m IS ZWAKTE PAD WEL OF NIET OPENBARE WEU Schoolfeest „De Schakel" ei „Repelsteeltje" Afscheidsfeest Kleuterhoek BRAND IN KAPBËRG Uit het Plaatselijk Parlement Is piëteit ooit achterhaald? Houthakkers-feest Uitstapje Hervormde Vrouwen groepen gaart we heen? Raad ruim half uur bezig met de vraag: Waar Puzzelrit Plattelands vrouwen 99 99 INGEZONDEN Verloren en gevonden HOLTENS NIEUWSBLAD - 30 JUNI 1978 - PAG. 5 De laatste jaren is het de gewoonte, dat het schooljaar op de Schakel wordt afgesloten met een school feest op het plein. Dit jaar deed ook de kleuterschool „Repelsteeltje" mee. Helaas was op dinsdag 27 juni het weer zó slecht, dat het feest werd gehouden in de school. Aan de sfeer deed dit echter niets af. Alle klassen waren versierd en in ieder lokaal waren spelen georga niseerd. Thema dit jaar was „de boerderij". Alle kinderen kwamen als boertjes of boerinnetjes op school en ook de spelen hadden met dit onderwerp te maken. Zo was er kruiwagenrace, boksp ringen met hindernissen, veulentje prik, ringsteken op stokpaardjes, boter,, kaas, eieren, aardappels rooien, eieren lopen, spaarvarkens leegschudden en boerderij teke nen. De Hoölter Daansers kwamen voltallig, met spölleman, om sa men met de kinderen de oude boe rendansen te oefenen, zodat het enorm gezellig werd. Tussendoor was er een echte ijsco karen ook mochten de kindern zelf pannekoeken bakken Voor de bezoekende ouders was er Een groepje leerlingen gaf o.l.v. spölleman Jan Mossink (links op foto) een demonstratie boerendan- in de hal een koffiebar ingericht, waar druk gebruik van werd ge maakt. Aan het einde van de ochtend werd er gezamenlijk gesmuld van de broodjes en krentenbollen en cho colademelk. Ondanks het slechte weer dus een geslaagde dag. niet in de laatste plaats door óp medewerking van veel ouders en oud-leerlingen Vrijdagavond .23 juni vierden de oudste kleuters afscheidsfeest. Deze avond werd bijgewoond door de ouders, bestuursleden en het personeel van de basisschool. De kleuters voerden voor de belang stellenden de musical „Zeg 's AAAH!" van Joop Stokkermans De Holtense vrijwillige brandweer werd dinsdagmiddag om 12.00 uur gealarmeerd voor een brand in een kapberg met stro bij de boerderij van Oolbekkink aan de Geskesdyk in de Look. Voordat de brandweer ter plaatse was was de landbouwer Veltkamp reeds begonnen met het blussingswerk door 3000 liter gier waarmee hij onderweg was naar een perceel weiland in de naaste omgeving in de balen stro te spui ten. Ook kon vrij snel de regenin stallatie bij het blussen worden in geschakeld en werd voorkomen dat de vlammen over sloegen naar de op enkele meters staande boer derij. die met riet is gedekt, en een hok met meer dan drieduizend leg hennen. De brandweer was toen inmiddels gearriveerd met de ho- gedruktank autospuit en had de brand toen snel onder de knie. Voor het nablussen, waarmee nog ge ruime tijd. was gemoeid, werd de la- gedrukspuit nog ingezet. De totale schade die door verzekering wordt gedekt - wordt geschat op plm.. f 25.000 -. Hoe de brand ontstond is niet bekend. op Dit ging over een juf die aman delen liet knippen. De doktoren „verzorgden" samen met een ver pleegster de „operatie". Daarna kwamen koks om te kijken wat de juf nu wilde eten. Ze wilde echter alleen ijs. De ijsco man en ijscoboeren kwamen met een echte ijswagen. De Juf kreeg ijs, maar alle kleuters eveneens. Dat viel bij ieder in de smaak. Vervol gens sprak de heer Veenstra na mens het bestuur nog een dank woord en bood de leidsters, kweke ling en schoonmaakster een ge schenkbon aan Mevrouw Schuttert-Beltman bedankte de leidsters namens de kleuters en hun ouders. Tijdens de jl. dinsdag ge houden openbare raadsver gadering werden de gemoe deren ruim een half uur be ziggehouden over de vraag of het Zwartepad al dan niet als openbare weg moet wor den gezien. Discussie over deze vraag werd gevoerd tijdens behandeling van een aantal bezwaarschriften die waren ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Kom Noord. Eigen weg Met name de heer Meerman en mej. A P. Reith (eigen lijst» wensten over deze vraag duidelijkheid. Zij verklaarden dat door de heer Wan- sink, directeur van de Mengunie B V., een aantal feiten was ge noemd waaruit blijkt dat deze weg niet als openbare weg en dus als eigen weg moet worden aange merkt. Bovendien waren zij van mening dat het niet reeel is om in het nieuwe komplan het terrein van de Mengunie te doorsnijden met de situering van een weg en dat het voor een dergelijk bedrijf be langrijk is de grond aaneengeslo ten te houden Brief Tijdens een vrij warrige discussie die hierop volgde bleken de raads leden over een brief van de heer Wansink te beschikken waarin al lerlei feiten uit de historie werden genoemd, die moesten aantonen dat het Zwartepad geen openbare weg is en dat dus de Mengunie alles en het college niets over deze weg te zeggen heeft. Het college echter bleek niet in het bezit van deze brief te zijn. noch kennis te dragen van de daarin ge noemde feiten, zodat burgemeester mr. W. H. Enklaar inhoudelijke be handeling van deze brief afwees. Verder bleek dat openbare wegen binnen de bebouwde kom niet in de wegenlegger worden opgenomen, zodat bewijsvoering over en weer blijkbaar nogal moeilijk is Openbaar Burgemeester Enklaar vond het argument van de heer Meerman, dat de grond van Wansink niet met een weg mag worden doorgesne den. gespeend van elke realiteit. „Sinds mensenheugenis is die grond in tweeën gedeeld door het Zwartepad en wie daar nu de eige naar van is doet er op dit moment niet toe, want het is sinds mensen heugenis een voor ieder vrij toe gankelijk pad. zodat gevoegelijk van een openbare weg kan worden gesproken. Bovendien zijn aan dat pad huizen gebouwd die van een huisnummer zijn voorzien en die hadden nooit gebouwd mogen worden als het geen openbaar pad was. Sleutel Zowel de heer A. J. Nijkamp (CDA) als de heer H. J. Robers (VVD» gaf uiteindelijk de sleutel voor de op lossing van dit probleem. Zij maak ten de raad er namelijk op attent dat het hier niet ging om het vast stellen van de eigendom of open baarheid, maar om het geven van een bestemming aan dit gebied in de toekomst. „Als bij eventuele uitvoering van deze bestemming in de toekomst mocht blijken dat deze weg niet openbaar is. dan zal de grond gekocht of onteigend moeten worden. Burgemeester Enklaar voegde hier nog aan toe dat de raad de hele avond met vrijwel niets anders be zig is geweest dan met het-geven van een bestemming aan meest particuliere gronden, met als uit gangspunt dat het algemeen be lang moet prevaleren boven parti culier belang, al houden we graag rekening met de belangen van In dividuele burgers. Als Wansink niet akkoord gaat met de bestem ming dan kan hij in beroep gaan bij G S en mocht hij de openbaarheid van dit pad betwisten, dan kan dat - later voor de rechter worden uitge vochten, was zijr. antwoord, waar mee de opposanten deze discussie voor gezien hielden. Bij behandeling van de bezwaar schriften viel het op dat een vrij groot aantal daarvan geheel of ge- In het kader van het VVV- vakantieprogramma 1978 organi seert de Holtense Handelsvereni ging in samenwerking met de Hol tense Muziekvereniging, de beide Holtense boerendansgroepen en de M.A.C. „De Holterberg" op 6,13,27 juli en 3 augustus op Smidsbelt een grandioos „Houthakkersfeest" De Tiroler kapel van HMV zorgt alle avonden voor een vrolijke muzi kale omlijsting en de boerendan- sers zullen het publiek vermaken met de Driekusman, Smiet het wief weg, de Rozenwals etc. Het „Hout- hakkersprogramma" bestaat uit vier onderdelen, nl. houtzagen, houtkruien, mastklimmen en touwtrekken. Buiten verantwoordelijkheid van de Redacfie In een beschouwing over het Komplan-zuid in het Holtens Nieuwsblad van 23 juni j.l. worden o.m. mijn bezwaren met betrekking tot de sloop van de voormalige sy nagoge vermeld. B. en W. stellen de raad voor hierop afwijzend te beslissen. Het college geeft in overweging door het aan brengen van een plaquette de her innering aan de Joodse gemeente levend te houden. Ik kan mij daarmee wel verenigi- nen (behoudens de vraag waar dit Memento aangebracht of geplaatst zou moeten worden) zoals ik reeds in een mondelinge toelichting aan de commissie R.O. heb laten weten. De motivering van het standpunt van B. en W. acht ik echter mi splaatst. De stelling dat „de piëteit in deze achterhaald is" berust op een miskenning van het begrip pië teit. Hoe kan „liefdevolle gedach tenis" <v. Dale's Wb) ooit achter haald zijn Gedenken we met alle slachtoffers van WO II en worden niet in Engeland en elders de geval lenen van WO I herdacht? In de commissie R.O heb ik hierop gewezen en de voorzitter, burge meester Enklaar, gaf toe dat de formuling van het concept-voorstel „ongelukkig" was. Ik heb dan ook met verbazing en een zekere mate van verontwaar diging geconstateerd dat het con cept niet gewijzigd is. Was dat te veel gevergd? Zoals in het verleden reeds meermalen is gebleken blijft de VVD-fraktie in de gemeenteraad de situering van het nieuw te bouwen gemeentehuis aan de Smidsbelt een hoogst onge lukkige keuze vinden. Dit bleek bij behandeling van het voorstel van B.enW. tot vaststelling van het ont werp bestemmingsplan be treffende de dorpskern, tij dens de j.l. dinsdagavond ten gemeentehuize gehou den openbare raadsverga dering. Te compact VVD woordvoerder, de heer H J. Robers. motiveerde het bezwaar hiertegen zo ongeveer als volgt Zoals wellicht bekend wordt met het nieuwe komplan beoogd om Holten van een nieuw en frisklop- pend dorpshart te voorzien, waarin het prettiger winkelen zal zijn en waarin de leefbaarheid aanmerke lijk wordt verhoogd. Teneinde hier toe te geraken is reeds jarenlang hard gewerkt aan het maken van plannen welke in de loop der tijd herhaaldelijk moesten worden her zien vanwege de zich steeds op nieuw voordoende ontwikkelingen. Dit nieuwe bestemmingsplan beoogt zo ongeveer de panden die thans staan aan de Smidsbelt te la ten verdwijnen en op die plaats een nieuw raadhuis te bouwen. Tussen de Dorpsstraat en het nieuwe raadhuis is verder een pleintje voorzien, terwijl het geheel zal worden omzoomd door winkels etc. Dit zgn. Komplan Zuid heeft dus uitsluitend betrekking op het ge bied gelegen tussen de Dorpsstraat en de N.H kerk. Maar het laat zich thans reeds aanzien dat zich met betrekking tot het tegenovergele gen gebied ook bepaalde ontwikke lingen zullen voordoen, getuige het verlangen om Mengunie in de toe komst te doen verhuizen naar het industrieterrein. Maar deze ver plaatsing kost dermate veeL geld. dat dit alleen mogelijk wordt met overheidssubsidie en eventuele subsidie wordt alleen verstrekt als de gebouwen van de Mengunie worden vervangen door aldaar nieuw te bouwen woningen. En door de kosten zullen dit dan erg dicht op elkaar gebouwde wonin gen moeten worden. Tijdens de raadsvergadering ver klaarde de heer Robers dat dit toe komstbeeld de VVD-fractie be paald niet aanlokt, omdat de dorpskern naar zijn oordeel veel te compact gaat worden met veel ge bouwen en weinig leefruimte. Ineen eerder stadium heeft de VVD als alternatief voorgesteld het nieuwe raadhuis uit het Komplan te laten verdwtjnen waardoor een groter plein kan ontstaan en het nieuwe raadhuis te bouwen op de plaats van de voormalige zuivelfa briek „De Vrijheid", welk voorstel indertijd in de raad als een bom is ingeslagen. Overigens bestaat die gelegenheid intussen ook niet meer. omdat op de plaats van ..De Vrijheid" een nieuwe gerefor meerde kerk en parkeerruimte komen Acceptabel Namens het college zei burgemee ster Enklaar dat het nieuwe raad huis beslist aan de Smidsbelt moet komen, ook uit een oogpunt van architectuur, omdat daar een le lijke kerk staat waarvan alleen de toren wel leuk is, maar voor de rest het aanzien niet waard is. Het ter rein van „De Vrijheid" omschreef hij als een onwaardige plaats voor een gemeentehuis. Nieuwe rood De heer Robers zei hierop te hopen dat het College in de nieuwe raad ten aanzien van het gemeentehuis meer de gedachtenlijn van de VVD zal gaan volgen door hiervoor te gaan denken aan het terrein van de Mengunie. Zonder hoofdelijke stemming werd het bestemmingsplan tenslotte goedgekeurd en wat de ingediende bezwaarschriften betreft volgde de raad de voorstellen zoals deze door B. en W. waren gedaan. Parkeerruimte Gaarden wellicht nimmer in uitvoering De aanleg van parkeerruimte aan de Larenseweg, zoals die is voor zien in het bestemmingsplan Kom Holten, welk gebied is omzoomd door de Dorpsstraat, Larenseweg, Gaardenstraat. zal wellicht nim mer ter hand worden genomen. Dit bleek tijdens de j.l. dinsdagavond gehouden openbare raadsvergade ring. Tijdens de discussie hierover werd door alle raadsfrakties ernstig bezwaar geuit tegen aantasting van dit groengebied en werd bij B en W. aangedrongen uit te zien naar alternatieve mogelijkheden. Alternatief: Namens het College verklaarde burgemeester mr. W. H. Enklaar dat uitvoering van dit plan wellicht niet ter hand zal worden genomen. Reden hiervoor is dat op de plaats van de voormalige zuivelfabriek „De Vrijheid" een nieuwe gerefor meerde kerk zal verrijzen. Vrijwel zeker zal een gedeelte van dit ter rein beschikbaar komen voor par keerruimte, „In gesprekken met ambtsdragers van de gereformeerde kerk hebben wij reeds toegezegd graag op deze mogelijkheid te willen ingaan. Maar intussen vonden wij het niet verantwoord de vaststelling van het bestemmingsplan voor de kom nog langer uit te stellen. Maar wanneer blijkt dat zich deze moge lijkheid inderdaad zal voordoen is dat een goed alternatief voor de parkeerruimte zoals die is voorzien aan de Larenseweg en in dat geval komen we nog eens met een wijzi gingsvoorstel bij u terug", aldus mr. Enklaar. Intussen wees hij erop dat het nieuwe bestemmingsplan, inclusief de parkeerruimte, rustig kan wor den vastgesteld. „Een bestem mingsplan geeft het recht op uit voering, maar geen uitvoerin- gsplicht". zei hij. deeltelijk ontvankelijk werd ver klaard. Dit betekent dat het ont werp bestemmingsplan een aantal wijzigingen moet ondergaan voor dat het ter goedkeuring naar G S. kan worden gezonden. Tegen die wijzigingen kan iedereen een maand lang, tijdens de tervisieleg- ging, bezwaarschrift indienen. Be roep bij G S. is alleen mogelijk over zaken waarvoor de bezwaarschrif ten werden afgewezen door de raad en wel door degenen die deze be zwaarschriften hebben ingediend. De Hervormde Vrouwengroepen te Dykerhoek en Okkenbroek maak ten maandag hun jaarlijks reisje waarvoor het vertreksein om half 8 werd gegeven bij het gebouw „Be- thanie" in Dykerhoek. De eerste (korte) stop was bij de kerk in Okkenbroek waar de dames werden „opgepikt". Hierna ging de reis via Bathmen en Laren naar het prachtige Montferland waar in café-restaurant „'t Peeske" in Beek koffie werd gedronken. Na een kof fie (half) uurtje werd gereden naar 's Heerenberg voor een bezoek aan „Gouden Handen". In Zevenaar bezochten de dames de sigaretten- fabriek van „Turmac" en in Doe- tinchem werd ruim de tijd afgeno men om te winkelen. Op de teru greis was de laatste pleisterplaats café-restaurant „In de Dennen" bij Diepenheim waar een heerlijk di ner geserveerd werd Al met al was het voor de dames een zeer geslaagde en gezellige dag. De dames van de afd. Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen besloten het seizoen met een puzzelrit die was uitgezet door de heren Jhr van Coeverden, Bal- tus en Janssen. Tydens de rit moesten de dames een aantal cijfers en letters „opspo ren" met behulp waarvan aan het eindpunt een woord moest worden gevormd. Mevr. Jansen- Bronsvoort scoorde het hoogste aantal punten en won de prachtige plant die als eerste prijs beschik baar was gesteld. De tweede prijs eveneens een mooie plant was voor mevr. Bieleman-Vasters en mevr. Stevens-Stegink kreeg als de grootste pechvogel een reep cho cola van gewicht. De heren- uitzetters werden door de presi dente mevr. Kroon-Pasman harte lijk bedankt en kregen voor hun werk een krentebrood Het bestuur van de afd. Dykerhoek wenst ieder een prachtige vakantie en graag tot ziens op de eerste byeenkomst in september. Aan de Chr. Huishoudschool te Rijssen zijn voor het eindexamen geslaagd: Joke Aanstoot. Gchreursweg 8, Joke Aanstoot. Diessenplasstraat, Gery Bolink, Anke Meyerink, Joke Nijkamp. Fokkelien Schuppert, Ina Scholman. Judith Stam, Erna Reterink, Ery van Leeuwen, Gerda Aanstoot, en Janny Overmeen. VERLOREN: Zwemabonnement; sleutelbos met blauwe hondepenning; zonnebril, metalen montuur; 2 pauwen; bruine portemonnaie, f3,- en giro pas; zilveren broche, vierkant mo del met witte steentjes; sleutel hanger met Zwitsers wapen en 3 sleutels; rode herenfiets met 3 ver snellingen; kater, gekastreerd, zwart met iets wit; Duitse dog. GEVONDEN: Sleutels; horloge; hoofddoek c.q sjaal; kinder-portemonnaie; plaa tje met naam Betsie. DEVENTER Voor de week van donderdag 29 juni t.m. woensdag 5 juli 1978. Boottocht Rederij Scheers zo. 2 juli 14.30 u. Deventer-Gorssel. Di. 4 juli 10 u. Deventer-Lochem. Wo. 5 juli 9 u Deventer-Doesburg-Arnhem. Inl. VW of Rederij Scheers, tel. 1 59 14. 1 32 54 LUXOR 1, Brink 20, tel. 1 86 62 Weekfilm do. 29 juni. t.m. wo. 5 juli: Twee door het dolle heen - 2e week (al.). Nachtvoorstelling vr. 30 juni: Vrouwengevangenis (16 jr.). Matinee zo. 1, wo. 5 juni 14 u.: De gelaarsde kat als sheriff (a.l,). Aanvangstijden weekfilm; werkd. 20 u., za. 18.30 en 21.00 u., zo. 16, 18.30 ert21 u. LUXOR 2, Roggestraat 3-5, tel, 1 86 62 Weekfilm do. 29 juni t.m. wo. 5 juli: La vie devant soi. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 15, za. 18.45 en 21.15, zo. 15.18.45 en 21.15 u. CINEMA, Lange Bisschop straat 69, tel. 111 00 Weekfilm do. 29 juni t.m. wo. 5 juli: De reddertjes (a.l.). Matinee zie weekfilm. Nachtvoorstelling vr 23, za. 24 u.: Monty Python (16 jr.). Aanvangstijden weekfilm: do. en vr 20u.,za. 14,18 45 en 21.15,zo. 14, 16,18.45 en 21.15 u., ma. t.m. wo. 14 en 20 u. KUNST RONDOM, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 1 35 06 t.m. 1 juli Molenbouw, o m litho's door Anton Sipman. Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 u. en 19-21 u.. za. 10-17 u., 4 t.m. 22 juli Werk van Pieter Boksman. GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 2 18 15. Schilderijen, beeldhouwwerken, grafiek, keramiek 1850-heden Geopend: wo. t.m. za. 10-17, zo. 14- 17 u. ALBERT SCHWEITZER CEN TRUM, Brink 89, tel. 1 96 75 Geopend: di. t.m. vr. 9-12 en 14-17, za. 13-16. Tentoonstelling over le ven en werk van Schweitzer. MUSEUM DE WAAG, Brink 57, tel. 1 45 56. 450 jaar de waag MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55, tel. 1 45 56. Oude Ganzenborden. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenberg straat 9, tel. 1 97 39. Old-timers op rails. Musea ge opend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17, zo. 14-17 u. KUNSTUITLEEN, Grote Poot 19, tel. 1 18 48. Geopend: di. t.m. vr. 14-18, do. ook 19-21, za. 10-12.30 en 14-17 u. CHEZ ANTOINETTE, Rogge straat 12, tel. 1 66 30 Bert Groenewoudt cn Hans Spaans, schilderijen. Geopend: di. t.m. zo. 21.30-3 u. Bernd Bevers, pentekeningen; Jan Hendrik Polhuys, houtdraaiwerk. R. VARINGS KUNSTKABINET, Korte Assenstraat 5 Geopend: vr. en za. 13.30-17 u. HET EI VAN COLUMBUS, Pol straat 76, tel. 1 23 11 Geopend: dgl. 21-1. wo. en za. ook 14-17 'T HOEKHUIS, Brink 38, tel. 1 32 50 Foto's van Oud Deventer. Geopend: ma. t.m vr 12-15 en 17- 24. za. en zo. 17-24 u MUZIEK IN EN OM DE GROTE KERK Vrij. 30 juni marktconcert door or ganist Gys van Schoonhoven; za. 1 juli 19 u. Lezing over De Beiaard door Jo Haazen in de Bouwkundige Vereniging, Klooster lg Aanslui tend beiaardconcert door Jo Haa zen. Aanvang 20.30 u. LEBUINUSTOREN, Grote Kerk hof 3 juli t.m. 19 augustus Gelegenheid tot beklimming van de toren: ma. t.m. vr. 10-12 en 14-16, za. 14-16 u. BOLWERKSMOLEN, Bolwerk- sweg 8, tel. 15 04 Geopend voor bezichtiging: di. en za. 10-17. VOLKSSTERRENWACHT BUS- SLOO, Bussloselaan 4, tel. 05716- 577 Vrijdag 30 juni vanaf 20 u, Kyk- In-Kyk-Avond. DEVENTER SPORTHAL, Rube- nsstraat Za. 1 Juli 10-17 u. Sporttoernooi St. Maschi. DEVENTER REN- EN TOERIS TENVERENIGING „DE ZWALU WEN": Inl. W. Bekking, tel. 2 12 47. Elke zaterdag fietstoertocht start 8.30 vanaf Clubhuis DKC Hellas, Rielerenk. POSTILJON MOTEL DEVENTER, Deventerweg 121, tel. 2 40 22. Elke zo.mlddag 12-16 u. Pannekoe- kenmiddag. IJSELHOTEL, Worp 2, tel. 1 35 20 Elke zondagmiddag 14-17 u. Pan- nekoekenrrüddag. IVN-WANDELTOCHT INDUS TRIETERREIN KLOOSTER- LANDEN Zo. 2 juli vertrek 14 u vanaf Han zeweg hoek Snippelingsdyk.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5