Twee vogelmoeders GRATIS GROEM- IIFRUITKALENDER Nederland komkom- merland Roosvicee zomer- aktie 1978 ROOSVICEE Een kolossale eiwitbron onder het znidpoolijs VER HAAL ZOMER-AKTIE 1978 Versier de Roosvicee fles en win een prijs Kinderverhaal HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 JUNI 1978 - PAG. 13 Als volgend jaa? de turbines gaan draaien van de Salto-Grande-water- krachtcentrale in de rivier Uroguay, zijn archeologen en hun helpers in hun laboratoria druk bezig nieuw licht te werpen op een duister hoofd stuk in de geschiedenis van Zuid-Amerika. Het verband is, dat zij mate riaal onderzoeken dat nog net op tijd kon worden gered uit het gebied dat moest verdwijnen onder het 78.300 hectare grote stuwmeer. Wat nu al is onderzocht bevestigt enerzijds sommige speculatieve ideeën maar dwingt anderzijds tot herziening van wat men dacht te weten over de mensen die in oude tijden leefden op de vruchtbare rivierklei 500 kilome ter ten noordoosten van de Uruguese hoofstad Montevideo. Voor de komst van de Spanjaarden ze in te passen in een historie van waren hier kleine gemeenschappen waar over weinig bekend is. Een enkele maal werden zeer oude voorwerpen opgegraven die aan hun fraaie vormen danken dat ze particuliere woningen of musea mochten sieren. Van pogingen om de streek was geen sprake. Raadselachtige stenen. Uruguayaanse archeologen schrokken toen ze hoorden dat de kans op toekomstige vondsten verkeken zou zijn zodra het stuw meer van Salto Grande vol was. Ze vroegen en kregen hulp van hun re gering, van de Franse overheid en van de Unesco, zodat deskundigen en goed materiaal, een helicopter incluis ter beschikking kwamen. Canadese archeologen kwamen een handje helpen en ook studen ten uit Argentinië en Brazilië. Tot de ontdekkingen behoren platte stenen waarop aan één of beide kanten meetkundige figuren zijn gegraveerd, de betekenis van ste nen en inscripties is voorlopig nog een raadsel. Dan zijn er pijlpunten en allerhande voorwerpen zoals de ronde stenen voor „bolafc de nog Oei, oei, dacht moeder eend. Wat een hoge golven. En dat niet alleen, wat is het water woelig. De golven slaan tegen de kant en dan komen ze weer terug, tegen de andere gol ven in Ongerust keek ze om, naar haar kroost, zeven pulletjes, die nog maar net uit het ei waren Nou ja, ze konden zich drijvende hou den, maar dat was dan ook alles. Was ze nu maar niet uit die sloot met de fijne lage rietpollen wegge gaan. Maar daar voelde zij zich niet veilig meer. Die rooie kat loerde en loerde en loerde. Dan een sprong! Het was maar net mis. Maar dat het water van het kanaal zo wild zou z\jn, had moedereend ook niet ver wacht. Aan de kant komen, dat ging ook niet. Vroeger, dat wist ze zeker, was hier ook riet geweest. Daar kon je zo lekker tussen door scharrelen en op een polletje gaan zitten. Lekker beschut en toch warm in de zon. Als er dan golven waren schommelde je een beetje mee En dan zaten de pulletjes al lemaal dicht op elkaar veilig by haar Nou ja, ze moest ook niet te veel tobben Per slot van rekening is het een eigenschap van jonge eendjes, dat ze nog maar nauwe lijks droog uit het ei, het water in willen. Moeder eend moet ineens denken aan een paar jaar geleden, toen zij nog jonger was en nog niet zoveel pulletjes had gehad. Toen had ze uit veiligheid haar nest in een boom gebouwd. Het was me een toer geweest om die eendjes uit het nest te krijgen Vliegen was er nog niet bij, er zat niets anders op, dan ze met lokkende eendengeluid jes zo ver te brengen, dat ze uit het nest sprongen Gelukkig liep het goed af en kwamen ze niet al te hard terecht. Hé wat was dat? Wie dook daar vlak voor haar neus op? Moeder Fuut, met twee kinderen op haar rug. Kwèèk kwek kwek, groette moeder eend een beetje verschrikt. Kroar, antwoordde de Fuut moe der. Wat zoveel betekende als, hoe gaat het er mee. Zeven kinderen zie ik. Ja, antwoordde moeder eend. Jij hebt het maar makkelijk, met die twee op je rug Ik wou maar, dat ik aan land kon Al die hoge planken, er is geen doorkomen aan Aan de overkant is het beter Daar heb ik ook m'n drijvende nest. Wil je even Ideaal voor in de keuken: een groenten- en fruitkalender, waarop men in een oogopslag kan zien wanneer welke soorten groenten en fruit ruim aan de markt zijn Een dergelijke kalender is gratis ver krijgbaar bij het Produktschap voor Groenten en Fruit in Den Haag Er staat ook op hoeveel vi tamines en voedingszouten elk produkt bevat en achter elk pro-' dukt staat een verrassende recep- tentip Bij de bekende appel- en pe rerassen staan de smaakkenmer- ken vermeld. Groenten en fruit beschermen uw gezondheid door hun rijkdom aan vitamines en voedingszouten, zo luidt het motto op deze kalender. Dat beschermen kan men letterlijk nemen Een goede voeding moet ons niet alleen de nodige bouw- en brandstoffen leveren, doch ons te vens doorlopend de beschikking waarborgen over voldoende be schermende stoffen De bescher mende stoffen zorgen dat de ver schillende processen in het li chaam goed verlopen en geven daardoor weerstand aan het li chaam Zij regelen om de stofwis seling, ondersteunen het spljsver- teringsproces en geven bescher ming tegen infecties ed zy be staan vooral uit vitamines (vit. A, V. etc.) en voedingszouten (yzer, jkalk e.den komen in gemakkelijk 'opneembare vorm in ruime mate voor in groenten en fruit. Zo leveren groenten en fruit, in de normale hoeveelheid gebruikt, de mens per dag by voorbeeld 44% van de benodigde caroteen vit A) an ca. 52% van de benodigde vitamine C. Deze beschermende stoffen moe ten ons op elk uur van de dag ter beschikking staan Daarom is het gewenst om tenminste driemaal per dag, dus by elke maaltijd, groenten en fruit te eten. Heeft u belangstelling voor de groenten- en fruitkalender, stuur dan een briefkaart aan. Produktr schap voor Groenten en Fruit, Be- zuidenhoutseweg 153, Den Haag, vermeld daarop: „Groenten- en Fruitkalender" en u krijgt hem gra tis thuisgestuurd. Het is volop komkommertijd, let terlijk wel te verstaan De aanvoe ren op de veilingen bewegen zich al enige tyd op topniveau Nederland neemt wat de produktie van kom kommers betreft een toppositie in op de Westeuropese markt en er zit nog steeds groei in De Nederlandse tuinders telen meer dan 600 hec tare van dit produkt onder glas Onze enorme komkommerexport beweegt zich vooral in de richting van WestrDultsland Nederland heeft in de maanden februari tot en met oktober een importaandeel in de Bondrepubliek van tegen de 90% Onze oosterburen eten Jaar- ïyks een half miljard van onze kos telijke komkommers (als Je die ach ter elkaar zou leggen kun Je er vier keer de aarde mee rond). mee, om wat uit te rusten. Nou, moe ben ik niet direct, maar die pulle tjes. Zie je ik kan ze niet alle zeven op m'n rug nemen Maar overste ken, het is zo druk met al die boten, noemen de mensen dat hè. Nou, waag het er maar op, want hier kom je niet aan land. Ja, of je moet baat hebben bij een trapje Ik ga niet aan land hoor, maar ik heb gezien, dat een eindje verder een eendentrapje is. Dat hebben men sen gedaan, die het goed met de watervogels menen. Het is net een soort kippetrapje, gewoon een plank met dwarslatjes. Kijk, daar hangt er een. Zal ik je helpen, met die kleintjes, vraagt moeder Fuut bereidwillig. Maar dat is een beetje haar eer te na. Ik kan dat best zelf zegt dc een denmoeder. En ze probeert langs het trapje naar boven te gaan. 't Valt niet mee. 't Is een beetje te steil. Maar ze haalt het goed. Ze glijdt weer naar beneden om de pul letjes op te halen en hen een kontje te geven. Maar die kleine donsbal letjes halen het niet. Ze glibberen iedere keer weer terug in de golven. Waarom neem je ze niet op je rug? vraagt moeder Fuut. Van pure ze nuwachtigheid duikt moedereend maar eens met haar snavel in de veren. Het idee! Haar dappere wa- tervlugge pulletjes, licht dobbe rend op de golven, op de rug ne men? Ondertussen duiken de fuut kinderen van de moederrug af en blijven zo lang onder, dat geen van beide moeders kunnen weten waar ze op zullen duiken. Ga jy nu op de trap, zegt de fuut. Dan geef ik die pulletj es van jou een zetje en jy duwt ze verder omhoog. Nou, dat bleek een goede oplossing, af en toe plonsde er een pulletje in de ploemp maar tenslotte waren ze alle zeven op het droge. Daar lagen ze nu hoog en droog in het warme hoge gras. En moeder Fuut ging op haar nest aan, de twee kinderen op haar rug. Kom eens langs, riep ze nog Voor een bakje kroos! Afgesproken kwaakte de eendenmoeder, die zich afvroeg wat beter was, op de hoede zyn voor een kat of een avon tuur als dit. steeds in gebruik zijnde lange koorden met een steen aan het eind waarmee koeien of groot wild ge vangen konden worden door de bola lasso-achtig om de poten te laten draaien. De opmerkelijkste vondsten zyn die van menselijke resten. Op een eilandje in de Uru- quay werd een begraafplaats blootgelegd met 81 graven Daarin lagen geen skeletten maar syste matische gesorteerde, losse botten. De beenderen waren behandeld met een roodachtig-gele kleurstof. In latere graven vond men de ge beenten in aardewerken kruiken. Sommige daarvan dateren kenne lijk uit de tijd van de eerste Spaanse veroveraars omdat daarbij de eerder onbekende glazen kralen en koperplaatjes werden gevonden. Curieus grof. Zeer curieus is het graf waarin een volledig skelet horizontaal uitge strekt lag en dat eveneens met de oker was gekleurd. Maar op de plek van het hoofd lag een groep schel pen gerangschikt. De schedel werd een eindje verderop aangetroffen die moet na het overlijden van de man verbrijzeld zyn. Welke reli gieuze achtergronden deze begra- fenisritten hebben hoopt men nog gewaar te worden uit het al verza melde materiaal en wat men nog kan opgraven voor het water ver der werken onmogeiyk maakt. Bij dit werk zyn niet alleen de archeo logen in het laboratorium bezig. Van alle opgravingen is nauwkeu rig elk detail vastgelegd van de opeenvolgende grondlagen. Anth- ropologen, geologen, geofysici en petrografen helpen by de interpre tatie van skeletten, aardmonsters en gesteenten. Tandartsen onder zoeken gebitten met röntgenfoto's op prehistorische kwalen. De be trekkelijk jonge wetenschap der palynologie trekt conclusies uit fossielen van stuifmeel waardoor inzicht kan ontstaan over de plan tengroei van de regio in vroeger tij den en zelfs over het klimaat. Materiële voordelen. De dam van Salto Grande heeft de diepste indruk op de bevolking van Zuid-Amerika gemaakt als een lichtend voorbeeld van internatio nale samenwerking voor een betere toekomst. Het is de eerste keer dat twee landen, Argentinië en Uru- quay, in Zuid-Amerika samenwer ken om een waterkrachtcentrale te bouwen in de rivier die de grens vormt tussen de twee landen. Bo vendien is de dam zo geconstrueerd dat er een spoorlijn overheen ge voerd kan worden, de eerste spoor verbinding tussen Argentinië en Uruquay De stroom die de centrale opwekt is voldoende om heel Uru quay en een deel van Argentinië te voorzien. De bovenloop van de ri vier wordt beter bevaarbaar en het stuwmeer kan de irrigatie van 130.000 hectare dor land aan. Dat zijn belanrijke dingen waarover vreugde gevoeld mag worden. Ver heugend is echter ook dat door in spanning van beroeps- en ama teur-archeologen en de internatio nale steun die ze kregen, ook nieuw licht geworpen wordt op een duis ter hoofdstuk in Zuid-Amerika's verleden. •Voor het derde achtereenvolgende •jaar houdt Roosvicee een zome- raktie voor de jeugd. Na de grote successen, met name vorig jaar, toen het „Hé, dat ben ik zelf boek" •een oplage haalde van 75.000 exemplaren, wordt dit jaar een creatieve wedstrijd gehouden, die in het teken staat van een bijzon dere mijlpaal: de honderdmil joenste fles Roosvicee. Vandaar dat in de aktie van dit Jaar de fles van Roosvicee centraal staat. De opdracht luidt: versier een fles. De bedoeling is een of meer Roosvicee flessen met plakken, te kenen, schilderen of hoe dan ook om te toveren in by voorbeeld een dier, een auto of een raket. Elk ma teriaal mag worden toegepast en de keuze van onderwerp en uitvoering is vry. De inzendtermyn sluit 15 september, waarna de jury, be- Roosvicn staande uit Eppo Doeve, Martin Brozius en Ria Bremer, de inzen dingen zal beoordelen op creativi teit en orginaliteit. Vanzelfsprekend looft Roosvicee prijzen uit: er zijn vier hoofdprijzen voor de vier leeftijdsgroepen, die lopen van 0 tot en met 6 jaar; 7 tot en met 12 jaar, 13 tot en met 17 jaar, en 18 jaar en ouder. Ook volwasse nen kunnen aan de aktie meedoen. De hoofdprijs in elke leeftijdsgroep is de vervulling van een lang ge koesterde hartewens ter waarde van 2500 gulden: de winnaar of winnares mag zelf bepalen wat hij met dat bedrag doet: een reis ma ken, een electrische trein kopen of wat dan ook. Daarnaast zyn er twaalf tweede prijzen ter waarde van f.500,- En tweehonderd keer zal een derde prijs worden uitgereikt van f.50,-. In totaal is er f.26.000,- aan prijzen beschikbaar gesteld. De wedstrijd start op 12 juni en wordt aangekondigd door middel van een speciaal etiket op de jubi lerende Roosvicee-fles. In het ijzige water van de zuidelijke poolzee ligt - tot dusver onaangeroerd - de vermoedelijk grootste voedselvoorraad ter wereld. Die wordt gevormd door kril, garnaalachtige diertjes die werden gegeten door de grote walvissen tot die na genoeg uitgeroeid waren. Schattingen van de hoe veelheid kril hier lopen tot meer dan een miljard ton. Elk jaar zou daar honderd miljoen ton van kunnen worden „geoogst" - dat is in gewicht bijna net zoveel als nu in totaal uit de zee wordt gevist. En door allerlei om standigheden loopt de vis vangst alom terug, zodat de kril ook zou kunnen zorgen voor plaatsvervangende werkgelegenheid voor de vissers. Die hoeveelheden zyn slechts schattingen. Als ze fout zyn kan het met de kril net zo gaan als met de walvissen, ook een diersoort die zo overmatig is geëxploiteerd dat ze vrijwel zeker gedoemd is uit te sterven. Risico van ramp Dr Sayes Z. El-Sayed - verbonden a?m de oceanologische afdeling van landbouwhogeschool van Texas een zuidpoolspecialst van naam. jy waarschuwt dat onverstandige exploitatie van kril kan leiden tot- regelrechte rampen in de ecologie van dit gebied waar zeehonden, walvissen, zeevogels, pinguïns en vissen zich alle voornamelijk met kril voeden. Om zulke tragische ontwikkelingen voor het dierenle ven aan de poolzee te Voorkomen heeft dr. El-Sayed een groep zee onderzoekers bijeengeroepen die voorstellen hebben gedaan om bio logisch onderzoek te doen naar wat leeft in de zuidpoolzee en hoe. In het Engels: Biological Investiga tions of Marine antarctic Systems and Shocks - wat de passende af korting BIOMASS opleverde... De intergouvernementele oceanogra- fische commissie van de Unesco heeft dat voorstel inmiddels over genomen. Kril is een unieke voeds elbron in een unieke zee. Van alle oceanen is de zuidelijke poolzee de enige die de aardbol omspant zon der dat landmassa's de wind en de stroming belemmeren. Ieder zee man die ooit rond Kaap Hom heeft gevaren weet ook wat dat zeggen wil: vooral in de tyd van de zeil vaart was het vaak een wekenlange marteling hier te varen. Voor moderne schepen is de navi gatie in de verst zuidelyke wateren gemakkelijker maar de wetens chappelijke problemen blyven formidabel. Er is merkwaardig weinig bekend over de levenscy clus van Euphausua superba, de belangrijkste krilsoort - het woord, van Noorse afkomst, betekende oorspronkelijk: walvisvoer. De hoeveelheid kril die de walvissen vraten is verminderd van 180 tot 33 miljoen ton per jaar, maar niets wijst erop dat de krilmassa's onge- geten blyven. Niemand weet overi gens hoeveel de pinguïns, vissen en zeehonden consumeren. Een eerste taak voor BIOMASS is daarom na te gaan hoeveel andere dieren voor hun voedsel van kril af hankelijk zijn. Ten tweede wil men bestuderen hoe de bewegingen van het antarctisch water de vorming van kril-zwermen beïnvloeden. IJsbrekers nodig. Dat zyn geen eenvoudige opgaven. De internationale groep die het werk voorbereidt, stelt vast dat er sterke verschillen optreden in de chemische en natuurkundige ba lans van het zuidpoolgebied bij het wisselen van de seizoenen, alleen al doordat het pakijs grotere of kleinere oppervlakten beslaat. In tegenstelling tot wat men aanvan kelijk aannam, vindt er in de sche mer onder het ijs nog wel degelijk fotosynthese plaats, zodat er plan ten kunnen groeien die als voedsel dienen voor de kril. Om over de le venscyclus van kril meer aan de weet te komen heeft men dringend zware ijsbrekers nodig die voor BIOMASS biologische monsters kunnen nemen van onder het pa kijs. Voor er ooit op grote schaal in het zuidpoolgebied wordt gezocht naar aardolie en zeker voor die wordt ontgonnen wil men ook hier gege vens verzamelen die het later mo gelijk zullen maken eventuele ver vuiling te vergelijken met de oor spronkelijke toestand. De plannen van nu gaan ervan uit dat het echte speurwerk begint in de zomer - van het zuidelijk hal frond, dus rond kerstmis - van 1980-1981. Dan moeten de research-schepen koersen naar de krilrijkste gebieden van de zuid elijke ijszee. Vissersschepen die in deze buurt werken zouden ook ge gevens moeten verzamelen en op de kusten zouden stations moeten komen voor het laboratorium onderzoek van de krilmonster. Al in 1974 waren er berichten dat de Sovjet-Unie 20.000 ton kril had op gehaald. Japan heeft enige hon derden tonnen uit de zee opgevist en sindsdien is in West-Duitsland, Noorwegen, Polen en Groot- Brittanië het onderzoek begonnen wat men met kril kan doen. Dat is veel want kril is een rijke bron van eiwitten waaraan juist grote tekor ten bestaan. Of voor het menselijk menu iets acceptabels bereid kan worden uit kril is nog een vraag, maar zonder meer is het waardevol als veevoer. Minder zeker is even wel of de wereld beter dan in het geval van de walvissen haar heb zucht kan beteugelen en de kril- rijkdom niet tot snel verdwijnen uitput. BIOMASS wil daarbij de weg wijzen. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Omdat ik wel eens iets over fotograferen schrijf vragen de mensen aan me: "Wat is nou de beste kamera, die je kunt aanbevelen?" Mijn antwoord is dan: "de beste kamera bestaat niet. Het gaat er om:wat is de beste voor u?" En dan zeg ik er bij:"enwelke kameradat is, dat weet uw fotohandelaar het beste." Zo'n man krijgt elke dag mensen, die hem om raad vragen. Hij weet wat al die honderden verschillende kamera's kunnen. En hoe elk soort fotograaf daaruit de voor hem of haar beste kamera kan kiezen. Want er is om een voorbeeld te noemen - een verschil tussen iemand, die foto's maakt om herinneringen vast te leggen en iemand, die fotograferen als een hobby wil beoefenen. In het eerste geval - de herinneringsfotograaf - gaat het om een in alle opzichten gemakkelijke kamera. Handig in het verwisselen van het filmrolletje en de bediening. Klein en licht, zodat je hem altijd bij de hand kunt hebben en dan meteen voor gebruik gereed. Zo'n kamera is bijvoorbeeld de pocketkamera. Of een handige kleinbeeldkamera die weliswaar wat meer plaats inneemt, maar ook meer kan. Een ander wil direkt resultaat zien en die kiest een kamera,die la mi nute kant en klare foto's levert. De fotograaf, 'die mooie en bijzondere foto's wil maken, kiest een spiegelreflexkamera. Daar kun je alles mee doen op 't punt van belichtingstijden en lensopeningen, het verwisselen van lenzen voor tele-opnamen of dichtbijfoto's, het "spelen" met de scherptediepte en zo voort. Deze foto's zijn met zo'n kamera gemaakt: een scherpe achtergrond (1) een scherpe voorgrond (2) en voor- en achtergrond scherp (3). Omdat er zoveel soorten kamera's zijn zeg ik: "De beste kamera bestaat niet. Wel de beste voor u."

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13