Foto-collage: Een origineel kado m NATIONALE MOTOCROSS van let erf der kerk Belangstelling matig voor gezamenlijke politieke forumavond P.v.d.A.-P.P.R. m HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 MAART 1973 - PAG. 15 In steeds meer huizen kun je hem ontdekken: de fo to-collage, een verzame ling foto's die kriskras door elkaar heen op een onder grond is geplakt, al of niet beschermd door een gla splaat. Zo'n bonte menge ling van allerlei foto's doet het erg goed aan de muur. 't Is moderne vorm van de lijstjes met foto's die op veel schoorstenen staan. Hoe maak je zoiets? Een mens bezit meestal nogal wat foto's, die in dozen en albums wor den bewaard. Foto's van familiele den en vrienden, vakantiekiekjes en herinneringen aan huisdieren, hoogtepunten in 't leven en van het werk. Het eerste karwei is om uit die hele serie foto's een voorlopige keus te doen. Niemand vergeten. Wanneer u een wat grotere collage maakt is 't verstandig dat kiezen toch wel met enige aandacht te doen. Wie bii voorbeeld kinderen of GEBOREN- Robert Jan zv H. J. Rensen en R. Tuitert; Richard zv N. de Goijer en A. de Vries; Mark zv J. van der Linde en J. Mekkelholt; Henri zv G. J Vruggink en G. Wou denberg (geboren te Deventer). OVERLEDEN: G. D Rietberg oud 3 jaar, Holten; G. Faber-ten Veen, oud 47 jaar. Holten (overle den te Deventer); D. Nijland- Jansen, oud 94 jaar, Holten; J. H. Bieleman, oud 60 jaar, Holten. GEHUWD: L. J. Heusinkveld, oud 22 jaar, Holten en: A. C. Schipper, oud 19 jaar, Holten. kleinkinderen heeft, moet er na tuurlij k voor zorgen dat er geen een op de collage ontbreekt. Want als uw verzameling klaar is en hangt, wordt deze door veel gasten beke ken en men vindt het dan leuk op zo'n collage de eigen foto te ont dekken. Niemand vergeten Wanneer u een wat grotere collage maakt is 't verstandig dat kiezen toch wel met enige aandacht te doen. Wie bijvoorbeeld kinderen of kleinkinderen heeft, moet er na tuurlijk voor zorgen dat er geen een op de collage ontbreekt. Want als uw verzameling klaar is en hangt, wordt deze door veel gasten beke ken en men vindt het dan leuk op zo'n collage de eigen foto te ont dekken. De ondergrond Die kan van alles zijn. In de handel zijn achterwanden met glasplaten verkrijgbaar die met klemmen bij elkaar worden gehouden. Het plakken kan natuurlijk ook op een houten ondergrond gebeuren of op een stevige plaat karton, 't Is wel verstandig om de foto's te be schermen met bijv. een glasplaat die op maat kan worden besteld. Vooral hetzgn. „ontspiegelde" glas is erg mooi; u heeft dan geen last meer van hinderlijke reflekties. Eventuele scherpe randen even met schuurpapier (laten) afschu ren. U kunt het ook beschermen met doorzichtige plakfolie. Dat heeft echter als bezwaar, dat het vervangen van foto's dan niet meer mogelijk is. Verdere werkwijze. Het indelen van alle gekozen foto's is een plezierig werkje, waarbij het de bedoeling is dat alle foto's schots en scheef door en over el kaar worden geplakt. Ook is 't geen enkel bezwaar om zwartwit en kleurenfoto's over elkaar heen te plakken. Minder belangrijke stuk jes en groepsfoto's mogen best ver dwijnen en langzaam ontstaat er een eenheid: een kompositie van foto's, die mensen en gebeurtenis sen weergeeft waaraan u op de een of andere wijze goede herinnerin gen hebt. Collage veranderen Een van de charmes van een fo to-collage is ook, dat u de kollektie soms kunt wijzigen. Een leuke nieuwe vakantiefoto, de foto van een pas geboren baby, een erg ge slaagde natuuropname.ze kun nen de plaats innemen van andere foto's, die niet meer zo aktueel zijn. Zo beeldt de collage uw leven van daag uit en blijft ze nieuw, 't Is daarvoor natuurlijk wel nodig de foto's niet te vast te plakken. De beste methode is zuinig te werken met rubbercement of de speciale fotoplakkers te gebruiken die het mogelijk maken de foto's later weer onbeschadigd van de ondergrond of van elkaar te halen. Sieraad aan de wand Dat is het merkwaardige: de fo to-collage is een stukje huisvlijt, dat in al zijn kontrast en afwisse ling van kleur en vorm een sieraad is aan de wand. Waar huisgenoten en gasten met interesse naar kijken en dat voor uzelf, of voor de pers oon, die u het als geschenk geeft, een heel bijzondere waarde heeft. Onderschrift foto Een foto-collage geeft een beeld van het leven van de man of de vrouw, die het heeft gemaakt. In bijgaand artikel wordt verteld hoe zo'n foto-collage tot stand komt en waarom deze wandversiering in steeds meer gezinnen is te vinden. if L a Zondag 2 april a.s. organi seert de motorclub HAM AC te Harfsen haar jaarlijkse Nationale Motocross onder auspiciën van de KNMV op het cirquit „Peppelenbos" aan de Deventerdi jk. Het is hen weer gelukt een goed programma te kunnen brengen. Er komen twee senior- internationale klassen aan de start n.l. de 250 cc. senioren en interna tionalen en de 125 cc senioren en internationalen en daarnaast star ten ook nog de Zijspannen Junio ren. Voor deze zijspanklasse heb ben niet minder dan 43 rijders uit het hele land ingeschreven. Gezien deze deelname zal deze klasse in se ries moeten worden verreden. Na de series komen de 10 beste uit elke serie in de finale. Ook de beide senioren-intern, klassen zijn goed bezet. In deze klassen hebben zo wel in de 250 cc klasse als in de 125 cc-klasse een 35-tal rijders inge schreven. Zij zullen elk twee man ches rijden. In de 250 cc komen bekende en goede rijders aan de start. Van de internationalen starten o.a. Fons Nijhof uit Lichtenvoorde, Marcel Deibergen uit Arnhem, enz. Zij zul len trachten de vele seniorrijders achter zich te laten maar deze se niorrijders zullen het er ook niet bij laten zitten. Bekende rijders hierbij zijn o.a. Klaas Poppinga uit Sur- huisterveen, René van de Made uit Dongen, Simon Schram uit Wolve- ga, enz. Ook de Achterhoekse rij ders zoals Jan van Beek en Joh Braakhekke uit Zelhem, Jan Oos terink, Vorden, enz. zullen trachten een goede plaats te bereiken. Tens lotte zal ook Hamaclid Jan Woess- ink voor eigen publiek een goede nlaats proberen te behalen. De klasse 125 cc. senioren en intern, is zeer goed bezet, want praktisch alle rijders uit deze klasse hebben voor deze wedstrijd ingeschreven. Bekende rijders in deze klasse zijn o.a. de internationale rijders Peter Groeneveld uit Zwijndrecht, Wim van de Brink uit Eerbeek, Henk Pauw, Apeldoorn, enz. Zij zullen zeker trachten de Nederlandse kampioen 1977 Dinand Zijlstra uit Hellendoorn van de eerste plaats af tehouden. Maar ook de seniorrij ders zullen een goede plaats voor zich opeisen want goede rijders zoals Freek Wilmerink uit Okken- broek (Hamaclid), Roel Masselink uit Apeldoorn en vele anderen zul len een felle strijd leveren. Ook de Hamacleden Gerrit Leunk uit Hol ten en Henk Seppenwoolde uit Rijssen zullen het niet voor een an der willen onderdoen. Bekende namen in de zijspan- klasse zijn allereerst de equipes van Uytdewilligen uit Kruisland. Vele jaren rijden zij reeds in de zijs- pancross. Ook Arno Oreezen uit Maastricht is tot goec/e prestaties in staat. Ook de Ach'erhoekse rij ders zoals Lau Wens-nk uit Sinde- ren en Tonnie Leferink uit Toldijk proberen een goede plaats te berei ken. Hamaclid Jan ten Have uit Harfsen zal zeker trachten nu eens voor eigen publiek de finale te be reiken. Al met al zal er op 2 april een goed motocrossprogramma te zien zijn met spannende wedstrijden. Ge zien de deelname zal er vanaf elf uur worden getraind en start om half twee de eerste wedstrijd op het Hamaccircuit „Peppelenbos" aan de Deventerdijk. Ook is het de Ha- mac gelukt weer de medewerking te verkrijgen van de verschillende instanties en zal o.a. de bepijling naar het circuit worden verzorgd door OK-benzinemaatschappij. Dr. Schaeffner, in november '67 voor de classis Deventer der Hervormde Kerk als zendingsarts uitgezonden stuurde ons zijn „Derde Rondzendbrief'. Beste Vrienden, „Bopanè kakra!" Achteloos zegt een Ghaneese verpleegster het in ons Agogo ziekenhuis. Wat is er voor verschil met de verpleegster in Neder land, die met precies dezelfde intonatie mompelt: „Even een klein prik je"? En wat is cr voor verschil met de patiënt, die vervolgens pardoes een injectienaald in z'n bil gedrukt krijgt? Goed, de naald is hier vermoede lijk stomper omdat we niet met weggooi-naalden werken, maar verder is de overeenkomst treffend, ook andere zaken als het wassen van patiën ten gebeurt op dezelfde geroutineerde wijze. Maar nu komen er toch ook verschillen, want het water moet eerst aa'ngedragen worden vanuit een put, omdat de kranen niet werken met de huidige droogte. „De door de landelijke re gering voorgenomen be zuinigingsoperaties zullen ongetwijfeld ook sterk doorwerken op het provin ciaal bestuur. Daardoor zal óók in de provinciale orga nen de discussie op gang komen over de vraag waar bezuinigd zal moeten wor den. Wat ons betreft zal niet bezuinigd mogen worden op die sectoren waarin mensen zelf participeren, zoals sport, musea en re creatie. Wanneer de hui dige regering enerzijds be zuinigingsplannen maakt en anderzijds miljarden uitdeelt aan het bedrijfsle ven, zonder dat wordt aan getoond dat die bedrijven deze steun nodig hebben en zonder enig overleg met de vakbeweging dan vinden wij dat een beleid om bij te huilen en hopen dat de kie zers op 29 maart met dit be leid zullen afrekenen". Dit waren de beide sprekers van mening tijdens een j.l. dinsdag avond in hotel Vosman georgani seerde politieke forumavond door de PvdA en PPR, die door zo'n veertig belangstellenden werd bij gewoond. Het forum, dat onder leiding stond van de heer E. K. Pronk, werd na mens de PvdA gevormd door Jos Wijchers uit Markelo, medewerker op de afdeling Bestuurkunde aan de T.H. Twente en fraktielid voor de PvdA in de Prov. Staten. Na mens de PPR sprak de heer Jos Beijers, schooldekaan aan het Pius X College te Almelo en provinciaal lijsttrekker voor de PPR. Tijdens deze forumavond bleek een grote mate van overeenstemming- te bestaan in de politieke opstel ling van beide partijen. Dit had tot gevolg dat uit de zaal de vraag werd gesteld waarin beide partijen van elkaar verschillen. PPR-woordvoerder Beijers gaf hierop ten antwoord dat de PPR een wat meer radicale opstelling heeft en wat eerder nee zegt tegen minder gelukkige beleidsvoorstel len. „De politieke rol die de PPR vervult is de voortrekkersfunktie. Wij dragen vaak punten en argu menten aan die door andere parti jen worden overgenomen en uitge voerd", aldus de heer Beijers. De heer Wijchers (PvdA) reageerde hierop dat de PPR als kleine partij ook eerder nee kan zeggen. „Maar als je bij dat eerder nee zeggen van de PPR bij landelijke verkiezingen ziet dat zij terug valt op slechts 3 zetels, rijst de vraag of dat vlugge nee de kiezers wel zo aanspreekt. Om vernieuwing te kunnen door voeren is een grote progressieve partij nodig anders begin je niet veel", was zijn mening. De overeenstemming tussen beide forumleden lag vooral in de opvat ting dat het nodig is te komen tot een betere herverdeling van ken nis. macht en inkomen, het tegen gaan van uitbreiding van kerncen trales zolang de problemen met be trekking tot energie, meenden zij dat veel meer kon worden bezuin igd door betere isolatie, stadsver warming, etc. waardoor ook weer een nieuw stuk werkgelegenheid ontstaat. „Wanneer we in staat zouden zijn veel meer op het energieverbruik te bezuinigen kunnen we langer met de energievoorraad toe en dat geeft weer gelegenheid tot meer onder zoek naar veiliger energiemoge lijkheden. Wellicht is het mogelijk iets te vinden waardoor kernener gie in het geheel niet nodig blijkt te zijn", was beider mening. En wat te denken van een vroed vrouw, die in haar groen gestreken uniform haar kind de borst geeft terwijl ze bij een patiënt zit om de bevalling af te wachten? Dan denk ik: ik ben echt in een Afrikaans zie kenhuis en ik geniet ervan. Want waar vind je in een Nederlands zie kenhuis het kleine zwarte vrouw tje, dat voorleest uit de bijbel voor de wachtende mensen onder de bloeiende flamboyant? Iedere dag is ze present tijdens onze pauze: ze kan nauwelijks boven de katheder uitkomen maar haar enthousiasme werkt inspirerend. Als ze met haar hoge stem een lied inzet, zingt ie dereen mee en je zou niet zeggen, dat het hier om mensen gaat uit allerlei verschillende uithoeken die de dokter willen zien. Veel blinden. Hoe kom ik er nou toe deze verge lijkingen te trekken? Met Kerst hadden we bezoek van „thuis" en dan kijkje toch weer een beetje met de ogen van de bezoekers. Eerst waren daar mijn ouders en met hen maakten we een reis naar Noord Ghana en Opper Volta. Een savannen-landschap rijk aan scha keringen, hitte, droogte, aller vriendelijkste mensen; toen er zelfs olifanten opdoken waanden we ons echt in het „Afrika-van- toen" .Maar boven de ronde hut ten, waar vrouwen met bloot bo venlijf de millet stampen, torent soms hoog een rood-wit geblokte zendmast: het draadloze telefo- nie-net dat Philips boven Ghana spant. Dan merk je, dat er veel aan het veranderen is en dat is goed. Een bezoek aan het Bawku zieken huis en het landbouwproject voor blinden in Garu sterkt je nog in die mening Blinden zijn er veel door de rivierblindheid. Een kind dat één of meer blinde volwassenen aan een stok leidt, behoort tot het gewone straatbeeld. De verschillen tussen Noord en Zuid Ghana zijn erg groot; je realiseert je nauwelijks dat het één land is. De regering in Ac cra worstelt geloof ik ook wel eens met dat probleem. Een ander be zoek maakten we aan West Ghana, de aanleiding daarvan was een be- grafenisfeest in Angora. Begrafenissen. In Ghana is men dol op begrafenis feesten. Men lééft er als het ware voor. In Agogo stierf een on- der-chief (vergiftiging???) en van heinde en ver kwam men naar de „funeral". Gehuld in de prachtige rode rouwgewaden werd er gedanst op de muziek van de trommels en de palmwijn vloeide rijkelijk. Onder de bezoekers was een Para mount Chief uit een westelijke kustprovincie en één van zijn vrouwen werd plotseling ziek. Ik opereerde haar aan een buiten- baarmoederlijke zwangerschap en ze werd opgenomen in de kleine „privé vleugel" van ons ziekenhuis, want de echtgenoot was welge steld. Daarmee bekostigen we dan weer de behandeling van armere mensen. Toen ze ontslagen werd, nodigde haar man ons uit voor een bezoek aan zijn „traditional area". Met mijn zusje Margreet en mijn zwager Melchior, die zoveel voor ons ziekenhuis gedaan hebben en die hier op vakantie waren, reisden we naar de kust. De geschiedenis van dit gebied is nauw verbonden met de Nederlandse en daarover wil ik U eerst wat vertellen voordat ik verder ga. Goud. Aan het eind van de 16e eeuw be gonnen de Zeven Noord-Neder landse Provincies zich af te schei den van Spanje. Daarmee verloor Amsterdam zijn aanvoer van goud, dat erg belangrijk was voor de in ternationale handel in die tijd. Maar er was reeds een Nederlandse kapitein met goud uit „Guinea" te ruggekomen en de Amsterdamse admiraliteit besloot een fort op deze kust te bouwen bij het plaatsje Mori om er goud te halen. Op deze plek in het huidige Ghana vindt men nu nog de ruines an Neder landse baksteen.Na het Twaalf jarig bestand nam de West Indis che Compagnie het fort over en doopte het Fort Nassau. Het was niet alleen het goud waarom men vaste voet in Afrika wilde krijgen; rond het fort ontstond de kolonie Nieuw Holland waar men uitge breide suikerplantages begon. Voor het werk op de plantages wa ren grote aantallen slaven nodig. En toen vond er een interessante omwenteling plaats in het denken van die tijd. Voordat de suikerplan tages er waren namen de Hollandse Calvinisten een fiere houding aan en veroordeelden streng de „paap se" praktijk van de slavenarbeid. Toen men zich echter ging realise ren welke grote voordelen eraan verbonden waren .Enfin, toepas selijke bijbelteksten om een en an der te rechtvaardigen werden gauw gevonden. Zo raakte Nederland verwikkeld in de rijke geschiedenis van de „Goudkust", waar in drie eeuwen tijd meer dan veertig forten gebouwd werden, die wisselend overgingen in Britse, Portugeese, Deense of Nederlandse handen. Zo ook het fort Sint Anthony te Axim, waar de chief „regeerde", die we gingen bezoeken. Gastvrij We werden buitengewoon gastvrij ontvangen, zoals je hier altijd kunt verwachten. De man bracht ons naar historische plaatsen en toonde ons z'n andere vrouwen. Bij de rondreis stond echter één ding centraal- twee andere chiefs die in hetzelfde gebied hun macht uitoe fenden moesten zo spoedig moge lijk verdwijnen. Zij waren geïnstal leerd in een soort Engelse „Verdeel-en-Heers-Politiek" aan het begin van deze eeuw. Het stre ven van onze gastheer was er hele maal op gericht deze collega's te onttronen en hun macht over te nemen. Op een bepaald moment dook hij zelfs achter een oude spie gel en haalde er oude documenten vandaan. Het waren originelen, in het Oud-Nederlands geschreven, vergeeld en gerafeld, voorzien van een lakzegel en een handtekening van een Nederlandse gouverneur. We waren stomverbaasd. Hiermee meende hij zijn historische rechten op het gebied aan te tonen. Hij had zelfs een aanvraag lopen bij de Ghaneese regering voor een gratis bezoek aan Den Haag, om daar in oude archieven meer bewijsmate riaal te vinden. Hiermee belandden we in een kernprobleem van het huidige Ghana: de macht van de traditionele heersers, hun streven naar vergroting van die macht en het voortdurend prioriteit geven aan de belangen van de eigen kleine groep. Zy zijn de bezitters van de grond en hebben de recht spraak voor een groot deel in han den. Tegen deze achtergrond speelt het referendum zich af, dat eind maart plaats zal vinden. Hiermee hoopt de militaire regering haar geestes kind, het „Union Goverment" te in troduceren. Niemand weet precies wat het inhoudt. Machtsover dracht aan een burgerbestuur, zoals oorspronkelijk de bedoeling was? Leger, politie en burgers zul len in de nieuwe regeringsvorm ge lijk vertegenwoordigd zijn, de hui dige Generaal Acheampong zal voor de eerste acht jaar president zijn.De kranten worden gemani puleerd, de stembiljetten zijn psy chologisch erg suggestief. De ker ken nemen ten opzichte van dit al les een kritisch standpunt in (Ge lukkig, neutraliteit leidt immers eerder tot stabilisatie dan tot ver andering!). De Nederlandse pries ter in Agogo speelt ons regelmatig het katholiek weekblad toe, de laatste politiek onafhankelijke en ongecensureerde krant. We lezen erin, dat de oppositie groeit. De on tevredenheid neemt toe. Maar of de voortdurende glimlach op de zwarte gezichten rondom ons er door zal vervagen betwijfel ik. Mis schien een boodschap vanuit Ghana voor Nederland? Referendum of geen referendum, het leven gaat hier door. De moe ders stampen hun fufu, de kinderen sjouwen met water, de mannen be spreken de toestand bij hun kalle bas met palmwijn. De mensen gaan naar de kerk of naar de heidense priester van Afram. Hij is de plaatr selijke natuurgod; op woensdag mag er niet gereisd worden, want dan is het bos voor hem. Hij wordt tevreden gesteld door het plengen van wat sterke drank. In dit kader wil ik u een aardig voorval vertel len, dat de overgangstijd waarin de mensen zich hier bevinden zo goed typeert: een goede vriend van ons overnachtte in een klein dorpje in de buurt. In bed hoorde hij, hoe een twist ontstond tussen een vrouw en een jongeman, die teveel lawaai maakte op het late uur. Na een poosje schreeuwde de vrouw: „Ik klaag je niet aan bij Afram, immers ik ben een Christen, maar ik klaag je aan bij God, dat hij jeMaar ik wil u met dit voorval geen scheef beeld geven van de Ghaneese Christenen, daarom voeg ik er ge lijk een klein gebed aan toe van een moeder uit Ashanti: „Heer, hier ligt mijn zieke kind voor U. De kleine Akosua; ze heeft koorts. Ik kan haar niet helpen, de dokter heeft medicijnen gegeven. Maar de koorts zakt niet. Heer, laat mij toch die koorst in mijn huid overnemen En de pijn in mijn vlees en haar angst in mijn hart. Maar ik kan haar niet helpen. Heer, daar ligt de kleine Akosua. De koorst is te hoog. Heer, ze ademt onregelmatig Heer, daar ligt ze. Helpt u haar alstublieft, Uw zoon heeft toch ook geleden?" (Uit „Afrika bidt", gekregen van de classis Deventer bij ons vertrek.). Het spreekt me erg aan, omdat we een dergelijk tafereel dagelijks in ons ziekenhuis meemaken. Ik kan u verzekeren, er zijn veel kleine Akosua's. Inmiddels zijn we hier alweer langer dan een jaar. Een héél goed jaar, hoewel we toch al tijd nog een beetje vreemd zijn. Emiel heeft er het minste moeite mee. Hij oefent dapper om een last op het hoofd te dragen zonder de handjes te gebruiken. Als dat geen aanpassing is.Hij ontdekt z'n ei gen wil en roept: „Laat hem maar" Als z'n moeder hem iets verbiedt. Ondertussen kijkt hij hoopvol naar z'n vader of hij steun krijgt in die opvatting. Hildegard zit in haar vrije momenten weer veel achter de •piano, wat erg restaurerend is na de drukke dagen in het ziekenhuis. Kortom, we maken het erg goed. Heel veel groeten uit Ghana, Berend, Hildegard en Emiel Schaeffner, Agogo Hospital P.O. Box 27 Agogo Ashanti, GHANA. Zendingsbureau Ned. Herv. Kerk. MEDEDELING voor hen, die binnenkort overzee willen gaan werken en christen zijn. Kerk Overzee organiseert van 21 - 23 april 1978 in het Hendrik Krae- mer Instituut, Leidsestraatweg 11, Oegstgeest, een TOERUSTINGS CONFERENTIE voor hen, die van plan zijn overzee te gaan werken in handel, bedrijfsleven of andere be roepen. Motto „Hoe neem je je geloof mee overzee?" Aan de orde wordt ge steld wat de inhoud is van je geloof, wat je aan ander geloofsleven ont moeten kunt wanneer Je in de Derde Wereld gaat werken, en hoe ditje eigen geloofsleven kunt beïn vloeden. Kosten f. 50,- per persoon. Inlichtingen en opgaven bij Kerk Overzee, Prins Hendriklaan 37, 1075 BA Amsterdam.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15