LandboDwbrochore „jacht, fauna, landbouw" BEZOEK VAN FAMILIE DUIF Omgaan met mensen: onderdeel van leerproces OP 2e ZWOLSE BLAUWVINGERDAG Kroepoek krijgt er een broertje bij KINDERVERHAAL en roetdauw Juli-maand: Folklore-maasid! Beestenspul in hartje Zwolle i\lSL>U VV k)L>LjI\U - i JULl iy<o - i GIRO 388000 wol, waarbij een spinster een de monstratie zaf geven Voor de |eugd is natuurlijk een ponybaan een ge weldige attraktie Een gratis ritje op een pony is zonder meer een hele belevenis' 7e Hollandse kaasmeis/es zijn fi/- lens de Zwolse Groenvmgermani- estatie ook present Ze woonden nog maar net In het jes om het nestje te bouwen. Toen iets op worden gevonden zuchtte nieuwe flatgebouw. Evert en zijn ging moeder Duifop het nest zitten de moeder van AirneliesHeit meis ouders. Best leuk vond hij het. Een om de eitjes, het waren er twee, uit je, ten einde raa^ vertelde het e beetje hoog. maar je konzo over het te broeden. En daar waren dan haal op school.®!d nest verplaat- bosachtige park aan de rand van de tenslotte twee kleine duifjes, die sen kon ook met. Deeterenwiegha- moesten leren vliegen. Het leukst len, dan zouden die duiven heie van alles vond Evert nog, hoe de maal in de war raken. Je moeder ouders de kinderen te eten gaven, kan het beste de eitjes koken, dan Met hun snavel stopten ze het in de gaan de duiven vanzelf weg, als ze wijdopen bekjes van de jonge vo- merken dat er geen jonge vogels uit geitjes. Moeder had wel een beetje moeite met de rommel op haar mooie, schone balkon. En het was waar, ze poepten ook alles onder. Je kon er zoals de meester had voorspeld. De stad heen kijken. Op het balkon naast hem had hy een meisje ge zien. Leek best een leuk kind. Waar zou ze op school zitten? Nou, daar kwam hy wel achter. „Evert, zet die stoel zolang op het balkon, maar doe het plastic erover. Ik heb er nog geen andere plaats voor!", riep moeder. Zo was de stoel er gekomen, de stoel die de familie Duif een paar dagen later als nest zou uitkiezen. Ze hadden het van begin af aan kunnen volgen. Eerst af en aanvlie gen met grasjes en blaadjes en tak- komen. Dat is de beste oplossing. Samen met Evert haalde Annelies de eitjes uit het nest. Later brach ten ze ze weer terug. Het gebeurde, helemaal niet meer zitten. Toch kon ze het niet over haar hart ver krijgen de familie Duif weg te jagen. Maar de buren hadden er ook last van en die hadden geklaagd. Je mocht ook helemaal geen duiven houden. En hoe of zy het nu ook uitlegden, dat het hun duiven niet duiven verheten het nest. En Anne lies en Evert hielden elk een ei, als herinnering. En alle balkons bleven schoon. En zo was iedereen weer tevreden. (NADRUK VERBODEN) De belangstelling voor het milieu in het algemeen en voor het fauna beheer groeit sterk. De belangen van faunabeheer, jacht en land bouw vertonen samenhang én bot sen nog weieens. De Jachtwet 1954 is sinds 1 april 1978 ingrijpend verandeld. Het zijn allemaal redenen waarom het Landbouwschap de brochure „Jacht, fauna, landbouw" heeft uitgegeven. In deze brochure wordt de probiematiek bij het samengaan van faunabeheer, jacht en land bouw als een drieluik behandeld. Tevens wordt aandacht besteed aan de toenemende wildschade en de mogelijkheden van schadever goedingen. De brochure „Jacht, fauna, land bouw" geeft geen pasklare oplos sing voor individuele schadege vallen in de land- en tuinbouw. Daarvoor wordt verwezen naar de wildschadecommissies in de af zonderlijke provincies. De bro chure bevat de algemene uitgang spunten in geval van schade en de volledige tekst van de herziene Jachtwet. De brochuretekst is voorbereid door de in 1976 door het Land bouwschap ingestelde commissie Faunabeheer. Belangstellenden kunnen de brochure tegen betaling van f5.- verkrijgen by de afdeling Pers en Voorlichting van het Land bouwschap, Raamweg 26, Den Haag, telefoon 070-656920, toestel 228 of 229. TTi rvrl oniAr waren, dat ze zo maar waren komen 11 UIlIIlgLid tl W aanvliegen, het hielp niet. Ze moes- Als in de zomer de bomen weer in blad staan en wy schaduw en koelte zoeken ónder hun kroon, merken we soms dat het onder het bladerdak van een aantal loof boomsoorten (vooral by linden) kleine druppeltjes regent. Ze zyn nauwelijks waarneembaar, maar ze kunnen desondanks na enige tyd een kleverige, glimmende laag vormen op de bladeren van de boom zelf op byvoorbeeld op het dak van een auto die al een wat langere tyd onder de kroon staat geparkeerd. Deze zoetmakende druppeltjes noemt men honing dauw. Ze bestaan uit water met daarin opgeloste suikers en ze wor den afgescheiden door bladluizen die zich voeden met het sap van de boom. Omdat dit sap verhoudingsgewijs weinig aminozuren (de bouwstenen voor eiwitten) en veel suikers be vat, moeten de luizen om toch aan voldóende noodzakeiyke voe dingsstoffen te komen, meer water en suikers opnemen dan ze kunnen verwerken en verteren. Dit teveel aan sap wordt, met de daaruit nog niet opgenomen suikers, uitge scheiden als honingdauw. Soms zyn de onderste bladeren van dezelfde bomen en ook de bladeren van een eventuele onderbeplanting bedekt met een zwarte, poederach tige laag. Dit heet roetdauw. Het is een schimmel die op het blad groeit en de hierop aanwezige honing dauw als voedingsbron gebruikt. Het is dus in tegenstelling tot het meeldauw (dat hier wel wat op iy kt, maar wit is in plaats van zwart) geen parasitaire schimmel, d.w.z.: het betrekt zyn voedingsstoffen niet direct van de boom en is zo doende dan ook nauweUjks schade- ïyk. aanvliegen, ten' weg. „Kunt u dan niet wat kranten op het balkon leggen?", had Evert gevraagd. „Dat doet mijn moeder ook. En ze kunnen het toch ook niet helpen. Het zijn ei genlijk nette dieren, want ze bevui len hun eigen nest niet", zei Evert op een keer tegen Annelies. Zo heette dat meisje. Zij vond de dui ven ook leuk. Ze was al een paar keer bij het nest komen kijken. „Weet je wat?", zei Evert, „als ik jullie balkon nu iedere keer schoonmaak. Die duiven zyn onze gasten. Ze bezorgen jullie last, dus wij zijn verantwoordelijk". Nog vond die moeder het maar niks. De duiven moesten weg. „Ook als u er geen last meer van heeft?", vroef Evert. Nou, daar gaf ze geen ant woord op. Evert maakten een plan en voerde het uit, Op een plank kon hij van het ene balkon naar het andere komea Gewapend met een borstel en afwasmiddel maakte hij alles schoon. Dat deed hy iedere och tend heel vroeg, voor er iemand op was. Toen de jonge duiven konden vliegen besloot Everts moeder het nest op te ruimen. Ze waren nu groot genoeg en de wereld en het bos buiten boden plaats genoeg. En zo keken vader en moeder Duif eerst een beetje verbaasd en vroe gen zich af of ze op het verkeerde balkon waren. Daarna kwamen ze niet meer terug. En beide balkons bleven schoon. Totdat er een dui venfamilie een nestje bouwde in een stapeltje lege bloempotten op het buurbalkon. De moeder van Annelies was in alle staten. Dat kwam er nu van. Nu kwamen ze er nooit meer af! Ze zou die duiven wel eens wegjagen. Maar Annelies be loofde nu alles schoon te houden. Dat bleek moeiiyker dan ze dacht. Want ook die duiven maakten er een vieze troep van. Maar de eitjes lagen in het nest. „En toch moet er De kleder.dnk-hicn komen weer van de zolder, de knipmutsen worden weer gewassen, de atributen voor -de oude ambachten komen weer voor de dag. in menig Twents stadje Wordt druk getimmerd en gehamerd aan uitstallingen, onderkomens en dekoraties voor het komende zo merseizoen. Want Twente staat straks weer bol van de folklore, wij Twentenaren zijn trots op de tradities die we jarenlang hebben gekoesterd en alles wat te maken heeft met het nostalgische Twentse landleven gaat ons aan het hart. Dat is te zien aan de belangstelling die er is voor b v. de oude ambachten, waarvoor ook de jongeren veel belangstelling hebben cn we hoeven maar rond te kijken in Twentse huiskamers die vaak ingericht zijn met tal van voorwerpen van „toen". Juist door die grote belangstelling zijn al die Twentse folklore evene menten zo interresant: voor het merendeel wordt gebruik gemaakt van originele gebruiksvoorwerpen en methoden. Hier volgt een kleine greep uit het Twentse folklore- pakket dat u in de maand juli wordt geboden: Markelo: in het open luchttheater „köslerkoele" opvoe ringen van een originele boerenbrui loft en een „verlichte boerderijen- tocht" met meer dan 200 boerderij en, vanaf 21 juli zomerfeesten en oude ambachten in Lattrop, de paardenjaarmarkt met oude am bachten op 27 juli in Enter, braderie en boerendansen elke donderdag in juli in Goor. de VVV- vakantiemarkten met oude ambach ten in Hengelo, de „Boeskool is los" op 12-13-15 juli in Oldenzaal. de „Siepelmarkten" op de drie donderdagen in de bouwvakantie in Ootmarsum. de „Wiezo" feesten in Wierden, enfin de lijst wordt met de dag langer. Alle geg evens vindt u natuurlijk in de poster-agenda. Een mooie gelegenheid om kennis te maken met enthousiaste mensen die de ambachten van vroeger nog uitoefenen. (Uit in laeate) Een nieuwe ervaring. Zo noemde staatssecretaris G.C. Wallis de Vries van CRM zijn opening van een gezinsvervangend tehuis op 22 juni te Nunspeet. „Niet dat er zo weinig gezinsver vangende tehuizen opengaan, in- gendeel, Dit jaar zijn er al twintig van deze tehuizen geopend. Het is in totaal het 290e tehuis dat op dit moment functioneert", aldus de staatssecretaris. Een snelle groei, waarbij de be windsman toch wel een paar kant- tekeningen wilde plaatsen. „Snelle groei vraagt naast financieel besef ook om meegroeien van het denken over de inhoud van voorzieningen zijn bestemd". Volgens de staats secretaris gaat het hier om de vormgeving en situering van tehui zen, het plaatsingsbeleid en de pro cedure daarbij, de rol van de bewo ners zelf en van hun ouders by de beleidsbepaling en de rol van de medewerkers en hun opleiding. Over dit laatste zei Wallis de Vries: „Wat maakt iemand eigenlijk ge schikt om leidster of leider in een gezinsvervangend tehuis te wor den? Ik denk dat vooral belangrijk is ervaring in het omgaan met men sen. Kan je dat leren via een oplei ding en dus ook je kunde aantonen met een diploma? Ik denk, dat dit maar gedeeltelyk opgaat. Vaak wore t gezegd: de beste leerschool is het leven zelf. Het omgaan met mensen vraagt dikwyis veel le- J venservaring. De vele nog jonge mensen die in deze sector - geluk- kig - willen werken, hebben die le- - f venservaring natuuriyk nog met. Veel wordt natuuriyk gecompens- eerd - en dat hebben ze in ieder ge- val - door het enthousiasme en in- ventiviteit. Maar ik zou toch ook 3 willen bepleiten dat het belangrijk «i kan zyn om na&st de jongere men- sen - en ze zyn er vanaf zo'n 16 a 17 jaar en met grote verantwoorde- - lykheden - tevens het personeels beleid te richten op wat oudere medewerkers. Op die manier kan wellicht by een tehuis een elkaar op j meerdere punten aanvullend team - van medewerkers ontstaan. Ik wil overigens de opleiding bepaald niet terzydescvhuiven.leeftyd zegt zeker niet alles. Maar ik wil die op leiding wel relativeren: het gaat in de tehuizen niet om het „behande- len" van mensen via op een cursus geleerde „behandelingstechnie- ken". Hoe het ook zy: omgaan met mensen kan natuurlijk wel degelyk ook onderdeel zyn van een leerpro- - ces. Vandaar ook dat CRM samen met - de Stichting AZ zich intensief be- zighoudt met de Voortgezette Scholing in Dienstverband (VSID) - om dat element tot zyn recht te la- J ten komen. En vandaar ook dat overwogen wordt het volgen van deze VSID door de bevoegde lei- ding verplicht te stellen", aldus de staatssecretaris. Koeien, kalfjes, varkens, biggen, kippen, schapen, pony's en biien m het hartje van Zwolle Woensdag 12 lub valt dat allemaal te zien op het Grote Kerkplein van de provincie hoofdstad De dieren maken deel uit van een groot landbouwgebeuren. dat Zwolle op deze zomervakan tiedag te wachten staat Een evene ment. bedoeld om het publiek in kontakt te brengen met het boeren bedrijf Beestenspul hoort daar na tuurlijk bij Maar er is nog veel meer Wat bijvoorbeeld te denken van een barbecue, koude schotels maken, een spinster, een korvenvlechter, enz enz Dat alles is samenge bracht onder de titel Groenvinger Manifestatie De organisatie van dit evenement is in handen van de Ovenjsselsche Landbouw Maat schappij (OLM) eo de Overijsselse CBTB Zij willen op de manifestatie, die in het kader van de bekende' Zwolse Blauwvingerdagen wordt gehouden, van alles laten zien over de landbouw Verwacht wordt, dat dit evenement bij redelijk weer ruim dertigduizend bezoekers zal trek ken De organisatoren mikken met name op toeristen, die in de vakan tiemaanden .n Zwolle en omgeving verblijven Daarnaast hopen zij ook dat vele thuisblijvers van het land bouwgebeuren een dagje uit ma ken D© Groenvinger Manifestatie vindt plaats van tien tot zes uur op het Grote Kerkplein te Zwolle (bij het stadhuis) Dankzij de medewerking van diverse verenigingen, organisa ties en bedrijven kan op deze plaats een scala van aktiviteiten ontplooid worden voor jong en oud Hoewel hei programma nog niet rond is. staan toch al verschillende onder delen vast Er zijn inmiddels zoveel toezeggingen binnen, dat de opzet die de organisatoren in gedachten hadden door kan gaan Zij willen in straatjes de vier belangrijkste agra rische bedrijfssektoren stuk voor stuk behandelen Die vier zijn tuin bouw akkerbouw, veredeling en melkveehouderij In ieder straatje kan het publiek duidelijk het nodige 'van de boerderij terugvinden Zo zullen bijvoorbeeld bij de melkveeh ouderij enkele stamboekkoeien (zo wel roodbont als zwartbont) te zien zijn. En met te vergeten enekele kalveren, een attraktie die de kinde- ren altijd bijzonder op prijs stellen In dit straatje zal ook te zien zijn hoe n melkmachine op 't boerenbedrijf werkt Vanuit die boerderij wordt de lijn doorgetrokken naar de ver werking in de fabriek en naar het eindprodukt Voor de melkveehou derij houdt dat in. dat er een mini- kaasmakerij in werking te zien zal zijn. terwijl verder de reklamewagen voor karnemelk van het Zuivelbu- reau een plaatsje krijgt toebedeeld op het Zwolse Grote Kerkplein. Daarnaast komt ook een demon stratiewagen voor vlees naar het landbouwgebeuren Daarom heen wordt dan door folder- en re- klamemateriaal plus een diaserie nog algemene informatie gegeven over de tak melkveehouderij Deze werkwijze wordt ook voor de drie andere sektoren toegepast Bij dat alles is er vooral op gelet, dat het evenement een 'levend gebeu ren wordt Het publiek krijgt daar- voor diverse 'speelse' attrakties voorgeschoteld, waarbij men zelf ook mee kan doen of eens kan proeven Dat laatste geldt bijvoor beeld voor een stand, waarin platte landsvrouwen laten zien hoe van verse groente heerlijke koude scho tels te maken zijn Behalve de vier belangrijke landbouwsektoren zul len ook andere takken, die nauw met de landbouw verweven zijn, in Zwolle vertegenwoordigd zijn Zo zullen imkers aanwezig zijn met een aparte stand, waarbij zi| in een spe ciale observatiekast een zwerm le vende bi|en laten zien Een korven vlechter zal bij dit onderdeel met ontbreken De schapenhouders ge ven akte de presence met stam boekschapen en lammeren Daar aan gekoppeld is er een stand over Komt u ook kijken naar het Beesten spul m hartje Zwolle op 12 juli Kriepiek - u leest het goed. Geen kroepoek, maar kriepiek. Toch hebben beide produkten wel dege lijk iets met elkaar te maken. Kriepiek, een gloednieuwe oos terse delikatesse, is namelijk de vegetarische variant van de alom bekende kroepoek. In Indonesië spreekt men van de emping me- lindjo. Rysttafelspecialist Conimex brengt dit nu in kant-en-klare vorm in Nederland onder de naam krie piek. Het is een erg smakelyk knabbeltje, dat volledig plantaar dig is Het wordt gemaakt van een kleine noot. die wordt plat gewalst en daarna gebakken Kriepiek wordt licht gezouten De smaak is byzonder lekker en past zeer goed by de rijsttafel, doch zal het stellig ook prima doen op een gezellig avondje. Staat u er overigens wel eens by stil, dat wy in Europa met onze chips eigeniyk niets nieuws onder de zon hebben gebracht. Want lang voor wy daar aan toe waren, kende de Indonesische keuken al eeuwen lang dit produkt nameiyk de kroe poek. geliefkoosd als bygerecht bij de rysttafel. Niet alleen in Indonesië echter is dit produkt bekend In vele landen treft men kroepoekachtige artike len aan Zo heeft China de ka-peng, India de pupperdums, Maleisië de krupuk en Engeland de shrimp- crackers In Nederland is de meest bekende soort, de kroepoek, bereid op basis van garnalen Daarnaast zijn r.og andere vavarianten verkrijgbaar, zoals de kroepoek ikan. die van vis wordt gemaakt. Alle hiervoor ge noemde kroepoek-soorten hebben meel (tapioca- of aardappelmeel) vermengd met garnalen of vis als basis In iedere supermarkt treft u wel een aantal soorten aan zoals de kroepoek oedang of de gebakken import kroepoek Maar de kroe poek heeft voortaan niet meer het alleenvertoningsrecht Daarnaast is er nu ook de kriepiek En die zou zyn broertje in populariteit best eens kunnen gaan evenaren.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7