PROGRAMMA INTERKERKELIJK RECREATIEWERK Mannen staan te weinig op de foto GROTE DRUKTE OP KLEINVEEMARKT Schuredag 4 Sweet d'Buster Roggemaaiersfeest in Ra al te €.5.0.-maiif estatie beroep' ,op!eidin in Borne en Zomeraotiviteiten in Enschede tent Borkeld Miiianase Bottermarkt HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 JULI 1978 - PAG. 5 ■NïÉH,SïieHïiï$6 ^EBBBIANa j IH^GIRO 388oooljllil (zaterdag 29 juli-zaterdag 6 aug.) Zaterdag 29 juli: 20.00 uur Bonte kennismakingsavond. Zondag 30 juli: 10.00 uur Kampdienst. Voorganger de heer van Swieten uit Zwolle. Maandag 31 juli: 14.30 uur Muziek- en volksdansmiddag. Dinsdag 1 aug.: 14.30 uur Levend ganzebord. Woensdag 2 aug.: 19.00 uur Barbecue. Donderdag 3 aug.: 14.30 uur Sportmiddag. Vrijdag 4 aug.: 22.00 uur Dropping. Zaterdag 5 aug.: 20.00 uur Instuif. Zondag 6 aug.: 10.00 uur Kampdienst. Voorganger ds. Reenders. Kindermorgen maandag tot en met vrijdag: 10.00-12.00 uur. Alle maal heel hartelijk welkom. De teamleden Bianca, Eline, Mieke, Rita en Annet. Op de kleinveemarkt die, in het kader van het Dorpsfeest 1978, woensdagvoormiddag in „Kalfstermansweide" werd gehouden bestond een zeer grote belangstelling. Onder de vele marktbezoekers waren vele vakantiegasten, ouders met kleine kinderen, die voor het eerst van hun leven een konijntje mochten „vertroetelen" of een dwerggeitje moch ten aaien. De totale aanvoer van plm. 300 stuks bestond uit krielkippen, duiven (w.o. prachtige sierduiven), goudfazan ten, konijnen, ganzen, eenden, dwerggeiten, leuke jonge hondjes enz. De handel was vrij vlot en de sfeer op de eerste kleinveemarkt in Holten was geweldig, dus al met al zeer geslaagd. Wie een foto-album van vroeger bekijkt van het doorsnee gezin in Neder land ontdekt een paar merkwaardige dingen. Op de foto schijnt altijd de zon - het gezin is bijna altijd aan het feestvieren of met va kantie ener ontbreekt vaak één gezinslid: de man. Want hij was het, die de fo to's maakte. Oorzaak bekend De oorzaak van die mannelijke overheersing als het om fotografe ren gaat is bekend: heel vroeger was fotograferen een tamelijk technische aangelegenheid, waar de vrouw over het algemeen min der belangstelling voor had. De rnan werd daardoor automatisch de gezinsfotograaf en hij bleef dat. Toch zit daar een kentering in; ook de vrouw heeft de laatste tijd de kamera „ontdekt". Eigenlijk niet zo verwonderlijk want fotograferen werd veel minder technisch en de kamera's werden heel handig voor alledaags gebruik. Gelukkig ver tonen de foto-albums van nu dan ook steeds minder dat eenzijdige beeld van vroeger: de zon schijnt niet altijd, je ziet beelden van alle hoogtepunten van het jaar en op de foto's zie je niet alleen moeder met de kinderen. Ook in kleinbeeld Volgens een marktonderzoek ge bruikt op dit moment de vrouw in 39 van de 100 gezinnen de kamera het meest. Mannen iets meer n.l. 45 en in overige gezinnen zijn hetde kinderen die de meeste foto's maken. In een gezin waar een han dige kassette-kamera is, maken de vrouwen de meeste foto's (46 te gen de mannen 33 Ook bij de vaak wat ingewikkelder spiegelre- Qexkamera's trekt de vrouw de verhoudingen snel recht: in 1974 gebruikten 66 van de mannen de spiegelreflexkamera het meest en in maar 24 van de gevallen de vrouw. In 1977 daalde het manne lijk aandeel tot 54 en gebruikten in elke 100 gezinnen 32 vrouwen de spiegelreflexkamera het meest. Man op de foto Dit alles maakt wel duidelijk dat de man nu meer kans heeft om gefoto grafeerd te worden dan vroeger. Toch is het verstandig om de eigen fotoverzameling eens na te kijken. In veel gevallen zal dan blijken, dat manlief nog altijd te weinig op de foto staat. Omdat hij overdag niet thuis is als er leuke foto's gemaakt kunnen worden. Of omdat 'ie, als hij in het gezin is, toch weer zélf de foto's wil maken. Of omdat hij ge woon liever niet op de foto's komt uit een onbegrijpelijke soort be scheidenheid. Niet verstandig De foto-albums van vroeger be wijzen het: een foto-kollektie waarin de man veelal ontbreekt, is niet kompleet. De charme van die gezins-fotoboeken is juist, dat je kunt zien hoe je met elkaar op groeit, dat van elke periode in het leven de foto's vertellen hoe het was en hoe je er toen uitzag. Als daar iemand in die foto-galerij ont breekt, dan is dat jammer. En er is maar één manier om dat op te los sen. Zet hèm ook 's op de foto Bijvoorbeeld als hij aan het knutse len is. Of de auto staat te wassen. Als hij met de kinderen speelt of zit te vissen. Als hij 's avonds van zijn werk thuis komt. Of televisie zit te kijken. Zet hem óók 's op de foto. Dan kun je later zien hoe hij er nu uit zag. En hoe hij bijvoorbeeld op zo'n vrije zaterdag van alles beleeft. Leuk voor later En als hij niet op de foto wil omdat- ie vindt datje dat als man niet doet of omdat-ie zichzelf niet fotogeniek vindt? Dan is het goed om hem te vertellen, dat foto's van het leven van het gezin niet kompleet zijn als er steeds iemand ontbreekt. Een album met alleen foto's van de kin deren en de moeder er in, is een eenzijdig boek. Zoals ook een al bum waar alleen vakantiefoto's in staan, een onvolledig beeld geeft van het gezinsleven. Wie later echt wil genieten van de foto's van nu fotografeert het hele j aar door. Niet alleen de hoogtepunten, maar ook de belevenissen van alledag. En in dat album horen ook de foto's van meneer, die tegenwoordig gelukkig niet meer de enige is die kan foto graferen. Een man hoort ook in de fotogale rij van het gezin. Omdat hij nog te vaak vindt dat hij de enige is die foto's kan maken, ontbreekt hij dikwijls in de foto-verzameling. Zet hèm ook eens op de foto! Dat is het advies in bijgaand artikel. Met de Manifestatie „OPLEIDING EN BEROEP', die van 2 tot en met 6 november wordt gehouden in de Evenementenhal te Borne, wil de afdeling Twente van het CON TACTCENTRUM BEDRIJFSLE VEN ONDERWIJS een bijdrage le veren aan de bevordering van een betere relatie tussen school en ar beidsmarkt. Instellingen van voortgezet beroepsgericht Onder wijs, technische, economisch- administratieve, agrarische, na utische, huishoud- en nijverheid, sociale, beroepskeuze en andere soortgelijke scholen of organisa ties van schriftelijk onderwijs, ge ven in voorlichtingsstands, be mand met zowel docenten als leer lingen, uitvoerige informatie over de aard, inrichting en mogelijkhe den van hun onderwijs. Binnen de grote buitenring van de onderwjjsstands is het beroepsle ven opgesteld. Niet alleen het be drijfsleven maar ook de overheids diensten en andere dienstverle nende instanties hebben in een groter aantal dan er plaats is ruimte voor stands aangevraagd om alle gewenste en nodige infor matie te geven over de eisen die het door hen vertegenwoordigde be roep stelt en de mogelijkheden die het biedt. Samen met bijvoorbeeld het bankwezen, de bakkers en banketbakkers, drukkerijen, hore ca. bouw, landbouw, chemische, metaal-, textiel-, en andere indus trieën zijn daar ook vertegenwoor digd o.a. defensie, land en lucht macht, marine, politie, verpleging, vrijwilligers ontwikkelingswerk, rijks- en gemeentediensten, eure- gio enz. Op de manifestatie zal o.a. met een expositiebus voor audiovisuele middelen AV Mobil ook het Duitse buurland vertegenwoordigd zijn, waar de CBO afdeling Twente in Euregioverband nauw mee sa menwerkt voor een betere aanslui ting tussen onderwijs en arbeid. De manifestatie is in hoofdzaak bedoeld voor de scholen van lager en algemeen voortgezet onderwijs, die reeds massaal voor bezoek hebben ingetekend. De Organisa toren verwachten evenwel een nog grotere toeloop van ouders en an dere belanghebbenden die met de problematiek onderwijs en arbeid te nwken hebben. Zaterdag 29 juli a.s. zal in Kaalte het zogenaamde roggemaaiersfeest gevierd worden, 's Ochtends om ne gen uur wordt begonnen met het maaien van de rog ge, nu is op zich het maaien van rogge niet zo bijzonder, immers overal in het land wordt de komende weken rogge en ander graan ge maaid. Het bijzondere in Kaalte is dat er 29 juli geen combine of andere maai- machine aan te pas komt. Evenals dat vroeger het geval was wordt de rogge door maaiers met zichten gemaaid. Het verleden komt op de rogge-akker weer tot leven als de maaiers beginnen met hun werk. Naast de maaiers zijn de bindsters werkzaam. Hun taak is het de gemaaide rogge, die de maaiers in losse bossen op de grond leggen, stevig tot garven samen binden. Tot de taak van de bindsters be hoort ook het „gasten". Telkens zes roggegarven worden rechtop tegen elkaar geplaatst en tot een zogena amde gast bijeen gebonden. Op deze wijze bleef ook vroeger het Van het slagen van deze manifesta tie zal het alhangen of de bedoeling verwezenlijkt kan worden om er een jaarlijks terugkerende gebeur tenis van te maken. De manifesta tie is op de werkdagen geopend van 10 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 22 uur, op zaterdag en zondag resp. van 10 en 11 tot 17 uur. Nadere inlichtingen zijn verkrijg baar bij het CBO Postbus 1425, 7500 BK ENSCHEDE telefoon 053-841841 toestel 246. na 17 uur 053 35 17 39 Een boeiende demonstratie van oude ambachten als klompenma ken, boter karnen, mutsen maken, spinnen enz. waarbij de ouderwetse klederdrachten niet ontbreken. Een gezellige Sallandse koffietafel, noodt tot verpozen onder genot van koffie met krentenstoete, ter wijl verder het Sallandse gerecht kruudmoes geserveerd wordt. Sier lijke steenkuipjes met versge- karnde boter zijn begeerde souve- niers. Elke woensdag tot en met 16 augustus aanvang 9.00 uur, vrijdag, 25 augustus om 14.00 uur. Zoals we reeds eerder schreven worden ook in 1978 in Enschede op zater dag weer tal van activiteiten georganiseerd die plaats vinden op de Oude Markt, tenzij anders is aangegeven. Het zijn leuke vakantiegenoegens waarvoor ook bij onze lezers belangstelling zou kunnen bestaan, vooral met het oog op de kinderen. Enschede kan op zaterdag een leuk uitstapje vormen. Het programma van de twee eerstvolgende zaterdagen vindt men hieronder. Zaterdag 29 juli: 10.30-11.00 uur: het trio Cosmopolitain met muziek uit Spanje. 11.00-11.30 uur: Will Wight's oosterse magische show. 11.30-12.00 uur: opnieuw Spaanse klanken door het Trio Gosmopolitain. 14.30-15.30 uur: de film van ome Willem: een persoonlijk optreden van Ome Willem samen met de kinderen. 16.00-17.00 uur: Duo Suspender met luisterliedjes. 20.30-23.00 uur: concert door de tot ver over de grenzen bekende Ensche- dese formatie Teach Inn, ZATERDAG 5 AUGUSTUS: 10.00-17.00 uur: kunstmarkt voor beroepskunstenaars, waar u in onge dwongen sfeer kunt kennismaken met de beeldende kunstenaar en zijn werk. 11.00-14.00 uur: kinderstraattekenwedstrijd; aanmeldingen hiervoor bij bureau culturele zaken en tot half 11 op de dag zelfbij Markt zeventien. 11.00-12.00 uur: concert door de Leidse popformatie Trail. 14.30-15.30 uur: poppentheater Parcival met poppenspel gebaseerd op verhalen van Winny the Poe. 16.00-17.00 uur: Tiroler klanken door de boerenkapel „De Tiroler Hout hakkers". 20.30-21.30 uur: country and westernmuziek door A G. and Kate, de win naars van het countryfestlval. 21.30-22.15 uur: spectaculaire magische show door Swami Singh 22.15-23.00 uur: wederom country and western door A G and Kate die zich ook wel The Johnny Cash Singers noemen. graan nog enkele dagen op weken op de akkers staan om goed te dro gen. Enkele jaren geleden is het rogge maaiersfeest geïntroduceerd als voorbereiding voor het oogstfeest Stöppelhaene, dat eind augustus in Raalte gevierd wordt. De relatie met Stöppelhaene wordt vergroot doordat op 29 juli tijdens een gezel lig roggemaaiersbal de voorverkie zingen voor de Stöppelhaene- oogstkoningin plaats hebben, waarbij de oogstprinsessen geko zen worden. Uit hun midden wordt aan de vooravond van Stöppel haene de oogstkoningin gekozen. De rogge-akker, waarop tot ver in de middag wordt gemaaid, gebon den en gegast is te vinden even bui ten het centrum van Raai te aan de Rijksweg richting Nijverdal. Be zoekers zijn van harte welkom, de toegang is gratis De koffie met krentenstoete, die op de akker ver krijgbaar is, kost slechts weinig. Het genoemde roggemaaiersbal wordt 's avonds gehouden in de „Leeren Lampe" aan de Almelose- straat te Raalte. De presentatie van de oogstprinsesverkiezing is in handen van de bekende Dick Pas- schier. Bezoekers zijn hier tegen betaling van een geringe entree eveneens welkom. Trouwe bezoekers van de Schure dag zullen zich het optreden van Sweet d'Buster op de vorige Schu redag nog wel herinneren: hoewel niet als belangrijkste groep ge plaatst, stalen zij toch wel de show. Dat was een van de redenen om deze groep terug te laten ko men. Een andere reden is onge twijfeld het uitkomen van de tweede elpee „Friction", één van de beste platen die in het afgelo pen jaar in Nederland het licht zag. Sweet d'Buster is nog niet zo'n oude groep, maar was bij de oprich ting gelijk al vermaard, doordat de leden allemaal al een grote reputa tie hadden opgebouwd in andere groepen. De verwachtingen waren hooggespannen, maar Sweet d'Buster heeft ze allemaal behoor lijk ingevuld. Dat komt omdat men niet haastig probeerde naar een grote populariteit te zoeken, maar zelf rustig een muzikale lijn uit stippelde. De muzikale lijn bestond uit een hechte ritme-sectie (een van de langst op elkaar ingespeelde van Nederland), die voor een lekker swingend ritme zorgt, meestal daarin bijgestaan door de gitaar. De piano, orgel enz. zorgen, vaak samen met de sax van Bertus Bor- gers, de componist van de meeste nummers, voor de melodieën. De meeste nummers zijn van eigen hand, maar een enkel Beatlenum- mer wil er nog wel tussendoor slui pen (en verleden jaar dus ook een 78-toeren-versie van „get ready"). Tot slot de bezetting van de groep: Bas: Herman Deinum, ex-Cuby, en veel meer; Drums: Hans Lafaiile, ex-Cuby, en veel meer; Gitaar: Paul Smeenk, studiomuzikant, geen eerdere groepen; Piano, enz.: Robert-Jan Stips, ex-Supersister, Earring; Sax, zang: Bertus Borgers, ex-Mr. Albert Show. Het optreden van Sweet d'Buster zal waarschijnlijk om 21.30 uur be ginnen. Op 12 augustus, dus. Jeugdsoos „De Schure"

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5