OP DE FIETS DE NA TUUR IN Veel doden en gewonden op de weg tijdens vakantie VAKANTIEFILE: 00K DAN HOOFD ERBIJ Omroepbijdrage 1979 verhoogd 2 uur rijden 1/4 uur rust Gids voor vakantie uitstapjes bij huis V.V.N. begint nieuwe actie uwilt er eens uit? Folkloristisch festival in De Steeg Autoboek Benelux HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 JUNI 1978 - PAG. 11 Van mei tot en met september wordt in ons land het meest intensief het fietstoerisme bedreven, al wil dit niet zeggen dat in de andere maanden van het jaar de fiets naar de zolder verhuist. Niets is minder waar, maar het is een feit dat de zomermaanden wel bij uitstek geschikt zijn om tochten te maken: het is langer licht, de temperatuur vraagt om buiten zijn en de natuur lokt extra. De laatste jaren is de kreet „terug naar de natuur" weer opgepoetst. Terecht, het heeft er een tijdje opgeleken of de mens bezig was de natuur te vergeten in de jacht naar meer welvaart, meer comfort, meer mobiliteit. Er is wat dit betreft heel veel veroverd, maar men ontdekte toch ook weer dat verbondenheid met de natuur voor de mens een zaak van welzijn is. Om dichter bij de natuur te zijn, om de natuur te ontdekken en te bele ven, gaan wij naar buiten. De beste manier om dat te doen, is per fiets. Natuurlijk ook wandelend, maar onze actieradius blijft dan erg be perkt en voor een zeer groot deel van de Nederlanders ligt de natuur vele, vaak zeer vele kilometers van huis. De fiets is natuurvriendelijk Om onze mobiliteit te vergroten, hebben wij dus een vervoermiddel nodig en de fiets is daarvoor het meest geschikt. De fiets is namelijk een natuurvriendelijk vervoermid del omdat de snelheid beperkt is en de fiets geen lawaai veroorzaakt of anderszins een aanslag op de na tuur doet. Door de matige snelheid is de fiets ook bij uitstek geschikt om van de natuur te doen genieten. De natuur bliift voor de fietser dichtbij en stoppen of even afstap pen om te kijken vraagt geen en kele moeite. En er is veel te zien, dat ervaart iedereen die op de fiets stapt. Vaak ook betrekkelijk dicht bij huis en men hoeft erdan maar een ommetje van 20 of 30 kilometer voor te maken en dat betekent, rus tig aan, een paar uurtjes fietsen. Er zijn heel veel fietspaden die hier voor benut kunnen worden, maar ook heel veel stille weggetjes, landbouw- en boswegen die wel vergeten lijken te zijn. Om iedereen in staat te stellen met de fiets erop uit te trekken en zo van de natuur te genieten, zijn in ons land vele fietsrondritten uitgezet. Een orga nisatie dich zich daar intensief mee bezig houdt, is bijvoorbeeld de stichting: fiets! Fietsroutes in overbed. Door deze stichting zijn in de afge lopenjaren meer dan 200 fietsrond- zijn in deze serie de volgende titels verschenen: Fietsen in Amsterdam en omgeving; Fietsen in Gooi en Vechtstreek; Fietsen in Hollands Groene Hart, Fietsen in Den Haag en omgeving; Fietsen in Rotter dam en omgeving; Fietsen in omg. Utrecht en Amersfoort; Fietsen in Salland en Twente, Fietsen in Wes telijk Noord-Brabant; Fietsen in omgeving Eindhoven, Helmond, Weert; Fietsen in Drente; Fietsen in Zuidelijk Limburg, Fietsen in Ede en omgeving; Fietsen in Ken- nemerland, Haarlem, Alkmaar en Fietsen in de Zaanstreek, Water land en West-Friesland. Wie een of meer van deze boekjes in bezit wil krijgen, kan de gewenste titels door overmaking van f 6,60 per deeltje op postgirorekening nr. 234567 aanvragen bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Hierbij uit de aard der zaak de gewenste titel(s) vermel den. Fietsend genieten. Wie van een fietstocht wil genieten, doet er goed aan er rustig de tijd voor te nemen. Hoewel er ongetwij feld ook veel aantrekkelijks steekt in het afleggen van een zo groot mogelijk aantal kilometers, is dat toch wat anders dan op de fiets de natuur in trekken. Dan ga ja fietsen om wat te zien en dat vraagt tijd en rust. Je moet de tijd hebben om af te stappen. Een ander punt dat van belang is, is een goede fiets. Wie van een fietstocht wil genieten, moet over een fiets beschikken die lekker en licht rijdt, terwijl de kans om pech te krijgen tot een minimum moet worden beperkt. Dat kan al lemaal door ervoor te zorgen dat uw fiets goed in orde is. Neem er daarom de tijd voor om uw fiets een goede onderhoudsbeurt te geven of te laten geven. U ontdekt dan ook of er iets mis is. Zorg ervoor dat alle moeren en bouten goed vastzitten, want een rammelende fiets is een onding. Controleer of de remmen goed functioneren, of het zadel in goede staat verkeert en of de ver lichting het doet. Besteed ook wat extra zorg aan de banden. Als een band te veel is afgesleten, neem dan een nieuwe. Het risico dat uw fietsplezier door een lekke band wordt vergald, heeft u dan tot een minimum beperkt. Gezien de nog steeds groeiende be langstelling voor fietstoerisme hebben de Streek V.V.V.'s van Gelderland en Overijssel een ge meenschappelijke actie ontwik keld in samenwerking met 64 fietsverhuurders. Het is daardoor mogelijk om in een of andere plaats in Gelderland of Overijssel een fiets te huren en die huurfiets in een andere plaats in een van deze provincies weer in te leveren, zodat het niet noodzakelijk is dat u altijd weer naar de plaats van uit gang terugkeert. U kunt dus ge makkelijk een meerdaagse twee- provinciên-fïetstocht maken. De huurtarieven bedragen f5.- per dag en f25.- per week; voor een tandem f 15^ per dag en f 60.- per week. Voor groepen en voor gezin nen bestaan reductie mogelijkheden. routekaartjes en toeristische in formatie, zijn gebundeld in een groot aantal boekjes die onder de serietitel Ontdek Nederland op de fiets verschenen zijn. Elk boekje bevat elf fietsroutebeschrijvingen in een bepaald gebied. Tot nu toe ritten uitgezet meteen gemiddelde lengte van dertig tot veertig kilo meter. Deze rondritten, waarbij men dus bij het beginpunt terug keert, liggen door heel Nederland verspreid. Beschrijvingen van de routes, voorzien van gedetailleerde In de vier zomermaanden van vorig jaar (juni, juli, augustus en september) gebeurden op de Nederlandse wegen 19.900 ongevallen. Daarbij vielen 875 doden en 23.410 gewonden. In deze vakantiemaanden bij uitstek waren dat per dag meer dan 163 ongevallen, 7 doden en 191 gewonden. Voor Veilig Verkeer Nederland is dat aanleiding deze zomer bij - zondere aandacht te besteden aan het recreatie- en vakan tieverkeer. Thema van deze vandaag begonnen actie is „Prettige vakantie". Onderwerpen waarover voorlichting wordt gegeven zijn onder andere inhalen, gedrag op autos nelwegen, alcohol en autogordels. De campagne, gevoerd in samenwerking met de Centrale Politie Verkeerscommis sie en de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie, wordt ondersteund met affiches en raambiljetten. Ook worden er afvalzakjes voor in de auto verspreid in campings en motels en aan de grensposten. ste gevallen om inhaalongevallen daarbij komen jaarlijks ongeveer 200 mensen om. Stoppen. Enkele meters rijden. Opflitsende remlichten van voorliggers. Stoppen. Weer een metertje vooruit. In veel auto S zal onder die omstandigheden de stemming van be stuurder en passagiers tijdens de rit naar de vakantiebe stemming tot het nulpunt dalen. Inderdaad, terechtkomen in een file is geen pretje. Zeker niet als het reisdoel nog legio kilometers ver verwijderd ligt. Of als de zon de temperatuur in de wagen doet oplopen. Toch is het zaak bij dat „metertje rijden - stoppen - metertje rijden" te blijven opletten. En het hoofd koel te houden. Want opwinding kan tot ondoor dachte manoeuvres leiden, die de automobilist, zijn passa giers én de file van de wal in de sloot helpen. Het aantal verkeersdoden en gewonden dat vorig jaar in iuni, ju- Het op gezette tijden onderbreken van de vakantierit voor een rustr pauze draagt bij tot de veiligheid op de weg. Advies van Veilig Verkeer Neder land: Begin een lange rit steeds goed uitgerust, dus pas na een goede en voldoende nachtrust. Ie mand die niet uitgeslapen op reis gaat, loopt grote kans dat zijn waarnemings- en reactievermogen minder scherp wordt en dat hij lichtgeraakt en ongeduldig wordt. BENEN STREKKEN Maar ook degene die 's morgens fris en monter van huis is gegaan, moet op zh tellen passen. Want gedu rende een lange rit vermindert, zonder dat men het merkt, het con - centratievermogen. Om dat te voorkomen het volgende recept: Rust na elke twee uur rijden (minstenseen kwartier. Eerst de auto stilzetten op een plaats waar dat mag. Dan er uit. De benen strekken en de armen zwaaien ter- wille van de spieren, de wervelko lom en de bloedsomloop, die enkele uren achtereen extra belast ge weest zijn door een starre zittende houding achter het stuur. OOK OP TERUGRIT Pers het schema van de reis naar huis terug niet in één dag als u voor de heenreis twee dagen nodig hebt gehad. Te lang op het verre vakantie-adres blijven plakken houdt het gevaar in dat de rustpau - zes er onderweg bij inschieten. Laat de terugrit dus niet ontaarden fin een race tegen de klok! li, augustus en september viel, was hoger dan in 1976; toen waren er 855 doden en 23.192 gewonden. In zomer meer Het staat vast dat in de zomer maanden gemiddeld meer slachtof fers zijn te betreuren onder de ver keersdeelnemers dan in de andere maanden van het jaar. Alleen de maand juli steekt steeds gunstig af, vermoedelijk omdat dan veel Ne derlanders met vakantie in het bui tenland zijn. Volgens de meest recente en per maand uitgesplitste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek vallen er gedurende de zomer maanden vooral doden onder be stuurders en passagiers van pers- onenautoS. Wat de gewondencfj- fers betreft spannen de bromfiets ers en hun duo-passagiers de kroon. Alcohol Bij verkeersongevallen waarbij al coholgebruik geconstateerd werd, vielen in juni, juli, augustus en sep tember van het vorig jaar 390 do den en 6.660 gewonden. Dat waren er beduidend meer dan in de over eenkomstige periode van 1976; toen zorgde alcohol in het verkeer voor 313 doden en 5.730 gewonden. Inhalen Analyses van inhaalongevallen maken duidelijk dat bij het begin van deze gevaarlijke manoeuvre de meeste fouten worden gemaakt. Het in gevaar brengen van het te gemoetkomende verkeer speelt daarbij een overwegende rol. Tijdens het inhalen wordt door gaans onvoldoende afstand be waard. Bij het beëindigen van de inhaalmanoeuvre wordt de inge haalde weggebruiker vaak gesne den Bij frontale botsingen buiten de bebouwde kom gaat het in de mee- Wie de staart van een file nadert - zichtbaar aan het opflitsen van de remlichten van voorliggers -zal op tijd snelheid moeten minderen. Daarbij de remlichten telkens even aan en uit laten flitsen als waar schuwing voor het achteropko mende verkeer. Vooruit zien Ook in de file zelf dient er niet bumpertje aan bumpertje te wor den gereden. Laat een behoorlijke ruimte tussen u en uw voorligger vrij, indien mogelijk één of twee wagenlengten. Dit om kop-staart botsingen te voorkomen Probeer in een file ook „vooruit te zien Met andere woorden: niet al leen letten op de auto vóór u, maar ook op zfjn voorliggers. Kies dus een zodanige plaats op uw rijstrook dat u niet recht, maar enigszins schuin achter uw voorligger rijdt. Niet zig-zaggen Op wegen met verscheidene rij stroken naast elkaar zal het kun nen voorkomen dat zo nu en dan de ene file wat sneller opschiet dan de andere. Verwissel dan niet van rij strook. Dat zig-zaggen is alleen maar gevaarlijk. Erzal in de meeste gevallen te weinig ruimte zijn om in te voegen. Als van rijstrook wordt veranderd, kijk dan in verband met de blinde hoek niet alleen in de spiegels, maar óók opzij. Vluchtstrook vrij Haal nooit een file via de vlucht strook in. Deze strook moet te allen tijde vrij blijven voor politie, brandweer, ziekenauto of wege nwacht die op weg is om hulp te verlenen. Op de autosnelwegen in Duitsland maken politie en ambuaance ook wel gebruik van het „pad" tussen twee files. Om voor hen een snelle doortocht mogelijk te maken, is het daar noodzakelijk in een file op de rechterrijstrook zoveel mogelijk rechts te houden en op de linkerrij strook zoveel mogelijk links. IIkuhsTnierI iïICHTlNG (ERXANl) Binnen korte tijd heeft uitgever Lannoo zich genoodzaakt gezien om een tweede druk van Lannoo's autoboek Benelux te doen ver schijnen. Met man en macht is ge werkt aan het actueel maken van de 22 toeristische kaarten en de 21 Moet er gestopt worden in de file, dan de versnelling in de „vrij" zetr ten en de voet van het koppelings pedaal halen. Niet alleen om het koppelingsmechanisme te sparen, maar ook uzelf, Met ingeschakelde versnelling en ingetrapte koppe ling stilstaan is erg vermoeiend. Naast de ongetwijfeld bekende 'Uit met Pas 65'-krant heeft het Natio naal Bureau voor Toerisme (NBT) nog meer wegwijzers klaar liggen met toeristische informatie, die ook ouderen van pas (met een klei ne p) kunnen komen. Met name de brochure '85 tips voor fijn wegzijn' biedt veel moge lijkheden. Gerangschikt per provin cie, streek of plaats worden er tien tallen ideeën geboden om - in ver schillende prijsklassen - in Neder land een paar dagen, een kort of lang weekend te genieten van een kompleet verzorgd arrangement of van trips waar men volledig vrij bij is. Als u dus dat onweerstaanbare gevoel heeft er even tussenuit te willen; doen! De brochure is (gra tis) verkrijgbaar bij het NBT, Be- zuidenhoutseweg 2 in Den Haag, tel. (070) 81 41 91Ook bij veel VVV-kantoren ligt de brochure voor u klaar. Nog twee andere^folders van het NBT, die het aanbevelen waard zijn. 'Tourist Menu'bevat een lijst van ongeveer 750 Nederlandse restaurants, waar men goedkoop en toch goed kan eten. 'Holland Tourist Hotels'geeft een reeks goedkope hotels. Beide (eveneens gratis) verkrijgbaar bij NBT of VW. (Nieuws Pas 65) overzichtelijke stadsplattegron den. Op de laatste zijn niet alleen de doorgaande routes, maar te vens de parkeerplaatsen en garages aangegeven. De aan wijzingen van de VW-kantoren ten aanzien van hotels, restau rants en de stadsplattegronden konden in deze tweede druk wor den verwerkt, hetgeen deze toeris tische atlas Benelux tot een geheel up to date wegwijzer maakt voor hen, die besluiten „thuis" vakan tie te houden om in het eigen land of bij onze zuiderburen aantrekke lijke plekjes te gaan ontdekken. Dat laatste wordt gemakkelijk ge maakt door de uitvoerige be schrijvingen van de steden en hun bezienswaardigheden in de drie landen, waarbij 500 goed gedrukte kleurenfoto's de gebruiker van het boek al in de vakantiesfeer bren gen. Door middel van zgn. deel- kaart, geheel voorin de atlas, kan men op de met een cijfer aangege ven detailkaart nagaan waar het gewenste reisdoel ligt en hoe het te bereiken is. Bij elke stad vindt men naast de plattegrond en de be zienswaardigheden nog de parken, vijvers, wandelstraten, stations, WV-kantoren, spel- en recreatie mogelijkheden vermeld. Achterin het 288 pagina's tellende men een register van plaatsnaam! aan, alsmede afstandstabeïlé£i verkeerstekens en veel meer alge mene informatie, waaronder te vens gastronomische tips. Deze laatste zijn tevens verwerkt in de per plaats vermelde gegevens over Onder beschermheerschap van de commissaris der Koningin voor de provincie Gelderland heeft een aantal prominenten van industrie, VW, een folkloristische dans groep („De Tukkers" te Arnhem) en de regionale industrie zich in gezet voor de organisatie van een folkloristisch festival van 28 juni tot en met 3 juli. Er komt voor „elk wat wils". Der tien dansgroepen uit Polen, Span je, Nederland, België, Oostenrijk, Turkije, Frankrijk, West- Duitsland, Zwitseriand en Oezbe kistan (Aziatisch Rusland) komen hun kunnen tonen in een grote tent met plaats voor 3000 personen. Daarnaast is er elke dag een jaar markt plus een kermis; tevens vin den er diverse activiteiten plaats Op voordracht van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, mede namens de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en de minister van Fi nanciën, zijn bij Koninklijk Besluit van 17 mei 1978 de omroepbijdra getarieven voor 1979 vastgesteld. De omroepbijdrage A, nu f.120,-, wordt voor dat jaar f.126,- en de omroepbijdrage B, nu f.36,- wordt f.37,50. Het besluit is op 18 mei 1978 aan de Eerste en Tweede Kamer overgelegd. In het besluit is de be paling opgenomen, dat het in wer king treedt 30 dagen na de overleg ging indien gedurende die termijn niet door of namens een van de Kamers of door ten minste een vijfde deel van het grondwettelijk aantal leden van een van de Ka mers de wens is te kennen gegeven dat het bedrag van de omroepbij drage bij de wet wordt vastgesteld. De termijn van 30 dagen Is op 17 juni j.l. verstreken, zodat het be sluit per die datum in werking is getreden. Het besluit en de daarbij behorende nota van toelichtingzijn geplaatst in het Staatsblad 1978, nr. 259. Indische enz. keuken. Niet alleen voor de auto-toerist is Lannoo's Autoboek Benelux, dat bij de boekhandel ad f 39.90 verkrijgbaar is, een goede gids. Iedereen die be sluit er een dagje op uit te trekken kan te voren gemakkelijk het reis doel voor zich en zijn gezin bepalen, het karakter van de aldaar aanwe zige restaurants en hun keuken, zoals Franse. Italiaanse, Chinese, zoals op zaterdag schaapscheren (ochtend), zeepkistenrace (middag) en „os aan 't spit" (avond). Verder zijn er Romeinse wagenrennen, een postzegeltentoonstelling (in het unieke kasteel Middachten) etc. etc. Onverschillig hoe het weer is: een week vol amusement in een mooi gebied aan de Veluwezoom tussen Velp en Dieren wordt er geboden! Nadere inlichtingen inzake het programma kunnen worden inge wonnen bij het Informatiecentrum, telefoon 08309-3555. Openings tijden op werkdagen van 10-11.30 uur, van 14-16 uur, van 19-20 uur; op zaterdag en zondag van 11-13 uur, van 15-16 uur. Tijdens de festival- dagen is het informatiecentrum de gehele dag geopend.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11