Termijnplanning voor gemeenten harde noodzaak Succesvolle Ford-show Autobedrijf Dries Willem Koken alle dagen lekker eten SUBSIDIE VOOR HERSTEL EN VERNIEUWING RIETEN DAKEN VAN BOERDERIJEN Gewest Midden-I Jssel kreeg nienw statuut Naast het ecologisch geen landbouwkundig onderzeek in gewest CRM. ea verkeersveiligheid Winnaars Calimero-prijsvraag Dries Willems-Ferdshnw MENSEMEB JE NIET Robaard tijdens Liberaal-café HOLTENS NIEUWSBLAD - 14 APRIL 1978 - PAG. 5 „Uitgaande van de ge dachte dat een gemeente bestuur zich een zo goed mogelijke dienstbaarheid aan de bewoners ten doei stelt is het in onze tijd, met snel wijzigende omstandig heden een illusie te menen dat zonder het uitzetten van beleidslijnen op midden lange termijn nog van opti maal besturen spraken kan zijn. Voor een goed bestuur is het verder een harde noodzaak dat optimaal be kwame vertegenwoordigers in de raad worden gekozen". Dit zei de heer H. Robaard tijdens een j.l. maandag avond in café De Biester ge houden Liberaal Café, waarin het gemeentelijk be leid in de gesprekken cen traal werd gesteld. De heer Robaard, die als spreker was uitgenodigd, is thans zes jaar in de politiek aktief, waarvan de eerste twee jaar als raadslid en daarna als V.V.D.-wethouder in de gemeente Steenwijk. TERMIJNPLANNING Volgens spreker moet het beleid erop gerichtzijn dat het voor iedere burger binnen de gemeentegrens goed leven is. Om hieraan gestalte te geven vond hij het uitzetten en vastleggen van beleidslijnen op midden-lange termijn een harde noodzaak, omdat alleen zó de mo gelijkheid ontstaat een gericht en overzichtelijk beleid te voeren, alsmede de inkomsten en uitgaven op elkaar af te stemmen. Alleen op deze wijze wordt de raad in staat gesteld belangen tegen elkaar af te wegen en wordt voorkomen dat schoksgewijze belastingverhogin gen moeten worden doorgevoerd. Voor deze termijnplanning dacht hij met name aan een periode van ten hoogste vier vijfjaar. Een lan gere periode heeft volgens hem geen zin omdat de situaties en mo gelijkheden in onze tijd snel veran deren. In dat licht bezien vond hij het nodig dat een vijfjaarlijkse be leidsnota jaarlijks moet worden herzien en bijgesteld. BETUTTELING Verder was de heer Robaard van mening dat overheidsbemoeiing door liberalen vaak te gauw als be tutteling wordt ervaren. „Op het eerste gezicht lijkt overgeidsbe- moeiïng in tegenspraak met goed en gelukkig leven binnen de ge meentegrens, maar tegelijk dienen wij te beseffen dat zonder orde handhaving, het stellen van regels en normen en het op peil houden van een zo goed mogelijk voorzie ningenpakket geen goed en geluk kig leven denkbaar is en dus is be moeiing van de overheid noodzake lijk om een hoogwaardig levens klimaat binnen de gemeentegrens te bereiken. Deze overheidsbe moeiing komt bij de één als hinder lijk over (onteigening belemmering), maar heeft een be tere leefbaarheid voor allen ten doel. Maar deze bemoeiing zal dan ook moeten eindigen of omgebogen zodra dit een neergaande lijn in leefklimaat te zien geeft", aldus spreker. WONINGBOUW Ten aanzien van de woningbouw sprak de heer Robaard zich uit voor het stimuleren van eigen woning- bezit. Hoewel hij van mening was dat de aandacht op alle catego rieën woningbouw gericht moet blijven, dacht hij met name aan stimulering van woriingbouw in de beschutte sfeer. Ten aanzien van de huisvesting was hij van mening dat de autochtone bevolking en hen die economisch aan de gemeente ge bonden zijn prioriteit verdienen. Ook hier sprak hij weer van de noodzaak tot regelmatig onder zoek naar de behoefte en termijn planning. NATUUR EN RECREATIE Het bevorderen van toerisme zal de grens van aftakeling van de na tuurgebieden niet mogen over schrijden. Voor de gemeente liggen hier voldoende mogelijkheden re gulerend op te treden, zoals via be stemmingsplannen en kampeer- wet, waardoor het toerisme kan worden gestimuleerd of afgeremd. Ten aanzien van het schoonhouden van de natuurgebieden dacht spreker met name aan goede voor lichting op scholen. Als onderdeel van deze voorlichting dacht hij met name ook aan een zgn. doe-dag in de natuur voor de schooljeugd, waarbij een bepaald natuurgebied plastic- en afvalvrij kan worden gemaakt. Aangezien de jeugd ook nogal vernielend optreedt in buurt en stadsparken, was hij van me ning dat goede voorlichting hier zeer preventief kan werken, maar tegelijk was hij van mening dat de ouders primair verantwoordelijk zijn. PROGRAMMA Het V.V.D. aktiviteitenprogramma geeft te zien dat op 8 mei a.s. de heer Rietkerk, fraktievoorzitter in de Tweede Kamer, komt spreken in gebouw De Hagen te Almelo, ter wijl het volgend Liberaal Café is gepland op 22 mei a.s. Tijdens laatstgenoemd Liberaal Café zal het gemeenteprogram worden ge presenteerd. Dries Willems B.V. aan de Keizers- weg is sedert 1 april j.l. officieel sub-dealervan Ford voor Holten en omgeving. Dit werd vrijdag en za terdag j.l. feestelijk gevierd meteen grote autoshow in Zaal Vosman. Op de show stonden alle modellen van Ford, primeur was de nieuwe Ford Transit. Men kon het in-en ex terieur bezichtigen van de Fiësta, de Escort, de wat grotere Taunus en de sjieke Granada en de zeer sportieve Capri. Dat er veel belang stelling in Holten voor de Ford be staat bewees het gTote aantal aan wezigen. Ruim 800 bezoekers felici teerden de fam. Willems met dit prachtig resultaat. In 1975 vestigde Voor de Fordshow van autobedrijf Dries Willems bestond een grote belangstelling. Dries Willems een nieuw garagebe drijf annex spuiterij en plaatwerke rij aan de Keizersweg, industrieter rein „De Haar". Begin dit jaar werd een stuk grond aangekocht tegen over het bestaande bedrijf. Hierop hoopt Dries Willems t.z.t. een sho wroom te bouwen. Wij wensen hen Onder dit motto start de Stichting Teleac op zondag, 16 april, een cur sus in koken, met alles wat daar omheen zit. Deze cursus wordt ge houden aan de hand van acht han dige boekjes verkrijgbaar in luxe verzamelband. Daarin komen o.m. interviews voor met een slager, een groenteman, een bakker en krijgt men tips en informatie die bij het dagelijks boodschappen doen van pas kunnen komen. De uitzendtijden van deze televisie-cursus zijn op zondag van 16.00-16.30 uur via Nederland 1 met een herhaling van 10.00-10.30 uur op zaterdag op Nederland 1. Men kan zich aanmelden bij „Alle dagen lekker eten", Antwoordnummer 333, Utrecht. De kosten bedragen f. 38.60 (de prijs per boekje f3,75) inclusief verzamelband. veel succes toe met deze uitbrei ding. Dries Willems B.V. had ter ge legenheid van de grote show in 't bijzonder ook aan de jeugd ge dacht. De jongelui (en natuurlijk ook de ouderen) mochten raden hoeveel eendagskuikentjes er hup pelden (of sliepen) in een kleine ren in een hoek van de zaal. De uitslag vindt u elders in ditblad. De Verordening tot subsidiëring in de kosten van herstel en/of vernieuwing van rieten daken, die de gemeenteraad in zijn vergadering van maandagavond te behandelen krijgt, kent alleen subsidie toe aan „bestaande met riet gedekte en als zodanig in gebruik zijnde boerderijen". Het gaat daarbij om het behoud van het element van rieten blaken als intrigerend onderdeel van het landschap. Onder boerderijen kunnen mede begrepen worden bijgebouwen en dergelijke mits ook deze landschappelijk een belang rijk element vormen. Een en ander ter beoordeling van burgemeester en wethouders. In de vorige week woens dagavond gehouden gewe straadsvergadering van het gewest „Midden-IJsel" in het Postiljon Motel te De venter heeft voorzitter Posthuma, burgemeester van Deventer er op gewe zen, dat het gewest sedert 1 april Jl. functioneert met een nieuw statuut. De nieuwe regeling opent de moge lijkheid om als Gewest diensten in het leven te roepen, dan wel be heerscommissie in te stellen. Tot nu toe was het zo, dat de gewe straad optrad als bestuur van drie afzonderlijke rechtspersonen n.l. het Gewest, de Brandweersamen- werking en de Districtsgezond heidsdienst. Zo moesten in deze vergadering b.v. drie afzonderlijke besluiten betreffende kasgeldvoor zieningen worden genomen. De nieuwe regeling biedt mogelijkhe den voor een betere en meer prakti sche oplossing door de twee laatst genoemde rechtspersoonlijkheid bezittende organen als diensten van het Gewest te laten functione ren. Een ander belangrijk element in de nieuwe Gemeenschappelijke regeling is, dat het mogelijk wordt taken en bevoegdheden door ge meenten aan het gewest over te dragen, ook wanneer niet alle ge meenten daartoe op hetzelfde tijd stip besluiten. De nieuwe Regeling .van het Gewest maakt het nu mo gelijk voor delen van het Gewest de thjien van Gemeenschappelijke Regelingen (welke tussen bepaalde gemeenten in het gewest bestaan) over te nemen. In de financiële sfeer ligt de derde wijziging, De nieuwe Regeling maakt het namelijk mogelijk om bij het aanvatten van nieuwe taken van het Gewest, bij de taakover- dracht een andere financiële ver deelsleutel af te spreken dan verde ling naar inwonertal. Vooral wan neer het Gewest zich steeds meer in de doe-sfeer begint te bewegen, kan dit voor een billijke lastenverdeling van betekenis zijn. Tenslotte is van betekenis, dat de nieuwe Regeling niet meer is aan gegaan voor de termijn van 5 jaar, maar dat besloten is de Gemee nschappelijke Regeling voor on bepaalde tijd aan te gaan. Maar wat dit laatste betreft is het echter op het ogenblik aan niemand ge geven om te voorspellen op welke wijze landelijk beleid met betrek king tot de bestuurlijke reorgani satie (24 provinciën Red. H.N.), de regionale wil tot samenwerking zou kunnen gaan doorkruisen. „De laatst waarneembare ontwik kelingen op dit gebied lijken, dat de gedachten uitgaan naar aanwijzing van enkele gebieden in Nederland, waarbij dan worden genoemd Rijnmond, de omgeving van Ein dhoven en Twente, als nieuwe pro vincies. Daarbij zou het dan voor lopig moeten blijven. Zou dit voor bestuurlijk Nederland niet zo'n grote ingreep betekenen, voor onze regio laten zich in het geval van af splitsing van Twente van Overijs sel, de consequenties niet voorspel len. Er zou dan een verkleinde pro vincie Overijssel overblijven, aldus voorzitter Posthuma In hun toelichting op hun voorstel tot vaststelling van deze verorde ning zeggen B. en VV., dat voorko men moet worden, dat om fina nciële redenen rieten daken niet meer hersteld of vernieuwd maar vervangen worden door een goed kopere dakbedekking als b.v. golf platen. Toepassing van een andere dakbedekking dan riet, zal in veel gevallen leiden tot ontsiering van het landschap. Het college meent dan ook, dat het alleszins verant woord is, dat van gemeeentewege financiële bijdragen worden ver strekt in de kosten van herstel c.q. vernieuwing van rieten daken. Voor dit doel is voor het jaar 1978 een bedrag van f 87.000 - Mede op grond hiervan hebben B. en W. de subsidie voor het jaar 1978 bepaald op f 20.- per m2. Bij de inventarisatie, welke inmid dels heeft plaats gehad, is uitge gaan van de kwalificatie welke va rieert van monument, monument waardig, belangrijk tot minder be langrijk, aldus B. en V/. In hun verdere toelichting zeggen zij onder meer: „Voor de monumenten en de mo numentwaardige panden zijn rijks- en provinciale regelingen van toe passing. Aangezien het aantal panden met de kwalificatie „onbe langrijk om te worden gehand haafd" groter is dan het aantal met de kwalificatie „belangrijk" en de beoordeling van de waarde der panden nog al subjectief is menen wij dat - behoudens uitzonderingen elk object met een rieten dak in principe onder de regeling moet vallen. Hoewel er voor dit doel een beperkt krediet beschikbaar is menen wij, dat niet bij voorbaat een groot aantal objecten buiten de re geling moeten vallen. V7ij achten het gewenst, dat de regeling in eerste instantie van toepassing is op met riet gedekte en als zodanig in gebruik zijnde boerderijen. Met betrekking tot de met riet gedekte bijgebouwen zijn wij van mening, dat deze landschappelijk een be langrijk element kunnen vormen. V/ij zouden daarom in beginsel de mogelijkheid willen openhouden dat dit soort bijgebouwen onder de subsidieregeling kan worden ge bracht Zoals hierboven reeds is gesteld is de regeling van toepassing op be staande met riet gedekte en als zo danig in gebruik zijnde boerder ijen. Dit betekent dat de regeling niet van toepassing is op tot wo ning verbouwde boerderijen en andere burgerwoningen met een rieten dakbedekking. Voor de monumenten en de mo numentwaardige panden gelden afzonderlijke regelingen. Objecten, die op de lijst van beschermde mo numenten zijn geplaatst, zijn van subsidiëring krachtens de concept-verordening uitgezon derd, omdat aan rijkssubsidie ten behoeve van deze objecten de voorwaarde wordt verbonden, dat het gemeentesubsidie een bepaald percentage van de kosten moet be dragen, zodat het niet gewenst is de subsidiëring van deze objecten in deze verordening te regelen. Zoals tot nu toe gebruikelijk is zal subsi diëring van op de monumentenlijst voorkomende objecten bij afzon derlijk besluit geschieden. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat door het rijk en de provincie subsidie wordt verstrekt in de kosten van restauratie van zogenaamde „lan delijke bouwkunst Overijssel" waaronder worden verstaan kleine monumenten en rieten dakbedek kingen op boerderijen en schuren in Overijssel (hiervoor monument waardig genoemd). Deze regeling is in principe van toepassing op de panden Haarler- weg 6, Vonderschottenweg 10, Fliermatenweg 11 en Koeweideweg 2. V/ij menen, dat het wenselijk is, dat subsidiëring van deze objecten eveneens bij afzonderlijk besluit zal geschieden. Het spreekt uiteraard voor zich, dat in elk jaar maar een beperkt aantal verzoeken kan worden in gewilligd. In de concept verordening is daarom de bepaling opgenomen, dat op grond van de onderhavige subsidieverordening in enig jaar geen hogere subsidies worden uitgekeerd dan tot het be drag, dat in enig jaar door Uw raad voor dit doel op de begroting is uit getrokken. Voorts is een bepaling opgenomen op grond waarvan wij het in enig jaar beschikbare bedrag kunnen verdelen over de objecten waarvan het behoud van het rieten dak het meest gewenst is." Resumerend stellen B. en V/. de raad voor de ontwerp-verordening tot subsidiëring van herstel en/of vernieuwing van rieten daken al dus vast te stellen. Albertha Dollekamp, Oranjestraat 69, Holten. Wim Hulsman, Berg manstraat 17, Holten. Jolanda Wi- chink, Westdorplaan 84, Raalte. Gertjan Mossink, Oranjestraat 22, Holten. Marieke Nijland, Gaar- denstraat 15, Holten. Gerrit-Jan Meijer, Bergmanstraat 24, Holten. Jacco Schuppert, Dorpsstraat 3, Holten. Jolanda Staman, A. van Ostadestraat 33, Ryssen, Gernaat, Looikolkstraat 12, Holten, Erwin Dul, Churchillstraat 26, Holten. Maijon Dul, Churchillstraat 26, Holten. Jan Vrugteveen, Schou- tenstraat 4, Holten. Ageeth Koets ier, Schoolstrtaat 13, Holten. Wilma Hakkert, Bladelstraat 45, Arnhem. Mevr. Westendorp, Schol- tenstraat 20, Nieuw-Heeten. Bal- tes, Korte Diessenplasstraat 5, Holten. Ria Ulfman, Weverstraat 13, Holten. Rein Hofman, Markelo- seweg 23, Holten. Alexander van Lemel, Hoffesstraat 29, Holten. Ge rard Meijerink, Vixseboxsestraat 2, Holten. Gertjan Ulfman, Wever straat 13, Holten. Hans Dijkink, Zandvoortspad 5, Holten. Henk Kettelarij, Kolweg 28, Holten. Bert Aaftink. Oranjestraat 17, Holten, Robert Truschel, Kolweg 56, Hol ten. Johan Koetsier, Schoolstraat 13, Holten. Dinand Tijhuis, Zuid. Hoofddijk 22, Nijverdal. Henk Aaf tink, Dorpsstraat 41, Holten. José v.d. Meulen, Raalterweg 10, Holten. J. Jansen-Haverslag, Bessinkpas- straat4, Holten. J. Paalman, Oran jestraat 38, Holten. H. Nijland, De- venterweg 36, Holten. J. Wissink, Schepenenstraat 13, Holten. Wim Bulsink, Haarstraat 11, Holtea Ri chard den Heijer, Kerkstraat 22, Holten. Frits Redeker, O. Diepen- veenseweg 7, Holten. A. Beldman, Markeloseweg 9 Holten. Henk Hulsman, Bergmanstraat 17, Hol ten. Gerrit Hulsman, Bergman straat 17, Holtea Wilma Meijerink, Vixseboxsestraat 2, Holtea L. Brussée, Oranjestraat Holten. Ju liette Meijerink, Oranjestraat 16, Holten. Henriet Vruggink, Rórilc- straat 12, Holten. Jan Willem Die ben, Waardenborchstraat 5, Hol ten. G. Voortman, Diessenplas straat 7, Holten. Gerard Klunder, Canadastraat 14, Holten. Er zaten 52 Calimero's in de ren. Alle prijs winnaars ontvangen een waarde bon. Deze kunnen afgehaald wor den aan het bedrijf, Keizersweg. Verkeersonveiligheid is niet al leen een zaak, waarmee slechts de direct getroffenen en de verkeer- sinstanties te maken hebben. Vooral voor de zwakkere groepen in het verkeer, voor wie het minis terie van CRM een taak heeft, is het een voortdurend terugkerende dreiging. De ministerraad besloot daarom vorig jaar het ministerie toe te voegen aan de zogenaamde „kerndepartementen voor de ver keersveiligheid". Via de eigen kontakten met wel- zijnsinstellingen en -organisaties tracht CRM te bevorderen, dat de mensen zelf een groter aandeel krijgen in het vinden van oplossin gen voor onveilige verkeerssitua ties in de eigen omgeving. Een eerste aktiviteit is daarom plaatse lijke instellingen voor sociaal cul tureel werk te informeren over de diverse mogelijkheden van prakti sche hulp en steun. Instellingen voor opbouwwerk kunnen een be middelende en stimulerende rol vervullen tussen bewoners, over heid en verkeersinstanties. Instel lingen en organisaties op de terrei nen van Jeugd-, bejaarden- en ge handicaptenbeleid zouden van de mogelijkheden die er al zijn een groter gebruik kunnen maken. Waar raakvlakken tussen wel zijnswerk en bevordering verkeers veiligheid aan de orde zijn, kan men zich wenden tot de CRM- werkgroep Verkeersveiligheid, se cretaris drs. G. H. Maatman, minis terie CRM, Steenvoordelaan 370, 2280 HK Rijswijk. VVD-fractievoorzitter An kersmit was vorige week woensdagavond in de ver gadering van de Gewe straad in het Postiljon Mo tel in Deventer nogal ont stemd, dat de door zijn frac tie ingediende motie om naast het voorgestelde eco logisch onderzoek ook een landbouwkundig onder zoek te doen instellen in het gewest, door de beide an dere fracties werd afgewe zen. PvdA en CDA ver klaarden zich hier namelijk vierkant tegen. Deze motie kwam aan de orde bij het voorstel van de D.B. om bo ven het in een vorige ver gadering reeds toegestane crediet van twee ton voor dit ecologisch onderzoek nog eens ruim f90.000.- hiervoor beschikbaar te stellen. In de krant van 31 maart schreven we daar reeds over. Het gaat daarbij onder meer om zowel de relatie natuurbehoud- landbouw als uitbreidingsmo gelijkheden van kleine kernen mede met betrekking tot flora, fauna en dergelijke. Het D.B. had er zo zijn twijfels over of een gefundeerde en zorgvuldige be langenafweging door de provin ciale besturen inzake de zo ge voelige problematiek van het buitengebied mogelijk is, zon der een landschapsinventarisa tie en -waardering, zoals voorge steld. Het CDA was, bij monde van de heer Roudijk, wel een voorstan- der van een volledig ecologisch onderzoek maar had geen be hoefte daaraan een landbouw kundig onderzoek te verbinden. Ook mevr. Mol-van Hamersveld (PvdA) wilde in principe ac- coord gaan met het voorstel het crediet aan te vullen methet ge noemde bedrag van bijna een ton, maar zag liever een priori teitenlijstje van het D.B. dan nog meer geld te voteren voor het door de WD gevraagde landbouwkundig onderzoek. De heer Ankersmidt verklaarde namelijk, dat het voorgestelde onderzoek niet compleet zou zijn, zonder daar de landbouw kundige aspecten van het ge west bij aan te vullen e.a. met het oog op de streekplannen en de daarop aansluitende be ste mmingsplannen. Hij diende daarop een motie in, waarin de aanvulling van het onderzoek werd gevraagd. GeweStbe- stuurder, Mr. Crommelin, bur gemeester van Diepenveen, wees erop dat de ecologische gegevens niet aanwezig zijn in tegenstelling tot de landbouw kundige, die men echter nog moet verzamelen en rangschik ken, waartoe het bureau Lan dinrichting zich bereid ver klaard heeft. Per gemeente kan daaraan dan een waardering worden gegeven. Nadat de ver gadering geschorst was voor in tern beraad, verklaarden zowel de heer Roudijk als mevr. Mol geen behoefte te hebben aan het in de motie voorgestelde.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5