auto-test Volkswagen Derby Veel interessant Frons en Japans autonieuws op Brusselse autosalon Wanneer L.P.G. als motorbrandstof? Ook sia koudste nacht is auto snel behaaglijk Nieuwe rijklaar- prijzeu bij Cifroëa Dertig jaar na de na-oor- logse start van de „kever" productie werd deze beëindigd in Duitsland. In Mexico lopen ze nog van de band en van daar uit worden ze over de wereld gedistribueerd. Eind november van het afgelopen jaar was het zover. De pro ductiebanden in de fabriek te Emden werden stilgelegd en nadat de laatste, de 19.243.687ste kever uit de hal gerold was, werden de eerste Passat en Audi 80 auto's ge produceerd. De Audi uit Em den heet de Fox en is bestemd voor export naar Amerika. Weinigen zullen stil gestaan hebben bij dit feit. Toch is het wel het memoreren waard, want in de geschiedenis van de automobiel is dit cijfer niet eerder voorgekomen. De T-Ford met rond de 15.000.000 ex. in de twintiger jaren was een formidabel aantal. Motorisering op gang Deze auto gaf de stoot tot de motorisering in het alge meen. By de 40-jarige Volks wagen geschiedenis zyn meer dere generaties mensen be trokken geweest. Ook impor teur Pon, die de eerste was die deze Volkswagen naar ons land kon krijgen, heeft de gehele geschiedenis van het merk meegemaakt. Een groot aantal dealers van het eerste uur, konden het afgelopen jaar vie ren dat zy dertig jaar VW-de- aler waren. Eén model hebben ze jaren kunnen verkopen en deze fabrieks-politiek heeft het concern bijna de das omge daan. Met kunst en vliegwerk werden nieuwe modellen uitge bracht die gelukkig ook weer zeer succesvol blijken te zijn. Vooraan de Golf, daarnaast de Passat. De Polo en de daarvan afgeleide Derby ronden de VW-lijn naar beneden af. De Derby is duidelijk een waar dige „kever" opvolger. Een auto met meer interieurruimte, korter van bouw, modernere techniek, betere prestaties, zuiniger en een veel grotere kofferruimte. Daarnaast stiller en rustiger. De oude generatie had alles achter, de nieuwe heeft alles voor. gelijke techniek De Polo en de Derby hebben veel overeenkomsten. Het on derhuidse, de techniek dus, is bij beiden^ gelijk^ Motorisch is er wel een duidelijk onder scheid. De Polo heeft een 900 cc krachtbron en een 1100 ve- sie, de Derby begint bij 1100 cc en rond dit naar boven af met een 1300 motor. Als test-object kozen we de 1300 cc uitvoering. Volkswagen heeft met twee op vele techni sche punten gelijke auto's antwoord gegeven in de klas- ses waarin vooral ook de an dere grote Duitse automobiel fabrieken het een en ander te bieden hebben. De Polo komt overeen met de Opel City en de Ford Fiesta, de Derby heeft gelijkenis met de Kadett van Opel en de Escort van Ford. Volkswagen heeft bij de Derby- de veel gevraagde derde deur laten vervallen, waardoor de carrosserie klassieker is en de kofferruimte veel meer bagage kan bevatten. voorwielaandrijving Op de kever na hebben alle Volkswagens nu voorwielaan drijving. De wegligging is een bizonder sterk punt. Een licht onderstuur karakteriseert dit aspect, waarbij de besturing direct is en licht werkt. Facet ten die in deze combinatie voor een optimaal autorijden borg staan. Ook de vering is prettig. Comfortabel met een niet te nadrukkelijk accent naar soepel. De schokbrekers van de vier onafhankelijk op gehangen wielen voldeden uit- stekend.De ophanging voor is van het bekende Mc. Pherson systeem, achter een stabilise rende vaste as met draagar- men in de lengterichting. Tot op hoge snelheid is de Derby evenals de Polo koersvast en eveneens hoegenaamd niet ge voelig voor zijwind. Tussen Polo en Derby is bij volle be lading, vooral wanneer de kof- ferrruimte geheel benut is, in het rij-gedrag een verschil te merken. De overbouw naar achteren is 30 cm. langer en dit komt ten goede aan de kofferruimte. Het zwaartepunt ligt dan wat verder naar ach teren. Het remsysteem, kruislings gescheiden en voorzien van een bekrachtiger en een rem- krachtbegrenzer, voldeed uit stekend. Voor schijfremmen en achter trommels. moderne motor De tegenwoordige generatie Volkswagen- en Audi-motoren zyn heel modem van construc tie. Allemaal uitgevoerd met bovenliggende nokkenas en ro buust uitgevoerd. De Derby biedt motorisch ook veel rij- genoegen. Pittig in acceleratie, waarbij we van 0 tot 80 km een tijd noteerden van 8 sec. en van 80 tot 100 nog eens 4.7 sec. Gemakkelijk kan een kruissnelheid van 125 a 130 km. aangehouden worden. Het verbruik ligt dan in de buurt van de 9 liter op 100 km. Wanneer men zich strikt aan de geldende snelheidsregels houdt, dan zal een afstand van 100 km. met ongeveer 7 liter afgelegd kunnen worden. Schakelen gaat erg vlot en gemakkelijk. Het pookje heeft een wat indirecte bediening, maar mede door de uitstekend werkende synchronisering is dit geen probleem. De achter uit zit goed vergrendeld. Ook de koppeling pakt soepel en vraagt een geringe pedaaldruk. De overbrengingsverhoudingen van de vierbak liggen goed verspreid, forser en fraaier Het koetswerk van de Derby oogt heel anders dan de Polo. In de eerste plaats komt dit door de langere zijkanten die weer het conventionele patroon hebben. Het doelmatige dat de Polo kenmerkt vanwege de derde deur is hier weg, maar de ruimte om veel bagage op te bergen is bij de Derby veel groter. Reisbagage voor 4 per sonen kan gemakkelijk meege nomen worden. Het interieur is bij de Derby qua ruimte gelijk aan de Polo. Voorin veel ruimte met een zeer goede zit, achter heel wat krapper. Ook de stuurpositie is uitstekend, dit eveneens t.o.v. de pedalen. De afwerking van het interieur is goed en de aankleding smaakvol. Een overzichtelijk dankbaar met goed afleesbare instrumenten en gemakkelijk De autosalon te Brussel, die De Renault 5 automaat zal wat Mercedes-aspecten ver- De autosalon te Brussel, die half januari haar deuren sloot, werd gekenmerkt door veel nieuws uit het naburige Frank rijk en het ver weg gelegen Japan. De Fransen presenteer den als primeur de nieuwe Simca Horizon en de Peugeot 305 werd voor het eerst aan het publiek getoond. Over de 305 is al het nodige geschreven en de Horizon komt gauw aan de orde. De Japanse auto-in dustrie presenteerde de nieuwe Datsun Violet en de Toyota Corona met daarbij de heel fraaie nieuwe Celica. Mitsub ishi liet de stationcar op Ga lant Sigma basis debuteren en Mazda kwam met een nieuwe coupé, de 121 Landau. In de verkoopstrategie bij de automerken worden de garan tie- termijnen en de verder uit elkaar liggende servicebeurten verlengd. In Brussel kwam Toyota met een garantie van drie jaar, terwijl de Neder landse importeur van dit merk recentelijk 2 jaar garantie in troduceerde. Op de vorige Brusselse Salon, nu 2 jaar ge leden gehouden, waren ook al Japanse merken met 3 jaar ga rantie. Iets nieuws is dit nu niet direct, alhoewel het na tuurlijk invloed zal hebben op de verkopen. Wanneer men in De Renault 5 automaat zal zeker veel aandacht krijgen. In de kleine klasse zijn er nog niet zo veel automaten. De vraag ook hier wordt groter en daaraan zullen de automo bielfabrieken toch moeten voldoen. deze garantie-clausules pers pectief ziet, dan zal dit speci fiek gelden voor diegenen die zeer veel kilometers maken. Een ander interessant aspect was de introductie van een au tomatische versie van de Re nault 5. In deze klasse vindt men nog niet veel vol-automa- ten en aangezien de vraag naar dit type auto vrij snel stijgt, heeft Renault daarmede een troef in handen. De Russische Lada stond er met een echte terreinversie. Vierwielaandrijving met een vierpersoons-carrosserie. Zeer stevig geconstrueerd en netjes afgewerkt. Lada importeur Gremi gaat dit model ook voe ren en men hoopt deze auto qua prijs ruim onder de 20 mille te kunnen houden. Als vlagvertoon presenteerde de Russische automobielindustrie de Tchaika Berline, een auto die door hoge regerings-functi- onarissen gebruikt wordt. In dit 7-persoons model waren De Lada Niva, een echte terreinauto met ruimte voor 4 inzittenden. Wat hoog van de grond, terreinbanden en vier wielaandrijving. Evenals voor de Subaru 4 wheel drive is er voor dit genre auto's een vrij beperkte markt. bereikbare knoppen en hand les, veraangenaamt het auto rijden. Het rijden is omgeven met een vrij grote mate van rust, waarbij het motor- en windgeluid niet sterk toeneemt bij het opvoeren van de snel heid. De tankinhoud van maar 36 liter noopt op lange trajec ten er aan te denken dat nog wel eens getankt moet worden. Zeker na 350 km om ook nog een aantal liters voor noodge vallen over te houden. De kachel heeft ruim vol doende capaciteit onl het in terieur snel op temperatuur te krijgen. Ook is er een goede ventilatie via centraal op het dashboard aangebrachte roos ters. veel concurrenten In eigen land al brengen Opel, Ford en VW modellen uit met een grote overeenko overeenkomst. Daardoor direct concurrerend. Nemen we de producten uit de andere Euro pese landen en Japan er nog bij op, dan is het assortiment in dit deel van de automarkt heel erg uitgebreid. De keus wordt daardoor bemoeilijkt, al hoewel een uitgebreide sorte ring, dat geldt niet alleen voor automobielen, door de consu ment op prijs gesteld wordt. Tegenwoordig hangt de aan koop van een auto nauw sa men met de inruilprijs, wat heeft de dealer voor extra's aangebracht en welke prijs wordt voor accessoires in re kening gebracht. Verstandig is het dat importeurs en dealers meer en meer inzien dat een „all-in" prijs waarin aflevering etc. begrepen is, voor de cliënt van groot belang zijn. tot slot Om als slot nog even op de Derby terug te komen, kunnen we stellen dat deze auto erg prettig rijdt, pittig en vrij zui nig is, met de kritische noot dat de ruimte achterin wat krap uitgevallen is. Het gebruik van Liquid Pe trol Gas. afgekort LPG, neemt sterk toe. De gasprijs is aan merkelijk lager dan hetgeen men voor benzine neertelt. De wegenbelasting is aanmerkelijk hoger en ook het brandstof verbruik ligt iets ongunstiger. Ook gaat door de inbouw van de gastank een deel van de bagageruimte verloren en kan uit oogpunt van gewicht ook wat minder meegenomen wor den. Toch gaan veel automobi listen er toe over om een LPG apparatuur in te laten bouwen. Gas is een milieu-vriendelijke brandstof, het aandeel kool- monoxyde is zeer laag en bo vendien is gas lood- en zwa- velvrij. De levensduur van de motor en het uitlaatsysteem is langer. De motor-olie vervuilt j hoegenaamd niet en. de smee- reigenschappen blijven veel langer optimaal. De grote vraag heeft het aantal gas-inbouwstations sterk doen toenemen. Ook veel ga ragebedrijven hebben zich ge specialiseerd om de auto's die zij verkopen om te kunnen bouwen. De aanschaf en het inbouwen van een complete installatie vergt een bedrag dat kan varieren van ca. 1200 tot ruim 1400 gulden. Per merk auto en type kan dat verschillen en deze prijzen zijn gebaseerd op een uitvoerige folder die Fiat-importeur Le onard Lang heeft uitgegeven. Er zijn nog veel automobilisten die de voor- en nadelen niet weten en afgaan op hetgeen ze jvan anderen horen. Daarom is zo'n brochure van groot nut. Voor de automobilist is het in de winter belangrijk te we ten hoeveel tijd de motor no dig heeft om de temperatuur in de auto op een aangenaam peil te brengen. Volkswagen-onderzoekers hebben veel interessante testen uitgevoerd. Zo werd een VW- Golf gedurende de nacht in een ruimte met een tempera tuur van -20 graden gestald. De volgende morgen werd het temperatuurverloop nauwkeu rig geregistreerd. Nadat de mo tor vijf minuten had gedraaid was de temperatuur van de koelvloeistof reeds 50 graden; na tien minuten 80 graden. Bij een ventilatorstand II bleek na vijf minuten de tem peratuur van de uitstromende lucht tot 30 graden te zijn op gelopen en tien minuten was de lucht bijna 50 graden. Om de temperatuur in de auto op hoger peil te brengen, is na zo'n koude nacht wat meer tijd nodig. Toch werd na tien mi nuten al een temperatuur van 13 graden en na twintig minu ten van 20 graden gemeten. wat Mercedes-aspecten ver werkt. B.v. het stuurwiel en de achterlichten. De chauffeur komt er in deze auto het slechtst af. Achter het stuur is niet behoorlijk te zitten. De vrachtwagenchauffeur van vandaag heeft een heel wat ruimer en comfortabeler zit. In België is de Oost-Duitse Wartburg nog steeds op de markt. Een fors aantal uitvoe ringen van een standaard tot een heel luxe versie en een Op de foto 3 Hyundai au tomobielen. Een standaard, een luxe en een stationcar. Een strak uiterlijk met duide lijk Europese inslag. del in ons land een kans maakt is een kwestie van prijs. Daihatsu start hier met de Charmant en de Charade en volgens directeur Waringa is het dealernet de komende we ken rond. Er is van garage zijde veel belangstelling en de De Sigma stationcar van Mitsubishi wordt uitsluitend met 1600 cc. motor geleverd. Een fraaie en ruime 5-deurs auto. De Datsun Violet is de op volger van de 140 en 160 J. De Japanners blijven maar door gaan met het uitbrengen van nieuwe modellen. Een 4-deurs en een coupé zijn nu al lever baar. 7-persoons model pronkten op de stand. In ons land mag de Wartburg al enkele iaren niet meer geïmporteerd worden, dit vanwege de 2-tact motor die veel minder milieuvriendelijk is. Daihatsu presenteerde in België de Charade en de klei nere 550 cc. Cuore. Of dit mo- importeur gaat er van~üit dat er direct een kleine 100 dealers van start kunnen gaan met de verkoop. Een Koreaanse auto staat er ook aan te komen. De Belgen hebben de 3 modpllen al kun nen bewonderen en ook bij ons zal de Hyundai geïmporteerd gaan worden. De Zuid-Kore- aanse fabriek produceert op dit moment ala 100.000 stuks per jaar en 20.000 daarvan zijn voor de Europese markt be stemd. Verder in dit jaar zullen er Citroën Nederland hanteert sinds september 1977 voor haar nieuwe auto's „rijklaar- prijzen", d.w.z. adviesprijzen inclusief afleveringskosten. Het publiek heeft op deze nieuwe wijze van prijsstelling zeer positief gereageerd en kwam zelfs met een opbou wende suggestie in de vorm van: „waarom ook geen volle tank brandstof en opname van de legeskosten deel III in de ryklaar-prijs?" nog wel meer nieuwe modellen van verschillende merken ge- ïtroduceerd worden. Eén ervan is een vemieudv Ford Capri, een ander wordt een dieselmo tor in de Faooat en als we de Duitse autotydschriften kunnen geloven staat er nog veel meer' te gebeuren. Dit is voor Citroën reden geweest om in verband met de kleine prijscorrectie van 11/2%, welke men per 2 januari moest toepassen, tevens aan de wen sen van het publiek vol doen. Bij Citroën kan men thans zonder enige verdere bij betaling, de auto geheel rij klaar tegen de in de catalogus vermelde prijs in ontvangst nemen. In de „rijklaar-prijs" is be grepen: - de auto met zyn standaard uitrusting - tectylbehandeling volgens ML-methode - transportkosten - kosten afleveringsklaar ma ken - gele kentekenplaten - NL-transfer - legeskosten deel III van het kentekenbewijs - volle tank brandstof.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15