ZEMELEN GEEN EXCUUS ESPSi VOEDSELPROBLEEM IS VOOR ONGEZOND ETEN KOOPKRACHTPROBLEEM Geef de Salmonella geen kans! ie 1 laa den t Y1 HOLTENS NIEUWSBLAD - 11 AUGUSTUS 1978 - PAG. 13 Zemelen zijn in. Met grote letters staat sinds kort op de Brinta- verpakking dat er zemelen in zitten. Supermarkten hebben een plaatsje ingeruimd voor losse zemelen, zemelkoekjes en zemelbrood en in re formwinkels zijn zelfs „biologisch-dynamische" zemelen te koop. Vanwaar opeens de vraag naar de omhullende vliesjes van de tarwekor rel? Voedzaam zijn ze niet, ze bestaan uit voor de mens overteerbare ruwvezels. Omdat ruwvezels onverteerbaar zijn, noemde men ze in het verleden ook altijd nutteloos. Tot voor een paar jaar werden zemelen uitsluitend beschouwd als afval bij het malen van tarwe. Het nut van zemelen zat in hun verwerking tot veevoer. Door nieuwe medische in zichten is daar een aantal jaren geleden echter verandering in gekomen. Sindsdien benadrukken medici de nuttige rol die vezels in de spijsverte ring spelen. Door de bemiddeling van darm bacteriën wordt de darmwerking en dientengevolge ook de stoel gang versneld. En een vlotte stoel gang is voor velen in het welva rende deel van de wereld een veelal onvervulde wens. Daarnaast zijn er aanwijzingen dat ruwvezels een rol spelen by de voorkoming van hart en vaatziekten en darmkanker. Dit zyn echter niet meer dan aanwij zingen, en zeker nog geen bewyzen. Door de bestseller „Het dièet dat uw leven kan redden" van dr. Da vid Reuben en een aantal krante nartikelen is de gunstige werking van ruwvezels volledig opgehan gen aan het eten van zemelen. Ruwvezels komen echter in tal van produkten voor. Naast volkoren brood bevatten ook peulvruchten, knollen en aardappels, rauwe groenten en fruit onverteerbare be standdelen. De hoeveelheid ruwvezel in de voe ding van de gemiddelde Nederlan der is de laatste 70 jaren sterk te ruggelopen, voornameiyk door een toegenomen voorkeur voor wit brood. Om nu weer zemelen aan de huidige Nederlandse voeding toe te voegen, Ujkt een omslachtige han deling om het gehalte aan ruwvezel op peil te brengen. By de produktie van witbrood wordt immers de zelfde zemel eerst verwyderd. Vol gens dr. E.H. Groot van de afdeling humane voeding, Landbouwhoge school Wageningen, kunnen zeme len een excuus vormen voor een slecht voedingspakket. Er zyn vol gens hem mogeiykheden te over om tot een verantwoord voedsel pakket te komen, zonder dat het nodig is losse zemelen toe te voe gen. Daarnaast is het volgens Groot niet erg economisch om ze melen te gebruiken. De prijs van zemelen is op dit moment ruim twee maal zo hoog als de prijs van tarwemeel. Eerder te weinig dan te veel ruwvezel Onlangs zyn bezwaren geopperd tegen een hoge ruwvezelconsump- tie. Onderzoek by Aziatische im migranten in Engeland en by Per zische bevolkingsgroepen leerde dat een eenzydige consumptie van vezelryk brood Engelse ziekte (ra chitis) kan veroorzaken. Deze ziekte van het beendergestel hangt o.a. met een verstoorde calciumba- lans samen. In een recent nummer van het Engels tydschrift Lancet komt prof. J.G. Reinhold tot de veronderstelling dat een vezelrijk dièet schadeiyk kan zyn voor de ge zondheid van bevolkingsgroepen, die te weinig calcium en vitamine D in hun voeding hebben. De te ge ringe hoeveelheid calcium wordt volgens Reinhold aan de onver teerbare ruwvezels gebonden, zo dat er genoeg calcium in het bloed kan worden opgenomen. Omdat calcium de belangrijkste bouwstof van het beendergestel is, kan een tekort vooral by kinderen tot ern stige vergroeiingen leiden. In Nederland is er weinig kans op Engelse ziekte tengevolge van ruwvezel. Vitamine D en calcium zyn in het zuivelland Nederland in ruim voldoende mate in het voeds elpakket aanwezig. Daarby komt dat door de tendens zoveel moge- hjk geraffineerd voedsel te eten, er in Nederland eerder sprake is van een tekort aan ruwvezels. By het onderzoek van Reinhold was sprake van mensen, die 60 procent van hun voedingsenergie uit vezel rijk brood haalden De gemiddelde Nederlander doet dit echter in veel mindere mate. Ongeveer vyftien procent van de totale hoeveelheid calorieën in de Nederlandse voe ding komt nameiyk uit brood. Van meer belang voor de Neder landse situatie is misschien de in vloed van ruwvezels op de yzerba- lans van het lichaam. Door de sterk bindende eigenschappen van de ruwvezels zou, analoog aan het Reinhold-onderzoek, teveel yzer kunnen worden uitgescheiden en te weinig in het bloed terecht ko men. Aangezien de hoeveelheid yzer, die we dageiyks met onze voeding opnemen, volgens dr. Groot niet bovenmatig is. kan er by de enkelingen met een hoge ruwve- zelconsumptie wellicht een yzerte- kort in het bloed ontstaan, met als mogelyk gevolg bloedarmoede. De werking van ruwvezels Over een aantal positieve effecten van een vezelrijke maaltyd bestaat eensgezindheid. Dat komt mede door het op dit terrein baanbre kende werk van de Engelse arts Denis Burkitt, die de voeding en ziekten in arme en ryke landen met alkaar vergeleek. Hy vond dat on verteerbare ruwvezels in het menu van inwoners van arme landen de hoeveelheid ontlasting vergroten, omdat de vezels water aantrekken en vasthouden. De zachte ontlas ting die daarvan het gevolg is, leidt tot een veel geringere kans op een aantal onverteerbare als blinde- darmonsteking, verstopping, pyn- lyke uitstulpingen van de darm- wand en aambeien. Daarby komt dat de darmbacterièn de voor de mens overteerbare ruwvezels ge- deelteiyk omzet in zure afvalpro- dukten. Deze zuren prikkelen de darmwand en bevorderen zo de darmperistaltiek De stoelgang wordt versneld en het voedsel biyft minder lang in het lichaam. Die kortere verbiyftyd van voedsel in het lichaam is een belangrijke basis voor Burkitts opvatting, dat het eten van ruwvezels het optreden van hart- en vaatziekten en darm kanker kan voorkomen. Zitten er kankerverwekkende stoffen in het voedsel of worden deze in de darm gevormd, dan zyn ze minder lang in kontakt met de darmwand, aldus Burkitt. Deze gedachtengang wordt echter door vrij veel medici aangevochten. De relatie met hart- en vaatzl'ÜUlHP legt Burkitt door te stellen dat cho lesterol in verhoogde mate afge broken wordt tot galzuren en zouten, die gebonden aan de ruw vezels het lichaam zouden verla ten. De hoeveelheid cholesterol in het bloed zou daardoor dalen en de kans op hart- en vaatziekten afne men. Uit Amerikaanse onderzoe kingen van dr. Kritchevsky e.a is later gebleken dat de cholestero- lafbraak niet zo simpel in elkaar zit als Burkitt meende. Ruwvezels uit peulvruchten bleken galzouten we liswaar te kunnen binden, maar niet in spectaculaire hoeveelheden. Zemelen hebben bovendien nog minder effect dan peulvruchten, aldus Kritchevsky. De precieze werking van de ruwvezels in het li chaam is dus nog lang niet bekend. Dit komt mede omdat ruwvezel de verzamelnaam is voor een groot aantal overteerbare koolhydraten als cellulose, hemicellulose, pecti- nen en lignine. Al deze plantaar dige stoffen hebben verschillende biochemische eigenschappen. De houtachtige stof lignine by voor beeld is ook voor darmbacteriën onverteerbaar en kan de bacteriële vertering van cellulose en hemicel lulose belemmeren. De samenstelling van ruwvezel va rieert voor verschillende plantens oorten, terwyi ook binnen een soort de hoeveelheid en verteerbaarheid van de ruwvezel afhangt van groeiomstandigheden (klimaat, grondstructuur) en het tydstip van oogsten. Dit alles bemoeiiykt ver- geiykend onde zoek naar de medische gevolgen van een ruwvezelmenu. Een Afri kaanse ruwvezelmaaltyd kan van totaal andere aard zyn dan een Eu ropese. Om op basis van epidemio logische vergeiykingen zonder meer te concluderen dat Europea nen geen hinder meer zullen heb ben van welvaartsziekten, wanneer ze op z'n Afrikaans gaan eten, Ujkt voorbarig De theorie van Burkitt, die op dergelyke vergelykingen is gebaseerd, zal dus bevestigd moe ten worden door andersoortig me disch onderzoek. Witbrood en zemelen In de twintigste eeuw is de Neder lander steeds minder brood gaan eten. In 1936 at hy 250 gram brood per dag, in 1970 nog maar 166 en nu 160 gram. Van belang voor de con- sumptiecyfers van ruwvezel is de verhouding witbrood-bruinbrood. Volgens medewerkers van het TNO-instituut voor graan, meel en brood valt op dit punt de laatste jaren een lichte kentering te be speuren. Terwyl tot voor een aantal jaren steeds meer mensen op wit brood overgingen blykt uit afzets- tatistieken dat de Nederlandse bakker geleidelyk aan meer volko- renmeel gaat gebruiken. Toch wordt geraffineerde bloem nog al tyd driemaal zoveel verkocht. Het TNO-instituut beschikt niet over cyfers betreffende de afzet van ze melen. Zemelen vallen niet onder een spe ciaal besluit van de warenwet. An ders dan by brood, meel en bloem GIRO 3 88000 vindt er geen regelmatige kwali teitscontrole plaats door een keu ringsdienst van waren. Een dergelyke controle Ujkt echter in verband met de toegenomen consumptie van zemelen toch oza- keiyk. Al was het alleen maar om dat de herkomst van de zemelen vaak onduideiyk is. Zo is het niet onwaarschyniyk dat op de zemel resten van bestrijdingsmiddelen kunnen worden aangetroffen. Tarwe die vanuit Australië naar Nederland getransporteerd wordt, is byvoorbeeld vaak behandeld met malathion, een voorraadbe- schermend middel. Een steekproef van een keuringsdienst van waren naar de aanwezigheid van malat hion op zemelen viel niet veront rustend uit. De resten malathion die op de zemelen werden aange troffen, lagen beneden de toege stane hoeveelheid. De steekproef was echter veel te klein om alge mene conclusies te kunnen trekken en een regelmatige controle van zemelen lykt in verband met de ontstane zemelrage gewenst. De overvloed van landbouwprodukten in de wereld is in het afgelopen jaar toegenomen. Toch is de voedselproduktie per hoofd van de bevol king gedaald. In sommige landen dreigt zelfs een verschrikkelijke hon- gersituatie. De landbouwwereld zit vol tegenstellingen: overschotten naast tekorten, overvolle graanschuren en hongerende mensen. Is er nu echt geen mogelijkheid om aan deze merkwaardige wantoestand een einde te maken? - In het enge nationale kringetje mopperen burgers over de dure land bouwpolitiek en vechten boeren voor een redelijk inkomen. Het is eigen lijk maar kinderspel als je het vergelijkt met de wereldvoedselproble men. De internationale voedselbalans geeft te denken. De landbouwproduktie in de ge hele wereld is in 1977 met 2% geste gen. Het is een misleidend percen tage, want de eigenUjke voedsel produktie steeg maar met lal 1/2%. Je kunt nameUjk de produk tie van katoen en koffie buiten de sfeer van de voedingsmiddelen houden. De wereldlandbouwis gril lig en varieert sterk per gebied. In Afrika is de produktie nauweUJks gestegen, terwyi deze in AustraUë en Oost-Europa zelfs is vermin derd. In Bangladesh en India heb ben de boeren zich kranig gehou den. In het Sahel-gebied daarente gen dreigt men opnieuw het slach toffer te worden van droogte en mi soogst. De wereldproduktie van granen verminderde in het afgelopen jaar met 1%. Vooral het tarwe-areaal is kleiner geworden; dat leidde tot een produktieafname van 8%. By die granen doet zich trouwens een opvallend verschynsel voor De produktie van consumptietarwe (goede broodtarwe) blijft achter by die van voergranen. In Europa is een tekort aan broodtarwe (ken ners spreken over durum- of harde tarwe). Het Europese graan heeft mindere kwaliteit en loopt naar de voerbak waar het in veevoer wordt gestopt. De wereldhandel in granen komt geheel voor rekening van de tarwe. West-Europa voert veel brood tarwe in, terwyi China en Afrika grote hoeveelheden opvragen om hun eigen graantekorten te dek ken. Ondanks de verminderde graan- produktie zullen de graanvoorra den verder worden aangevuld. Het zyn vooral de voergranen die de voorraden vergroten. Toch is de voorraadvorming een gunstige fac tor voor stabiele prijzen op de we reldmarkt. De wereldvoedselorga nisatie (FAO) heeft steeds ge- "streefd naar een wereldvoorraad die byna een vyfde deel van de to tale graanconsumptie is. De zomer is de meest ideale tijd voor het ontstaan van eep voeds elvergiftiging, die velen kennen onder de naam „buikgriep of zo- merdiarree". Deze ziekte wordt veroorzaakt door de salmonella; een mooie naam voor een lastige en verradelijke voedselbesmetter. De salmonellabacteriën gaan ont- zichtbaar hun gang. Ze voelen zich thuis in veel spijzen, maar vooral in vlees en vleesproducten, vis, kip, melk, ijs, eiprodukten (mayonaise), slaatjes, slagroom gebak, rauwe groente en water. Het voedsel dat door bacteriën is besmet, ziet er nog goed uit, het ruikt goed en smaakt uitstekend. Vooral bij warm en broeierig weer kan de salmonella zich in een ra zendsnel tempo vermeerderen. Wie het dan niet zo nauw neemt met de hygiëne is een gemakkelijk slachtoffer. Salmonellabacteriën vermeerde ren zich niet meer bij 0 graden cel- cius en worden bij verhitting bo ven 80 graden celcius ge dood. Voorkomen is beter dan gene zen Denkt u niet dat het allemaal wel niet zo' n vaart zal lopen. Overal liggen de bacteriën op de loer. Voordat u er erg in hebt, valt u er aan ten prooi en dat hoeft u echt met alleen in zuidelijker streken te overkomen. Ook in ons eigen land komt salmonellose, zoals deze voedselvergiftiging officieel heet, steeds meer voor. Salmonellose is te voorkomen door;HYGIËNE, KOELEN VER HITTEN. Hygiëne vermindert de kans dat het voedsel wordt besmet met ziek teverwekkende bacteriën. Was uw handen goed met zeep en water na gebruik van het toilet, voordat u gaat koken en eten. Let erop dat uw kinderen dit ook doen Was uw handen voor en na het aan raken van rauw vlees of rauwe kip Droog uw handen goed met een schone handdoek Verschoon dageiyks theedoeken, handdoeken en vaatdoekjes als u ze veel gebruikt. Gebruikt u ze minder vaak dan is het voldoende om ze enige keren per week te verschonen. Vochtige doeken zijn altyd uit den boze. Het krioelt erop van de bacteriën. Neem dooiwater van de diepvries kip of -vlees niet op met een vaat doekje maar met keukenpapier en gooi dit direct weg. Houd alle materialen die met voedsel in aanraking komen goed schoon. Was ze af in heet afwaswa- ter (plm. 70 graden celcius) en droog ze af met een schone theed oek Ruim afval op en houd vliegen en andere insekten uit de buurt van het voedsel Maak plaatsen waar voedsel wordt bewaard en bereid regelmatig goed schoon Laat de koelkast eenmaal per week ontdooien en maak hem regelma tig schoon met warm sodawater en daarna met warm water Ook de koelkast met een zeifont- dooier moet u goed en regelmatig schoonhouden Maak uw provisiekast ongeveer tweemaal per jaar goed schoon Koelen Zorgt ervoor dat de enkele bacteriën die vrijwel altijd aanwe zig zijn zich maar langzaam kun nen vermeerderen. Bewaar bij warm weer voedings middelen die snel bederven bij voorkeur in de koelkast. Bewaar restjes niet langer dan 2 3 dagen. Laat ze zo snel mogelijk afkoelen; dat betekent o.a. dat u ze in kleine porties moet verdelen Zet warme voedingsmiddelen pas in de koelkast nadat ze snel zijn af gekoeld Laat diepgevroren producten altyd in de koelkast ontdooien, uitge zonderd groente Soms kan dat 24 uur duren Verhitten; doodt veel salmonella- bacteriën Uw eten is betrouwbaar als u het snel aan de kook brengt (100 gra den celsius) en het een kwartier laat doorkoken Proef geen rauw gehakt of tartaar- Noq enkele extra tips voor vakantiegangers - Laat medevakan tiegangers, die buikpijn of diarree hebben, niet in de keuken toe. Laat ze hun handen goed wassen, vooral na gebruik van het toilet Was groente en fruit in deugdelijk water. Kook, als u het niet hele maal vertrouwt, het water tenmin ste 10 minuten door. Gebruik het liefst fruit dat u kunt schillen Houdt er rekening mee dat in het buitenland niet al het water ge schikt is als drinkwater b.v. eau non potable in Frankrijk. Neem de veiligste weg en drink mineraalwa ter Gebruik schone thee-, hand- en vaatdoekjes, Spoel ze uit in schoon sop en laat ze vlug drogen; het liefst in de zon Geen koelkast Bewaar dan ook geen resten. En denk eraan dat een koeltas geen koelkast is Eet bij warm weer geen rauw of hal- frauw vlees, dus geen tartaar of biefstuk. Zuid-europeanen schu wen deze vleessoorten al van huis uit Kook op warme dagen 's avonds resten melk goed door of het nu losse of verpakte melk is en laat ze snel afkoelen. Drink ook in het bui tenland niet zomaar losse melk Laat vacuüm verpakt vlees of vleeswaren liever thuis. Ongekoeld en in een warme omgeving, zijn ze minder lang houdbaar dan de da tum op de verpakking aangeeft. Voedingsmiddelen in blik zijn wel houdbaar, evenals verpakt ge droogd vlees Koop in het buitenland geen on verpakt ys langs de weg. Verpakt ijs en schepijs uit schone en druk bezochte winkels leveren meestal geen bezwaar op. Pas in het buiten land ook op met yblokjes, ze kun nen gemaakt zijn van ondeugdelijk water Het is een hele waslyst met voor zorgsmaatregelen. Maar in de praktijk valt het allemaal nogal mee. Door aan deze tips wat extra aandacht te schenken kunt u voor uzelf en anderen heel wat narigheid voorkomen. De wereldzuivelbalans is haar evenwicht kwyt. In het afgelopen jaar nam de melkproduktie met 2% toe. In de westerse wereld probeert men met kunst- en vliegwerk de melkplas in te dammen. Allerlei produktieremmende maatregelen kunnen toch niet verhinderen dat de melkproduktie ook dit jaar weer zal stygen. Dat is niet goed voor de pakhuizen die al volgestopt zijn met boter en magere melkpoeder. Die voorraden kunnen niet worden gesleten via de normale afzetkana len. De produktie van rundvlees is in 1977 iets teruggelopen. Dat is weer ruimschoots goedgemaakt door een groter aanbod van varkens- en pluimveevlees. Koopkracht probleem Het doet merkwaardig aan; een fors aanbod van landbouwproduk tie en tegeiykertijd enorme voeds elproblemen. Zowel in de Sahel- landen als in Oost-Aziatische ge bieden dreigen' voedseltekorten. Via importen zouden deze vraag stukken misschien opgelost kun nen worden, maar geldgebrek ver hindert dat. Het grote probleem schuilt iu het koopkrachtgebrek. De meest hulpbehoevende landen missen de financiële middelen om voedsel aan te kopen. Het is triest maar arme landen zien toe hoe ryke landen met hun overschotten tob ben. Die tegenstellingen komen anno 1978 nog steeds voor. Neder land heeft al jarenlang gepleit voor een betere ordening van het we- reldhandelsverkeer. De Sociaal- Economische Raad, een der be langrijkste adviesorganen van de regering, heeft onlangs nog een ad vies uitgebracht, waarin stabielere wereldmarktprijzen worden aan bevolen. Een dergelijke stabilise ring moet bovendien ruimte laten in arme landen om tot een betere landbouwproduktie te komen. Het voorstel van de SER is in feite een vingerwyzing om in de rijke landen de produktie van voedingsmidde len beter in de hand te houden. Men wil dat wel eens vertalen in een af remming van de landbouwproduk tie. Toch zal zelfs een versnelde produktlegroei in arme landen te kort schieten voor een beviedige- nde oplossing van het voedselpro bleem. Voedselhulp blijft voorlopig zeker nodig. De wereldvoedselraad wil een minimum hulp van 10 miljoen ton graan per jaar (dat is nog min der dan 1% van de wereldproduk tie) en daarnaast een noodvoor raad van 500.000 ton. Deze doelstel ling is in het afgelopen jaar niet eens gehaald, want de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten zegden voedselhulp voor respectievelyk 1,3 miljoen en 6,3 miljoen ton toe. Ook de zuivelhulp van de westerse wereld bleef onder het voorgenomen meerjarenpro gramma. Deze hulp draagt trou wens nog teveel een zogenaamd „overschotten" karakter. Langs allerlei kanalen probeert men wereldgoederenoyereen- komsten op te zetten. Talryke or ganisaties ondermeer UNCTAD, GATT, EG, doen alle moeite voor wereldprogramma's. We vinden overigens wel dat de flnancierings- aspecten en de koopkrachtpro blemen by zulke programma's meegenomen moeten worden. Het grillige voedselbeeld in de wereld is voor een groot deel terug te voeren tot grote verschillen in koopkracht Wat doet voedsel ertoe als men het niet kan kopen? B. SCHOUWING praktische tips voor fotogrek" in de vorm van een foto-drieluik Vroeg in dit jaar waren we in het Oosten van het land. Als je daar met de auto rijdt, zie je vaak een bord met een aankondiging, dat er ergens in de buurt een motorcross is. Omdat we die nog nooit hadden meegemaakt en er die zaterdag juist een cross in de buurt was georganiseerd zijn we er heen gegaan. Als we tot zoiets (voor ons ongewoons) besluiten, heb ik altijd de gewoonte om mijn fotokamera mee te nemen. Je kunt nooit weten of er in zo'n cross een mooie foto-reportage zit. Ik heb me niet vergist, want een motorrace is een boeiende gebeurtenis, waar voor een kamera veel te beleven valt. Neem nou zo'n coureur, die bezig is zijn machine weer rijklaar te maken. Er gaat kracht uit van zo'n plaat. De tweede foto heb ik gemaakt tijdens een van de wedstrijden. Die jonge mannen racen met hun machines door bossen en langs zandweggetjes. Je moet zo'n motor wel door en doorkennen om hem op de juiste snelheid door het zware terrein te trekken. Het maken van deze foto was wel wat riskant, want de motor kan uit de bocht vliegen. Maar het resultaat is best de moeite waard. Zo'n aktiefoto moet je bij voorkeur wel met een korte sluitertijd nemen om bewegingsonscherpte te voorkomen. Deze foto werd gemaakt na dat feest van motor-, geweld, spanning en modder. Een treffend plaatje van een van die jonge knapen, die voor hun plezier veranderen in moddermannen. Wie een foto reportage maakt van een dergelijk onderwerp, doet er goed aan om ook foto's in close-up te nemen. Want zo'n plaat Iaat zien hoe die jongen de race heeft beleefd: voldaan dat-ie het gehaald heeft en eigenlijk wel trots op dat besmeurde gezicht, dat goed laat zien hoe zwaar en ruig de rit is geweest. "1

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13