar is nog steeds nodig een bedrag van ruim f2.5 miljoen. De overheid steunt het fonds niet met een subsidie, zodat een beroep op het publiek noodzake lijk blijft. Steunt daarom de jaarlijkse- collecte of gireer uw bijdrage op gironummer 969 Bij voorbaat onze hartelijke dank. Het plaatselijk comité Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft maandag in het slot Zeist vier commissies ingesteld, die hem van advies moeten dienen in verband met de plannen tot reorganisatie van het binnenlands bestuur. Voor Overijssel bestaat deze commissie uit de volgende leden: P A de Boer'(voorzitter, lid van Gedeputeerde Staten), mr J P A J Bevers (namens Binnenlandse Zaken), mr J S Biesheuvel (voor zitter Waterschap Regge en Dinkel), dr J Bulthuis (griffier der Staten van Overijssel), mr J. Drijber (Burgemeester van Zwolle). C.A van der Hooft (voor zitter gewest Twente), mr G. Loopstra (Burgemeester Noord oostpolder), W A S van Meel (directeur prov. planologische dienst), H Postuma (Burgemeester van Deventer). Mr L A van Splunder (Burgemeester van Hardenberg), ir H Wieringa (hoofdingenieur-directeur van de prov Waterstaat), en mr M.J van Rossum du Chattel (referendaris prov griffie, secretaris) Uitgangspunten voor de werkgroepen zijn de in 1976 door de toenmalige minister de Gaay Fortman en staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken inge diende wetsontwerpen tot wijzi ging van o.a de provincie wet en de gemeentewet en de wijzigingsvoorstellen daarop die in mei van dit jaar werden inge diend door hun opvolgers minister Wiegelen staatssecretaris Koning. In elke werkgroep zit ook een ver tegenwoordiger van 'het ministerie van Binnenlandse Za ken Minister Wiegel heeft aange kondigd, dat in de eerste helft van 1979 waarschijnlijk al voorstellen van de decentralisatie van rijkstaken (naar provincies en gemeenten) op tafel zullen komen. Een materie waarover in de oor spronkelijke plannen nogal twijfels bestonden Ook met de gemeentelijke herindelingsplan nen kan. volgens de minister, voortgang worden gemaakt. Vaststelling 2e wijziging brandbeveiligingsverordening Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat ge durende drie maanden ter gemee ntesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter lezing is neergelegd het besluit van de raad van deze gemeente van 8 augustus 1978, nr 435/Um, tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de Brandbeveiligingsverordening en de daarbij behorende tabellen (2c wijziging). Tegen betaling der kosten is bovenbedoeld besluit ter gemee ntesecretarie verkrijgbaar. Holten, 8 september 1978 Burgemeester en wethouders voornoemd, w H. Enklaar, burgemeester J Vuuregge, loco-secretaris Jazeker, want 't gaat in de eerste (en niet in de laatste) plaats om mensen, jonge men sen, die voor bepaalde tijd in militaire dienst moeten. Vaak tegen hun zin: 14 maanden van huis, uit hun werk, in een vreemde omgeving. Zij hebben daarbij recht op aandacht: van ouderen, van de kerken. Na mens die kerken zijn er 120 dominees in militaire dienst, als geestelijk verzorger, als vertrouwensman, als praatpaal. In Nederland en Duitsland staan 44 militaire tehuizen. Daar geniet iedere militair gastvrijheid Dat daarvan ge bruik wordt gemaakt, bewijst het aantal bezoeken per jaar: ruim één miljoen Iedereen wil 's avonds na zjjn werk liefst zo gauw mogelijk naar huis Een militair kan dat meestal met. Vandaar... De vormingscentra in Neder land en op Curaeao en Aruba worden jaarlyks door duizen den bezocht (in Nederland op ..Beukbergen" alleen al door ca 7000 per jaar). U begrijpt dat voor al dit werk veel geld nodig is. De overheid financiert met fikse bedragen. De militair betaalt zeif miljoe nen aan de tehuizen (door middel van de buffetverkoop). Er is echter veel „particulier" geld nodigen daarvoor kunt u zorgen. Van uw geld: kunnen de dominees bijbels en lektuur uitreiken kan Pro Regelde bond die de 44 tehuizen exploiteert) de in ventaris van de tehuizen ver nieuwen of b.v, nieuw spelmateriaal aanschaffen. kunnen de vormingscentra films, brochures en ander studiemateriaal bekostigen. Méér geld betekent: méér kunnen doen aan opvang, rekreatie en begeleiding van tienduizenden jongeren in militaire dienst. Te weinig geldje moet ei niet aan denken. Stuur daarom een PIT- kollektant niet met lege han den weg. En als er soms niemand aan uw deur komt: ons gironummer is 5163 t.n v. PIT, Rijswijk. Dank u wel. Het plaatselijk comité Protestants Interkerkelijk Thuisfront

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1