GROTE MOEITE MET EUROPESE AANPASSING RELASTINGSTELSELS BEDRIJFSVOERTUIGEN Aanschaf Regionaal hnlpverleningsvoertnig Wat is melksniker? Minister wil vóór medio 1979 woonwagenplannen PARACHIJTESPR01IIG BLOEDDMKAKTIE Vervoersvraagstukken „SOMBRERO'S" ZORGZAME HANDEN Fortify van Max Factor De keurslagers introduceren nationaal een nieuwe vleeslekkernij: ÜBRSailllll HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 AUGUSTUS 1978 - PAG. 13 De Commissie Vervoersvraagstukken van de Sociaal-Economische Raad heeft grote moeite met het voorstel van de Europese Commissie voor een eerste richtlijn betreffende de aanpassing van de nationale belastingstelsels voor bedrijfsvoertuigen. Met name leiden de verschil lende toepassingsmogelijkheden in het ontwerp tot onvoldoende rechtsgelijkheid. Een deel van de Commissie Vervoersvraagstukken van de SER komt dan ook tot een negatief advies. Dit deel is van oordeel dat de ontwerp-richtlijn geen doelmatig instrument is voor de gewenste harmonisatie binnen de EEG ten aanzien van het vervoer. Een ander deel van de commissie, bestaande uit de werknemersle den, is van mening dat de ontwerp-richtlijn moet worden aanvaard ondanks alle twijfels en bezwaren die ook dit deel van de commissie tegen de richtlijn heeft. Dit deel betreurt het wel, dat de ontwerp-richtlijn slechts betrek king heeft op de harmonisatie van de structuur van de motorrijtuige nbelasting en niet op andere ter reinen van het vervoerbeleid. Het niet-aanvaarden van de richtlijn zou echter de algemene gesprek ken over de Europese vervoerpoli- tiek belemmeren. Een en ander blijkt uit een tweetal interim-adviezen, die de Commis sie Vervoersvraagstukken van de SER eigener beweging aan de mi nisters en staatssecretarissen van Verkeer en Waterstaat en van Fi nancien heeft uitgebracht. De inte rimadviezen, die dateren van resp. 16 december 1977 en 1 juni 1978, zijn heden voor publikatie vrijgegeven. Wanneer de Raad van Ministers van de EG de ontwerprichtlijn be treffende aanpassing van de natio nale belastingstelsels voor be- drijfgvoertuigen zou goedkeuren, zouden de lidstaten met ingang van 1 januari 1980 rechtstreeks ge bonden zijn. Aanvaarding door de Raad der EG kan slechts plaats vinden bij eenstemmigheid in de besluitvorming van de nationale lidstaten. Het Europese voorstel beoogt slechts toepassing voor bepaalde bedrijfsvoertuigen. Het gaatnl. om bedrijfsvoertuigen die goederen vervoeren, boven een bepaald ge wicht liggen (12 ton voor een mo torrijtuig of trekker, en 16 ton voor een combinatie) en die bovendien dieselolie gebruiken Begrip voor harmonisatie Ondanks haar bezwaren tegen de ontwerp-richtlijn heeft de Com missie Vervoersvraagstukken van de SER begrip voor de politieke doelstelling van een harmonisatie van de belastingen in de EEG. Als het de lidstaten ernst zou zijn te streven naar een economische en monetaire unie met als uiteindelijk doel de politieke gemeenschap van Europa, dan zijn maatregelen no dig onder meer om de grenzen tus sen de staten te slechten, een volle dig vrij verkeer van personen mo gelijk te maken, een vrije handel te garanderen zonder administra tieve hindernissen en met gelijke concurrentiemogelijkheden en om een onbeperkt kapitaalverkeer toe te laten. Douane-rechten en belas tingen mogen deze doelstellingen niet in de weg staan. Tegen deze achtergrond is een voorstel van de Europese Commissie voor een on derlinge aanpasssing van de belas tingstelsels voor bedrijfsvoertui gen dan ook zeer aannemelijk en aanvaardbaar. Grote moeite met inhoud ontwerp-richtlijn De SER-commissie Vervoer svraagstukken blijft echter grote moeite hebben met de inhoud van de ontwerp-richtlijn. Zij blijft de indruk houden dat met het voorge stelde systeem een aantal aspecten van theoretische en praktisch- polltieke aard wordt vermengd. In dit verband spreekt zij in het tweede interim-advies van een „vrijwel onontwenbare gecompli ceerdheid". De commissie onderscheidt o m. als doelstelling van de ontwerp richtlijn: het bevorderen van een keuze voor soorten van vervoer met de laagste gebruikskosten. Afge zien van het feit dat zij deze doels telling niet aanvaardbaar vindt, waarschuwt zij ook voor de onbe kendheid met de effecten. Venchillende berekeningswijzen De SER-commissie is verder van mening dat maatregelen die ten doel hebben de structuur van de motorrijtuigenbelasting te harmo niseren onder bepaalde voorwaar den aanvaardbaar zijn. Vervanging van de bestaande belastingstelsels voor bedrijfvoertuigen door één uniform stelsel kan een verbetering zijn, maar neemt sterk in betekenis ai' doordat de voorgestelde met hode van berekening in de verschil lende lidstaten verschillend kan worden toegepast. Twijfel over verbetering concurrentievoorwaarden De Commissie Vervoersvraag stukken vraagt zich ook met grote zorg af of de ontwerp-richtlijn een doelmatig instrument kan zijn voor een onderlinge aanpassing van de mededingingsvoorwaarden tussen de verschillende soorten van ver voer. Zij is ook bang dat de beoogde verbetering van de concurrentie voorwaarden binnen het wegver voer niet wordt bereikt doordat de lidstaten een grote ruimte hebben om de definitieve heffing te bere kenen. Daardoor kan een recht streeks verband ontbreken tussen de heffingen enerzijds en de kosten van de weg anderzijds en wordt de beoogde verbetering niet bereikt. De Commissie Vervoersvraag stukken heeft hier grote moeite mee. Zij is van mening dat de hef fingen zoveel mogelijk moeten worden afgestemd op de door de gebruiker van de wegen veroor zaakte kosten. Dat houdt in dat de fiscale opbrengst die de overheid uit de motorrijtuigenbelasting wil halen, geheel los moet staan van de bereidheid om de kosten van de weg op de juiste wijze aan de ge bruikers toe te rekenen. Bezwaar tegen tolgelden De SER-commissie tekent ook be zwaar aan tegen invoering - naast de motorrijtuigenbelasting - van nog andere belastingen of heffin gen, waartoe de mogelijkheid in de ontwerp-richtlijn besloten ligt. Daarbij worden genoemd tolgel den, parkeergelden, heffingen op stadsverkeer en heffingen of be lastingen voor veroorzaakte luchtverontreiniging en geluids hinder. Dit soort belastingen of heffingen kunnen bezwaarlijk uit sluitend aan bedrijfsvoertuigen worden opgelegd. Het gevaar be staat dat het vervoerend bedrijfs leven waarop de ontwerp-richtlijn betrekking heeft, op deze manier dubbel wordt belast. Bovendien ontbreekt tot nog toe een verant woorde becijfering van de kosten van milieubederf door luchtver ontreiniging, geluidshinder etc. Daarbij komt dat deze belastingen of heffingen niet thuis horen ontwerp-richtlijn een ontwerp richtlijn tot harmonisering van de motorrijtuigenbelasting. Het Dagelijks Bestuur van de Re gionale Brandweersamenwerking van het Gewest „Midden-IJssel" stelt het Algemeen Bestuur voor over te gaan tot de aanschaffing van een hulpverleningsvoertuig. Het betreft een voertuig dat hulp verleningsmateriaal bevat dat bij uitzonderlijke gebeurtenissen in gezet kan worden. De brandweren in de regio be schikken ook zelf over hulpverle ningsmateriaal. Dit materiaal is meer bestemd voor kleinere even tualiteiten. Het materiaal dat een regionaal hulpverleningsvoertuig zal bevatten is zwaarder en krach tiger en meer afgestemd op grotere gebeurtenissen. Het zal ondermeer bevatten zware lierapparatuur, een hydraulische kraan en gasdichte pakken met persluchtapparatuur. Dinsdag 22 augustus vond op het Malieveld in Den Haag een bijzon dere manifestatie plaats. Vanuit enkele sportvliegtuigjes sprongen parachutisten van de club „Ica rus" uit Nieuw-Loosdrecht naar beneden ten behoeve van een nieuwe postzegelemissie voor het Nederlandse Rode Kruis, de Niers tichting Nederland en de Neder landse Hartstichting. Daarmee in troduceerden de moderne Icarus- sen postzegels; vanaf dat moment te koop in alle postkantoren. De postzegel - die in Wereldhyper- tensiejaar 1978 wordt uitgegeven ten bate van de Hartstichting - dient de bestrijding van de hoge bloeddruk. De ontwerper van de zeer fraaie postzegel - in geel, rood, violet en zwart - is Jaap Drupsteen. Het embleem van de Nederlandse Daarnaast zal het hulpverlenings voertuig. waarmee alle korpsen in de regio kunnen oefenen, zijn posi tieve weerslag vinden op de sa menwerking tussen de brandweer korpsen De gemeenten kunnen bij hun aan schaf rekening houden met de aanwezigheid in regionaal verband van een hulpverleningsvoertuig. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat het gewest in aanmerking komt voor een rijksbijdrage in de aanschaf tot een maximum op dit moment, van f 400.000.-. Dit betekent dat de kos ten van aanschaffing van een der gelijk hulpverleningsvoertuig bin nen het gestelde bedrag, voor 100% ten laste van het Rijk worden ge nomen. De exploitatiekosten wor den geraamd op f 17.500,- per jaar. Hartstichting hangt erop in wat sombere wolken; op de brandende toorts in de hartafbeelding is de kwikkolom van een bloeddrukme ter afgebeeld. „Omlaag met hoge bloeddruk" staat op het zegel. De sprong naar beneden door de para chutisten was heel symbolisch. Het gebeuren op het Malieveld werd gadegeslagen door tal van promi nenten uit de wereld van de ge zondheidszorg en „toute la Haye". De complete serie „gezondheidsze gels" (Rode Kruis, Nierstichting, Hartstichting) is de gang naar het postkantoor zeker waard. Voor echte verzamelaars kan het inte ressant zijn om te weten, dat in vele landen Hypertensiezegels zijn uit gegeven in dit jaar, waarin de hoge bloeddruk wereldwijd in de aan dacht staat. Omdat het voertuig gestald zal worden in de brandweerkazerne en Deventer in de dagelijkse praktijk meer direct voordeel zal hebben van de aanwezigheid van zo'n voer tuig is het redelijk dat Deventer een deel van de exploitatiekosten - naar raming f7.500,- op jaarbasis - voor haar rekening neemt, aldus het Dagelijks bestuur. Het stelt daarom voor hem te machtigen met de gemeente De venter daaromtrent een overeen komst aan te gaan. Buitennetlijnen Voor de aanleg van buitennetlijnen voor het bereiken van de Centraal Post te Deventer wordt een begro tingswijziging voorgesteld die f 0,05 per inwoner van de deelnemende gemeente zal vragen. De aanleg- kosten daarvan bedragen volgens de P T T. f 63.520,-, dat is bij een af schrijvingstermijn van 15 jaar en een rentepercentage van 9%, een bedrag van f9.952,- per jaar aan rente en afschrijving. Deze aanleg betekent niet dat 100% van de be volking zonder het draaien van een kengetal bij de Centraal Post kan melden. Deze kosten zijn zo hoog gebleken, dat van dit uitgangspunt is afgezien. Ook op dit ogenblik moet door de indeling in verschil lende telefoondistricten 10-15% van de inwoners (met name in de uiterste randgebieden van het ge west) bij brandmelding een kenge tal draaien. Met de voorgestane aanleg van buitennetlijnen blijft deze situatie onveranderd. Melk is niet zonder meer goed voor elke aardbewoner. Mensen in an dere delen van de wereld kunnen niet zomaar evenveel melk drinken als ze willen en worden soms ziek van dit zuivelprodukt. Dat hangt samen met de lactose in de melk (de z.g. melksuiker) en met de werking van de lactase (een en zym) in de darmen. Lactose of melksuiker is een kool hydraat dat voorkomt in de moe dermelk van alle zoogdieren. Dus uiteraard ook in onze comsumptie. Om in het bloed te kunnen worden opgenomen, moet lactose - een zo genaamd dubbelsuiker - eerst wor den gesplitst in twee enkelvoudige suikers, namelijk glucose en gala- tose. Deze splitsing speelt zich afin de dunne darm, met behulp van het enzym lactase. (Enzymen zijn or ganische stoffen die noodzakelijk zijn voor bepaalde chemische reac ties). De enzym lactase doet z'n werk over het algeneen het best bij zuige lingen en jonge kinderen Alleen bij de Westeuropese bevolkingsgroe pen blijft die lactase-activiteit ook opmerkelijk hoog op latere leeftijd. En juist bij deze Europese volken heeft men door de eeuwen heen een traditie van veeteelt, zuivelberei ding en melkdrinken gekend. Bij de meeste andere aardbewo ners - vrijwel de hele bevoking van de z.g. "derde wereld", maar ook tal van inwoners van Italië, Spanje of Griekenland - neemt de lactase activiteit met het stijgen van de leeftijd sterk af. Slechts bij enkele volken in het midden van Afrika die vee fokken én melk drinken, wordt de lactose ook bij volwasse nen gesplitst zoals het hoort. Het spreekt vanzelf, datje degenen die de melksuiker niet goed kun nen verwerken, ook niet teveel melk zou moeten laten drinken. Uit betrouwbare onderzoekingen is echter wel gebleken, dat normaal gesproken een kwart tot een derde liter melk per dag voor vrijwel ie dereen te verdragen is. De woorden "handig" en "handelen", waarmee een eigenschap en een ver richting van de gehele mens worden bedoeld, spreken uit hoeveel waarde er aan de handen wordt toegekend. Soms treedt de hand op als symbool. Wanneer een belofte in woorden onvol doende is, brengt de handdruk de bezegeling. De "hand" van het meisje wordt gevraagd; het huwelyk wordt gesloten terwyl man en vrouw elkaar de hand geven. Handen spreken zowel in beweging als in rust. Handen tasten. Handen strelen en liefkozen, vechten en slaan. Handen schrijven en musice ren, vormen en beelden uit. Handen werken. Als een hand dus zo vaak wordt waargenomen en zoveel ver raadt, is het "voor de hand liggend" dat er grote aandacht aan besteed dient te worden. Want wie een handkus verwacht, zal zorgen dat die hand de kus waard is. NAGELS Goed verzorgde handen zijn een belangrijk onderdeel van Uw schoonheid. Dagelijkse verzorging is onontbeerlijk om ze in goede kondi- tie te houden. Bij een goed verzorg de hand behoren natuurlijk ook goed verzorgde nagels. Hoeveel vrouwen moeten echter het huishou den doen en lopen daarbij gescheur de nagels op. Max Factor heeft een revolutionair nieuw produkt ontwikkeld, dat vrouwen helpt, zich van modieus lange nagels te verzekeren. Dit pro dukt, Fortify, repareert gescheurde en versterkt breekbare nagels, zodat zij de kans krijgen te groeien en dat alles met één streek van het penseel tje. Fortify wordt beschouwd als een wetenschappelijke doorbraak op het gebied van de juiste nagelverzor ging. HOE KUNT U GEBROKEN EN GESCHEURDE NAGELS HERSTELLEN: 1) Verwijder de oude nagellak en was de handen. 2) Trek een stukje materiaal uit het boekje (beslist niet afknippen). Let er op dat het stukje materiaal lang genoeg is zodat het scheurtje wordt bedekt en dat het boven dien 3 mm over de top van de nagel uitsteekt. 3) Breng voldoende Fortify aan op het scheurtje en de plaats er om heen. 4) Leg het stukje materiaal op het scheurtje en zorg ervoor dat er genoeg materiaal uitsteekt over de top van de nagel. 5) Breng Fortify onder het uitste kende stukje materiaal aan, vouw dit naar binnen en druk het vast tegen de onderkant van de nagel. 6) Druk het stukje materiaal goed vast tegen het scheurtje en maak het oppervlak egaal. 7) Breng dan een extra laagje For tify vloeistof aan over de nagel. 8) Goed laten drogen voordat de nagellak wordt aangebracht. HOE VERSTEVIGT U ZWAKKE NAGELS 1) Verwijder de nagellak en was de handen goed. 2) Breng Fortify aan, net zoals de nagellak wordt aangebracht. Tevens wordt, ter versteviging, een weinig vloeistof aangebracht onder het topje van iedere nagel. 3) Breng hierna Uw favoriete kleur Max Factor nagellak aan. Fortify laat zich gemakkelijk verwij deren met Max Factor's nagellak remover. Fortify is verpakt in een sierlijk nieuw flesje, met een aantrekkelijke Nail Polish dop, waarin het gemak kelijk te hanteren penseeltje is gevat. Verkrijgbaar bij warenhuis, drogist en parfumerie. De Keurslagers brengen iedere 14 dagen een aparte vleeslekkemy onder de naam Keurslager Spe cials. Specials. De bedoeling is uit eraard Om de huisvrouw tussen de gebruikelijke runderlappen en karbonaadjes eens iets „anders dan anders" te bieden. „Verande ring van spijs doet eten". In het kader van deze specialserie worden van tijd tot tijd gloed nieuwe vleeskreaties gebracht, die door een inventieve Keurslager zijn uitgevonden. In mei was het 't Keurslagermedaillon, een sneetje varkensfilet, gevuld met een heer lijke Tuinkruidencrème. Het suc ces hiervan deed zoeken naar een variant, nu in hoofdzaak van rund vlees. Na veel proefnemingen ont stond als nieuwe Keurslagerspe- cial de Sombrero. Deze ziet er in derdaad uit als een hoed. Tussen twee lagen gemalen mager vlees zit een bolletje verrukkelijke Puszta- crème. Zeer kruidig, zeer pittig, exotisch lekker. De Sombrero's worden 2x4 minuten op kalm vuur bruin gebakken. Het behoeft niet geheel gaar te zijn. De jus wordt af- geblust met iets water en over de Sombrero gestort. Op het bord aangesneden vermengt de gesmol ten pusztacrème zich met het vlees en de braadjus tot een verrukke lijke smaakcombinatie. Het smaakt heerlijk bij alle soorten groenten. Ook barbecueliefheb bers kunnen het boven een vuurtje roosteren. Ze leggen dan eerst een bakje van alufolie op het rooster om eventueel uitlopende crème op te vangen. Met de Sombrero wil de Keurslager opnieuw bewijzen méér te zijn dan een gewone slager. Hij is er steeds op uit zijn klanten te verrassen met iets aparts voor niet teveel geld. Sombrero's zijn vanaf 20 augustus bij alle Keurslagers verkrijgbaar. In een brief aan de colleges van Gedeputeerde Staten heeft de mi nister van CRM ad interim, dr. A. Pais, mede namens de staatssecre taris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening verzocht nog vóór midden 1979 een woon wagenplan vast te stellen, uit eraard voor zover dat nog niet is gebeurd. Provinciale woonwagenplannen zijn nodig noor de effectuering van igt standplaatsenbeleid. Dit blijft gericht op het tot stand komen van voldoende plaatsen op kleine woonwagencentra en het afbouwen Df in omvang sterk verkleinen en ipsplitsen van grote centra. Beperking van de omvang van de woonwagencentra kan leiden tot versterking van de relaties van woonwagenbewoners met de rest van de bevolking en tot een meer geregelde gang van zaken op en rondom de centra. De door de mi nister gestelde termijn hangt sa men met een aan de Tweede Kamer toegezegd overzicht, waarin nauw keurig zal worden aangegeven in welk stadium de woonwagenplan nen van de verschillende provin cies zich bevinden Indien de plan nen niet binnen de genoemde ter mijn kunnen worden vastgesteld zal de minister van CRM of, indien de zorg voor wagens, standplaat sen en financiering dan inmiddels is overgedragen aan het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, de staatssecretaris van dat departement, overgegaan tot het in de plaats van de provin cies vaststellen van een woonwa genplan Voor Overijssel heeft zo'n plan ter visie gelegen op het ge meentehuis.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13