Kaveltoedeling zeer tijdrovend en lastig karwei Ruilverkaveling Holten-Markelo Voor uitbreiding scholengemeenschap drukkerij tencate Weekenddienst KERKDIENSTEN VAKANTIEBEZORGERS VERBOUWINGS OPRUIMING TAPIJT EN MATRASSEN LEEMREIZE MEUBELEN S. BAKKER HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 JUNI 1978 - PAG. 3 De Plaatselijke Commissie voor het ruilverkavelingsgebied Holten-Markelo heeft ter opheldering van mogelijke mis verstanden en onduidelijkheden de betrokken ingelanden de nodige informatie verstrekt. Zij doet dit ten aanzien van de volgende onderwerpen. 1. Plan van kaveltoedeling. Het ontwerpen van het plan van kaveltoedeling is voor een omvan grijke ruilverkaveling als de onder havige (12.483 ha) een zeer tijdro vend en lastig karwei. In de eerste instantie maakt het kadaster aan de hand van de indertijd door de eigenaren en gebruikers uitge brachte wensen een ontwerp. Be halve met deze wensen, moet bo vendien rekening worden gehou den met by v. de waarde van ieders inbreng en de rechten die daaraan ontleend kunnen worden; de vaak dicht opéén gelegen gebouwen (wat de toedeling bij huis bemoei lijkt), de terrein-omstandigheden, zoals het verschil in hoogteligging; de volgens het landschapsplan te sparen en in te planten houtop standen, de te sparen natuurter reinen, de moeilijke uitruilbaar heid van cultuurgronden die bin nen de zg. natuur- en reservaats- resp. keileemgebieden liggen.Al deze omstandigheden maken, dat het ontwerpen van een plan van kaveltoedelinmg geen eenvoudige zaak is en dat lang niet aan alle wensen kan worden voldaan. Het eerste ontwerp wordt achte- reenvolgens door het Kadaster met de Landinrichtingsdienst, het Staatsbosbeheer en de Plaatselijke Commissie besproken. De Plaatse lijke Commissie wydt talloze be sprekingen aan dit onderwerp en brengt hierin verschillende wijzi gingen aan, die door het Kadaster in het plan van kavel toedeling worden verwerkt. Vervolgens wordt het ontwerp in speciale zit tingen voorgelegd aan de belang hebbende eigenaren en gebruikers. Gezien de voorgaande genoemde problemen heeft de Plaatselijke Commissie er alle begrip voor dat een aantal uwer min of meer te leurgesteld is bij het vernemen van de beperkte kaveltoedelingsmoge- lykheden. Er wordt desondanks binnen deze beperkingen en reke ning houdende met de belangen van anderen, getracht zoveel moge- lyk tegemoet te komen aan de op en aanmerkingen. De ervaring in het gebied Eisen heeft otis geleerd dat er desondanks dusdanige be zwaren blyven bestaan, dat het mogelijk is langs vrijwillige weg tot ruiling en de daarmee verband houdende kavelaanvaardingswer- ken te komen. De Plaatselijke Commissie heeft daarom besloten eerst het plan van kaveltoedeling NED. HERV. KERK 8.30 u. en 10.15 u. ds.Lindeboom te Holten. Oppasdienst mevr. Bogaard en Jannie Scheper- boer. Extra collecte: Inwendige zending. 10.00 uur Jongerendienst in „Irene". GEREF. KERK 8.30 u. en 10.00 u. ds. R A. Hoogkamp van Hoogeveen, 19.15 u. ds. Wilschut van Wes- terhaar. In alle diensten is de le coll. voor Eigen Jeugdwerk en de 2e rente en aflossing. Oppasdienst: mevr. Beldman- Staman, mevr. Stam-Bosschers (res. mevr. van Wilsum-de Boer) Marga Beldman, Ria Potman (res. mevr. Schuppert-Stam) RJ(. KERK (Oeb. Irene) Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 DUKERH0EK 9 30 u. ds. W. Vons. Collecte: In wendige Zending. 0KKENBR0EK 9.30 u. ds. M. de Heer, Uitgangs- coU. Pastoraat en eredienst. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur. voor de gehele ruilverkaveling af te werken en de ruiling en de daarmee verband houdende werken te laten rusten, tot na het officiële ter visie leggen van het volledige plan van kaveltoedeling. Enkele werken welke niet afhanke lijk zyn van het plan van toedeling zullen wel uitgevoerd worden. De belanghebbende eigenaren en ge bruikers zullen, evenals tot dusver, worden opgeroepen om kennis te nemen van het ontwerp-plan en kunnen daarbij direct mondeling ter zitting, als binnen 14 dagen schriftelijk op- en/en aanmerkin gen indienen. De Plaatselijke Commissie zal ook nu trachten de op- en/of aanmerkingen in de plan nen te verwerken. Of dit gelukt is, zult u pas vernemen als het volle dige plan van kaveltoedeling offi ciéél ter visie wordt gelegd. De Plaatselijke Commissie hoopt op deze manier, zonder aan de belan gen van de betrokken eigenaren en gebruikers te kort te doen, in een redelijk tempo door te werken. Zij blijft open staan voor constructieve op- en/en aanmerkingen en is be reid degenen die problemen heb ben te woord te staan. 2. Uitvoering kavelinrichtingswer ken. Als gevolg van de krappe person eelsbezetting van de Landinrich tingsdienst en de overstelpende hoeveelheid werk, die nog vóór het weideseizoen moet worden ver richt, is het niet altijd gelukt de be trokkenen tijdig te informeren om trent de aanvang en precieze aard van aanbestede werken. De Plaat selijke Commissie doet haar best om dit in de toekomst te voorko men. Wat betreft de uitvoering van de werken ten behoeve van de zg. re creatieve voorzieningen (fietspa den, zandwegen, ruiterpaden enz.) kan worden medegedeeld, dat deze volledig ten laste van overheidsin stanties komen en dat de eigenaren hiervoor geen kosten in rekening worden gebracht. De fiets- wandel en ruiterpaden komen in eige ndom, beheer en onderhoud by de betreffende gemeente. Het was voor het zilveren bruid spaar Veneklaas-Klein Zandvoort een complete verrassing toen ze in een prachtig antiek koetsje naar feestzaal „De Poppe" werd gere den, waarbij ze geëscorteerd werd door een groot aantal jongens en meisjes van de Bergruiters- ponyclub. Op de bok Jelle Vincent en naast het koetsje Wim Aaltink, voorzitter van de Bergruiters. Voordat de rit begon werden aan de zilveren bruid bloemen aange boden. Tijdens de feestavond 3. Waterwinning Espelo. De voorbereidingen tot het verkrij gen van grondwaterstandsverla ging d.m.v. diepe wateronttrekking ten behoeve van de drinkwater voorziening zijn zover gevorderd dat in mei 1978 een begin gemaakt wordt met het plaatsen van de put ten, waaruit drinkwater gewonnen zal worden. In totaal zullen 12 pun ten verspreid over het gebied ge slagen worden en deze worden on derling verbonden door nog aan te brengen leidingsbuizen, welke uitmonden in het pompstation in het Meilinksbos. De strook waarin deze putten en leidingen gelegen zijn zal 10 a 15 m. breed worden en met het plan van toedeling in eigendom toegewezen worden aan de Waterleidingmij. welke hiervoor intussen gronden in het ruilverkavelingsblok heeft aangekocht. In het najaar van 1978 zal met de wateronttrekking een begin ge maakt worden, zodat in het vroege voorjaar 1979 de kavelwerken in uitvoering genomen kunnen wor den. Intussen zijn de betrokken ge bruikers van de gronden waarop gewerkt gaat worden reeds door onze Commissie ingelicht. Gemeenteraad geschrokken van 1,2 miljoen extra Tijdens de j.l. maandag avond ten gemeentehuize gehouden openbare raads vergadering werd een vrij emotioneel en soms fel de bat gevoerd bjj behandeling van het voorstel van B en W tot het beschikbaar stellen van een extra krediet van f 1.200.000.- voor uitbrei ding en verbouw van de openbare scholengemee nschap, welk bedrag ver moedelijk geheel ten laste van de gemeente Holten zal komen. Na een twee uur durend de bat hierover ging de raad tenslotte met het voorstel accoord met als tegen stemmers de leden van de fractie Gemeentebelangen. Verontrust Namens de fractie Gemeentebe langen verklaarde de heer J. War- rink ernstig verontrust te zijn ten aanzien van de overschrijding van het krediet met maar liefst 40%. Het eerder beschikbaar gestelde krediet bedroeg nl. f2.951.821,40. Hy wilde dan ook van het college weten waarom de commissies van advies en bijstand in zo'n laat sta dium werden ingeschakeld, n.l. op vrijdag 26 mei j.l. Verder wilde hy weten waarom by de aanbesteding geen definitief be stek werd gemaakt en vroeg of dit bestek pas tydens de bouw was ontwikkeld en twijfelde ernstig of er sedert november vorig jaar zo veel aan inzichten is veranderd. Met name wilde hij ook weten waarom bij de bouwvergroting niet gelijktijdig een begroting werd ge maakt omtrent de inrichtingskos ten. Financiering De kritiek van de heer Warrink spitste zich tenslotte met name toe op de wijze waarop het college het tekort wenste te financieren. „De scholengemeenschap is voor de gemeenschap Holten een kostbaar bezit, wy zijn echter van mening dat de kosten cq. lasten van dit kostbaar bezit zich toch op een reèle manier dienen te ontwikke len, opdat het bestuur van de ge meente Holten in de toekomst bij de kostenbewaking geen scheef beeld van de financiële situatie krijgt. Om deze reden maken wij bezwaar tegen het beschikbaar stellen van de na uitkeringen ge meentefonds t.b.v. het lager on derwijs over de jaren 1969 t/m 1974 en 1976 ad. f284.318,03, omdat de begroting 1978 hiervoor een nade lig saldo aanwijst", aldus de heer Warrink. Evenals alle woordvoerders ver klaarde ook de heer H. J. Westerink (CDA) geschrokken te zijn van een dergelijk groot bedrag. „Wij hebben echter gezocht naar mogelijke be zuinigingen maar hebben die niet kunnen vinden. Onze mening is dat uit onderwijskundig oogpunt de school zo moet zijn dat er goed ge werkt kan worden en daaraan heeft het de laatste jaren nogal eens ont broken. Een streekschool als déze met een sterk regionale functie drukt nu eenmaal zwaar op de be groting van een kleine gemeente. Het is ons bekend dat by het lager onderwijs, waar elk dubbeltje wordt omgekeerd, ongerustheid is ontstaan over de wyze van fina nciering en ik doe dan ook een be roep op de leiding van de scholen gemeenschap om, waar mogelijk, te bezuinigen. Wellicht behoeft dan niet het gehele bedrag voor deze uitbreiding te worden aangewend. Konsekwenties Namens haar fractie verklaarde mej. A.P. Reith (Partijloos) ge schrokken te zyn van de meerpos- ten. „Wij hebben echter enige jarèn achtereen hard gevochten om deze uitbreiding gerealiseerd te krijgen en nu het zover is moeten wy daar van ook de konsekwenties dragen. Deze uitbreiding heeft de hoogste prioriteit en ten aanzien van de fi nanciering zien wfj geen betere op lossing. Wij vinden wel dat gelden welke worden uitgekeerd ten be hoeve van het lager onderwys ook inderdaad voor dat doel beschik baar gesteld moeten worden. We hebben thans echter te maken met een noodgeval en hebben dan ook geen bezwaar dat bedoelde gelden thans worden aangewend voor het voortgezet onderwys. Ten aanzien van deze meerkosten verklaren wy ons dan ook wel accoord, aldus mej. Reith. was hij van mening dat een gepland hekwerk langs de Diessenplas- straat door slechts één bewoner wordt gewenst, terwijl anderen daar geen bezwaar tegen hebben. De hiervoor benodigde f 10.000.- konden naar zyn mening worden bespaard. Zwaar woog by hem dat uit de algemene dienst en het lager onderwijs tonnen werden uitgege ven aan een onderwijsinstelling die maar voor 40% door Holtense leer lingen wordt bezocht. Hij zou het redelijk gevonden hebben dat om liggende gemeenten in verhouding tot het aantal leerlingen in de kos ten zou bijdragen. Hij wilde een uit spraak van de burgemeester dat het bedrag van f284.318,03 dat wordt overgeheveld van het lager onderwijs naai' het voortgezet on derwijs binnen vijf jaar weer terug zou vloeien naar het lager onder wijs. In eerste instantie antwoordde burgemeester Enklaar ervan uit te gaan dat niet het gehele bedrag ad. f 1.2 miljoen gulden voor rekening van de gemeente Holten zal komen naar dat het Rijk ook nog wel zal bijspringen. Verder legde hij uit dat de overschrijding van de bedragen waarmee men nu werd geconfron teerd verband hield met het feit dat het Rijk subsidieerde voor een school met 845 leerlingen. We heb ben op onze scholengemeenschap echter zoh 1300 leerlingen. Daarom is die uitbreiding zo nood zakelijk. De vier extra lokalen zul len nog jarenlang dienst doen. Zelfs moeten er nog noodlokalen blijven staan. Dit bewyst toch wel dat de school veel te klein is. Hy bracht in herinnering dat Holten deze school zelf heeft gewild. Het lager onder wys komt heus niet te kort, meende de heer Enklaar in antwoord op de vraag van de heer Robers, Wethouder Kaan voegde eraan toe dat het bedrag van 1.2 miljoen niet in zijn geheel betrekking had op meerkosten. Hy kwam, na een re kensommetje, op een bedrag van hooguit vier ton. Hy adviseerde de raad nu accoord te gaan met het collegevoorstel. Ook hy was van mening dat het lager onderwijs in Holten niets tekort komt al wilde hij de heer Robers, die hiervoor ga ranties vroeg, geen exacte toezeg gingen in cijfers geven. Felle discussie Hierna ontspon zich een bepaald felle discussie tussen het college en de heer Warrink waarby Mr. En klaar van mening was dat de heer Warrink zich onredelijk en onheus opstelde ten opzichte van de archi tect die het bouwplan met bestek heeft gemaakt. Wethouder Rietberg vond de ma nier van discussiëren zelfs onver- kwikkelyk en vroeg de heer War rink tenslotte waarop zijn kritiek in feite was gericht. „Wij hebben u niet voor het blok gezet. Wy hadden met Den Haag te doen en moesten snelle beslissingen nemen om de scholengemeenschap uit te kun nen breiden. Ik maak er bezwaar tegen dat de heer Warrink tekenen geeft dat hij het college wan trouwt". De heer Warrink liet zich niet omver praten en bleef erbij dat het allemaal anders had gekund en dat de raad eerder had moeten worden ingelicht nu het om derge lijke grote bedragen ging. Hy was evenmin eens met het dekkings plan en maakte bezwaar tegen het beschikbaar stellen van de na- uitkeringen gemeentefonds t.b.v. het lager onderwys ad f284.318,03. Hij stelde vóór het ontstane tekort óp de uitbreiding van de scholen gemeenschap te dekken door een langlopende lening af te sluiten en de begroting van 1978 te verhogen met de lasten van deze lening. Wethouder Kaan meende dat dit veel meer geld zou kosten en advi seerde de raad de suggestie van Warrink niet over te nemen. De he ren Robers (WD) en Westerik (CDA) steunden hierby de wethou der, waarna Gemeentebelangen stemming vroeg over het college voorstel. Waarvan de uitslag hier voor reeds werd aangegeven. Verbazing De heer H.J. Robers (WD) ver klaarde met name verbaasd te zyn over het grote bedrag dat voor de inrichtingskosten nodig was en wilde weten waarom hiervoor geen gelden waren gereserveerd. Verder TUBANTIA/dagblad v.h. oosten zoekt voor de periode 15 juli t/m 5 aug. 1978 nog enkele voor jongens of meisjes van 15 jaar of ouder is een aardige zakcent te verdienen Er is ook plaats voor enkele vaste bezorgers Aanmelden en inlichtingen Mevr. Grooten, Veldskampweg 13a, Nijverdal, tel. 1 33 48 kreeg het bruidspaar van de pony club een prachtige barometer. Bets Veneklaas draagt de pony club een warm hart toe en heeft vele malen het terrein bij zijn camping gratis beschikbaar ge steld voor het houden van hippi sche evenementen. De laatste ronde van onze geeft nog extra voordelen PRACHT LEReVbANKSTEL nu1875.- ZWAAR 0VERGEST0FFEERD BANKSTEL met kwaliteitsstof van 3950.- voor 2650.- BANKSTELLEN zware eiken nu vanaf1975.- ESKEN WANDMEUBELEN enkele forse nu voor975.- FLINKE FAUTEUILS nu van 1250.- voor495.- Natuurlyk nog vele koopjes, ook in Komt u vryblyvend kyken by ENTER Cs woensdags tot 9 uur geopend) Vrijdag 16 juni 20.30 uur Poppenkast in „De Schu- re". Zaterdag 17 juni 19.30 uur Start oriënteringsrit M.A.C. „De Holterberg" bij club huis „De Biester" (zie adv. en be richt). Zondag 18 juni 14.00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.). 17.30 uur Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.). Maandag 19 juni Jaarlijks uitstapje Herv. Vrouwen groepen Dijkerhoek en Okken- broek. Vertrek 7.30 uur bij gebouw „Bethaniè" naar Okkenbroek. Vrijdag 23 juni 19.00 uur Spring- en dressuurweds- trijden in manege „Snorrewind", Borkeldweg (zie adv.). Zaterdag 24 juni 8.30 uur Spring- en dressuurweds- trijden in manege „Snorrewind". Zaterdag 24 juni tot en met zater dag 1 juli Rijwielhandel Haan en Schoen- handel Oolbekkink wegens vakan tie gesloten (zie adv.). Dinsdag 27 juni 14.00 uur Diploma-uitreiking huis houdschool „De Noordenberg". 20.00 uur Feestavond Schoolkring Dijkerhoek in zaal „Het Bonte Paard". Woensdag 28 juni School- en volksfeest in Dijker hoek. Zaterdag 8 juli 10.00 uur Opening boeldag annex rommelmarkt „H.M.V." in „Kaif- stermansweide". (ERKEND TANDTECHNIKER Reparaties kunstgebitten, klaar terwijl u wacht. Uitsluitend na tel. afspraak. Tel. 05470-4113 Het beste adres voor al uw familiedrukwerk •k VRAAG ONZE MODELLENBOEKEN J. ter Horststraat 22-Rijsseri Teletoor 05480 2461 OOKSAVONDS ARTS Van vrijdag 16 juni 17.00 u. tot zaterdagmorgen 8.00 u. J. F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 18 70. Van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur J. H. A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 12 80. Spreekuur 11.00 uur en 16.00 uur. Voor spoedgevallen bellen: 1870/1280 WIJKVERPLEGING Zuster F. Rutgers, Constantijn- laan 2, Bathmen, tel. 05704-25 73 bgg 05700-2 27 00. Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitgifte van verpleegar- tikelen maandag t.m. vrijdag van 13.30-14.00 uur, Groene KruisgebouwGaardenstraat. DIERENARTS W. C. W. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-20 04. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Midden-Overijssel" Dorps straat 16, tel. 27 84. Spreekuur maand. t.m. vrijdag 8.30-9.30 uur. GEZINSVERZORGING Spreekuur maand. t.m. vrydag van 8.30-9.30 u. Dorpsstraat 16. Tijdens de weekends zijn Maat- sch. werk en Gezinsvere. be- reikb. onder nr. 05486-1 64 65. ZIEKENVERVOER AMBULANCE A. Müller, tel. 17 45 b.g.g. J. Aanstoot, tel. 29 80 en 13 38 ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond van 18.30-20.00 uur Dorpsstraat 16. CONSULTATIEBUREAU VOOR KLEUTERS EN BABY'S Elke donderdag van 8.45-11.30 uur in het Groene Kruisgebouw. TANDARTS F*B. Zeilstra, Brederodestraat 6, Ryssen, tel. 05480-45 69. Spreekuur spoedgevallen: 5.00-5.30 uur namiddag. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw G. J Kraay, tel. 22 WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T e m. zondag 18 juni: C. Meln- dertsma, Bergmanstraat 12, tel. 21 90. Maandag 19-6 - zondag 25-6:B. Groot Obbink, Kozak- kenstraat 2, tel. 15 26. Aangifte van gestorven dieren op zater dag van 9-11 uur aan het slacht huis, tel. 05483-13 18. STORINGSDIENT Zaterdag 17 t.e.m. vrydag 23 juni Electra: H. J. Wanslnk, Lage- weg 9, tel. 27 89 Gas: H. J. Kolkman, Churchlll- straat 99, tel. 30 16. POLITIE Telefoon 13 52 - 26 65 en 26 55. Na 6 uur 's avonds bellen :0520Q-7 12 34 BRANDWEER Telefoon 22 22 (Dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3