Nationale trekker-trek- weds trijden op Flevohof Gewestraad besprak commentaar op concept-streekplannen Straks uiesap te koop? Na de oogst tijd voor politiek Verbetering en vernieuwing van grasveld Meuwe en derde uitgave „Dat zit zo..." Snijmaiscontracten en snijmaistaxatie Boerenzorgen blijven Diergeneesmiddelen bij de drogist IJsselvallei' én „Oost-Gelderland HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 SEPTEMBER 1978 - PAG. 15 Op zaterdag 23 september zullen op Flevohof de Na tionale Kampioenschappen Trekker-Trek worden gehouden. Na een groot aantal regionale voorweds trijden zullen de allersterksten onder de Nederlandse traktoren - in twee klassen onderverdeeld - de strijd aanbinden. Vorig jaar tijdens de Wereldkampioens chappen ploegen op Flevohof, is Trekker-Trek geïn troduceerd met overstelpend succes. Duizenden toe schouwers zagen de traktoren met enorm geraas pro beren de sleepwagen over een zo groot mogelijke af stand weg te trekken. Met name de gigantische Ame rikaanse traktoren zorgden voor veel spektakel. In het afgelopen jaar is overal in Nederland gewerkt om de deelnemende traktoren in een zo goed mogelijke conditie te brengen. In de regionale voorwedstrijden was daar al veel van te zien. Met name de traktoren in de „vrije klasse", waar zeer veel huisvlijt aan besteed is, zullen het publiek volledig aan hun trekken laten komen. De nationale Trekker-Trek wedstrijden, waar 37 deelnemers aan de start worden verwacht, zullen zaterdag 23 september om 9 uur beginnen en tot plm. 18 uur duren. 95 De Gewestraad „Midden-IJsel" heeft in zijn vorige week woensdag in Postiljon Motel te Deventer gehouden ver gadering de commentaren van het dagelijks bestuur op het concept-streekplan „Oost-Gelderland" en concept streekplan „IJsselvallei", behoudens wat critisclie op merkingen, maar ook met blijken van waardering voor de samenstellers, aanvaard. Mevrouw MAM. Mol van Hamersveld uit Deventer. (P. v.d. A.) noemde de streekplannota's belangrijke stukken waarop de gemeente hun structuur- en be stemmingsplannen en de recreatiegemeenschap het basisplan moeten afstemmen Wat de kleine kernen betreftstaat haar fractie achter de herformulering, die duidelijk aangeeft welke ont wikkelingen van de kleine kernen deze voorstaat. Zij wilde nogmaals wijzen op het belang van een kaderwet inzake een vestigingsregeling, die er dient te komen, teneinde te bewerkstelli gen dat de mensen ook werkelijk in de woningen komen te wonen, waarvoor deze gebouwd zijn of worden. Zij noemde de beide nota's goed uitgebalanceerde stukken, waar haar fractie zich geheel in kan vinden. De heer Roudijk uit Schalkhaar (CDA), had waardering voor de goede wijze van behandeling, maar be treurde de korte tijd van voorbe reiding. Als de tekst wordt ge wijzigd door de provincie moet er weer inspraak komen van het ge west, zo meende hij. Sprekende over de conclusies van het dagelijks bestuur merkte Mr. An ke rsmit. Diepenveen, (VVD) op dat er ruim honderd moesten worden verwerkt. Amendering is haast onmogelijk. Hij meende dat de streekplannen slecht op elkaar zijn afgestemd omdat beide provincies werken vanuit ver schillende invalshoeken. Hij vroeg zich af welke stappen tot verbetering kunnen worden ge nomen. Dagelijks bestuurslid Mr. Crommelin, burgemeester van Diepenveen, verheugde zich over de grote eenstemmigheid over de hoofdlijnen van de stukken. Hier uit blijkt, dat het gewest zijn coördinerende taak goed heeft vervuld. Hij sprak de hoop uit. dat de gemeenten straks niet zullen afwijken van het door het gewest ingenomen standpunt, want zo merkte hij op „hoe meer eensgezindheid hoe beter! Het blijkt, dat het secretariaat voor treffelijk werk heeft verricht. Bedrijfsterreinen :p verband met de opmerking van mevrouw Mol zei Mr. Crommelin. dat bedrijfsterreinen inderdaad aanpasbaar moeten zijn. Vergro ting moet mogelijk zijn bij het overplaatsen van bedrijfgebou- wen uit de dorpskernen. De praktijk moet zijn dat om de drie jaar bijstelling kan plaats hebben. Zijn mede-bestuurslid Mr. Roeters van Lennep. burgemeester van Zutphen viel hem daarin bij Met de colleges vanG S. van Overijssel en Gelderland is reeds een onder houd aangevraagd om deze colleges te vragen tot een betere afstemming van de beide plannen op elkaar te komen. Bij het streekplan „Usselvallei" suggereerde de heer Ankersmit dat de steden maatregelen moeten nemen waardoor de mensen de neiging krijgen zich weer in de stad te vestigen. Zij moeten bou wen wat de bevolking prettig vindt, zodat de trek naar de dorpen verminderd, zonder daarbij echter dwang toe te passen. Op een in terruptie van mevrouw Mol of daar dan willawijken gebouwd maeten worden zie de heer An kersmit, dat men daar rekening mee kan houden bij het maken van bestemmingsplannen. De trek naar de dorpen wordt niet veroor zaakt door de mensen met lage in komens, zei mevrouw Mol'nog. Mr. Crommelin wees er op. dat de ste den alzeerijverigbezigzijnomhet wonen in de stad aantrekkelijker te maken. Vuurwerk Nadat de beide nota's de revue wa ren 'gepasseerd ontstond er nog even wat vuurwerk toen Mr An kersmit bij het punt. „Bezwaren gemeenschappelijke paragraaf ontwerp-streekplan Veluwe" voorstelde deze zaak, evenals dat met de nieuwe voorstellen reorganisatie binnenlands be stuur even te voren was gebeurd, tot een volgende vergadering uit te stellen Drs. Smit uit Zutphen (CDA) noemde een dergelijke handelswijze onverantwoordelijk en protesteerde fel tegen de suggestie van de heer Ankersmit. Burgemeester Roeters van Lennep van Zutphen zei dat men de vroeger reeds stapsgewijze geno men beslissingen niet meer kan terugdraaien,. Voorzitter Pothuma, burgemeester van Deventer, wees er op. dat de VVD in het verleden wel degelijk be zwaren heeft gemaakt, maar men kan nu niet meer van de destijds genomen beslissingen afwijken. Men zou een gek figuur slaan in de ogen van de beide provinciale be sturen. Voorzieningen weghalen noemde hij niet in het belang van de bovolking. De VVD heeft in de besluitvorming volledig meege daan. aldus de heer Posthuma. Het voorstel werd tenslotte, met uit zondering van 4 VVD-stemmen. aangenomen. Afscheid Nadat een aantal voorstellen inzake begrotingswijzigingen, de regionale brandweersamenwerking en de dis tricts gezondheidsdienst onder de hamer door waren gegaan, werd af scheid genomen van de ge westraadsleden welke in verband met de gemeenteraadsverkiezingen niet zullen terugkeren. Het zijn de heren Veldwachter (Diepenveen), Kaan (Holten X Krol (Deventer), Jeurnink (Deventer) Lagerweij (Deventer) Kropff (Zutphen) en Mevrouw Mol van Hamersveld, die lid van de provinciale Staten werd. De Gewestraad is hen zeer erkente lijk voor hun betoonde energie en activiteiten in het belang van het gewest, zei voorzitter Pothuma. Hij wees er verder op, dat het gewest na januari 1976 in een stroomversnelling is geraakt, die leidde tot oprichting van de dis trictsgezondheidsdienst, de brandweersamenwerking en een ge fundeerde inbreng bij de streekplannen IJsselvallei en Oost-Gelderland. De gewestraad vergaderde in de zittingsperiode 1974 1978 plus minus 31 uur, ver deeld over 16 vergaderingen en be handelde 143 agendapunten. Tevens hadden er 44 commissievergaderingen plaats. De personele bezetting breidde uit van 2 tot 8 personen, terwijl ook het Sociografisch Bureau Deventer steeds intensiever moest worden ingeschakeld. Een adspirant- brandweerofficier volgt een oplei ding om daarna zijn taak in regioverband aan te vatten en een onderofficier is al werkzaam en werkt hard aan de voorbereiding van de invoering van de Centrale Post dit najaar. De samenwerking is niet alleen ten laste van de gemeen ten gekomen. Het Rijk heeft in totaal in deze periode f 759.000.- aan het Gewest bijgedragen. Voor de brandweersamenwerking zijn van rijksege al de volgende toezeg gingen gedaan tot een bedrag van meer dan 1 miljoen gulden n.l. personeelsbijdragen f 135.000-, verbindings-commandowagen f 118.000.- hulpverleningsvoertuig f 400.00- en verbindingsnet f 405.000-, sa men f 1.058.000- De laatste jaren heeft de snijmais- taxatiecommissie te Bathmen te vens de opgegeven snijmais voor taxatie in Holten afgewerkt. Nu de snijmaiscontractteelt zich de laat ste jaren steeds verder uitbreid kan de genoemde commissie uit Bath men dit werk niet meer aan. Door de snijmaiskern in Holten is de af gelopen winter besloten ook in Hol ten een taxatiecommissie te be noemen Deze commissie wordt gevormd door de heren G. J Ulf- man, Oude Deventerweg, E. Krik- kink. Helhuizerweg en J. Bekker- nens Tolweg. Zij zullen dit jaar de werkzaamhe den in Holten verrichten, na inge werkt te zijn door bestaande com missie en in smenwerking met de bedrijfsvoorlichter de heer J. W. Lubbersen te Bathmen. Voorzover dit nog niet gebeurd is kan men zich nog opgeven om de snijmais op stam te laten taxeren door ge noemde commissie. Opgave voor deelname tot zaterdag 16 septem ber a.s. bij het bestuur snijmais kern Holten: L H. Rensen, M. Rietberg, H. J. Robers, D. Aan stoot. De kans bestdat dat er in c. t oe komst uiesap op de markt komt. Er wordt namelijk onderzoek verricht naar de mogelijkheid om de sappen van de ui in de fabriek te onttrek ken aan de geurige bol, die zo lek ker smaakt, maar de huisvrouw bij. de bereiding vaak tot tranens toe bezighoudt. Mocht het onderzoek succes opleveren, dan kunnen de uiesappen in flesjes de keuken be reiken en zonder tranen los te ma ken aan spijzen worden toege voegd. (Tussen haakjes: de voor dit doel in de fabriek uitgeperste uien zullen een koek vormen, die uitste kend geschikt is voor veevoer). Er is in Nederland een stichting, die dergelijk onderzoek aanmoedigt: de Stichting Nederlandse Uienfe- deratie, toepasselijk afgekort als „SNUIF". Deze stichting, die thans veertig jaar bestaat, bundelt het hele bedrijfsleven, dat in ons land met de ui te maken heeft. De ui is een belangrijk produkt in de vader landse land- en tuinbouw. Hij levert een kwart van de produktiewaarde van alle voliegrondsgroenten in ons land en er worden steeds meer uien geteeld: thans vijftienduizend hectaren, waarvan duizend hecta ren zilveruitjes. De uienteelt heeft in Nederland het hoogste produk- tieniveau ter wereld. Dertig pro cent van de internationale handel in uien is in Nederlandse handen. Ons'land is de grootste uienexpor- teur ter wereld: 85% van de pro- duktie wordt in het buitenland verkocht. Het belangrijkste uien- teeltgebied ligt in het zuidwesten van ons land, in Zeeland en Zuid- Holland. Wat lang niet iedereen schijnt te weten, is dat zilveruitjes, die we meestal op azijn in potten aan schaffen, ook gewone uien zijn. Ze krijgen echter de kans niet om groot te worden. Ze worden zo dicht opeen gezaaid, dat ze elkaar verd ringen en daardoor het gewenste geringe formaat niet overschrijden. In deze zomermaanden hebben de boeren alle aandacht voor het buiten- gebeuren. Dat is begrijpelijk, want er is of er wordt geoogst. Je moet de boer nu niet lastig vallen met allerlei problemen die vergaderstof opleve ren. Zo is bijvoorbeeld het geboom over landbouwpolitiek een zorg van straks. De boer heeft wel wat anders aan zijn hoofd. Hoewel die zorgen voor later zijn, worden ze er niet minder op. De eerstkomende tijd staat er in het landbouwwereldje heel wat te gebeuren. De boeren hebben te maken met de nationale politiek én met het beleid dat in Brussel wordt gemaakt. Het boerenleven kent zowel Haagse als Brusselse invloeden, dat kun je van andere sectoren of bevolkings groepen niet zo zeggen. De land bouwpolitiek. die op het moderne boerenbedrijf een duidelijk stempel drukt, wordt sinds het bestaan van de Europese Gemeenschap voor een wezenlijk deel in Brussel opge steld. Velen denken dat de Euro pese beleidsmakers aan de boeren opbrengstprijzen garanderen. In hun ogen is het boereninkomen daarmee veiliggesteld ten koste van vele belastingcenten die de Eu ropese burger moet betalen. V7ie de moeite neemt om de „Brusselse heksenketel" wat nader te bezien, komt al gauw tot de conclusie dat het EG-landbouwbeleid allerminst op een boerensprookje of een groene mythe lijkt. De Europese landbouwpolitiek probeert (met gedeeld succes) een sociaal- economisch klimaat te scheppen waarin de boeren een redelijk be staan kunnen vinden. Soms lijkt deze landbouwpolitiek op kunst en vliegwerk, maar wat wil je met een Europese landbouw die van zuid naar noord en van oost naar west enorm verschilt. Toch is de Europese integratie in de land- bouwwereld het verst doorgevoerd. Vanzelfsprekend dat de koplo- pende EG-landbouwpolitiek bloot staat aan kritiek. Dat is eigen aan de voortrekkersrol. Als de oogst van het land is, zal de boer geen rustige dagen krijgen. Vanuit Brussel én Den Haag ko men donkere wolken opzetten. Neem nu de hete ijzers die op het Brusselse vuur liggen. De Europese melkstroom blijft onverdroten lo pen. Er zal echt wat moeten gebeu ren om het zuiveloverschot te be perken. Voor de melkveehouders breken moeilijke tijden aan; als de beleidsmakers het mes hanteren, zullen hier en daar klappen vallen. Het zuivelbeleid moet om, zeggen velen. Als dat nodig is, komt het erop aan dat er zo weinig mogelijk slachtoffers vallen. Ook op ander gebied heeft Brussel nogal wat in petto. Voor de akkerbouw staat een Europees aardappelbeleid te wachten. De granenpolitiek blijft op de rol staan, temeer omdat Eu ropa zo langzamerhand de impor- teursrol verwisselt voor de graan- uitvoerdersrol. In Nederland wor den veel Amerikaanse voergranen door de varkens- en pluimveehou ders gebruikt. Dat geeft aan de Eu ropese graanpolitiek nog een apart trekje. Ook de algemene Europese politieke problemen zijn op de boerderij merkbaar. V/at te denken van kosteninflatie. strubbelingen in de geldsfeer, de wijze waarop be sluiten in Brussel worden geno men, enzovoort? De landbouwma- rathons mogen dan wel berucht zijn, ze doen allerminst sympathiek aan. Het zou voor de boeren wel eens een hete Brusselse nazomer kunnen worden. Nationale hobbels Ook de politieke hobbels die de Nederlandse regering moet nemen, zullen in de agrarische wereld merkbaar zijn. Dat kan eenmaal niet anders, want „landbouw" moet zijn steentje bijdragen aan de nationale bezuinigingstoer voor de komende jaren. Toch zal Bestek '81 hard klinken op een boerenbord dat zeer karig gevuld is. V/anneer het ministerie van landbouw voor allerlei belangrijke zaken wat fina ncieel gas terugneemt, komt dit de boer duur te staan. Minder geld voor cultuurtechnische werken komt neer op vertraging van verbe- termgswerkzaamheden V/anneer bijvoorbeeld ruilverkavelingen, waarover gestemd is, vertraagd worden zullen de uitvoeringskos ten later alleen maar toenemen. Uitgaande van het feit dat die ho gere kosten voor 60% voor rekening van het Rijk en voor 40% voor re kening van de boer zijn, leidt een bezuiniging voor ruilverkavelingen juist tot een averechts effect. De boeren hebben al enkele jaren gehamerd op een versterking van hun concurrentiepositie in Euro pa. Juist nu de Nederlandse over heid dit belang erkent en ook wil honoreren, wordt de boer gepakt door het nationale heilsplan dat neergelegd is in Bestek '81. De boe ren zullen de noodzaak van het heilsplan niet aanvechten, maar de samenloop van krijgen en te ruggeven pakt voor de landbouw triest uit. De boeren zullen een harde dobber hebben om de ver mageringskuur die ons allen door de zieke economie wordt opgelegd pijnloos te doorstaan. Het zijn zor gen die door de oogstwerkzaam- heden in de landbouw misschien wat vooruitgeschoven zijn. Dit wegschuiven betekent echter niet dat zij weggenomen zijn. Na het oogsttafereel volgt het landbouw politieke tafereel, maar de boeren- zorgen blijven even groot. In Nederland is het grasland de basis voor de rundveehouderij. Het grasland is de leverancier'van een hoogwaardig en naar verhou ding goedkoop ruwvoer. De be hoefte aan meer voér van betere kwaliteit neemt toe i.v.m. de in tensiever wordende veebezetting per ha grasland. Produktief gras land is daarom een noodzaak ge worden. Op basis van de uitkomsten en bbevindingen "on studie van de Huisdieren zijn niet meer weg te denken in onze samenleving. Dat is misschien een beetje een open deur intrappen, maar waar is het wel. Honderdduizenden Nederlanders hebben een hond. kat, vogel of een ander (vaak exotisch) huisdier. Zij zijn eraan verknocht. Ze vormen in vele gevallen een niet meer weg te denken deel van het gezinsleven. Die verknochtheid komt ook vaak tot uiting in de verzorging van die huisdieren. Er zijn de laatste jaren nogal wat artikelen op de Neder landse markt verschenen die de verzorging of, in het geval van ziek te, de genezing tot doel hebben. Naast produkten die vaak lach wekkend zijn omdat ze de dieren proberen te vermenselijken zijn het voor het merendeel gelukkig pro dukten die de noodzakelijke ver zorging en eventuele genezing van de dieren voor hebben. En over die laatste categorie willen we het hebben. Sinds jaar en dag verzorgt de firma Beapher de produktie van een range van verzorgings- en genees middelen voor huisdieren. Nood zakelijke produkten als wormta- bletten, vitaminen, haarmiddelen, wondzalf, vlooienbanden en derge lijke. Allemaal artikelen die bij de dierenspeciaalzaken verkrijgbaar zijn. Omdat er steeds meer vraag naar die middelen blijkt te bestaan en omdat het aantal huisdieren steeds meer toeneemt heeft men besloten om het afzetgebied te ver groten en uit te breiden tot de Ne- werkgroep „weidemengsels" is een nieuw mengsel voor blijvend gras land samengesteld; het BG Extra mengsel. Door het gebruik van be paalde laat doorschietende rassen wordt op jaarbasis de beweidings- duur van het grasland met ca. 14 dagen verlengd. Dat betekent voor de boer die zijn bedrijfsvoering en graslandexploitatie kritisch beoordeelt een werkelijke verbete ring. De prijs van het mengsel is wat hoger dan van de conventio nele mengsels. Maar als men na gaat hoe duur de grond is, hoe duur de machines zijn, hoe duur de ar beid is, dan is het onbegrijpelijk dat men by zo'n kostbare zaak als gras landvernieuwing nog steeds zo vaak op graszaad wil besparen door alleen op de prijs te letten. Ge lukkig gaat dit met overal en altijd op Steeds meer komt er behoefte aan een kwaliteitsprodukt met goede begeleiding, wat dan ook iets meer mag kosten. Het antwoord hierop meent men te hebben ge vonden in het BG Extra mengsel derlandse drogisterijen en apothe ken. De distributie van die artikelen die voorlopig in een reeks van negen bij de drogisten en apothekers zullen verschijnen, zal verzorgd gaan worden door een trouwe leveran cier bij die drogisten: de firma Nu- bilo. De „kleine dierenapotheek" zal dan ook spoedig een vertrouwd plaatsje gaan innemen in de dro gisterij en apotheek. Nubilo zal deze nieuwe aanpak kracht bijzet ten met raambiljetten, adverten ties en een aardige kleurstrook met dierenfiguren voor de kinderen die gratis bij aankoop van één of meer artikelen zal worden verstrekt. De actie start in september 1978. Na de eerste en tweede druk van de brochure „Dat zit zöwaarin de be langrijkste regelingen ten behoeve van land- en tuinbouw zijn opgenomen, is vanwege de enorme be langstelling de derde druk verschenen. Meer dan 20.000 exemplaren van de brochure hebben hun weg al gevonden. In de nieuwe druk zijn tal van wijzigingen en aanpas singen opgenomen. Bovendien is een aantal regelingen vermeld die voor agrarische werknemers van belang zijn. De brochure kan geen uitputtende be handeling van alle regelin gen zijn. Zij beoogt slechts een wegwijzer te zijn, waarbij individuele advie zen van voorlichters wen selijk en nodig zijn. In en kele bijlagen treft men dan ook adressen en tele foonnummers aan van de voorlichtingsdiensten. Hoewel de brochure „datzit zö vooral bestemd is voor voorlichters, werkzaam in de land- en tuinbouw, is zijn ver krijgbaar zolang r raad strekt. De brochure kost f 5,- en kan opgevraagd worden bij de afdeling Pers en Voor lichting, Raamweg 26, 's- Gravenhage, tele foonnummer 070-656920, toestel 228 of 229.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15