Konsomenten kopen namen Strafpunten voor verkeers overtredingen on-Nederlands Ministrieel beroep op ondernemers afgestudeerden in dienst te nemen I Vitamine C te veel of te weinig; Planten inbakken Voorlopige raad verkeersveiligheid Magnetronen in huishouding ja of nee? Financiële regelingen aanwezig goede rzmd Goede raad bij honing b'i mmm HOLTENS NIEUWSBLAD - PAO. Vandaag de dag zijn er in de Neder landse winkels weinig merkloze produkten meer. Vrijwel alles heeft een eigen naam. een eigen identi teit. een eigen „gezicht" (de ver pakking). Opdat de konsumenten bewuster kunnen kiezen en zeker weten wat zy krijgen. Achter elke naam schuilt een kwaliteit, een re putatie. Ook in de groentewinkels blijken namen zeer zinvol te zijn. Dat geldt vooral voor aardappelen. Wie nog om een kilo aardappelen vraagt krijgt vrijwel zeker te horen „Welke?". Want de verschillen tus sen de vele aardappelrassen zijn opvallend groot. Zie alleen al hun uiterlijk. Dat kan variëren van zeer grillige knolvorm met diepe pitten tot gaafronde pitloze vorm. Wie mooie ronde aarappelen prefereert zal een naam moeten noemen Dore bijvoorbeeld of Lekkerlander. Beide rassen blijken ook goed in de markt te liggen wat betreft hun kookeigenschappen en hun ou derwets lekkere smaak. De fleurige planten in bakken moe ten nu dagelijks worden verzorgd Gieten en lelijke bloemen uitpluk ken komt een langdurige bloei ten goede. Ook als er regen gevallen is moeten bakken worden begoten want het hemelwater druipt voor namelijk langs de blaadjes op de grond. Eenmaal per week (ka- meriplantenmest geven, altijd op een vochtige grond (vooraf begie ten). Zorg met een handharkje dat de aarde los blijft, dit komt een goede luchtuitwisseling ten goede Hierdoor functioneren de wortels goed. Als „ondergronds" alles goed is zal dat „bovengronds" duidelijk zichtbaar zijn. En om dat laatste gaat het. De in het buitenland toegepaste puntenstelsels voor bestraffing van verkeersovertredingen of verkeersmisdrijven zijn niet geschikt voor toepassing in Nederland. Tot dit oordeel komt de Voorlopige Raad voor de Verkeersveiligheid in een advies aan de minister van Verkeer en Waterstaat, tevens coördinerend minister voor de verkeersveiligheid. Diens ambtsvoorganger had in september vorig jaar de Raad gevraagd of deze kon bevestigen, dat de naleving van de verkeersvoorschriften terugloopt en of van een puntenstelsel een positieve invloed op de nale ving van de verkeersvoorschriften kan worden verwacht. Minister Tuijnman heeft het advies aangeboden aan de vaste commissies voor Verkeer en Waterstaat van de Eerste en Tweede Kamer. De Voorlopige Raad voor de Ver keersveiligheid. onder voorzitters chap van Mr. Pieter van Vollenho ven. vindt dat de in het buitenland toegepaste puntenselsels in onge wijzigde vorm niet passen in ons rechtsstelsel, omdat daarbij sprake is van een automatisme in de be straffing van een aantal verkeerso vertredingen en -misdrijven Met name weegt dat zwaar als het komt tot ontzeggen van de rijbevoegd heid Bovendien wordt met zo'n puntenstelsel de beslissing ont trokken aan de onafhankelijke rechter, die volgend ons rechts stelsel over verkeersovertredingen en -misdrijven oordeelt. In een aantal landen bestaat zo'n puntenstelsel in de een of andere vorm. Als een gemotoriseerde ver keersdeelnemer wegens herhaalde inbreuk op de verkeersregels een bepaald aantal punten heeft ge kregen. kan dat gevolgen hebben, zoals een waarschuwing, het weige ren van een schikking, herscholing of zelf intrekking van het rijbewijs, afhankelijk van de hoeveelheid punten. Dergelijke stelsel kunnen volgens de Raad niet zonder zwaarwegende gronden worden ingepast in ons rechtsstelsel Bovendien gaat een puntenstelsel s .*?&ervan uit, dat men de „brokkenmakers" en de „gevaarlijke rijders" ermee wil se lecteren Met een strafpuntens- telsel kan met weliswaar volgens de Raad regelmatiger verkeerso- vertreders opsporen, maar dat hoeven nog geen veroorzakers van gevaarlijke situaties of ongevallen te zijn. Ook uit dat oogpunt dient een puntenstelsel naar het oordeel van de Raad verworpen te worden. HISTORIE Vitamine C of ascorbine- zuur werd ongeveer een halve eeuw geleden als chemische verbinding ont dekt (in 1928 door Szent- Györgyi). De gevolgen van gebrek aan vitamine C in ons voedsel zijn echter al sinds de oudheid bekend. Met name de .scorbut', door Hollandse zeelieden tot .scheurbuik' verbasterd, was als ernstige vorm van vitamine C-deficiëntie be rucht om de wijze waarop de gezondheid van vooral zee lieden werd geteisterd. Ook op het land kwam wel scheurbuik voor, vooral tij dens oorlogen en misoogs ten, die immers bijna altijd gepaard gingen met een ontwrichting van de voeds elvoorziening. De introduc tie van de aardappel als volksvoedsel deed de scheurbuik op het land ver dwijnen. EIGENSCHAPPEN Ascorbinezuur heeft een betrekke lijk eenvoudige structuur die veel lijkt op die van monosacchanden. In waterige oplossingen en in voe dingsmiddelen is het de meest on stabiele van alle vitamines, door dat het bij aanwezigheid van zuur stof zeer gemakkelijk wordt geoxi deerd. De geoxideerde vorm - dehydro-ascorbinezuur - kan ge makkelijk worden gereduceerd tot ascorbinezuur Verdere oxidatie van dehydro-ascorbinezuur resul teert in de vorming van diketogu- lonzuur waardoor de vitamineacti viteit verloren gaat. Tenslotte kan verdere oxidatie tot de vorming van oxaalzuur leiden Deze oxida- tieve afbraak van vitamine C wordt o.a. bevorderd door warmte, licht en metalen zoals ijzer en koper. Deze laatste stimuleren de in plan ten voorkomende oxydasen en ascorbinasen. enzymen die vrijko men wanneer de celwanden stuk gaan. b v na het persen van fruit, die dan de oxydatie van vitamine C bevorderen Deze enzymen bezit ten hun grootste aktiviteit bij een temperatuur tussen 45 en 50 gra den Celsius Bij het koken van aar dappelen en groente dient dit tem- peratuurtraject daaraan zo snel mogelijk te worden doorlopen Bij temperaturen beneden de 0 graden C is de enzymactiviteit practisch tot stilstand gekomen. FUNCTIES De werking van vitamine C blijkt grotendeels samen te hangen met zijn redox-eigenschappen Een voorbeeld hiervan is de reductie van Fe (III) ionen die in voedsel en bloedplasma voorkomen, tot Fe (II) ionen, de metabolisch actieve vorm van ijzer Vandaar dat vita mine C een rol speelt bij de absorp tie van ijzer uit het voedsel en te vens bij het mobiliseren - vooral in de lever - van het depotijzer. Vita mine C is daarnaast betrokken bij de produktie van erytrocyten. Het activeert - door reductie - het vita mine foliumzuur tot de werkzame vorm daarvan, nl, tetrahydro- foliumzuur. Zowel laatstgenoemde stof als Fe (II) ionen zijn nodig voor de hemoglobinesynthese. Vita mine C vervult ook een functie bij de hydroxylering van proline tot hydroxyproline. Hydroxy-proline is een aminozuur, waarvan alleen het eiwit collageen een relatief hoog gehalte heeft. Vitamine C is nodig voor de vorming van bind weefsel en andere steunweefsels zoals kraakbeen, beenweefsel en dentine, omdat collageen een ka rakteristiek bestanddeel van deze weefsels is. Bij wondgenezing zal gebrek aan vitamine C de bind- weefselvormig vertragen en een slecht litteken veroorzaken. In de capillairwanden van het haarva- tennet zal langdurige vitamine C-deficiëntie, door slechte vorming van de intercellulaire stof. leiden tot een losmazig epitheel van de capillairwand die gemakkelijk kleine bloedingen veroorzaakt, met name bij een grote veneuze druk - in organen en spierweefsel. De eerste verschijnselen die vita mine C-deficiëntie verraden zijn meestal kleine bloedinkies in de huid en de slijmvliezen (o.a. tand vlees). ABSORPTIE Vitamine C wordt opgenomen door de slijmvliezen (mucosa) van de mondholte, de maag en het eerste deel van de dunne darm en komtzo in het bloed De opname is zowel actief door de medewerking van cellen, als passief door diffusie via de intercellulaire ruimten Actieve absorptie vindt ook plaats door de leucocyten Tijdens het transport door het lichaam naar de weefsels is er uitwisseling van vitamine C tussen de leucocyten en het bloed plasma Weefsels die rijk zijn aan vitamine C. zijn de bijnieren, de hypofyse, de hersenen, de pan creas. de nieren, de lever en de milt (de laatste twee herbergen ook een groot gedeelte van de ijzerreserve.) Vitamine C verlaat het lichaam via de urine, zowel in onveranderde vorm (ascorbinezuur) als in geoxi deerde toestand (dehydro- ascorbinezuur) maar ook in de vorm van oxaalzuur Ongeveer 40% van het oxaalzuur in de urine is van vitamine C afkomstig. BEHOEFTE De aanbevolen hoeveelheden van vitamine C die door middel van het voedsel dagelijks opgenomen moe ten worden verschillen nogal van land tot land Dit komt niet omdat de behoefte van de mensen in de verschillende gebieden anders is. maar omdat de uitgangspunten voor het vaststellen van de norm verschillend worden gekozen. In Engeland en Canada bijvoorbeeld is de aanbevolen hoe"eelheid voor volwassenen 30 mg per dag en voor Rusland is dit 100 mg. per dag. Met een aanbeveling van 50 mg. per dag neemt Nederland duidelijk een middenpositie in. Met 25-30 mg. vi tamine C per dag zijn de meeste volwassenen vrij van deficiëntie verschijnselen en zelfs 10 mg. per dag is al voldoende om scheurbuik te voorkomen of te genezen. Met de aanbeveling van 50 mg. vitamine C per dag beoogt men een verzadi ging van de weefsels te verkrijgen. De gemiddelde voorziening aan vi tamine C in ons land bedraagt momenteel 85-90 mg. per persoon per dag. waarvan aardappelen, groente en (citrus)fruit elk onge veer 25-30% voor hun rekening ne men. MEGADOSES Einge tijd geleden is er nogal wat te doen geweest over een eventuele relatie tussen vitamine C en ver koudheid. De discussie hierover is aangewakkerd door Linus Pauling met zijn opvatting dat door op name van zeer grote hoeveelheden vitamine C verkoudheid kan wor den voorkomen en bestreden. Pau ling noemt hoeveelheden van 1-5 gram vitamine C per dag voor de preventie en een dosis van 15 gram per dag voor de therapie van ver koudheid Onderzoekingen hebben de theorieën van Pauling noch kunnen verwerpen, noch kunnen bevestigen. Los van de vraag of dergelijke megahoeveelheden wel efficiënt zijn - een vraag die dus niet beantwoord kan worden - staat de vraag of mega-doses vitamine C wel veilig zijn Op het gebruik van grote hoeveelheden vitamine C is veel kritiek te leveren Bij ver hoogde absorptie van vitamine C neemt namelijk de uitscheiding van oxaalzuur in de urine toe Een verhoogde concentratie van oxala- ten in de urine kan gevaar opleve ren voor de vorming van nierstenen (calciumoxalaat.t Een ander ge vaar van overmatige vitamine C-voorziening is het mogelijk on- staan van veranderingen in het ascorbinezuur-metabolisme. Langdurige opname van megado ses leidt tot een intensivering van het metabolisme. Deze verhoogde omzetting van ascorbinezuur in zijn metabolieten blijkt niet reversibel te zijn De be hoefte blijft verhoogd, waardoor eerder de kans op tekorten ont staat. Voorzichtigheid is daarom geboden wanneer wij de toediening van vitamine C aan het lichaam willen verhogen, hetzij als preven tief mideel tegen verkoudheid, het zij om een genezend effect ervan te verkrijgen. LITERATUUR Breedveld. B.C en E.H. Groot: Vi tamine C Natuur en Techniek 43 (1975). 95-108. Nutritional aspects of vegetarism. health foods and fad diets. Nutr. Rev 35(1977). 153-157. Pauling. L. Vitamin C and the common cold Uitg Freeman and Co San Francisco 1070. Vitamin compendium. Uitg. Hoffmann-La Roche. Basel 1970 Wei is in het buitenland gebleken dat er een preventieve werking van een puntenstelsel uitgaat. De ver keersdeelnemer weet immers dat hij na een aantal overtredingen te boek staat en dat daarmee reke ning gehouden zal worden. De voorlopige Raad voor de Ver keersveiligheid komt daarom tot de conclusie, dat het nutig is te be kijken of er niet een systeem kan komen dat dit positieve aspect van een puntenstelsel in zich heeft en dat bovendien in overeenstem ming is met het rechtsgevoel. Dat zou bereikt worden door aan passing van het bestaande Jusi- tieel Documentatieregister, aldus de Raad. Dan zou de overtreder bij de overheid beter bekend worden doordat zijn overtredingen een voudig. overzichtelijk en duidelijk geclassificeerd te boek staan. Als de verkeersdeelnemer ook zelf weet. dat de rechter zijn overtre dingen op een rijtje bij de hand heeft en daarmee bij zijn oordeel ook rekening houdt, gaat hiervan nog eens een extra preventieve werking uit, of men de bekeuring nu met of zonder schikking afdoet. Bovendien kan men aan de hand van zo'n registratie een analyse maken van verkeersgedrag en na leving van de verkeersvoorschrif ten in het algemeen. De Raad meent ook dat de thans beschikbare gegevens onvol doende zijn om te kunnen conclu deren, dat er sprake is van een af nemende naleving van de ver keersvoorschriften of een afneem bare bereidheid tot die naleving. Daarom dringt de Raad er bij de minister op aan dergelijke gege vens met regelmatige tussenpozen te laten verzamelen en onderzoe ken. Dit alles neemt niet weg, dat de Raad, evenals de minister, be zorgd is over het aantal en de aard van de verkeersovertredingen. De problemen, die de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn ad viesaanvrage heeft opgeworpen, moeten worden bezien in het kader van een meer algemene en meer samenhangende visie op de ver keersveiligheid dan de Raad heeft kunnen ontwikkelen in de korte periode van zijn bestaan. De voor lopige Raad voor de Verkeersvei ligheid heeft zich daarom beperkt tot de vraag over het puntenstelsel. De magnetronoven heeft nu ook zijn intrede gedaan in de gezins huishouding. nadat hij al jaren zijn diensten in de horeca bedrijven en bedrijfsrestaurants heeft bewezen. WAT IS EEN MAGNETRONO VEN? In de magnetronovens wordt voedsel onder invloed van micro golfstraling in een recordtijd ver warmd en eventueel gaar gemaakt. De microgolven worden via de gol- fleider de oven ingestuurd Een ge deelte wordt direct geabsorbeerd door het voedsel en een ander deel wordt door de metalen wanden van de oven teruggekaastst en daarna geabsorbeerd. De wrijving die on- staat bij het absorberen van de straling in het voedsel, veroorzaakt warmte, waardoor het voedsel ge lijkmatig. als het ware van binnen uit. wordt verhit. De straling moet binnen de oven worden gehouden. Als de oven „lekt" kan dit. bij lang durige blootstelling aan deze stra ling. nadelige gevolgen hebben voor ogen. nieren en geslachtsor ganen. In Nederland is nog geen wettelijke norm voor het goedkeu ren van magnetronovens. Geadvi seerd wordt echter wel de magne tronovens jaarlijks te laten onder zoeken op lekstraling. Elke fabri kant kan dit onderzoek met een voudige middelen uitvoeren. De magnetronoven kan worden ge bruikt om: gekoelde of diepgevroren gerech ten op te warmen. kant en klare gerechten te ver warmen gerechten te bereiden. Wat kun je met een magnetron in de huishouding? Er wordt wel gezegd, datje met de magnetronoven een maaltijd in een wip op tafel kunt zettenMaar voordat het zover is. zijn toch wel wat handelingen nodig. Je kunt ze ker je fornuis de deur niet uit doen! In de magnetronoven kunnen ge rechten gaar worden, maar niet bruin en krokant. Vlees moet eerst op een „gewoon" fomuis worden bruingebakken, voordat het in de magnetronoven gaar gemaakt kan worden. Wil je helemaal koken in de magnetronoven. dan vereist dat behoorlijk wat oefening. Niet alleen is de grootte van de schaal, waarin wordt gekookt van belang. Ook de hoeveelheid (voor één of vier personen) heeft invloed op de kooktijd. Bovendien kan maar één schotel tegelijk in de oven worden gezet. Het vereist veel organisatie en vaak meer tijd om een hele maaltijd in de magnetronoven te bereiden, dan op de conventionele wijze te koken. Opwarmen in een magnetronoven gaat snel en erg gemakkelijk, maar het kan maar in kleine hoeveelheden tegelijk en de magnetronoven is erg duur om al leen wat op te warmen. De magne tronoven kan ook worden gebruikt voor het ontdooien van diepgevro ren produkten Vaak wordt het diepgevroren pakket in de magne tronoven gezet en wordt zonder onderbreking ontdooid. De bui tenkant van het produkt wordt dan gaar. terwijl het binnenste nog be vroren is Veel beter is het om het produkt in fasen te ontdooien. Verwarm het kort. laat de warmte in een uitgeschakelde oven rustig in het produkt doordringen Scha kel dan de oven weer in enz. Dit ontdooien in fasen zorgt voor een kwalitatief beter ontdooid pro dukt. Voedingswaarde van gerechten bereid in de magnetronoven Uit onderzoekingen is gebleken dat het gehalte aan voedingsstoffen na bereiding of opwarmen in een magnetronoven vrijwel hetzelfde is, als van produkten die op con ventionele wijze zijn bereid. Hoe gebruik je de magnetrono ven? Een magnetronoven moet goed worden behandeld. Wanneer de oven mankementen krijgt, kan het werken ermee gevaarlijk worden. Zet in de magnetronoven altijd een glas water. Mocht de oven per ongeluk worden ingeschakeld, dan voorkomt het water oververhitting van de oven. Houd de oven goed schoon. Spe ciale aandacht moeten de deur- randen en het scharnier, waarom de deur draait hebben. Als hier vuil tussenkomt, sluit de deur niet goed meer. Soms slaat de oven dan niet meer aan. Maar er kan ook een lek ontstaan, waardoor straling ont snapt. Zet geen zware dingen op de openstaande deur, om te voorko men dat hij niet meer goed sluit. Neem nooit het rooster in de deur weg, om er beter in te kunnen kijken. Dit rooster weerkaatst de stralen. Gebruik in de magnetronoven géén metaal, zoals pannen en alu miniumfolie. De microgolven wor den door het metaal weerkaatst en de kans op beschadiging van de oven is niet gering. Gebruik ook geen porcelein met goud- en zilverrandjes. Ze branden eraf! Neem geen poreus aardewerk, dat neem gemakkelijk vocht op. Zet je dit aardewerk in de magne-. tronoven, dan wordt het in tegen stelling tot het geglazuurde of gla zen serviesgoed gloeiend heet. De temperatuur loopt op. omdat het water in het aardewerk gaat koken Voor en tegen van een magnetro noven Voor: Goed voor ontdooien van diep- vriesprodukten, maar bij een goede organisatie is de magnetronoven hièrvoor niet nodig. Goed voor het verhitten van diepgevroren gerechten, als ze niet Minister Albeda van Sociale Zaken heeft de ondernemers in Nederland gewezen op de duizenden jonge mensen die deze maand de scholen verla ten op zoek naar hun eerste baan. „Ze krijgen het daarbij niet gemakke lijk, zegt dr. Albeda, want u weet net zo goed als ik, dat in de meeste bedrijven het werk niet voor het opscheppen ligt". Vandaar dat het van groot belang is, ook voor de werkgevers dat de banen die wel beschik baar zijn bekend zijn bij een zo groot mogelijke groep. Daarvoor is nodig dat de arbeidsbureaus, waar de jonge mensen zich massaal zullen mel den, nauwkeurig op de hoogte zijn van de bestaande werkgelegenheid. De hulp van de ondernemers is daarbij onmisbaar. Velen hebben hun vacatures reeds bij de arbeidsbureaus gemeid via een enquêteformulier, dat een aan tal ondernemers onlangs' is toege zonden. De minister vraagt de werkgevers dit te blijven doen, eenvoudig via een telefoontje aan het dichtsbijzijnde arbeidsbureau. Verder zegt de minister, dat het in menig bedrijf moeilijk is de econo mische problemen de baas te blij ven Daarom staat de overheid het bedrijfsleven met een aantal maat regelen terzijde. In sommige geval len is financiële hulp mogelijk b(j het in dienst nemen van personeel. De drie daarvoor bestaande rege lingen zien er als volgt uit 1. Stimulering' vakopleiding schoolverlaters Van 1 juli 1978 t.m 30 juni 1979 kan een werkgever subsidie krijgen als hij een jongere in dienst neemt en hem of haar een vakopleiding geeft in het kader van het leerlingwezen. Voorwaarde is dat de leerovereen komst de kenmerken heeft van een arbeidsovereenkomst. Dat bete kent o.a. dat zo'n leerling-werkne mer het minium(jeugd)loon moet verdienen. Hoe groot is de subsidie? Maximaal kan een werkgever f.100,- per week krijgen voor een niet-leerplichtige die in 1978 de school verliet. Kwam hij of zij in 1977 van school dan ont vangt de werkgever f.50,- per week. Voor een partieel leerplichtige krijgt hij f.75,-. Een werkgever die een jongere in dienst neemt van 17 t.m. 22 jaar die al ten minste zes maanden onon derbroken als werkloze bij het Ar beidsbureau staat ingeschreven, kan een jaar lang een tegemoetko ming in de loonkosten krijgen van f 650.- per maand. De regeling geldt tot 31 december a.s. Voorwaarde is dat een dienstverband voor onbe paalde tijd wordt aangegaan en er sprake is van een arbeidsweek van ten minste 35 uur. Bovendien mag er geen vrijstelling zijn verleend voor de betaling van het mi- nium(Jeugd)loon Aanvragen om subsidie moeten worden ingediend voordat de werkloze jongere in dienst wordt genomen. Bij aanvra- in een aluminiumfolieverpakking zitten. Goed voor het bereiden van één persoons porties, als ze niet bruin en krokant moeten zijn. Bereiden in de magnetronoven voorkomt geuren en en tempera tuurstijging in de keuken. Serviesgoed dat uit de magne tronoven komt is goed hanteer baar. Tegen: De oven is klein en eigenlijk is spe ciaal keukengerei met een recht hoekige vorm nodig, vooral voor grotere porties. Het uiterlijk van de gerechten is niet altijd even mooi. Soms lijken ze rauw of zien ze er uitgedroogd uit. Vlees moet eerst worden aange brand, voordat het gaar gemaakt kan worden in de magnetronoven. Geen tijdwinst bij grote porties. Bij onregelmatig gevormde, of niet homogene gerechten bestaat een grote kans op ongelijkmatige verhitting. De magnetron is een dure aan vulling op een gewoon fomuis. gen yoor tien of meer werknemers beslist de minister van Sociale za ken. Deze Subsidie-regeling komt niet in aanmerking als ook een an dere regeling kan worden toege past!. Pseudo-arbeidsplaatsen regeling Als een jongere er niet in slaagt- een passende werkkring te vinden en daardoor een verdere praktijkop leiding zou missen, dan kan de overheid helpen bij het scheppen van een pseudo-arbeidsplaats. Een pseudo-arbeidsplaats houdt in dat zo'n jongere via een overeenkomst twee dagen in de week een praktij kopleiding in een bedrijf volgt. Dit gebeurt in het kader van de Wet op het leerlingwezen. In dat geval mag zo'n leerling niet aan het produk- tieproces deelnemen. Bovendien vallen zogenaamde „zuivere leer overeenkomsten" buiten deze rege ling. Voor iedere opleidingsweek krijgt een werkgever een tege moetkoming van f. 100,-. Tijdens de opleiding op een pseudo-arbeid splaats hoeft een werkgever aan de leerling geen loon te betalen. Deze laatste houdt z'n sociale uitkering. De regeling is van kracht tot 30 juni 1979. Hoe krijgt men subsidie? Voor alle drie de regelingen moet men bij het Arbeidsbureau zijn. De directeur van het Arbeidsbureau beslist of men in aanmerking komt. In dit boekje geven de auteurs hun visie op het natuurzuivere ..oervoedsel" ho ning De volgende onderwerpen worden behandeld werkzame bestanddelen van honing. Nederlandse honingsoorten en hun specifieke eigenschappen, beteke nis van honing voor onze gezondheid en recepten Het hoofdstuk over bijenwas en kaarsen valt buiten onze bespreking De waarde van honing wordt in het hele boekie sterk overtrokken Honing is in derdaad een natuurzuiver produkt Het wordt op natuurlijke wijze gewonnen en krachtens het Honmgbesluit van de Wa renwet mogen er geen stoffen aan wor den toegevoegd Dit wil echter nog met zeggen dat het overal goed voor is Ho ning bevat een kleine hoeveelheid vita mines en mineralen De hoeveelheid is echter zo gering dat men aan honing geen belangrijke plaats m de voeding mag toekennen Het is en blijft een zoef- middel en het is in tegenstelling tot wat wordt beweerd, cariogeen Een ruim ge bruik van honing geeft de kans dat de energetische waarde van de voeding te hoog wordt Honing is ook geen soort wondermiddel tegen allerlei kwalen Dé beweerde genezende werking van ho ning op verschillende ziekten is weten schappelijk niet aangetoond. Honing heeft voornamelijk waarde om de fijne geur en smaak Goede raaV* bij honing Jaap Huioers/ Yvonne van der Woerd.Uitg Ankh-, Hermes B V Deventer, prijs f 7,50 78 blz In de zomermaanden zijn het vooral de steeds terugkerende on- derhoudswerkjes die de aandacht vragen. Naast de verzorging van het gras zijn dat: - Hoog groeiende planten opbin den, met tonkinstokken en groen bindgaren, zo min mogelijk zicht baar. - uitgebloeide bloemen wegknip pen, vooral bij rozen dit bevordert het maken van nieuwe bloemen. - klimplanten aanbinden tijdens de groei. - watervlooien uitzetten in de vijver als het water vervuilt; zit er ook vis in de vijver, dan halen we die er uit tot het water schoon is geworden <ze eten de watervlooien op». - in de groentetuin kan nu volop worden gezaaid voor latere oogs ten. zaaisel moet wel goed worden begoten, zowel vóór als na het ont kiemen. - planten die zijn dood gegaan kunnen alsnog worden vervangen door zgn containerplanten, die kunnen volop in bloei nog worden geplant!

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17