Vakantie en recreatie ook voor zieken Diploma's gelijk getrokken JÜGEREHT Examentijd CREATIEVE AVOND EN LIVE OPREDEN leiwe leerkrachten scholengemeenschap Vergadering zoiveringsschap West-Overijssel' Werking rioolïniverings- installatie Holten-Markelo Rapport „Op zoek naar wegen' Meer aandacht alleenstaanden Continental Singers opnieuw in ons land Aktie Harten 5 Goed dat de rijkspolitie er is Verloren en gevonden HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 JUNI 1978 - PAG. 25 den gegeven: 5 juli Arnhem; 11,12 juli TV-opnamen; 13 juli Lisse; 14 juli Valthermond; 15 juli Hoofd dorp; 16 juli Den Haag, Dronten; 17 juli Ermelo, Siddeburen; 18 juli Ol- debroek, Veghel; 19 juli Leerdam, Rijnsburg; 20 juli Leusden, Abcou de, Alphen a. d. Rijn, Helmond; 21, 22 juli Rotterdam, De Doelen. VERLOREN Regenjas lichtkleurig, Kodac filmpje, huissleutel no. 806, bruine herenportemonnaie inh. plm. 220.-, 2 pinken, bruine portefeuille inh.: f 25.-, paspoort, autopapieren, halsband van een paard met tou wen en twee pennen, leesbril met zwart/bruin montuur, blauw train ingsjack, zwarte portemonnaie inh.: f50.-, europas, legitimatie plaatje van Hoogovens, IJmuiden. GEVONDEN Rode portemonnaie, bankbiljet ten, 4 autosleutels, tas met visgerei, bruine portemonnaie, blauw o/>Vir»nletoij beïnvloed zijn door Alquin, Jethro Tuil, tot rhythm en blues a la Cuby and the Blizzards. De zang van de groep wordt ver zorgd door Gertjan Hoekman, so logitaar, Roland Scheurwater, basgitaar Kees van Zanten, orgel, piano, strings René de Jonge, drums e.d. Luc Bannink. De 5-mansformatie wordt aangevuld met geluidstechnicus Benno van Eden. De avond begint om 9 uur en de entreeprijs bedraagt f4.-. Ook zieken hebben behoefte aan onderbreking van het alle- bestaan. t.v.-artiesten, aangevoerd door Hans van Willigenburg, worden gehouden. De zonnebloem mag zich momenteel verheugen in een 1200-tal bloeiende afdelingen, die regelmatig plaatselijk allerlei akti- viteiten ondernemen ten behoeve van de zieken. Het zal duidelijk zijn, dat het grote leger van leden alleen dit alles ook niet financieel kan bijsloffen. Daarom reikt de KRO jaarlijks de helpende hand naar De Zonne bloem door het mede-organiseren van de aktie Harten 5. Bedoeling is dat gezonde Nederlanders f 5.- (en liefst meer) afstaan van hun eigen vakantoegeld voor de vakantie en rekreaties van zieken. Het geld kan worden overgemaakt op gironum mer 11.55.555 t.n.v.Vakantiefonds Breda. De aktie zal dit jaar feeste lijk worden besloten vanuit de Mar tinihal te Groningen en wel op vrij dagavond 16 juni a.s. Dit geschiedt met het uitzenden (Nederland 1; 19.50 uur) van de bekende* Willem-Ruis-show, die voor deze gelegenheid is aangepast. Vele honderden zieken en gehandicap ten uit het noorden des lands zullen de uitzending kunnen meemaken. „Goed dat de Rijkspolitie er is" zeiden ze achter elkaar bij het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam en bij Vitatron Medical in Dieren, waar men pacemakers vervaar digt. Wat was het geval? Een pacema- kerpatiënte in het Dijkzigt Zieken huis bleek plotseling een nieuwe pacemaker nodig te hebben, terwijl ze al klaar lag voor de operatie was dit speciale type hartstimulator niet in voorraad in het ziekenhuis. De operatie zou om drie uur moe ten beginnen! Men belde om tien voor twee met de fabriek. Ja, het type pacemaker bleek voorradig. Maar nu het transport? „Den Haag" werd' ge beld om toestemming aan „Defens ie" te vragen een helicopter in Dee- len te laten landen, bevoegde auto riteiten bleken afwezig. Toen de Rijkspolitie gebeld om vijf voor twee. Deze was direct „in"! Per radio werd een snelle Porsche uit de omgeving naar Dieren gedi rigeerd. Deze was om acht minuten over twee in Dieren. De pacemaker werd overhandigd, de politieman- Enkele HMV jeugdleden vonden nog tijd om hun muzikale kunnen te toetsen, in een periode met veel schoolexamens. Vakkundige HMV-leiding stond borg voor kwa liteit. In Gorssel en Goor moesten de jeugdleden het zelf doen. Een deskundig aantal a*aminatoren maakte het de jongelui nog wel eens lastig, en overal worden de ei sen zwaarder. De jeugdleden die het diploma A van de KNF haalden zijn: Minie Vorkink, Johan Abbink, Ronald Schmets, Marjanne Paalman en Alie Pinkert. Het B-diploma werd gehaald door Hanneke Truschel, Gonda Bosse- laar, Jdhet Gervedink Nijhuis, Bertha Jansen, Joke Vorkink, René Schaap, Gerrit Hofstede, Betsie Westerik en Ans Schuppert. Schuppert. Pieter Keestra behaalde het D-dipioma. nen Veninga en Paul zwaaiden met de Porsche 14 FT 29 de weg op. Toen begon de race tegen de klok terwijl de patiënte, het chirurgi sche team en de operatiekamer wachtten. Hoe de politiemannen het geleverd hebben weten we niet, maar het le vensreddende apparaat was op tijd in het Dijkzigt Ziekenhuis. De pa tiënte werd op tijd geopereerd. De volgende dag kan Vitatron Me dical de commandant van de Por- schedienst van de Rijkspolitie be danken. Transport en operatie wa ren met succes verlopen. In de rubriek „Mens en Samenle ving" is op 7 juni een vraaggesprek uitgezonden met mr. D. Happel, hoofd ontwikkeling Sportbeleid en Sportieve Recreatie van het ministerie van CRM. Het onder werp is het zojuist verschenen rapport „Op zoek naar wegen", verslag en evaluatie van vier jaar experimenteel CRM-beleid op het gebied van de sportieve recreatie. Sportieve recreatie is een zaak van eigen behoefte en eigen vormge ving van mensen in hun eigen woon- en leefomgeving. Op grond daarvan zou kunnen worden ge concludeerd, dat gemeenten en plaatselijke sportverenigingen de eerst aangewezenen zijn om in de zen een beleid te ontwikkelen, niet alleen gericht op leden van die ver enigingen maar ook op niet-leden. Het zojuist door CRM uitgebrachte rapport „Op zoek naar wegen", waarin dit te lezen is, tekent daar overigens bij aan dat de vraag waar de verantwoordelijkheden precies moeten komen liggen, nog maar zeer ten dele beantwoord kan wor den. Het rapport behandelt vier jaar experimenteel CRM-beleid op het gebied van de sportieve recrea tie en werd 27 mei in Uden ten doop gehouden door staatssecretaris G. C. Wallis de Vries van CRM. Hij bood het daar aan burgemeester drs. G. J. A. Schampers aan bij de opening van de tweedaagse sport en recreatiemanifestatie „Vier Uden Sportief Zondag 18 juni a.s. is de laatste jongerendienst voor de zomervakan tie. Door een wijziging in het rooster, in verband met bijzondere kerkdiensten, komen de diensten van 11 en 25 Juni te vervallen. De 18e juni wordt ook alles over het kamp dat in het weekend van 19 en 20 augustus gehouden wordt bekend gemaakt, dus iedereen die daar belangstelling voor heeft wordt verzocht die zondag te komen. Als iemand op 18 juni verhinderd is en toch graag informatie wil over het kamp, kan hiervoor terecht bij Ans Aaftink. Oranjestraat 24. Holten, tel. 14 92, of bij één van de commissieleden. Tot ziens in de jongerendienst op 18 juni. Bezitters van het Ecabo-diploma „administratief medewerker B" (bedrijfsadministratieve richting) zullen voortaan toegelaten wor den tot het examen „moderne be drijfsadministratie" van de Asso ciatie voor Praktijkexamens, zon der dat zij eerst het praktijkdi ploma boekhouden halen. Zo luidt het resultaat van de dezer dagen afgesloten onderhandelin gen tussen de besturen van de Stichting Ecabo (Vakopleidingsin stituut voor economische en admi nistratieve beroepen) en de Stich ting Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens. Een voorwaarde hierbij is wel dat de geslaagden voor genoemd Ecabo-diploma een voldoende hebben gehaald voor de vakken Bedrijfsadministratie én Statis tiek, dan wel voor de vakken Be drijfsadministratie én Bedrijfseco nomie/Calculatie. Omgekeerd zal de Stichting Ecabo het Praktijkdiploma Boekhouden alsmede de diploma's Bedrijfscor- respondentie (Nederlands en vreemde talen) van de Associatie erkennen en voor dein aanmerking komende vakken vrijstelling ver lenen bij Ecabo-examens. Deze samenwerking tussen beide stichtingen betekent voor Ecabo- gediplomeerden, dat zij na de op de praktijk gerichte Ecabo-opleiding direct verder kunnen met een ver volgopleiding en niet meer ver plicht zijn de omweg te volgen van het alsnog behalen van het Prak tijkdiploma alvorens toegelaten te Vanavond is er in de Schure weer een creatieve avond. Het is de be doeling dat iedereen poppenkaste poppen gaat maken. Iedereen die thuis oude pollepels e.d. heeft lig gen wordt verzocht die aan de Schure te schenken, want deze zijn o.a. nodig voor het maken van de poppen. Vrijdagavond 16 juni zal er met de gemaakte poppen van van avond een poppenkastvoorstelling worden gegeven. Dan is er zater dagavond a.s. een live-optreden van de formatie Plain in de Schure. Deze vijfmansformatie bestaat in dehuidige bezetting ongeveer 11 IQ jaar. Die tijd is er hard gewerkt aan nieuwe eigen nummers, waarbij kwalitiet vooropstaat. De resulta ten mogen dan ook gehoord wor den. Het gespeelde reportoire varieert van symphonische rock, waarin zij Alleenstaanden dienen meer aan dacht van de overheid te krijgen dan tot nu toe, vindt de in 1970 in gestelde Interdepartementale Werkgroep Alleenstaanden (IWA), bestaande uit ambtenaren en niet-ambtelijke deskundigen. De werkgroep bood 25 mei jl. haar eindadvies aan staatssecretaris G. C. Wallis de Vries van CRM aan. In het advies benadrukt de werkgroep de achterstand die alleenstaanden in verschillende opzichten hebben bij diegenen die in gezinsverband leven: onvoldoende huisvestings mogelijkheden, een lagere belas tingvrije voet dan gehuwden, la gere sociale uitkeringen en een in feite niet op hen afgestemd aanbod van hulp- en dienstverlening. Er is een mentaliteitsverandering no dig, constateert de WIA. De tradi tionele waardering van huwelijk en gezin verdient aanvulling door zichtbaar meer aandacht aan knelpunten in de positie van al leenstaanden te geven. Dit geldt voor de hele Nederlandse samenle ving, de overheid voorop, maar ook voor de belangenbehartiging door de organisatie van allêenstaanden. In verband met het toenemende aantal leerlingen (voor de brug klas hebben zich ruim 300 leerlin gen aangemeld) zijn met ingang van het nieuwe cursusjaar de vol gende leerkrachten benoemd: J. Bergsma, Almelo (Duits); C R. N. de Boer, Raalte (Wiskun de); MeJ. Y. Groothuis, Deventer (Biologie); Mevr. B. A. A. Kampers-Manhe, Diemen (Frans); Drs. H. J. Kloosterboer, Groningen (Scheikunde); A. A. Kuper, Utrecht (Nererlands); Mej. A. M. Numan, Groningen (Lich. opvoeding); Mevr. M. van Peursem-van der Vel den, Hengelo (O), (Latijn); Mevr. M N. Schenk, Deventer (Studieles sen); Drs. H. Verkerk, Amsterdam (Aardrijkskunde). Het algemeen bestuur van het Zuiveringsschap „West-Overijssel" verga dert in het openbaar op donderdag, 15 juni om 9.30 uur v.m. in het hotel Waanders te Staphorst. Aan de orde komen ondermeer, beëdiging van een nieuw lid van het algemeen bestuur (ing. P.J Bolt) ingekomen stukken en mededelingen, vaststelling zuiveringsplan Noordoostpolder, vaststelling plannen aanleg persleiding Liederholthuis-Heino en Laag Zutp- hen-Helno, oplossing verschil met de gemeente Helno over overname som zuiveringsinstallatie, aldaar en vaststelling van de bezoldigingsverorde ning 1978-1. Verder komen aan de orde voorstellen inzake wijziging tele foonkostenverordening, overneming beheer en onderhoud persleiding Zaik naar de IJssel, uitvoering nieuwe werken o.a. inrichting sliblagune Deventer, voorbereiding nieuwe werken (incl. grondaankoop voor riool zuiveringsinstallaties te Bathmen en Hardenberg, werking zuiveringsin stallaties in 1977, overzicht van de kwaliteit van het oppervlaktewater in het winterseizoen en de stand van zaken inzake voorbereiding en uitvoe ring der werken. TWEEDE LUSTRUM Het Amerikaanse gezelschap heeft in Europa al een bekende naam ge kregen. Het is trouwens de tiende keer, dat de Continental Singers een toemee door Europa maken. Iedere groep van 45 man (koor en orkest) bestaat uit studenten, die hun zomervakantie musicerend doorbrengen. Ze komen uit alle de len van de Verenigde Staten en uit Vele kerken. De jeugdige zangers en instrumentalisten (rond de twintig jaar) kwamen pas voor deze toer- nees in aanmerking nadat ze suc cesvol de zware audities hadden afgelegd. Het aldus geselecteerde gezelschap neemt in de Verenigde Staten een vooraanstaande plaats in op het gebied van de heden daagse geestelijke muziek, wat o.a. blijkt uit hun vele L.P.'s 13) en hun vele radio- en TV-uitzendingen. Dat deze groep een groot succes is, tonen hun de bezoekersaantallen: van 9000 in '69 tot 65000 in 1977. En dat alles in de zomermaanden! Zelfs de Doelen bleek te klein. Om alle belangstellenden een kans te geven werd twee avonden achter elkaar het programma gebracht (21 en 22 juli). Ook nu weer wordt een record-aantal bezoekers verwacht. Voor eventuele informatie kan men zich wenden tot Continental Sound. tel. 010-211098, postbus 81065. 3009 GB Rotterdam De volgende concerten zullen wor- worden tot het MBA-examen. Voor deze omweg bestond ook igeen motief meer nu de examenstof van het desbetreffende Ecabo-diploma naar eenzelfde niveau is toege groeid als dat van het praktijkdi ploma Aan de opzet van de Ecabo- opleiding en met name de voor waarde dat er sprake moet zijn van een werkelijke opleidingssituatie, bekrachtigd door een leerovereen komst, verandert niets. Met andere woorden, ook het praktijkgerichte deel van de opleiding, dat de Ecabo-leerling volgt in het bedrijf waar hij/zij werkzaam is, moet met goed gevolg worden afgerond. Ook in het bedrijfsleven is de er kenning en waardering van de Ecabo-diploma's sterk groeiend. Dit blijkt onder meer uit het on langs genomen besluit om Ecabo- diploma's op te nemen in de recht spositionele regelingen voor admi nistratief personeel bij de overheid en de door de overheid gesubsi dieerde instellingen. In het omvangrijke Zonnebloem- aktie-programma nemen de on- deidelen vakantie en rekreatie een zeer belangrijke plaats in. Er wor den in alle delen van Nederland va kanties in groeps- en in gezinsver band georganiseerd. Daarnaast is het mogelijk om via De Zonne bloem aangepaste bungolows of sta-caravans te huren. Voorts staan in 1978 niet minder dan maar liefst 300 ééndags-boottochen op het programma, terwijl in een ze ventigtal plaatsen regionale ont- spanningsdagen met radio- en Zaterdagmorgen werd door de Rijssense gebouwensloperij zwaar materiaal ingezet bij het slopen van het voormalig dorps hotel, Holterman. Binnen een half uur lag het oude pand plat. veringsslib naar de landbouw heeft nog niet plaatsgevonden. In het jaaroverzicht betreffende de werking van de riool waterzuiveringsinstallaties over 1977, dat in de vergade ring van het Algemeen Bestuur van het Zuiveringsschap „West-Overijssel" van donderdag 15 juni aan de orde komt (zie de agenda elders in dit blad) worden o.m. mededelin gen gedaan over de oude, buiten gebruik gestelde, instal latie in Holten en over de nieuwe installatie „Holten- Markelo". R.Z.I. Holten In het afgelopen jaar heeft in ver band met de bouwwerkzaamheden (ombouw van het pompgebouw tot transportgemaal) op de installatie geen continubemonstering plaats gevonden, zodat geen belastingge gevens bekend zijn. De slechte kwaliteit van het effluent, zoals dat bepaald werd door middel van steekbemonstering, wijst echter op een behoorlijke overbelasting van de installatie. Het slibgistingsproces (clari gester) vertoonde af en toe instabiliteiten, zoals het hoge vetzuurgehalte aan toont. Bijsturing door kalkdoseren bleek echter niet nodig. Het uitge- giste slib werd voornamelijk in natte vorm in de landbouw afgezet. Op verzoek van de gemeente Hol ten werd een hoeveelheid gedroogd zuiveringsslib ter beschikking ge steld. In het najaar is ca. 400 m3 uitgegist slib gebruikt voor enting van de slibgisting op de nieuwe zuiveringsinstallatie. laagd, waardoor wellicht de nitrifi- catie achterwege bleef. Voor het opstarten van het slibgis tingsproces werd ca 400 m3 uitge gist slib afkomstig van de R.Z.I. Holten (oud) als entmateriaal ge bruikt. Nadat de temperatuur van de inhoud van de gistingstank op 32 graden C kon worden gehand haafd is begonnen met het inpom pen van vers slib. Het overstor- tende gistende slib werd via de na- indikker teruggevoerd naar de slibgistingstank. Afvoer van zui- Benutfing riooigas De nieuwe zuiveringsinstallaties te Dedemsvaart, Raalte en Hol- ten/Markelo, welke in 1977 in be drijf zijn genomen, zijn opgezet volgens het total-energy principe. Hiermee wordt bedoeld dat de voor de installatie benodigde energie zoveel mogelijk uit het ge produceerde riooigas wordt be nut. Daartoe worden de com pressoren, die voor de zuurstofin- breng in de beluchtingstanks zorgdragen, aangedreven door gasmotoren welke riooigas ol aardgas als brandstof gebruiken. De ervaringen en speciaal het energieverbruik van dittype instal laties zullen in een afzonderlijk nog te verschijnen rapport worden vermeld. In onderhavig jaarover zicht wordt voornamelijk op de zuiveringstechnische werking van de installaties ingegaan.. Op 14 november is de installatie buiten bedrijf gesteld en werd het rioolwater via het omgebouwde pompgebouw naar de nieuwe R.Z.L Holten-Markelo getransporteerd. De installatie is na spoelen van het oxydatiebed en ledigen van de cla- rigester, overgedragen aan de ge meente Holten. R.Z.I. Holten-Mcrkelo De zuiveringsinstallatie Holten- Markelo is op 14 november in be drijf genomen. In 1977 heeftop deze installatie geen continubemonste ring plaatsgevonden, zodat de be lasting van de inrichting en de daaruit afgeleide waarden niet be kend zijn. Het aktief slibproces is opgestart zonder dat gebruik werd gemaakt van entmateriaal. Na on geveer drie weken kwam de BZ V afbraak op gang. Evenals in de propstroom aeratietank op de R.Z.I. Raalte, is ook hier tegen het eind van het verslagjaar licht slib gevormd. De slibconcerrtratie in de beluchtingstank werd daarop ver- De Continental Singers Orchestra komen opnieuw naar ons land. Dit beroemde Amerikansse gezelschap maakt in de vijf groepen, van ieder 45 man, de over steek naar Europa, waar in diverse landen concerten gegeven worden. De trip duurt van 5 juli tot 23 juli. Een gezamenlijk slotcon- cert in de Rotterdamse Doe len sluit op 21 en 22 juli de toernees af.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 25