0e 2.000.901 Peufeot verkocht li ons lasd Aanrijdingen kosten ruim 1,5 miljard mini-Special en Allegro met schuifdak Pofsuii Cherry met veel accessoires Audi 80 GLX voorzien van vel© aecesseres ie grootste en de zwaarste Deze keer over een ongeluk waar we zelf bijna bij betrok ken raakten, maar dat qua gegeven zeker de aandacht van velen zal hebben. Het was in de weck van 1 mei en Heihelvaartsdag dat we een flinke testrit maakten naar Zwitserland. Op de Duitse Autobahnen, waar geen snelheidslimieten gelden, maar waar een adviessnelheid van max. 130 km. per uur gepro pageerd wordt, wordt over het algemeen sneller gereden. Met het beter wordende weer en hogere temperaturen krijgen vooral de banden meer te verduren. In Zuid-Duitsland, we reden zelf ongeveer 115 km. per uur, haalden tiental len auto's ons met een aan merkelijk hogere snelheid in. Je let niet op iedere auto die passeert, maar op eens een stofwolk en dan flits* het door je heen dat er wat aan de hand zal zijn. Dat bleek al mmiddellijk. Een auto was kegen de vangrail gebotst na dat een band aan flarden ge sprongen was. De auto draaide daarna één of twee keer in het rond en reed tegen de rij richting in onze kant uit. Met een wel heel grote mate van geluk gebeurden er verder geen ongelukken en konden de vier inzittenden, oudere men sen de auto ongedeerd verla ten. Nadat de auto aan de kant geschoven was en een ieder wat bekomen was van de schrik hebben we een serie fo to's van de band gemaakt. Eén ervan drukken we hierbij af en daarop is te zien dat het loopvlakrubber en het stalen karkas gescheiden zijn en to taal vernield waren. Wat kan hiervan nu de oorzaak zijn geweest? De auto was nog uitgerust met M en S banden, die geco verd bleken te zijn. Op zich is er niets tegen coveren. Vooral in de bedrijfswagensector wor den nog veel banden van een nieuw loopvlak voorzien. Deze automobilist wist niet eens dat hij deze banden op z'n auto had. Met modder en sneeuw banden, die een zeer grof pro fiel hebben, mag in Duitsland niet harder dan 100 km. gere den worden. Vroeger gold dit ook voor banden met spikes, maar nadat deze verboden werden, is de vraag naar een alternatief sterk toegenomen. Hoe grover en dikker het pro fiel des te meer wrijving en warmte-ontwikkeling Bij hoge snelheid neemt dit sterk toe en daaraan was zo goed als zeker toe te schrijven dat het loop- vlak losliet van het karkas. Een klapband was het gevolg Waarschijnlijk heeft de be stuurder geremd, waardoor hij de macht over het stuur ver loor en de auto één of twee keer in het rond draaide. In dergelijke situaties niet rem men, maar de koppeling in trappen en de auto uit laten lopen. Belangrijk is ook regelmatig de spanning van de banden te controleren, want bij een te lage spanning zal vrij snel oververhitting plaats vinden met als gegeven een loopvlak- separatie. De auto kenmerkt zich door een grote hoeveelheid extra accessoires, die voor een ui terst geringe méérprijs zullen worden geleverd. Voor de Cherry-S 2-deurs be draagt de waarde van het ex tra accessoires-pakket f 950.-. De méérprijs voor de S- uitvoering in vergelijking met de „normale" uitvoering is tij delijk slechts f150.- (incl. BTW). De waarde van het accessoi- Tussen de 900.000 en 1 mil joen auto-ongelukken per jaar leveren in ons land jaarlijks een schade op van meer dan 1.5 miljard gulden. Hiervan wordt ruim 1 miljard (1000 mil joen) gulden door de verzeke ringsmaatschappijen uitgekeerd voor materiële schade. Als de maatschappijen 10% zouden kunnen bezuinigen, zou dat 100 miljoen gulden besparen en zouden premieverhogingen alleen nog maar de index be hoeven te volgen. Deze in drukwekkende bedragen, die zoals gesteld werd hun invloed op het gehele maatschappelijke leven hebben, bracht de voor zitter van de Vereniging van Automobielassuradeuren. F Jutte, naar voren De maatschappijen werken dan ook graag mee aan het georganiseerde overleg met re parateurs en experts inzake om. de reparatieprijzen. Aan een eigen herstel en research centrum wordt daarbij voorlo pig niet gedacht, aldus de heer Jutte. Het is goed dat verzekeraars, automobielexperts en auto schade-herstellers zich zoals op deze FOCWA-studiedag geza menlijk in de problemen rond de autoschadereparatie verdie pen. Verbeteringen van de af wikkeling van schaderegelingen en opvoering van de kwaliteit van reparaties kunnen van grote betekenis zijn. zowel economisch gezien als wat de verkeersveiligheid betreft Special en Allegro 1100 in be perkte aantallen van schuifda- ken laten voorzien welke in de met zwart vinyl beklededaken zijn aangebracht. De Mini 1100 Special wordt m een beperkt aantal gedu rende de vooijaarsperiode ge leverd in een uitvoering met Sunliner schuifdak en zwarte dubbele S-zijstrippen. De prijs voor deze speciale uitvoering bedraagt f9975.- De Mini Special zonder deze extra's kost f9671.- zodat men voor slechts 304 gulden meer een aantrekkelijke uitvoering met schuifdak kan kopen. De Allegro 1100 wordt, even eens in een beperkt aantal, met Skylight schuifdak en een zwart vinyl dak geleverd, met zijstrippen in een aangepaste kleur De prijs bedraagt flL200.-. Voor de Allegro 1100 zonder deze extra's wordt f 10 878- betaald, zodat men voor slechts 322 gulden meer deze ..zomerse" uitvoering kan aanschaffen. De band, die hier op een speciale platte oplegger wordt geladen is de grootste en de zwaarste, die Goodyear in Akron, Ohio (U.S.A.) ooit heeft vervaardigd. Dergelijke reusachtige ban den worden gemonteerd op enorme grond verzetmachines. Deze band is versterkt met stalen gordels, weegt niet min der dan 5.670 kg, is 3.50 m hoog, 1.68 m breed en verte genwoordigt een kommerciële waarde van meer dan 100.000 gulden. Vijfenzeventig jaar geleden stichtte Henry Ford de Ford Mo- toreompany. Dat is lang geleden. Heel weinigen zullen zich dat nog kunnen herinneren, maar er zullen ook niet veel mensen meer zijn die al in de twintiger jaren een Ford bereden hebben. De beroemde T-Ford, waarvan er vele miljoenen gefabriceerd werden, ziet men nu nog wel eens bij verzamelaars. Een enkele keer wordt zo'n kostbare auto van stal gehaaid en rijdt de eigenaar er mee. Ford is nog altijd één van de allergrootste automobielconcerns met fabrieken in vele landen. Alleen al in Europa zijn er 6 productiebedrijven, waarvan die in Keulen de grootste is. 33 uitvoeringen De test handelt over de Ford Granada, een model dat in maar liefst 33 uitvoeringen le verbaar is.. Het is niet gemak kelijk uit dit grote aantal de meest passende te kiezen. De Granada's variëren in prijs van ruim 18 500 gulden tot bijna 40 mille. Misschien is dit prijsas- pect al weer iets naar boven verschoven Prijzen veranderen vrij regelmatig en recentelijk heeft de Duitse automobielin dustrie er enkele procenten boven opgelegd. De duurste Granada kost meer dan het dubbele van het basis-model. Wij kozen voor de Granada 2300 GL in vierdeurs uitvoe ring met een V-6 motor van 108 pk. Voor deze auto een niet overdreven vermogen, maar waar toch behoorlijke prestaties mee gehaald kunnen worden. In de herfst van het vorige jaar introduceerde Ford de nieuwe Granada. De carros serie werd geheel nieuw ont worpen, maar het technische deel verschilt hoegenaamd niet met de oude Granada In de 6 cilinder klasse was deze auto al langere tijd de meest ver kochte. Qua mogelijkheden en model grootte is het de tegenhanger van de nieuwe Opel Rekord Ruimte en comfort maken de auto in belangrijke mate at tractief, waarbij ook prestaties en rij- eigenschappen een niet onbelangrijke rol spelen. Com fort in een auto dient in 2 on derdelen gezien te worden. Het rijcomfort en het zit-ruimte comfort. Het rijden wordt beoordeeld op de aspecten wegligging-vering en besturing. De Granada heeft rondom onafhankelijke wielophanging, geveerd d.m v. schroefveren en telescopische schokbrekers, die zeer goed dempten. De wegligglng kan omschreven worden als neu traal met soms een lichte ten dens naar overstuur. Onze testauto was voorzien van een stuurbekrachtiging die erg prettig funktioneerde. Daardoor was het facet wegligging wat minder goed te beoordelen. Een sterk onderstuur-karakter haal je er b.v. niet zo gauw uit. De Granada's die geen stuurbekrachtiging hebben la ten zich minder gemakkelijk besturen. Daarom is deze ac cessoire een erg nuttige. goed zitcomfort Het zitcomfort op de ruim verstelbare voorstoelen was uitstekend. De bestuurder kan altijd de juiste zitpositie kie zen. Ook achterin was de zit ruim en comfortabel. Vol doende beenruimte was voor handen. Op lange ritten een pré. De zittingen waren voor zien van een stoffen bekleding. Algemeen ziet men dit weer en het verdient in de meeste ge vallen de voorkeur boven skai. Het instrumentenpaneel doet wat ,vol' aan. De diverse klok ken in ronde uitvoering zijn goed afleesbaar. Het geheel is wat fors uitgevallen. Het stuurwiel is met kunstleer be kleed en ligt erg prettig in de hand. Aanwezig zijn veel venti latie- en verwarmings-mogelijk- heden. Een schuifdak, met een mogelijkheid om aan de voor kant te scharnieren, waardoor er geen rijwind naar binnen kan slaan, was een extra ac cessoire. Rondom is een goed uitzicht aanwezig, ook het in- en uitstappen door de vier flinke potieren kan geen pro bleem geven. Het uiterlijk ver schilt t.o.v. de oude Granada door een strakkere lijn. Enkele opvallende kenmerken zijn aan de voorzijde de forse koplam pen met de één geheel vor mende knipperlichten, het strakke matzwart uitgevoerde front en de forse bumpers. Achter eveneens de ruim be meten achterlichten, die door lopen tot in de zijpanelen Op de zijflanken zyn dikke stoot- randen aangebracht die een goede beschermende funktie hebben. Lichtmetalen wielen accentueren het sportieve as pect. Meer en meer worden fraai gestileerde velgen toege past. veel keus in motoren Ford heeft een uitgebreide keus aan motoren. Van een 1700 cc. V-4 motor via een 2 liter 4-cilinder lynmotor komt men by de bekende V-6 ver sies. De grootste is de 2800 cc. uitvoering. De V-6 zijn geen hypermoderne motoren meer, maar hebben een lange le vensduur en een grote sou plesse. Daarby een redelijk verbruik. Van 0 tot 100 km verliepen er tussen de 12 a 13 sekonden. Dat is een behoor lijke tijd. De topsnelheid lag tegen de 170 km. per uur. Een kruissnelheid van onge veer 135 km. is dan ook ge makkelijk aan te houden. In Duitsland mag dat en daar was het dan ook dat we de Granada op dit aspect zo goed konden beoordelen. Het ver bruik over de lange Auto- bahn-trajecten bedroeg 1 op 8 a 9. Wanneer men 100 km. of iets hoger aanhoudt, dan zal 10 km zeker haalbaar zyn, misschien nog wel een fraktie zuiniger. De handgesehakelde vierbak- natuurlijk is ook een automaat leverbaar werkte uit stekend. waarbij de optimale synchronisering een belangrijke rol speelde. Het bekrachtigde remsysteem dat de schijfrem men voor en de trommelrem- men achter laat funktioneren, werkte kritiekloos. De remmen waren uitstekend berekend op hun taak om de auto snel tot stilstand te brengen. De 2300 GL was compleet uitgerust, waarbij we nog even de koplampsproers willen me moreren. Deze spuiten onder hoge druk een flinke straal water tegen de koplampglazen Dit systeem schijnt beter te voldoen dan koplampwissers, die nog wel een storing onder hevig zijn. De kofferruimte kan de bagage van 4 i 5 inzitten den herbergen. eindoordeel. Het Granada aanbod is erg groot. Alle 4 en 6-cilinders, de verschillende cilinderinhouden, de uiterlijke aankleding, de in terieuruitrusting etc Daardoor kan de keus bemoeilijkt wor den. Natuurlijk speelt in vele gevallen de prijs ook mee Al lemaal belangrijke facetten. De eenvoudiger Granada met 1700 cc V-4'motor en minder fraaie complete uitrusting komt ook veel minder uit de verf. De duurste versies wel. Als men problemen met de keus heeft omdat men de duurdere Gra nada te kostbaar vindt en men eigenlijk niet weet wat men doen zal. richt dan de blik op de Taunus-lijn met eveneens veel modellen. Voor het bedrag dat men in het hoofd heeft, is daar meer compleetheid te koop. ventilatieruitjes en opbergvak- ken. Een radio is ingebouwd. De vloerbedekking is van hoogpolige stof, waarmee ook de hoedenplank is bekleed. Al lemaal zaken, die het comfort in de Audi 80 GLX nog verder optimaliseren. En omdat het oog - terecht - ook steeds meer wil, heeft de Audi 80 GLX me tallic lak, hebben de wieldop pen een Audi embleem en is de onderkant van portieren en zijwanden voorzien van sier- stroken. Een chromen uitlaatsierstuk en siervelgringen completeren het geheel. Het aardige is echter, dat al die extra's tijdelijk weinig meer kosten. De Audi 80 GLX is er in 2- en 4-deurs uitvoeringen, met keuze uit 60 pk en 70 pk motoren en handgeschakdlde of automatische versnellings bak. De prijs: vanaf f 18.730 - inclusief BTW, vryblyvend en af Leusden. Datsun Nederland B V. heeft vorige maand een nieuwe vari ant van de Datsun Cherry op de Nederlandse markt onder de naam Datsun-Cherry-S ge bracht Voorlopig alleen in 2-deurs en coupé-uitvoering le verbaar. respakket van de S-coupé uit voering is f850.-. Hiervoor zal echter tijdelijk geen méérprijs in rekening worden gebracht. In het begin van deze maand leverde de Nederlandse impor teur van Peugeot-automobie- len. Gebr. Nefkens NV te Utrecht, de 2 000.001e Peugeot 504 af aan een Nederlandse cliënt. Eind 1968 is de produk- tie van deze meest verkochte Peugeot van start gegaan. In oktober 1974 werd het één mil joenste exemplaar afgeleverd. De auto is nu zowel met een benzine als met een dieselmo tor te leveren. De Audi 80 GLX heeft een aantal extra's die de andere versies niet hebben. Het uiter lijk is verfraaid en het comfort is nog verbeterd Een van de kenmerken van de Audi is, dat met deze com plete en smaakvol uitgevoerde auto toch wel degelijk sportiel kan worden gereden. Dat gaat zeker op voor de Audi 80 GLX. Niet voor niets is deze auto voorzien van een toerenteller. een tunnelconsole met tijdklok, voltmeter en (te verlichten) schakelschema, sportieve 175/70 SR 13 banden en een spoiler zoals bij de Audi 80 GTE. Sportief rijden is veilig rijden. Vandaar de tri plex glazen veiligheidsvoorruit. Veilig rijden is ook comfor tabel rijden. Daarom heeft de Audi 80 GLX afneembare hoofdsteunen, die evanals de zittingen zijn voorzien van spe ciale bekleding. In de voorpor tieren vinden we instelbare De verkoop van deze 2.000 001e Peugeot 504 is niet geheel ongemerkt voorbijge gaan. De fabrikant ontving uit Nederland gelukwensen bij het bereiken van deze mijlpaal De bemanning van het Air Francë vliegtuig - een in ons land ge bouwde Fokker F 28 - waar mee de gelukwens werd ver zonden, kreeg door een viertal charmante Volendamse jonge dames bloemen aangeboden. In het kader van een speci ale lente-aanbieding heeft Ley- land Nederland haar Mini 1100

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17