LAAT KINDEREN VEILIG FIETSEN Wat zachter aan met zomergeluiden Lijfsbehoud Veilig fietsen moet worden geleerd HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 AUGUSTUS 1978 - PAG. 11 er zijn zelfs fietsen naar maat uw wegenwacht niets! goede gewoonte: op de fiets naar je werk zit in het zadeltasje fietsboodschappers parkeren voorde deur! fiets dan tenminste naar 't stadion In een land als Nederland, waar de fiets zo populair is, bezit vrijwel ieder kind een fiets. Een eigen fiets is bij ons voor ieder kind een vanzelfspre kendheid. Een nieuwe fiets is voor kinderen dan ook een traditioneel geschenk en als die fiets niet als cadeau te verwachten is, wordt door kinderen het spaargeld benut om zelf een fiets te kopen. Dat wordt onder meer bevestigd door een onderzoek dat enkele jaren geleden werd inge steld naar de besteding van spaargeld door jongeren. Sparen voor een fiets bleek daarbij hoog genoteerd te staand. 't Heeft dus geen zin zich in stilte te gaan zitten ergeren; praten met degeen, van wie men lawaaiover last ondervindt, helpt écht. Reclamecampagne als nuttig ervaren Bijna alle ondervraagden in een kunst, op zo'n licht fietsje! de vroegste fietsers zien het meest te geven) en kruisen van een zebra pad als voetgangers oversteken of willen gaan oversteken. V/ie prettig wil fietsen, moet alle reerst beschikken over de fiets die bij hem past. Impulsieve aankopen zijn onverstandig. Over juiste keuze en gebruik, zo luidt de onder titel van het boekje: V/at voor fiets?, dat kan worden aange vraagd door overmaking van f 6,25 op het makkelijke postgironum mer 234567 van de stichting: fiets! te Amsterdam. Maar men moet ook dankzij rege lmatig onderhoud blijvend over een veilige fiets beschikken. Daar mankeert het nogal eens aan; vooral fietsen van jeugdigen verke ren vaak in slecht onderhouden en daardoor onveilige staat. Dat komt steeds weer aan het licht indien door de politie controle wordt uit geoefend. Het resultaat is dan vaak schrikbarend en een bewijs dat veel ouders zich hun verantwoordelijk heid onvoldoende bewust zijn. Ze ventig tot tachtig procent van de fietsen van scholieren blijkt bij con trole mankementen te vertonen. Gelukkig begint hierin de laatste tijd verbetering te komen. Het gaat daarbij meestal om niet goed func tionerende remmen, defecte bellen, los zittend kettingscherm of andere onderdelen, afgesleten banden, niet aan de lichaamsbouw aange paste hoogte van stuur, zadel of fiets, niet werkende verlichting en het ontbreken van het wettelijk voorgeschreven witte achterspat bord. Vooral in de wintertijd is een niet goed werkende verlichting na tuurlijk extra gevaarlijk. Veilig Verkeer Nederland zal daarom in de maanden september, oktober en november bij haar jaarlijkse ver lichtingsactie hiervoor ook extra aandacht vragen. Plaatselijke afde lingen zullen op scholen gratis keu ringen organiseren. Hierbij zal ook aandacht worden besteed aan de grote achter-reflecterende pedalen. Het eerste eigen fietsje is in de mee ste gevallen een driewieler; meer speelgoed dan echte fiets en er wordt dan ook allereerst mee bin nenshuis gefietst. Het kind raakt hierdoor al vertrouwd met de fiets. Dan komt al gauw een tweewieler- tje aan bod, met of zonder extra steunwielen. Die laatste gaan er gauw af. De fiets-hoogte-eisen groeien mee met het kind totdat ze zo omstreeks een jaar of veertien toe zijn aan de fiets die ook door volwassenen wordt gebruikt. Het van jongsafaan omgaan met de fiets is belangrijk, het kind raakt spelenderwijs vertrouwd met het in ons land meest gebruikte vervoer middel. Die vertrouwdheid met het vervoermiddel is gunstig voor de veiligheid in het gebruik. Toch is het met die veiligheid in het ver keer niet zo goed gesteld. Onge valsstatistieken leren ons dat fiets ende kinderen nogal eens slachtof fer in het verkeer worden. Dat is natuurlijk niet los te zien van een bij kinderen voorkomende grotere algemene ongevalsaffiniteit. juist ornaat Kinaeren m het ver keer kwetsbaar blijken te zijn, moet aan hun veiligheid op de weg veel aandacht worden besteed. Afge zien van noodzakelijk te achten verkeerstechnische voorzieningen die doorgaans op de veiligheid van alle fietsers betrekking zullen heb ben - is er in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van ouders en opvoeders. Zij moeten er op toe zien dat het kind in het verkeer zich zo veilig mogelijk gedraagt. Daarbij gaat het globaal gezien om twee zaken: opvoeding tot juist ver keersgedrag èn het gebruik van een veilige fiets. Juist verkeersgedrag moet worden geleerd. Dat vraagt in de eerste plaats fietsvaardigheid. Stuur kinderen niet zo maar met de fiets het verkeer in. Vergeet daarbij ook niet dat het kind aan een nieuwe fiets, meestal wat hoog ge kozen, moet wennen. Eerst onder toezicht oefenen en daarbij goed opletten dat het kind met het pro- dukt fiets zorgvuldig omgaat. Dat vraagt niet veel tijd. Daarnaast zal het kind vertrouwd moeten raken met het verkeer en hoe in wisse lende situaties moet worden gerea geerd. Daartoe is het nodig om sa men met het kind wat te gaan fiet sen en geleidelijk aan ook moeilijke situaties op te zoeken. Het kind er vaart dan hoe het in het verkeer moet meedraaien. Dat hierbij steeds een desnoods overdreven goed voorbeeld moet worden gege ven, is vanzelfsprekend. Het net nog even goed de kruising nemen als het verkeerlicht al op oranje staat, is taboe. Vertel het kind tij dens het fietsen waarom u zo en zo handelt en verklaar onderwijl de betekenis van de verkeersborden en de voorschriften die gelden of gedragingen die zijn aan te bevelen. V/ie zich wil oriënteren over de voor fietsers geldende verkeersborden en verkeersvoorschriften vindt een overzicht hiervan in het boekje Fiets-etiquette, dat door overma king van f 3,60 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aange vraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Hierin staan met al leen alle wettelijke voorschriften met betrekking tot de fiets ver meld, maar worden ook allerlei tips gegeven om juist gedrag in het ver keer te bevorderen. Het zijn vaak juist de kleine dingen die extra aandacht verdienen. Om een paar voorbeelden te geven. Het is gevaarlijk om op een fiets een lange das te dragen die over de schouders wordt geslagen. Als de uiteinden van zo'n ellenlange das tussen de spaken van het achter wiel raken, is de ramp vaak niet te overzien. Zit er een snelbinder op de bagagedrager en zo ja, is de klemkracht nog voldoende. Vaker vervangen! Tassen enz. moeten op de fiets immers degelijk worden bevestigd. Een van de bagagedra- gei glijdende tas, brengt de fiets uit het evenwicht. Tot de meest voor komende fouten die fietsers in het verkeer maken, behoren o.a. niet voldoende rechts houden; met z'n tweeën of zelfs met z'n drieën (altijd verboden) naast elkaar rijden, waar dit in verband met het andere ver keer gevaarlijk is; door rood stop licht rijden; niet tijdig of in het ge heel niet duidelijk aangeven wan neer van richting wordt veranderd; plotseling stoppen (zonder dit aan Het gebruik van reflecterende banden moet in het belang van de veiligheid bovendien worden be pleit. Het is bekend en wat begrijpelijk dat jeugdigen vaak stoer met hun fiets omgaan. Het is daarom temeer van belang dat aan kinderen wordt geleerd dat en hoe zij hun fiets moe ten onderhouden. Bij regelmaat is dat weinig tijdrovend en het ver schaft een prettige, tevens nuttige bezigheid. Een handleiding hiertoe vindt men in het boekje Fietsver- zorging, dat door overmaking van f 9,80 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd by de stichting: fiets! in Amsterdam. Ouders dienen hun kinderen niet alleen te leren hóe zij veilig kun nen fietsen, maar ook dat zij hun fiets in veilige staat moeten hou den. Het is vreemd dat zoveel ou ders hiervan onvoldoende door drongen zijn. Ook de school heeft hierin een taak. Les in fietsonder- houd zou deel moeten uitmaken van het handvaardigheidsonder- wijs. Niet alleen op de basisscho len maar ook bij het voortgezet onderwijs. Een dergelijk op de praktijk van het lijfsbehoud ge richt onderricht is hard nodig en geeft een bijdrage aan de ver keersveiligheid van het kind. praktische tips voor fotografen inde vorm van eenfoto-drieluik "Jullie mogen best komen", zei vriendin Margot tegen ons toen we opbelden, "maar Jan zul je waarschijnlijk niet zien. Want die heeft een filmkamera gekocht en is daar druk mee aan de gang". Dat laatste was geen bezwaar, want een filmende man is een mooi foto- onderwerp. En zo ontstond deze kleine foto-reportage, die laat zien hoe een vader met z'n ftlmkamera een dag vast legt uit het leven van zijn dochter Maria, zo heet die dochter, is een jaar of twee. Omdat het die morgen regende was Jan binnenshuis aan het werk met z'n nieuwe kamera. Toen ik hem met de flitser fotografeerde vroeg ik of hij geen lichtprobleem had. Jan lachte fijntjes en zc,. "Met een XL heb je daar geen last van". Daar wou ik natuurlijk meer van weten en het bleek dat deze filmkamera door speciale voorzie ningen meer licht "benut", zodat je er goed binnenshuis-opnamen mee kunt maken. Vooral als je een extra gevoelige film gebruikt. Zo maakte hij opnamen van de kleine, die aan het spelen was en ook toen ze (niet erg enthousiast) haar middag maal moest eten. Ik vroeg Jan hoe hij kon zien of er wel genoeg licht was. "Dat zie je in de zoeker", zei hij. Die filmers hebben het maar gemakkelijk! Na het eten gingen we naar buiten. Maria deed de klompjes aan, want het is een echt buitenkind. Daar werd nog een serie scènes gefilmd met Maria in de hoofdrol en het huis op de achtergrond. En terwijl ik nog wat foto's maakte dacht ik: ook filmen is een heel bijzondere manier om het leven vast te leggen. Want wat is er mooier voor een kind dan dat het later een film krijgt van zijn of haar jeugd? Een film waarin ook is verwerkt een dag uit je leven toen je nog maar twee jaar was. In de voor de overheid beschikbare televisiezendtijd, worden nu ook tv-spots uitgezonden over geluid hinder. Daarin wordt gevraagd het met de „zomergeluiden" wat zach ter aan te doen en rekening met el kaar te houden. Geïnteresseerden kunnen (gratis) een uitvoerige brochure over ge luidhinder aanvragen bij postbus 51, Den Haag, of bij de Nederlandse Stichting Geluidhinder, postbus 381, 2600 AJ Delft „Zomergeluiden" vaak onbedoeld storend 's Zomers, als de ramen openstaan en men meer buitenshuis leeft, neemt het aantal klachten over bu- renhinder en geluidsoverlast on rustbarend toe Dat geeft nogal eens aanleiding tot ruzies, waaraan dan in 't ergste geval de politie te pas moet komen om de verhitte gemoederen te bedaren. Terwijl het volstrekt zover met hoeft te komen. Uit een onderzoek van het Instituut voor Sociale Kommunikatie blijkt, dat 65% van alle mensen 't best wat zachter wil doen, als ze dat gevraagd wordt; de meeste mensen zijn graag bereid rekening met een ander te houden. onderzoek dat aan de thans lo pende campagne voorafging, wa ren van mening dat deze campagne zéér zinvol is. Men is er van overtuigd dat voor een wezenlijke vermindering van lawaaioverlast de mentaliteit zou moeten worden veranderd.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11