Hij leeft HULP IS NODIG! U.V. „He Meïiiensetaar" organiseert 31e jaarfeest ïemeenten stenen vaak op ffl bij verkeersopvoeding Lezing over geneesmiddelen FNV behulpzaam bij belastingaangifte 1 Hartstichting waarschuwt pacemakersdrager I! VOELT NIETS VOOR VERPLICHT LICHT OVERDAG Geslaagd tuinieren WN vrij algemeen een rol speelt in Gemakkelijk Ti snel RADIO OOST BEGINT OM 17.00 UUR MmÈÊËËÊgm^ a OteA oU. JUAl 31 maart en 1 april HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 MAART 1978 - PAG. 21 De leden van de afd. Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen hebben in twee bijeen komsten uitvoerig aandacht ge schonken aan geneesmiddelen. Na opening door de presidente, mevr. Kroon, hielden de h h. Belois te Almelo, preventie-medewerker Gezondheidsdienst en Verhagen, apotheker te Haaksbergen, een korte algemene inleiding over ge neesmiddelen. Hierna was er gele genheid om vragen te stellen, waarna dia's werden vertoond over de werking van geneesmiddelen. De dames kregen als huiswei^ mee het opschrijven van alle medi cijnen, die in het kastje staan en of alles wel klopt. Over het huiswerk werd op de tweede bijeenkomst ge praat en werden ervaringen uitge wisseld. Ook werden op deze avond veel vragen beantwoord door de heer Verhagen. Na de pauze werd de dia-serie „Hoe dienen wij geneesmiddelen te ge bruiken?" vertoond. O.a. werd hierbij gesproken over het verdelen van de medicijnen over dag en nacht, de houdbaarheid o.a. van oogdruppels, die maar 30 dagen houdbaar blijven. Ook op de tweede avond werden een groot aantal vragen gesteld. Mevr. Kroon dankte de heren Belois en Verha gen en bood hen een echt Dieker- hoeks krentenbrood aan. De heer J; Schintz, A. J. Goldstein- straat, is te Den Haag geslaagd voor het examen „Lotusstudie- kringleider EHBO". Hij is thans als zodanig ingeschreven bij het Cen traal bureau van het „Oranje Kruis". Evenals voorgaande jaren is het F.N.V. afd. Holten de leden óók dit jaar weer behulpzaam bij hetinvul- len van de aangifte inkomstenbe lasting. Dinsdagavond 28 maart a.s. is hiervoor een avond belegd in In de maandelijkse bijeenkomst van de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, heeft - nadat de presidente, mevr. Tuitert, een woord van welkom had gesproken - dokter J. H. A. Bruins een lezing gehouden over het on derwerp „Hart- en vaatziekten". Er werden naar aanleiding hiervan door de dames enkele vragen ge steld die de dokter de gelegenheid boden om op enkele dingen nog wat nader in te gaan. Mevr. Tuitert bracht dokter Bruins hartelijk dank en bood een attentie aan. Zou Hij de Redder zijn, Hij Jezus, Hij Gods Zoon, Hij, gans ontkleed, Hij met die doornenkroon, Hij, zo bespot, tot bloedens toe geslagen, Zou Hij de schuld der mensen kunnen dragen? Zou Hij de Koning zijn die eenmaal was beloofd In 't paradijs, als 's werelds Heer' en Hoofd, Zou Hij de duivel in het stof doen bukken, De mens weer uit zijn klauwen kunnen rukken? Daar hangt Hij aan het kruis, hoort hoe de wereld lacht: Zijt Gij Gods Zoon, toon ons dan nu Uw macht, Kom af van 't kruis, of heeft U God verlaten? Men legt Hem in het graf, een wacht soldaten Bewaakt in Jozefs hof het goed verzegeld graf Van Jezus, die Zijn dierbaar leven gaf, Met Jezus' macht is het nu afgelopen, Wie zou nu nog op Zijn verlossing hopen? De morgenstond breekt aan, als door een bliksems chicht Baadt Jozefs hof plots in een Hemels licht, De zware steen die Jezus' graf vergrendelt. Wordt, tot des wachters schrik, weer afgewenteld. Neen satan, neen niet Gij, maar Jezus won de strijd, Hij steeg uit 't graf en heerst in eeuwigheid, Zijn overwinning doet voor al de Zijnen Het licht der hope, eeuwig helder schijnen. J. ROZENDOM hotel Vosman. Leden die zich hier voor reeds hebben aangemeld wor den om 19.30 uur in hotel Vosman verwacht. Het is inmiddels officieel lente geworden maar de dreigementen van moeder Natuur liegen er soms niet om. Mochten er leden zijn die zich hier voor niet hebben aangemeld en toch graag van deze vorm van dienstverlening gebruik willen maken, kunnen om 20,.30 uur te recht. y Ij Ter bestrijding van winkeldiefstallen zijn en worden voornamelijk p in grootwinkelbedrijven sluizen geïnstalleerd, waardoorheen het |j publiek geleid wordt en waarbinnen d.m.v. een electro-magnetisch veld gestolen goederen opgespoord kunnen worden. In het alge- li meen leveren dergelijke apparaten geen bezwaar op voor de ge- [g zondhéid. Dat geldt niet zonder meer voor die mensen bij wie de hartslag op gang gehouden wordt door een zgn. pacemaker, een B apparaat dat aan het hart zo nodig kleine electrische prikkels afge eft. B Het is namelijk gebleken, dat in sommige van dergelijke sluizen g pacemakers zodanig beïnvloed kunnen worden, dat de pacemaker- ra werking niet meer voldoende is om het hart van de patiënt op de g juiste wijze te stimuleren. S In afwachting van een nader onderzoek raadt de Werkgroep Har- B stimulatie - in overleg met het Ministerie van Volksgezondheid enne g en met de Nederlandse Hartstichting - alle dragers van hartstimula- H toren aan: deze sluizen niét te betreden. De Werkgroep verzoekt H tevens de directies van bedrijven, waar bedoelde sluizen zijn aange- bracht, zorg te dragen voor in het oog vallende waarschuwingen en 1 een omleiding voor pacemakerpatiënten. g Zonodig kan overleg worden gezocht met de secretaris van de Werkgroep Hartstimulatie, tel. 071-147222 (Leiden» ■■■■■■■■BBBBaBBaaaaaaaBBBBBBraiiBBaBMBaaaaa llig Verkeer Nederland voelt niets voor een eventuele rplichting om motorrijtuigen overdag altijd, dus onge- at de weersomstandigheden, met dimlicht aan te laten ien. Met de politie is WN van mening, dat aan een derge- le maatregel, die bedoeld is om de voertuigen beter htbaar in het verkeer te maken, nogal wat nadelen vast ten. ;en aantal landen, o.a. Zweden, ,et voeren van „dagverlichting" voorgeschreven. In Nederland i dat enige j aren geleden ook het al voor militaire voertuigen die t in colonneverband reden. De erleiding trok het voorschrift overdag dimlicht ingeschakeld est zijn, echter weer in omdat t aantoonbaar was dat deze atregel tot verhoging van de keersveiligheid had geleid. IRUS7IG •ilig Verkeer Nederland is het ns met de Centrale Politie Ver- «erscommissie, dat de eventuele ;tere zichtbaarheid en de snellere aameming van met lichten rij ende voertuigen bij een grote ver- eersintensiteit weer teniet zouden 'orden gedaan waanneer iedereen chten aan heeft. Ien ander argument is, dat het ntstaan van een veelheid van lich en een zeer onrustig en verwar end verkeersbeeld tot gevolg zou lebben, waardoor de waarneming ran de automobilist negatief wordt >eïnvloed. iXTRA iïerder wordt aangevoerd dat be- ituurders van bijv. politie-auto's, imbulances en brandweerwagens ïaast het voeren van blauw zwaai- Icht en meertonige hoorn ook de rerlichting ontsteken om nog beter ;n sneller waarneembaar te zijn. Die extra opvallendheid zou dras- iisch afnemen als iedereen overdag ie verlichting zou inschakelen. «ET „EXCLUSIEF" h dezelfde sfeer ligt ook het volge- heilig Verkeer Nederland is in zeer veel gevallen betrokken 3ij het ontwikkelen van initiatieven op het gebied van de verkeersopvoeding. Dit blijkt uit antwoorden van Neder- andse gemeenten op een brief die de minister van Verkeer :n Waterstaat in augustus van het vorig jaar verzond en vaarin hij vroeg hem te melden of er in de gemeente bijzon- iere initiatieven op dat gebied werden genomen. )e minister schreef de briet uit Begin dit jaar, vier maanden na de loofde van zijn functie van coördi- verzending van de brief, had 55 lerend minister voor de verkeers- procent van de gemeenten gerea- jeiligheid, in welke hoedanigheid geerd. jij eerder de Contactgroep Voor- Veel gemeenten blijken de zorg jchting Verkeersopvoeding in het voor de verkkersopvoeding be- bven had geroepen. halve aan de scholen ook over te n deze contactgroep hebben naast laten aan instanties als de plaatse- reilig Verkeer Nederland ook zit- lijke verkeerspolitie of de afdeling ing de Nederlandse Vereniging van WN Jescherming Voetgangers, de ge- De in de brief gestelde vraag of er in neente Den Haag, het Verkeers- de gemeente bijzondere initiatie- ;undig Studiecentrum van de ven worden ontwikkeld is op twee tijksuniversiteit Groningen en het manieren uitgelegd. Zoals bekend loogveld-Instituut te Nijmegen, is verkeersles op de lagere school )e Directie Verkeersveiligheid een verplicht vak. Veel gemeenten reedt in deze op als coördinator. rangschikten bijvoorbeeld het ge bruik van de verkeerswerkbladen i i „Jeugdverkeerskrant" en „Op voe ten en fietsen" van Veilig Verkeer 1 -■ "1 1 Nederland op de bijzondere initia tieven, terwijl andere gemeenten waar deze bladen ook gebruikt worden dit niet als iets bijzonders kwalificeerden en het derhalve niet in hun antwoord vermeldden. Toch kan rustig gesteld worden dat het verkeersonderwijs. INSTRUCTIEFILM edereen die een sier- of moestuin leeft en deze zelf moet onderhou- len, weet dat ieder voorjaar de pe- Maar ook bij andere, niet specifiek iode aanbreekt dat de grond be- aan de verplichte verkeersles ge kerkt moet worden. Spitten is niet bonden initiatieven op het gebied illeen een tijdrovend, maar ook een van de verkeersopvoeding komt ifizonder zwaar werk dat niet voor VVN goed uit de bus. edereen is weggelegd. Jarenlang Zo werkt de afdeling Emmen aan leeft men gezocht naar een ma- een verkeersinstructiefilm. De film ihine die dit werk kon overnemen, die beoogt goed en fout verkeers- )e eerste machines die hiervoor gedrag in de eigen omgeving onder intworpen zijn waren veel te zwaar de aandacht van het publiek te n onhandelbaar, dus ongeschikt brengen, komt tot stand in samen- oor partikulier gebruik in de werking met de plaatselijke politie, noestuin. Omaan de toch steeds Voor gebruik in de Verkeerstuin oenemende vraag naar motorfre- Eindhoven heeft WN nieuw didac- en tegemoet te komen is de Ariens tisch materiaal gemaakt, notorfrees ontwikkeld. Een ma- In Franeker is in samenwerking :hlne die sterk genoeg is om de met de plaatselijke WN-afdeling neest taaie grond te bewerken en een driedaags verkeersproject ge- och klein, handelbaar en licht iin realiseerd ;ewicht. Zo goed hanteerbaar, dat In het Noordhollandse Bergen nen leder hoekje in de tuin gemak- schakelde het college van B en W ceiyk kan bereiken. Bi) deze motor- de WN-consulente in bij de keuze fees passen zoveel accessoires, dat van een nieuwe aanpak van het nen er elk soort tuinwerk mee kan verkeersonderwijs op de lagere loen. Er zijn types van 2 tot 4 PK. scholen. Jet bewerken van de tuin hoeft In Ede heeft de WN-afdeling de (een zwaar werk meer te zijn. Met verspreiding van de grammofoon- len Ariens motorfrees wordt het plaat „Met Lloeki door het ver ten tijd- en geldsparend karweitje, keer" bevorderd. nde argument: Er komen op de Ne derlandse wegen bijzonder veel si tuaties voor die door middel van lichten worden gemarkeerd, zoals ongevalsplaatsen, filebeveiliging, begeleidingen, militaire colonnes en dergelijke. Hoe meer lichten men andere voertuigen laat voeren, hoe meer die bijzondere lichten zul len opvallen, ook al is de kleur soms anders; het „exclusieve" gaat ver loren. AGRESSIEF Ook het verplichtstellen van „dag verlichting" voor slechts één groep motorvoertuigen wordt door de po litie en Veilig Verkeer Nederland afgewezen. Indien één groep met gedimd groot licht zou moeten rijden, zou die groep daar min of meer onbewust een zeker recht aan ontlenen; zij Vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april a.s. organiseert C.J.V. „De Vrien denschaar" voor de 31e maal weer het traditionele jaarfeest, hetwelk zal worden gehouden in gebouw Irene Aanvang beide avonden half acht precies. Ook dit jaar weer is door diverse clubs hard gewerkt de ouders, do nateurs en belangstellenden een leuke en goed verzorgde avond te presenteren. Voor de pauze zullen diverse juniorenclubs de aanwezi gen vermaken met leuke sketsjes, terwijl de seniorengroep daarna de klucht „Zijne excellentie Hein", geschreven door Jack Bess, voor het voetlicht zal brengen. Radio Oost, de regionale omroep van Overijssel en Gelderland, be gint 1 mei aan een nieuwe fase in haar bestaan. De Programmaraad van de RONO heeft het zomers chema van Rdio Oost goedge keurd. Dat betekent dat de luiste raars in Gelderland en Overijssel vanaf 1 mei Radio Oost 's middags van vijf uur tot kwart over zes kunnen beluisteren. In het najaar hoopt Radio Oost bovendien te gaan uitzenden tussen de middag. Ook zal er dan op de zondagen ron dom de klok van twaalf uur een ontmoetingsprogramma by ko men, dat aan allerlei uitingen van muziek, literatuur en andere vor men van kunst zal zijn gewijd. Het besluit van de Programmaraad van de RONO moet nog worden bekrachtigd door het Bestuur van de NOS. Vanaf 1 mei zullen dage lijks van zes uur tot kwart over zes nieuws en reportages uit de regio worden uitgezonden. Tussen vijf en zes uur zal het programma van Ra dio Oost iedere dag een ander spe ciaal karakter dragen. Op de maandagen gaat het om knelpun ten en konflikten in Oostr-Neder- land, op de woensdagen wordt ex tra aandacht besteed aan sport en rekreatie, op de donderdagenis het programma gewijd aan onder meer theaterdialekt en film. Elke vrijdag staat het weekend centraal en op dinsdag zal Radio Oost mensen la ten horen, die om één of andere re den aandacht verdienen. De spor- tuitzendingen op zaterdag en zon dag zullen ook om vijf uur beginnen en alle aktuele nieuws uit de regio bevatten Op woensdag 29 maart zal Radio Oost een uitgebreide ex tra uitzending brengen over de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Er zal vanaf negen uur 's avonds een programma te horen zijn met uitslagen en reportages uit alle grote plaatsen in Overijssel en Gelderland. Het programma duurt tot ongeveer twaalf uur. Radio Oost zendt uit via Markelo, FM96.20 MHz, kanaal 31. Er zijn nog altijd mensen, die zeggen, dat ze geen onderwerpen hebben die ze kunnen fotograferen. Soms zijn daar zelfs mensen bij met kinderen. Als u ook tot deze groep zou behoren, dan heb ik een goede tip voor u: maak eens een fotoverhaal. Dat is een serie foto's, die met elkaar een verhaal vertellen.Een soort film in foto's dus.Het enige, dat je er voor moet doen (in het geval er kinderen worden gefotografeerd) is: opletten wat ze doen. Al gauw ontdek je dan dingen, die samen een kompleet verhaal vormen. Het bouwen van een blokkenhuis en het in elkaar gooien van het bouwsel. Het eten van de poes verzorgen. Het vertrek met de fiets naar school. Allemaal onderwerpen, waar een fotoverhaal in zit. In bovenstaand foto-drieluik heb ik ook zo'n foto verhaal in beeld gebracht. Een logereiTd neefje wilde graag een papieren muts maken en ik vroeg hem even te wachten tot ik de kamera gepakt had. De eerste foto laat de voorbereiding zien; nog wat verlegen lachend wordt de krant zo opgevouwen, dat er (foto 2) met de schaar straks een echt Napoleonachtig hoofddeksel van gemaakt kan worden. De knipper gaat al zo in zijn werk op dat-ie de fotograaf eigenlijk is vergeten. En dat is maar beter ook. Dit is het resultaat en het einde van dit verhaal: met een stralend gezicht past de jongeman zijn eigengemaakte muts. Omdat-ie kort daarna jarig was, heb ik hem de serie voor zijn verjaardag toegezonden.'Dat kado kostte een paar gulden, maar ik kreeg van mijn jonge foto-modelletje een heel enthousiast telefonisch bedankje. De foto's komen in zijn persoonlijke foto-album, waarin alle foto's van zijn jeugd bewaard worden. Zo kan een simpel fotoverhaal een leuk verjaardagsgeschenk worden. zou er dan vanuit gaan nu ook „ge zien" te worden en zich daardoor agressiever kunnen gaan gedragen. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 21