Volvo verhoogt productie SBH TO Binnenkort uniforme ofleveringskosten voor automobielen Citroën Visa, techniek van Peugeot, aangekleed door Citroën rii-imnressifi 1 Dai hat su C har mant rij-impressie Skoda Estelle Het comfort gemeten allerlei Een tip van de sluier opgelicht i xm liiÉliS 50.000 Porsches-924 Ford gaat meer kunststof verwerken Toeneming diesels in Duitsland verwacht Autoverkoop naar 12 miljoen m 1985 De R.A.I. en Bovag heb ben overeenstemming be reikt over het invoeren van uniforme afleverings- kosten voor personenauto's. Dit houdt in, dat per merk en model gelijke afleve- ringskosten zullen worden berekend. Voor een zelfde type auto zal de consument dus in geheel Nederland een zelfde totaalbedrag aan deze kosten gaan betalen. De kosten zullen in het vervolg in de prijslijsten worden vermeld. Het begrip afleveringskos- ten zal uitsluitend de vol gende elementen omvatten: transportkosten; rijklaar maken; kentekenplaten en NL- transfer; legeskosten kenteken deel III. Daarnaast kunnen afzon derlijk in rekening worden gebracht de speciale roest- werende behandeling (voor zover niet in de catalogus prijs begrepen, en door de klant besteld) alsmede de kosten van de benzine. De post rijklaar maken omvat de kosten die de dealer maakt om de auto gereed te maken voor het in ge bruik nemen door de koper. Het staat de importeurs vrij te werken met zg. „rij klaar prijzen". Deze prijzen vormen dan de som van de catalogusprijs, de vastge stelde afleveringskosten, de ML-behandeling (indien van toepassing) en de brandstof. Ten einde te vermijden dat over deze laatste drie pos ten bijzondere verbruiksbe lasting is verschuldigd, zul len ze ook bij het hanteren van „rijklaar prijzen" af zonderlijk op de factuur worden vermeld. De regeling voor de uni forme afleveringskosten is op de ledenvergadering van de R.A.I. van 7 juni vastge steld, na voorafgaand over leg met de Bovag. De rege ling zal in de komende maanden by de verschil lende importeurs, na over leg met hun dealers, wor den doorgevoerd. - w„.vi ml I II .1111 UI VVUlU 1 V; v'-. VIII IIUI1 wil II i P'v/"/ IIHI ii in ui Met de publiciteit rond de technisch en uiterlijk fraaie Daihatsu Charade heeft dit nieuwe Japanse merk al enige bekendheid gekregen. De op bouw van het dcalcrnct,' nu al 64 dealers, is zover dat de verkoop op gang kan gaan komen. Nog niet met de Cha rade maar wel met de Char mant. Deze auto is in grote lijnen een afspiegeling van de oudere Toyota Corolla, waar bij vooral de techniek een grote overeenkomst vertoont. Het uiterlijk, ook met Toyota trekjes, doet toch anders aan. Vooral het voorfront en de achterkant hebben een geheel eigen gezicht, waarbij beide ui terlijke facetten in onze ogen een fraaie lijn bezitten. Verder oogt de auto helemaal smaak vol en is de afwerking uitste kend. Met een wielbasis van 2.33 m. is deze auto identiek aan de Toyota Corolla 1200. Dat is niet verwonderlijk omdat Dai hatsu met technische steun van Toyota dit model opgezet heeft. Ook motorisch heeft men uit de Toyota keuken ge put. De 1400 motor vond z'n oorsprong in deze fabriek. De technische opbouw is vrij con ventioneel. Voor het Mc. Pher- son veersysteem, achter blad veren. Rondom telescopische schokbrekers, waarbij deze voor in de veerpoot ingebouwd zitten. De wegligging is vrij neutraal, waarbij opgemerkt kan worden dat bij toene mende snelheid de besturing wat vager wordt. De 1400 cc. motor geeft behoorlijke presta ties. Op de lange weg is een snelheid van ruim 120 125 km. gemakkelijk haalbaar. Het verbruik hebben we niet exact gemeten, maar in doorsnee komt de Japanner vrij zuinig uit. De remmen bestaan uit schijfremmen voor en trommels achter. Het bekrachtigde sys teem is goed doseerbaar. Schakelen gaat bizonder licht en exact. Op dat punt scoren Japanse auto's over het alge meen erg goed. Ook de ver houdingen in de overbrenging van de vier voorwaartse ver snellingen zijn goed. Dan komen we nog even op het punt compleetheid. Aan al les is gedacht. Het instrumen tarium omvat drie meters, die vele functies weergeven. In het midden een paneel voor de ventilatie- en verwarmings handles met daarboven een standaard gemonteerde radio. Op de voorstoelen hoofdsteu nen. De zit is behoorlijk. Een redelijke steun in de rug. Ach terin gaat het wat krapper toe. Wil men goed zitten dan die nen de voorstoelen wat naar voren geschoven te worden, hetgeen met de rechter stoel beter kan dan met de be stuurderszetel. Zo valt er over deze charmante Charmant nog wel meer te vertellen, maar dat gebeurt bij een langere kennismaking. Recentelijk liet Citroën d.m.v. een persbericht weten dat op de Parijse autotentoon stelling in oktober een nieuw model geïntroduceerd zal worden. Het bericht geeft erg weinig houvast en vertelt dat het nieuwe model tussen de 2 CV, de Dyane, de LN en de GS'en zal komen te liggen. Dat lijkt een te ruim gekozen scala van toekomstige moge lijkheden, omdat vanwege de fiscale vermogens van 4 en 5 CV het uitvoeringen worden tussen de LN en de GS. Het wordt een 5-deurs auto met voorwielaandrijving, erg compact van bouw, waarbij de lengte minder dan 3.70 m zal belopen. Een ruim interieur en een gemakkelijke toegankelijk heid. Rond deze voorwaarden heeft Citroën een aërodynami sche carrosserie gemaakt met een naar de foto te beoordelen vlotte lijn, waarbij het uitzicht naar voren door de aflopende motorkap heel goed zal zijn. Het voorfront met de bumpers van polypropyleen vormen één geheel en geven mee bij lichte aanrijdingen. Een neerklapbare achterbank en de 5e deur ma ken de Visa tot een auto met vele praktische gebruiksmoge lijkheden. De auto zal leverbaar worden in twee versies. De cilinderin houd komt overeen met een Frans fiscaal vermogen van 4 en 5 CV. Daarnaast 3 uitvoe ringen, de 4 CV Spécial en Club en de 5 CV Super. In eerste instantie zou men er van uit kunnen gaan dat de basis, het technische concept, veel overeenkomst vertoont met de GS. Maar bij wat meer filosofie komt men uit op het concept van de Peugeot 104. De Citroën LN is een Peugeot 104 Coupé met 2-cilinder 602 cc motor. Dat is de 4 CV ba sis. De 5 CV zal niets minder zijn dan de 4-cilinder Peugeot 104 met een Citroèn body. De 2-cilinder zal maximaal 700 800 cc. inhoud gaan meten (4 CV) en de 4-cilinder de 954 cc Peugeot motor. De verbruikscijfers zullen rond de 1 op 16 1 op 17 be dragen. Dit bij snelheden van ongeveer 90 km. per uur. We hebben niet zo lang hoeven te denken om van de nieuwe Visa een technisch profiel te kun nen schetsen. Dat we met deze visie waarschijnlijk de plank niet ver misslaan putten we uit de laatste alinea van het persbericht. Hierin wordt let- terlijk geschreven: Het originele ontwerp van deze modellen, dat in verschil lende versies en uitvoeringen wordt gebracht, is een voor beeld van wat door een ont werpafdeling tot stand kan worden gebracht: een afdeling die zich voortdurend bezig houdt met het tot uitdrukking brengen van de eigen persoon lijkheid van een merk, door van de hulpbronnen van een belangrijke industriële groep gebruik te maken. Nu dat is de samenwerking met Peugeot en de motorische versie die voor enkele jaren ontwikkeld werd in de moto- renfabriek te Douvrain, waar Peugeot, Renault en Volvo in deelnemen. Gedurende 1978 zal Volvo de produktie van personenwagens met ongeveer 13% verhogen. Deze verhoging is noodzakelijk door de toegenomen verkoop van Volvo's in de exportmark ten. Om in staat te zijn de produktie op een hoger niveau te brengen zal Volvo het per soneelsbestand in de produk- tieve sektor met 500 man uit breiden. Het grootste aantal wordt te werk gesteld in de Volvo Torslanda fabriek in Gothenburg (350). Gedurende 1978 zal Volvo de produktie van personenwagens met ongeveer 13% opvoeren tot ongeveer 260.000 stuks Haakan Frisinger, hoofd van Volvo personenwagens ver klaart dat deze stijging veroor zaakt wordt door het feit, dat de verkopen van Volvo perso nenwagens buiten Zweden, de terugval van de verkoop op de Zweedse markt, meer dan vol doende hebben gecompenseerd. De produktie van de Volvo 240/260 serie wordt met 13% verhoogd. De produktie van de Volvo 66 en de Volvo 343 zal in 1978 17% hoger liggen dan in 1977. De grootste toename in de produktie betreft de Volvo 343 (60% meer dan vorig jaar). De Torslanda fabriek - waar de Volvo 240/260 serie wordt gebouwd - heeft al eerder dit jaar de produktie verhoogd. Dit gebeurde midden maart en leverde 200 nieuwe arbeids plaatsen op. Dit betekent dat de Torslanda fabriek de voor naamste bijdrage levert aan de 500 nieuwe arbeidsplaatsen. Ongeveer 85% van de wagens die in de Torslanda fabriek worden geproduceerd, is be stemd voor de export. In vroeger tijden kon men zelfs met de hoed op een postkoets Instappen. Nu moet men zich aanzienlijk verklei nen om een auto in te kunnen. Omdat het autorijden zittend gebeurt is het onzin een voer tuig met stahoogte te constru eren. Niet de lengtemaat is bepalend, maar de comfort- maat, menen Volkswagen-con structeurs. Deze comfortmaat is de lijn vanaf gaspedaal tot aan de rugleuning van de achterbank. Om te kunnen begrijpen dat deze maat veel met het comfort te maken heeft is enig inzicht in de autotechniek no dig. Belangrijk is de wielbasis en de afstand tussen voor- en achterwielen. Tezamen met de spoorbreedte zijn dit de basis maten van de auto. Wielbasis kost geld, wordt vaak gezegd, want tussen de vier wielen moet solide en daardoor duur gebouwd worden. Wat daar buiten overheen steekt heeft voor de stabiliteit weinig bete kenis. Als de wielbasis een maal vaststaat dan is het be langrijk deze ruimte optimaal voor de inzittenden te benut ten. Het best geveerde deel van de auto bevindt zich tus sen de assen. Delen die weinig last ondervinden van stoten zoals motor, brandstoftank en bagage kunnen het beste in de buurt van de assen of irt het overhangende gedeelte worden geplaatst. Comfort in de auto betekent ook dat men zijn ledematen af en toe moet kunnen uitstrek ken. Hiervoor is in het bijzon der de beenruimte van belang, vooral voor de achterpassa giers. Het is zinloos om de beenruimte optisch groter te maken door de zittingen te verkorten. De passagier zit minder prettig en heeft nog geen ruimte voor zijn ledema ten. Ook vergroting van de beenruimte achter door ver- stelmogelijkheid verstelmoge- lykheied van de voorstoelen te verminderen, is een schijnop lossing. De comfortmaat wordt door dit handigheidje beïn vloed. Op het punt wegligging, waaronder in belangrijke mate het punt stuurkarakteristiek valt, scoorde Skoda geen hoge ogen meer. Dat komt omdat men vasthoudt aan het con cept achterwielaandrijving met de motor achterin en pendelassen. Andere merken die dit toepasten zijn in de loop der jaren overgegaan op andere constructies. De motor achterin is een aflopende zaak. Maar zolang er nog super VW-Gof 180.80 cm -Wielbasis 2.40 m Lengte 3.73 m Audi 100 Wielbasis 2 68 m - Wielbasis 2 68 m - Lengte 4 68 m - sportwagens gebouwd worden met de krachtbron achterin, kan men de Skoda niet als erg ouderwets of onacceptabel kwalificeren. Skoda heeft de ophanging achter alleen niet aangepast. Realiteit is het nu eenmaal dat deze fabriek aan een uit vele jaren gevolgde technische constructie vasthoudt en daar bij komt dat de productie van deze Tsjechische fabriek toch vlot verkocht wordt. Veel meer in aantallen in de Oostblok landen dan in onze Westerse auto-maatschappij. Toch ver vult deze auto voor velen, vanwege de robuustheid en de gunstige aanschaffingsprijs, een stuk plezier en onafhankelijk heid. Redelijk ruim voor een gezin, behoorlijk veel bagage ruimte, zuinig in gebruik en zeker niet oncomfortabel. Nu wordt er een technische verandering doorgevoerd waarmede op één slag de weg ligging is verbeterd. De vering werd gewijzigd door de schroefveren bijna 3 cm in te korten. Daarnaast werden spe ciale dubbelwerkende schok brekers gemonteerd en zijn de wielen een maat verkleind. Staalgordelradiaalbanden in de maat 165 SR 13 zitten nu om de 13 inch velgen. De auto staat enkele cm lager bij de grond, hetgeen de meest opval lende uiterlijke eigenschap is. Deze modificaties werden door de Engelse importeur gereali seerd en nu overgenomen door Englebert als Nederlandse Skoda vertegenwoordiger. De voorraad auto's wordt op deze wijze gemodificeerd en de volgende series om de West- Europese markt komen kant en klaar met deze veranderin gen van de fabriek. De rech- tuit>stabiliteit is verbeterd, het overstuur karakter is terugge drongen en de vering is er ze ker niet minder op geworden. Technische veranderingen ver- Na een produktleperiode van slechts 26 maanden is op 24 april de 50.000ste Porsche 924 van de band gelopen. Hiermee is de 924 de meest verkochte sportwagen die ooit door Por sche werd ontwikkeld. Op het ogenblik worden 100 van deze sportwagens per dag gebouwd. Om te voldoen aan de Ame rikaanse voorschriften op het gebied van benzineverbruik, zal ook Frod steeds lichtere auto's gaan produceren. Een van de methoden om dit te bereiken is het aandeel van de kunst stof in de auto te vergroten. In 1977 bevatte de gemiddelde Amerikaanse Ford personenauto ongeveer 80 kg kunststof. In 1981 zal dit zijn gestegen tot 100 kg en tegen 1985 tot tus sen 140 en 175 kg. De alge mene regel is dat voor ieder kg kunststof, die in de auto wordt verwerkt, het gewicht van het voertuig ongeveer 1 kg daalt. Dit zou kunnen beteke nen dat tussen 1977 en 1985 het gewicht van de gemiddelde auto met meer dan 50 kg om laag gaat. Naar verwachting zal de gemiddelde Ameri kaanse Ford in 1985 ongeveer 1500 kg wegen. Bij de 1977- modellen was dat nog 2000 kg. Een andere methode om het gewicht terug te dringen is ui teraard het bouwen van ge middeld kleinere auto's. Ook in de Bondsrepubliek - waar het prijsverschil tussen benzine en dieselolie zeer ge ring is - neemt de populariteit van de personenauto met die selmotor steeds toe. De hogere prijs van de diesel is echter een rem op de verkoop. Vol gens een onderzoek van Aral zou 12% van alle automobilis ten een diesel willen aanschaf fen. Als voordelen noemt men- geringer brandstofverbruik, langere levensduur, hoge in- ruilwaarde. Aral verwacht dat in 1985 tien procent van het Duitse personenautopark uit auto's met dieselmotor zal be staan. Hugh Cownie, economi sche adviseur van de SMMT, de Britse organisatie van de auto-industrie, verwacht dat de verkoop van personenauto's in West-Europa in 1985 12 miljoen stuks zal bedragen. Van deze 12 miljoen zullen er 9 miljoen in de EEG-landen worden ver kocht en 2 miljoen in Groot- Brittannië. Dit jaar verwacht men daar een verkoop van on geveer 1,6 miljoen personen auto's. eisen een nieuwe type-goed keuring door de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Deze is inmiddels verleend. Deze technische gewijzigde Skoda gaat Estelle heten. De Super Estelle daarentegen heeft nog een aantal uiterlijke extra's als een vinyldak, strips langs de zijflanken, aluminium wielen en achterruitverwar ming. Ook de Skoda 110 R coupé is van technische wijzi gingen voorzien.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13