v Kiidervakantiedagea bleken groot sekses Politieke scholiigscnrsns AGENDA I drukkerij I I tencate I - H I I Weekenddienst KERKDIENSTEN KASTEN, BANKSTELLEN EN EETHOEKEN LEEMREIZE - MEUBELEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 13 JANUARI 1978 - PAG. 3 .Nieuwe tienerruimte [Mtisky wordt geopend m Al gedurende enkele ja ren besteedt de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten aan dacht aan de leeftijds groep 12 tot 16 jarigen. Uit een in 1973 gehouden onderzoek in Holten bleek o.a. namelijk dat er binnen deze leeftijds- i groep een dringende be- hoeft bestaat aan een be paalde opvang. Logisch, dit is de leeftijdsgroep die maar al te vaak tus sen wal en schip dreigt te vallen. Je bent van de lagere school, dus je komt niet meer in aan- merking voor aktiviteiten m voor kinderen georgani seerd, maar je bent nog geen 16, dus je hebt ook nog geen toegang tot vele sociëteiten, bars, films etc Daar komt bij, dat juist deze leeftijdsgroep te ma ken krijgt met problemen die de puberteitsfase kenmerken: spanningen thuis en op school, het ge- voel niet begrepen te wor- den, een sterke behoefte om met leeftijdsgenoten om te gaan en de behoefte aan een ruimte waar je je in thuis voelt. Reden genoeg voor de Stichting om een aanvang te maken iets aan tienerwerk te gaan doen. Direkt bij I de eerste aktiviteiten bleek uit de deelname en het enthousiasme van de tieners, uat de behoefte inder daad groot was. Maar duidelijk kwam ook naar voren dat de Stichting niet over voldoende mid- NED. HERV. KERK 9.00 en 10.30 uur ds. Van der Neut van Nijverdal. Extra coll. voor Herv. Kerkkoor en Heli con. Oppasdienst: mevr. Van Bruggen en Wilma Markvoort. GEREF. KERK 9.30 en 15.00 uur ds. G. VV. H. Peddemors. In beide diensten is de eerste coll. voor de kerk en de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: Herma Tromop, Jenny Aanstoot, res. Anny Ge- tkate. Mevr. Smid- Manenschijn, mevr. Beltman- Ekkelkamp, res. mevr. Stam- Dijkink. Kindernevendienst (klas 3): mej. Schuppert, res. mej. R. Jansen. R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur. DIJKERH0EK 10.00 uur ds. C. C. Addink. Extra coll. voor Herv. Kerkkoor en He licon. 0KKENBR0EK 10.00 uur ds. M. de Heer. Be vestiging ambtsdragers. NIEUW HEETEN Zaterdag 19,00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur. delen kon beschikken om een ver antwoord stuk tienerwerk op te zetten. Drie jaar lang hebben de tieners gebruik moeten maken van een ruimte die voor vele andere doe leinden werd gebruikt. Voor vele andere soorten van sociaal en cultureel werk zou dit geen enkel bezwaar zijn, maar juistvoor jonge ren in deze leeftijd is een eigen ruimte één van de meest essentiële punten. Zelf die ruimte opbouwen en inrichten naar eigen inzicht, ge eft de tiener het gevoel van het er zich thuis voelen. Soweco In de zomer van 1977 heeft de Stichting kontakt met het gemee ntebestuur van Holten opgenomen om gezamenlijk te komen tot een oplossing van dit probleem. De Soweco uit Almelo is benaderd en bereidgevonden de verbouwing van de Kapschuur die bij het Paal- huus is gelegen, op zich te nemen. Na de hulp van de gemeente Holten en na maandenlang intensieve arbeid van de Soweco ploeg, een groep elektriciëns en de tieners, is het nu zover dat de nieuwe tie nerruimte gereed is voor opening en gebruik. De gehele ruimte is zo veel mogelijk opgebouwd met reeds eerder gebruikte materialen en iedereen die de ruimte komt be kijken zal versteld staan, wat men met deze middelen heeft weten te bereiken. Opbouw tienerwerk De Stichting beschikt nu over alle noodzakelijke middelen om te be ginnen met het verder opbouwen van het tienerwerk: er is een ruimte, er is een beroepskracht die tijd voor dit werk ter beschikking heeft, en er is een enthousiaste groep tieners. Wat gaat er nu verder gebeuren? Er zal begonnen worden de ruimte drie maal per week open te stellen voor de tieners, namelijk op woensdagmiddag van 14.00 tot 17.00, op vrijdagavond van 19.30 tot 22.30 en op zondagmiddag van 13.30 tot 17.30. Het programma zal in grote lijnen met de tieners samen worden vastgesteld, maar zal steeds gericht blijven op het sa menwerken in een groep. Niet alleen ten opzichte van het programma zullen de tieners zelf een deel van de verantwoording krijgen, ook ten opzichte van het onderhoud en het inrichten van de ruimte zullen de tieners gaan mee denken en werken. Feestelijke opening De opening van de ruimte zal na tuurlijk met de nodige festiviteiten gepaard gaan en vindt plaats op vrijdag 20 januari en zaterdag 21 januari. Het programma zal erin grote lijnen als volgt gaan uitzien: •Vrijdagavond 20 januari: .om half acht vindt de officiële opening plaats in bijzijn van een aantal ge nodigden, die allen betrokken zijn geweest bij het tot stand komen van de nieuwe ruimte of er in de toekomst mee te maken krijgen. Na de opening krijgen alle aanwezigen de gelegenheid kennis te maken met de ruimte waar de avond op een gezellige manier zal worden doorgebracht. Zaterdag 21 januari: Vanaf half twee 's middags is de ruimte ge opend voor alle tieners uit Holten en omgeving. Om half twee starten de aktiviteiten die tot 's avonds half elf zullen doorgaan. Tijdens deze dag zal er een film worden ge draaid, spelen worden gedaan en bestaat er de mogelijkheid naar Ter gelegenheid van haar 25-jarigbestaan organiseerde de K.I.-vereniging: Zuid-West-Overijssel in café „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek twee ontwikkelingsdagen en wel op 11 en 12 januari. Op de eerste dag waren er ongeveer 200 aanwezigen, waaronder veel leden, personeel, bestuur en genodigden. Uit het bestuur was een commissie van voor bereiding gevormd, die de organisatie goed in handen had. De heer Veltkamp uit Markelo, lid van genoemde commissie, had de leiding van deze dag; de aanwezigen werden door hem welkom geheten. Het werkgebied van de K.I.- veranderd, mechanisatie overal, vereniging reikt van Goor tot Raai- De boer financiert nu eerder en ve te, van Colmschate tot Rijssen- len gaan met vakantie, zo is de muziek te luisteren. Tussendoor is er gelegenheid tot het nuttigen van een soepmaaltijd. We hopen dat vele jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar zullen deelnemen aan deze tienerdag. Zaterdagavond 21 januari: zijn alle ouders van de tieners van harte welkom om samen met hun kinde ren de avond op gezellige wijze door te brengen in de nieuwe tie nerruimte. Zij krijgen dan de gele genheid kennis te maken met de ruimte en de aktiviteiten die erin gehouden zullen worden, zodat zij weten waar hun zoon/dochter een deel van hun vrije tijd doorbrengen. We hopen dat veel ouders van deze gelegenheid gebruik zullen maken. De avond voor de ouders begint om half acht. Iedereen die verder be langstelling heeft de nieuwe ruimte te komen bekijken is ook zaterdag avond vanaf half acht van harte welkom. Het is natuurlijk niet zo dat de nieuwe ruimte al helemaal kant klaar is ingericht, daarvoor ont breken op dit moment ook de mid delen. Daarom zouden we iedereen in Holten willen verzoeken eens te bekijken of er nog ergens vloerkle den tafels, stoelen of andere huis houdelijke artikelen op zolder lig gen, die niet meer gebruikt worden, wij zijn met alles blij en geholpen. Mocht u iets tegen komen, dan kunt u ons altjjd even bellen (tel. 27 55), wij komen dan even bij u langs om het op te halen. Het beste adres I I vooral uw familiedrukwerk VRAAG ONZE modeldeniboeken J.ter Horststraat 22 Rijssen Teiefoor 05480 246T H OOK S AVONDS Enter, en het tussenliggende ge bied. Ongeveer 1150 leden zijn bij de vereniging aangesloten. Dijkstra nam initiatief De voorzitter, de heer G. J. Kotte- lenberg, vertelde over het ontstaan en over de huidige gang van zaken. De ontwikkeling in het kort sa mengevat, dan blijkt dat wijlen de heer P. G. Dijkstra, toen directeur van de Zuivelfabriek Holten, het eerste initiatief nam tot K.I. Na de eerste jaren vanuit Almelo te heb ben gewerkt werd in 1952 overge gaan tot het stichten van een eigen K.I.-vereniging. Er werd onder leiding van de heer ,1. ■Wechstapel veel vergaderd en men ging tot oprichting over met drie leden, t.w. de zuivelfabrieken te Holten-Markelo en IJsseldal. Op 5 januari 1953 werd de K.I.- vereniging Zuid-West-Overijssel definitief opgericht. Het eerste da gelijks bestuur werd gevormd door de heer M. Kippers te Markelo, de heer G. J. Rietberg te Holten en de heer M. Grootentraast te Wesepe. Er werd op het Holterbroek een boerderij aangekocht, waarbij een K.I.-station werd gebouwd. Dit eerste plan bleek al gauw te klein en heeft men meerdere keren moe ten uitbreiden. Nadat de vereni ging een aantal jaren had gedraaid, stabiliseerde zich het aantal eerste inseminaties rond de 15.000 per jaar. In de jaren tegen 1970 kwam hierin een duidelijke toename, de ligboxenstallen zijn daar mede oorzaak van. De drie melkfabrieken vormden eerst de leden van de vereniging, maar door de veranderingen in de zuivehvereld en door de behoefte die er bij de leden bestond om meer inspraak te krijgen, is het lidmaat schap in 1973 overgegaan naar de individuele veehouder. In het reeds genoemde werkgebied gaat het voornamelijk om roodbont M.R.IJ.-vee. Privé stier De heer M. Veenstra van de ge zondheidsdienst door dieren te Zwolle vertelde zijn ervaringen in het verleden, waarbij de boeren een privé stier hadden of een naburige stierhouderij, dat zo'n dertig jaar geleden. Er is thans veel veranderd, niet alleen deed de K.I. zijn intrede, doch ook op de boerderij is veel ontwikkeling overal. De heer Veenstra acht direct geen grote veranderingen nodig in Overijssel. Een goede zaak is de uitwisseling van sperma door de verschillende K.I.-verenigingen onderling in Overijssel, waardoor de veehou ders meer kunnen profiteren van de betere stieren. De K.I.-vereniging Zuid-West-Overijssel is niet opge gaan in een grotere eenheid, de ver eniging is zelfstandig gebleven, met een eigen stierenaankoop- en fokbeleid. Bestuur, personeel en veehouders staan nog vrij kort bij hun vereniging, kunnen het nog overzien en er over oordelen. Men werkt modern, met een proef-, wacht- en fokstierensysteem, met een vaarzenregeling en met diepvriessperma. We moeten rekening houden met de tijd waarin we leven. Als er ver anderingen komen zal men reke ning moeten houden met grotere eenheden, afgaande op adviezen dan zullen deze ongeveer 150.000 eerste inseminaties per jaar moe ten zijn met daarnaast als advies om voor 100- met diepvries te gaan werken. Produktie en exterieur De volgende spreker was de heer M. Sikkema, medewerker consu lentschap voor rundveehouderij in Overijssel. Hij gaf een technische uiteenzetting over produktie en exterieur. De produktie in de afge lopen 25 jaar is sterk gestegen. De vraag is waar moet men naar stre ven en waar moet men naar toe. Be langrijk zijn: a. het aankoopbeleid van de K.I. en het gebruik van de fokstieren; b. de kalveren aanhou den van de betere koeien. Ook welke stiervaders gebruikt de K.I.-vereniging bij voorkeur en het vastleggen van de stiermoeders. Aan de hand van een pro jectiescherm werd het verloop van de bedrijfsstanddaardkoe gevolgd, waarbij men uitging van het Over ijsselse gemiddelde, waarbij bleek dat Bathmen en Markelo boven dat gemiddelde lagen en Holten er on der. Goede melk- en vleespro- duktie van het M.R.IJ.-ras dient men te bewaren en te bewaken, aldus de heer Sikkema. Als derde deskundige sprak de heer A. Landeweerd, inspecteur Konin- lijk Ned. Rundvee Stamboek. Deze sprak over het fokkerijwezen. Erg veel is er veranderd, maar wat in al Voor het eerst heeft de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk dit jaar naast de zomervakantieweek, drie kïndervakantiedagen in de kerstvakantie georganiseerd. Ge- Deze maand gaat in Holten de politieke scholingscursus weer van start, bestaande uit 4 bijeenkomsten steeds op de maandagavond. De avonden zullen worden gehouden in de „De Noordenbarg-schoól" Oranjestraat 54. Aanvang 20.00 uur. De eerste bijeenkomst is maandag 23 januari a.s, Behandeld zal worden het onderwerp „Gemeente". Als forumleden voor deze avond hebben hun medewerking toegezegd: Mw. F. ter Doest-Bos, gemeenteraadslid V.V.D. Holten. Mw. Groot Nibbelink-Vermaas. wethouder P.v.d.A. Bathmen. Dhr. V/. Markvoort, wethouder C.D.A. Ryssen. Dhr. E.v.d. V/eg, Sub regio bestuurslid D'66 Bathmen. Het is met twee verkiezingen voor de deur, voor iedere vrouw belangrijk te beschikken over een zo breed mogelijke informatie! Overige onderwerpen welke op de cursus behandeld zullen worden zijn: 30 jan. Provincie 20 febr. Verkiezingen Europees Parlement 27 febr. Arbeid en inkomen. Voor meer informatie en opgave kunt u terecht bij: Mw. A. Dul, tel. 24 88; Mw. G. O. Koelemaij, tel. 29 57; Mw. Van der Meulen, tel. 30 33; Mw. Z. Schutte, tel. 17 81; Mw. F, A. v.d. Wyk, tel. 24 62. die jaren gelijk gebleven is, is het beste met het beste te paren, ook het idealisme is gebleven, tevens een stuk vakmanschap. Dat was en is ook thans naast een goede be drijfsvoering het belangrijkste. Het is niet alleen voor de „top" dat de K.I. er is, doch ook voor de mid denmoot. Hij gaf een terugblik op de Centrale veedag te Lochem, hierbij besprak hij de goede en minder goede eigenschappen van de verschillende stieren. De vee houders kregen het advies bij hun M.R.U.- vee uitsluitend M.R.IJ.- stieren te gebruiken en geen importstieren. Verder gaf hij een uiteenzetting over het nieuwe keu ringsrapport van het N.R.S. In te genstelling met de mening van de heer Veenstra denkt de heer Landeweerd juist aan grotere K.I.-verenigingen, eventueel door middel van fusie. Hierna werd een gezamenlijke maaltijd gebruikt. Forum Na de middag was er voor de aan wezigen gelegenheid om vragen te stellen, die door een forum werden beantwoord. Het forum werd ge vormd door de sprekers van de morgenuren en verder de heer Kippers, lid stierenaankoop- commissie, P. Dolman, lid fokstu- diegroep, B. Schrijver, praktisch veefokker en M. Miedema, hoofdin- seminator van de K.I.-vereniging. De gespreksleider was de heer VV. J. Smidt, dierenarts verbonden aan de gezondheidsdienst voor dieren te Zwolle. Op bekwame wijze wist hij de uit eenlopende vragen aan de meest terzake deskundige door te spelen, waarbij ook enkele vragen door dr. Smidt zelf beantwoord werden. Vragen o.a. over de vleesproduktie, centrale opfok van stieren, het S.I.P.-programma (stiermoeder in seminatie programma), de D.B. (dochterbedrijf) methode, diepvriessperma, bloedlijnen, wachtstieren, geboorteregistratie en vele andere vragen betreffende de veehouderij. VRIJDAG 13 JANUARI 20.00 uur: Motor-filmavond M.A.C. „De Holterberg" (met show van de allernieuwste snufjes op het gebied van de motorsport) in „Irene". ZONDAG 15 JANUARI 14.00 uur: Discobal in café „De Wippert" (zie adv.). 19.30 uur: Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.). MAANDAG 16 JANUARI 19 45 uur: Vergadering afd. Espelo v.d, Ned. Bond van Platte landsvrouwen in „Trefpunt". Maija van Egten met voordracht en Drentse gedichten. VRIJDAG 20 JANUARI 19.30 uur: Officiële opening Tie nerruimte „Musky", Beuseberger- weg 27 (zie ber.). ZATERDAG 21 JANUARI 13.30-22.30 uur: „Musky" in de Beuseberg geopend voor alle tie ners uit Holten en omgeving (zie ber.). De ouders van de tieners en andere belangstellenden zijn vanaf 19.30 uur hartelijk welkom (zie ber.). 20.30 uur: Groot Prinsenbal Holtense Carnavalsvereniging „de Fienpreuvers" in zaal „Het Bonte Paard" (zie adv.). MAANDAG 23 JANUARI 20.00 uur: Eerste politieke scho lingscursus voor vrouwen in de Noordenbargschool, Oranjestraat (zie ber.). WOENSDAG 25 JANUARI 20.00 uur: Jaarvergadering afd. Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in zaal „Vosman". Mevr. Nagelhout en mevr. Bloem vertellen aan de hand van dia's over hun reis naar Indo nesië. DONDERDAG 26 JANUARI 20.00 uur: Jaarvergadering afd. Holten van de Chr. Platte landsvrouwen Bond (CPB) in ge bouw „Rehoboth". VRIJDAG 3 FEBRUARI 20.00 uur: Klaverjas-avond Z.V.V. „Blauw Wit" in clubhuis sportpark „Meermanskamp" (zie ber.). DINSDAG 7 FEBRUARI 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Dij kerhoek Ned. Bond van Platte landsvrouwen in café-rest. „Het Bonte Paard". Lezing door mevr. Michiels over „Kamerplanten en kruiden". Even kijken, onze etalages puilen uit met zeer voordelige zien de deelname en het enthou siasme van de kinderen bleek deze aktiviteit in een grote behoefte te voorzien. Waarschijnlijk gestimu leerd door het slechte weer, hebben ruim 600 kinderen deelgenomen aan de aktiviteiten op 3, 4 en 5 ja nuari in het Kolnus en het Paal- huus. Vooral de kreatieve morgen, de sportmorgen, het wodanspel en de film werden zeer druk bezocht. Maar ook de overige aktiviteiten, waaronder kwismiddagen, poppe- kast en een spelmiddag waren overbezet. Gezien de stormloop, van aanmeldingen, moest de staf van de stichting reeds drie dagen voor de start van de vakantieda gen, de aanmelding voor het me rendeel van de aktiviteiten stop zetten. Leiding was er welliswaar voldoende aanwezig, doch de ruimtes zijn niet toereikend om een onbeperkt aantal kinderen in bezig te laten zijn. We hopen dat alle kinderen die nu teleurgesteld moesten worden, zich voor de zo mervakantie vroegtijdig zullen aanmelden, zodat een tweede te leurstelling voorkomen kan wor den. Iedereen die er op één of andere manier aan heeft meege werkt deze vakantiedagen tot een succes te laten worden, wordt hier voor zeer hartely k bedankt namens bestuur en staf van de stichting. ARTS J. F. Sijtsema, Keizersweg 32. Spreekuur: 11.00 en 16.00 uur. Voor spoedgevallen bellen: 05483-1870. WIJKVERPLEGING Zuster R. Kleverkamp, Gra- venweg 2, Gorssel, tel. 05759- 3125. b.g.g. 05700-22700. Spree kuur wijkverpleegkundigen en afhalen magazijnartikelen maandag t.e.m. vrijdag van 13.30-14.00 uur, Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat. ZIEKENVERVOER A. Müller, tel. 1745, b.g.g. J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond van 18.30-20.00 uur, Gaardens traat 16. CONSULTATIEBUREAU VOOR BABY'S EN KLEUTERS Elke donderdag van 9.00-11.30 .uur, Groene Kruisgebouw. TANDARTS E.^A, Witkop, Pelmolenweg 4, Rijssen, tel. 05480-2260. Spree kuur spoedgevallen: 5.00-5.30 uur namiddags. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diess- enplasstraat 5, tei. 05483-1515. Kruisgebouw, G. J. Kraaij, tel. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening Midden-Overijssel". Spree kuur 8.30-9.30 uur, Dorpsstraat 16, tel. 2784, van maandag t.e.m. vrijdag. GEZINSVERZORGING Maandag t.e.m. vrijdag Dorpsstraat 16, tel. 2784. Tij dens de weekends zijn maat schappelijk werk en ge zinsverzorging bereikbaar on der nummer 05486-16465. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Toten metzondag löjanuari: A. Groen, Kozakkenstraat 15, tel. 1230. Maandag 16 t.e.m. zondag 22 januari: C. Meindertsma, Bergmanstraat 12, tel. 2190. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9.00-11.00 uur aan het slachthuis, tel. 05483- 1318. STORINGSDIENST Zaterdag 14 t.e.m. vrijdag 20 ja nuari: elektra: H. Heyink, Kolweg 44, tel. 2124; gas: W. C. v.d. Weerthof, Voorsboersstraat 2, tel. 1793. POLITIE Telefoon 3152 - 2665 en 2655. Na 6 uur 's avonds bellen: 05200-71234. FYSIOTHERAPIE BRANDWEER Alle werkdagen Groene Telefoon 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3