Molenexpositie op Flevohof JSSELCENTRALE Rapport: Op zoek naar wegen Goed jaar voor nieu wsbl adpers Telefooncentrale moederloze venlens REDT EEN IiEVEN Sportieve recreatie Voorzitter J. H. Boom Van melkbus tot melktank Technische revolutie zorgt voor produktieverbreding HOLTENS NIEUWSBLAD - 2 JUNI 1978 - PAG. 11 MEPPEL EMMELOORD VOLLENHOVE ZWARTSLUIS DEDEMSVAART HARDENBERG kMPEN if ZWOLLE- f HESSENWEG ZWOLLE- WETERINGKADE 7W0LLÉN* FRANKHUIS- OMMEN HARCULO VROOMSHOOP RAALTE IDPOT DEVENTER- PLATVOET HENGf HENJ HENGELO 220 k\ DEVENTER- 1 BERGWEIDE krivier van zo'n 10 miljard liter per jaar. De laatste 25 a 30 jaar zit de veehouderij in ons land weer in de lift. Zo werd in deze pe riode de totale melkproduk- tie verdubbeld, de varkens- produktie verviervoudigd en de produktie van pluim veevlees zelfs tot het veer- tigvoudige opgevoerd. Al met al is onze veehouderij een dikke steunpilaar ge worden voor onze totale economie. Ook voor de agrarische export (ongeveer 25% van de totale Neder landse uitvoer) is zij van groot belang. Wat de zuivel betreft: Nederland is de grootste zuivelexporteur ter wereld. Onze veehouderij heeft zo'n hoge vlucht kun nen nemen door een hoge graad van vakmanschap en ondernemerschap van de boeren, gesteund door landbouwkundig onder zoek, voorlichting en, on derwijs. En dankzij de tech niek, die de boer in staat stelt om in dezelfde tijd veel meer dieren te verzorgen. De melkveehouderij kreeg de beschikking over steeds betere melkmachines en de zg. ligboxenstal is komen opzetten, waarin de dieren los rondlopen. Voor de boer is het grootste voordeel van zo'n stal, dat de koeien in een centraal gelegen melk- stal worden gemolken. De traditionele melkbussen worden daarbij vervangen door vaste koeltanks, die eens in de twee of drie dagen worden geleegd door tank wagens van de zuivelfa briek. Over al deze soms spectacu laire ontwikkelingen is een gratis brochure verkrijg baar, die een duidelijk beeld geeft van de Neder landse (meïk)veehouderij en zuivel. Wie een brief kaartje stuurt aan: Info- tiek Ministerie van Land bouw, Postbus 20401, 2500 EK Den Haag en daarop vermeldt: brochure Veeh ouderij en zuivel, krijgt haar gratis thuisgestuurd. De rol van de lokale krant is niet uitgespeeld, zoals sommige on heilsprofeten in het verleden voorspelden. Integendeel, zij wint aan waarde omdat de behoefte aan het herkenbare in deze gecompu teriseerde wereld steeds meer toe neemt. Sinds jaren bemiddelt de afdeling Paardenhouderij van het Land bouwschap in het leggen van con tacten tussen houders van een merrie waarvan het veulen gestor ven is en eigenaren van pasgeboren moederloze veulens of veulens waarvoor de moeder geen voeding heeft. Deze bemiddeling geschiedt gratis via de Service Telefooncen trale. 'Uit het aantal aanvragen blijkt, dat de bemiddeling van het Land bouwschap in een grote behoefte voorziet. In 1977 werd 525 maal ge bruik grmaakt van deze telefoon centrale. Het aantal aanvragen voor een moederloos veulen, onder te brengen bij een merrie, bedroeg in 1977 415 (vorig jaar 468). Het aan tal meldingen van moederloze veu lens bedroeg 110 (1976 108). De eerste veulens zijn inmiddels weer geboren. In verband met vraag naar aanbod van moederloze veulens kan steeds een beroep worden gedaan op de Service Tele fooncentrale, die bereikbaar is on der nummer 070-456043. De cen trale stelt het op prijs het resultaat van deze bemiddeling te vernemen. NURSnCHtlNi WEMRlAKp G«^ 388oS^ Sportieve recreatie is een zaak van eigen behoefte en eigen vormge ving van mensen in hun eigen woon- en leefomgeving. Op grond daarvan zou kunnen worden ge concludeerd, dat gemeenten en plaatselijke sportverenigingen de eerst aangewezenen zijn om in deze een beleid te ontwikkelen, niet alleen gericht op leden van die verenigingen maar ook op niet- leden. Het zojuist door CRM uitr gebrachte rapport „Op zoek naar wegen", waarin dit te lezen is, te kent daar overigens bij aan dat de vraag waar de verantwoordelijk heden precies moeten komen lig gen, nog maar zeer ten dele bean twoord kan worden. Het rapport behandelt vier jaar ex perimenteel CRM-beleid op het gebied van de sportieve recreatie. Zaterdag 27 mei 1978 werd het ten doop gehouden door staatssecreta ris G.C Wallis de Vries van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, en wel in Uden (NB). De staatssecretaris bood het daar aan .aan burgemeester drs. G.J.A. Schampers bij de opening van de tweedaagse sport- en recreatiema nifestatie „Vier Uden Sportief'. Van 1973 tot en met 1976 hebben met steun van CRM meer dan hon derd experimenten in de sfeer van de sportieve recreatie plaatsge vonden Deze experimenten heb ben bepaald nog niet alle proble men opgelost. Vandaar ook de titel van het nu verschenen rapport: „Op zoek naar wegen" V7el heeft de experimentele periode positief re sultaat opgeleverd, in die zin dat de sportieve recreatie uit de anonimi teit is gehaald In brede kring is over dit nog vry jonge onderdeel van het sportbeleid van gedachten gewisseld en de bekendheid van de Nederlandse bevolking met het be grip, „sportieve recreatie" en de globale inhoud ervan is, zo hebben metingen uitgewezen, vrij redelijk. Bovendien kan men zich afvragen of de geweldige groei van de spor torganisaties in 1976, namelijk met zo'n 400.000 leden, niet voor een deel tot de effecten behoort van het feit dat toen al vier jaar achtereen de filosofie van de sportieve recrea tie werd uitgedragen. Om de sportieve recreatie in de toekomst nog vastere voet aan de grond te doen krijgen, is het vol gens het rapport nodig: dat er spe ciaal opgeleid kader aanwezig is; dat er voldoende accommodaties beschikbaar komen; dat er ge richte voorlichting wordt gege ven, waarbij de nadruk erop ligt dat iedereen aan sportieve recrea tie kan deelnemen; en tenslotte dat er een goed organisatiekader gevonden wordt. Ir» het rapport wordt aangegeven, dat het ministerie van CRM zich in zjjn beleid vooral op landelijke, on dersteunende taken zal moeten richten. Taken in de sfeer van voor lichting, opleiding, het beschik baar stellen van deskundigheid in de vorm van ontwikkelingsteams en het bevorderen van mogelijkhe den voor specifieke groeperingen zoals bejaarden en gehandicapten ■om aan sportieve recreatie deel te nemen. In zijn jaarrede tijdens de alge mene ledenvergadering van de Nederlandse Nieuwsblad Pers, welke dit jaar in het Zeister Slot werd gehouden, liet voorzitter J. H. Boom uit Meppel zich optimis tisch uit over de resultaten van het afgelopen jaar. Ook de nabije toe komst laat zich nog niet ongunstig aanzien voor wat de nieuwsbladen betreft. De heer Boom wees erop, dat de technische veranderingen door het fotografisch zetten, die zich in de meeste grafische bedrijven vol trekken, een verbreding van de mogelijkheden geven en daarmee uiteindelijk een versterking van de werkgelegenheid in deze industrie tak. „Met goede sociale zorg omge ven moeten wij deze technische vooruitgang niet vrezen, doch haar in dank aanvaarden. Want evenals destijds de zetmachine zal zij op langere termijn gerekend minder werkvernietigend, doch meer pro- duktieverbredend werken en daarmee de werkgelegenheid - zij het ook metfunktieverschuivingen voor langere tijd veilig kunnen stel len De heer Boom vreesde, dat mogelijk de krantenabonnemen ten ook aan een BTW -tarief zullen worden onderworpen, hetgeen hij ten zeerste betreurde,ïdat daar door het krantenlezen alweer duurder wordt zonder dat dit me dewerkt om de kostenstijging te bestrijden. Hij deelde voorts mede, dat juist de nieuwsbladpers zich in toenemende mate bewust wordt van haar specifieke funktie als communicatie-orgaan in de lokale gemeenschappen. De trend naar herstel van de eigen identiteit, van de vermenselijking der verhoudin gen en afmetingen in de gemee nschap, werkt duidelijk in de rich ting van de typische funktie van de plaatselijke krant. Ook de adver teerders beginnen dit persoonlijke aspekt van de krant als gebruiks voorwerp steeds meer te herken nen. kleinverbruikstarieven per 1 ja nuari 1978 reeds af te stemmen op de nieuwste landelijke richtlijnen van de Vereniging van Exploitan ten van Electriciteitsbedrijven in Nederland. In het vorige jaarver slag werd vermeld dat de brand stoftoeslag voor kleinverbruikers in 1976 5,5 cent per kWh bedroeg. Deze toeslag is in 1977 gestegen tot 6,4 cent per kWh Het aantal kleinverbruikers steeg in het verslagjaar met 4623 tot een totaal van 175028. Het aantal grootverbruikers steeg met 87 tot een totaal van 1552". KERNENERGIE Ten aanzien van het gebruik van kernenergie wordt gezegd diverse Nederlandse molentypes is een aantal fraaie opengewerkte modelmolens te zien Op de foto: De Rietveldse Molen die eigendom is van de Riethoornse polder in Hazerswoude Het is een achtkantse watermolen met sche prad De Rietveldse Molen is ge bouwd in 1648 en is een van de oud ste nog in bedrijf zijnde molens van ons land De verdere prijswinnaars waren: kleurenfoto's: le prijs J A. van Duijnen Montijn, Apeldoorn; 2e prijs C A. van der Plas, Haarlem; 3e prijs C P Beeke, Rijssen. Zwart-wit foto's, le prijs R Dries- sen, Purmerend, 2e prijs H. Betse- ma, Amsterdam; 3e prijs J. C. Brons. Een groot aantal andere foto's kreeg een eervolle vemelding. In de maand juni zullen ook de re sultaten beke/id worden van de landelijke boerderijfotowedstrijd die tegelijk met de molenfotoweds trijd wordt gehouden. Een aantal nieuwe exposities zal voorts in de komende wekennog op Flevohof worden geopend „Speel goed nu", een expositie van ruim 250 stuks hedendaags speelgoed; „Gelderland kijkt over de grens", een expositie van het werk van Gelderse kunstenaars en een Zeefdruktentoonstelling Toegangsprijzen van Flevohof zijn: kinderen tot 13 jaar f 5.-, volwasse nen f7.50 Voor diverse groepen kent Flevohof groepskortingen Flevohofisinde maanden juni. juli en augustus met openbaar vervoer bereikbaar, vanaf station Harder wijk en Elburg met de bus. „Opgemerkt moet worden dat ker nenergie een belangrijke bijdrage kan leveren aan de totale energie voorziening. De aangekondigde beëindiging van de huidige aard gasleveranties voor elektriciteit sopwekking en de onzekerheden in de aanvoer van olie, maken ver scheidenheid van het brandstof- fenpakket noodzakelijk Daarbij heeft de alternatieve elektriciteit sopwekking, zoals zonne- en win denergie. op middellange termijn voor Nederland slechts een zeer beperkte betekenis Een reëele mogelijkheid tot diversificatie van de brandstoffen kan dan ook vrij wel uitsluitend gevonden worden in een vergroting van het aandeel van de kolen en van de kernener gie". Nederland is een echt veet- eeltland. Alleen al de tal rijke koeien overal in de wei maken dat duidelijk. Binnen onze veehouderij neemt de rundveehouderij de belangrijkste plaats in. Onze beroemde melkvees tapel - 2,2 miljoen koeien - vormt de bron van een mei- De N.V. Electriciteits- Het overleg hierover vindt plaats maatschappij „IJsselcen- met de Contactcommissie voor de trale" heeft over het afge- Usselcentrale uit de Vereniging lopen jaar, ondanks de ver- van Nederlandse Gemeenten, aide- ling Overijssel en Drenthe, hoging van de productie De raad van commissarissen van een verlies geleden, van 2.8 de vennootschap heeft met betrek miljoen. Dit betekent niet- king tot de per 1 januari 1978 te temin, vergeleken met 1976, nemen tariefmaatregelen zich ge- een verbetering van de baseerd op een verhoging, die exploitatie-resultaten. neerkwam op een aanpassing van de tarieven aan de ontwikkeling De exploitatiekosten stegen in van de Prijzen (toepassing van de 1977 met 10,6% tot een bedrag van prijsvariatieclausule) In het kader f410,7 miljoen, terwijl de van het prijsbeleid van de regering 1 exploitatie-opbrengsten met 13,2% heeft uiteindelijk de Minister van toenamen tot een bedrag van Economische Zaken een tariefver- f 407,3 miljoen, hetgeen resulteerde h°ging van 2exclusief de brand- in een negatief exploitatieresultaat stofkostenvergoeding toegestaan, van f 3,4 miljoen Hetfinancierings- Overigens is getracht1 om tegelij- resultaat gaf een voordelig saldo te kertijd op een aantal punten onze zien van f 1,2 miljoen, terwijl het re- sultaat van de buitengewone baten en lasten f 0,6 miljoen negatief was. Het uiteindelijke saldo over 1977 was derhalve negatief en wel tot een bedrag van f2,8 miljoen Ten opzichte van 1976 toen een nega tief saldo werd behaald van f9,4 miljoen, is er dus sprake van een duidelijke verbetering en ten op zichte van de daaraan vooraf gaande jaren zelfs van een sterke verbetering. TARIEVEN Met betrekking tot de tarieven zegt de directie in haar jaarverslag: „Zoals reeds in het vorige jaarver slag werd vermeld, achten wij het van belang dat voor alle verbrui kers in ons concessiegebied, dus met inbegrip van de klein- en grootverbruikers van de gemeente lijke distributiebedrijven, een ta riefharmonisatie zowel wat betreft structuur als niveau, wordtbereikt. IDeze harmonisatie kon in goede samenwerking met de gemeente lijke distributiebedrijven voor de grootverbruikstarieven reeds voor een belangrijk deel verwezenlijkt worden Het overleg inzake een harmonisatie van de kleinver bruikstarieven is echter nog niet afgerond, omdat met name de toe passing van het egalisatiebeginsel nog uitwerking behoeft Het egali satiebeginsel houdt in dat de dis- tributiekosten op het platteland en in de stedelijke gebieden door alle gebruikers in gelijke mate worden gedragen Dit betekent dat de ste delijke verbruiker als compensatie voor de lagere distribuüekosten in de stad een bijdrage betaalt aan de verbruiker op het platteland, waar de distributiekosten hoger liggen. Indien zowel op het platteland als in de stad de elektriciteitsvoorzie ning door een en hetzelfde bedrijf zou worden behartigd, zou deze egalisering vanzelfsprekend zijn In de huidige situatie waarin op het platteland en in de steden verschil lende distributiebedrijven opere ren, is echter intensief overleg no dig tussen de betrokken bedrijven. De landelijke molenfotowedstrijd die door Flevohof in samenwer king met de vereniging „De Hol- landsche Molen" voor amateurfo tografen is georganiseerd, is een enorm succes geworden. Duizenden fraaie molenfoto's wer den ingezonden. De jury, be staande uit de heren A J de Ko ning (technisch adviseur van „De Hollandsche Molen", vereniging tot behoud van molens in Neder land), J Malisse(molendeskundige van de Provincie Gelderland) en J. M Rijkenberg (beroepsfotograaf) kozen de foto van de heer J G. Zwiers uit Nieuwleusen „Riet- veldse Molen te Hazerswoude" tot beste inzending De heer Zwiers won daarmee de hoofdprijs, een vakantie op een Hollandse molen. De bekroonde foto's zullen worden toegevoegd aan de permanente molententoonstelling die Flevohof dezer dagen opent Op deze ten toonstelling met vele modellen van

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11