Zorg op tijd voor vernieuwing rijbewijs Eerste examenaanvragen ruim 8.6 procent omhoog WACHT MET PILSJE TOT HET EINDPUNT Caravan in orde? Malei ii verkeer meest gevaarlijke manoeuvre pak toch de fiets! Ouderen in kei verkeer ALTIJD GORDEL OM TIPS Postbus 16000: vleesvraagbaak Enige maanden tevoren geneeskundige verklaring MEISIM!! JE MET (fiT) Rekening Courant Systeem Chef in Twente HOLTENS NIEUWSBLAD - PAG. rJ i j Wiss Vooral de laatste maanden is het weer talrijke malen gebeurd, dat iemand te laat tot de ontdekking kwam, dat zijn rijbewijs niet geldig meer was. Zoals men weet is een rijbewijs vijf jaar na datum van afgifte geldig, waarna men dan nog één jaar de gelegenheid heeft het te laten vernieu wen. Is dat laatste jaar eveneens verstreken, dan helpt niets meer en is opnieuw examen doen en hiervoor slagen het enige middel om weer een geldig rijbewijs te verkrijgen., aldus het CBR. Er kan niet genoeg op worden ge wezen goed te letten op de datum, waarop het rijbewijs zijn geldigheid verliest; deze datum staat nota- bene op het rijbewijs aangegeven. Veel voorkomende verhuizingen van rijbewijshouders maken het onverstandig te veel te leunen op het waarschuwingsbericht van de z.g.n. bemiddelingsbureaus. Om dat deze bureaus doorgaans van verhuizingen niet op de hoogte worden gehouden, blijft het waar schuwingsbericht in die gevallen achterwege Geert adressen. Ook aan het CBR heeft men wel eens gevraagd voor een waarschu wing te zorgen, maar mede in ver band met de vele verhuizingen is het CBR niet in staat aan dit ver zoek te voldoen. Vooral zij. die op 18- of 19-jarige leeftijd in het bezit van het rijbewijs komen, wonen na Op 1 april 1978 is het nieuwe sys teem voor het betalen van exame naanvragen, het Rekening Cou rant Systeem, in werking getreden. Hoewel het nog wat vroeg is om de finitief te stellen, dat het systeem geslaagd is. kan wel worden ge zegd, dat de start zeer voorspoedig is verlopen Na ontvangst van de eerste zending voorbewerkte stor- tingskaarten en de eerste weekver- antwoordingen hebben ongeveer 130 rijschoolhouders telefonisch contact met ons opgenomen om nadere opheldering over een aantal zaken te krijgen Van onze kant hebben wij deze contacten als nut tig en prettig ervaren en wij zouden het alleen maar toejuichen als u bij onduidelijkhedden of problemen even contact met ons wilt opnemen (tel. 070-94 93 70 toestel 121) Op grond van de telefonische reacties en de betalingen, die wij nu ont vangen, vermelden wij nog enkele punten, die uw aandacht verdie nen: 1. Alsu gewend waste betalen per overschrijving van uw eigen giro-rekening blijft u dat dan doen. Het is de eenvoudigste manier van betalen. 2. De voorbewerkte stor- tingskaarten moet u gebruiken als u op het postkantoor wilt gaan storten. 3, Als u gewend bent per bank te betalen vraag dan aan de bank of u de voorbewerkte stor- tingskaart kunt gebruiken als be talingsopdracht. (Een aantal ban ken accepteert deze kaarten al.) 4. Hoe u ook betaalt, u hoeft niet meer per geleidebiljet te betalen. Of u nu overschrijft per giro of bank of stort, u kunt 1 betaling doen voor alle gelijktijdig ingezonden gelei- debiljetten. De geleidebiljetnum- mers hoeft u niet meer te vermel den. 5. Vermeldt u echter wel uw rfjschoolregistratienummer op het betalingsbewijs - gebruik daarvoor uw stempel. Het rijschoolregistra tienummer bestaat uit 4 cijfers en 1 letter. De eerste 2 cijfers van het stempel is slechts de kringaandui ding. "ijf jaar meestal niet meer op het zelfde adres Het lijkt vast te staan dat gedurende de looptijd van vijf jaar niet minder dan 40 procent van de rijbewijshouders verhuist. Zou myn er nu op vertrouwen, dat het CBR tijdig een waarschuwing zou Sturen, dan zou dat ook in alle ge vallen moeten gebeuren en dat is een eis. waaraan het CBR onmoge lijk kan voldoen. Wacht niet te lang Nu we het toch over vernieuwing van het rijbewijs hebben: wacht hier nooit te lang mee! Men weet, dat men het CBR hiervoor alleen nodig heeft ter verkrijging van de geneeskundige Verklaring. Geeft de ingezonden Eigen Verklaring een reden tot een nader onderzoek, dan kan men deze Geneeskundige Verklaring reeds na circa 10 dagen in huis hebben. Geeft de Eigen Verklaring echter wèl een reden tot een nader onderzoek, waaruit dik wijls een verwijzing naar een spe cialist volgt, dan kan deze termijn van lOdagenmoeilijkgehandhaafd worden. Een langere behandelings termijn volgt dan automatisch. Dit alles kost dus meer tijd, Is men nu aan de late kant met het inzenden van de Eigen Verklaring, dan zou men hierdoor zelfs wel eens de geldigheid van zijn rijbewijs kun nen verspelen. Daarom is hetin alle gevallen aan te bevelen nimmer te lang te wachten met het inzenden van de Eigen Verklaring. Doe dit tijdig en eventueel zelfs reeds enige maanden voordat het rijbewijs zijn geldigheid verliest. Daarmee zit men dan aan de veilige kant. De vorig jaar reeds geconstateerde groeiende belangstel ling voor het rijexamen, heeft zich in het eerste kwartaal van 1978 onverminderd voorgezet. In de eerste maanden van dit jaar werd ruim 8.6 procent eerste aanvragen meer ingediend dan in dezelfde periode van vorig jaar. Ook het totaal aantal examenaanvragen ging omhoog met ruim 4,4 procent. Verheugend was het daarbij te constateren dat ook de goedkeuringspercentages in deze periode behoorlijk stegen. In totaal werden in het eerste kwar taal van 1978 220.655 aanvragen (voor alle categorieën) ingediend. In dezelfde periode vorig jaar wa ren dat er 211.326, hetgeen een toe name van 9.329 aanvragen bete kent ofwel 4,4 procent. Opvallend is dat de vrouwen in dat totaalpakket met 52,01% (114.773) hun domine rende rol weer hebben vergroot ön 1977 eisten zij met51,77%of 109.405 aanvragen ook al de meerderheid. In totaal werden tot eind maar 88.333 eerste aanvragen bij het CBR ingediend. Vorig jaar waren dat er ..slechts" 81.287, zodat van Beiers bier. Italiaanse chianti. Spaanse sangria, Franse wijn en Engels ale. Of gewoon een paar pilsjes op de camping op de Veluwe. We kennen het beeld wel. Als we op vakantie zijn. moeten we, al is het maar een keer, de plaatselijke drankjes geproefd hebben. 's Zomers zijn we misschien wat onbezorgder als het om alcohol gaat Maar we gaan in dat seizoen ook meer dan de rest van het jaar weg met de auto. En de combinatie van die twee zaken - drinken en rij den - gaat mis. Dat blijkt uit cijfers van verkeersongevallen waarbij al coholgebruik is geconstateerd. De pieken zitten al verscheidene jaren steeds rond de maanden juli en au gustus, als veel Nederlanders va kantie hebben en het er eens goed van nemen. Felle zonnestralen Hoe het lichaam alcohol verwerkt hangt af van iemands lichamelijke conditie, zoals het gebruik van me dicijnen, vermoeidheid, spanning, een lege maag. Een aantal van deze factoren speelt soms een rol bij de rit naar de vakantiebestemming over vaak overvolle wegen met fi les. lange wachttijden bij de grens overgangen. de kinderen die achte rin de auto wat hangerig en verve lend worden, en de felle zonnestra len die de auto in een oven doen veranderen. En vooral dat laatste doet de behoefte aan een lekker koel glas pils met de minuut groter worden. Wie rijdt er? Eindelijk is daar dan de Raststatte. Eindelijk! Maar, zo luidt het advies van Veilig Verkeer Nederland, neem dan een glas gezond vruch tensap en wacht met dat biertje tot de plaats van bestemming is be reikt. Zelfs één pilsje al kan de reac tiesnelheid van de verkeersdeel nemer doen afnemen. En gaat u 's avonds op stap, flaneren langs de boulevard, of die leuke wijk met al die gezellige clubs en cafeetjes in, spreek dan net als thuis af: „Wie rijdt er vanavond?" In veel landen zijn de straffen voor het rijden onder invloed veel zwaarder dan in Nederland en wordt soms zelfs ter plaatse uw rij bewijs ingenomen. Als u ook tijdens de vakantie uitkijkt met alcohol in het verkeer, is dat een stap op weg naar een echt prettige vakantie! Aan de vooravond van de ,n- ^tieperiode een aantal tips van Vei lig Verkeer Nederland. Laat de auto ruim tevoren een controlebeurt ondergaan. Eet verstandig onderweg. Dat verhoogt de veiligheid. Gebruik licht verteerbare spijzen. Eet niet te veel en niet te vet (veel en zwaar voedsel maakt loom en landerig). Neem de maximumsnelheden ook in het buitenland in acht. Zorg ervoor dat uw familie thuis uw vakantie-adres weet, alsmede het merk, de kleur en het kente kennummer van de auto. Inhalen kan tot de meest gevaar lijke manoeuvres in het verkeer worden gerekend, zegt Veilig Ver keer Nederland Hier volgen enkele regels om die manoeuvre goed te laten verlopen, ook straks tijdens de vakantierit. In spiegel kijken. Kijk voor u gaat inhalen via de (goed afgestelde) spiegels een paar keer naar dezelfde achterligger. Al leen zo kunt u zijn snelheid goed schatten Als blijkt dat hij steeds dichterbij komt. kan dat betekenen dat hij u gaat inhalen. Dan zelf maar even snelheid verminderen totdat hfj voorbij is. Kijk behalve in de spiegels ook opzij of er naast u iemand rijdt; tus sen binnen- en buitenspiegel in blijft immers vaak een „dode hoek" over. Tijdig laten zien Is de weg vrfj, dan pas richtin gaanwijzer aan en gaan inhalen In West-Duistland is het verplicht niet alleen het inhalen maar ook hetdaarna terugkeren naar de rechterrfjstrook aan te geven Kruip niet vlak achter uw voor ligger, maar ga tijdig naar links U krijgt dan eerder zicht op het weg gedeelte naast en voor de in te ha len auto. Bovendien kan de be stuurder van een in te halen „on doorzichtige" vrachtwagen u daardoor tijdig zien naderen in zijn linkerbuitenspiegel. Niet „snijden". Knipper niet met uw grote lichten als een tegenligger een krappe in haalmanoeuvre maakt. Gas weg nemen, bijremmen en zonodig zoe ken naar een uitwijkmogelijkheid is verstandiger. Ontsteek de dimlichten bij min der goed zicht (regen, schemer), waardoor uw auto beter zichtbaar is. Ga na het inhalen pas naar rechts als u de voorkant van de inge haalde auto in de binnenspiegel kunt zien. Dan „snijdt" u niet. Geef ze de ruimte. Haal (brom)fietsen nooit rake lings in. Geef ook motorfietsen en scooters voldoende ruimte als u ze inhaalt door van rijstrook te wisse len Als u wordtingehaald dan in geen geval het gaspedaal dieper indruk ken om die ander voor te blijven. Geef hem de kans voorbij te gaan; wijk zonodig iets naar rechts uit of neem gas terug. Haal bij twijfel nooit in. Veel Nederlanders trekken er zo- meteen met de caravan op uit naar hun vakantiebestemming in binnen- of buitenland Eén van de voorwaarden voor veilig caravan- nen is, dat het mobiele vakantie huisje technisch in orde is. De auto waarmee een caravan wordt ge trokken moet bij voorkeur tweem aal het gewicht van de caravan hebben. Dat is veilig. Het motor vermogen moet zo groot zijn, dat bij een niet te hoog toerental vol doende trekkracht en snelheid worden ontwikkeld. Gaat een afda ling te snel, rem dan af en toe kort en krachtig. Houd uw voet niet constant op het rempedaal. Over de belading het volgendeAls de trekauto de motor achterin heeft, dan de voorste bagageruimte voldoende belasten; bij voorin ge plaatste motor moet de kofferbak leeg blijven. De caravan zoveel mo gelijk boven de as beladen. Zorg bij volledige belading voor een juiste afstelling van de koplampen. Om dat met een caravan niet sneller mag worden gereden dan 80 km. (met meerassige caravans 60 km.) kan zich gemakkelijk een file ach ter de combinatie vormen. Stop af en toe op een parkeerplaats om zo'n file te laten voorbijrijden. Haal zo min mogelijk in met uw „trein". Als u met 80 km, per uur een voor ligger inhaalt die 60 km. rijdt, hebt u daar enkele honderden meters voor nodig. Bij het inhalen kan gauw een fout worden gemaakt. Tien tegen een dat het verkeerd afloopt als er eigenlijk te weinig ruimte is om in te halen, onvol doende gelet wordt op het achteropkomende verkeer, geen afstand wordt gehouden, de ingehaalde wordt verrast, de afstand en de snelheid van de tegenligger verkeerd worden geschat en als er na het inhalen te snel naar rechts wordt gegaan, waarbij de kans groot is dat de macht over het stuur wordt verloren. Er is een Werkgroep Verkeerspro blemen en-deelname van Bejaar den. Woensdag 14 juni a.s. werd deze geïnstalleerd door de heer A.J. Gijsbers, voorzitter van de In terdepartementale Stuurgroep Bejaardenbeleid. De werkgroep gaat zich bezighouden met het probleem van de "bijzondere kwetsbaarheid van ouderen in het verkeer. Bij het zoeken van oplos singen wil men de bejaarden en hun organisaties zelf betrekken en bovendien proberen hen tot actie te brengen voor een veiliger deel name van ouderen aan het ver keer. Ook zal men door middel van voorlichtring en concrete sugge sties trachten meer aandacht in de gehele samenleving te wekken voor dit vraagstuk en daarin ver betering te brengen. een behoorlijke stijging (8.67%kan worden gesproken. Bij de mannen steeg het aantal van 44.824 (in 1977) tot48.116 (is 4,91%). Bij de vrouwen was de toename nog spectaculair der: van 36.463 in 1977 tot 40,217 over de eerste drie maanden van 1978, hetgeen neerkomt op een stij ging met 10,3% Stof tot nadenken Wie had een dergelijke toename kunnen voorspellen? Toch was het CBR wel op een en ander voorbe reid. Er werden voor dit eerste kwartaal niet minder dan 220.557 examens ingedeeld bij de dames en heren examinatoren, zodat bij een gelijkblijvend aantal aanvragen (t.o.v. 1977) de doorlooptijd verder had kunnen worden verkort. Die capaciteit bleek echter maar juist voldoende om het toaal aantal bin nengekomen aanvragen te verwer ken. Bijzonder jammer daarom is De hoeksteen van onze hoofdmaal tijd wordt vrijwel dagelijks ge vormd door het vleesgerecht. En als er één onderdeel van het menu is dat nooit verveelt, dan is dat toch wel vlees. Daarmee kunt u werke lijk alle kanten uit en uw slager staat voor u klaar met advies en informatie over de verschillende vleessoorten en hun bereidingswij ze. Behalve de slager en zijn vak kennis staan nog anderen garant voor de kwaliteit van het vlees dat u dagelijks, in diverse variaties op tafel brengt. Daar is om te begin nen de Veewet, die waakt over de gezondheid en behoorlijke levens omstandigheden van het vee. Daarnaast is er de Vleeskeurings dienst. die het vlees aan een voort durende controle onderwerpt en tenslotte .de Warenwet, die dit voe dingsmiddel begeleidt in het be lang van de volksgezondheid en de te betrachten hygiëne. Wilt u eens meer weten over rund vlees, of over varkensvlees of vleeswaren in het algemeen, schrijf dan een briefkaart aan: Voorlich tingsbureau Vlees, Postbus 16000, Den Haag met daarop uw vraag Dat bureau heeft ook talrijke re- ceptentips voor u. het dat slechts 216.300 examens (vorig jaar 210.915) in deze periode konden worden afgenomen. In 4257 gevallen moest de kandidaat om de een of andere reden „in verzuim" worden gesteld! Dat betekent dat 9 a 10 examinatoren dit kwartaal da gelijks werkeloos moesten toezien. Gedacht wordt aan een intern on derzoek om op een of andere wijze deze tijd toch produktief te maken. Meer aanvragen De verklaring voor dat grote aantal extra (vooral eerste) aanvragen moet o.i. gezocht worden in het feit dat het CBR er vorig jaar toch in is geslaags de looptijden (de periode tussen inzending van de aanvraag en de dag van het examen terug te dringen. Daardoor kregen de rij scholen weer meer ruimte voor het in opleiding nemen van nieuwe leerlingen, waarvoor men dit jaar de examenaanvraag indiende. Dat terugdringen van de looptijden kwam deels door de indiensttre ding van 32 examinatoren, deels ook door het hogere goedkeurings percentage (minimaal 0,6% bij het BE-examen) en het vele overwerk dat door het examinatorenkorps werd verricht. Ook kan het zijn dat langzamer hand de invloed van de vorig jaar effectief in werking getreden Wet Tijonderricht motorrijtuigen merk baar wordt. Goed opgeleide exa menkandidaten hebben nu een maal meer kans van slagen. Betere resultaten Opmerkelijk is in ieder geval de sterke stijging van bijna alle goed keuringspercentages in de eerste drie maanden van dit jaar. Zo slaagde voor het BE-examen ruim 33% van de 199.312. Over het hele jaar 1977 lag dat percentage op 30,9% Van de 73.588 eerste aanvra gers in deze categorie slaagde 25,4% voor zowel het praktisch als theoretisch examen de EERSTE KEER (in 1977 22,7%). Trouwens van het totaal aantal BE- kandidaten haalde 35,93% (in 1977: 33,9%) voldoende voor het prakti sche gedeelte, terwijl 69,8% (vorig jaar 67,2%) het theoretische deel voldoende maakte. Kijken we naar het totaal aantal afgenomen exa mens dan zijn die betere resultaten daar ook merkbaar. Van de in to taal afgenomen 216.300 examens (in alle categorieën dus) slaagde. 38.22% (was 36,4%) voor het prak tisch gedeelte en 69,8% (was 67,3%) voor het theoretische deel. Voor beide onderdelen tezamen haalde 34.8% (in 1977 32,8%) voldoende. Beperken we ons tot de eerste examen-aanvragen in alle catego rieën dan constateren we dat 28,5% van de 83.311 aanvragers het exa-, men de eerste keer met succes af legde. In 1977 kwam dat percen- tage uit op 26,6. Er zijn nog steeds landen in Europa waar het dragen van de autogordel niet verplicht is. Maar wil dat dan ook zegen dat je ze daar niet hoeft om te doen? Het voor de hand liggende antwoord luidt uiteraard: Nee! Veilig verkeer Nederland wijst er op, dat autogordels bij de huidige stand van de techniek gezien kun nen worden als het meest effectieve beschermingsmiddel voor be stuurders en passagiers van auto's bij een verkeersongeval. Daarom is het dringende advies: Draag de gordel ook tijdens de vakantierit altijd, overal en zo strak mogelijk. Een gordel die losjes gedragen wordt biedt geen beveiliging. Inte gendeel, bij een botsing kan men onnodig letsel oplopen, bijv. door onderuit schieten. Ook autogor dels binnen de bebouwde kom no dig? Inderdaad. Want een gegeven is dat bij een botsing met „stads- snelheid" (ongeveer 30 km per uur) de inzittenden van een auto de kans lopen zwaar gewond of ge dood te worden als ze geen gordel om hebben. Met ingeng van 1 juli a.s. wordt de heer F. Bolté te Rijssen aangesteld als chef-examinator voor de krin gen 23 (Almelo), 24 (Hengelo) en 25 (Enschede.) De heer Bolté was voorheen examinator in de kringen 34 (Alkmaar) en 33 (Zaandam). Met de benoeming van de heer Bolté, die in urgente gevallen kan optre den namens de rayon-inspecteur, is het aantal chefs-examinator op elf gebracht. Ouderen - zo is getoond - zijn erg kwetsbaar in de toenemende ver keersdrukte. In steden met meer dan 200.000 inwoners bijvoorbeeld blijken 70 procent van de dodelijk verongelukte voetgangers 60 jaar en ouder te zijn. Maar ook onder de fietsers en bromfietsers die veron gelukken bevinden zich er veel ou deren. Over enige tijd zal er naast de Werkgroep Verkeersproblemen en - deelname van Bejaarden een soortgelijke werkgroep komen voor gehandicapten, in te stellen door de Interdepartementale Stuur groep Revalidatiebeleid. Omdat de problemen van gehandicapten en bejaarden in het verkeer veel raak punten met elkaar hebben, zal er ook een nauwe samenwerking tus sen beide werkgroepen komen. Het secretariaat van de Werkgroep Verkeersproblemen en - deelname van Bejaarden is gevestigd bij het ministerie van CRM. postbus 5406. 2280 HK Rijswijk, tel. 070- 94 92 33/94 93 93 Naast de gebruikelijke periodieke bijeenkomsten met de Commissie van Overleg Autorijscholen is het vorig jaar het contact met de rij schoolwereld door de oprichting lisering opleiding- en examenre sultaten) nog veelvuldiger gewor den. Om de gang van zaken binnen het CBR te kunnen volgen, brach ten de leden van deze OPEX half van de commissie OPEX (Optima- r maart een bezoek aan het CBR.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 9