Klusjes-in-huis zelf doen Veilig heids avond TAALPRAAT JE De werkloosheid daalde in maart Subsidie rieten daken f 20.- per vierkante meter Demonstratie t.b.v. gehandicapten Meerderheid automobilisten achter „Blij dat ik rij" loopt Kindertal Europa hard terug Identificatie-registratieregeling voor varkens Met h resultaat van een vakman in Verloren en gevonden HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 APRIL 1978 - PAG. 9 Klusjes in huis. Steeds méér mensen nemen zelf de verfkwast ter hand, plamu ren, timmeren of solderen. Niet altijd omdat zij het zo leuk vinden. Het is immers voor velen de enige weg om het huis een beetje behoor lijk te onderhouden. Eigen huis-bezitters kunnen vaak men gaten in muren kan dichten, heeft het research- laboratorium van dit inter nationale bedrijf zo'n der tigtal artikelen voor de doe-het-zelver ontwikkeld. Nieuwe vulpasta voor alles! Het nieuwste produkt van Albas- vanwege de toch al hoge tine heet „Allesvuller" en is met in lasten geen beroep doen op de vakman en huurders van woningen wachten meestal vergeefs op de huisbaas als er iets moet worden opge knapt. Vooral in het voor jaar is alom de drijvigheid groot. In tienduizenden huizen gaan doe-het- zelvers aan de slag om trappenhuis, woonkamer of schuurtje eindelijk eens een opknapbeurt te geven. Omdat zij het leuk vinden of tegen wil en dank omdat moeder-de vrouw het al zo vaak heeft gevraagd Het is gelukkig niet zo dat de doe-het-zelver aan zijn lot wordt overgelaten. Er zijn in Nederland minstens 7.000 winkels, waar een as sortiment artikelen is te krijgen dat geheel op die klusjes-thuis is gericht. Die winkels worden op hun beurt weer gesteund door een vindingrijke industrie. Het is gebleken, dat de fa brikant, die een produkt weet te brengen waarmee de doe-het-zelver zonder vak kennis en handigheid het zelfde resultaat kan berei ken als de vakman, op een goede afzet kan rekenen. Een fabrikant, die in dit op zicht een ruime ervaring heeft, is Alabastine Holland BV. Begonnen met poeder- in-een-doosje, waarmee gang van april overal verkrijgbaar. Het is een witte kant-en-klare pasta in een potje, dat dus onmid dellijk voor gebruik gereed is en niet eerst met water behoeft te worden aangemaakt. Het nieuwe produkt kan binnen- zowel als bui tenshuis worden gebruikt, krimpt niet en zet niet uit. Omdat het op basis van calcium carbonaat is ge maakt kan het na te zijn gehard volkomen glad worden geschuurd, waardoor gaten en scheuren on zichtbaar te repareren zijn. Met „Allesvuller" wordt een goede hechting verkregen opzout, steen, beton, glas, metaa\enz. Nee, niét op aluminium en ook niet op plastic. Aan de ondergrond wordt boven dien de eis gesteld dat deze niet voortdurend vochtig mag zijn. Het plezierige van „Allesvuller" is, dat het niet alleen binnenshuis kan worden gebruikt voor het dichten van een gat in het pleisterwerk of het wegwerken van een scheur in het plafond, maar dat er ook bui tenshuis reparaties mee kunnen worden verricht. Beschadigd of vermolmd hout kan weer in het oorspronkelijke profiel worden ge bracht en na schuren en verven ziet het geheel er weer als nieuw uit. „Allesvuller" is ook bijzonder ge schikt om eVen een \oszittende te gel of dakpan te repareren. „Allesvuller" wordt geleverd in potten van 0,6 1 en 2 kilo (prijzen resp. f6,10, f9,45 en F 16,80). Betonnen muur behangen Een betonnen muur of plafond zo danig bewerken dat deze kan wor den behangen of geschilderd is ook al geen probleem meer. Een eve- Eens waren drie dingen het belangrijkste in het leven van de Westduitse vrouw: Kerk, Keuken en Kinderen. Maar de plaats die kinderen innemen, wordt steeds kleiner; het geboortencijfer in WestDuitsland loopt aanzienlek terug. Als dit zo blijft, zullen er over 50 jaar nog maar 40 miljoen West- duitsers zijn, tegen 50 mil- |oen nu. Regeringsfunctio narissen zijn bang dat de fondsen voor ouderdom spensioenen, die al zo zijn aangetast, nog verder zullen opdrogen daar steeds min der mensen eraan zullen bijdragen. Vele scholen moeten misschien sluiten «regens gebrek aan leerlin gen. De CDU is zo verontrust door dit sombere vooruitzicht, dat zy in maart in Bonn een conferentie by- ;en riep die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van zestien susterpartyen uit heel West- Europa. De teruggang der geboor ten is geen verschijnsel van de laat- (te tijd, dit gaat al twaalf jaar zo en niets wijst op verandering, aldus ten CDU-woordvoerer tijdens deze ïonferentie. Dok de Westduitse Evangelische Kerk maakt zich zorgen, zy waar- ichuwt voor sociale problemen die flch zullen voordoen wanneer het bevolkingsaantal zo snel biyft te ruglopen. De kerk meent dat de re- lering echtparen een financiële jrikkel moet geven om kinderen te trygen. Waar het probleem speelt niet al leen ln WestrDuitsland. Het ge- ntddelde geboortencyfer van de legen lidstaten van de EEG daalde ran 17,9 babies per 1000 inwoners b 1960 tot 9,9 in 1077. west- neens nieuw kant-en-klaar produkt van Alabastine is de „Egaliseer pasta", die kan worden gebruikt voor beton, maar ook voor pleister lagen en andere minerale onder gronden. Het resultaat is een glad schilder- en behangklaar vlak. Het nieuwe materiaal is wit en laat zich goed behandelen omdat het niet onmiddellijk hard wordt. Voorwaarde voor een goed resul taat is dat de ondergrond droog en schoon is. Eventuele gaten kunnen tevoren met Alabastine's binnen- vulmiddel worden gedicht. De op te brengen egaliseerpasta mag slechts enkele milimeters dik zijn. Het gemiddeld verbruik op de gladde betonnen ondergrond met een normale poreusheid is voor een behangklaar oppervlak 1,3 - 1,8 kg/m2, voor een schilderklare on dergrond 1,5 - 2,5 kg/m2. Een prettige bijkomstigheid is dat het materiaal zeer sterk is, geen al kalische reactie heeft en dus niet bijtend is, roestwerend en afwas- baar is en zich erg goed laat schu ren. Van groot belang is het geringe vermogen tot het opnemen van vocht en de hoge waterdampdoor laatbaarheid, waardoor „Egali seerpasta" zeer geschikt is voor keukens en badkamers! Egaliseerpasta" wordt verkocht ln tubes van 1,2 kilo (f 5,95) en in em mers van 7 kilo (f 19.75). Door de afd. Holten van de Hout-en Bouwbond C.N.V. werd in gebouw "Lrene" met mede werking van het Bureau "Bouw Veilig" te Amsterdam een "Vei ligheidsavond" belegd. Voorzitter G. Kruimelaar sprak een woord van welkom in 't bij zonder tot de heer Visser van genoemd bureau, districtsbe stuurder Groeneveld, bonds raadlid L.Ploeger en de afge vaardigden van het rayon 12 (Goor- Enter - Daarle - Nij ver dal) De heer Visser hield hierna een lezing over het ontstaan van het bureau "Bouw Veilig" en over het grote aantal ongevallen in de bouw. In 1976 waren dat 22000 waaronder hoofd (1400) oog (1200) hand (800) voet (5000) inwendig (2500) en overige (3900). Een op de tien werkne mers overkomt per jaar een on geval en dat betekent dan ge middeld 25 dagen arbeidsonge schiktheid per per jaar. Het was een leerzame avond waarvoor helaas slechts een matige belangstelling bestond. De bouwvakkers in Holten moeten eerst blijkbaar onder vinden wat een ongeval is. Met schade wordt men wijs wat of een ongeval voor het gezin be tekent. Wie nadere gegevens wenst over Veiligheid kan hiervoor terecht bij de plaatselijke vertegen woordiger Sociaal Fonds de heer P.F. van Doom, Rietmo- lenêtraat 4. Teneinde in geval van een besmettelijke varkens ziekte snel de herkomst en verspreiding hiervan op te sporen en verdere ver spreiding te beperken, hebben overheid en be drijfsleven na gezamenlijk overleg besloten tot een indentificatie- en registra tieregeling voor varkens. Deze regeling, waartoe een ministeriële beschikking en een verordening van het landbouwschap en het Be drijfschap voor de Handel in Vee worden voorbereid, zal het volgende inhouden. IDENTIFICATIE De biggenproducent zal worden verplicht alle op zyn bedrijf gebo ren varkens te voorzien van een speciaal oormerk. Het aanbrengen moet gebeuren nadat de biggen 3 weken oud zijn, öf - op de zgn. geslo ten (fok-mest) bedrijven - voordat zü 30 kg wegen. Ieder varken dat wordt vervoerd, moet ongeacht de leeftijd zijn voorzien van een identi- ficatiemerk, met uitzondering van varkens bestemd voor de slacht. Bij eventueel verlies in de tussenfase (handelaarsfase) dient de betref fende verkoper (handelaar) voor het vervoer opnieuw een merk in te brengen. Uit het buitenland inge voerde varkens zullen alleen mo gen worden vervoerd, indien zij zijn voorzien van het hiervoor geldende officieel erkende merk of stempel. Indien dit na invoer verloren is of onleesbaar is geworden, dient de vervoerder de opgave te kunnen doen van het land van verzending en naam en adres van de afzender. Invoering van de identificatierege ling is afhankelijk van de levertij den van fabrieken, die tangen en blikmerken moeten leveren. Voor zover bekend, moet met een lever- tyd van minstens een halfjaar re kening worden gehouden. Duitsland staat wat betreft de da ling bovenaan. H. Vredeling, Europees Commissa ris voor Sociale Zaken wil dat de lidstaten deze tendens tegengaan door de kinderbyslag te verhogen en aan grote gezinnen belasting verlaging te geven. De commissie van de EEG zou ook belasting wil len heffen op voorbehoedmiddelen. De opbrengst daarvan zou ten goede moeten komen een een pro gramma dat er op gericht is echt paren de vreugden van het ouder schap te doen inzien. Ook de jaariykse conferentie van het Westduitse Genootschap van Demografen heeft zich met dit pro bleem bezig gehouden. De deskun digen waren het erover eens, dat er geen aanwyzingen waren voor een verandering in de situatie, maar waren verdeeld over de oorzaken ervan. „Steeds meer vrouwen gaan werken en hebben dus minder tyd voor kinderen. Naarmate er meer werkende vrouwen zyn, worden de gezinnen kleiner", aldus de demo grafen. Maar wat is ooizaak en wat is gevolg? Hebben vrouwen minder kinderen omdat ze gaan werken, of gaan ze werken omdat ze geen kin deren hebben? Ook zyn de demo grafen er niet in geslaagd te verkla ren, waarom de Westduitse boeren de grootste gezinnen hebben, ge volgd door de best betaalde amb tenaren. De aanzieniyke regionale verschillen in het geboortencyfer stellen hen voor een ander raadsel. Conservatieve politici in West- Duitsland dringen er by de regering op aan, vrouwen die hun baan op geven om kinderen te krijgen, een toelage te geven voor de opvoeding van de kinderen. De regering neemt echter een afwachtende houding aan tot er nieuwe statisti sche gegevens beschikbaar zyn. zy waarschuwt ervoor dat de meeste voorgestelde maatregelen veel geld zullen kosten. Dat geld is er niet. T.C. HETGEEN - HETWELK Bij het gebruik van deze ouder wetse woorden wordt af en toe een fout gemaakt. Het verschil tussen hetgeen enhetwelk is te vergeiyken met de betrekkeiyke voornaam woorden wat dat. Het jongetje, dat daar loopt, is zes jaar, Hy won een flinke prijs in de lotto, wat een ge weldige meevaller was. In de spreektaal wordt dat hoe langer hoe meer verdrongen door wat. Soms zyn beide betr. voornaam woorden goed. We kregen een presentje, wat we aardig vonden. Het gebaar wordt gewaardeerd. We kregen een pre sentje, dat we aardig vonden. Het presentje wordt gewaardeerd. Het geen kan byna altijd vervangen worden door wat. Hetwelk door dat. Het is niet juist na een zelf standig naamwoord hetgeen te be zigen, omdat het daarop geen be trekking heeft. Toch gebeurt dit tamely k vaak. Hetgeen heeft be trekking op de hele zin. Hetgeen daar ligt hoort er niet. Het klinkt wat stijf en ouderwets. Eenvoudi ger: wat daar ligt hoort er niet. In ambtelijke taal wordt hetgeen nog wel gebruikt. Soms verkeerd. Wy verzoeken het nummer van het ko hier, hetgeen links op uw aanslag biljet staat, by betaling te vermel den. In deze zin is het eenvoudige dat of het eveneens ouderwetse hetwelk op zyn plaats. De woorden hetgeen en hetwelk raken steeds meer uit de tyd. Alleen om herha ling van dat en wat te voorkomen kunnen ze by wyze van uitzonde ring nog wel dienst doen. Ook het woord welke wordt tegen woordig meestal vervangen door die. De vraag, welke hy stelde, was moeiiyk te beantwoorden. Het is niet fout, maar die klinkt wel beter. Uitermate antiek is dewelke. De vraag, dewelke hy stelde. Het komt voor in oude boeken cn wordt in moderne proza niet meer gebruikt. Zodanige en Dergelijke Deze woorden kunnen in sommige gevallen wel eens verwarring stich ten. Dit vindt zyn ooizaak in ge dachteloos iets neerschrijven. Zo danig betekent eenvoudig: zulke, opzulke wyze of in zulke mate. Meestal geeft zodanig een graad aan. Dergeiyke wil zeggen: daarop gefijkend. Het geeft een vergely- king aan. Zodanig mag men der halve niet klakkeloos vervangen door dergefijke en toch gebeurt dit maar al te vaak. Zodanige kan meestal wel vervangen worden door dusdanige. Van dit verkeerd gebruik getuigen de volgende zin nen. De oude auto vertoonde derge- ïyke gebreken, dat de verkeerspoli tie het vehikel uit de roulatie nam. Hier is geen sprake van een verge- ïyking, maar van een graad. Dan moet men zodanige, dusdanige of zulke gebruiken. Dergefijke geeft geen versterking aan, zodanige en dusdanige wel. Hy zakte voor het examen, wat hem een dergefijke slag toebracht, dat hy besloot niet verder te studeren (geen vergefij- king: dus zodanige). Het huis be vond zich in een dergefijke staat van verval, dat er gevaar voor in storting bestond. Ook in deze zin is zodanige of dusdanige het aange wezen woord. Dergelyke (vroeger ook diergefijke of desgefijke) is goed by een vergelykende opsom ming; overeenkomend met iets dat tevoren is genoemd. Rogge, gerst en dergelyke graansoorten stegen in prys. Duitse doggen, bouviers en dergefijke grote honden zyn tegen woordig als waakhond „in". De fout dergelyke te vervangen dóór zoda nige komt, gelukiig mogen we wel zeggen, niet voor. (NADRUK VERBODEN) De daling van de werkloosheid in het rayon Deventer ge durende de maand maart (1142 naar 1027) is overwegend seizoenmatig van aard, zoals in de bouw, landbouw en onder het personeel in algemene dienst. Echter ook in de andere beroepsgroepen, behoudens de metaal, was er wel sprake van een vermindering van de werkloosheid. In vergefijking met vorig jaar is de situatie nu gelukkig heel wat gun stiger, hetgeen ook wel bfijkt uit de sindsdien toegenomen vraag. Een derde deel van de vraag is afkom stig van de bouw. Hoewel er vele wisselingen zijn, is aan die vraag in het algemeen niet tot moeizaam te voldoen. Het aantal werkloze jeug digen tot 23 jaar nam met een der tigtal af, doch de jeugdwerkloos heid is nog alty d een derde deel van de totale werkloosheid. VROUWEN Ook by de vrouwen nam de werk loosheid, voor het eerst sedert 4 maanden weer iets af. Hier bestaat de werkloosheid voor meer dan de helft uit jeugdigen tot 23 jaar name- fijk 270. De vraag naar vrouwely k personeel is helaas flink afgenomen, met name in de beroepsgroep handel, waar een daling optrad van 24 aan vragen. De werkloosheid onder de mannen in absolute cyfers en in procenten verdeeld over de gemee nte in het rayon Deventer bedroeg als volgt. Tussen haakjes de cyfers over februari. Bathem 15 is 1.9% (alvorens), De venter 736 is 4.8% (799 is 5.2%), Die penveen 45 is 2.4% (53 is 2.8%), Hol ten 49 is 3.1% (58 is 3.6%), Olst 37 is -2.1 (47 is 2.6%) en Raalte 142 is 3.2% (166 is 3.7%). van het registratieformulier van de varkenshouder dat de betreffende groep varkens begeleidde. Het registratieformulier wordt in drievoud ingevuld: - het orgineel begeleidt de varkens by het vervoer en wordt de ontvan ger overhandigd. - de eerste kopie blijft by de verko per - de tweede kopie wordt binnen éér week na uitschrijving naar de DBH gezonden van het district waarbin nen het bedrijf is gelegen. Indien een biggenproducent var kens met een gewicht van 40 kg o meer op zyn bedrijf aanhoudt (o.m bij zgn. gesloten (fok-mest) bedrij ven en ook op fokbedryven) dien een ander registratieformulier t» worden ingevuld. Het invullei hiervan geschiedt in tweevoud: -het orgineel blijft bij de eigenaa van de varkens - de kopie dient maandefijks voo. die varkens, die in de betreffend! maand een gewicht van 40 kg o meer hebben bereikt, naar de DBF te worden opgezonden. Voor alle betrokkenen geldt eer bewaarplicht t.a.v. de registratie formulieren van 3 maanden. Deze termijn is voldoende lang met het oog op de incubatietyd van de mee ste varkensziekten. De varkens houders en handelaren zullen de registratieformulieren ontvangen via de DBH. REGISTRATIE De registratieregeling zal 1 juni a.s. in werking treden en de huidige re geling van vervoersbewyzen via de Districtsbureauhouders (DBH-re- geling) vervangen. De regeling houdt in de schriftelijke vastleg ging van iedere verplaatsing van varkens, dus ook overplaatsingen via de openbare weg binnen geslo ten bedrijven. In zyn algemeenheid wordt ervan uitgegaan dat degene die verkoopt, registreert, d.w.z. een registratieformulier uitschrijft. Op dit formulier dient het volgende te worden vermeld: De naam van de koper en de vervoerder, het aantal varkens, de datum van het vervoer en de handtekening van de verko per. Tevens moet de handelaar by verkoop het nummer overnemen Regeling uitsluitend be doeld voor vernieuwing of herstel bestaande rieten daken boerderijen. De subsidiëring rieten da ken is uitsluitend bedoeld als een tegemoetkoming in de kosten van vernieuwing en herstel van bestaande met riet gedekte en als zo danig in gebruik zijnde boerderijen met bijgebou wen welke landschappelijk een belangrijk element vormen. Binnen de fina nciële mogelijkheden wordt voorrang verleend in de ge vallen waarin het behoud van een rieten dak het meest gewenst is. Voor 1978 is het subsidiebedrag be paald op f 20.- per m2. Tijdens de j.l. maandagavond ge houden raadsvergadering bleek uit de exacte bedoeling van deze sub sidieregeling te zyn waarvoor be langstellenden binnenkort een aanvraag bij B en W kunnen indie nen. Nadat zowel de heer H. J. Westerik (CDA) als mej. A. P. Reith (PvdA) deze regeling verheugd als een -„goede zaak" hadden omschreven, verklaarde mevr. F. M. ter Doestr Bos (WD) het als haar persoonlijke mening niet terecht te vinden dat voor deze regeling onderscheid wordt gemaakt tussen boerderijen en andere panden waarvoor de Welstandscommissie een rieten dak voorschrift of wenselijk vindt. Wethouder J. Rietberg (CDA) gaf hierop ten antwoord dat het ver schil ligt in het feit dat de boer te maken heeft met een bedrijfsge bouwen dus met exploitatiekosten die hy zo laag mogelijk moet hou den. „By dakvernieuwing is het voor de boer goedkoper golfplaten of dakpannen aan te brengen die ontsierend werken in het land schap. Welnu, teneinde deze men sen te stimuleren een rieten dak te nemen werd voor deze subsidie- vorm gekozen", aldus de heer Riet berg. Op vragen van de heer E. M. v. Schooten (GB) voegde hij er nog aan toe dat twijfelgevallen afzon derlijk bekeken zullen worden, maar steeds zal het criterium gel den vernieuwing of herstel van be staande rieten daken. Van de Nederlandse automobilisten is 76 het helemaal eens met de actie „Blij dat ik rij". Dit blijkt uit een onderzoek, dat hetl.S.K. (Instituut voor Sociale Kommunikatie en Marktonderzoek) te Amsterdam in de cember 1977 en januari 1978 in opdracht van de organisatoren, BOVAG en R.A.I., heeft uitgevoerd. Het onderzoek werd gehouden onder een representatieve steekproef uit Nederlandse automobilisten. Van de on dervraagde automobilisten bleek 76 het helemaal eens te zijn met de actie, 21 was het er ten dele mee eens en 3 was het er helemaal niet mee eens. Opvallend is, dat voorstanders van de actie onder de automobilisten van alle drie de grote politieke par tijen worden gevonden, waarbij er met name nauwefijks verschil tus sen PvdA en VVD is. Van de onder vraagde automobilisten die (als er de dag na het vraaggesprek verkie zingen gehouden zouden worden) zeiden op de PvdA te zullen stem men, was 75 voorde actie; van de VVD-stemmers was dit 78 en van de CDA-stemmers 83 Vrouwen zijn het in vrijwel gelyke mate met de actie eens als mannen. De bekendheid van deze goodwill- actie voor de radio is bijzonder groot zo bfijkt uit het ISK- onderzoek. Van de ondervraagden geeft 88 spontaan aan de actie te kennen; na het tonen van het em bleem geeft 91 aan van het be staan van de actie te weten. De geënqueteerden werd voorts gevraagd wat zij vonden van enkele uitspraken, die ook in advertenties van de actie zijn gehanteerd. Daar uit blijkt, dat men genuanceerd denkt over de stelling „De auto zou uit het woon-werkverkeer moeten worden teruggedrongen"67 van de ondervraagde automobilisten was het hiermee oneens, 17 was het ermee eens en 15 had geen mening. Daarentegen is de mening over het verhogen van lasten sterk afwijzend. Niet minder dan 89 van de ondervraagden was het on eens met de stelling „Men zou de auto sterker moeten terugdringen door de lasten nog verder te ver zwaren". Op zaterdag 29 april organiseren de ponyclub „De Bergruitertjes", de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." met majorettes en enkele leden van de Motor- en Automo bielclub „De Holterberg" in „Kalf- stermansweide" aan de Stations straat te Holten ten bate van de afd. Holten van de Stichting Paardryden gehandicapten een grootse demonstratie. „H.M.V." vertrekt om half twee vanaf het Bejaardencentrum „Diessenplas" via de Larenseweg naar „Kalfstermansweide" waar om pl.m. 2.00 uur de demonstratie begint. De ponyruitertjes zullen op hun kleine pittige (en af en toe ook wel heel eigenwijze) viervoetertjes een leuk afwisselend programma bren gen. H.M.V. en de majorettes ver zorgen een sprankelende show en de motorduivels Freek Wilmerink, August Müller, Henk van Heek, Berry Vruwink en Dick Müller zul len o.a. met hun brullende motoren over een auto springen. De organisatoren rekenen op een geweldige belangstelling, zodat de demonstratie mag beantwoorden aan het gestelde doeleen breeduit lachende penningmeester van de stichting. De toegang is vrij Wel zal een gift worden gevraagd voor in standhouding en uitbreiding van dit prachtige werk. Een royale gift zeker waard!!!! Ook kleine giften zijn welkom, immers vele klein tjes GEVONDEN: Oranje regenpak, Horloge, Boodschappen-netje, Zilveren armband, paar oranje handschoe nen, Bruine handschoen, Wieldop, Bankbiljet, Balpen. Verloren: Zwarte portemonnaie met 2 rits sluitingen en inhoud, Rode porte monnaie met 35 of 10 -, Zwarte her der, Zwarte sleutelhoes met plm. 8 sleutels, Zwarte aktentas met rij bewijs. paspoort enz., Fietsketting, Goudkleurig kettinkje, Bruine por tefeuille met film- en treinkaartje.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 9