Landboiiwscliap zal viste geven over grondbeleid WN ontdekt zwakke plekken in rij-opleiding Ie besloten vennoot- schap in ie landbonw Datum voor Europese verkiezingen vastgesteld FOTO- „Taue" het planten van de rijst !n Nederland donderdag 7 juni 1979 Studiedag WN over alcohol, medicijnen en verkeer - HOLTENS NIEUWSBLAD - 26 MEI 1978 - PAG. 19' De hoge grondprijzen geven reden tot zorg. Zij leiden in de and- en tuinbouw tot grote problemen. Het georganiseerd agrarisch bedrijfsleven is het erover eens dat de prijsont wikkeling op de grondmarkt omgebogen moet worden. Een ingrijpen op de grondmarkt wordt aanvaard. pet bestuur van het Land bouwschap heeft in zijn laatste openbare vergade ring een eerste discussie igewijd aan de prijsontwik keling op de grondmarkt en eventuele maatregelen ten aanzien van het agrarisch grondverkeer. punt inzake het grondbeleid te formuleren. Dit'standpunt zal zo mogelijk in juni voorgelegd worden aan het bestuur van het Land bouwschap. De in het Landbouwschap samen werkende organisaties van onder- jnemers en werknemers hebben hun j visie over het grondbeleid gegeven. ;Ten aanzien van vele wezenlijke ipunten bleek grote eenstemmig- jheid. De hoge grondprijzen vormen een probleem en brengen de conti- j nuïteit van de land- en tuinbouw in gevaar. Problemen künnen zich onder meer voordoen bij bedrijfs overname en bij de pacht. De sa menwerkende organisaties zijn het erover eens, dat de prijsontwikke ling op de grondmarkt omgebogen moet worden. De overheid kan daartoe tevens in belangrijke mate bijdragen door het grondaanbod te verruimen (o.m. Flevoland, Mar kerwaard) en door meer voorrang te geven aan het behoud van land- bouwgronden endeniet-agrarische j claims te beperken. Eenstemmig heid is er ten aanzien van de nood- j zaak dat de overheid de inflatie krachtig moet bestrijden. Hoeweh er een grote mate van overeens temming is, lopen de meningen van enkele organisaties op onderdelen van het grondbeleid nog uiteen. De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB) wijst een rechtstreekse prijsbeheersing met een verplichte I aanbieding van grond aan de Stichting Beheer Landbouwgron den (SBL) af. De landbouwkundige toetsing met kriteria inzake hoofd beroep landbouw., leeftijd en af- stand wordt geaccepteerd. De KNBTB wil dat het bedrijfsleven nauw betrokken wordt bij de uit werking van maatregelen. De landbouwkundige toetsing dient volgens deze organisatie te ge- j sehieden door onafliankelijke in stanties. Het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité (KNLC) streeft naar een grondprijsontwikkeling die op de lange termijn in de pas loopt met de algemene kostenont- wikkeling. Op korte termijn zijn maatregelen nodig om het nomi nale grondprijsniveau te stabilise ren, wat gelet op de voortgaande inflatie neerkomt op een werkelijke grondprijsdaling. Het KNLC pleit voor een betere doorstroming of mobiliteit van de grond. Dc organi satie aanvaardt een landbouw kundige toetsing maar wijst een stringent afstandskriterium af. Het KNLC meent dat maatregelen om in de grondmarkt in te grijpen ge combineerd moeten worden met een overheidsbeleid dat de inflatie terugdringt. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond i (NCBTB) meent dat de hoge I grondprijzen, hoewel de grondhan- j del slechts 1 1/2 van het totale grondareaal omvat, een ernstige 1 bedreiging vormen voor het voort- bestaan van de land - en tuinbou w- j bedrijven. De organisatie aan- vaardt een ingrijpen maar vindt dat de overheid geen overheer- sende rol daarbij mag spelen. De NCBTB aanvaardt evenals de KNBTB de landbouwkundige toetsing met drie kriteria, namelijk J hoofdberoep landbouw, leeftijd en afstand. Dezeorganisatie wil dat zo spoedig mogelijk wettelijke maat- regelen getroffen worden. De Voedingsbond CNV vindt dat een evenwichtige beoordeling 1 plaats moet hebben voor grond als produktiemlddel en als ruimte voor andere functies (o.m. wonen, i werken, recreëren). De organisatie wil de prijsontwikkeling ombuigen via een prijsstabllisatie op korte termijn en een prijsdaling op lan gere termijn. De Voedingsbond CNV is voorstander van prijsbe heersing. De organisatie heeft geen bezwaar in het kader van het grondbeleid de bedrijfsomvang te regelen mits daarbij rekening wordt gehouden met de arbeid splaatsen. Het moet mogelijk zijn de groei van de agrarische bedrij ven te beheersen. De Voedings bond CNV aanvaardt de land bouwkundige toetsing. De Voe dingsbonden FNV zijn in beginsel voorstander van grond in gemee nschapshanden, zij het gefaseerd In de komende twee jaar willen zij een daling van de grondprijzen met 20 25 realiseren. Inpoldering van de Markerwaard is noodzake lijk mits nadere Inspraak gegeven wordt inzake de Inrichting van de polder. De voedingsbonden willen een directe beheersing van de grondprijzen via verplichte ver koop aan SBL, die de grond door geeft volgens vast te stellen land bouwkundige toetsingsnormen. De voedingsbonden aanvaarden een wettelijk stelsel van landbouw kundige toetsing mits daarbij de verkoopplicht aan SBL geldt. De bonden vinden dat de gedachten over een minimum en maximum bedrijfsomvang per produktierich- ting nader uitgewerkt moit wor den. Een maximale bedrijfsom vang willen zij koppelen aan het aantal arbeidskrachten. De eerste discussie over de grond- politiek in het bestuur van het Landbouwschap heeft geleid tot een analyse van de gevolgen waar- toe hoge grondprijzen hebben ge leid. Op basis van deze analyse zal het dagelijks bestuur van het Landbouwschap trachten een con cept gemeenschappelijk stand- GIRO 38SOOÖ De rij-opleiding in ons land heeft nog een lange weg te gaan voordat deze op een verantwoord onderwijskundig niveau is gebracht. Er zitten nu nog veel zwakke plekken in. Die conclusie trekt Veilig Verkeer Nederland uit een praktijkonderzoek onder 77 rij-instructeurs van 32 over het gehele land verspreide rijscholen. Het rapport waarin de resultaten van het on derzoek zijn neergelegd, wil een positieve bijdrage leveren aan een betere opzet van de rij-opleiding. WN vindt, dat die opleiding, welke lange tijd op een zacht pitje heeft gestaan, goed moet worden aangepakt en dat het niet een kwestie van hier en daar wat sleutelen mag zyn. Er is een objectieve deskundige commissie nodig, die de zaak van rij-opleiding en rij-examen grondig doorlicht en met voorstellen komt. Kort geleden is de overheid al begonnen met een kritische beoordeling van de rij-examens. Op 17,juli 1974 werd de Wet Rij- onderricht Motorrijtuigen van kracht, waarin - zo blijkt uit de in leidende tekst - regels worden ge steld over de bevoegdheid tot het geven van onderricht in het bestu ren van motorrijtuigen. De selectief werkende wet mag slechts gezien worden als een begin om het kwali teitspeil van het rijonderricht tot verantwoorde hoogte te brengen. Uit het VVN-onderzoek. dat werd gehouden gedurende dc periode augustus 1977 - maart 1973, blijkt dat bijna dc helft van de tijdens het lesgeven geobserveerde instruc teurs de meer gevorderde leerlin gen geen verkeersinzicht bijbracht, terwijl dit aspect juist als uitermate belangrijk moet worden geacht in het verkeer-van-vandaag. INSTRUCTIEKAART Van de 77 instructeurs gebruixte slechts 30 procent een instructie kaart - dat is een „werkplan" dat eén overzicht geeft van de te be handelen instructie-onderdelen - op de juiste manier. WN hecht grote waarde aan een goed gébruik van een dergelijke kaart, waarop de vorderingen van de leeriing worden vastgesteld. GEEN AANSLUITING Enkele andere onderzoekresulta ten: - Meer dan de helft (53.3 procent) van de groep instructeurs had moeilijkheden met de beginsitua tie van elke les; ze sloten niet of onvoldoende aan bij de aard van de leerling en zijn al vergaarde kennis 81 procent had problemen met het vertellen en laten zien van be paalde handelingen of vond het ge ven van tekst en uitleg soms hele maal niet nodig; 33 procent van de instructeurs bleef zowel mondeling als daad werkelijk de leerling helpen tot aan het rij-examen toe; ze gaven hem tijdens de lessen weinig of geen kans om tot zelfstandige prestaties te komen; de helft ontdekte in voorkomende gevallen geen inzinking bij de leer ling en kon daar dus ook niet op de juiste wijze op reageren; 58,7 procent van de instructeurs gaf geen of geen juiste afsluiting van de les; het ontbrak aan het geven van een korte samenvatting of aan net controleren door middel van vra gen of het geïnstrueerde begrepen en verwerkt was. In het rapport „Praktijkonderzoek autorijscholen" van WN wordt opgemerkt, dat veel instanties gauw geneigd zijn de onderwijs kundige tekortkomingen in de rij opleiding te wijten aan het oplei: dingsniveau van de instructeurs. Wellicht is er ook een samenhang met de sociaal-economische om standigheden 'waarin de rij opleiding zich afspeelt. Als dat het geval zou .zijn, kan men zich afvragen of dat voor de rij schoolwereld een handicap is om het onderwijskundig aspect het volle pond te kunnen geven. Het wordt wenselijk geacht aan praktijkbegeleiding van instruc teurs meer aandacht te schenken, discussiebijeenkomsten met hen te houden en cursussen te geven om het tekort aan onderwijskundig heid te kunnen aanvullen. In dit verband blijft Veilig Verkeer Neder land zich inzetten om de instruc teurs de helpende hand te bieden. Het VVN-rapport bevat aanbeve lingen voor instructeurs hoe zij de zaak tijdens het lesgeven dienen aan te pakken. Ook worden er voor hen adviezen gegeven over werko verleg met collega's en over de eva luatie in de opleiding van de leer ling. Uitvoerig vfordt ingegaan op het gebruik van he\ gesloten oefenter rein waar de rij-leerling eerst voer- tuigbeheersing wordt bijgebracht voordat hij de weg opgaat. De waarde van zo'n terrein staat en valt met de leiding van de instruc teur. Bijna alle instructeurs die aan het VVN-onderzoek meewerkten, zien het nut van een gesloten oefenter rein. De organisatievorm blijft ech ter vooralsnog een moeilijke zaak, die voornamelijk is terug te voeren op gebrek aan samenwerking van de rijscholen. „Alcohol, medicijnen en verkeer", is het thema van de v^renigings- studiedag. die Veilig Verkeer Ne derland op 24 mei a.s. in het cultu reel centrum .Orpheus" te Apel doorn houdt. Eén van de inleiders is dr. D. van Ooijen. commissaris van politie te Middelburg en lid van het alge meen bestuur van Veilig Verkeer Nederland. Hij behandelt het on derwerp „Rijden onder invloed en criminele politiek". Prof. dF. F.A. Nelemans. buitenge woon hoogleraar in de farmacot herapie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, spreekt over „Medi cijnen en verkeer". Derde inleider is drs. W.J.A, Pan nebakker, directeur algemeen be heer bij de Penitentiaire Inrichtin gen te Veenhuizen, over „Ervarin gen met verkeersdelinquenten". De voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, prof. ir. A Heetman. zal de verenigings-studiedagr openen met het uitspreken van zijn jaarre de. De bijeenkomst in „Orpheüs" be gint om half elf 's ochtends. Het is er dan eindelijk van gekomen. De datum voor de Europese verkiezingen is vastgesteld. Op een van de vier dagen, van 7 tot en met 10 juni 1979, zullen de kie zers uit de negen EEG- landen -West-Diiitsland, Engeland, Italië, Frank- cijk, Nederland, België. Denemarken, Ierland en Luxemburg- naar de stem bus trekken voor verkie zing van de 41(Meden van het eerste rechtstreeks ge kozen Europees parlement. In Nederland vindt de ver kiezing plaats op donder dag, 7 juni 1979. Nadat op 20 september 1976 de Raad van ministers van Buiten landse Zaken het eens werden en een besluit met bijbehorende akte ondertekend werd, hebben de staatshoofden en regeringsleiders van de EG-landen, bijeen in het ka der van de Europese raad, deze data begih april vastgesteld tijdens hun vergadering in Kopenhagen. Eindeh'ik Voor degenen, die zich al vele maanden bezig hielden met de voorbereidingen van de Europese verkiezingen, we noemen in dit verband onze landgenoot Schelto Patijn, maar zeker hij niet alleen, zal de eerste reactie op dit besluit zijn geweest: gelukkig, eindelijk. Een vol Jaar later dan oorspronke lijk de bedoeling was, vinden de Europese verkiezingen nu plaats. In de huidige verkiezingssfeer is het misschien aardig om ook over de Europese verkiezingen iets op een rijtje te zetten: Vanaf het ont staan van de allereerste gemee nschap, die van Kolen en Stalen later volgden Euratom en de Eco nomische Gemeenschappen, sa mengevat in de Economische Ge meenschappen (E.G.)- is het stre ven geweest aan de eenwording democratie toe te kennen. Al in 1960 heeft de Belg Dehousse een rapport tot stand gebracht, dat de verkiezingen een basis gaf. Eerst achttien jaar later is de beslissing gevallen, alle moeilijkheden met namen in Groot-Bittanië ten spijt. „Eigen" candidaten Het nieuwe -gekozen- Europese Parlement zal, zoals gezegd 410 le den tellen. In elk van de negen lan den kunnen de kiezers alleen op „eigen" candidaten stemmen. Het zal deze keer dus nog niet mogelijk zijn, dat Nederlandse kiezers op Franse parlementariërs stemmen. De verdeling van de 410 parle mentszetels is als volgt: (tussen haakjes de huidige zetelverdeling) West-Duitsland 81 (36), Groot- Brittanie 81 <36i, Italië 81 (36), Frankrijk 81 (36), Nederland 25 (14), België 24 (14)', Denemarken 16 (10), Ierland 15 (10) en Luxemburg 6 (6). Voor 1 Nederlandse zetel in het Eu ropese parlement zullen naar 'schatting ongeveer 300.000 tem men nodig zijn. Kleine partijen kunnen echter trachten door lijst- verbindingen alsnog de kiesdeler te halen. Zoals ook nu al het geval is zullen de nieuw te kiezen leden niet naar nationaliteit, maar per partij, per fractie, optreden. Hun taak zal zijn het controleren en adviseren van de Europese politieke besluit vormers en uitvoerders (Raad van Ministers en Europese Commissie). Politieke verdeling De huidige politieke verdeling in het Europese Parlement is: Christen-Democratische fractie 51 zetels, Socialistische fractie 67 z., Liberale fractie en geestverwanten 25 z., Europese conservatieve frac tie 17 z., Fractie Europese demo craten voor de vooruitgang 17 z., Communistische fractie en geest verwanten 15 z.. niet- ingeschrevenen (fractieloze groe pering) 6 zetels. De verschillende stromingen in het Europese parle ment zijn, in het zich van de verkie zingen, druk bezig zich te heroriën teren. Zo is b.v. bekend geworden dat het CDA niet in dezelfde fractie wil met de Duitse CDU-CSU. Bij de christen-democraten leidde dat begin maart al tot oprichting van de EVP, de Europese Volks Partij. De Liberale Federatie heeft al een verkiezingsprogram. De socialis ten hebben een gemeenschappelijk manifest. Het Nederlandse D'66 zoekt naar een aansluiting bij de Liberale frac tie. De tyd zal leren hoe de straks veel grotere fracties er uit zullen zien. Er wordt nog ijverig gestu deerd op verkiezingsprogram. Nationale stelsels De regeringen (en parlementen) van de negen EG-landen mogen zelf bepalen hoe zij de verkiezing van „hun" Europese parlementa riërs zullen organiseren. In Neder land moet het desbetreffende wetsontwerp nog worden inge diend, maar de verkiezing zal on getwijfeld plaats vinden volgens het stelsel van de evenredige ver tegenwoordiging. In Engeland, zal, zoals bij de verkiezingen voor het Lagerhuis, het districtens telsel worden toegepast Er zal tussen nu en 7 juni 1979 nog wel gelegenheid zijn op een Verenigd Europa en zijn parlement terug te komen. (w.b.). Taue, het uitzetten van jonge rijst plantjes, is een slopende dagtak die in het grootste deel van Japan in juni aanvangt en het begin aan kondigt van de lange hete zomer. Het kan ook een verstoord week end betekenen voor jongelui die uit de grote stad teruggeroepen wor den door hun familie om te komen helpen by het werk. Het voorberei den van een paddy is al niet een voudig. De dijkjes eromheen moe ten gerepareerd wordenk en glad bepleisterd met modder om lekka ges te voorkomen, de paddy moet met water worden gevuld tot pre cies de juiste hoogte, de grond eronder dient zodanig bewerkt te worden dat de tere zaailingen er gemakkelijk ingeplant kunnen worden. Het planten zelf is echter het belangrijkste en uitputtendste deel van het wers. De zaailingen, zo'n 12 a 13 cm. lang, worden mét zorg gekweekt uit ongepelde rijst die tussen midden en eind maart gezaaid wordt op kweekbedden. De dag voor het planten of in de vroege morgen worden de jonge planten er uit getrokken en in bosjes meege nomen naar de met water gevulde velden. Vaak wordt er gebruik ge maakt van een touw om rechte rijen te krijgen. De planters, d.w.z. iedereen die er oud en handig ge noeg voor is en alle vrouwen op de boerderij inbegrepen, stellen zich in een rij op kleine afstand van el kaar op en buigen zich letterlijk over hun taak. Blootsvoets, de werkbroek opgerold tot boven de knie en met een bosje rijstplantjes in een hand, beginnen de planters de zaailingen snel in de - onzicht bare - bodem te zetten, onder het modderwater. Alle plantjes moeten zo'n 25 cm. van elkaar af komen te staan. Zo beweegt elke planter van de ene kan t naar de andere en stapt de hele rij eensgezind achteruit om aan een nieuwe'rij te beginnen. Dit gaat door van de vroege mor gen af tot in de schemering. De gloeiende zon stooft de geboogde ruggen, die zelden gestrekt worden tot er iemand een opmerking maakt die tot een praatje aanlei ding geeft, er gegeten gaat worden of de paddy „vol" is. Wie in de stad is opgegroeid, krijgt alleen al by de aanblik van het planten met de hand rugpijn. Toch is het, ondanks het harde werk, een vreugdevolle tijd, waarin het leven in de dorpen in een sfeer van hoopvolle verwach ting voor de toekomst verloop:. Buren werken in groepen samen bij het volplanten van de velden en er is een oude traditie om liedjes te zingen en instrumenten te bespe len om de planters aan te moedi gen. De gewoonten verschillen van plaats tot plaats, maar zij hebben één ding gemeen: het bidden voor een goede oogst. Hoewel er door de Exodus van jongeren van het boe renland en de hoge arbeidskosten rijstplantmachines in gebruik zijn genomen, kan men nog steeds de traditionele manier van planten met de hand bekijken. Het meest bekend is het „Hayashida"-ritueel (muzikale rijstvelden) in de berg gebieden van de prefectuur Hiros hima in West-Japan. Het „Hayas- hida" vindt plaats wanneer diverse boerenfamilies zich aaneensluiten om een groot paddy-veld te gaan beplanten. Het wordt gevierd door de werkers zelf en houdt in het ver sieren van tien of meer ossen met bloemen, serpetines en prachtig beklede zadels, waarna de ossen gebruikt worden om de bodem van de paddy om te ploegen. Dan ver schijnt er een lange rij boerenvrou wen op het veld die zaailingen be gint uit te planten, waarbij ze lied jes zingen begeleid door trommels, fluiten en andere instrumenten. Het werk wordt aldus gedaan en gevierd tezelfdertijd. In vele stre ken echter vervangt de rijstplant- machine de methode met de hand en hoewel dit het werk veel gemak kelijker maakt, belet het lawaai van de motor de mogelijkheid om het eerzame werk te bezingen met eeuwenoude liederen. Bovendien eten de Japanners minder rijst; zy vullen de maaltijden aan met wes ters voedsel als brood e.d., waar door het belang van ryst en zijn plantn ethode afneemt De tijd eist haar tol van „taue". De Nederlandse Vereniging voor Agrarisch Recht zal haar jaar lijkse bijeenkomst, te houden op 2 juni anstaande in het Jaarbeur scongrescentrum, aanvang 10.00 uur, wijden aan het onderwerp „De besloten vennootschap in de landbouw". De fisccale aspecten zullen behan deld worden door mr. J. Rensema (Universiteit Groningen) en de ju ridische aspecten door respectieve lijk dr. M. A. Cohen, oud-notaris, te Hellendoorn en mr. N. M. Zijp (Landbouwschap). Ook niet leden zijn welkom, mits men zich tijdens de kantooruren tijdig aanmeldt bij de secretaris, dr. Ir. P de Visser, Hollandseweg 1, Wageningen (tel. 08370-8 34 83). Belangstellenden dienen zich vóór 25 mei aanstaande op te geven en bi) deelneming aan de lunch een bedrag van f20 - over te schrijven op giro 820835 t.n.v. Penningmee ster Vereniging voor Agrarisch Recht te Wageningen. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Fotograferen is vooruitzien. Deze mooie uitspraak schiet me te binnen nu ik het wil hebben over het maken van foto's van televisiebeelden. En dat vooruitzien heeft dan te maken met het feit, dat er in de komende zomer weer veel mensen via hun televisie zullen worden geboeid door de verrichtingen van elf bedrijvige mannetjes, die al rennend achter een opgeblazen stuk leer de vaderlandse eer zullen verdedigen. Of duidelijker gezegd - mensen, die de voetbalwedstrijden zullen volgen voor het wereldkampioen schap. Ze zullen misschien iets hebben aan de tip om dit keer nu eens niet alleen te kijken maar ook foto's te maken van de hoogtepunten van die wedstrijden. Want dat is echt niet moeilijk. Hoe maak je televisie-foto's? Wie goede TV-beel- den wil maken moet denken aan de volgende punten: de tijd, de afstand, de lensopening en de beeldafstemming. De tijd is l/30e seconde, zeker niet korter. Als u geen tijdinstelling op uw kamera hebt, zet er dan een gebruikt flitslampje op. Dan is ook een kassette-kamera afgesteld oj> 1/30 secon de. Zet uw kamera zover van het toestel, dat u aan alle kanten van het beeld een kleine reserve hebt. Akkoord? En nu gaan we de lensopening bekij ken. De lensopening: bij 'n 18 DIN (50 ASA)-film zet u deze op diafragma 2.8 (bij 'n kassette-kamera op "bewolkt"). Een 21 DIN of 100 AS A-film vraagt om diafragma 3.5. En een 27 DIN (400 ASA)- filmpje heeft een lensopening nodig van 5.6. Zet het TV-beeld iets helderder dan normaal, zoals voor foto 1 is gedaan. Te snelle scènes, die van een afstand zijn genomen, vallen vaak tegen (foto 2), maar van dichtbij gefKmde spelmomenten slagen goecf (foto 3> vooral als er niet te veel beweging is. Veel sukses er mee!

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 19