Vakantie in de Gasterije bescherming voetgangers goede opstap wat de volksuniversiteit u biedt vertrouwelijke gegevens voor nabestaanden kortingen in het buitenland UTRECHT Hotel voor 65-plussers in Houten HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 JUNI 1978 - PAG. 13 Duitsland: De Duitse spoorwegen kennen twee Seniorenpassen. Met een Pas van 55 gulden reist men op dinsdag, woensdag en donderdag voor halfgeld. De Seniorenpas van 108 gulden geeft dezelfde korting op (bijna) alle dagen. (Deutsche Bundesbahn, Rodezand 34 te Rotterdam, tel. (010) 120322) Houten- Gasterije Oud Wulven. Dat is de naam van het half jaar oeleden geopende hotel nabij de dorpskern van het Utrechtse Houten. Het bijzondere van Gasterije Oud Wulven is dat alleen ouderen er terecht kunnen. Het hotel is gelegen in een rustieke omgeving, omringd door landerijen en boomgaarden. Een streek met talrijke wandel- en fietsmogelijkheden. Aan de zonzijde van het hotel is een ruim terras, waar bij de minste of geringste zonnestraal vele gasten zijn te vinden. Op de begane grond van het hotel bevindt zich het restaurant en de lounche. Deze laatste ruimte is zeer sfeervol ingericht. Net een grote huiskamer. De open haard draagt daar toe bij. In een hoek van de lounche een weinig opvallende bar. Op de eerste en tweede ver dieping (per lift bereikbaar) zijn de kamers. Voor hen die zeer moei lijk ter been zijn, bestaat de mogelijkheid om een kamer op de begane grond te krijgen. Elke kamer beschikt over een intercom. Oud Wulven kan maximaal 23 gasten ontvangen. Gasterije Oud Wulven kent twee Samen met zijn enthousiaste arrangementen, een zes- en een elfdaags, maar het is ook moge lijk om een deel van één van de arrangementen te boeken. Het zesdaagse arrangement kost 250,per persoon voor een 2-persoonskamer (met douche 287,50) en het elfdaagse komt op 500,per persoon (met douche 575, Directeur van de Gasterije is de heer A. J. de Jong. Hij zegt: "De prijzen zijn vol pension U moet Gasterije Oud Wulven zien als een gewoon hotel, gespeciali seerd in het ontvangen van oudere mensen. Net zoals je voor jongeren jeugdhotels hebt. Onze aanpak eist bijvoorbeeld, dat wij er volledig op zijn ingesteld dat veel van onze gasten zich moeten houden aan een bepaald dieet. Verder is er dag en nacht ver pleegkundige hulp aanwezig. Maar nogmaals, wij zijn een ge woon hotel en echt geen pseudo bejaardentehuis. We hebben al leen een paar extra's zoals die intercom en bijvoorbeeld steu nen in de douche". medewerkers probeert de heer De Jong het verblijf van zijn gas ten zo aangenaam mogelijk te maken. Daartoe organiseren zij tal van activiteiten zoals een film- en dia-avond Sinds enige tijd beschikt het hotel ook over een klein busje Gasten, die het plaatsje Houten willen bezoeken worden daar mee gebracht en gehaald. Maar ook gebruikt men het busje om excursies te maken; bijvoorbeeld een kastelenroute of, in het voor seizoen, een bloesemrit. De heer De Jong: "We willen alle gasten het naar de zin maken. Zo be schikken we over twee recreatie ruimten, talloze spelletjes en zelfs een biljart. Het is echter met zo, dat iedereen mee moet doen. Mensen, die helemaal op zichzelf blijven kunnen dat. Het hoeft van ons geen groep te worden. Al is wel onze ervaring, dat veel gasten aan een verblijf in Gasterije Oud Wulven kennis sen overhouden. We zien ook, en dat streelt ons natuurlijk wel, dat er nu al gasten zijn die hier voor het veilig oversteken van een ver keersweg moeten bevorderen. Verder heeft de vereniging bij de Minister van Verkeer en Water- staato.m. gepleitvoor de gehan dicapten die zich in invaliden- wagens voortbewegen. Dit pleidooi had als resultaat dat sinds een jaar voor hen veiliger en gemakkelijker regels zijn inge voerd. Bij opvoeding denken we het eerst aan kinderen, bij voorlichting voor al aan volwassenen. Beide zijn hard nodig om de veiligheid in het verkeer te bevorderen. Wat de opvoeding betreft: die ge beurt door de ouders en de school. De activiteiten van de vereniging beginnen dan ook op de scholen. Maar voor u is belangrijker de In formatie, de voorlichting die door de vereniging georganiseerd en gegeven wordt voor oudere men sen. In bejaardenflats, verzorgingste huizen en dienstencentra worden door de vereniging verkeerscur- sussen gegeven. Zo'n cursus is meer dan alleen maar een lezing of Spakenburg De fietsroute Soest-Eemvallei (lengte 40 kilometer) voert fiet sers langs onder andere Bun schoten en Spakenburg; oorden die bekend staan om hun speci fieke klederdracht. Kenmerkend voor deze kledij zijn de bonte kleuren en de zo genoemde kraplap, een stijve schouder bedekking die tien a vijftien cen timeter over de schouders uit steekt. Opvallen is ook het kap sel. Het haar wordt in een dikke rol op het voorhoofd gelegd. Een kapje bedekt het achterhoofd. Een tentoonstelling van zeventig poppen in het jeugdgebouw ach ter de Noordekerk laat de ont- voordracht en bestaat meestal uit drie bijeenkomsten. De eerste twee keren een theoretische uiteenzet ting gevolgd door een serie dia's of een film, terwijl de derde keer een bus komt voorrijden die met de 'cursisten' de stad in gaat. De deel nemers zeggen welke kruispunten en oversteekplaatsen ze lastig vin den. Daar wordt gestopt, uitge stapt en onder leiding van bekwa me instructeurs/instructrices in kleinere groepjes de situatie prak tisch bestudeerd, waarna men het 'geleerde in praktijk brengt disor het kruispunt over te steken. Uit dergelijke praktijklessen zijn intussen al heet wat verzoeken aan gemeentebesturen naar voren gekomen om bijv. plaatselijk een regeling aan te passen ofte wijzi gen. Want tijdens dergelijke oefe ningen bemerkt men soms dat bijv. een kruispunt niet genoeg is aangepast aan oudere mensen, omdat er een te lange 'zebra' is zonder vluchtheuvel in het midden van de weg of dat de verkeerslich ten anders kunnen worden afge steld enz. enz. En naar aanleiding van dergelijke ervaringen kunnen vragen en wensen ontstaan. (Nieuws Pas 65) - wikkeling van klederdrachten zien sinds 1780. Spakenburg is van oorsprong een zeevishaven, maar moest na de afsluiting van de Zuiderzee overschakelen op zoetwatervis vangst. Gerookte paling is nu een specialiteit van Spakenburg die men in verschillende restaurants kan cosumeren. In de visafslag wordt op maandag, woensdag en vrijdag tussen 15.30 en 16.45 uur de vis verhandeld. De fietsroute langs Spakenburg en Bunschoten is te verkrijgen bij de VVV Amersfoort. VVV Amersfoort Stationsplein 8, Amersfoort, tel. 033-12747 Fietsroute: 1voor PAS 65- houders in de maanden juni en juli/0,50 Wanneer iemand overlijdt, komt het nog al eens voor, dat de nabestaan den in het ongewisse zijn en een groot aantal vragen hebben over zaken als o.a. hoe wilde de overledene de begrafenis, wie moeten gewaar schuwd worden, welke pensioenvoorzieningen of verzekeringen zijn er, enz. Enige maanden geleden verscheen een boekje, waarmee een ieder op eenvoudige wijze ervoor kan zorgen dat de nabestaanden weten wat er gedaan moet worden en waar een en ander te vinden is. Deze praktische handleiding geeft vragenlijsten, een aantal nuttige tips en plaatsruimte voor persoonlijke aantekeningen en mededelingen. Door het nu. in alle rust, invullen van de nodige gegevens en aanwijzin gen, kan men meehelpen dat later de zaken naar wens geregeld en afge handeld worden. Ook voor mensen die een testament hebben gemaakt, heeft dit boekje practisch nut: door de vermelding van naam en adres van de notaris die de 'laatste wilsbeschikking' bewaart en door de aanduiding waar verschillende dingen zoals sleutels, familiepapieren, verzekerings polissen, kwitanties, contracten, spaarbankboekjes enz te vinden zijn Het boekje, genaamd Vertrouwelijke gegevens voor mijn nabestaanden, is verkrijgbaar in de boekhandel (f 2,50) of door storting van f 3,70 (incl. porto) op gironummer 74 988 t.n.v drukkerij G W. den Boer te Middel burg, onder vermelding van 'bestelling 1 ex. Nabestaanden'. Uit enkele publicaties maakten we op, dat in sommige bejaardencentra het boekje bij de administratie ter inzage ligt of te koop is Tip voor be jaardenoorden,-sociëteiten e.d.: bij afname van meer dan 10 ex. worden kortingen gegeven. Informatie bij genoemde drukkerij, telefoon (01180) 2 76 51. o (Nieuws Pas 65) Een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden yoocbe- jaarden en voor moeilijk-lopen de mensen het in en uit de tram stappen te vergemakkelijken. In dit verband heeft de minister van Verkeer en Waterstaat op dracht gegeven tot de bouw op ware grootte van een trammodel waarin een aantal verbeteringen zijn aangebracht. Als alles vol gens plan verloopt, komt dit trammodel In juni naar Rotter dam, waar het in de centrale werkplaats van de RET aan de Kleiweg wordt opgesteld. Een aantal bejaarden en gehandicap ten zullen worden uitgenodigd de verbeteringen daarte pro beren en er hun mening over te geven. Op het enquêteformulier kunnen tevens verdere wensen kenbaar worden gemaakt. (Nieuws Pas 65) Vart tijd tot tijd zijn we allemaal 'voetganger', dat wil zeggen een mens die op twee benen langs of over niet of wel druk bereden wegen wan delt. Dat kan soms heel plezierig zijn, maar andere keren ook veel proble men met zich meebrengen. Dit laatste vooral voor kinderen en oudere mensen. Uit de statistieken blijkt immers dat deze twee de meest kwets bare groepen weggebruikers zijn. 0P Zwitserland: Ouderen, dames 62-plus en heren 65-plus, kunnen voor delig uit zijn met een Altersabonnement, waarmee men een jaar lang te gen halve prijs biljetten voortrein, boot, postauto en bergbaan kan kopen. Dit abonnement kost Zw. fr. 80,- (ongeveer 90 gulden). - Bovendien kunnen houders van het Altersabonnement en ook die van een geldige NS-reductiekaart 60-plus of 65-plus, profiteren van het Saison fürSeni oren, wat inhoudt dat men buiten het hoogseizoen in een groot aantal hotels tegen gereduceerde prijs kan logeren en ontbijten. (Zwitsers Ver keersbureau, Koningsplein 11 te Amsterdam, tel. (020) 22 20 33) Oostenrijk: Voor 120 Schilling (ruim 15 gulden) kan de PAS 65-houder op de Oostenrijkse stations een kaart kopen die 50% korting mogelijk maakt op vervoerbiljetten per trein of bus van de österreichische Bun desbahn. Deze kaarten zijn geldig van januari t/m december. (Oostenrijks Touristenverkeersbureau, Singel 464 te Amsterdam, tel. (020) 255933) Frankrijk: De zogenaamde Carte Vermeil is het paspoort 16 gulden) dat een jaar lang 30% korting geeft aan per trein reizende dames 60-plus en heren 65-plus. (Bureau van de Franse Spoorwegen, Rokin 128 te Am sterdam, tel. (020) 23 14 26) Spanje: Ook hier krijgen ouderen 30% reductie bij treinreizen van mi nimaal 100 km. Men moet hiervoor wel een speciale kaart laten zien, die 25 pesetas (een paar kwartjes) kost en die op de Spaanse stations ver krijgbaar is. (Spaans Nationaal Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8 in Den Haag, tel. (070) 46 59 00) Luxemburg: Op vertoon van elk geldig identiteitsbewijs is in het groothertogdom oor iedereen die de 65 gepasseerd is de prijs voor trein- en busvervoer gehalveerd. (Nationaal Luxemburgs Verkeersbu reau, Kleverparkweg 44 te Haarlem, tel..(023) 2547 07) Denemarken: Iedere 65-p!usser, ook de buitenlander, kan op de Deen se stations en bij veel reisbureaus met 50% korting een retourbiljet kopen voor treinreizen naar een plaats op tenminste 30 km afstand. Deze retour biljetten blijven twee maanden geldig. Maar op bepaalde dagen/tijden mag men er geen gebruik van maken, namelijk niet op vrijdag van 14 uur tot zaterdag 14 uur, 's zondags van 14 tot 24 uur en op enkele dagen rond Pasen en Kerstmis. (Deens Verkeersbureau, Keizersgracht 518 te Amster dam, tel. (020) 22 6717) Overigens wijzen de verschillende verkeersbureaus er op, dat - als de aanschaf van zo'n speciale kaart te duur is in verhouding met de geboden korting - ook andere goedkope reisfaciliteiten voor ouderen aantrekkelijk kunnen zijn. Men informeert u graag. Een goede raad: Als u een speciale kaart wilt aanschaffen, neem dan naast uw identiteitspapieren ook mini maal twee pasfoto's mee. In veel gevallen zijn ze nodig. En heeft u ze bij de hand, dan bespaart dat tijd en geldl Tenslotte: als u naar het buitenland gaat, neem dan de PAS 65 mee en toon hem wanneer u weet of vermoedt dat bejaarden speciale tege moetkomingen krijgen. Meermaals, zo vernamen wij, worden dergelijke tegemoetkomingen in den vreemde ook gegeven aan PAS 65-houders. (Nieuws Pas 65) De ruim honderd volksuniversiteiten in Nederland brengen ieder jaar weer programma's met lezingen, cursussen, gespreksgroepen, film- en muziekavonden. De bijeenkomsten zijn vaak in de avond-uren, maar steeds vaker komen ook middagbijeenkomsten voor, veelal op wens van oudere bezoekers. Op die middagbijeenkomsten vertellen inleiders, met of zonder dia's, over interessante zaken: geschiedenis, techniek, bloemen, planten, die ren, vreemde landen enz. De moeite waard om eens tiid aan te bestedenl Wie 65 is heeft meer tijd te besteden. Tijd voor studie. Tijd voor een talen studie. Voor Engels, om bij een eventueel bezoek aan of van geëmigreer de kinderen of andere familieleden een woordje te kunnen meespreken. Zo'n talencursus gericht op het taalgebruik van alledag, in huis-tuin-en- keukensituaties is te vinden bij een volksuniversiteit. En denk niet dat de keuze beperkt is tot Engels. Er zijn veel meer mogelijk heden. Vraag er maar eens naar! Van een heel andere aard zijn de gespreksgroepen gericht op 'ouder worden'. Daaraan nemen niet alleen 65-plussers deel, maar ook mensen die het binnenkort worden. Mannen en vrouwen die 63,64 zijn en hun leven binnenkort zien veranderenNiet meer werken, altijd thuis. Voor de één een ideaal, voor de ander een spookbeeld. In die gespreksgroepen over 'ouder worden' - ook wel genoemd: 'In de darde versnelling' - gaat het dus over levensveranderingen. Daar komt een stuk informatie aan te pas over bejaardenwerk, het dienstencen trum, gezondheid en lichaamsbeweging, voeding, ouderen en sexuali- teit, financiële zaken als belasting, pensioenen enz. Niet alleen het verkrijgen van informatie is belangrijk. Soms is het praten met leeftijdgenoten die voor dezelfde situatie staan veel wezenlijker. Met elkaar praat men over de zin en onzin van het leven. Over het vinden van een nieuw levenspatroon. Wilt u weten of er in het komende seizoen iets van uw gading bij is? Aar zel dan niet en vraag zo eind augustus naar het programma. Een lijst van de secretariaatsadressen van die volksuniversiteiten kunt u gratis aanvragen bij de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten, Laan van Meerdervoort 90 in Den Haag, tel. (070) 65 58 08. En gaat u ergens aan deelnemen? Neem dan uw PAS 65 meel (Nieuws Pas 65) de tweede of derde keer komen Ik geloof ook dat er in Nederland sterke behoefte bestaat aan dit soort hotels. Ik ken twee ver gelijkbare hotels en die zijn in Heerlen en Haarlem" Volgens de heer De Jong zijn de gasten in Gasterije Oud Wulven gemiddeld zo'n zeventig jaar en woont ongeveer de helft nog zelf standig. De heer De Jong: "De kinderen van onze gasten komen regelmatig langs om hun ouders hier op te zoeken. Daar zijn wij erg blij mee. Komen ze rond etenstijd dan kunnen ze nog mee eten ook. Ik geloof dat het voor veel ouderen één van de redenen is om net zo ver met vakantie te gaan. In eigen land blijven ze in een vertrouwde omgeving. Geen vreemd eten. geen taalmoeilijk heden en dicht bij huis. We krij gen hier mensen die jaren niet op vakantie zijn geweest onder andere om de redenen die ik net noemde" Wie meer inlichtingen wil hebben kan schrijven of bellen naar Gasterije Oud Wulven, adres: Oud Wulvense weg 2 in Houten, telefoon (03403) 1475. (Nieuws Pas 65) Inde jaren vijftig had de toen 70- jarige heer L. Admiraal de ervaring, dat het met name voor de oudere mens als voetganger-verkeers deelnemer steeds moeilijker werd. Daarom begon hij een actie, die in 1953 uitgroeide tot de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers (VBV). Dit jaar, 1978, bestaat de vereniging juist 25 jaar. Van wege dit jubileum èn vanwege de goede zaak waar de vereniging voor strijdt, willen we aandacht schenken aan haar bedoelingen en aan de aktiviteiten die ontplooid worden. Het uitgangspunt van de Ned. Ver eniging Bescherming Voetgangers is, dat in het verkeer alle wegge bruikers gelijke rechten moeten hebben en dat de kwetsbaren bij zondere bescherming en hulp moeten ontvangen. Voetgangers zijn in het verkeer kwetsbaar, want zij hebben geen pantser en zij kunnen niet snel wegkomen bij gevaar. Het werk van de vereniging steupt op de volgende drie hoofdpijlers. De vereniging ijvert voor een bete re verkeersomgeving, vooral daar waar veel oudere mensen wonen of komen, zoals bij bejaardenflats en -woningen, bij verzorgings tehuizen, dienstencentra enz. Het moest bijv. niet nodig zijn, dat be woners of bezoekers - om bij een nabije bus- of tramhalte te komen - een (drukke) verkeersweg moe ten oversteken zonder dat daar verkeerslichten zijn. - Over derge lijke en andere zaken brengt de vereniging meermaals advies uit aan de bevoegde overheid, die deze verzoeken vaak ter harte neemten realiseert. Iets anders. Een van de eerste din gen die de heer Admiraal en het bestuur van de vereniging gedaan hebben. was de overheid te vragen om in de bebouwde kom van de gemeenten de maximum snelheid weer in te stellen, opdat ook het langzame verkeer, de voetgangers en fietsers, een veilig gebruik van de straat zouden kunnen maken. Dit verzoek werd - zoals u weet - een aantal jaren geleden ingewil ligd. De tweede doelstelling van de ver eniging is: aan de voetganger een betere plaats geven in de wegen- verkeerswetgeving. Vroeger namelijk werd de voetgan ger nauwelijks of niet gerekend als weggebruiker en verkeersdeel nemer, zodat men weinig of geen rekening hield met zijn belangen. Thans echter is ook de voetganger officieel in de wet aangeduid als 'weggebruiker', wiens belang en vooral wiens veiligheid wel dege lijk moeten meetellen. Een van de eerste zaken was hier de 'wettigverklaring' van de over steekplaats, de 'zebra', en de in voering van de 'zebra-regels', die Voor de PAS 65-houder die van plan is het buitenland te bezoeken geven we een overzicht van (aan de redactie bekende) kortingen, die in den vreemde reizende ouderen kunnen krijgen. Naast gegevens over reduc tiemogelijkheden wordt eveneens het officiële informatie-adres vermeld.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13