KORTSJNOI KARPOV HELP PUZZELRUBRIEK H '3, Taboe voor ver keer M-curve 23 dagen o o ol-curve 33 dagen M-curve 23 dagen - - - I-curve 33 dagen r4> y 1 1 1 14 I I w i I 1 i 5' I 2 2 14 S 2 1 1 1 I 2 5: ii i i li HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 AUGUSTUS 1978 - PAG. 15 Met uitzondering van diagram 4 waarin men qua stelling de problemistenhand herkent zou den we de .overige diagrammen van spelersnamen kunnen voor zien. In de gescheiden kleuren en tempoverhoudingen spreekt niets voor het speciaal gecon strueerd zijn. T.a.v. diagram 1 behoeft u dat overigens niet te verbazen want de auteur Marcel Bonnard was een pur sang partijspeler die al leen mogelijkheden - veelal dat wat hij zelf zag tijdens een partij - door verplaatsing van een schijf, ter publikatie aanbood. Hier wordt door wit de zgn. Coup Reehout uitgevoerd. Een slagwending die men moet ken nen om er niet door verrast te worden. G O O O O Q O Een partijcombinatie waarvan de auteur onbekend is! Het zou ons niet verbazen als dit stukje slagwerk thuis hoort in de Hengelose Mantel-collectie' Terecht spreekt de provin ciale Drentse VVV dat Midden-Drenthe een gebied is, waar men al het oude te rugvindt, wat Drenthe zo geliefd gemaakt heeft als recreatie-gebied. Bossen, heide, zandverstuivingen met de bekende grillige je neverstruiken, vliegden nen en vennen. En de typi sche houtwallen voor de oude landbouwgebieden en de daarbij behorende Sak sische boerendorpjes met hun brinken en essen. Een heel mooi voorbeeld van zo'n dorp is Orvelte in de gemeente Westerbork, ge legen aan de weg Beilen- Zweeloo-Emmen. Dat boerendorpje heeft men geheel gerestaureerd in de situatie zoals het was aan het eind van de acht tiende eeuw en echt iets om er op de rondreis enige uren te vertoeven. Daar is een museumboerderij en een zogenaamde boekerij over Drenthe en enkele werkplaatsen waar oude beroepen worden uit geoefend Maar ook is het een gebied waar de aloude rust en ruimte is terug te vinden in een voor gemotoriseerd verkeer verboden stilte-zone. Trouwens men mag gerust naar die radiotelescopen toe wandelen (via het Melkwegpad). Langs die route staan allerlei wetenswaardigheden uitgezet, die betrekking hebben op ons zonnestelsel en langs een inte ressant natuurpad kan men terug- wandelen. Trouwens ook het museum-dorp is gesloten voor het motorisch ver keer. Daarvoor zijn er aan de bui tenkant voldoende gratis parkeer plaatsen gecreëerd. Hopelijk kan binnenkort het informatiecentrum in het nieuwe gebouw van start gaan, waardoor vooral de dagjes mensen nog meer voorlichting kunnen krijgen. Wij begonnen onze wandeling bij het ruim honderdjarige tolhuis aan de kant van Westerbork V/eet u nog ouderen onder ons, wat men daar bij het passeren moest beta len? Fietsers 2 cent, voetgangers vrij. Op het bord (uit die tijd; staat voor het tolhuis (naast de slag boom), dat men voor elk paard, runderbeest of ezel(?) aangespan nen voor rij- of voertuigen, tien cents moest geven aan de tolgaar der, die ook nog als kleine boer stond geregistreerd. Dat getuigt de geitenstal in het achterhuis. Maar ook nu weer kan men daar heden daagse tolkaarten kopen, maar ook andere specifieke Orvelter en Drentse artikelen. Er zijn momen teel daar twee informatieposten, maar wij adviseren het tolhuis aan de Dorpsstraat no 10 want die blijkt altijd geopend te zijn (ook zondags). Ook wanneer men met groepen komt doet men verstandig zich daar te melden of per telefoon (05934-239) een afspraak te maken. Tegenover het tolhuis staan enkele ambachtshuizen en de dorpssmid is zelfs genegen om in de weekends zelf-gegoten loden kogels voor de kijkers te voorschijn te toveren in zijn echte heuse ouderwetse dorps smederij met nog vele tangen en hulpwerktuigen Ook is daar een boom- en houtza gerij. alsmede een klompenmake rij, maar laatsgenoemde draait nog niet naar wens Anders is dat gesteld met de pot tenbakkerij van Annemarie Bier- laagh en Jan Muller op no 5. die geven zowel in de zomer als 's win ters cursussen in hun gerestau reerde boerdrij met Fries gebint In de nabijgelegen schaapskooi verkopen zij hun producten. Die schaapskooi heeft een typisc he vorm en de overkraging (bij de in gang) heeft daarboven een luik om het hooi te kunnen opstapelen op de gebinten. Vanuit dergelijke schaapskooien kwam de herder vroeger dagelijks met zijn schapen voor de tocht naai en over de heide en keerde 's avonds terug met een gebreide kous of sok. Maar vooral ging het toen om de mest van de schapen, want die was hard nodig voor bemesting van het bouwland. Hoewel er verschillende Saksische boerderijen staan,die doen denken aan de in onze omgeving voorko mende modellen, ontdekten we in de Zuddenschuur (tussen de schaapskooi en het toekomstige in formatiecentrum) iets heel ouder wets uit de vorige eeuw Daar wer den toen nog de heidezoden naast het open vuur opgestapeld en als ze droog genoeg waren hielden deze het vuur smeulende en zorgden voor de verwarming in het woon- slaapvertrek Later zijn die zoge naamde zudden vervangen door uit het veen gestoken turf en werden de kachels gestookt met bagger- turf, kolen, olie en nu gas. Het is spijtig voor onze amateur- fotografen, dat bij enkele boerderi jen moderne tractoren met appara tuur voor het machinaal melken staan opgesteld, maar wanneer men de moeite neemt om een folder te halen bij een der informatiepos ten. wordt men rijkelijk beloond met gegevens en krijgt men waar dering voor de noodzaak van de modernisering bij deze boeren- veehouders. Bij het brandspuithuisje (met daarin achter glas een primitieve spuit met nandbedieningi bevindt zich nog een branddobbe. met nu vies gier-water. Maar ook probeert de in die omgeving alom bekende Jan de Boer een dorpswinkeltje in koloniale en grutterswaren, ou derwetse snoepjes en „olde wie ven" koek) aan de man te brengen. Op een gunstige plek tegenover het huifkarrencentrum kwamen we te recht in een echte dorpskroeg, compleet met varkenswaag, waar we een Drentse krentenwegge moesten verorberen en de echte Orvelter kruidenborrel mochten proeven Wat ons daar opviel aan de buitenkant van die oude bruine kroeg, was een geel reclamebord naast de deur met als opschrift „Almelosche Bieren". Die hadden we nog nimmer gezien, maar bleek daar een halve eeuw geleden veel vuldig voor te komen. Bioritmische curven Kortsjnoi en Karpov Is bioritmiek een wetenschappelijk vastgelegd pa troon van golven waarmee we vanaf onze geboorte door het leven gaan of is het slechts een hersenspinsel van enige professoren? Het is wel opvallend dat men het woord als zodanig in praktisch geen woordenboek tegenkomt. Mogelijk wordt het daaruit bewust wegge laten omdat een omschrijving (naar verhouding) teveel plaatsruimte zou vragen. Want alleen met de simpele verklaring: „levensgolven" (of -curven) is men er im mers niet. De grondleggers van de bi oritmische leer is de Berlijnse hoogleraar dr. Wilhelm Fliess die omstreeks de eeuwwisseling ontdekte dat er zich regelmatige ritmen voordeden waaraan het menselijk organisme onderhevig bleek te zijn. Hij bracht deze bewegingen in kaart en stelde vast dat er een energiegolf moest zijn die een lengte had van 23 dagen. Van deze 23 da gen was de eerste helft actief, de tweede helft passief. Passief in die zin dat het lichaam zich als het ware herstellen moest van de geleverde prestaties in de voorafgaande elfenhalve dag. Denken we ons een horizontale lijn dan zou die golf na elfen- halve dag door die horizontale lijn breken. Zijn onderzoekingen wezen uit dat de dag waarop die lijn doorbroken werd fysiek gezien een kritieke dag was als er bepaalde prestaties van het lichaam werden gevraagd. Deze energiegolf noemde hij de M-curve. De M staat hier voor mannelijk. Hij ontdekte namelijk ook nog een V-curve (vrouwelijk) van 28 dagen die met het gevoel samenhing. Ook hier - vanaf de geboortedag - 14 dagen „posi tief' en daarna 14 dagen „nega tief'. Nieuwe golf Deze beweringen van dr Wil helm Fliesz werden o.a. aan de universiteit te Innsbruck uitvoe rig getest door prof. Alfred Telt- scher. die niet alleen de juist- heid van Fliess' theorie beves tigde, maar die hem in 1928 bo vendien op het spoor bracht van een derde golf. Een cyclus van 33 dagen die correspondeerde met het geestelijk vermogen (geheugen, concentratie, logica) en die als I-curve (intellect) de bioritmiek completeerde. Over deze bioritmische ma terie hebben we al eerder ge schreven en toen kunnen aanto nen dat er beslist wel enige waarde kan worden gehecht aan de zgn. kritieke dagen van de M-golven, dagen waarop niets wil lukken. In het bijzonder wanneer het gaat om veel ener- gievragende individuele presta ties in de sport (tennis, hardlo pen, wielrennen, etc.). Zo verloor Eddy Merckx de laatste twee keer Tour de France op een M-kritieke dag. Voor buiten staanders toen onbegrijpelijke gebeurtenissen. Wie over geboor tedata van sportlieden beschikt kan zulke onverklaarbare off days trouwens zelf berekenen Er zijn trainers die deze biorit mische materie heel serieus ne men en er hun schema's op af stellen. Het leek ons daarom interes sant, mede gezien de lange duur die van de schaaktweekamp tussen Kortsjnoi en Karpov kan worden verwacht, of er beslis singen vallen op zulke als kri tieke dagen aangeduide data. In de tekening ziet u de hiervoor genoemde horizontale lijn als een verticaal aangebracht. Ei genlijk zou u de krant een kwartslag naar links moeten draaien. Er dient ook nog op te worden gewezen dat in de bi oritmiek geldt dat bij twee ge lijkwaardige krachten die partij in liet voordeel is die over de meeste plus-fasen beschikt. Be neden de „horizon" telt als min-fase. Tenslotte nog de op merking dat voor een exacte bi oritmische grafiek het geboorte- tijdstip van belang is. Het maakt natuurlijk wel enig ver schil of men om 0.30 uur of 23.30 uur geboren is. Aangezien deze geboortemomenten van beide schakers ons niet bekend zijn, is de gulden middenweg van 12.00 uur bewandeld. Om de tekening overzichtelijk te hou den hebben we de V-curve weg gelaten. mogelijk wel ten on rechte als we die hyper - gevoe lige - Kortsjnoi-verhalen lezen. Wie ook dat wil berekenen Kortsjnoi begon op 19 juli aan een meuwe plusfase, voor Kar pov was het toen de derde plus-dag! HIBLO IS i9 29 30 31 1 9 O V 10 O p 1 1 O O 12 O O 1 i O 14 O O 15 V O lh 17 IS 19 20 21 7 S 9 "lO 11 12 13 14 15 16 17 Pc swer Dan het probleem! Niet zo maar één. Het hoort thuis in het rijtje der onvergankelijke klassieken. Als u het niet kent bent u er wel even zoet mee. De winst is echter zo mooi dat het jammer zou z(jn direct de oplos sing erop na te slaan. Het ver haal wil dat er een b(j-oplossing in rit, die we evenwel niet op het spoor zijn gekomen. In een tweede publikatie in Dammers weekblad schreef een radeloze oplosser. Maak m(j s.v.p. de auteur be kend opdat ik kan afrekenen met die vent die mU kwelde dag en nacht en buiten zinnen heb gebracht Zijn het er soms twee? Dan neem ik een knuppel mee! Bonnard: 25-20. 29-24. 38-33, 45x34 (30x28). 37-31. 41x5! Havre Éclair: 34-30! (24x31 gedw.) 41-37, 49x38, 45-40, 35x10! N.N.: 42-37, 38-31. 37-32. 48-42, 24-20, 47-41. 30-24, 39x19, 29-23, 35x4, 4x15! K. van Dam: 44-40! (38x47) 29- 23, 48-42!, 34-29! 42x33, 25x1. Naachrift: In het probleem De Bree van de vorige week stond schijf 5 er als overbodige toe schouwer. H. BLOEMSMA HORIZONTAAL: 1 natuurkundeterm (afk.) 2. boos 5. water in Utrecht 8. heilige (afk.) deel v .d bijbel (afk deel v.e schip het romeinse rijk (Lat afk.) Ind. winkel familielid deel v.e. bakkerij hinder voorzetsel vochtig kledingstuk bijb. i aam kostbare stof vallei bevel pl m Gelderland bijwoord voorzetsel schop benedenkant sport vulkaan persbureau (afk.) schrede vlaktemaat Europeaan nieuwe wereldtaal meisjesnaam elektr. geladen deeltje zoogdier steensoort brandbaar koord voederbak nobele jongensnaam deel v. Amerika onder iets door voegwoord bekende motorraces (afk.) ijzerhoudende aarde 77 Europeaan 78. de oudere (afk.) VERTICAAL: 1. kledingstuk 2 anno (afk.) 3. bedorven 4 bevalligheid 5. binnenkomst 6 pl. in Gelderland 7. pers. vnw. 9 deelteken 10 deel v.d. bijbel (afk.) 11 zoogdier 12. Eng. telwoord 13. cilinder 15. voorzetsel 17 betaalplaats 20. familielid 22. thee (Eng) 24. vervoerbedrijf (afk.) 25 jongensnaam 29 stuk goed 31 zetel 33 uitgestotene 35 wondvocht 37. krantenjongen 38 gedicht 39. ijle stof 41. voorzetsel 43 voorgevel 44. muziekterm 46 gelaatskleur 47 voorzetsel 49 geneesmiddel 50. ingedijkt land 51. pl. in Drente 52. vis 54. rangtelwoord 58 zoogdier 60 ik 62. aanzien 64 deel v.h. hoofd 65. Fr. pers. vnw. 66. pl. in Gelderland 67. godheid 69 Fr onb. vnw. 72. windrichting (afk.) 73. jongensnaam !*EKRUM9 1 V goctiqw'S Jq (Herplaatsing) Het was te verwachten dat in i»e grootmeestergroep B van het IBM-toemooi de jonge Rus Ju- supov een hoofdrol zou gaan spelen. Hij is de wereldjeugd kampioen en speelt een pittige partij schaak. Dat hij uiteindelijk de B-groep won heeft hij overigens voor een groot deel mede te danken aan het feit dat zijn Amerikaanse evenknie Christiansen, over wie volgende week weer, in de slot fase faalde. Nu werd Jusupov eerste met 9.5 punt. een vol punt voor de Amerikaan, die een paar ronden voor het einde nog fier aan kop ging. Ter illustratie van de speel- trant van Jusupov hier eerst zijn winstpartij uit de 5e ronde tegen Van der Sterren. v.d. Sterren (wit)-Jusupov (zwart) 1. d4,pf6 2. Lg5,c5 3. d5.Pe4 4. Lf4,Db6 5. Dcl,g5 6. Le5,f6 7. Lg3,Lg7 (wit is slecht uit de opening gekomen en zwart laat hem niet tot een evenwichtige opbouw komen); 8. c3,f5 9. e3, 0-0 10. Pd2,Pg3: II. hg3:, DfS (met dreigingen langs de open te breken f-ljjn) 12. Dc2,d6 13. Pgf3, e5 14. g4,e4 15. Ph2,h5. (Terwijl Jusupov de damevleugel nog nauwelijks tot ontwikkeling heeft gebracht, dirigeert hij zijn koningspionnen al in tirailleurs- linnie ten aanval; tactisch mag er wat op aan te merken zijn. het kan op sommige tegenstan ders een zware druk leggen.) 16. gf5:,Lf5: 17. 0-0-0 (wit kan met de zware aanvalsdreigingen voor ogen nauwelijks anders), g4 18. Pe4:, Dg6 19. f3,g3 (de eerste volle winst wordt geïncasseerd) 20. Ld3,gh2: 21. De2,Pd7 22. Th2:,Pe5 23. Lc2,c4 24. Kbl,Pd3 25.Pd2.Pb2: Hier strekte v.d. Sterren ont moedigd de wapens, misschien wel wat te vroeg. Overigens, na 26. Kb2:,Lc2: houdt zwart vol doende aanvalskracht voor de winst en na 26. Lf5:JPdl: 27. Lg6:,Pc3:s en 28...,Pe2: blijft zwart materieel ruim voor. Jusupov verloor in dit toer nooi maar één partij, dat was in de allereerste ronde tegen Rob Hartoch. Na 16 zetten was deze stelling op het bord geko men: l i\2 Hartoch Hartoch verraste hier de Rus met een stukoffer op d5, dat hem drie pionnen voor het stuk zou hebben opgeleverd met goede kansen in het eindspel; bijv. 17. Ld5:,ed5: 18. Pd5:,Tcl:s 19. Tcl:Ld8 (deze ongedekte zwarte loper was de clou in de combinatie) 20.hg3:,gf4: 21. Pf4: Jusupov gaf dan ook de voor keur aan een andere afwikke ling, waarbij wit overigens naast aanvalskansen langs een open c-lijn een sterk centrum overhield. De partij verliep verder als volgt: 17. Ld5:,Tc3: 18. Tc3:,Lh3: 19. Lb7:,gf4: 20. gf4:,Lf5 21. Tc7,Td8 22. Tacl,Kf8 23. e4,Lg6 24. Tc8,Pf6 25. f3,Ph5 26. f5,ef3: 27. e5,Pf4 28. Td8:s, Ld8: 29. Tc8,Ke7 30. d5,Pd3 31. f4,Pf4: 32. Lc6,Pd5: 33. Ld5:,Kd7 34. Tc€,Lc7 35. Kg2,Lh5 36. a4/4 37. Tf6,Le5: 38. Tb6:,Ldl 39. a5,Ld4 40. Tb7s,Kd6 41. Lf3 en zwart gaf op. BILDERBEEK

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15