PAASBIJEENKOMST Matige belangstelling van Ie jeugd voor politiek forum Oost-West P'aas -best N iertransplantatie Ds. W. Vons doet 7 mei Hitrede Bom woningen Rijssenseweg HOLTENS NIEUWSBLAD Abonnementsprijs 110.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Vrijdag 24 maart 1973 30e jaargang - no. 12 Hoofdredacteur J. Wiggers Kolweg 14. tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred/secr. W Beijers Enkweg 5. tel. 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Advertienties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Degene die nog mee willen doen aan het brengen van een bloemengroet aan de bewoners van de „Diessen- plas" en aan de Paasmaaltijd, en die zich nog niet hebben opgegeven kunnen dit vrijdagavond 24 maart of zaterdagmorgen 25 maart nog doen. Iedereen die zich opgegeven heeft, wordt verzocht Éerste Paasdag half acht bij „Irene" aanwezig te zijn, daar bestaat de mogelijkheid om een boeketje bloe men te kopen. We gaan dan gezamenlijk naar de „Diessenplas" en daarna naar de kerk. Na de kerk dienst gaan we naar de school „De Noordenborg" om de paasmaaltijd te gebruiken. Degene die zich nog op willen geven kunnen dat doen bij Ans Aaftink, Oranje straat 24 tel. 1492. Tot ziens op Eerste Paasdag. Als gemeentebestuur moeten we weten voor wie we moeten bouwen. Pas dan moeten we de vraagstellen welk milieu je daarvoor opoffert. En daarbij moet je goed bedenken dat milieu meer is dan alleen de plek waarop het huis komt", aldus VVD-er De Waard. PLANMATIG Hij hechtte veel waarde aan een planmatige aanpak, „Er moet niet langer incidenteel of in competitie verband met andere gemeenten worden gebouwd. Wat nodig is is een regelmatig marktonderzoek. Nagegaan moet worden hoe groot de behoefte aan woningen is, maar vooral ook uit welke categorieën de vraag komt. Lijsttrekker mevr. F. M. ter Doest>Bos van de WD wees daar bij op een gebrek aan kennis over de woningbehoefte in Holten. „Een onderzoek daarnaar is nooit volle dig ingesteld. Het aantal echte wo ningzoekenden in Holten is nog steeds niet bekend En we weten ook niet in welke categorieën de behoeften bestaan". Ze vond dat die gegevens snel op tafel moeten komen, zeker omdat waarschijnlijk binnenkort het plan-Beuseberg (225 woningen) moet worden inge vuld. VOM-FLAT De in aanbouw zijnde verzcrgings- flat aan de voet van de Holterberg was voor het gros van dë jongeren in de Schure een steen des aan stoots. Als om strijd zetten de ver tegenwoordigers van de vier parti jen uiteen dat het college geen an dere keus open stond dan de bouw vergunning te verlenen aan de Vastgoed Ontwikkelings- Maatschappijomdat deze zich - zij het met moeite - aan de bepalingen van het bestemmingsplan heeft gehouden. Een aantal jongeren kwam prompt met het verwijt, dat het gemeente bestuur niet slagvaardig genoeg was geweest en had verzuimd tijdig een wijziging in het bestemmings plan door te voeren. De beide VVD-vertegenwoordigers vonden dat ook. (De WD was toen de be slissing over de VOM-flat viel, niet in de raad vertegenwoordigd). Moe- liker merkte op dat de inzichten be treffende het milieu de laatste jaren sterk zijn gewijzigd en dat destijds beslissingen vanuit een andere ge- dachtengang werden genomen. De heer Westerik vond dat ook een gemeente ter wille van de rechtsze kerheid een geldend bestem mingsplan niet zomaar kan wijzi gen. Voorafgaand aan de discussie werden de woordvoerders van de deelnemende partijen door forum voorzitter C. van Geel in de gele genheid gesteld in het kort iets over hun partij te vertellen. GEMEENTEBELANG Namens Gemeentebelang zei de heer J Warrink dat zijn groepering een puur plaatselijke kiesvereni ging is welke zich niet wenst te bin den aan een landelijke politieke partij en de belangen voor alle in woners wil dienen. Hij vond het vrij normaal dat tussen partijen ver schillen bestaan maar wees polari satie fel af, omdat dit een goede be sluitvorming in de weg staat.Be- trokkenheid van alle burgers bij het gemeentelijk beleid achtte hij onmisbaar evenals openheid van bestuur. De heer Warrink zei dat het de afgelopen vier jaar nogal heeft ontbroken aan openheid van B en W maar ook aan de nodige betrokkenheid van de burgerij. Namens de WD zei mevr F M. ter Doest-Bos dat liberalisme uit gaat van de gedachte dat ieder mens anders is dus een andere aanpak nodig heeft. Daarom sprak zij zich uit voor zelfwerkzaamheid en individuele ontplooiing van het individu. Ook zij wenste meer openheid van bestuur, planning op langere termijn en het blijvend werken met een sluitende begro ting. „We moeten toegeven dat we graag meer zaken tot stand willen brengen, maar dat is onbetaalbaar en dus zullen we prioriteiten moe ten stellen We zullen meer terug moeten naar zelfwerkzaamheid Bij Alie Koopman, wonende aan de Deventerweg 4 te Holten, die wegens het niet meer goed functioneren van de nieren veel moeilijke jaren heeft doorgemaakt, werd enkele weken geleden in het Academisch Zie kenhuis te Groningen niertransplantatie toegepast. Zij kwam dezer dagen weer thuis en vertelde als volgt: In 1969 ben ik onder behandeling van een internist gekomen en van die tijd af moest ik vele medicijnen gebruiken De laatste 1 1/2 jaar, toen beide nieren niet meer functioneerden, werd ik geheel afhankelijk van de kunstnier die de taak van de nieren overneemt (Dia lyse) Hiervoor moest ik 2 tot 3 keer in de week naar Deventer om gedialyseerd te worden Na vele onder zoekingen kwam ik in aanmerking voor niertransplan tatie. Twee februari 1978 kwam eindelijk, na 2 maan den wachten, het bericht om zo snel mogelijk naar het ziekenhuis in Groningen te komen, daar er voor mij een nier beschikbaar was. Daarna is alles heel snel gegaan en na 5 weken mocht ik weer naar huis. Het is voor mij nog moeilijk voor te stellen dat ik niet meer afhankelijk ben van de kunstnier, en dat ik weer alles kan doen, wat voorheen onmogelijk was. Er zijn nog vele chroni sche nierpatiënten, die wachten op de dag dat ze een oproep krijgen voor een niertransplantatie. Om te kunnen meehelpen bij het vele werk dat gedaan wordt en nog gedaan moet worden, kunt u in de eerste plaats via een codicil zich als donor beschikbaar stellen en in de tweede plaats kunt u zich aanmelden als lid van de Vereniging tot steun aan de Nier Stichting Nederland, Vondelstraat 164, Amsterdam. „Het tegelijk bouwen van een zo groot aantal wonin gen als in de Haar zal in de toekomst tot elke prijs voorkomen moeten wor den". Dat was j.l. vrijdag avond de mening van alle woordvoerders in een poli tiek forum voor jongeren dat op initiatief en in het zicht van de komende ge meenteraadsverkiezingen werd gehouden in jeugdso- ciëteit „De Schure". Aan deze forumavond werd deel genomen door vertegen woordigers van alle vier thans in de gemeenteraad aanwezige politieke groepe ringen. BE HAAR Wat de Haar betreft waren alle fo rumleden van mening dat een on evenwichtige groei van een kleine gemeente als Holten sterk in de hand is gewerkt, een te grote aan slag op het kwetsbare milieu heeft betekend en dat planologisch te weinig vanuit een visie op langere termijn wordt gewerkt. Het ont breken van een visie op langere termijn blijkt volgens het overi gens matige aantal aanwezige jon geren met name ook uit de bouw van een verzorgingsflat aan de voet van de Holterberg. Eén van de vraagstellers lokte de forumleden uit hun tent door te stellen dat het gemeentebestuur met zijn woningbouwbeleid nog veel voorzichtiger moet zijn dan nu gebeurt. Hij vond dat, met het oog op het milieu, eerder in Deventer dan in Holten zou moeten worden gebouwd. Deze opmerking ging de forumleden te ver. A. Moeiiker, lijsttrekker voor de PvdA: „Het is een kwestie van afwegen van be langen. We moeten er toch voor zorgen dat de eigen groei van Hol ten in de gemeente wordt opgevan - gen. Dat zal ten koste gaan van het milieu. Wel moeten we bekijken voor wie we de woonruimte moeten creëren. Als het aan de PvdA ligt wordt er vooral aandacht besteed aan jongeren, onvolledige gezin nen, alleenstaanden en gehandi capten. Die moeten ook eens aan bod komen". RECHT J. Warrink (Gem. Bel.) redeneerde in dezelfde trant. Ook hij vond dat. zorgvuldig de belangen van be hoefte aan woonruimte en milieu moeten worden afgewogen, maar wilde de mensen centraal stellen, „het is een recht van elke Holte- naar hier te wonen als die dat wenst", vond de heer H. J. Weste rik. „Ik zou jullie wel eens willen horen als het gemeentebestuur zei: Jullie kunnen hier niet wonen, ga maar naar Deventer". Want het gaat niet alleen om het wonen, maar ook zaken als enderwijs, wel zijnsvoorzieningen, verenigingsle ven, enz Als er voor de jongere ge neratie niet meer gebouwd zou worden, zou Holten vergrijzen en een langzame maar zekere dood sterven". „Coördinatie met andere gemeen ten is nodig, alleen al omdat velen zich in meer gemeenten als wo ningzoekende laten inschrijven. Alie met vader en moeder op de bank in de gezellige huiskamer die door familie, buren en kennissen prachtig was versierd met bloemen en planten. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS van de burgers om bepaalde zaken te kunnen realiseren. CDA De heer H. J. Westerik zei namens het CDA dat het Evangelie zowel richtsnoer als samenbindend ele ment voor zijn partij vormt. Hij wees er met name op dat in onze dagen een nonchalance in onze samenleving is ontstaan op het punt van saamhorigheidsgevoel, waardoor de burgers langs elkaar en langs de dingen heenleven. Hij drong bij de jeugd met name sterk aan eind maart en eind mei gebruik te maken van het stemrecht. P.v.d.A. PvdA-woordvoerder A. Moeiiker zei dat zijn partij, ook op plaatselijk niveau, de klemtoon heeft gelegd op een eerlijke verdeling van ken nis, macht en inkomen, wat heel duidelijk tot uitdrukking is ge bracht in het verkiezingspro gramma dat door de leden van zijn partij onlangs werd vastgesteld. Hij vond de raadsvergaderingen in Holten tot dusver weinig interess ant, omdat te vaak de beslissingen worden genomen in de diverse raadscommissies. Ook hij ver klaarde meer openheid te willen nastreven. EMANCIPATIE Ten aanzien van de emancipatie van de vrouw zei; PvdA- woordvoerster mevr. J. Metsema- kers datbinnen hetkadervan „Eer lijk delen" vrouwen en meisjes ex tra aandacht verdienen omdat zij nog een grote achterstand hebben in te halen. Om die te bereiken vond zij een tweede studiekans voor vrouwen en het stimuleren van meisjes tot het volgen van be roepsonderwijs noodzakelijk. Zij was van mening dat bij sollicita ties geen verschil mag worden ge maakt tussen mannen en vrouwen en vond dat deeltijdfunkties voor vrouwen moeten worden ge creëerd. Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. VOOGSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur t)s. W. Vons te Eist <Sêfiuwe) di? in het najaar van 1977 het beroep van de kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Holten heeft aange nomen, zal zondag 7 mei intrede doen. In een dienst die 's middags om half drie zal aanvangen, zal hij worden bevestigd door zijn collega ds. Tuinstra uit Eist. Ds. Vons, sinds 10 augustus 1969 voorganger van de Herv. Gemeente in Eist, werd in Holten beroepen in de vacature van ds. A. Schellevis, die ruim een jaar geleden naar Zaamslag (Zid.) vertrok. Op je paasbest. Dat is een uitdrukking die zo veel wil zeggen als: met je beste kle ren aan, op je mooist. Pasen is kennelijk een feest waarop je je van je beste kant laat zien. Waarom is dat dan zo'n bijzondere feestdag? Het is fijn om weer eens een dag (of meer) extra vrij te hebben. Het is de moeite waard, en vaak ont roerend genoeg, eens even stil te staan bij de ontlui kende natuur (gesymboli seerd in onze paaseieren). Het is heerlijk om met onze immense paasvuren het laatste restje duister te ver jagen (al moetje daarbij niet op je paasbest gekleed zijn!). Pasen is toevallig ook het feest waarop christenen de opstanding van Jezus Christus vieren. Dat ligt voor veel mensen een stuk moeilij ker. En waarschijnlijk is het zo dat velen al lang afscheid hebben ge nomen van dat verhaal. Want dat iemand uit zijn graf levend is opge staan, dat is een aanranding v.an het gezonde verstand, een streep door alles wat we op een rijtje heb ben staan. Is de kerk dart soms het laatste bolwerk waar nog in sprookjes wordt geloofd? V«/ij kunnen het ook niet helpen, maai rij zwichten voor berichten die uit een grijs verleden naar ons zijn overgewaaid. In die Door de heer ing. H. A. Brummel- huis te Ootmarsum, Meijerstraat 24, is namens de familie Wansink om medewerking gevraagd voor het bouwen van 4 patio- bungalows op het perceel, kada straal bekend gemeente Holten, sectie B. nr. 3102, gelegen op de hoek Rijssenseweg- Dikkesteenweg. Het onderhavige perceel is gelegen in het vigerende bestemmingsplan „buitengebied" en heeft de be stemming „agrarisch gebied zon der bebouwing". De bouw van bungalows is derhalve aldaar niet toegestaan. Naar de mening van B. en W. be staan geen overwegende planolo gische bezwaren tegen de bouw van twee woningen op dit perceel ter afronding van de bebouwing al daar, indien de geldende rooilijnen langss de parallelweg van de Rijs senseweg in acht worden genomen. Ook de commissie ruimtelijke or dening kan zich hiermede vereni gen. Teneinde realisering van het bouwplan thans mogelijk te ma ken, stellen B. en W. de raad voor te verklaren, dat voor het betreffende perceel een herziening van het be stemmingsplan wordt voorbereid. Na publikatie van het voorberei- dingsbesluit kan op de dan even tueel in te dienen bouwaanvraag met toepassing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening en 50, lid 8 van de Woning wet (verklaringen van geen be zwaar van Gedeputeerde Staten) een beslissing worden genomen. tijd kon ook niemand het geloven dat er iets nieuws onder de zon was en dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn. De volgelingen van Je zus waren eerst diep geraakt door de manier waarop hun Heer sprak over God (wat leek die ineens veel dichterbij!); waarop Hij omging met mensen (en bij voorkeur de mensen waar wij met een grote boog omheen zouden lopen!); waarop Hij vastgelopen situaties met Zijn wonderen doorbrak (wij zouden al lang bij de pakken neer zitten!); waarop Hij het eigenbe lang van machthebbers doorprik te, en ze uitlegde dat macht niet iets is waar je zelf beter van wordt, maar waar je anderen mee hebt te dienen in liefde (wij zouden maar liever gezwegen hebben, om niet in moeilijkheden te raken!). Maar de levensstijl van hun Heer riep zoveel weerzin en tegenstand op, dat de mensen zich van Hem afmaakten. Voor ze iemand was geen plaats in ons midden. En na zijn executiezit- ten de leerlingen verslagen bij el kaar, in zak en as. Met al hun goede bedoelingen hebben ze verkeerd gegokt. Achter gesloten deuren be zinnen ze zich op hun eigen afgang. Pas langzamerhand dringt het tot ze door dat ze zich vergist hebben, door te denken dat zich vergissen. Nieuwe feiten dringen zich aan hen op. Ze willen er eerst niet aan en reageren met angst en paniek, met onbegrip en ongeloof. Maar ze kun nen er niet omheen; hiin dode Heer is kennelijk zo levend, dat Hij door gaat met Zijn werk. En dat Hij daarbij Zijn leerlingen nog steeds nodig heeft. Hij is er niet meer zoals vroeger. Hij verschijnt en verdwijnt plotseling, Hij wordt niet herkend, Hij komt door gesloten deuren, yaak is Hij een stem of een licht. Maar hoe dan ook: Hij is er. Heel dichtbij. Kennelijk is de manier waarop Hij met God en mensen omging niet klein en stuk te krijgen. God zelf zorgde voor een wonder, om ons allemaal duidelijk te maken dat een leven zoals Jezus leidde werkelijk vruchtbaar is en toekomst heeft. In deze mens geeft Hij ons gratis een model waaraan we kunnen aflezen waarom we er zijn op deze wereld, en waartoe we allemaal in staat zijn. We zijn kennelijk de moeite waard! En er wordt heel wat van ons ver wacht! Meer dan wij voor mogelijk houden. Misschien ook wel meer dan wij aankunnen. Maar het is net als bij Rembrandt. Door een aantal schitterende kunstwerken is hij zo beroemd ge worden, dat ook zijn mislukte pro beersels naam maken en waarde vol zijn. Jezus Christus - één mens die een volmaakt kunstwerk van Zijn leven maakte (met bloed, zweet en tranen). En in die roem mogen wij nu delen. Onze vegen en krassen worden waardevol. Wie of waar we ook zijn, met Paasfeest mogen we nieuw opademen. Ons gepruts krijgt nieuwe waarde. Oost west, Paasbest! En dat is reden ge noeg om met nieuwe moed, ons spiegelend aan het kunstwerk van Jezus, ontspannen en ingespannen verder te werken aan ons levens werk. Goede Paasdagen toegewenst! A. W. BERKHOF

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1