auto-test Peugeot 305 rij-impressie Fiat Süpermiraf iori auto Automan-van-het-jaar nn aktueel allerlei Sportieve versies van Opel Kadett Coupé duurtest Austin Allegro «aa Een nieuwe rubriek in deze maandelijkse autopagina. Iedereen heeft wel eens iets te vragen met betrekking tot de auto en het gebruik er van. Veel automobilisten stellen deze vraag aan hun garagebedrijf en zullen stellig een bevredigend antwoord krij gen. Maar uw probleem zal zeer zeker een veel groter aantal mensen interesseren. Vandaar deze nieuwe rubriek, waarin re gelmatig enkele vragen beantwoord zullen worden. Heeft u een vraag, die een breed autorijdend publiek zal interesseren, stuur deze dan in een envelop op aan de redactie van Auto Aktueel, Postbus 127, Enschede. Het blad Autovisie heeft de Autovisie- Man-van-het>Jaar in het leven geroepen. Naast de Enkele weken geleden introduceerde Peugeot voor het publiek de nieuwe 305. Dat was in de autowereld weer een hele gebeur tenis. Al een aantal maanden, geleden werd de auto in Frank rijk geïntroduceerd en de Fransen konden ook al kopen. Nadat de productie in de fabriek te Mulhouse goed op gang gekomen is en dan moeten er heel wat auto's van de band lopen, gaat Peugeot er toe over de importeurs in het buitenland te bevoor raden. In het begin mondjesmaat, maar hopenlijk binnen niet al .te lange tijd in een snel tempo. Een nieuwe Peugeot is altijd iets bijzonders, omdat deze grote Franse privé-ondememing niet zo vaak een nieuwe auto lan ceert. De modellen gaan lang mee en met af en toe wat kleine wijzigingen blijven ze vele jaren heel goed verkoopbaar. Een duidelijk voorbeeld is de 504. In 1968 geïntroduceerd en dus nu al weer 10 jaar in produktie. In zijn klasse ook nu nog de meest verkochte auto. De 305 wordt de vervanger van de 404, die in 1960 uitkwam en waarvan de productie in 1975 beëindigd werd. Een assemblagefabriek in Nigeria produceert ze nog vo lop. Nog voor .de introductie hadden we de gelegenheid de 305 uitvoerig te berijden, waardoor we nu al een uitge breide test kunnen publiceren. De auto wordt de komende weken in een 3-tal uitvoeringen leverbaar. De GL en de GR hebben een 1290 cc. motor en de SR een 1472 cc. versie. 'Naast de verschillen in techni sche specificaties is aan het uiterlijk duidelijk te zien om welk model het gaat. Comfort belangrijk Bij de eerste generatie nieuwe Peugeots, die nu onge veer 30 jaar geleden uitkwam in de vorm van de 203, lag het accent al op comfort, optimale wegligging en besturing. In de loop der jaren werden deze fa cetten regelmatig verbeterd en de huidige generatie Peugeots is zeer comfortabel en heeft een uitstekende wegligging. Om dit te kunnen bereiken moeten de technische zaken goed op elkaar afgestemd zijn. De wielophanging voor en ach ter is onafhankelijk. Van het veel toegepaste MC. Pherson systeem, achter getrokken draagarmen met schroefveren en telescopische schokbrekers. Een stabilisator voor en achter is nog een goede hulp om het accent wegligging en wegcom- fort te verbeteren. Met 3,6 omwenteling van het stuurwiel is de besturing niet direct te noemen. De tandheugel, stuur-' inrichting werkt altyd heel precies en dat is al een groot pluspunt. Als vrijwel neutraal met een tikje onderstuur mag de wegligging betiteld worden. De 304 stuurde altijd wat zwaar, bij de nieuwste uitvoe ring van dit type en ook bij de nieuwe 305 gaat het heel wat lichter. Door een technische verandering, de zgn. center- point-besturing, is dit tot' stand gekomen. Reacties in het stuur van de aangedreven voorwielen merkt men hoege naamd niet. Het remsysteem is opge bouwd uit schijfremmen voor en trommels achter. Dat de remmen zeer goed functioneren is bij Peugeot een vanzelfspre kendheid. Een rembekrachtiger 'en een remkrachtbegrenzer zijn er voor een gemakkelijk bedie nen van het rempedaal en voor een juiste verdeling van de remwerking over voor- en achterwielen. Het remsysteem is gescheiden, hetgeen een vei- ligheidsverhogende factor is. Bestaande motor De GL en de GR hebben de bekende 304 motor met een inhoud van 1290 cc. en een vermogen van 65 din. pk. Daarentegen heeft de SR een versie met 1472 cc. inhoud en 9 pk. meer. Men heeft dit be reikt door de slaglengte van de krukas te veranderen. De acce leratie is iets gunstiger en van 0-80 km noteerden we 11 sec, Van 80 tot 100 nog eens 5 sec., waardoor de totaaltijd op rond de 16 sec. kwam. Voor deze klasse een zeer redelijke tijd. De motor consumeert super- benzine en bij hoge snelheid lag dit op ca. 10 km. per liter. Eén op 12 is haalbaar wanneet men de snelheid niet hogei opvoert dan 115 km. per uurj Tijdens de bijna 1000 testkilo meters hebben we duidelijk er varen dat op de autoweg 120 km. snelheid de prettigste is. Harder rijden is geen enkel probleem, maar tot die snel- 'heid is de auto motorisch erg rustig en blijft het windgeruis laag. De motor huist dwars voorin en met het aange bouwde differentieel en versnel lingsbak is het één geheel. Het fraai geconstrueerde lichtmeta len blok ligt direct boven de voorwielophanging. Korte aan drijfassen met homokinetische kruiskoppelingen drijven de voorwielen aan. Een enkele bovenliggende nokkenas be dient de in- en uitlaatkleppen. De vierversnellingsbak wordt bediend door een pook, die vrij goed onder handbereik ligt. Dit is afhankelijk van de stand van de bestuurdersstoel. Licht en precies schakelen waren po sitieve punten van de versnel lingsbak, met daarbij een zeer goede werking van de syn chronisering. Bij Peugeot ligt het accent op comfort en ruimte. Het zijn niet direct sportieve automo bielen, waarbij echter niet uit Ihet oog verloren is dat de be rijder er toch wel flink mee opschieten kan. De carrosserie is fraai, maar daarbij vrij sober van uiterlijk. Chroom ziet men niet zo veel meer, daarentegen zyn zwart uitgevoerde stevige kunststofranden langs de zy- flanken bevestigd om de car rosserie te beschermen. Veel auto's lijken op de één of an dere manier op elkaar. Bij de 305 heeft men de trend ge volgd, waarby de koplampen net als by de andere Peugeots een bepaald accent vertegen woordigen. Wel anders dan by de andere modellen, omdat de knipperlichten geheel geïnte greerd zyn. De motorkap loopt naar het midden lager af. De zyflanken lyken vanwege het grote glasoppervlak erg ge-( strekt en doen laag aan. De achterzyde heeft forse achter lichten, die ook om de spat- bordhoeken heen reiken. Op de 3 cm. langere wielba sis in vergeiyking met de 304 en met 10 cm. meer carrosse rielengte heeft men een heel ander en veel moderner koets werk weten te maken, met als 'belangrijk kenmerk de grote interieurruimte. De gemakke- ïyke instap door alle vier por tieren en de prettige, comfor tabele zit, vooral ook achter het stuur, zyn uiterst belang rijke zakea De zittingen geven veel steun en de beide voor- stoelen kunnen in ruime mate aan ieders zitwensen aangepast worden. Achterin Is veel beert- ruimte. Drie ronde klokken, één grote en 2 kleinere met een aantal contrólelampjes vul len het instrumentenpaneel voor de bestuurder. Afhankeiyk van de uitvoering wel of niet met een toerenteller. De knip perlichten worden bediend d.m.v. een handle rechts aan de stuurkolom. Dat is even wennen, wanneer men voor hetj eerst Peugeot rijdt. Een klokje en de handles voor ventilatie en verwarming zitten midden in het dashboard. Een aflegta- bleau, een kastje en nog 2 rek jes completeren Het dashboard. De SR heeft stoffen bekleding en dat doet wel erg prettig aan. Een schuifdak in de duurdere uitvoering is altijd nog een Peugeot fabrieks-ac- cessolre. De kofferruimte biedt veel mogeUjkheden voor een grote hoeveelheid bagage. Ook, wanneer de auto uitgerust is met een gas-installatie. De rui tenwissers bestrijken een groot deel van de voorruit, hetgeen zeker uit oogpunt van veilig- 'heid belangrijk ia. Eindoordeel Naast de 305 blijft de 304 normaal van de band komen. Het is duidelyk geen vervanger van dit type maar van de veel geroemde 404. Dat men voor het technische deel een be staande auto met moderne techniek heeft aangehouden is uit oogpunt van ontwikke lingskosten erg verstandig. De 304 in z'n huidige uitvoering profiteert ook van de techni sche verfyningen. Auto-van-het-Jaar, nu ook een Automan-van-het-Jaar. Men had 11 bekendheden op een (iystje gezet, uiteenlopend van de oud-minister van Verkeer en Waterstaat tot de directeur van het Zandvoortse Circuit.. Al deze mensen hebben zich in: 1977 verdiensteiyk gemaakt op! Ihet gebied van de auto. Mare !Taminiau, die door de oprich- iter van Lips Autotron, Max Lips, als directeur van dit au tomuseum destijds benoemd werd, behaalde met grote voorsprong de titel. In enkele jaren tyds heeft hy geweldig veel ondernomen om het mu seum en de auto van weleer in de belangstelling te krijgen. De indrukwekkende Spykerten- toonstelling van het vorige Jaar was één van de hoogtepunten, waarby van de hand van auto- joumalist Wim Oude Weemink; een interessant boekwerkje over de geschiedenis van het merk Spyker verscheen. De trend in de middenklasse gaat vry sterk in de richting van de voorwielaangedreven auto. In vele opzichten begrijp pelijk, omdat het compact ge bouwde aandryf-aggregaat wei nig ruimte inneemt. Toch wil len automobilisten ook nog graag een ruime keus in ach- terwielaandrijvers - de 504 - omdat hun dat in rijstyi meer mogelijkheden biedt. Maar aangezien Peugeot, in de klasse 104, 304 en 305, zoals we al schreven, comfort en be trouwbaarheid als essentieel beschouwd, is hun visie en de uitvoering daarvan heel begrij pelijk. We geloven dat deze 305 heel wat Peugeot-rijders en andere automobilisten aan zal staan, omdat de grondslag van het principe gewaarborgd blyft. Niet voor niets heten Peuge- otrbezitters de meest merken trouwe automobilisten te zyn. De derde periode van 10.000 km. hebben we met de Austin Allegro achter de rug. In to taal nu al een kilometrage van 31.980 km. By even onder de 30.000 km. een grote service beurt laten uitvoeren. Daarna een forse rit naar de bekende Liepziger Messe, hetgeen al weer een 2000 km. was. By 20.000 km. op de teller schre ven we dat er weinig kosten waren geweest. Olieverversen, een servicebeurt en verder niets. Ook deze 3e periode is er niets byzonders gebeurd. De koude start 's morgens, vooral in de achter ons liggende strenge winterse periode, was uitstekend. De choke dient over het algemeen vry lang gebruikt te worden en by iets te snel indrukken, trok de mo tor minder goed. In deze zelfde tyd hadden we problemen met de kachel. Niet dat deze slecht op temperatuur kwam, maar wel met de luchtstroom naar de voorruit. Een slang zat ver keerd aangesloten en moest veranderd worden. Dit werd bij de grote beurt voor garantie verholpen. Tussen het oliever versen in dienden we wel wat olie by te vullen. Eén liter kan niet veel genoemd worden. Op zich helemaal geen probleem, want in weze moet een motor iets verbruiken. De kostenfac tor van 1 liter op 5000 km. is 1/10 cent per km. Te verwaar lozen. Het benzineverbruik blyft vrij constant. By niet al te hard rijden op de grote weg, zo rond de 115 km. per uur, reden we in doorsnee 12 km. op één liter super. De 5e ver snelling is mede daaraan de bet. Het comfort is goed en het geluidsniveau vrij laag. Een nadeel van de hydrolastic ve ring vinden we altijd nog het stoten by het ryden over korte wegoneffenheden. Vooral by ri chels in het wegdek geeft de vering dit duidelyk weer. Een punt dat nauwkeurig in het oog dient te worden gehouden is het chroom van de bumpers. Regelmatig onderhoud is een vereiste. De banden van het merk Michelin vertoonden wei nig slytage. Een nieuwe band heeft ca. 8 mm profiel en de banden rondom hadden nog 6 mm. Dat is met een looptijd van 30.000 km. erg gunstig. De gehele beurt vergde een bedrag van f 207.25. In dit be drag is een kost arbeidsloon van f 80,-. Onderdelen f 48,90, waaronder een nieuwe ventila- torriem. De oude was niet ka- 'Ir; 'f.-ïïif-lw? 6*8 pot, maar de Leyland dealer vervangt de riem gewoontege trouw regelmatig by alle au to's. Voor doorsmeren werd f 7,50 gerekend en voor het gebruik van testapparatuur f 15,-. De olie, in totaal 5 1/2 liter was f 27,50. Met BTW mee dus een bedrag van ruim 200 gulden. Alleszins redelyk. Vooral in Duitsland en die tendens is hier ook vry sterk waarneembaar, wil men de mogeiykheid hebben sportieve automobielen te kopen. Het behoeven niet direct 2-zits coupé's of targa modellen te zyn, maar wel auto's met een sterke sportieve inslag. Ook vroeger al waren Fiat kopers voor een niet onbelangrijk deel automobilisten die sportief wilden ryden. Een belangrijke Fiat medewerker by de Duitse Fiat import heeft aan een au- tojoumalist van het gezagheb bende blad Auto Motor und Sport vertelde, dat Fiat weer de richting zal gaan waarin ze vroeger erg sterk waren. Dat was met de auto die een spor tief accent had. Nu, dat kan zeker de de nieuwe Supermira- fiori niet ontzegd worden. Het, is een versie met 96 din. pk., die de tussen de 128 en de 132 liggende Mirafiori's komt wer sterken. De motor stamt uit de Fiat 132, de sportcoupé 124 en de Lancia Beta modellen. Voor heen heeft deze motor altyd in de 125 gediend. Twee boven liggende nokkenassen met als aandryving een getande snaar. Sportieve prestaties, maar ook de mogeiykheid voor een alle daags gebruik zyn de kenmer ken van de nieuwste versie. Een 5-bak, al jaren bekend uit de 132, zit gemonteerd. De 5e versnelling heeft een overdrive karakter met als voordeel het element van benzinebesparing. De hele range 131 modellen werd op een aantal punten onder de loupe genomen. Vooral het uiteriyk, andere koplampen en achterlichten, bumpers en een vlakkere mo torkap vallen direct op. Ook het interieur werd op een aantal punten vernieuwd en verfijnd. Het dashboard is forser en mooier geworden, het stuurwiel éénspakig en de zit- tingen nog fijner met op alle 4 plaatsen een hoofdsteun. Het geruisniveau werd duidelyk minder en de vering soepeler. Een proefrit in Zuid-Italiè over lang niet allemaal goede wegen gaf duidelyk aan dat het ry- comfort beter was geworden. De 1300 en 1600 met de be-1 kende motoren biyven normaal in productie. Binnen enkele maanden zal er ook een 131 diesel uitkomen en een coupé met 2 liter motor staat op het programma. Het Fiat 131 pro gram heeft met deze en de komende uitbreiding een flink aantal modellen te hi eden. De vraag naar de Rover 3500 is zo groot, dat de pro duktie van 1200 ex. per week opgevoerd wordt tot 1600 in de maand april. In de loop van het jaar zullen dit er 2000 worden. In de zomermaanden zal de 2600 uitvoering worden geïntroduceerd. Voor het 2e achtereenvol gende seizoen worden er dit jaar ook met de VW Golf GTI merkenraces verreden. Het programma is sterk uitgebreid en ook nu weer zal 2-voudig Le Mans winnaar Gijs van Lennep de activiteiten bege leiden. Dit seizoen worden er 7 races gehouden, het vorige De sportieve versies in de Kadett coupé-lyn hebben wat meer vermogen gekregen. Vooral de Opel Rallye zal ze ker de sportieve automobilist aanspreken. Als krachtbonnen zyn een 1.6 S met 75 pk. en een 2 liter inspuitmotor met 110 pk. leverbaar. Een echte rallye en race-uitvoering heeft nu 115 pk. Deze laatste is ui teriyk herkenbaar aan een speciale 2-kleurige beschilde ring, lichtmetalen wielen en spoilers voor en achter. Een 5-versnellingsbak brengt de kracht over op de wielen en de weg. Specifieke andere techni- ische kenmerken zyn o.a. een antslipdifferentieel, gasgevulde schokbrekers, ruim bemeten remschyven voor en grotere trommel achter, halogeen kop lampen, een speciaal rallye in strumentarium en verzwaarde veren. De coupé in Berlinetta uitvoering is zeer luxueus met ondermeer velours bekleding, interval schakelaar op de rui tenwissers, halogeen lampen sierstrips met rubber inleg etc. Motorisch leverbaar mét 1.2 N, 1.2. S of 1.6 S motor. Ook is een automatische transmissie op enkele modellen leverbaar. -t? jaar waren het er zes. Voor het eerst wordt ook in het buitenland gereden. De motorfiets zet zijn op mars op de vaderlandse markt, maar ook verder in geheel Europa onverminderd voort. Volgens de RAI-kente- kenregistratie tonen de verko pen over 1977 opnieuw een rekordcijfer; 17.036 stuks. Dit is 15% meer dan in 1976 en 59% meer vergeleken met de omzet over 1975. In Oostenrijk worden ge sprekken gevoerd over de mo gelijke bouw van een assem blagefabriek. Op dit moment is Chrysler in contact met de autoriteiten. Het oorspronke lijke plan voor een eigen Oos tenrijkse automobielindustrie is aan de orde geweest met Porsche om te komen tot een Austro Porsche. Deze riepen zoveel weerstanden op dat ze nu waarschijnlijk niet meer in het geding zijn. Ook waren er geruchten dat een Japanse fa briek in onderhandeling zou zijn. Ford Amsterdam gaat df nieuwe Transit assembleren Binnen korte tijd hoopt met 275 nieuwe Transits per week te kunnen maken. Daamaasl wordt ook de zware Ford be drijfswagen in de fabriek aai de Hemweg geassembleerd. Ii 1965 werd de Transit geïntro duceerd en het was het eerste Ford model dat op Europese schaal werd geproduceerd.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11