Wie is er gebaat bij werelddiakonaat? Rhizobia - de natuurlijke mestfaMek in de grond SPOED MET HET FIETS PADENPLAN OVERIJSSEL Koud tot op het bot Foto-vouwbladen VAN HET ERF DER KERK REDT EEN 1EVEN - Bacterie als hoopgevende hongerbestrijder door Alastair Matheson (UNEP) HOLTENS NIEUWSBLAD - 20 JANUARI 1978 - PAG. 17 i is er gebaat bij werelddiakonaat? Wij hopen: de arrrïen ir! Toch zou juist een christen kunnen weten dat het :leer andersom is: dat het armen zijn. die ons helpen: dat meer gebaat zijn bij de armen dan zij bij ons. Zij immers inen ons redden uit een levensgevaarlijke toestand, uit levensgevaarlijke toestand van ons verstikkende teveel. |t voor niets waarschuwt Jezus: wee u rijken jongens pas h op, want een kameel gaat gemakkelijker door het oog 1 de naald dan een rijke in het koninkrijk, e waar dat van Jezus is blijkt telkens weer uit de moeite wij hebben om in de armen onze Messias te herkennen, in een prachtig Russisch kerstverhaal lukt dat wel. iar in de alledaagse praktijk van het werelddiakonaat is t al veel moeilijker. Onwillekeurig hebben we dan stie- m toch een beetje het gevoel, dat wij de messiasrol spe- 1, dat wij degenen zijn die helpen, dat wij redden i.p.v. red te worden. Het eeuwige misverstand, dat de armen t probleem zijn en wij de oplossing, terwijl de bijbel juist t omgekeerde suggereert. ist omdat wij onszelf onwillekeu- en met de beste bedoelingen rstaan als de helpers en de oplos- s, schrikken we ons een ongeluk, nneer de lijdende voorwerpen n onze hulp zelf het initiatief in nden nemen, wanneer ze de rol- i omdraaien en kritische vragen an stellen over ónze manier van 'en, oVer ónze ekonomie. over ze politiek en over ónze manier n gemèènte zijn. •orbeelden vee voorbeelden van zulke kriti- tie vragenstellers uit de derde ïreld: In Friesland kwamen enkele gas- n uit de derde wereld in het kader n de aktie Zending in Nederland i bezoek bij twee boeren, die tot zélfde gemeente behoorden. Het drijf van de ene boer was een iio-industrie" geworden, terwijl andere met veel inspanning op eer ouderwetse manier zijn be- ijf in stand kon houden.- Twee Ózen van bedrijfsvoering, zo be- epen deze gasten, die elkaar ten >de beconcurreren. Maar in de irkelijke gemeente, waartoe >ide boeren behoorden, bleken de ermee samenhangende proble- en niet bespreekbaar, zodat de isten uit de derde wereld zich af joegen wat die christelijke' ge- leenschap dan eigenlijk voor ons stekende. De Gereformeerde Kerk in Am- jelveen had een projekt geadop- terd in Columbia, waaraan al ioedig alle kerken in Amstelveen ïeededen Na ongeveer drie jaar wam de sckretaris van het Co- imbiaanse projekt in Amstelveen p bezoek Maar mèt dankbaar jimlachend. zoals men had ver acht. Nee, hij stelde vragen, die erwarring zaaiden. Hij zei. Ik er- aar bij jullie een bewustwording sn aanzien van toestanden, die ver 'eg gebeuren, in Columbia" Maar iets over jullie zélf! Welke houding emen jullie aan tegenover de rij en en machtigen in jullie samen- sving. in het bijzonder in de ker- ".en'5 Kunnen jullie ook een stukje erzet organiseren tegen bedrijven, okin Amstelveen, die in Columbia en negatieve invloed uitoefenen, imdat zij machteloze arbeiders litbuiten met hongerlonen .^wee voorbeelden hoe je via de imvang van de derde wereld weer tij huis kunt aanlanden Wat zal na le eerste verbijstering ons ant- voord zijn? We hebben immers al- emaal ervaring genoeg om te we en dat je voor het werelddiako- ïaat of voor een of ander ontwikke- ingsprojekt het mééste geld bin- ïenkrijgt. wanner je de mensen zo nin mogelijk aan hun kop zeurt net onze eigen rol in het arm-rijk probleem. We msubsidiëren nu jenmaal niet zo graag de kritiek op snszelf. En daarmee zitje (als dia- Sent dan midden in het dilemma - enerzijds is er geld nodig, veel geld zelfs - anderzijds wordt door zulk geld dikwijls het zwijgen opgelegd aan de kritische stem van de armen en hun Messias Je uit nu eenmaal niet zo gemakkelijk kritiek op de milde gever, als je van zijn mildheid af hankelijk bent. Zijn er manieren om aan dat di lemma een beetje te ontkomen? 1. Als u perse een ontwikkelings- projekt wilt adopteren, durf het dan aan om niet bij voorkeur een „onschuldig" projekt te kiezen Be spreek in de gemeente ook door welke andere zaken dan geldgeb rek het projekt wordt bedreigd 2. De 2%-aktie is een voortreffelijke poging om de direkte relatie tussen gevers en ontvangers te verbreken. Daarmee is ook de afhankelijkheid verbroken, zodat de armen beter hun mond durven open te doen. b.v. via de organen van de Wereld raad. Iets wat hen niet altijd in dank wordt afgenomen. 3. We zouden op veel grotere schaal moeten komen tot internationale uitwisseling van kerkelijke wer kers. Heel wat voor óns verborgen aspekten van het evangelie zouden voor ons door buitenlandse ogen weer zichtbaar worden. Maar écht aan het dilemma ont komen kunnen we niet en mogen we ook niet. Juist zending en we relddiakonaat. die indertijd ook heel onschuldig zijn begonnen, ke ren nu terug met de boodschap, dat we onze onschuld en onze onnozel heid vaarwel moeten zeggen Juist van het zendingsveld en de wereld- diakönale hulpposten bereiken ons de berichten, dat we niet langer na- ief mogen zijn en dat we bij het ker kelijke werk zaken als ontwikke lingssamenwerking. bewape ningswedloop. werkeloosheid, mi- lieuvragen. nieuwe levensstijl en noemt u maar op niet langer buiten beschouwing mogen laten. Lang zamerhand wordt immers duidelijk dat het allemaal veel meer met el kaar samenhangt dan wij geneigd waren aan te nemen. En of we nu willen of niet. dat het ook allemaal te maken heeft met een rechtvaar dige ordening van de samenleving en dusmet politiek. Hoe Chris tus gemeente ook spartelt om er onderuit te komen, ze mag en kan haar opdracht niet verzaken om kritisch toe te zien of de overheid fungeert als dienaresse Gods óf als het Beest uit de Openbaringen van Johannes Natuurlijk is het hier niét zoals in Latijns-Amerika, waar de staat met openlijk geweld de sterken tegen de zwakken be schermt Solidandad zal ons daar in de komende Adventsweken weer mee konfronteren. Maar ook hier bij ons is het zaak om kritisch toe te zien met wie we eigenlijk de beste relaties onderhouden met de jun ta's daar via onze commercie of met de armen daar via ons werelddia konaat Wat betekent ons wereld- diakonale geldstroompje eigenlijk, wanneer de commerciéle geldstroom van daar naar hier vele duizenden maken dikker is? Bij een werelddiakonaat. dat zulke vragen mét uit de weg gaat, zullen wij zeer gebaat zijn, omdat het ons de weg wijst naar het leven waartoe God ons van harte heeft bestemd Allemaal hebben wij te vechten te gen de onweerstaanbare behoefte om Gods goede gaven voor onszelf te reserveren En juist die gaven waarop we het meest gebrand zijn. denigreren we achteloos tot „din gen die er eigenlijk met op aanko men" of „waar het 'm eigenlijk met in zit" lichamelijk heil, eten en drinken, sex, geld en welvaart wor den door ons van de geloofsgoede ren uitgezonderd Maar juist dege nen die om het hardst roepen dat het in goud en zilver met zit, roepen minstens even luid „houdt de dief', wanneer die het op hun goud of zil ver gemunt heeft Dat ze zelf mis schien met eens zoveel rechtvaar diger aan hun bezit gekomen zijn. is een té christelijk vermoeden om christelijk te mogen heten Stel je voor. dat het eens niet alleen beel dspraak was. dat de Heer zal ko men als een dief in de nacht In te genstelling tot ons mensen is het unieke van God, dat Hij zijn goede gaven juist met alleen voor zichzelf reserveert Als brood deelt hij zich mee aan de hongerigen. als macht aan de machtelozen, als arts aan de zieken, als liefde aan wie zonder liefde zijn en als Knecht aan de ge- knechten Onder duizend gedaan ten gaat Hij schuil om de te-kort- komende en te kort-schietende- mens tot nieuw leven te bbrengen brengen dat alles omdat Hij een God is. die niet steelt, een God die de dieven onder ogen komt als hun slachtoffer: voor Herodes. de kin dermoordenaar. \tordt Hij kind. voor Pilatus. de beroepskruisiger. wordt Hij gekruisigde, voor Kaja- fas. de wetsmaniak. wordt Hij wetsovertreder, voor Nixon viett- namees. Vietnamees, Bresnjew jood en voor de blanke zwart. Want God schept zichzelf naar het beeld van de minste der zijnen. Daarom is er niet veel fantasie voor nodig waar en bij wie je wezen moet om Hem te kunnen volgen. Daarom hebben de armen der wereld bond genoten nodig, die hen financiël fi nancieel steunen om een eigen be staan op te bouwen. Maar minstens evenzeer bondgenoten, die kritisch willen toezien welke machten dat prille bestaan bedreigen. Zónder die bereidheid tot kritische solid- arietit zou óns wellicht kunnen overkomen was ds. Martin Niemöl- ler eens schreef: „eerst kwamen ze voor de kommunisten". Ik zei niets, want ik was geen kom- munist. Toen grepen ze d de Ik pro testeerde niet. want ik was geen jood. Toen kwamen ze voor de ar beiders. Ik hield zijn mond. want ik was geen arbeider. Toen pakten ze de katholieken. Ik zweeg, want ik was protestant. Eindel.ijk kwamen ze voor mij en toen dat gebeurde, was er niemand meer om te spre ken. Nogmaals: natuurlijk moet er veel geld zijn. Maar wie daarna zijn broeder opnieuw besteelt of laat bestelen, doet half werk. Wereld diakonaat is er om de gemeente te helpen bij het zoeken naar haar Heer. daar waar hij zich vinden laat: in de strijd voor vrede en recht. In die strijd zullen we onget- twijfeld ongetwijfeld fouten maken. Maar niets doen is een grotere fout, die God moge verhoeden. In de voorposten van die strijd worden op het ogenblik talloze christenen vervolgd en gemarteld. Laten wij hen niet verraden terwilie van een al te goedkope schijnvrede hier. i Referaat gehouden door de Ik- vos-werker ds. H van Waveren. op de provinciale vergadering van diakenen in Overijssel in november 1977) Nicolaas Pietersz. Berchem (Haar lem 1620-Amsterdam 1683). Stadswal te Haarlem bij winter, 1647. Paneel 39,5x49,5 cm. Dienst Verspreide Rijkskollekties, Den Haag. Pietcr Brueghel de Jongere (Brus sel ca. 1554-Antwerpen ca. 1638). De Volkstelling le Bethlehem. Pa- Rhizobia is een bacteriesoort die nog zo goed als onbekend is. En toch kunnen die rhizobia volgens deskundigen het belangrijkste middel blijken te zijn om de voeds- elproduktie in die streken van de derde wereld waar gebrek is sterk op te voeren. Misschienzijn ze zelfs in staat een door demografen en economen voorspelde honger snood over de hele wereld te voor komen. De verdienste van deze over-ijverige micro-organismen is dat ze aan de boeren een alterna tief bieden voor de te schaarse en te kostbare kunstmeststoffen. En dit geldt niet allen voor de ont wikkelingslanden want de rhizo bia hebben op kunstmest ook voor dat ze het milieu op geen enkele manier aantasten. Wonder op het rijstveld. Wat de rhizobia gemeen hebben met de chemische meststoffen is dat ze de bodem kunnen voorzien van de voedingsstoffen die het ge was nodig heeft. De bacteriën ab sorberen die stikstof uit de lucht en maken daaruit met organisch ma teriaal uit de bodem een waarde volle voedingsstof die de oogst van menig gewas aanzienlijk kan ver beteren De pianten zeif kunnen de ruimschoots in de lucht voorhan den stikstof niet rechtstreeks op nemen. Rhizobia en verwante bac teriën zijn de enige levende orga nismen die de kunst verstaan de stikstof uit de.lucht om te zetten tot een stof die de plant wel kan opne men. Al meer dan tien jaar wordtin de laboratoria gezocht naar een rhizobiastam die net overvloedigst sukstofprodukten in de grond ver vaardigt. Cultures van die bacterie kunnen dan worden gekweekt om vrijwel net als kunstmest over de akkers verspreid te worden. Met hetzellde effect maar dan tegen een fractie van de kosten. En met het Het algemeen bestuur van de recreatiegenieenschap „Salland" komt donderdag 26 januari 1978, des namid dags 3.30 uur in openbare vergadering bijeen in het Hervormd Verenigingsge bouw, Langstraat 29 te Wijhe. Behalve een aantal voorstellen tot het treffen van salarismaatregelen voor het personeel komen onder meer aan de orde het geven van een reactie op het concept-fietspadenplan voor Overijssel, voorzover het plan het gebied van de recreatiegemeenschap „Salland" betreft, het be schikbaar stellen van een krediet voor het maken van een ontwerp voor een pas santenhaventje in de ge meente Wijhe en de behan deling van de Kampeernota en aanvaarding van de daarin vervatte beleids aanbevelingen. Kosten De kosten van het opstellen van een fietspadenplan zullen 219.000,- bedragen. inclusief BTW Daarvan komt f179.580.- ten laste van de provincie en f39 420.- ten laste van de Overijs selse Recreatietgemeemschappen. waarvan ten laste van Twente f 16.359,-. Vechtstreek f8,279,-. West-Overijssel f9.067,- en Salland f 5 715.- Met betrekking tot de reacties op het fietspadenplan wordt in het voorstel onder meer gezegd, dat in het beleidprogramma de ontslui ting van het gebied tussen Holten en Nijverdal door middel van fiets paden wordt bepleit Het dagelijks bestuur van de gemeenschap mee nt. dat hieraan voldaan is Ruilverkaveling In het Sallandse gedeelte van de ruilverkaveling Holten-Markelo zijn een aantal fietspaden gepro jecteerd. In het concept- fietspadenplan vinden wij. aldus het D.B., hier nagenoeg niets van terug. Opneming van de fietspaden ten noord-westen van Holten zal een verdichting van de structuur tot gevolg hebben Voor de recrea tieve fietser zal de geprojecteerde verbinding langs de Raalterweg. volgens het DB minder aantrek kelijk zijn. omdat dit fietspad voornamelijk een verkeersfunctie zal hebben. Opneming van het in de ruilverkaveling geprojecteerde fietspad is vanuit het recreatieve aspect bekeken daarom zeer aan trekkelijk. Ook de geprojecteerde fietsverbinding tussen Raalterweg en Dammerweg is. naar de mening van het D B aantrekkelijk. Hier zou een ruil kunnen plaatsvinden met de verbinding naar Heihuizen. Ten zuid-oosten van Holten wordt m ruilverkavelingsverband een letspad aangelegd cq verbeterd. Hiervan wordt in het concepfplan geen gebruik gemaakt. Met gedeel telijke gebruikmaking van dit pad wordt door het D.B. een alterna tieve route voorgesteld (vanaf de Lokerenk. via, de Zuurberg en de Haspel naar de Geskesdijk red H.N.) Het D B adviseert de alge mene vergadering beide alterna tieven over te nemen Urgentie In de aanbiedingsbrief van het concept-fietspadenplan aan de gemeenten is verzocht de meest urgente werken op te geven. Het spreekt vanzelf, aldus het voorstel, dat dit ook voor de recreatieschap pen geldt. De samenstellers (stuurgroep) hebben als richtlijnen voor de ur gentie genoemd: ontbrekende schakels, die voor fietsroutes ge wenst zijn, dienen spoedig te wor den gerealiseerd en de aanleg van fietspaden nabij de grote steden dient waar mogelijk met voorrang te worden bevorderd. Aan de richtlijnen voor de urge ntiebepaling zou het D.B willen toevoegen: a. fietspaden, die geprojecteerd zijn in gebieden waar ruilverkavelingen aan de gang zijn. of uitgevoerd zul len worden, dienen waar mogelijk tegelijk met de ruilverkavelings- werken te worden uitgevoerd; b. de op de onder a gemoemde pa den aansluiting gevende paden buiten het ruilverkavelingsblok. dienen waar mogelijk tegelijk met of in aansluiting op de werkzaam heden in ruilverkavelingsverband te worden gerealiseerd en c. fietspaden, welke aansluiting met geplande recreatieve voorzie ningen zullen geven, dienen in principe tegelijk met de aanleg van het desbetreffend project te wor den aangelegd. Gezien de snelheid waarmee ge werkt moet worden, wil het plan nog in de huidige zittingsperiode van de provinciale staten (tot juni, red. H.N.) behandeld kunnen wor den, was het nog niet mogelijk om de nu aangegeven paden stuk voor stuk te bekijken op hun onder- houdstoestand en aan te geven welke aanpassingen, volgens het D.B., nodig zijn. WlÉNSÏICHÏlNG Nederland GIRO 3 88 OOO L voordeel dat de bacterie het milieu gezond laat. De zegenrijke rol van de rhizobia werd min of meer bij toeval ontdekt in 1962 op de Filippijnen. Op de natte rijstvelden van het interna tionale instituut voor rijstonder- zoek bij Manila, keken de wetens chappelijke speurders vreemd op toen één proefakkertje waarop geen kunstmest was toegepast om vergelijkingsmateriaal te hebben met de produktie van wel bemeste akkers, alle verwachtingen torpe deerde. Hier had minder rijst moe ten groeien en de planten hadden kleiner moeten blijven. Maar enige jaren achtereen bleef juist dit ak kertje het goed doen zonder dat in de vruchtbaarheid van de bodem enige achteruitgang viel te consta teren. Partners van de erwt. Dus kwam de microscoop en alle verfijnde apparatuur van het labo ratorium eraan te pas om achter de oorzaak van dit „wonder" te ko men. En men ontdekte miljoenen bacteriën die als kleine zelfstandi gen met de rijstplanten samen werkten om voortdurend de bodem nieuwe levenskracht te geven. Via de stengels haalden de bacteriën stikstof uit de lucht omlaag naar de onder water staande grondt Deze rhizobia bleken hun nuttig werk al leen te kunnen verrichten op natte rijstakkers - deze bacteriestam be reikte de rijstplanten via de blauw groene algen in het water. Prompt begon het zoeken naar fa milieleden van deze bacterie die even nuttig konden werken, maar dan zonder waterlaag Daarbij werd vooral gekeken naar erwten en bonenstruiken en daarmee ver wante planten. Daarvan was be kend dat sommige rhizobia in de grond een soort symbiose aangaan, een merkwaardige partnerschap dat sinds generaties wordt uigebuit door Afrikaanse boeren die bij hun mais altijd ook bonen verbouwen. De wetenschappelijke reden ervoor is hun onbekend, maar de ervaring heeft hun wel geleerd dat deze praktijk de oogsten ten goede komt In de wortels van dergelijke planten leven de bacteriën in een klont bijeen die niet groter is dan een pinda maar een verrassend produktieve „mestfabnek" vormt. De praktijk begint Bij vele planten komen dergelijke door bacteriën gedreven „fabrie ken" voor. maar de tot dusver pro- duktiefste vond men bij een bo nensoort die door heel oost-Azië veel wordt gegeten: de „cowpea" De studie voor tropische landbouw in Ibadan. Nigeria, kan door fina nciële steun van de Unesco en an dere VN-organisaties proeven gaan nemen op verschillende plaatsen in het vochtige laagland van VVest- Afrika. Van deze experimenten wordt 'gehoopt dat ze rhizobias- tammen aan het licht brengen die ook met andere planten dan envten en bonen de akker vruchtbaarder maken De Keniase geneticus Reuben Olembo. die op het centrum van de milieu-organisatie UNEP in Na irobi het rhizobia-project leidt, heeft goede hoop dat de interna tionale microbiologische research goede resultaten af zal werpen, maar hij waarschuwt ertegen de verwachtingen niet te hoog te stel len op korte termijn. „Wat de oogsten aangaat kunnen de micro-organismen niet hele maal concurreren met de kunstma tige meststoffen", zegt hij. „Maann sommige ontwikkelingslanden. neel 120x171 cm. Dienst Ver- spreidè Rijkskollekties, Den Haag. Van 28 januari tot en met 5 maart 1978 is in het Ryksmuseum Twenthe een interessante schil derijententoonstelling te zien van ca. vijftig Nederlandse winterland schappen uit de 16e en 17 eeuw. die de toepasselijke titel draagt „Koud tot op het bot". Deze tentoonstelling werd samen gesteld door de afdeling tentoon stellingen van de Dienst Ver spreide Rijkscollecties in samen werking met het Stedelijk Museum in Alkmaar, het Noord-Brabants Museum in 's Hertogenbosch en het Rijksmuseum Twenthe. De tentoonstelling geeft een over zicht van de opkomst en de ont wikkeling van het winterlandschap in de schilderkunst. Duidelijk komt tot uiting hoe de uitvoering van dit thema in de loop van genoemde twee eeuwen aan veranderingen onderhevig is ge weest. De vroegste winterlandschappen dateren uit de Middeleeuwen en zijn te vinden in Getijdenboeken, waarin men gewoon was ofwel de seizoenen ofwel de twaalfmaanden van het jaar af te beelden.' Door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wordt uitge geven een vijftal foto vouwbladen over „Woonhui zen Monumenten. Ker ken Monumenten. Kastelen en Buitenplaatsen. Boerderijen en Vechten voor molens" in Ne derland. Deze foto-vouwbladen zijn ont worpen om de vele duizenden aanvragen om informatie be treffende de verschillende mo numenten sneller te kunnen beantwoorden. Intussen is gebleken dat deze vorm van publikatie „Boerderi jen" en „Vechten voor molens" zijn enige maanden eerder ver schenen) in een grote behoefte voorziet. Door middel van deze foto-vouwbladen wordt de lezer o.a. uitgenodigd de oude ge bouwde omgeving te gaan be kijken, waardoor deze wellicht (nog) meer betekenis en waar dering krijgt. De bladen kan men gratis ver krijgen door een briefkaart te sturen aan het adres van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. afdeling Voorlichting, Broederplein 41postbus 1001 te Zeist, met vermelding van de gewenste foto-vouwbladen. waar de boeren zich geen kunst mest kunnen permitteren, kan toenemend rhizobia-gebruik de produktie'sterk verhogen" Ook voor het Westen En ook de landen waar de kunst meststoffen wel betaalbaar en vo lop verkrijgbaar zijn, kunnen waar schijnlijk het verbruik aanzienlijk verminderen door rhizobia of an dere stikst^fbindende organismen toe te passen. Dat zou vooral van belang zijn om tegen te gaan dat, zoals nu. een groot deel van de kunstmeststoffen de rivieren in- spoelt. die daarvan niet beter wor den En als de onderzoekers gelijk hebben dat het overdadig gebruik van kunstmest gevaarlijker is voor de ozonlaag dan de veel beschul-. digde spuitbus, is dat ook weer een voordeel voor het leefmilieu. Dr Olembo denkt aan de moge lijkheden om over de hele wereld een groot aantal „microbiologische centra" in te richten waar kolonies van verschillende bacteriële „grondwerkers" in voorraaad wor den gehouden om hulp te verlenen waar de planten die nodig hebben. Maar zover is het nu zeker nog niet. Er zal nog heel wat onderzoek no dig zijn voor de Rhizobia-revolutie de landbouwtechnieken grondig zal veranderen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17