duurtest Austin Allegro rij-impressie Sunbeam 1,6 S Olieverbruik is normaal Autowegen in Zwitserland Nieuwe Audi 80 L en GL Chevette Celebration Vaste kosten Rond het olieverbruik bij een verbran- dings/explosiemotor, o.m. in een auto, rijzen nog al eens vragen. De één vindt het heel gewoon dat een motor olie verbruikt, de ander gaat er van uit dat gedurende een aantal dui zenden kilometers, b.v. tus sen een verversings-periode van 5.000 km., geen of hoe genaamd niets verbruikt mag zijn. Trouwens er zijn maar weinig automobilis ten die de moeite nemen op regelmatige tijden de oliepeilstok te controleren. En toch is dat zo belang rijk. Aangezien dit onder werp vrij regelmatig ter dicussie is bij automobilis ten hebben we er in deze rubriek aandacht aan be steed. Met het ruimer worden van de verversings-perioden neemt de kans toe dat, wanneer de olie op gezette tijden niet ge controleerd wordt, er schade aan de motor kan ontstaan. Auto-onderhoud is geen goed kope aangelegenheid. Diende nog niet zo lang geleden om de 5.000 km. een vrij uitge breide beurt gegeven te wor den, dat is nu al verlegd naar 10.000 en 15.000 km. Er zijn merken die voor een grote beurt al 20.000 km. aangeven. Natuurlijk moet tussendoor wel eens olie ververst worden, maar het is niet uitzonderlijk meer als er schone olie om de 10.000 km. in de motor komt. Vroeger werd om de 1500 km. olie ververst. Daarna werd dit verruimd tot 2500 km. Ja ren later ging dit naar 5000 km. en nog niet zo lang gele den werd dit bij meerdere merken om de 10.000 km. voorgeschreven. Dit komt mede door sterk verbeterde smeer-eigenschappen van de olie, oliefilters die ongerechtig heden beter opvangen en zeker ook mede vanwege het terug dringen van de kosten aan de auto. In instructieboekjes van we leer, b.v. uit de vooroorlogse periode werd er op geatten deerd dat een auto olie diende te verbruiken. Mercedes schreef voor een verbruik van 1/10 li ter olie per 100 km. hetgeen neerkomt op 1 liter per 1000 km. Volgens huidige begrippen denkt men dat dit abnormaal hoog is, maar dat is het ook nu nog niet. Volkswagen schrijft in de instructievoor schriften dat by de Golf an derhalve liter verbruik op 1000 km. voor kan komen. De motoren zijn qua con structies weliswaar moderner geworden, de gebruikte mate rialen zijn van hoogwaardige kwaliteit, de toleranties waar onder de onderdelen gefabri ceerd worden zijn minimaal en de controles uitermate nauw keurig. Maar de toerentallen namen toe en daardoor ont staat meer wrijving en dus warm te-ontwikkeling. Toch blijft het zo dat alles wat draait en beweegt gesmeerd moet worden. En bij de hoge inwendige temperaturen. Ont staat er in bepaalde mate een verbrandingsproces. Dat maakt o.m. dat er olie verbruikt wordt. Eén liter op b.v. 2500 km. of zelfs op 2000 km. is helemaal niet hoog. Integendeel, we zouden dat als relatief laag willen bestempelen. Het Is na tuurlijk zaak om, vooral nu het verversen steeds verder verschoven wordt, regelmatig het peil te controleren. Is de stand bij de minimaalstreep aangekomen, dan brengt een halve liter bijvullen in de meeste gevallen de olie weer op voldoende niveau. Sinds kort voert Chrysler in ons land de nieuwe Sunbeam en wel in 3 motorische uit voeringen. Een 1000 cc., een 1300 en een 1600. Uiterlijk heeft de Sunbeam heel wat weg van de Simca Horizon, maar onderhuids is het een heel andere auto. In dat op zicht is het een Sunbeam die al jaren leverbaar is. Gewoon achterwielaandrijving en de motor in de lengterichting voorin geplaatst. De kracht bron is ook een al jaren be staande uitvoering, die in 1970 als 1250, resp. 1500 cc. motor het levenslicht zag. Later werd de inhoud vergroot tot 1300 en 1600 cc. Nu zal van deze 3 waar schijnlijk de 1300 de meeste belangstelling krijgen. Met een prijsverschil van ongeveer f 100,- t.o.v. de 1000 kiest men zeker voor de 1300. Voor de rij-impressie reden we kort in de 1.6 S, die een vermogen heeft van 80 pk. of 58.8 kW Met een gewicht van 900 kg. is deze uitvoering uitstekend ge motoriseerd. Optrekken van 0 tot 100 km. verliep in nog geen 12 sec. Dat is een goede tijd. Twee metingen kwamen neer op ruim 11 tot bijna 12 sec. Het verbruik hebben we niet direct nauwkeurig geme ten. Dat komt bij een uitvoer ige test aan de orde. Met deze snelste uitvoering moet het haalbaar zijn zo ruim 10 km. op een liter super te rijden. Ook is de motor erg soepel. Vanaf vrij lage snelheid, zo ruim 45 km. per uur, kan rus tig vanuit de 4e versnelling opgetrokken worden. De motor verwerkt dit zonder moeite, hetgeen vooral in stadsverkeer een aangenaam aspect is. Ge koppeld aan de motor een 4-bak, die heel prettig scha kelt Korte schakelwegen via een goed in de hand liggend pookje en een prima synchro nisering bij het terugschakelen. Het rijcomfort is goed. Voor Mc. Pherson veersysteem, ach ter een starre as met -schoefVe- ren en telescopische schokbre- kers De wegligging karakteriseerd zich als licht onderstuurd, waarbij de besturing niet zo exact functioneerde als we in feite zouden wensen. De rem men kunnen het vermogen en het gebruik daarvan best aan. De auto wordt uitsluitend in 2-deurs uitvoering geleverd De grote achterklep, bestaande uit een ruit, schept de mogelijk heid de bagage gemakkelijk naar binnen te kunnen bren gen. By het neerklappen van de achterbank ontstaat er een grote ruimte. De achterbank is gedeeld, waardoor er één zit plaats gebruikt kan worden en de 2e neergeklapt mogelijkhe den voor bagage verschaft. De stoelen zijn met stof bekleed, zitten goed en geven behoorlijk houvast. De verdere uitvoering is ver zorgd. Het instrumentarium stamt uit de Simca 1307/1308 en biedt overzichtelijke infor matie Het uiterlijk wordt nog naar de sportieve kant geac centueerd door speciale wiel doppen, die erg veel lijken op echte lichtmetalen wielen. In z'n totaliteit is de nieuwe Sunbeam qua techniek ont staan uit een al jarenlang be staand concept. Het nieuwe jasje, dat veel weg heeft van de Simca Horizon, siert deze auto erg goed. In een tijdsbestek van ruim 2 maanden reden we de vierde 10.000 km. Ook in deze periode zijn er weinig problemen ge weest. Op een vrijdagnamid dag wilde de auto niet goed meer schakelen. De versnel- lingshandle was alle kanten uit te bewegen zonder dat één of meer schakelstanden goed te vinden waren. Goede raad was duur. Er was geen moge lijkheid^ om nog voor het be ginnende week-end de auto gerepareerd te krijgen. De auto zelf maar op een hefbrug gezet en op zoek gegaan naar de oorzaak. Die werd snel ge vonden. Een klein borgpen netje met een even belangrijke 2e functie als bajonet-sluiting voor de houder over de scha kelkogel was iets naar buiten geschoven. Na het losnemen en op de plaats tikken van dit enkele milimeters dikke pen netje kon het gehele schakel huis weer op z'n plaats ge bracht worden. Misschien een wat te lichte constructie. De dealer ter plaatse veranderd dit in voorkomende gevallen afdoende door het pennetje op een speciale manier goed vast te zetten. Het was gelukkig weer s~el verholpen en het geheel vergde ca. 1 uur werk. De banden hebben we by 37.000km. laten wisselen. Ach terbanden met nog 6 mm. pro fiel voor, voorbanden met bijna 3 mm. achter. De reserveband was al eerder gemonteerd en draaide al een aantal duizen den kilometers mee. Bij 50 000 km. zullen de banden met het minste profiel wel aan vervanging toe zijn, tenminste wanneer de veilige grens van 2 mm. in acht genomen wordt. Bij de vorige duurtest uiteenzetting gaven we aan dat de banden rondom nog 6 mm. profiel hadden. Dit moet op een misverstand berusten, aangezien in 10.000 km. geen 3 mm. profiel opgereden kan zijn. Waarschijnlijk heeft men bij de beurt één band gemeten en de andere 3 gelijk dezelfde beoordeling gegeven. De ban den lieten we bij het verwisse len meteen uitbalanceren, al hoewel ze alle 4 gelijkmatig waren afgesleten. Het kan in feite geen kwaad bij een grote beurt om de 10 of 15.000 km. alle vier de wielen te laten ba lanceren. Ook het slijtagepro ces van het loopvlak rubber brengt onbalans. Of een stoe prand die wel eens geraak' wordt. In ieder geval vermin dert het de levensduur niei onaanzienlijk. De achterwiellagers hadden wat speling We dachten dat deze opgesteld dienden te worden. By de Leyland-dealer werd meegedeeld dat alle Alle gro's dit behoren te hebben. Bij een behoorlijk zwaar bela den auto vinden we het veer systeem minder prettig. Het is net of de auto bij wegoneffen- heden doordrukt, hetgeen vanwege het van voren naar achteren en omgekeerd wer kende zichzelf regelende sys teem niet moest kunnen. Een aantal keren hebben we een halve liter olie bij moeten vullen, in totaal 4 liter. Op 10.000 km. betekent dit 1 liter op de 2500 km., hetgeen te verwaarlozen is. Menigeen zal denken wat veel, maar dat is het niet. De bezineconsumptie bleef gelijk met de vorige pe riode. Op een ruim 3000 km. lange rit door een aantal Eu ropese landen verbruikte de Allegro gemiddeld 1 liter op ruim 11 km. Ook hebben we hier wel eens 1 op 12.6 gere den. Met de 5e versnelling, waardoor een lager toerental gedraaid wordt, zou het ver bruik eigenlijk nog iets gunsti ger kunnen zijn, dan de door snee 1 op 11. De veer van de rechter rui- tenwisserarm brak af. Dit kwam waarschijnlijk doordat bij het schoonmaken van de voorruit de ruitenwisser te ab rupt omhoog gehaald werd. Verder houdt de lak zich goed en ook op de bekleding valt niets aan te merken. Natuurlijk is de bestuurderszetel aan te zien dat er veel op gezeten wordt. De kosten in totaal bleven beperkt. De banden wisselen en het uitbalanceren vergden een bedrag van f24,80, de ruitenwisserarm f22,10 en de 4 liter olie f24,-. Buiten de benzine in totaal f70,90. De reparatie aan de versnellings- handle taxeren we op ca. 35 gulden incl. BTW. Alles met elkaar een bedrag van ruim honderd gulden. Binnenkort la ten we de 40.000 km. beurt uitvoeren, die begroot wordt op f225,- 250,-. Dit wanneer er zich geen extra dingen voordoen. En daar ziet het tot De eerste Shell Zuinig heidsmarathon, verreden op het terrein van de Technische Hogeschool Twente, werd ge wonnen door de T.H. Eindho ven, met een verbruik van 1 liter superbenzine op 443.47 km. De T.H. Twente werd met I op 440.36 tweede en derde werd de T. H. Delft met 1 op 356.14 km. Het volgend jaar zal weer een Shell Zuinigheids Marathon worden verreden. Het af te leggen parcours was ongeveer 15 km. lang en de minimale snelheid diende 15 km. per uur te bedragen. De II deelnemende wagens waren bizonder knap geconstrueerd. nu toe niet naar uit. Over en kele maanden hopen we de 50.000 km. er op te hebben zit ten. Uiteraard ook dan weer een uitvoerig verslag van het wel en wee met de Allegro. In Zwitserland wordt hard gewerkt aan diverse autoweg trajecten. Een heel belangrijke verbinding is die tussen Bern en Lausanne, met tevens aan sluitingen richting Martigny- Chamonix en Italië via de Col du Grande St-Bemard. Vanaf Bern is de autoweg gevorderd tot een eind voorbij Fribourg en reikt nu al tot ongeveer Bulle. Volgens informatie moet de aansluiting rond 1980 klaar zijn. Dat scheelt in rijtijd een flink stuk wanneer men naar het zuiden wil richting Italië en meer westwaarts naar Ge- nève en Frankrijk. In de win ter is een autoweg beter sneeuwvrij te houden. De nieuwe autoweg biedt in de toekomst fraaie uitzichten op het meer van Genève en de Alpen. De testauto op de foto is de Volkswagen Passat GLS, waarvan een testverslag in één der komende pagina's. Het bord op de achtergrond infor meert de automobilisten hoe het tracé gaat lopen, waar men op dat punt staat en in welke tijdsfases het tot stand komt. Ter gelegenheid van het 75- jarig jubileum als autofabri kant van Vauxhall Motors, de Engelse dochteronderneming van General Motors, is in ons land tijdelijk een speciale Che vette „Celebration" uitvoering verkrijgbaar. De Chevette Ce lebration is uitgerust met een aantal extra's, waarvoor geen meerprijs in rekening wordt gebracht. Met als basis de Vauxhall Chevette de Luxe, uitgerust met de beproefde 1256 cc mo tor kreeg dit jubileum model als extra uitrusting een vinyl dak, rubber beschermingsstrips op de flanken, bumperrosetten vóór en achter, een ver- schroomd uitlaatsierstuk en wieisierringen. Het hier afgebeelde model is voorzien van lichtmetalen wie len, waarvoor een meerprijs van f 355,- inclusief BTW geldt. Met een nieuwe elegante car rosserie wordt de nieuwe Audi 80 september aanstaande geïn troduceerd. De g.otere afme tingen en de nieuwe vorm van de carrosserie geven de Audi 80 een bijzonder elegant uiter lijk. Talrijke technische verbe teringen en comfortabele de tails verhogen het rijcomfort en de veiligheid. Er zijn vier motorversies be schikbaar: 1,3 iiter/44 kW (60 pk), 1,6 liter/55 kW (75 pk), 1,6 liter/63 kW (85 pk) en 1,6 li ter/85 kW (115 pk). De nieuwe Audi 80 is verkrijgbaar in twee modelvarianten: de L- en GL- uitvoering en wordt eind sep tember in ons land leverbaar. Voor alle Saab-modellen zul len per 1 juli aanstaande vaste afleveringskosten gelden over eenkomstig de door Bovag en Rai bereikte overeenstemming om te komen tot uniforme vaststelling van de afleverings kosten. De Auto Import Maat schappij heeft deze kosten vastgesteld op f340.- exclusief BTW De afleveringskosten zul len apart op de faktuur ver meld worden. Cyberman is een 3- dimensionale elektronische modelpop van een ijzeren frame, die ontworpen is door ingenieurs van Chrysler Cor poration, om hen te helpen met het ontwikkelen van in terieuruitrustingen van toe komstige automobielen. Deze pop neemt elektronisch een vaste vorm aan op het scherm van een computer of maakt een afdruk op papier. Men ziet hem hier aan het stuur van een auto om de plaats te be palen van een bedieningsknop op het dashboard, en voor ons plezier, koorddansend.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 9