„KAN AFSLUITING VERBINDINGSPAD BLIKKERTWEG-ERICAWEG WORDEN VOORKOMEN?" Amatenrfotografen „In en om de boerderij" Nieuw Wens-naar-wens pakket van Unicef WD-fractie: Onderzoek woiing- behoefte dringend gewenst [Finale touwtrek P.v.d.A.-fractie ate enige achter motie Hoensbroek MevrF. M. ter Doest-Bos vraagt KORTE RAADSFLITSEN Andere partijen vinden: „Vraagstuk neutronenbom geen zaak van gemeenteraad BURGERLIJKE STAND HOLTENS NIEUWSBLAD - 31 MAART 1978 - PAG. 5 Namens de V.V.D.-fraktie vroeg mevr. F. NL ter Doest-Bos, aan het slot van de j.l. dinsdagavond ge houden openbare raadsvergade ring, middels een tevoren schrifte lijk gestelde vraag, of afsluiting van het op de Holterberg gelegen verbindingspad tussen Blikkert- weg en Ericaweg alsnog voorko men kan worden nu op dit pad blijkbaar een woning wordt ge bouwd. Mevr. Ter Doest wees daarbij op het belang van het open houden van dit pad omdat het door grote aantallen wandelaars wordt gebruikt en stelde daarom de vol gende vragen: „De V.V.D.-fraktie heeft vastge steld, dat op het verbindingspad van de Blikkertweg naar de Erica- weg in de Holterberg, aanstalten zijn gemaakt voor het bouwen van een huis. (Bomen geveld, paaltjes uitgezet, stenen aangevoerd). Gaarne willen wij antwoord op de volgende vragen: 1. Heeft het College van B. en V/. voor dit te bouwen huis een bouwvergunning verleend? 2. Er van uitgaande, dat bedoeld pad, dat overigens door grote aantallen wandelaars gebruikt wordt, niet, op de wegenlegger staat, heeft het College er zich van overtuigd, dat bedoeld pad in de afgelopen dertig jaren af gesloten is geweest? 3. Zo neen, is de vergunning dan niet ten onrechte verleend? 4. Zo ja, waaruit bestaat het bewijs dat het pad de afgelopen 30 ja ren afgesloten is geweest? 5. Heeft het College de eigenaar van het terrein geprobeerd te overtuigen van de wenselijk heid zijn huis binnen de hem ter beschikking staande gelegen heid, zodanig te projecteren, dat de nadelen voor de bewoners van onze gemeente (want die wandelen daarjuist veel) tot de kleinste proporties worden te ruggebracht? 6. Zijn B. en VV. alsnog bereid met de eigenaar van bedoeld terrein in verbinding te treden, te neinde de in vraag 5 bedoelde situatie te bereiken? Dit na tuurlijk vooropgesteld, dat de vergunning (de Wegenwet in aanmerking genomen) terecht is verstrekt". Antwoord B. en W.: Namens B. en W. gaf burgemeester mr. W. H. Enklaar het volgende ten antwoord: 1. Bij besluit van 3 januari 1978 hebben wij bouwvergunning verleend voor de bouw van be doelde woning. 2. Het in de vraag bedoelde pad komt niet voor op de wegenleg ger. V/ij hebben niet onderzocht of dit pad de afgelopen dertig jaar afgesloten is geweest, of dit het geval is geweest is overigens niet relevant omdat ingevolge het bepaalde in artikel 4 van de V/egenwet een weg ondermeer openbaar is wanneer hij na het tijdstip van dertig jaar vóór het in werking treden van deze wet, gedurende dertig achtereenvol gende jaren voor een ieder toe gankelijk is geweest. De Wege nwet is op 1 oktober 1932 in werking getreden. Nu bedoeld pad niet voorkomt op de wegenlegger mag aangeno men worden dat het geen open baar pad betreft. Wij kunnen niet nagaan of dit pad vóór 1 ok tober 1932 gedurende 30 achte reenvolgende jaren voor een ie der toegankelijk is geweest. Dit zou overigens bij de beoordeling van een bouwaanvraag ook te ver voeren. 3. In de V/oningwet worden de wei- geringsgronden voor een bouw vergunning limitatief opge somd. Aangezien het bouwplan niet in strijd was met de Bouw verordening en het bestem mingsplan moest de bouwver gunning worden verleend. 4. Bewezen zal moeten worden, dat het pad gedurende 30 jaar vóór de in werkingtreding van de V/egenwet voor een ieder toe gankelijk is geweest. Als dit be wezen kan worden is er sprake van een openbare weg. 5. Er heeft geen overleg met de ei genaar van het terrein plaats gevonden over een zodanige wijziging van de situering, dat het pad begaanbaar blijft. Het is overigens de vraag of betrok kene te zijner tijd als deze de woning heeft betrokken het pad over het terrein niet zal afslui ten. 6. V/ij zijn bereid alsnog met be trokkene in overleg te treden. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat op de Holterberg di verse wegen voor het publiek toe gankelijk zijn. Uit dit enkele feit mag niet de conclusie worden ge trokken, dat het alsdan openbare wegen betreffen in de zin van de V/egenwet. De boerderij is een belangrijk ele ment in het Nederlandse kuituur- landschap. Nederland is bezaaid met duizenden boerderijen. De boerderij is het bouwwerk, dat het meest is aangepast aan klimaat en omgeving. Als men een tocht door het Nederlandse landschap maakt, dan zullen de boerderijen in de verschillende streken van ons land, wat betreft hun uiterlijke vorm, duidelijk van elkaar te on derscheiden zijn. Er zyn studies verricht naar het ontstaan van dit onderscheid in uiterlijke verschijning van de Ne derlandse boerderij. Vele faktoren waren hiervoor bepalend. Belang rijk was onder andere of het boe renbedrijf bestemd was voor uitoe fening van veeteelt, akkerbouw of een kombinatie daarvan. Voor de bouw was men afhankelijk van de materialen waarover men ter plaatse beschikte, zoals hout, leem, stenen, stro of riet. Hier en daar ge vestigde gewoonten waren ook be palend. Binnen een boerenbedrijf moest een oplossing gevonden worden voor het onderbrengen van woonruimte, stalruimte, tasruimte en de deel. De verdeling van deze elementen, waarvoor men in ver schillende streken een andere op- Ook dit voorjaar is UNI CEF, het Kinderfonds va'n de Verenigde Naties, er weer in geslaagd een kompleet nieuw'produkt te introdu ceren in de reeks van artike len, waarmee de fondsen worden verzameld. Het is een „Wens-naar-wens" doos, die de gebruiker de ge legenheid geeft om een ei- gen wens in te voegen in de kaart, die erbij past of die men mooi vindt. UNICEF Nederland hééft grote ver wachtingen van deze doos, die ook wat de uitvoering betreft zeer origineel is. De „Wens-naar-wens" doos bevat 20 prachtige dubbele kaarten met bijbehorende enveloppen en 25 wensen in 10 verschillende talen, waaronder Nederlands. De wensen in de doos zijn: gelukkige verjaar dag, beste .wensen, hartelijk gefeli citeerd, hartelijk dank en van harte beterschap. Alle wensen zijn (steeds weer op een andere manier) op inlegvelletjes afgedrukt, maar zodanig dat er nog voldoende „Het onderzoek naar de wo ningbehoefte is tot nu toe teveel gebaseerd op het ver leden. Het is nodig dat spoedig een onderzoek wordt ingesteld naar de wo ningbehoefte in de nabije toekomst. Dit onderzoek zal niet alleen op het aantal te bouwen woningen en het aantal woningzoekenden moeten worden gericht, maar ook op de vraag naar welk soort woning de voor keur uitgaat. Wanneer straks bestemmingsplan nen gerealiseerd kunnen worden moeten we daar voor klaar zijn". Dit zei mevr. F. M. ter Doest Bos (WD) tijdens de j.l. dinsdag gehouden openbare raads vergadering. Zij drong bij het college aan met spoed een dergelijk onderzoek in te stellen. Ook de heren H. J. V/esterik (CDA) en H. Meerman (PvdA) ble ken voor een dergelijk onderzoek veel te voelen teneinde enig inzicht te krijgen in het voor de toekomst te voeren beleid. Burgemeester mr. W. H. Enklaar verklaarde dat een dergelijk onder zoek niet eenvoudig is in te stellen omdat daarbij vele vragen een rol spelen zoals toekomstige behoefte aan woningwetwoningen, premie woningen, etc., terwijl zich hierbij ook de vraag van de doorstroming aandient. „We willen de wens van mevr. Ter Doest wel meenemen maar kunnen u op korte termijn hiervoor geen toezeggingen doen", was zijn antwoord. Bouwverordening te weinig hanteerbaar De bouwverordening zoals deze er thans luidt is weinig hanteerbaar. Allerlei dingen worden daarin te zeer tot in finesses geregeld waar door de vrijheid van de burger ver te zoeken is. Deze bouwverorde ning wil orde scheppen in een chaos maar doet zelf chaotisch aan. Con trole op de naleving is vrijwel niet mogelijk". Dit waren zo een paar opmerkingen van de heer H. J. Ro- bers (VVD) bij behandeling van het voorstel van B. en V/. tot wijziging van deze verordening. De heer Robers verklaarde namens zijn fractie dat de vrijheid van de individuele burger dermate aan banden wordt gelegd dat de VVD- ffactie geacht wilde worden tegen deze voorstellen te hebben ge stemd. De overige raadsfracties verklaar den dat deze bouwverordening ook een stuk bescherming en veiligheid biedt zoals brandveiligheid, etc. en spraken zich dan ook uit voor de wijzigingsvoorstellen, zodat deze zonder hoofdelijke stemming wer den aanvaard met de WD als te genstemmers. Tarieven onroerendgoed- belasting vallen mee Landelijk heeft de PvdA zich steeds principieel verzet tegen in voering van de onroerendgoedbe- lasting. „V/ij zijn n.l. steeds van mening dat de sterkste schouders ook de zwaarste lasten moeten dragen. Met dit principe is deze be lasting moeilijk te rijmen, omdat niet naar inkomen maar naar de waarde van het onroerend goed wordt geheven. Bovendien is er geen mogelijkheid om alternatieve woonruimte aan te bieden. Ander zijds zijn er ook voordelen te noe men zoals het feit dat deze belas ting rechtstreeks door de gemeente wordt geheven. Hierdoor hebben we als raad zelf de mogelijkheid re gelend op te treden en ontstaat een stuk onafhankelijkheid ten op zichte van het Rijk". Alles bijeen genomen verklaarde de heer Meerman zich met de defi nitieve tariefstelling akkoord. Zowel de heer H. J. V/esterik (CDA) als de heer J. V/arrink (Gem. Bel.) verklaarden het een benauwende gedachte te vinden dat de gegevens omtrent de taxatie van de onroe rende goederen ook voor andere doeleinden kunnen worden aan gewend, maar verklaarden zich wel akkoord met de tariefstelling. De heer H. J. Robers (VVD) toonde zich nogal bezorgd over de inge bouwde automatische trendma tige verhoging van het tarief met max. 5%. „We leven in een tijd waarin we ons allen moeten beperken en het zou de overheid niet misstaan hierin zelf het voorbeeld te geven", zei hij. Wethouder L. Kaan (PvdA) verze kerde de raad dat de centraal opge slagen gegevens voor geen ander doel zullen worden gebruikt dan voor de heffing van deze belasting en zegde toe dat de aanslagen op, tijd zullen worden verzonden waarmee voorkomen wordt dat deze elkaar te dicht gaan opvolgen. Ten opzichte van andere gemeen ten in de omgeving vond hij de ta riefstelling van f2.85 voor de ge bruikers en f 4.- per f 3.000.- waarde voor de eigenaren beslist niet on gunstig. Zonder hoofdelijke stemming keurde de raad het voorstel goed. ruimte overblijft om zelf te be schrijven. De doos alleen is al iets heel bijzonders, doordat deze naar twee kanten uitklapbaar is en op een grappige manier wordt geslo ten. De prijs van het „wens-na ar-wens" pakket bedraagt f. 25.- Naast dit nieuwe artikel omvat de kollektie van UNICEF Nederland dit voorjaar weer tal van andere aantrekkelijke mogelijkheden. Zoals bijvoorbeeld de aantrekke lijke serie prentbriefkaarten, die ontworpen zijn door de Franse kunstenares Jacqueline Humbert. Zij maakte een vijftal voorstellin gen van gestileerde bloemen in op vallende kleuren, tezamen een leuke serie in een doos van 20 stuks voor f. 10.-. Behalve uit Frankrijk hebben ook kunstenaars uit vele andere landen weer hun medewer king aan de nieuwe UNICEF-kol- lekte verleend, ondermeer uit Ar- Vrijdagavond (8.00 uur) begint in manege „Snorrewind" aan de Borkeldweg (t.o. „De Poppe") de finale van het „Indoortouwtrek- toernooi" waaraan in totaal 24 ploegen (640 kg. klasse A, B en C) zullen deelnemen. Nieuwkomers zijn de ploegen „De Betuwe", „Eri- chem" en „Amstelveen". De prij zen die bestaan uit bekers zuilen aan de winnaars van de winter competitie worden uitgereikt door de voorzitter van de Ned. Touwtrek Bond. De wedstrijd - ongetwijfeld weer met een sum mum aan spanning - wordt geor ganiseerd door de Holtense T.T.V. „O.K.I.A." (Onze Kracht Is Achte ruit) „O.K.I.A." nam deze winter o.l.v. Wim Lubberdsen met twee ploegen (640 B en 640 C) aan de competitie deel. gentinië, Finland, Amerika, Zwit serland, Engeland en Duitsland. In de serie dubbele kaarten zijn ver schillende onderwerpen onderge bracht, zoals „Droombeelden", „Eilandbloem en Druivelaar", „Zeg het met bloemen", „Vrede" en niet te vergeten „Paaseieren"'. Dit Paasontwerp werd gemaakt door de Zwitserse Margrit Roelli en haar kleurvolle appliqué-werk komt heel goed tot zijn recht door de spe ciale uitvoering op glanzend pa pier. Een heel mooi geschenk-artikel uit de UNICEF koUektie is de ge schenkdoos, die 20 verschillende wenskaarten bevat, 20 minikaar- ten, bijpassende enveloppen en 10 prentbriefkaarten. Een heel fraai geschenk, door de bijzondere aan dacht die aan de vormgeving van de doos is besteed. Het interieur van de doos bestaat uit verschil lende plastic vakjes, waardoor alle kaarten gemakkelijk op te zoeken zijn. Verder heeft UNICEF Nederland nog enkele vaste assortimenten met verschillende onderwerpen, korrespondentie- en omslagmapjes en opvoedkundig bouwspeelgoed, dat geknipt en geplakt moet wor den. De fondsen, die UNICEF met de verkoop van al deze produkten verwerft, worden gebruikt voor steun in meer dan honderd ontr wikkelingslanden. Onder andere aan projekten op lange termijn, die gericht zijn op gezondheid, scho ling voeding, veilig drinkwater en welzijnsdiensten. Elk van deze lan den deelt de verantwoordelijkheid voor deze projekten met UNICEF, waardoor de hulp in feite betekent, dat deze landen zichzelf helpen, waarbij bij UNICEF de hulp aan het kind altijd voorop staat. „Hun ge zondheid en welzijn gaan ons alle maal aan" is het standpunt, dat door UNICEF internationaal inge nomen wordt. Alle UNICEF-artikelen staan ver meld in een kleurige folder, die ver krijgbaar is bij het landelijke bu reau in Den Haag, postbus 85857, telefoon 070-55 20 00 en bij alle plaatselijke UNICEF-afdelingen, waar ook inlichtingen kunnen worden ingewonnen en bestellin gen opgegeven. lossing vond, deden op den duur ln Nederland een groot aantal van el kaar afwijkende boerenhuizen ont staan. Ieder type boerderij kent zyn eigen ontwikkelingsgeschiedenis, waardoor de oude boerdery een stuk Nederlands kuituurgeschie denis en volkskunde vertolkt. Bij een landschap behoort een bepaald type boerderij. De boerderijen zijn dan ook niet weg te denken uit de landschappen die Nederland kent. Het verdwijnen van de boerderijen zou dan ook grote afbreuk doen aan de schoonheid en de kenmerken van een landschap. Een reden om te zorgen dat de oude boerderijen blijven bestaan. Toch moeten vele oude boerderijen het veld ruimen voor stadsuitbrei ding, nieuwe grote verkeersvoor- zieningen of zijn door ruilverkave ling gedoemd te verdwijnen. Als we een belangrijk element van onze nationale kuituur willen behouden, dan moeten we zuinig zijn op onze boerderijen. Het zijn er nog duizen den, maar dagelijks zijn er, die moe ten verdwijnen. Een probleem is dat er geen historische typen meer worden bijgebouwd. Flevohof wijdt het komönde sei zoen een uitgebreide expositie aan de historische boerderij in Neder land. Een serie natuurgetrouwe boerderij maquettes geeft een ind ruk van de hoofdtypen die we in Nederland kunnen tegenkomen. Ook is er een presentatie van door- sneetekeningen en foto's van vrij wel de meeste boerderij vormen, die in het verleden in ons land ont staan zijn. Door zorg te besteden aan het oude boerenhuis wordt er een bijdrage geleverd aan het natuur- en mi lieubehoud in Nederland. Omdat de boerderij als onderwerp zo geod aansluit bij de aard van Flevohof als nationale agrarische tentoon stelling, organiseert Flevohof bo vendien een landelijke amateurfo- tografenwedstrijd onder het mot to: „In en om de Boerderij". De foto's mogen betrekking heb ben op de historische boerderij, maar ook op de bedrijfsvoering op een modern agrarisch bedrijf. Er zijn dus 1001 motieven om een foto te maken voor: „In en om de boer derij". Er wordt een HOOFDPRIJS voor deze wedstrijd beschikbaar gesteld van f. 1.000.- Ingezonden foto's mogen in zwart-wit en kleur zijn, in beide kategorieën worden nog eens een le, 2e en 3e prijs uitge loofd van respektieveüjk f. 500., F. 250.- en f. 100.-. Spelregels aan te vragen bij: Fle vohof, postbus 40, Dronten, tele foon 03211-15 14. Afmetingen van de ingezonden foto's alleen van 18x23 tot 30x40. „De motie Hoensbroek inzake het vraagstuk rondom de neutronenbom raakt een zo'n diepgaand probleem aan dat ik mij daarvan niet kan afmaken met het enkele motief dat dit onderwerp niet tot de competentie van de raad zou behoren. Ik kan dan ook niet anders dan de raad dringend verzoeken de motie hierover van de gemeenteraad van Hoensbroek te ondersteunen". Dit zei wethouder Kaan (PvdA) tijdens de j.l. dinsdagavond gehouden openbare raadsvergadering. Geboren: Sandra dv. G. J. Reilink en G. J. M. Temmink. Overleden: J. A. Bosma, oud 84 jaar, Holten. Motie Aanleiding tot deze opmerkingen vormde een motie van de gemee nteraad van Hoensbroek waarin een beroep op de landsregering wordt gedaan een afwijzend stand punt in te nemen inzake het neu tronenwapen. Bij behandeling van de ingekomen stukken zei burgemeester mr. W. H. Enklaar dat binnen het college de meerderheid van mening was dat onderwerpen als deze thuis horen in het landelijk parlement en in elk geval niet tot de competentie van de gemeenteraad behoren. Mr. En klaar deelde de raad mede dat een brief werd ontvangen van de beide Hervormde pastores, waarin de raad, onder verwijzing naar een bij gevoegde nota van de Raad van Kerken, gevraagd wordt om adhe sie te betuigen aan de motie Hoensbroek. Competentie Met het meerderheidsstandpunt binnen het college als zou dit on derwerp niet tot de competentie van de gemeenteraad behoren was wethouder Kaan het beslist niet eens. „In het verleden zijn in deze raad wel vaker moties aan de orde ge weest die veelal een zakelijk karak ter droegen. Bij dit soort zakelijke onderwerpen ben ik ook van me ning da t wij niet te gauw op de stoel van de Tweede Kamer moeten gaan zitten. Maar de motie Hoens broek raakt een probleem aan waarvan ik mij zo niet kan afma ken. Een vernietigingswapen als de neutronenbom moet mijns inziens massaal en met alle beschikbare middelen worden tegengegaan. Want alleen een massale afkeuring zal de uitvinders van dit afschuwe lijke moordwerktuig met name aan het denken zetten over het feit dat de grens van het toelaatbare is overschreden. Pas wanneer men tot dit besef gekomen is zullen we hopenlijk nog eens beleven dat de kennis gebruikt gaat worden voor betere zaken. Daarom verzoek ik U dringend deze motie te ondersteu nen", aldus de heer Kaan. Nadat PvdA-fractleleider H. Meerman zich geheel by de woor den van wethouder Kaan had aan gesloten, wees zyn fractiegenote mej. A. P. Reith op het dringend beroep van de Raad van Kerken tot afkeuring van dit wapen. „Het is verheugend te zien dat in Neder land meerdere organen namens grote groepen burgers hun stem te gen dit wapen verheffen en ook als gemeenteraad van Holten mogen wij ons niet aan onze medeverantr woordelijkheid onttrekken", aldus mej. Reith. Onderhandelingen Namens de WD-fractie verklaarde mevr. F. M. ter Doest-Bos het standpunt van haar partij aan te hangen. Dit standpunt houdt in: Geen uitspraken doen zolang de neutronenbom door het Westen nog kan worden ingebracht in de ontwapeningsonderhandelingen met het Oostblok. „Natuurfijk is myn partij als zodanig ook tegen dit wapen, maar we bevinden ons nog in een onderhandelingsfase en zolang achten wy het ogenblik nog niet gekomen ons standpunt via moties uit te spreken", aldus mevr. Ter Doest. Neuzen geteld Namens het CDA verklaarde de heer H. J. Westerik het neutronen wapen een gruweiyk vemietigings- tuig te vinden maar vond de uit spraken hierover niet tot de com petentie van de raad te behoren. Ook de heer J. Warrink (Gem. Bel.) liet zich ln dezelfde zin uit. Hiermee waren de neuzen geteld en was duideiyk dat de PvdA zich als enige raadsfractie achter de motie Hoensbroek had opgesteld en was stemming niet eens meer nodig.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5