Mengunie (voorlopig) niet uit de dorpskom Cnrsussen Houtacademie Agrarische grondprijzen moeten omlaag 1978/1979 FILMKEURING Ét sa Eerste vrouwelijke bedrijfskundige ingenieurs REDT EEN IiEVEN BURGERLIJKE STAND Woningbouw financieel nog niet haalbaar Verloren en gevonden Diploma-uitreiking.... L Nede! HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 JUNI 1978 - PAG. 5 Uit het ontwerp-bestemmingsplan „Holten Kom Noord", dat de raad ter vaststelling is aangeboden, blijkt, dat de Mengunie (voorlopig) niet uit de Dorpskom zal verdwij nen, zoals in de bedoeling heeft gelegen. Het bestem mingsplan „de Eendracht" (genoemd naar de voormalige zuivelfabriek van Gebr. Wansink), dat in voorbereiding werd verklaard voorziet in de bouw van woningen ter plaatse en in de onmiddellijke nabijheid van de Mengunie. Eind vorig jaar bleek, dat het opgezette schets-ontwerp financieel niet haalbaar was. Aangezien het niet mogelijk bleek, op korte termijn althans, vóór de datum waarop het voorbereidings- besluit zou aflopen, het plan fina ncieel „rond" te krijgen, is in over leg met de commissie ruimtelijke ordening besloten vóór 17 januari 1978 het op dit gebied betrekking hebbende deel van het Komplan ter inzage te leggen met inachtne ming van het huidige gebruik ter plaatse van de Mengunie", aldus burgemeester en wethouders in hun voorstel. Hoewel zij er zich van bewust zijn, dat het geen sinecure is voor dit gebied een economisch verantwoord plan te maken, willen B.enW er wel naar blijven streven. Ook over dit plan is overleg ge pleegd met diverse instanties. De wettelijk voorgeschreven proce dure tot vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan „Hol ten Kom Noord" is aangevangen met de tervisielegging van het ontwerp-plan met toelichting, voorschriften en exploitatieraming met ingang van 12 januari 1978. Bezwaarschriften Tegen het plan zijn 8 bezwaar schriften ingediend: In het kort komen deze hierop neer: F. M. Pluygers en H. Stokkers hebben bezwaren, omdat zij door de aanleg van een parkeerterrein geen wo ningen kunnen bouwen aan de Kolweg. Behoudens enkele situa tiewijzigingen stellen B. en W. de raad voor het bezwaarschrift van de heer Pluygers ongegrond en van de heer Stokkers gegrond te ver klaren. Het laatste in verband met het verleggen van de toegangsweg van de Kolweg naar de Oranje straat. Dat is tevens het geval ten aanzien van het bezwaarschrift van mevr. J. Beltman-van der Worp. Door het ontnemen van zijn achter tuin wordt de economische waarde van de woning van de heer H. Vin cent aanmerkelijk minder, aldus diens bezwaarschrift. Als er geen oplossing is stelt hij voor dat de gemeente zijn woning aankoopt en hem elders bouwterrein verschaft. De aankoop van de woning is een kwestie van uitvoering, waarover later overlegd kan worden zeggen B. en W. onder meer. Zy stellen de raad voor de bezwaren ongegrond te verklaren. De bezwaren van T. Koopman, Zwartepad richten zich tegen geluidshinder, stof en stank van de Mengunie. Behandeling van deze klachten moeten via een hin derwetprocedure plaats vinden zeggen B. en W. tot de raad Zij stel len voor het bezwaarschrift onge grond te verklaren. De bezwaren van de Mengunie Hol ten B.V. richten zich voornamelijk tegen de ontworpen bouwblokken en de uitbreidingsmogelijkheden. Zij wijst op een nog geldende bouwvergunning, die zij in het al ternatief bouwblok wil zien opge nomen. Op de bezwaren van de Mengunie gaan B. en W. in hun voorstel als volgt uitvoerig in: „Zoals u bekend zijn de mogelijk heden om te komen tot woning bouw op en rond het terrein van de Mengunie diepgaand onderzocht. De kosten bleken, ook met inacht neming van subsidiemogelijkhe den zodanig dat het niet mogelijk is gebleken een economisch verant woord plan te ontwerpen. Men is namelijk algemeen van me ning, dat een bedrijf met een derge lijke omvang, met een overeen komstige verkeersaantrekkende werking, op zo'n centrale plaats in de kom niet thuis hoort Ook voor het bedrijf zelf geeft deze situering beperkingen. Nu maakt enerzijds de heer Koop man bezwaar tegen de aanwezig heid van de Mengunie en wil ander zijds de Mengunie ruimere bouw mogelijkheden. Gezien de overlast die momenteel al door de Mengu nie wordt veroorzaakt kan ons in ziens aan de vraag naar ruimere bouwmogelijkheden alleen in de tails worden tegemoet gekomen en gelet op de resultaten van het eer der genoemd onderzoek is het niet reëel de Mengunie „weg" te be stemmen. Tegen een flexibeler regeling van de bebouwingsmogelijkheid be- staat geen bezwaar en daarom wordt voorgesteld op de plankaart het bebouwlngsvlak uit te breiden, fioch hierop een bebouwingsper centage van 80 aan te geven, het geen neerkomt op een bebou wingsmogelijkheid die nagenoeg gelijk is aan het bebouwingsvlak volgens het ter inzage gelegde ontwerp-plan. Dit betekent dat nog ca. 250 m2 kan worden bijgebouwd. Tegen het toestaan van een hoogte van max. 20 m. op het gehele be bouwingsvlak bestaan wel bezwa ren Voor het gedeelte, dat reeds ge realiseerd is kan door een aandui ding op de plankaart een hoogte van 20 m. worden toegestaan. Het Meermanspad is in het plan opge nomen, omdat het in zijn functie als voetpad en als ontsluiting van het oude kerkhof en aangrenzende winkels met parkeerruimte een be langrijk historisch gegeven is. Het is hierbij niet de bedoeling een nieuwe toegang voor vrachtver voer naar de Mengunie te creëren. Wel is de huidige inrit gehand haafd. Al in het verleden is gewezen op de verkeerstechnische nadelen van een dergelijke toegang tot het bedrijf. Wy waren daarom dan ook aan vankelijk van mening, dat het ver zoek van de Mengunie om het mo gelijk te maken de tot openbaar groen bestemde grond voor de in gang van de oude begraafplaats zodanig te bestemmen, dat deze grond als manoeuvreerruimte te gebruiken is, moest worden afge wezen. Nu tydens de hoorzitting is geble ken, dat een eventuele manoeu vreerruimte op dit stukje grond de mogelijkheid opent om op eigen terrein een zogenaamde „ringweg" te maken zyn wij met de commissie ruimtelijke ordening van mening, dat aan het verzoek van de Mengu nie kan worden tegemoet geko men. mits een strook grond langs de begraafplaats de bestemming openbaar groen behoudt. Voorts is de commissie van me ning, dat de bochtstralen van het verbindingsstuk tussen het be staande en het aan te leggen Meermanspad iets verruimd moe ten worden. Wij kunnen ons met dit advies van de commissie vereni gen. Tegen het wijzigen van de bena ming „Meermanspad" in „Meer- mansweg" bestaan geen bezwaren, omdat volgens de wegenlegger Het besef van het belang van het bos voor de mensheid is de laatste tijd sterk gegroeid. Naast de bete kenis voor recreatie en natuur kan het een blijvende bron van de grondstof hout vormen. Een goed beheer van het bos en een verant woorde toepassing van het hout zijn hiervoor essentieel. De bij zondere eigenschappen van het natuurprodukt hout kunnen hierbij pas volledig tot hun recht komen, als men over voldoende vakkennis beschikt. De Houtacademie verzorgt schrif telijke kursussen over hout en plaatmaterialen, desgewenst aan gevuld met een praktykweek. Zon der speciale voorlopleiding kan ie der hiermee zijn kennis op dit ge bied verrijken. Aan de samenstel ling van de kursussen. het up to date houden en de begeleiding werken meer dan 80 deskundigen mee, die tezamen een garantie vormen voor de kwaliteit van de studie. De Houtacademie is een Stichting waarvan het bestuur en examencommissie diverse groepe ringen vertegenwoordigen van be drijfsleven, onderwijs en wetens chap. Aanmelding voor de nieuwe kur sussen voor het kursusjaar 1978/79 is reeds mogelijk. Nadere informa tie en een studie-gids kunt u aan vragen bij. Nederlandse Houtacademie. Post bus 25, 3670 AA Renkum, tel. 08373-36 77. voor het gedeelte, dat buiten de bebouwde kom ligt, ook de naam WfPWTüinsweg geldt, terwijl ook Iff het bevolkingsregister deze weg als Meermansweg te boek staat. Ook tegen het geven van een win kelbestemming aan het pand ten westen van het Zwartepad bestaan geen bezwaren. Wij stellen u dan ook voor het bezwaarschrift van de Mengunie voor zover het betreft de goothoogte over het gehele bebou wingsvlak ongegrond te verklaren en voor het overige gegrond.". De Fa. Beltman (kledingmagazijn) maakt bezwaar tegen de versmal ling van het te verleggen Meerman spad van 3.5 naar 3 meter, waar door haar parkeerruimte wordt verkleind. Inmeting Uit een inmeting van gemeente werken is gebleken, dat een ver smalling van het pad tot 3 meter geen bezwaar ontmoet, Het op de plankaart aangegeven bouwblokje aan de n.o. zijde, moet ten behoeve van het bouwplan van de firma enigszins worden uitgebreid. Het college stelt voor het bezwaar schrift gegrond te verklaren. B.V. Gebr. Wansink richt bezwaren tegen het niet kunnen voorraden wanneer het parkeerterrein tussen haar Supermarkt en Kledingma gazijn Beltman zou worden volge bouwd bijvoorbeeld met een bak kerij. Men wil een ruime bevoorra- dingsweg krijgen tussen het nieuwe en het bestaande Meermanspad. In overleg met de fa. Beltman is dit bezwaarschrift ingetrokken. Voorts zegt zij, dat haar de moge lijkheid van uitbreiding van haar supermarkt naar het westen door de plannen wordt ontnomen. Zonder bezwaar kan een kleiner gedeelte van het Meermanspad aan het openbaar verkeer worden onttrokken zeggen B. en W. in hun voorstel. Het plan moet dan ambtshalve worden aangepast. Wat het tweede bezwaar van B.V. Gebr. Wansink betreft zeggen B. en W.: „De fa. Wansink heeft aan de oos tzijde van de supermarkt de moge lijkheid de bedrijfsoppervlakte te verdubbelen. In de veronderstel ling dat dit voldoende zou zijn is aan de westzijde geen bouwmoge- lijkheid gegeven, mede omdat deze grond als parkeerterrein in gebruik is. Door het opnemen van een uit- breidingsmogelijkheid tot 10 m. aan de westkant komt de toegang tot de Mengunie en het aangegeven Zwartepad niet in het gedrang, zo dat daartegen geen bezwaar be staat. Zwartepad Hieruit volgt, dat ook het aangege ven beloop van het Zwartepad de uitbreidingsmogelijkheden niet beperkt en kan het voorgestelde tracé als gunstig worden be schouwd. Wansink ontkent dat er een openbaar pad over het terrein loopt. Uit het kadastrale plan van 1959 blijkt nog dat dichter langs de westgevel van de winkel van de fa. Wansink een pad loopt. Dit pad is voor zover kan worden nagegaan RLï i/anouds. Geboren: Teun Jorn, zv J W Lubberhuizen «n Y M de Haas; Chantal Monique, dv H Krikkink en M A Lourens; Eg- berthien, dv G M Markvoort en G H Elbersen; Jan Frederik, zv H J Zwiers en J H Berkel (geboren te Deventer). Ondertrouwd: N A A Ariëns, 28 jr. Deventer, en G H J W Willems. 21 jr. Holten; J F Sluiter, 20 jr, Holten, en G J Prins, 19 jr. Holten. Gehuwd: H Evers, 26 jr, Lochem, en H A Ha verslag. 23 jr, Raalte. Overleden: G Paalman, 65 jr, Holten. Gevonden: Drie sleutels aan draagbeugeltje en een lange sleutel; fietstas met in houd; schooltas met gymschoenen en een handschoen; armband met inscriptie; broche; babyschoentje; horloge. Verloren: Doublé dameshorloge met doublé rekband (langwerpig model); leren beige dameshandtas met daarin twee huissleutels en portemonnaie met f 40,-; bastaard herder (teef) en bastaard Cocker (reu); twee zwarte glacés; verzekeringsplaatje PHQ- 487; gouden dameshorloge; foto toestel (Agfa) met rode stip op de lens; zwarte knipportemonnaie, inhoud plm. f2,-, een autosleutel en een huissleutel; zwarte portemon naie met plm. fl,-, zwemabonne ment en fietssleutel; sleuteletui met drie sleutels, in zijvak vier ta bletten; linnen tas in krantemotief met twee kinderjasjes; portemon naie met plm. f 30,- en twee pasfo to's van een vrouw. steeds als openbaar pad in gebruik. Voorts waren en zyn verschillende panden aan het Zwartepad ge nummerd. In het huidige plan is het pad steeds opgeschoven ten behoeve van toegang naar de Men gunie en het parkeerterrein van de fa. Wansink. Daarnaast lijkt het ons wenselijk i.v.m. mogelijke ont wikkelingen op het terrein van de Mengunie op langere termijn een ruime verbinding tussen dit terrein en de Dorpsstraat open te houden. Gezien het bovenstaande stellen wij voor het bezwaarschrift onge grond te verklaren voor wat betreft de handhaving van het Zwartepad en voor het overige gegrond". Behalve de indieners van bezwaar schriften zijn ook een aantal bewo ners van de Kolweg en de H. J. Wansinkstraat bij het overleg be trokken in verband met de aan vankelijk voorgenomen ontsluiting van het parkeerterrein via de H. J. Wansinkstraat. De commissie ruimtelijke ordening kan zich met dit voorstel verenigen. Staatssecretaris J.G. Kraaijeveld-Wouters van CRM heeft op woensdag 14 juni de ingenieursdiplo ma's uitgereikt aan de eerste twee vrouwelijke bedrijfskundige ingenieurs in ons land. Het zijn Marjo Kraak en Eline Maassen- Jeurissen die hun studie aan de Eindhovense Tech nische Hogeschool volg den. Mevrouw Kraayeveld, die de di ploma's uitreikte vanwege haar functie als staatssecretaris, spe ciaal belast met emancipatieza ken. feliciteerde mevrouw Kraak en mevrouw Maassen en stelde met vreugde vast dat zij de eerste vrou welijke bedrijfskundige ingenieurs zijn in Nederland en dat met hen het vrouwelijk element in deze sec tor zijn intrede doet. Zij noemde het verder een goede dag, omdat er weer een stukje scheidsmuur is ge slecht tussen het ene specifieke mannenterrein en het andere speci fieke vrouwenterrein. De starre segmentering, het „waterdichte" tussenschot tussen mannen- en vrouwenterreinen is weer een bee tje verder opengebroken", aldus mevrouw Kraayeveld. Tot slot overhandigde mevrouw Kraaye veld de beide ingenieurs een boek uit het TH-fonds ter bevordering van de studiezin, een presentje van haarzelf en wel het boek „Een ka mer voor jezelf' van Virginia Woolf en uiteraard de ingenieurs diploma's. Werkgevers- en werkne mersorganisaties in het Landbouwschap zijn het erover eens dat er met het oog op de sterk gestegen prijzen van landbouw gronden op korte termijn maatregelen moeten wor den getroffen door de rege ring. Dat bleek in de vorige week woensdag gehouden openbare vergadering van het schap, waarin het zijn standpunt heeft afgerond. Een meerderheid van het bestuur vindt, dat deze maatregelen ertoe moeten leiden, dat het prijspeil niet verder stygt maar een zekere da ling gaat vertonen. Gezien de ver schillen in kwaliteit en ligging van de grond en de druk op de plaatse lijke grondmarkt is het naar het oordeel van deze meerderheid niet aan te geven hoeveel de grondprij zen exact moeten dalen. Oók ge zien de grondprijsverschillen per regio achtte deze meerderheid het niet zinvol om concreet aan te ge ven hoeveel de grondprijs moet da len. Ï*IE"RSÏICHÏTNG giro 388000 De Voedingsbonden FNV willen op korte termy n een prijsdaling van 20 a 25%. Van ondememerskant werd door de CBTB overigens op de mo gelijkheid gewezen, dat het nu door de bestuursmeerderheid uitge stippelde beleid in sommige gebie den een nog sterkere daling tot ge volg zal kunnen hebben. Om tot de gewenste ombuiging van de grondprijs te komen, achtte het bestuur een reeks beleidsmaatre gelen nodig die tot een verminde ring van de spanning op de agrari sche grondmarkt moet leiden. Een belangrijke bijdrage kan de over heid daartoe leveren door grotere voorrang te geven aan het gebruik van grond voor agrarische doelein den in het kader van het ruimtelijk beleid. In dit verband wil het be stuur dat de overheid meer reke ning houdt met de langbouwbe- langen bij de inrichting van Zuide lijk Flevoland. Het pleit voor een snelle inpoldering van de Marker waard. Een spoedige uitvoering van de zeedijkverhoging bij Fer- werderadeel (tracé D) zal volgens het bestuur ook een bydrage vor men. Verbetering van de beèindi- gingsregelingen en het niet verlen gen van de pachtovereenkomst voor de pachter van 65 jaar en ou der zonder opvolger kunnen de mobiliteit van landbouwgronden bevorderen. Andere beleidsmaat regelen, waar het bestuur zich eenstemmig achter stelde, zyn een voortzetting van het landinrichtings- c.q. ruilverkave- hngsbeleid en een krachtige be strijding van de inflatie. Ook wil het bestuur de mogelykheid tot open bare verkoop van landbouwgron den beperken. De vraag naar landbouwgrond dient te worden afgeremd. Het be stuur van het Landbouwschap sprak zich in meerderheid uit voor het stellen van voorwaarden bij het aankopen van landbouwgrond. Een gevestigd agrarisch onderne mer die grond wil kopen moet vol doen aan de voorwaarden hoofdbe roep (landbouw) en leeftyd (niet ouder dan zestig jaar) tenzy er een opvolger is. Iemand, die voor het eerst een bedrijf wil kopen moet aan bepaalde eisen (scholing en praktykopleiding) voldoen. Het aan te kopen bedrijf moet aan ten minste 3/4 arbeidskracht werk bie den. Ook dienen eisen te worden gesteld aan de afstand tussen het aange boden perceel en het bedryf van de koper. Hiermee worden kopers op afstand geweerd Het aantal kan didaten voor vrijkomende land bouwgronden wordt bij toepassing van dit zogenaamde afstandskrite- rium flink beperkt. Hierdoor zal de druk op de pryzen verdwynen. Van ondememerskant betwijfelt het KNLC sterk het effect van dit krite- rium en wenst deze organisatie eerst een onderzoek op dit punt. Het Landbouwschapsbestuur be sloot in meerderheid, dat de pro vinciale Grondkamers een centrale rol moeten spelen als toetsingsor ganen. De overheidsinstelling SBL (Stichting Beheer Landbouwgron den) fungeert in de visie van het Landbouwschap als sluitstuk van de regeling, indien het aantal kan didaatkopers in een bepaald geval te gering is en er van een redelyke prijsvorming geen sprake is. De Voedingsbonden FNV bepleit ten een directe prijsbeheersing van landbouwgronden, waarby de Stichting Beheer Landbouwgron den als enige koper op de markt optreedt en de grond toedeelt aan de hand van landbouwkundige toetsingskriteria. Al vóór het afge ronde debat over de grondpolitiek lieten de Voedingsbonden FNV we ten geen verantwoordelijkheid te willen dragen voor de meerder heidsbesluiten, die het bestuur van het Landbouwschap zou gaan ne men. In een brief aan de minister van Landbouw willen de Voe dingsbonden FNV hun visie toe lichten. De Nederlanse Filmkeuring heeft de Engelse speelfilm Capricorn One (speelduur twee uur), toegela ten voor alle leeftijden. De Ameri kaanse speelfilm Gray Lady Down (speelduur 1 uur 48 minuten) is niet toegelaten voor personen beneden de twaalf jaar. Volgens de Filmkeu ring is de film zo angstaanjagend - met name door meerdere aan- schouwelfike verdrinkingsscènes - dat zij voor genoemde leeftijds groep schadefijk wordt geacht. Eveneens uit Amerika is de film Coma (speelduur 1 uur 50 minuten). Deze film acht de Filmkeuring on geschikt voor personen beneden de zestien jaar. Hiervoor worden drie redenen genoemd: 1. De mogelykheid tot het verliezen van het basisvertrouwen ln de me dische wereld; 2. De angst voor het mogelijk mis bruik van medisch-technische middelen in het bijzonder in de zie kenhuizen; 3. In deze film wordt men gecon fronteerd met het feit, dat mensen (patiënten) als handelsobject wor den gezien, met voorbygaan van eerbied voor het leven.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5