Wings-bezetting is weer icomi ABBA maakte Toekomst Starsh ip ziet er somber uit de boot nemen... CSI Geesteren test voor GEVIJLDE GRAPEFRUIT veel l winst De Weerribhen: één brok natuur Groot aantal bodemvondsten in museum op Schokland' 86518 Pikant Grote prijs van Twente Torenbeklimmen in Deventer Ook in Twente i— HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 JULI 1978 - PAG. 11 Het oudheidkundig museum 'Schokland' Is te vinden In het midden van het vierenhalve kilo meter lange voormalige eHand. Het kerkje vormt het centrum en daarin Is een groot aantal archeo logische bodemvondsten onder gebracht uit de voormalige Zulder- tee. Elke dag is dit museum geopend van ^17 uur en op eon dag van 10-18 uur. Schokland, dat In 1859 op last van de regering ala Zuiderxee-elland werd ont ruimd, ligt thans als een lange beboste heuvel In het polderland, aan de weg van Nagele naar Ens. Koning Willem lil gaf in 1859 het sein tot de ontruiming van het eiland, dat als gevolg van genade loos om zich heen grijpende vloed golven steeds meer grond in de woeste zee zag verdwijnen Schok- Oand werd kleiner en kleiner en op het laatste was het onverant woord hier langer 'op een eiland te blijven zitten'. Het steeds maar weer aanleggen en verbeteren van de dijken zou geen zin meer hebben, omdat eerder al vele oude nederzettingen een prooi van de golven waren gewosden. De bewoners trokken weg (naar Kampen en Urk. maar bijvoorbeeld ook naar Volendam en de Twentse textielindustrie, die een gouden tijd beleefde....) en Sehokland bleef verlaten ach ter In feite vormden alleen de kerk met pastorie een overblijfsel uit de oude tijd Beide waren te vinden in de oude Middenbuurt van het eiland, waarop ze thans als mu seum dienst doen. Een bij kenners hoog aangeschreven verzameling doet. nu Schokland een onderdeel van hel drooggelegde nieuwe land s geworden, de herinneringen aan vroeger tijden herleven Bijlen. SCHOKLAND De bezetting van Wings, de groep van ex-Beatle Paul McCartney, is weer compleet. Gitarist Laurence Juber en drummer Steve Holly zijn eind juni in de Wings-gelederen opge nomen, maar of dat permanent za! zijn is nog de vraag. Dat hang af van hoe ze zich de ko mende maanden zullen ontwik kelen. Op 't ogenblik zijn ze druk aan 't repeteren met Paul McCartney, zijn vrouw Linda en gitarist Denny Laine. Holly, die eerder in de be- ;eleidmgsgroep van zangeres Ciki Dee zat en als sesstondrum- mer in de weer was voor plaat werk van Elton John, komt in de plaats van Joe English, die 't af gelopen najaar uit Wings stapte. Laurence Juber, die tot voor kort de kost verdiende met het maken van filmmuziek, is de vervanger van Jimmy McCulloch, die nu deel uitmaakt van de heropge richte formatie The Small Faces. Als juber en Hollte bevallen zul len ze dus vaste Wi.igs-muzikan- ten worden en dan gaat McCart ney's groep van 't najaar weer optreden. messen, stenen hamers, aarde werken schalen en andere oude voorwerpen getuigen van dejaren, waarin op Schokland enkele hon derden bewoners leefden in 148 woningen, die later merendeels door de golven werden 'opge slokt'. Duidelijk wordt hoe het dierenleven er in de préhistorie op I Schokland moet hebben uitge- zien Gigantische botten bewijzen. a dat de mammoet en neushoorn tot de vaste bewoners moeten hebben q behoord Ook is er. in een apart S gebouwtje, een verzameling opge- B zgtjp vogels en zoogdieren n (Toer 's mee) ra De toekomst van de Amerikaanse Westcoastformatie Jeffer son Starship ziet er somber uit. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de groep, die dertien jaar geleden onder de naam Jeffer son Airplane werd opgericht, binnenkort wordt opgeheven. Jefferson Starship is in grote Stomdronken Naar pas nu bekend is geworden was Grace Slick stomdronken. B Ze blijkt de laatste maanden ver- gj slaafd te zijn geraakt aan alco- hol Om een ontwenningskuur te kunnen ondergaan heeft ze in- B middels de groep verlaten. "Voorgoed", liet ze aan Engelse n muziekjournalisten weten. Tijdens het concert op het En- gelse Knebworth Festival, waar- B mee Jefferson Starship de Euro- pese toernee afsloot, was Grace n Slick al niet meer van de partij. Gitarist Marty Balin nam toen B de solozang voor zijn rekening. B De Starship-muzikanten zijn op 't ogenblik in Europa met vakan- g| tie Daarna vliegen ze terug naar ij Amerika en daar zal over de toe- komst van de groep worden be- S slist. Veel zal daarbij afhangen van Marty Balin. Het is namelijk m de vraag of hij er voor voelt per- manent de solozang te verzor- (Toer 's mee) De Zweedse superformatie Abba heeft over het belas tingjaar '77-'78 een omzet gemaakt van niet minder dan 43 miljoen gulden. Daarvan bleef 25 miljoen gulden als winst over. Dat winstpercen tage van bijna 60 is het hoog ste van het hele Zweedse be drijfsleven. De omzet van Abba is natuurlijk niet zo groot als die van Zweed se bedrijven als Volvo en Husq- vama, maar qua winstpercenta ge staat Abba aan de top in Zweden en dat is toch wel zeer uniek. Van het kapitaal van de groep is de helft van Abba-manager Stig Anderson. De andere helft is van de vier leden van Abba. De internationale triomf van Ab ba begon in 1974 toen het Zweedse kwartet het Eurovisie Song Festival won met het lied "Waterloo" De Weerribben is een internatio naal erkende verblijfplaats voor watervogels Maar het is meer Het tussen de dorpen Nederland en Ossenzijl gelegen reservaat m de kop van Overijssel is m feite één brok natuur, eigendom van het ministerie van CRM en beheerd door Staatsbosbeheer, dat aan de ingang van het reservaat (aan de Hoogeweg) een bezoekerscen- irum heeft ingericht Daar kan men alle gewenste informatie krijgen, ook over de wandel- en fietsmoge- lijkheden en de plaatsen, die zijn opengesteld voor de hengelsport Oe natuur herneemt in feite in het reservaat zijn rechten riet. ruigte en bos vieren de overwinning op bet water De strijd tussen plant en water wordt er immer gaande gehouden, hetgeen betekent on afgebroken werken tegen en met de natuur De veenwerker is hier verdwenen uit het zo karakteris tieke landschap De trekgaten, rietlanden en moerassen hebben in het verleden de locale bevolking met bepaald een rijk' leven be zorgd Dit gedeelte van de huidige gemeente IJsselham was in feite een 'vergeten gebied' Bedenk hierbij eens. dat het waterdorp Kalenberg - nu een toeristische trekpleister - twintig jaren geleden nog niet per auto kon worden bereikt Onder de rook van Ossenzijl heeft Staatsbosbeheer een opvang ge- creeerd in de vorm van een dagrecreatieterrein (met volop speelmogelijkheden voor kinde ren). een jachthaven en een cam ping voor langer verblijf Het enkele jaren geleden in gebruik genomen bezoekerscentrum was aanvankelijk gehuisvest in een Jefferson Starship: wel of niet uit elkaar? Jefferson Starship is in grote moeilijkheden gekomen tijdens een recente toernee door Europa. Op een popfestival in Duitsland, dat door rellen volkomen uit de hand liep, werd de 30 ton we gende geluidsapparatuur van de groep totaal vernield Ook een deel van de muziekinstrumenten ging aan diggelen. Volgens berichten in de Engelse Z muziekvakpers heeft Jefferson B Starship zich daarmee een scha depost van ruim 500.000 gulden op de hals gehaald. De rellen op het Duitse festival, waarvoor Jefferson Starship als topattractie was gecontracteerd, begonnen toen bekend werd dat Starship-zangeres Grace Slick met kon optreden wegens ziekte. Abba: veel winst (Toer 's mee) origineel turfmakers ofverveners- huisje. dat er nog steeds staat Ook zijn hier de zogenaamde 'tjaskers' te zien. met behulp van welke windwatermolen de veenputten werden drooggemaakt Voor wan delaars fietsers vissers en water sporters is de Weerribben een uniek gebied De naam is afkom stig uit de vele weren' (petgaten) en 'ribben' (legakkers) die hier bij de vervening zijn ontstaan, hoewel er ook een verklaring is, die suggereert dat hier vroeger een beekje De Wheer heeft gestroomd Een duidelijke bewegwijzering geeft aan hoe het bezoekerscen trum het gemakkelijkst is te berei ken. waarbij automobilisten wordt aangeraden via Steenwijk te rij den Openingstijden bezoekers centrum van woensdag tot en met zondag van 10-16 uur (informatie lel. 05617.272).(rT, (Toer s mee)' Echt waterrijk zijn Twente en Salland niet, toch kunt U er spelevaren op rivie ren en kanalen. Juist in dé vakantie is het bijzonder een boot tochtje te maken. Per boot naar een an dere plaats om te Op het prdgremma van het internationale concoura hipplque dat van 4 tot en met 6 augustus in het Twentse Geesteren wordt ge houden, cal goen puissance voorkomen. Het onderdeel van de paardensport waarbij de winnaar veelal over hindernissen van meer dan twee meter hoogte moet, heeft het hoogtepunt van xijn glorie blijkbaar ver achter zich gelaten. Indoor Brabant en hot CHIO te Rotterdam schrapten eerder dit jaar de puissance van het wedstrijdprogram. In Geesteren is het besluit geen puis sance te verrijden vooral genomen op aandrang van de Neder landss topruiters. Het CSI Geesteren betekent voor diverse ruiters een laat ste test voor het wereld kampioenschap dat op 16 augustus te Aken begint. En daarom lieten de ruiters bij monde van Europees kam pioen Johan Heins en Henk Nooren weten weinig prijs te stellen op een zware puis sance. Ais alternatief voor de altijd spectaculaire puis sance is in Geesteren geko zen voor een springconcours dat de naam Speed and For es kraag. Een wedstrijd be staands uit twee gedeelten, waarbij da ene keer het ac cent op kracht zal liggen, vervolgens de 6nelheid doorslaggevend is. Het eer ste parcours ven het Speed and Force springen (het slotconcours op vrijdag avond 4 augustus) is van het type puissance, waarbij met een snelheid van 350 meter per minuut hindernis sen tot een hoogte van 1.80 meter moeten worden ge nomen. De vijftien Nederlandse ruiters die in Geesteren aan de start mogen verschijnen, kunnen rekenen op sterke tegenstand uit het buiten land Behalve dat de Euro pese toppers in Geesteren present zullen zijn, komen waarschijnlijk ook ruiters van het Amerikaanse conti nent naar Twente. De prljzen- pot van het CSI Geesteren is dit Jaar' met 10.000 gulden aangevuld tot ruim veertig mille. Een bedrag dat het onder meer mogeiijk maakte op de openingsdag drie wedstrij den te presenteren. Vrijdag start in de middaguren hel CSI met een springconcours met hindernissen tot 1.40 meter en de avond wordt gevuld met een springcon cours met obstakels tot een hoogte van anderhalve me ter en de rubriek Force and Speed springen. Zaterdag staan een jachtspringcon- cours en een progressief springconcpurs op het pro gramma. De belangrijkste rubriek is ook dit jaar weer de strijd om de grote prijs van Twente, waar de ruiters veertienduizend mille zullen verdelen. De grote prijs wordt vooraf gegaan door een concours waarbij de rui ters zelf mogen uitzoeken welk parcours het beste is. (Toer 's mee) B cj Torens beklimmen is een boeiend vermaak. Voor de onder nemende klimmers met sterke benen een uitstapje, dat de moeite waard is. De tocht naar de 60 meter hoge trans van de Lebuïnustoren te Deventer is een klim langs een kronkeltrap van 230 tre den. Aan de voet van de toren die men weer kan beklimmen van af maandag t m. vrijdag van 10-12 uur en van 14-16 uur en zaterdags van 14-16 u. ligt historievol Deventer. In de koepel van de toren zijn 47 klokken opgehangen van het oudste Hemony carillon van Nederland. Vaste beiaard bespelingen door stads beiaardier Roel Smit elke vrijdag van 10-11 u en elke zaterdag van 14-15 u. Toegangsprijzen volw. 1 1.50. kinderen tot 12 jaar f 0,80 groepen van tenminste 10 persQnen f 0,80 p.p. winkelen en uit te gaan. Rustig vanuit een komforta- bele stoel het landschap aan U voorbij laten glijden bene- dendeks terwijl het water langs het raampje kabbelt, of op het zonnedek. U kunt een tocht maken vanuit Ommen over de Vecht. Vertrek bij de Vecht- brug tegenover het stadhuis in Ommen. In de maanden juli en augustus kunt U elke dag aan boord gaan om 2 uur of om 4 uur. De salon boot „Stad Ommen" brengt U naar Vilsteren. Onderweg kunt U een drankje bestel len. Ook kunt U 's avonds een tochtje maken: een z.g. Moonlight-cruise waarbij U verrast kunt worden op bar becue en disco. Wanneer U meer wilt weten: tel 05491-1924/1433. Ook in Twente kunt U in juli en augustus een tochtje ma ken U kunt in Hengelo en in Enschede aan boord gaan. Vertrekpunt in Hengelo is Hengelo is het Park de Waarbeek aan de Twekke- lerweg. Een leuk idee voor een dagje uit: 's morgens met de hele familie naar het Recreatiepark De Waar beek, waar voor f 5,- ge bruik gemaakt kan worden van autoscooters, rodel baan, monorail, carroussel. moonwalk, spoortrein, am- musementshal, spiegelhuis enz. Om 13.00 uur stapt u op de boot en laat U naar Enschede varen voor een middagje winkelen, of om een hapje te eten. De ver trektijden in Hengelo zijn 10 30 u„ 13.00 u., 14.30 u., 16.00 u. en 17.30 u. Vertrektijden Enscheoe Jachthaven 11 00 u., 13 30 u., 15 00 u., 16 30 u.. 18 00 u. Een retourtje kost drie piek dus U wordt met in de boot genomen. EXPOSITIE IN DE WEERRIBBEN Tot en met zondag 30 juli is er in het bezoekerscentrum van natuur reservaat 'De Weeribben' in Os senzijl een expositie van werken van Johan Jonkers uit Wezep Het oude Gieterse landschap komt weer tot leven in de werken van deze kunstenaar, die met olieverl en in conté-techniek de werkende mens centraal stelt In portretten van verveners en rietsnijders, de aloude beroepen in NW-Overijs- sel, komt de hardheid van de natuur tot uiting Intens van kleur en van een volmaakte schoonheid zijn de landschappen van het kraggengebied In feite legt Jon kers op deze wijze een brok histo rische cultuur vast voor het nage slacht, vol overgave getekend en geschilderd »*uer s mee) Nodig: 2 grapefruits, plm. 200 gr. kwark, 30 gr (2 eetl.) suiker, 1 kop Com Flakes. 15 gr (1 eetl.) gesmolten boter of margarine, 15 g (1 eetlsuiker Pers de grapefruits. Klop de kwark met 4 eetl van het sap en de suiker tot een smeuïge massa en verdeel deze over de 4 grapefruit-helften. Druk de Corn Flakes lets ftfn, zodat 3/4 kopje overbluft Meng de boter of margarine met de suiker en schep er de Corn Fla kes doorheen Laat alles afkoe len Het is voor 4 personen- Bedek voor het serveren de kwark met dit mengsel.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11