hri Transit beste! ingrijpend aangepast voor de tachtiger jaren Zet imperia! goed vast auto Leyland bouwt nieuw testcircuit allerlei Zin @n onzin over die voor uw auto Chrysler Sunbeam in 4 uitvoeringen leverbaar Chevette elecfrovette VW-Brillenvereniging De reus en de dwerg clktueel ri Verkooprecord voor Opel Leyland gaat in Gaydon (Warwickshire, Engeland) een testcircuit bouwen waarvoor 20 miljoen gulden is uitgetrokken. Een vroeger militair vliegveld wordt daartoe geheel opnieuw aangelegd. In de herfst van Ingrijpende verbeteringen ten aanzien van vormgeving, be drijfseconomie en comfort voor de bestuurder van de Ford Transit - de in Europa meest verkochte middelgrote be drijfswagen - zijn werkelijk- openbaar gemaakt. De nieuwe uitvoering heeft: - Een glad afgewerkte, nieuwe aërodynamische voorkant, met sterke nieuwe bumpers en een betere toegankelijkheid tot het motorcompartiment. Halogeen koplampen en rond de hoeken gebogen clignoteurs voor gro tere veiligheid. - Keuze uit een tweetal nieuwe benzinemotoren met bovenlig gende nokkenas (waarvan er een speciaal voor grote zuinig heid is ontworpen) en een ver beterde dieselmotor. - Een nieuw ontworpen cabine met nieuw dashboard en in strumentarium, verbeterd ven tilatie- en verwarmingssysteem, comfortabelere anatomisch ge vormde stoelen met nieuwe bekleding, en een betere ge luiddemping. - Verbeterd veersysteem bete kent een groter rij comfort - bestuurder en passagier raken minder snel vermoeid. - Onderhoudsbeurten om de 20.000 km voor benzinemotoren en om de 15.000 km voor die selmotoren; minder omslachtig, gemakkelijker verricht. Schade kan gemakkelijker worden her steld. Technische verbeteringen- en grotere bestendigheid tegen roest verhogen de betrouw baarheid. Bestuurderscomfort Ford gaat er ook van uit, dat het bestuurderscomfort voor het succes in deze klasse van vitaal belang is. Daarom hebben de ontwerpers bijzon der veel aandacht besteed aan het werkklimaat en de veilig heid van de bestuurder, in de overtuiging dat dit de reputa tie en het succes van de Tran sit voor de toekomst zal bepa len. Comfort in een cabine is van even groot belang als dat op een kantoor. Bestuurders van bestelwagens mogen eenzelfde rust en rijcomfort verwachten als zij in een personenwagen zouden aantreffen. Rijcomfort Voor de cabine zijn nieuwe stoelen ontworpen, die de in zittenden een betere steun ge ven. Er is keuze uit vinyl of stoffen bekleding. Bedienings knoppen zijn opnieuw gegroe peerd en gemakkelijk binnen het bereik van de vingertop pen. De asbak is groter en op een betere plaats aangebracht. De capaciteit van de verwar ming is vergroot en de circula tie verbeterd; de verlichte be dieningshandels liggen beter binnen handbereik. De aanja ger is nu voorzien van twee snelheden. E'en tegen meerprijs leverbaar geluidsisolatiepakket brengt het geluidsniveau met 4 decibel omlaag. Nieuwe serie motoren. Alle voorgaande viercilin- der-benzine-V-motoren in de Transit zijn vervangen door de nieuwe serie Ford lijn-motoren met bovenliggende nokkenas. Deze moderne krachtbron, be kend uit de Taunus, Capri en Granada, is voor de Transit afgesteld op het gebruik van normale benzine De nieuwe 1.6 liter OHC le vert een vermogen van 65 DIN pk, iets meer dan de vorige 1,5 liter V4, terwijl de reeks aan de bovenkant wordt afge sloten door ee sterke 2 liter OHC, die 78 pk levert en een maximum koppel van 15,2 mkg heeft. Vergeleken met de 2 liter V4 die hij vervangt, verhoogt hij de topsnelheid van het model met lange wielbasis van 109 tot 117 km/u; het gemiddeld brandstofverbruik is mét ten minste 10 verlaagd. Om startproblemen bij ex treme koude met de diesel tegen te gaan, is deze voorzien van een gloei-element. In deze 2,4 liter 4-cilinder motor werkt het systeem automatisch door de contactsleutel korte tijd op een afzonderlijke stand tussen aan en af te plaatsen. Een duidelijk geel waarschuwings lampje gaat aan op het paneel: gaat het uit, dan zijn de gloei- elementen heet genoeg om het koude mengsel tot ontbranding te brengen. Loopt de motor eenmaal, dan wordt het diesel- lucht-mengsel voldoende ver warmd om onder de hoge compressie (21,5 1) tot zel fontbranding te komen. Dit voorgloei-systeem is het een voudigste dat er voor een die sel ter beschikking is. De voordelen zijn, dat het vrijwel automatisch werkt en dat het helle lampje goed zichtbaar is, zelfs bij vol zonlicht. Door de grote aandacht die bij de ontwikkeling is besteed aan de vereenvoudiging- van het onderhoud konden de kos ten van onderhoud, berekend over een periode van twee jaar, met meer dan 30 wor den verlaagd (voor de diesel uitvoering 38%). Onderhouds beurten zijn nog slechts om de 20.000 km nodig (diesel om de 15.000km); olie verersen met enkele bijkomstige controle werkzaamheden om de 10.000 km. De toegankelijkheid voor reparaties is voor de ge hele wagen vergroot. De be scherming tegen roest kon in belangrijke mate worden ver beterd. Vanaf 26 mei 1978 is de nieuwe Chrysler Sunbeam met 3 deuren in Nederland lever baar. Niet alleen de versies met 1.3 en 1.6 ltr. motoren, zoals midden vorig Jaar was aangekondigd, maar ook die met de 1.0 ltr. motor. De prijzen van de Chrysler Sunbeam zijn als volgt: Chrysler Sunbeam 1.0 LS f 10.990,- Voor de eerste maal in haar geschiedenis heeft de Opel Marketing Unit van General Motors in Nederland meer dan 10.000 voertuigen in één maand verkocht. In de maand maart werden in totaal 10 035 Opel personenwagens en be stelwagens geregistreerd. Chrysler f 11.390,- Chrysler f 12.090,- Chrysler Sunbeam 16 wit S f 13.690,- Sunbeam 13 LS Sunbeam 1.3 GL Het zevende deel van de se rie „Shell helpt". Het is geti teld „Zin en onzin over olie voor Uw auto" en werd we derom samengesteld in overleg met ANWB, Bovag en Veilig Verkeer Nederland. Dit boekje werd samengesteld omdat slechts weinig automobilisten iets van olie afweten. Op zich is dat geen ramp: men behoeft slechts een paar dingen over olie te weten om er nooit last mee te krijgen. Erger is, dat door deze onwetenheid allerlei sprookjes en bakerpraatjes de kans krijgen om tot waarheid te worden verheven en dat au tomobilisten die daarin gelo ven, dit soms met fikse gara gerekeningen moeten bekopen. In dit boekje is daarom op een rijtje gezet wat men wel en niet mag geloven over motoro lie. Deel zeven onderstreept nog eens, dat het geregeld contro leren van het oliepeil noodza kelijk is en geeft aan op welke wijze dit moet gebeuren. Het vertelt ook, dat op sommige benzinestations weieens onno dig olie wordt bijgevuld en dat teveel olie in de motor geen zin heeft en soms zelfs schade lijk kan zijn. Voorts rekent het af met de fabel, dat er auto's zijn die geen olie verbruiken. Het beschrijft de vier taken van de motorolie: het voorko men van slijtage, het afvoeren van warmte, het afdichten van de ruimte russen de onderde len en het afvoeren van ver brandingsresten. Ook de ver schillende typen motorolie en de kwaliteitsaanduidingen worden behandeld. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de „doops", de onmisbare toevoe gingen, die mede bepalend zijn voor de kwaliteit van de mo derne motorolie. Deze brochure is bij alle Shell-verkooppunten gratis verkrijgbaar. General Motors, van mening dat electrisch aangedreven au tomobielen in de toekomst ze ker een rol gaan spelen in het vervoer, heeft Chevrolet aan gewezen als de leidende divisie van General Motors voor het ontwikkelen van een door bat- teryen aangedreven electrische stadsauto. De eerste van een nieuwe se rie testwagens is de „Lectro- vette". Het is een aangepaste uitvoering van de Chevrolet Chevette, met een 240 voits lood/zuur batterijen pakket. De Electrovette, hoewel ope rationeel, blijft puur een expe rimentele auto Er is reeds aanzienlijke voor uitgang geboekt in de ontwik keling van duurzame, goedko pere tractie batterijen, die ge heel onderhoudvrjj zijn. Twin tig van deze 12 V batterijen leveren het vermogen voor de Electrovette. Het batterijen pakket met e°n gewicht, van 415 kg. is op de plaats van de achterbank gemonteerd Onder optimale omstandig heden kan de wagen met een enkele lading dezelfde afstand afleggen als met vier liter ben zine. Door het toepassen van zink/nikkel oxyde batterijen zou deze afstand verdubbeld of verdrievoudigd kunnen worden. Men verwacht dat de komst van dit type batterij niet al te lang meer op zich zal laten wachten. De tweepersoons Electrovette weegt nu 1328 kg, heeft een topsnelheid van ongeveer 90 km per uur en accelereert van 0-50 km in 8.2 seconden. De actieradius bij 50 km per uur bedraagt 66 tot 80 kilometer. 1979 zal het circuit gereed zijn. Er komen verschillende test banen, zoals een cross country traject van 13 kilometer ten behoeve van tests met Land- Rover en Range Rover. Lange duur tests zullen worden uit gevoerd op een baan die even eens 13 kilometer lang is. Ver der komen er nog een baan voor uitlaatgas-testen en een remmen testbaan. Tot dusver maakte Leyland uitsluitend gebruik van MIRA, het testcircuit van de geza menlijke Britse auto-industrie. Een aantal faciliteiten daarvan, zoals laboratoria en windtun nels, zullen ook in de toekomst bij Leyland in gebruik blijven. Verkoop in de maand maart in U.K. zeer hoog In de maand maart heeft Leyland in het Verenigd Ko ninkrijk een marktpercentage behaald van 30,9. Er werden 50.000 Leyland-auto's geregi streerd op een totaal van 170.000, een van de hoogste verkoopcijfers in één maand na de oorlog. Tot op dit ogenblik ligt het gemiddelde marktpenetratiecij- fer voor Leyland in 1978 op 25 procent. Dit marktaandeel is in overeenstemming met de voor de U.K. gemaakte prog noses. Automobilisten die met vol- beladen imperials op hun au to's op vakantie gaan, doen er verstandig aan de bevestiging van de imperial regelmatig te controleren. Verschillende bij VW uitgevoerde tests hebben uitgewezen dat bij stevig rem men de dragers in de dakran den naar voren kunnen schui ven en bij een botsing zelfs kunnen losschieten, zodat im perial en bagage naar voren vliegen. VW-technici bevelen daarom extraveiligheidsvoor zieningen aan in de vorm van strak gespannen, niet elasti sche lijnen naar voor- en ach terbumper. De automobilist moet er bovendien rekening mee houden, dat het wegge drag van de auto verandert, vooral als de toegestane da- klast te hoog is. VW heeft hiermee onderzoe kingen gedaan bjj een VW- Golf. Deze auto, met een toe gestane dakbelasting van 75 kg werd voorzien van vier ka no's met een totaalgewicht van 104 kg. Met de auto werd met verschillende snelheden een slalom tussen paaltjes gereden, waarbij bleek dat de auto met te zware d aki ast trager re ageerde. Er werd met verschil lende snelheden gereden en daarbij bleek steeds dat de snelheid waarbij de auto nog goed bestuurbaar bleef, onge veer acht procent lager was dan zonder d aki ast. In theorie is de kans dat de auto om zal slaan ttfdens snel bochtenwerk groter geworden door'de zware daklast. In de praktijk zaj het echter niet ge beuren omdat de auto voor dien in een slip. raakt. Een wagen is praktisch een dwerg in vergelijking met een zowat 25 m hoge hijskraan, gebruikt voor het aanleggen van een waterfijn door de staat Arizona in de USA. De „Liftmobile", uitgerust met 4 Goodyearbanden, 3,60 m hoog, vervoert betonnen buizen met een gewicht van 225 T, wat overeenkomt met het ge wicht van een DC-10 Jumbo Jet. Goodyear vervaardigt in de USA banden, die in één enkele maal 350 T kunnen transporte ren, voor grondverzet- en we- genbouwmachines Vele van deze oude VW-Ke- vers, waaronder het allereerste in 1947 in Nederland inge voerde exemplaar (zie foto-in zet), ryden nog steeds rond, waarbij de meeste zijn aange sloten bij de Nederlandse VW-Brillen vereniging. Deze vereniging die begin mei a.s. haar eerste lustrum vierde met een bijeenkomst bij Lips Auto- tron te Drunen, werd 5 jaar geleden opgericht door de hui dige secretaris, de heer W. J. Nieboer uit Groningen. Het aantal leden is inmiddels uit gegroeid tot ruim 100, terwijl het aantal automobielen thans ca. 160 bedraagt. Deze auto's zijn alle in de oorspronkelijke staat teruggebracht. De vereniging komt mini maal eenmaal per jaar bijeen om nieuwe aanwinsten te be wonderen en om eventuele On derdelen te ruilen. Ook be schikt men over een centraal magazijn van waaruit men oude onderdelen kan betrek ken. Door middel van een maandelijks clubblad blijven de leden op de hoogte van alle activiteiten van de vereniging. Van de Nederlandse auto mobilisten is 76% het hele maal eens met de actie „Blij dat ik rij". Dit blijkt uit een onderzoek dat i*ï december 1977 en januari van dit jaar in opdracht van de Bovag en de RAI werd uitgevoerd. Ver der bleek 21% het er ten dele mee eens te zijn en maar 3% was het er niet mee eens. In Amsterdam is een compu termaatschappij die onder de naam „Find-a-Car" een servi cesysteem heeft opgebouwd voor kopers van occasion au to's. In het geheugen van de computer is een groot aantal inruilauto's opgenomen, die bij officiële dealers staan. Eind dit jaar zullen er 10.000 ex. in opgenomen zijn. Alle auto's zijn voorzien van een officiële garantie. In de toekomst hoopt men dit aantal nog te verdub belen. Geïnteresseerden kun nen de maatschappij bellen en opgeven wat zij wensen. De computer zoekt dan uit waar de bepaalde auto eventueel staat. Zorg ook voor enkel bldkken hout om voor en achter\ één van de beide wielen te leggen. Met aangetrokken handrem is men er dan zeker van dat de caravan dp z'n plaats blijft staan. In vele gevallen zijn de caravans tegenwoordig voor zien van 2 kunststof steunen, die erg licht in gewicht zijn. Bij wegrijden ook altijd alle verlichtings-functies controle ren. Remlichten, knipperlich ten en achterlichten. De cara van behoort 2 toplichten aan de voorkant te hebben, die wit licht uitstralen. Verder dient iedere keer opnieuw ge keken te worden of de breek- kabel goed aan de trekhaak bevestigd is en of de houder goed gezekerd over de kogel van de trekhaak zit. Wanneer mogelijk met eeD hangslot af sluiten.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17