nspectenr Ruimtelijke Ordening en onrechte in beroep bij de Kroonj pongeren-werk-dag Record aantal deelnemers aan de Oliebollencross Zondagsschool- nieuws Be Monties op talenteejacM tuiten zijn boekje Verloren gevonde Gemeente Holten Officiële publicatie HOLTENS NIEUWSBLAD KOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 13 januari 1978 30e jaargang - no. 2 Hoofdredacteur J. Wiggers Kolweg 14, tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W. Beijers Enkweg 5, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Advertientles Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 innementsprijs f 10.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. 'Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Hollens Nieuwsblad" openbare vergadering van de afdeling voor de geschillen van E.uur van de Raad van State, welke maandag in Den Haag )uden werd ter behandeling van de beroepen, ingesteld door de lecteur van de Ruimtelijke Ordening in Overijssel en Gelder- I te Deventer en door J. Vincent en W. Vos te Holten kwam lelijk naar voren, dat de Inspecteur, naar het oordeel van Ge uteerde Staten van Overijssel en het Gemeentebestuur van ten, met de instelling van dit beroep buiten zijn boekje is mm, tan. 9M. J. van Rossum du Chat- die, wegens ziekte van ge uteerde De Boer, het woord Orde voor de provincie zei het „Gedeputeerde Staten be- 8 ren het dat de inspecteur de ruimtelijke ordening be- heeft ingesteld tegen hun 8 .uit tot goedkeuring van het emmingsplan „de Beusebe- 8 van de gemeente Holten. Zij ten het uit bestuurlijk oog- 5Jt ook onjuist, dat de inspec- r dit gedaan heeft. Materieel lij zijn bevoegdheid te buiten aan en heeft hij zich, zonder hier het nationaal planolo- 5ih beleid in het geding is, even op een terrein, dat in Wet op de Ruimtelijke Orde- l duidelijk is overgelaten aan k gemeentelijke en provinciale rheid. vertegenwoordiger van de Srincie onderbouwde deze uit- lak met te wijzen op de in- d van de toelichting, welke gegeven bij de totstandko- g van de Wet R.O. Complete verrassing y 'gemeester, Mr. W. H. En- ir, zei in zijn pleidooi voor ^kemeente tot behoud van het temmingsplan, dat het instel- van het beroep door de in- Stteur voor het gemeentebe- ir een complete verrassing Het was bij het gemeente- tuur wel bekend, dat de in- pteur bedenkingen was ven houden tegen de voorge nen planologische maatrege- maar het heeft echter geen nblik verwacht, dat zulks zou jen tot een beroep zijnerzijds. ;is naar het oordeel van de gemeester geen sprake van )d met het rijksplanologisch fid. De inspecteur erkent dat Woningbouw in Holten voort *Jt gaan. Het gaat slechts om .plaats waar. Deze te bepalen In de eerste plaats de ver- Woordelijkheid van het ge- jntebestuur en in de tweede tantie van het provinciaal be- br. Veelbetekenend noemde Lga Enklaar het, dat op de |P|verp-plankaart van het l||ekplan IJsselvallei het plan- li. lied Beuseberg, als te bebou- fVf gebied staat aangegeven, r I noemde het verschil in in- )t tussen het gemeentebe- ir en de inspecteur dan ook zo uitzonderlijk, dat deze het uiterste middel „het illen van beroep" moest gprdat de vertegenwoordigers provincie en gemeente aan J woord kwamen kreeg de in specteur, ir J. M. Veldhuis, gele genheid zijn beroepschrift mon deling toe te lichten. De heer Veldhuis wees er op, dat hij zijn bezwaren sedert 1971 kenbaar heeft gemaakt in de procedure van de gemeente en de provin cie, in laatste instantie. Hij noemde de Look een betere plaats, omdat daar meer bouw capaciteit aanwezig is voor lan gere jaren. Uit landschappelijke overwegingen is Look van min der belang dan de Beuseberg. De Beuseberg is z.i. maar van geringe capaciteit, voor hoog stens 3 a 4 Jaar. Daarna moet men toch naar de Look over stappen, zoals hij reeds gezegd heeft in 1972. Ir. W. L. Jansen, natuurconsu- lent te Holten, lichtte dit op zijn verzoek nader toe. Hij nam daar twee punten bij in be schouwing, die van de bebou wing en van het landschap. De Beuseberg grenst aan een goed landschappelijk gebied dat nog zeer gaaf is. Het springt als een soort lob naar het oosten. De invloed op de omgeving is nog groter. Visueel gezien heeft be bouwing aanzienlijke nadelen. De omgeving van de Look heeft een doorzichtig boscomplex met veel zomerhuisjes. Bebouwing aldaar is aanzienlijk minder na delig en schadelijk dan in de Beuseberg. De heer Vincent had geen be hoefte aan een nadere toelich ting. De heer Vos verklaarde dat hij het bedrijfsgebouw niet kan missen. Zowel Mr. Van Rossum du Chattel als burgemeester En klaar gingen uitvoerig, in op de bezwaren van de heren Veldhuis en Jansen alsook op door mej. Mr. M. J. van Kampen, stafme dewerkster van Staatsbosbeheer, aangevoerde bedenkingen tegen bebouwing van de Beuseberg. Het Klein Beraad - een com missie uit de commissie gemee ntelijke plannen - had in de cember 1972 bezwaar tegen uit breiding van Holten in zuidelijke richting, het plan Beuseberg en achtte het gewenst, dat als eerste fase voor de verdere ont wikkeling het plan Look gereali seerd zou worden (d.w.z. het ge bied gelegen tussen de weg naar Rijssen en de oude rijksweg naar Twente). De commissie ad viseerde om het plan Beuseberg niet verder te ontwikkelen, maar een aanvang te maken met de voorbereiding van het plan Look. Argumenten Dit advies gaf het gemeentebe- Éet Provinciaal Gereformeerd Centrum voor Jeugd- ën Jongerenwerk en het Christelijk Jongeren Verbond Overijssel, organiseren op zaterdag 21 januari a.s. een Jongeren-Werk-Dag in het Hervormd Centrum te iOmmen. Als thema voor deze dag is gekozen: „Onderweg rijn..." s Morgens zullen de groepen bezig zijn rondom de Bijbel en 's middags zal in verschillende werkhoeken aandacht geschonken worden aan: Taizé, Amnesty International. Ontwikkelingssa menwerking en Vooroordelen/Minderheidsgroeperin gen. De dag begint om 10 uur en eindigt om plm. 5 uur. De kosten voor deze dag bedragen f 5.- inklusief een jlunch. Aanmelding vóór 14 januari bij: Jeugdwerkburo „Olde Vechte", Zeesserweg 11, Om men, tel. 05291-15 03. stuur aanleiding zich met een uitvoerig schrijven (april 1973) tot de directeur van de Prov. Planologische Dienst (P.P.D.) te wenden. Dit heeft er, na uit voerig overleg, toe geleid, dat het merendeel der commissie op grond van een viertal argumen ten op haar aanvankelijk oor deel teruggekomen is. Kort samengevat waren deze argumenten door de snelle rea lisering voor de bouw ten be hoeve van Deventer in ,,de Haar", bleek er inderdaad na uwelijks bouwterrein meer be schikbaar te zijn, er was daar nauwelijks gebouwd voor wo ningzoekenden in Holten, de grondverwerving in de Look zou grote moeilijkheden opleveren en voor het plan „de Beusebe rg" pleit, dat het verzorgend apparaat slechts voor beide plannen „de Haar" en „De Beuseberg" gezamenlijk kan funktioneren. Gedeputeerde Staten zijn, aldus Mr. Van Rossum du Chattel, tot de conclusie gekomen, dat, hoe wel aan de bebouwing gebied van het „de Beuseberg" onte genzeggelijk ook wel bezwaren verbonden zijn, het voor de voortgang van de woningbouw ten behoeve van de inwoners van Holten gewenst is dat thans in dit gebied spoedig gebouwd kan worden. Ged. Staten heb ben daarom met de door het gemeentebestuur van Holten ge dane keuze ingestemd. Er was hier, aldus pleiter, sprake van een bestuurlijk wel overwogen beslissing. Het heeft het provin ciaal bestuur dan ook verbaasd en teleurgesteld, dat desondanks de inspecteur tegen deze beslis sing in beroep is gegaan. Ook burgemeester Enklaar gaf een overzicht van de voorge schiedenis, die echter al loopt vanaf 1967 toen welbewust en weloverwogen is gekozen voor het plangebied Beuseberg. Onaanvaardbaar Achteraf redenerend (zoals de inspecteur doet), kan men ge makkelijk deze standpuntbepa ling afwijzen. Bedacht dient te worden, dat het gaat om een standnuntbeDaline anno 1967, weixe overigens, het gemeente bestuur, de raad van de gemee nte Holten en het college van gedeputeerde staten nog steeds ten volle onderschrijven en als juist erkennen. De lijdensweg, welke de gemeente heeft moeten gaan bij het tot stand komen van een weloverwogen en ver antwoorde planologische maat regel, noemde de burgemeester onaanvaardbaar. Tekenend Tekenend noemde Mr. Enklaar het nog in zijn pleidooi, dat de Natuur- en Milieufederatie Overijssel en het comité Beus eberg, dat thans als plaatselijke werkgroep Natuur en Milieu funktioneert, hun bezwaren hebben laten varen en zich niet tot de Kroon hebben gewend, omdat zij, naar hij heeft aange nomen, hebben ingezien, dat hun landschappelijke bezwaren niet van dien aard waren, dat deze een gezonde ontwikkeling van de gemeente Holten in de weg mochten staan. Voorts om dat deze ook waardering had den, dat het oorspronkelijke plan drastisch is ingekort en in feite, vergeleken bij de eerste conceptie, toen zij hun actie begonnen, een gans ander plan is geworden. Met de bezwaren van de heren J. Vincent en W. Vos kan reke ning worden gehouden, zei de burgemeester. Geen of of, maar en en Tegen een gedeeltelijke realise ring van het plan Beuseberg, zoals door de adviseur van de minister wordt voorgesteld had den beide pleiters ernstige be denkingen. Het alternatief Look, in woord en geschrift aangedra gen, is geen alternatief. Het is én een Beuseberg én een Look. De burgemeester hoopte daar voor de bouwstenen te hebben aangedragen. Beide pleiters vroegen de Raad van State - afdeling de Kroon te adviseren, de inspecteur van. de Ruimtelijke Ordening niet ontvankelijk te verklaren in diens beroep, diens beroep on gegrond te verklaren, resp. af te wijzen en voorts de beroepen van J. Vincent en W. Vos onge grond te verklaren. In zijn dupliek tekende inspec teur Veldhuis bezwaar aan tegen de kritiek van gedeputeerde Staten op zijn beleid. Principieel gaat het om het gehele planolo gische beleid in Nederland. Spreker wenste het recht voor te behouden om zelf te bepalen wat zijn taak is. In het geding is het nationale beleid. Verder ging hij uitvoerig in op zijn be geleiding van de procedure van het plan „De Beuseberg". Het bouwen voor Deventer heeft daarbij, naar zijn oordeel, geen enkele rol gespeeld. Ook de heer Jansen voerde nog een korte dupliek. Mr. Van Rossum de Chattel en Mr. Enklaar gingen daar nog nader op in, waarbij laatstge noemde stedebouwkundige Ir. Hajema nog verzocht een nadere uiteenzetting te geven. Eerstge noemde verklaarde, dat het ge enszins, de bedoeling was ge weest de inspecteur een pers oonlijk verwijt te maken. Hij heeft een formeel beroepsrecht. Ged. Staten menen echter te moeten waken tegen een te cen tralistisch bewind, zoals ook tot uitdrukking komt in de plannen van de regering voor een be stuurlijke reorganisatie. Kamer I van de afdeling van geschillen van bestuur waar de beroepschriften behandeld wer den bestond uit L. Brouwer (voorzitter), Mr. P. J. M. Aal- berse en Staatsraad Mr. Ver- burgh, (rapporteur). Op verzoek van laatstgenoemde werden door appellanten en op ponenten nog tal van vragen beantwoord. De uitspraak van de Kroon volgt later. Jan Jansen werd glorieus winnaar op de 6000 meter (getrainde senio ren). yfiii Aan de door de S.V. „Hol ten" zondagmiddag onder ideale weersomstandighe den gehouden „Olie- boilencross" werd door drie honderd twintig lopers deelgenomen. Het parcours was rondom het sportpark „Meermanskamp" en ge deeltelijk door de Holterberg uitgezet. Er werd in de verschillende klassen fel maar zeer sportief gestreden om de bovenste plaats. Voor het eerst aankomende lid van de S.V. „Hol ten" was in elke groep een wisselbeker beschikbaar gesteld en voor de drie snelsten van elke groep een mooie medaille. De jongste deelnemer, de 5 jarige Marco Jan sen, werd in de groep van 59 lopers 29ste. Veel belovend talent! Zo va- dex\ zo zoon! De wisselbekers waren voor A. Rietberg, Geert Brands, Joke Foks, E. Knapen, mevr. Gelmers, H. Willems en Jan Jansen (Menum). De uitslagen: Poffertjes 7 t.m. 9 JAAR 2 km. I. A. Rietberg 9.02 min.; 2. A. Tui- tert9.03 min.; 3. H. Mulder 9.53 min. Als eerste meisje kwam in deze klasse binnen J. Kieftenbeld (18de plaats). Appelflappen 10 t.m. 12 jaar 3 km. 1. Geert Brands 11.57 min.; 2. R. Arendshorst 11.58 min.; 3. J. Schol ten 12.06 min. Eerste meisje D. ter Harmsel (24ste). Kniepertjes (dames ongetraind) 2 km. l.Joke Foks 10.36 min.; 2. Fenny Lammers 10.44 min.; 3. D. Rensen-Podt 10.47 min. Pannekoeken (jongens 13-14 jaar) 3 1/2 km. 1. E. Knapen 14.08 min.; 2. H. Blankena 14.21 min.; 3. mevr. Nijland 14.36 in. Roomsoesen (dames getraind) 3 1/2 km. 1. mevr. Gelmers 17.23 min.; 2. mevr. Ongena-Haan 17.37 min.; 3. mevr. Bekkernens 18.10 .min. Bitterballen (heren ongetraind) 3 1/2 km. 1. H. Mentink, Apeldoorn 13,17 min.; 2. A. Zomer, Laren (G.) 13.47 min.; 3. B. Meijer, Bathmen 13.52 min. Oliebollen (heren getraind) 1. J. Jansen 19.25 min.; 2. M. Baltus 20.16 min.; 3. D. Plekkenpol, Harf- sen 20.20 min. Al met al een door de heer F. Groe- newoudt perfect georganiseert en geslaagd evenement. De prij suitreiking vondt in het Ontmoe tingscentrum plaats door Jan ten Velde, die zeven jaar geleden het initiatief nam tot het houden van de oliebollencross. Na een heel lange kerstvakantie vinden we het fijn als we jullie zondag a.s. 15 januari weer op zondagsschool in de Dorpsschool terug zien. Breng gerust een vriendje of vriendinnetje mee. Vanaf 4 jaar zijn jullie bij ons van harte welkom. Tot zondag allemaal, we beginnen zoals al tijd om half elf. Met vriendelijk groeten Het Zondagsschoolpersoneel. Gevonden: Konijn, fietssleüteltje, wollen handschoen Verloren: Maandkaartrbus, maandkaart- bus, 2 sleutels, bruine porte- monnaie inh. plm 7.50 Start van de Kniepertjes. Burgemeester en "wethouders van Holten maken bekend, dat de hou ders van één of meer honden aan wie voor 1977 een aanslag hondenbelasting werd opgelegd, ook voor 1978 voor hetzelfde aantal honden zullen worden aangesla gen, tenzij vóór 15 februari 1978 kenbaar is gemaakt dat het aantal honden, v/aarover voor 1977 de be lasting werd berekend, wijziging heeft ondergaan. Burgemeester en wethouders van Holten, V7. H. Enklaar, burgemee ster. G. J. Langenbarg, secretaris. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat de personen aan wie voor 1977 geen aanslag hondenbelasting werd op gelegd, doch op 1 januari 1978 in het bezit waren van één of meer honden, hiervan schriftelijk aan gifte moeten doen bij hun college vóór 15 februari 1978 Burgemeester en wethouders van Holten. W. H. Enklaar, burgemee ster. G. J. Langenbarg, secretaris. Piet Bambergen en René van Vooren (de Mounties) zoeken ta lent om het Nederlands variété, dat altijd een wereldnaam heeft gehad, een nieuwe injektie te geven. Samen met het weekblad Story organiseren zij een talen tenjacht „Plankenkans". Hierbij gaat het niet om musici en zan gers. maar louter en alleen om mannen en vrouwen, jongens of- meisjes, die iets menen te pres teren op variété-gebied. Komieken-in-de-dop, clowns en conférenciers, goochelaars, acro baten, magiërs en jongleurs kunnen deelnemen aan de talen tenjacht die deze week start en waarvoor de inschrijving (Post bus 4158, Haarlem) uiterlijk 1 februari sluit. De prestatie wordt beoordeeld door een jury van deskundigen, onder wie t v.-regisseur Jos van der Valk De voorronden van Story's ta-„ lentenjacht ..Plankenkans" wor den gehouden in Den Bosch en Amsterdam. De finale wordt in maart door de K.R O.-televisie uitgezonden. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1