Buurtschap Espelo viert 75-jarig bestaan Openbare Lagere losschoot op sfeervolle wijze Mionale ziekeidag AGENDA 1903 -1978 Weekenddienst Bindende funktie: KERKDIENSTEN Belangrijke plaats: Integratie: Persoonlijke vorming: >n dag voor iedereen S. BAKKER Reünie LEEMREIZE MEUBELEN Afname uittocht: AANBIEDING! NE0LTIN0 TEKENTAFEL 750.-i 795.- VAN DER STOUW - RUSSEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 AUGUSTUS 1978 - PAG. 3 In aanwezigheid van ondermeer het voltallig gemeentebestuur, vele raadsleden, hoofden van diverse plaatselijke onderwijsinstellingen, de inspectrice voor het kleuter- en lager onderwijs in de inspectie Holten, diverse oud-onderwijzers en vele genodigden, vond j.l. woensdagmiddag een sfeervolle bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de openbare lagere „Bosschool" in de buurtschap Espelo, hetwelk gehouden werd in genoemd schoolgebouw, waarvan de voor zijde en de speelplaats door de buurtschapbewoners feestelijk was ver sierd. In zijn herdenkingstoespraak riep burgemeester mr. W.H. Enklaar in bet kort de geschiedenis en de meervoudige en bindende funktie van deze school, temidden van de buurtscahp Espelo, in ieders her innering terug met de volgende woorden: „Het gemeentebestuur van Holten, dat als bevoegd gezag het bestuur is van deze Espelo- school, verheugt er zich in, dat zo- velen vandaag, nu wij het 75-jarig bestaan van deze school vieren, nu wij willen stilstaan bij wat deze school in de buurtschap, waarin zij gelegen is en aan wie zij haar diens ten aanbiedt, in de afgelopen 75 jaar heeft betekend, naar hier zijn gekomen. Ik heet u allen bijzonder welkom met name u, mevrouw Bloemink, als inspectrice voor het kleuter- en lager onderwijs in de in spectie Holten. 25 jaar geleden, wa ren wij in ditzelfde schoolgebouw ook bijeen, toen om het gouden ju bileum van deze school te herden ken. Ik heb u bij die gelegenheid verhaald, wat ik in het gemeente lijk archief vond omtrent de ba rensweeën, die aan de stichting van deze school vooraf gingen er daar bij op wijzende, dat het initiatief daartoe werd genomen door een dertigtal Espeloërs. Ik riep in uw herinnering terug hoe de raad van Holten, dit verzoek afwijzende tenslotte door gedeputeerde staten van Overijssel werd gedwongen dit Espelo's verzoek toch te honoreren. Tien jaren heeft het geduurd, voor dat de school, waarin wij ons thans bevinden, als een bewijs van Espe- lose vasthoudendheid haar deuren kon openen voor de Espelose jeugd. Deze school heeft in de jaren van haar bestaan bewezen een zinvolle functie te willen vervullen in deze buurtschap. Naast het feit, dat zij als onderwijskundig instituut de leerplichtige jeugd van Espelo in naaste omgeving onderwijs biedt, heeft zij een sterk bindende functie vervuld in de gemeenschap, welke op haar was georiënteerd Zij heeft het saamhorigheidsgevoel tussen de buurtschapsbewoners niet on aanzienlijk versterkt. Binnen de schoolkring werden aldus initia tieven geboren en in daden omge- NED. HERV. KERK 8.30 u. ds. W. Vons. 10.15 u. ds. A.W. Berkhof en ds. W. Vons. Opening winterwerk en beves tiging jeugdouderling m.m.v. Herv. kerkkoor en jongerenkoor „Helicon". Oppasdienst mevr. Markvoort-Baltus en Eline van Iperen. Uitgangscoll.: vorming en toe rusting, landelijk en plaatselijk. GEREF. KERK 8.30,10.00 en 19.15 u. ds. G.W H. Peddemors. In alle diensten is de le coll. voor de diaconie en de 2e voor rente en aflossing. Oppasdienst: mevr. Kruithof- Kruimelaar, mevr. Aanstoot- Beldman (res. Erie van Leeu wen). Mevr. Bosschers- Beltman, mevr. Heusinkveld- Hulsman (res. Hetty Lande- weerd). R.K. KERK Za. 17.00 u.. zo. 9.30 u. DUKERH0EK 9.30 u. ds. Faber van Bathmen. Uitgangscoll. vorming en toe rusting, landelijk en plaatselijk. 0XKENBR0EK 9.30 u. ds. M. de Heer. Uitgangs coll. kerkvoogdij. MflIW HEETEN Za. 19.00 u., zo. 8.00 en 11.00 u. zet. Ik denk daarbij aan de inspan ningen, welke de buurtschap zich heeft getroost bij de stichting en uitbreiding van het Trefpunt, waar de Espeloërs hun activiteiten - het zijn er vele - ontplooien. Ik denk aan het Zondagsschoolge bouwtje, dat vele tientallen jaren geleden werd gesticht en door ei gen kracht nog steeds functioneert. Hartverwarmend is het te mogen constateren hoezeer Espelo, op ei gen wieken drijvend, zich inspant om deze buurtschap een leefbare en levenskrachtige gemeenschap te doen zijn. In de maatschappij, waarin wij leven, heeft zich in de laatste 25 jaren een stormachtige en fundamentele ontwikkeling voorgedaan. De samenleving is an dere eisen gaan stellen aan haar le den. De ontwikkeling in de land bouw heeft met zich medege bracht, dat op de kleine boerenbe drijven de kost niet meer kan wor den verdiend, dat brengt met zich mede, dat vele kinderen uit boe rengezinnen buiten de vertrouwde beslotenheid van eigen buurtschap een toekomst moeten zoeken. Het kind van vandaag en morgen moet zorgen, dat het in de harde maat schappij wel is toegerust voor de opgave, waarvoor het wordt ge steld. Het zal wat Espelo beireft - wij bepaien ons immers bij Espelo - voor de jeugd geboden zijn, dat deze wel voorbereid en geestelijk toegenist de toekomst tegemoet treedt. Daartoe heeft deze 75-jarige school een belangrijke taak te ver vullen. Het instrumentarium, dat deze school kan worden geboden, is in verhouding tot grotere scholen belangrijk minder, ik ben mij daar van bewust. Daarom is de opgave, gesteld aan hen, die deze school bemannen, een zeer bijzondere. Geen leerlingen, die het voorpor taal van de kleuterschool zijn doorgegaan, door gecombineerde klassen verdeelde aandacht van leerkrachten en leerlingen ontvan gen geen aangepast gymnastie konderwijs. Het zijn alle factoren, die er toe bijdragen, dat het onder wijs aan kleine scholen als deze een behoorlijke handicap op zijn weg vindt. Waarom dan niettemin, of schoon het leerlingental benedeA het minimum daalt, de instand houding daarvan gevorderd? De reden is duidelijk: namelijk geble ken is dat de Espeloërs deze in standhouding wensen, gebleken is voorts en bij voortduring, dat deze school een zo belangrijke functie vervult in het maatschappelijk le ven van Espelo, dat het voortbe staan van de 75-jarige school in Es pelo vooralsnog gewenst lijkt. Ik dacht, dat het de opdracht diende te zijn van de Espeloschool, om de aan haar toevertrouwde leerlingen voor te bereiden om in een toe komst, die ook buiten de gebor genheid van Espelo is gelegen, weerbaar te zijn. Een kleine ge meenschap, zoals Espelo, bergt immers het gevaar in zich, dat zij zich in zich zelf opsluit en daardoor weerloos wordt in een wereld, die zwanger is van kwade en verfoei lijke invloeden. Daartegen de leer lingen van deze school te harnas sen, hen bewust te doen blijven van de waarde van hun achtergrond, dit goede Espelose volk en land, zij de opgave, waarvan hoofd en on derwijzers zich bij voortduring be wust mogen blijven. Verrijkt met de waarden, die in een gesloten gemeenschap, als de uwe, zo overvloedig aanwezig zijn, heb ben de Epelose kinderen mits de ramen naar de wereld rondom hen open worden gezet, mits zü ook weerbaar worden gemaakt voor de verleidingen van deze, tussen aan halingstekens gestelde „grote" we reld dezelfde kansen, wellicht gro tere, voor een goede toekomst. Daaraan te werken, daarvoor u in te spannen, is uw opdracht en uw taak mijnheer Hol en mevrouw Keestra. Indien u daarin zoudt slagen dan zou dit kleine schooltje, waarin zo veel voortreffelijke onderwijs krachten u zijn voorgegaan, de le vensvatbaarheid daarvan hebben aangetoond. Laten wij trachten in deze zin werkzaam te zijn, opdat deze school nog vele Jarpn haar taak tot zegen van deze buu.'orhap kan blijven vervullen", zo besloot mr. Enklaar. In haar functie als inspectrice voor het kleuter- en lager onderwijs in de inspectie Holten, schilderde mw. Bloemink op boeiende wijze de ontwikkelingen van het lager on derwijs en voerde de aanwezigen in gedachten terug naar het jaar 1900 toen de invoering van leerplichtwet in de Tweede Kamer maar nauwe lijks een meerderheid kon halen. „In onze dagen is zoiets welhaast ondenkbaar geworden nu het on derwijs een zó belangrijke plaats binnen onze samenleving heeft in genomen. Toch mogen wij de te genstemmers van toen niets kwa lijk nemen want men vocht in die dagen voor het bestaan waarbij ook de kinderen werden ingeschakeld. Slechts enkelen vochten toen voor de bescherming van het kind en dat was wel nodig ook want in 1901 ver schenen nog ruim 5000 kinderen voor de rechter wegens gepleegde misdrijven, meestal in de sfeer van diefstal. We zeggen nu wel eens: Waar moet dat heen met de mis daad door de jeugd maar toen was het in verhouding nog veel erger vanwege het vaak slechte voor beeld door de ouders zelf. De leerplichtwet heeft hierin gelei delijk veel veranderd en mensen aan het denken gezet over de bele vingswereld van het kind. Thans, in 1978 kunnen we zeggen dat het ge meentebestuur van Holten in 1900 goed heeft gehandeld door in Es pelo een school te stichten. Hoewel deze kleinschalige school met min der leermiddelen werkt dan elders wellicht het geval is, is het toch, werkend met eigen aanleg en talen ten, heerlijk op deze school te mo gen werken en leven", aldus mw. Bloemink, die, na gewezen te heb ben op de gemoedelijke sfeer, de wens uitsprak dat de school, ook in de toekomst mag blijven bestaan en dat het personeel weet waar het mee bezig is en spoorde de buurt schapbewoners aan tot een blij vend vechten voor behoud van de school en tot meeleven met wat •daar gebeurt. De voorzitter van de jubileum commissie de heer D.B. Nijland zorgde in zijn toespraak (in Splo's dialect) voor veel hilariteit. V.l.n.r. wethouder J. Rietberg, in spectrice Lager Onderwijs mevr. Bloemink, burgemeester mr. W.H. Enklaar, het hoofd der school de heer F.J. Hol, wethouder L. Kaan, loco-secretaris J. Vuuregge. name in het oog te worden gehou den dat kleinere scholen een betere persoonlijke vorming van de kinde ren als voordeel hebben en dat het belangrijk is het welzijn van de kin deren als eerste voor ogen te hou den. Na zijn gelukwensen te hebben aangekondigd bood hij de school een naslagwerk aan. Namens de diverse plaatselijke on derwijsinstellingen bracht vervol gens drs. P. Bakker, rector van de scholengemeenschap de geluk wensen over en bood de school een enveloppe met inhoud aan. Sprekend namens de vereniging voor openbaar onderwijs zei vorzit- ter Dr. G.S.E. Vegter dat het schoolleven in Espelo vaak zijn ei gen paden heeft gevolgd zonder vruchtbaarheid, vertrouwd en ver trouwend, als een typisch onder deel in de sfeer van het leven zelf in de gemeenzaamheid van deze buurtschap. „Er is de eigen vorm geving aan het leven zonder stre ven naar overdracht aan anderen. Het inzicht en intellect beogen geen invloed buiten de eigen kring. De eigen levensstijl ligt, zelfbewust, binnen deze samenleving. Het'on derkennen van deze gesteldheid bevestigt, hoe menselijk het leven kan zijn. Het leven op school wordt van huis uit door deze atmosfeer gevoed. Er is een besef van eenheid, een gevoel van bij elkaar te horen, een bekendheid met elkander, een vertrouwdheid, waaraan ook vaak de leerkrachten deel zullen hebben. Het geven van onderricht groeit gemakkelijk uit tot een gesprek, het inzicht verruimend, de belang stelling prikkelend. Het voormalige schoolhoofd (1947-1951) de heer A,J. Snijders te Hengelo (O) zei vervolgens dat de Bosschool hem nog steeds na aan het hart lag en dat zijn contacten met Espelo, sedert zijn vertrek naar de landbouwschool te Hengelo, nimmer onderbroken zijn geweest. Hij wees er met name op dat de school in Espelo, naast het onder wijs, steeds ook heeft gewerkt als een soort cultureel centrum voor de buurtschap. Volgens hem be hoorde bij het afwegen in de toe komst betreffende het al dan niet handhaven van deze school mét ERKEND TANDTECHN1KER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht. Uitsluitend na tel. afspraak. Zwaluwstraat 31. Goor Tel 05470-4113 Zondag 10 september wordt voor de vijfde maal aandacht gevraagd voor de Nationale Ziekendag. Het motto is dit maal: 'n Dag voor ie deréén. De bedoeling is om verlo ren gegane kontakten te herstel len, zieken en gehandicapten te bezoeken, aan huis of inrichting gebonden mensen extra aandacht te geven. Wij vormen immers allen tezamen één gemeenschap van ge zonden, zieken, gehandicapten, jongeren én ouderen. Het initiatief om te komen tot een Nationale Ziekendag werd geno men door de Zonnebloem in 1974, toen deze organisatie, die het wel zijn van zieken van alle gezindten bevordert, 25 Jaar bestond. Het idee sloeg geweldig aan en sindsdien is deze dag aan het <üt- groelen tot een manifestatie van lure. Sterk wordt het bezoek aan zieken, gehandicapten en bejaar den gestimuleerd. Niet alleen in school eveneens tot bedenkelijke diepte daalde. Hij was echter van mening dat genoemde uittocht thans sterk is afgenomen. „In onze dagen tellen afstanden tussen de woon- en werkplaats vrijwel niet meer en daarom wenst de jeugd weer te blijven wonen in Espelo", aldus spreker, die door het thans weer stijgend aantal leerlingen de nabije toekomst van de school wel zag zitten. Met name dankte hij het gemeentebestuur voor de goede contacten en medewerking inzake het funktioneren van de school binnen de samenleving van Espelo. Tenslotte sprak het huidige schoolhoofd de heer Hol en dankte alle aanwezigen voor hun belang stelling bij dit gedenken en de ca- deau's, waarna de aanwezigen nog een uurtje in ongedwongen sfeer vele oude herinneringen uitwissel den. Zaterdag 26 augustus School- en volksfeest in Espelo. 8 30 uur Opstellen en keuring ver sierde wagens, auto's op de paral lelweg bij de school. 10.00-11.00 uur Kinderfeest. 11.00 uur Aanvang volksspelen. 19.00 uur Groot bal in de feesttent m m.v. „Star Light". 10.30 uur Inschrijving voor deel name „Heidewandeltocht" in ge bouw „Irene". Start individuelen 11.00 uur, groepen voor beoorde ling 14.00 uur. 19.00 uur Start oriënV ringsrit M.A.C. „De Holterberg" bij club huis café „De Biester". Zondag 27 augustus 14.00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.). 19.30 uur Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.). Maandag 28 augustus 14.00 uur Openbare raadsvergade ring ten gemeentehuize. Maandag 28 en woensdag 30 au gustus 18.30 uur Clubkampioenschappen Z.C. „Twenhaarsveld" (zie adv.). Maandag 18 september 20.00 uur Zeer belangrijke leden vergadering Holtense Handelsver eniging in hotel „Vosman". Het onderwijs en het leven op de kleine plattelandsschool lopen niet achter bij andere scholen, zij dra gen in zich de kern tot evenwichtig, menswaardig leven. Deze school is onze warme belangstelling waard. Graag willen wij proberen bij te dragen aan de verdere ontplooiing en helpen een ruime blik te openen op datgene wat zich in de wereld voordoet en ontwikkelt. De schoolbibliotheek kozen wij daar voor als uitgangspunt en bijgaande cheque als middel om te komen tot een langere boekenrij. Moge het de school van Espelo goed gaan", zo besloot dr. Vegter. Donderdag en vrijdag vond een reünie plaats van oud-leerlingen waarbij ook de huidige leerlingen werden betrokken. Donderdag avond werd in de grote feestttent voor genodigden door oud- leerlingen de revue „Splo lót wier van zich hóren" opgevoerd en ook hedenavond zal deze revue voor be langstellenden worden gepresen teerd. Orue excuses voor al het stof en het puin Masr de verhoop en de service gaan gewoon door ENTER Het voormalig schoolhoofd de heer H.J. Hiddink (1951-1954), inspec teur L.O. te Enschede zei vervol gens dat bij vragen in de toekomst over het behoud van de school met name zou kunnen worden gedacht aan integratie van het kleuter- en basisonderwijs, ook al omdat Es pelo thans nog geen kleuterschool heeft. Na zijn gelukwensen te heb ben uitgesproken bood hij de school een cadeau onder couvert aan, evenals mw. Nijenhuis- Kolkman die sprak namens de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Zij wees op de verbondenheid met de school om dat de vergaderingen van deze vrouwengroep in de school worden gehouden. Sprekend als voorzitter van de ju bileumcommissie merkte de heer D.B. Nijland o.a. op dat naarmate de neiging tot grootschaligheid in de landbouw zich verder voltrok, een deel van de jeugd uit Espelo noodzakelijkerwijs een beroep koos buiten de landbouw met vertrek naar elders als gevolg, waardoor het aantal jeugdige bewoners een sterke daling te zien gaf, waardoor het leerlingenaantal van de Bos- famihevexDand, doch ook van vrienden, collega's etc. onder el kaar, wanneer het mensen betreft die door ziekte zijn uitgeschakeld. Voorts worden allerwegen allerwe gen plaatselijk aktiviteiten van ve lerlei soort (godsdienstige bijeen komsten, dierentuinbezoek, koffie tafels, muziek-uitvoeringen e.d.) georganiseerd, waaraan velen deelnemen. Behalve via radio en t.v. zal er ook middels vliegtuig-reclame aan dacht gevraagd worden voor de Nationale Ziekendag- De R K. Kerk. de Nederlands Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerk, het Leger des Heils en het Militair Vicariaat ondersteunen deze dag, die voor de eerste maal ook is opgenomen in veel zak agenda's. Hopelijk zullen ook talrijke lezers van ons blad de vijfde Nationale Ziekendag niet achteloos voorbij laten gaan ARTS J.H.A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 12 80. Spreekuur 11.00 en 16.00 u. Bij spoedgevallen bellen 05483-12 80. WIJKVERPLEGING Zr. M. Koggel, Magnenenk 155, Deventer, tel. 05700-2 il 57 b.g.g. 05700-2 27 00. Spreekuur wijkverpleegkundigen en uitle nen van verpleegartikelen maandag t.e.m. vrijdag van 13.30-14.00 u. Groene Kruisge- bouw, Gaardenstraat. ZIEKENVERVOER J. Aanstoot, tel. 29 80 en 13 38, b.g.g. gar. A. Müller, tel. 17 45. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdag van 18.30-20.00 u.. Dorpsstraat 16. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU Elke donderdag van 8.45-11.30 u. in het Groene Kruisgebouw. TANDARTS T. van Noort, Catsstraat 46, Goor, tel. 05470-53 17. Spreek uur spoedgevallen: 5.00-5.30 u. nam. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw. G. J. Kraaij, tel. 22 99. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstraatö, tel. 05483-15 15 MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Midden-Overijssel", Dorpsst. 16, tel. 27 84. Spreek uur ma. t.e.m. vrij. 8.30-9.30 u. GEZINSVERZORGING Spreekuur ma. t.e.m. vrij., Dorpsstraat 16, tel. 27 84. Tij dens de weekends zijn Maat- schapp. werk en Gezinsverz. be reikbaar onder nr. 05486-1 64 65. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zo. 27 aug. W. ter Schure, Verzetstraat 54, tel. 27 15. Ma. 28-8 t.e.m. zo 3 sept. C Dijkstra, Schoutenstraat 35, tel. 18 33. Aangifte van gestor ven dieren op za. van 9.00-11.00 u. aan het slachthuis, tel. 05483-13 18. STORINGSDIENST Zaterdag 26 augustus t/m vrij dag 1 september: ELECTRA: H. Heijink, Kol- weg 44, tel. 21 24. GAS: J Bosschers, liezen- weg 26. tel. 19 45. POLITIE Tel.: 31 52 - 26 65 en 26 55. Na 6 00 u. 's avonds bellen: 05200-7 12 34. BRANDWEER Tel.: 22 22 (dag en nacht). met formica bord Jolly 360 gr. railmachine bordmaat 80x120 incl. BTW Haarstraat 28, tel. 05480-24 06

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3