OPENBAAR KUNSTBEZIT DENKT NIET MN OPHEFFING 1 voor diverse werken en benodigdheden m tweewieler m Keuze uit onze vroege aardappelrassen RAAD VOOR MIDDEN-EN KLEINBEDRIJF vormingswerk in Nederland Vakantie informatie Uit boven 60 Kunsttijdschrift Vakantieweken voor ouderen in 1978 Dringende adviezen SS d HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 FEBRUARI 1978 PAG. 11 „In geen opsomming van probleemgebieden die onze structureel vastlopende economie kent, of van maatschappelijke groepen die we tot „loosers" van alle dag kunnen rekenen, ont breekt de Middenstand". (Ekonomies Bulletin, Fa- kulteitsblad van de ekono- mische fakulteit van de Vrije Universiteit, novem ber 1977). Duidelijker kan het nauwelijks ge steld worden: de „middenstand", lees het midden- en kleinbedrijf, wordt onder de maatschappelijke verliezers geklasseerd De redaktie van het EB heeft drie deskundigen op dit gebied, te weten prof. van der Wilde, prof. Bak en mr. Portheine, gevraagd naar hun mening over deze indeling van het midden- en kleinbedrijf. De drie korte artikelen geven voldoende stof om er even bij stil te staan en om te zien of - als de observatie in de eerste alinea juist is - passende tegenmaatregelen mogelijk zijn. Er is in deze kolommen al meer dan eens gesignaleerd dat het mark taandeel van het midden- en klein bedrijf veel groter is dan algemeen wordt aangenomen, t.w. 75%. En dat percentage is opmerkelijk sta biel. Geen problemen dus? Jawel, met name in de kleinste onderne mingen. die geen gelegenheid bo den om zo veel winst op te leveren, dat het in overeenstemming met het nationaal niveau stijgende loon van de werknemers èn een beloning van de ondernemer kon worden opgebracht. Vrij talrijk zijn de on dernemers die niet of nauwelijks aan het wettelijk minimumloon toekwamen en hun zaak maar slo ten Niet alleen de lonen van even tuele medewerkers, maar ook de in flatie en de daarmee geen rekening houdende belastingwetgeving droegen daartoe bij. De kleinste - verdwijnen, hun taak wordt over genomen door wat grotere bedrij ven. die zich zowel op het vlak van de inkoop als dat van de verkoop organiseren en sterker in de „prijs bewuste" markt staan. Op het aantal in het midden- en kleinbedrijf werkenden heeft dat weinig invloed. Per saldo groeit dit aantal zelfs iets. Op zuiver economische gronden beredeneerd, geen schokkende zaak derhalve? Het antwoord op die vraag kan bevestigend zijn. Maar juist de laatste jaren is het efficiencystandpunt zo niet in on genade gevallen, dan toch wel met wat gemengde gevoelens tegemoet getreden. Terecht zegt prof. Bak, dat vraagstukken van werkgele- Uitgebreide informatie over vakantiemogelijkheden voor ouderen staat in de brochure, die wordt samengesteld door de Gemeenschappelijk Protestants Overleg Bejaardenwerk (adres: Nieuwe Gracht 27, Utrecht, tel. 030-331549) en de Stichting Wijkvoorzieningen voor Bejaarden (adres: Herengracht 162, Amsterdam, tel. 020-240501 "Uit-Boven-60" stelt zich ten doel zeer verzorgde reizen te organiseren voor ouderen die weinig reiservaring hebben. Er wordt vooral naar gestreefd de deelnemers in een kleine groep te brengen, zodat er gemakkelijk goede onderlinge contacten ontstaan Hoewel de stichting geen winst beoogt, zijn de reizen niet uitgesproken goedkoop. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat de kleine gezelschappen toch een uitgebreide begeleiding krijgen. Uit-Boven 60 organiseert zowel buitenlandse- als Neder landse reizen. De 6-daagse reizen in Nederland zijn (de prijzen staan tussen de haakjes): Lhee-Drenthe (f 356,De Lutte- Twente (f 315,Bennekom-Veluwe (f 409,Veldhoven- Noord-Brabant (f 482,—) en Zeddam-Montferland (f 423,—). Inlichtingen bi/ het secretariaat van de Stichting Uit Boven 60: Mevr I. Tjebbes-van de Kieft, Flevolaan 53, Naarden. Tel. (tussen 9-17uur) 02159-46182 (b.g.g.: 020-765131). Openbaar kunstbezit, een kunstschrift voor de liefhebber, ver schijnt vier maal per jaar. Wie zich op dit tijdschrift wil abon neren, kan kiezen uit twee mogelijkheden: het losbladige album voor de speciale PAS 65-prijs van f 30,per jaar (normaal f 34,of de gebonden kunstschriften voor f 25,per jaar (normaal 29,Abonnees krijgen bovendien een museum kaart die toegang geeft tot 150 musea in Nederland en België. Belangstellenden kunnen een ongefrankeerde envelop sturen naar Antwoordnummer 777 te Weesp (Wel PAS 65-nummer vermelden. Een kleine twintig vakantieweken voor ouderen heeft de Stichting Mens en Samenleving in 1978 op haar programma staan. Deze weken zijn bedoeld voor mensen vanaf ongeveer zestig jaar, die het plezierig vinden met een kleine groep (twintig tot dertig personen) vakantie te houden. Eén vakantieweek (in Zeist) is gereserveerd voor deelnemers met een lichamelijke handicap en hun begeleiders. Behalve voor deze laatste week wordt van deelnemers aan de overige weken verwacht dat zij bij de eigen verzorging geen hulp van anderen nodig hebben. Heeft u belangstelling? Vraag dan een programmaboekje aan bij: Stichting Mens en Samenleving (SMS), sektie rekrealie, Nieuwe Gracht 27 te Utrecht, telefoon 030-331509. genheid. van verkeersintensiteit en in meer verwijderd verband van bijvoorbeeld buurtidentiteit een grotere rol zijn gaan spelen in de beoordeling van groot- of klein- en middenbedrijf. Die factoren zijn voor een deel ingebracht door mili tante inspraakgroepen en hebben duidelijk bijgedragen tot een her waardering van beleidsprogram ma's Gemeen goed lijken de ge dachten nog niet geworden Noch bij lokale bestuurderen. die vaak voorkeur plegen te hebben voor de grotere bedrijven, noch bij de con sument. die zijn consumptiegelden het best besteed waant bij de grote- Tegen het eerste komt de „mid denstand" op, soms met succes. Maar dat succes zal veel groter kunnen zijn wanneer de consument ervan wordt overtuigd, dat de mo gelijk wat hogere prijzen ook een meer geschakeerd en makkelijker bereikbaar service apparaat fina ncieren. Is dat duidelijk te maken Vijf dringende adviezen van VVN voor een beter gedrag op kruispun ten: Nader een kruispunt met aange paste snelheid. Dan kunnen de ver eiste maatregelen worden geno men: tijdig afremmen, stoppen, richting aangeven en voorsorteren. Wees nóg voorzichtiger als het wegdek nat en glad is. En denk er aan: Tijdens duisternis is het nog moeilijker afstand en snelheid van een ander te schatten. Zorg ervoor dat remmen, banden en schokdempers in orde zijn - dat draagt bij tot bijtijds kunnen stop pen. Wees bedacht op langzaam ver keer. Rechtdoorgaande voetgangers mogen niet door af buigend verkeer op dezelfde weg worden gehindera. Neem ook bij en op kruispunten de voorrangsregels in acht. Maar sta niet op uw voorrang als u merkt dat dit de veiligheid op de kruising in gevaar brengt. dan heeft het klein- en middenbe drijf ook de kiezers gewonnen! Juist in een sector waarin innova ties zo vaak hun oorsprong vinden moet het mogelijk zijn in die zin public relations te plegen We hebben in het voorgaande nog geen aandacht gewijd aan een as- pekt dat door mr Portheine wordt benadrukt: de vrijheid van onder neming. Wie meent dat onderne men niet meer is dan op lange ter mijn meer opbrengsten hebben dan de kosten bedragen, zo zegt hij. is fout. Want vrijheid van onderne ming is voor velen de drijfveer tot werkelijk ondernemen. Ook dat is een niet in klinkende munt te waarderen faktor. die toch in het beleid ten opzichte van het midden- en kleinbedrijf moet wor den afgewogen. Al met al een vrij complexe zaak. Dat is overigens ook wel bekend. Zonder duidelijke kompaskoers voor het zeker bereiken van het doel, maar ook dat is duidelijk. In een veranderende maatschappij- struktuur en onder invloed van een wijzigende maatschappij-visie on feilbaar de weg vinden lijkt onmo gelijk. Dat geldt overigens voor de grotere misschien nog meer dan voor de kleinere ondernemers! Een handboek op dit gebied is er niet. dus zal van onderaf en met hulp van alle bestaande instituten een steeds te corrigeren bewegwijze ring moeten worden aangebracht. Nog even op de titel terugkomend: verliezers zijn zij, die al verloren hebben! (NADRUK VERBODEN) Wat is vormingswerk? - Wat doet het? - Waar gebeurt het? Drie vragen waarop geprobeerd wordt een antwoord te geven. Met 'vormingswerk' wordt hier niet gedoeld op het ontwikkelen en vor men van opgroeiende jongeren, maar wel op de verdere ontwikkeling en vorming van volwassen mensen. Het is het levenslang (bij)leren, de per manente educatie, die wij allemaal nodig hebben om in een steeds ver anderende wereld en samenleving mee te groeien en 'bij' te blijven. Nie mand is ooit uitgeleerd! En, niemand is te oud om te leren! Het aantal mensen die dit inzien, is steeds groeiend. 27 febr. - 5 mrt. Om aan dit vormingswerk een steentje bij te dragen ontstonden er een aantal organisaties en in stellingen, die op verschillende manieren trachten hieraan vorm en gestalte te geven. Zij doen dit onder meer door cursussen, trai ningen, discussies, praatdagen enz. Activiteiten op dit terrein wor den in veel steden en dorpen geor ganiseerd. Enkele dagen 'uit' Een andere mogelijkheid is het vormingswerk-in-internaatsver- band. Dit gebeurt in een volksho geschool of vormingscentrum, waar de deelnemers meerdere da gen achtereen doorbrengen. De duur van zo'n 'vormingscursus' kan variëren van twee tot tien da gen, van een volle week tot een (lang) weekend. Dit vormingswerk-in-internaats- verband kan zich richten tot heel verschillende personen of groe pen. Vaak zijn dit mensen die el kaar tevoren niet kenden en geen andere relatie hebben dan eenzelf de interesse in het geboden onder werp. Zo'n onderwerp kan bijvoor beeld zijn 'de verhouding man- -vrouw in het gezin', 'de roi van de vrouw in de hedendaagse samen leving', 'vrije-tijdsbesteding' enz. Bejaarden De bejaardenbonden hebben het vormingswerk-in-internaatsver- band leren kennen als een goede mogelijkheid tot training en scho ling van hun kadermensen. Een ka der dat van wanten weet, kan zijn functie immers beter vervullen. Ook de cursus Pensioen inzicht neemt in het programma van volkshogescholen en vormings centra een steeds groeiende plaats in. Goede voorlichting over de nieuwe situatie die voor man én vrouw ontstaat als de beroepsar beid ophoudt, kan immers erg nut tig en gewenst zijn. Voor deze cursus streeft men thans naar grotere samenwerking met dienstencentra en instellingen voor plaatselijk vormingswerk. Want als deze informatie en voor lichting dicht bij huis gegeven wordt, kan zij beter worden aange past aan de plaatselijke omstan digheden, wat dikwijls erg nuttig is. Voor gepensioneerden en voor mensen die in de huishouding werkzaam zijn, worden - vooral in de zomertijd - allerlei mogelijkhe den gecreëerd en 'cursussen' ge geven. Het kan dan gaan om vra gen die te maken hebben met het ouder worden, maar ook over kwesties die in de samenleving van nu aan de orde zijn. Bejaarden en huisvrouwen zijn immers bur gers van Nederland en in onze sa menleving dient ook hun inzicht, mening en stem mee te spreken. Werkgroep De organisaties die in het Neder lands Centrum voor Volksontwik keling (NCVO) samenwerken, heb- ben een werkgroep opgericht die zich speciaal moet bezighouden met de ontwikkeling en stimule ring van activiteiten voor ouderen. De bedoeling is het aanbod kwanti tatief en kwalitatief te verbeteren. De verschillende activiteiten moe ten, zoals trouwens alle vormings werk, zo goed mogelijk aansluiten bij de behoeften en mogelijkheden van de deelnemers. Dezen worden dan ook in de gelegenheid gesteld samen met de leiders zo'n 'cursus' voor te bereiden en te plannen. Inlichtingen In het komend voorjaar verschijnt de folder met activiteiten voor de zomer 1978. Wilt U deze folder ontvangen, dan kunt U hem aan vragen bij de Federatie voor Vor mingscentra, Postbus 36 te Drie bergen of bij de Vereniging voor Volkshogeschoolwerk, Postbus 314 te Amersfoort. Over activiteiten in of nabij uw woonplaats kunt U informaties in winnen bij het plaatselijk vor mingswerk, bij de volksuniversiteit of op het gemeentehuis. PAS 65 Zoals u waarschijnlijk weet, kan een PAS 65-houder als deelnemer aan activiteiten van het officiële vormingswerk in aanmerking ko men voor een korting op de deel namekosten. Er zijn echter wél be paalde voorwaarden verbonden aan aard en duur van de activiteit. De betreffende centra zijn hiervan op de hoogte. Vraag er naar!! Onze oud-plaatsgenoot, de heer G. J. Stam te Zutphen, is te Deven ter geslaagd voor het diploma „Verpleegkundige A". Hoewel de keuze uit onze vroege aardappelrassen niet zo groot is, is he,t toch wel van belang om hier over meer voorlichting te geven. Naast de overbekende rassen Eers- teling en Doré is het ras Lekkerlan- der sterk in opgang. Het voordeel van de Eersteling is de vroegheid. De kwaliteit is goed, maar hij is zeer vatbaar voor phytophthora. De Doré is een week later rooibaar dan de Eersteling en is veel minder ge voelig voor aardappelziekte maar zo mogelijk nog gevoeliger voor vi rusziekten. Tegen aardappelziekte kan men sproeien. Tegen virusaantasting doet men niets. Er is zelfs praktisch geen gezond pootgoed te koop van bovenstaande rassen. En van een met virus besmet gewas zal men geen hoge verwachtingen mogen koesteren. De Lekkerlander is een nog be trekkelijk nieuw ras dat gelijk ge rooid kan worden als de Doré. Het heeft zo'n snelle opkomst beleefd, omdat het met zijn hoge opbrengs ten, zijn mooie knolvorm en zijn lekkere amaak zeer gunstig wordt beoordeeld. Zowel door de verbou wer als de consument. Het bijzondere voor de verbouwer is nog dat het .ras geen last heeft van aardappelkwalen. Niet van phytophthora, virus, schurft, krin- gerigheid, doorwas of wat dan ook. Een modem ras dus met de ouder wetse consumptiekwaliteiten van Doré dat in de toekomst een steeds belangrijker plaats zal innemen bij de vroege aardappelteelt. ÏT l 1 im m Zojuist is het eerste nummer van de nieuwe jaargang 1978 van Openbaar kunstbezit verschenen. Het uitkomen van de jongste aflevering van het kunstschrift valt samen met berichten in de pers, waaruit valt op te maken als zou de Stichting Openbaar kunstbezit door opheffing worden bedreigd. Van de zijde van Openbaar kunstbezit wordt hierbij met nad-, ruk gesteld dat van opheffing geen sprake is, noch is geweest. Wél is waar dat de televisie-programma's die als gevolg van noodzakelijke bezuini gingen bij de NOS in gevaar dreigen te komen. Openbaar kunstbezit heeft ca. 45.000 abonnees, die ieder kwartaal een aflevering drukwerk (album of kunstschrift) ontvangen en alle abonnees kunnen hierop blijven rekenen, evenals zij kunnen blijven luisteren naar de radio-uitzendingen die inmiddels zijn begonnen. Over de televisie-programma's kan op dit ogenblik - tot ieders teleur stelling - nog niets naders worden gemeld. Openbaar kunstbezit en de NOS overleggen thans met el kaar over mogelijke oplossingen om de Openbaar kunstbezit- programma's in het lopende en komende winterseizoen te behou den Als hierover meer bekend wordt, zal het publiek tijdig worden ingelicht. Het bijzondere van de televisie programma's van Openbaar kunstbezit is. dat ze deel uitmaken van een multi-mediale opzet, waarin radio, televisie en drukwerk een gezamenlijk thema tot onder werp hebben, dat voor ieder me dium zijn meest geschikte uitwer king kan krijgen Hierdoor worden door de NOS ook steeds speciaal voor dat doel eigen produkties ge maakt en is het in de praktijk moei lijk om bestaande, bijvoorbeeld buitenlandse produkties. te kopen. Om dezelfde reden kunnen ook las tig herhalingen worden uitgezon den om bezuinigingen te bereiken. Dit geldt ook voor de aflevering die zojuist is verschenen Hierin wordt een voor Openbaar kunstbezit nieuw onderwerp aan de orde ge steld: de geschiedenis van de so ciale woningbouw in Nederland, die als titel kreeg: „Om wat dichter bij huis te blijven Openbaar kunstbezit besteedt van tijd tot tijd ook aandacht aan de bouwkunst en ditmaal wordt aan dacht gegeven aan de woningbouw als een aspekt van architekt.uur, waar iedereen mee te maken heeft. In dit nummer wordt uitvoerig be schreven wat er met onze steden is gebeurd sinds de eerste groei- explosies in de 19e eeuw, die ont stonden als gevolg van de indus- Woningen aan de Hembrugstraat, Amsterdam 1917. triêle revolutie. Wij zien in die pe riode een ontwikkeling in de stede- bouw, die groeit vanuit de oude op vattingen daarover met het accent op monumentale overheidsgebou wen, theaters en hotels, naar een vorm waarin de huisvesting voor de gewone burgers belangrijk moet zijn: paleizen voor arbeiders en stadsuitbreiding in de vorm van tuinsteden. In het begin van de 20ste eeuw ontstaan dan gedach ten over het „vertikale wonen" of wat men in de jaren 1920 als oplos sing begon te zien voor de behui zing voor grote groepen mensen. Het kunstschrift nr. 1 van de jaar gang 1978 behandelt vervolgens de ontwikkeling van de stedebouw in Nederland tot aan de situatie waarin wij ons vandaag bevinden en de verschillende meningen die er leven bij overheid, stedebou wers, architekten en gebruikers. Het nummer bevat meer dan 100 illustraties in zwart/wit en kleur van veel historisch materiaal en een speciaal voor dit nummer ge maakte serie architektuur-foto's. De aflevering kwam tot stand met de redaktie van het tijdschrift Wonen-TA/BK, dat onlangs de Maaskant-prijs kreeg toegekend. Openbaar kunstbezit op radio Zoals reeds door de NOS- persdienst werd meegedeeld zijn aan het onderwerp over de sociale woningbouw door Openbaar kunstbezit 4 radio-uitzendingen gewijd, waarvan de eerste op 19 fe bruari werd uitgezonden. De vol gende uitzendingen zullen plaats vinden op: zondagavond 26 februari, Hilver sum 2, van 22.00-22.30 uur. „Van Kasbah tot nieuwe kneuterigheid", of: is er een alternatief voor hoog bouw. Zondagavond 5 maart, Hilversum 2, van 22 00-22.30 uur. „Leefbaar heid van de stad", kaalslag of reno vatie? Zondagavond 12 maart, Hilversum 2, van 22 00-22 30 uur, „Je eigen huurhuis laten bouwen" een pro gramma over bewonersparticipa tie. De Openbaar kunstbezit- programma's die worden uitge zonden in het kader van „Nos- kultuur", kwamen tot stand onder redaktie van Saskia Bos van Openbaar kunstbezit met mede werking van Djoeke Veeninga en Tom van der Graaf. Openbaar kunstbezit, Kunst schrift 22ste jaargang 1978-1 Losse nummers a f9.50 te koop in een aantal musea en speciaal te bestel len bij Openbaar kunstbezit, Post bus 5555, Amsterdam. Telefoon 020-732680 Abonnementen op de hele jaar gang 1978: voor het losbladig al bum f34 -, voor de kunstschriften f29.-. Iedere abonnee ontvangt de gratis museumkaart. Openbaar kunstbezit. Postbus 5555, Amster dam. Telefoon 020-732680. Bij de wijzigingen van de gemee ntebegroting voor 1978, welke in de raadsvergadering van maandag, 27 februari, aan de orde komen, vra gen B. en V7. de volgende kredieten: Aanleg douches in het gymnastie klokaal aan de Tuinstraat f21.500.-, uitbreiding dierenparkje in de Haar f4.300.-, aankoop glas verzamelbak (éénmalige uitgaaf) f 5.150.-, verbetering parkeerplaats gemeentehuis f3.565-, aankoop leermiddelen o.l. Dorpsschool, f3.200.-, onderzoek riolering Dorpsstraat f25.000.-, verbetering trottoir Burgemeester van der Borchstraat f 10.000.-. Kapitaal verstrekking aan de bedrijven: G E B aankoop electriciteitsme- ters, klokken, huurboilers enz. f126.710-, verzwaring electrici- teitsnet Ennia-recreatiebedrijven in de Look f96.815 -, idem vakan tieverblijf „De Prins" f36 650.-. Gasbedrijf- aankoop gasmeters, huurgeisers, enz f 95.400 -, uitbrei ding distributienet Ennia- recreatiebedrijven f 34.380 -, alsvo- ren vakantieverblijf „De Prins". En tenslotte aanvullend krediet voor de aanleg riolering vakantieterrei nen f65.000-, vernieuwing over gordijnen 8 lokalen Dorpsschool, leerlingensets 4 lokalen f15.585.-, verbouw personeels- en hoofden- kamer f15.125.-, aankoop nieuwe vloerbedekking 4 lokalen f7.850-

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11