muit-modellen 78 in details lewijzigd ter verhoging comfort I GEEN BRIL ZONDER BRILLEGLAZEN iGBBHBBSBGGBBllBBB f Voorlichtingsbureau voor de Voeding HUBH1IBIBIHIBIH Lenzentechniek maakt méér mode mogelijk HOLTENS NIEUWSBLAD IJ Renaults zijn vanaf het modeljaar 1978 voorzien twee autogordel-bevestigingspunten op de mid- jistijl, overeenkomstig de nieuwste E.E.G. veilig- dsnormen. Mede gezien het feit dat alle Renault ■dellen al voorzien waren van automatische oprol- l'dels is nu voor de bestuurder en de passagier voor- onafhankelijk van zijn of haar lichaamsafmetingen, ideale positie van de gordelbevestiging verkregen. i tweede algemeen doorge- rde verbetering, is de gewij- le bevestiging van de zonne- ppen. Verder zijn op prak- jh alle modellen nieuwe car- ^Aeriekleuren leverbaar en zijn bekledingstoffen gewijzigd. |^ftst de bovengenoemde verbe- |BEngen zijn er per type nog H^P aantal verbeteringen door- HPoerd: nault 4 voornaamste wijzigingen op Renault 4 betreffen een ver- ird systeem voor de verse toevoer, een vergroot wisser-oppervlak en de toe- ising van ruitewissers met se snelheden. Op de voorstoe- I van de Renault 4 TL zijn nu a fabriekswege bevestigings- nten voor de montage van ^Dfdsteunen aangebracht. De ^Aaiknop op de achterklep van Renault 4 uitvoeringen is ijlit.Tjzigd in een minder kwets- m&e uitvoering. Renault 5 Ook bij de Renault 5 modellen is het ruitewisser-oppervlak ver groot en is tevens een sterkere ruitewissermotor toegepast. De eenvoudigste uitvoering van de Renault 5-serie, de Renault 5, heeft nu ook ruitewissers met twee snelheden. Op alle Renault 5 modellen is nu een extra ver grendelingssysteem voor de ach terbank aangebracht. Verder is op alle uitvoeringen, behalve de Renault 5 met 850 cc motor, een diagnosestekkeraansluiting aangebracht. De uitlaat van de Renault 5 TL model 1978 loopt door tot onder de achterbumper. De zeer zuinig met brandstof omspringende Renault 5 GTL is nog comfortabeler geworden door het gescheiden remsysteem uit te voeren met een rembe- krachtiger. Tevens zijn de ach- terzijruiten, net zoals bij de Re nault 5 TS en de Renault 5 Al pine, uitklapbaar. De middelconsole, - waarmee de Renaults 5 GTL, 5 TS en 5 Al pine zijn uitgerust, is iets gewij zigd op het 1978 model. Er is nu naast de inbouwruimte voor een radio ook ruimte gecreërd voor een luidspreker. De uitvoering van de Renault 5 Alpine in de kleur zwart is zo'n succes geble ken, dat de fabriek vanaf het modeljaar 1978 de Renaults 5 TL, 5 GTL en 5 TS tegen een geringe meerprijs ook in de kleur zwart levert. 'Renault 6 Op Renault 6 zijn. naast de reeds genoemde verbeteringen die op alle Renault modellen zijn doorgevoerd, slechts enkele wijzigingen doorgevoerd. De Re nault 6 heeft nu evenals de Re nault 6 TL ruitewissers met twee snelheden. Verder zijn beide types voorzien van hand grepen voor de passagiers. Renault 12 Op de 1978 versies van de Re nault 12 zyn de koplampen van binnenuit hydraulisch verstel baar. Dit systeem werd al toe gepast op de Renaults 16, 20 en 30 TS. Verder is op de Renault 12 TL een krachtiger wissels troomdynamo gemonteerd. De Renault 12 TS heeft als belang rijkste specifieke verbetering een quartzklokjemet secondewijzer i.p.v. een tot nu toe toegepast electronisch klokje. De sbericht nr. 1684 29 augustus 1977 berichl van het postbus.1772 Den Haag giro 130667 - tel. 070-469512 fcalorieën bevroren in yoghurtijs? HMsn nieuwe variatie op een bekend produkt is het y jgenaamde yoghurtijs. Niet alleen een nieuwe maak. maar volgens de importeurs een „gezonder rodukt met minder calorieën dan gewoon ijs. Aat is ijs precies? Hs is bevroren water, maar wie een „ijsie" gaat 9x>pen, koopt in feite bevroren vla. Dikwijls wordt 9Ban ijs meer suiker toegevoegd dan aan vla. omdat S^oor de lage temperatuur de zoete smaak minder itkomt. )e Warenwet geeft in het Consumptie-ijs besluit an, dat roomijs 12% melkvet moet bevatten Een (leneluxbeschikkmg stelt echter, dat roomijs ten- ninste 9% melkvet moet bevatten Omdat er nu dus wee soorten roomijs naast elkaar kunnen bestaan, pl het Consumptie-ijs besluit worden gewijzigd. Het ieuwe Besluit zal zijn afgestemd op de Benelux- ieschikking, dus roomijs met tenminste 9% melkvet, foor vruchtenroomijs kunnen weer andere percen- ages gelden: bij tenminste 15% vruchten mag het nelkvetgehalte 7% bedragen. /erder geeft de Wet aan. dat melkijs tenminste JV2% melkvet moet bevatten. Voor de benaming ijs, Ms geen vetgehalte voorgeschreven en ook niet of Bit dierlijk (melkvet) of plantaardig (b.v kokosvet) ||noet zijn. BB)e industrie en de horeca werken met zogenaamde JPh,lj8mix". Volgens de Warenwet een produkt op basis van magere melkpoeder, waaraan dierlijk of plantaardig vet mag worden toegevoegd; verder suiker, verdikkingsmiddelen, geleermiddelen. emul- (jatoren, toegestane kleur- en smaakstoffen en ïonserveermiddelen. Melkijs en ijs noemt men ook wel consumptie-ijs. Yoghurtijs wordt nog met in de Warenwet genoemd, wel worden er in een beschikking al enige eisen aan gesteld, n I dat het uitsluitend verpakt in de handel mag worden gebracht en dat het met yoghurt moet zijn bereid De yoghurt moet voldoen aan de eisen van het Melkbesluit. Tenslotte is er nog waterijs op basis van water al of met met een kleurtje en een smaakje en suiker. Op basis van deze officiële gegevens is het vrij wel onmogelijk de hoeveelheid calorieën exact weer te geven die een portie ijs kan bevatten Dit hangt n.l. niet alleen af van de gebruikte ingrediënten zoals melk, room. suiker, maar ook van de mate waarin ijs wordt opgeslagen, dus van de hoeveelheid lucht die er in ijs kan zitten Wettelijk is een opslagpercentage van ca 100% toegestaan. Dat wil zeggen dat 1 liter te bereiden ijs mèg worden opgeslagen tot ca. 2 liter. eindelijk een „halva"-ijsje? Afhankelijk van de hoeveelheid vet en suiker kan ijs dus heel wat calorieën leveren Is het nieuwe yoghurtijs het echte .,halva"-ijs? Ja en nee Dit is o a. afhankelijk van de yoghurtsoort die is gebruikt (gewone of magere yoghurt), de hoeveelheid toe gevoegde suiker en of er al of met wat vruchtenpulp of room aan is toegevoegd. Omdat dit alles met op de verpakking hoeft te worden vermeld tast de consument hierover geheel in het duister Het meest betrouwbare ,,halva"-ijsje is waterijs. hiervan wordt de hoeveelheid calorieën alléén be paald door de suiker. kan ijs een toetje, zoals vla of yoghurt vervangen? Een aantal vla en ijssoorten worden met melk bereid en bevatten daardoor o a. eiwitten, vitamines en mineralen (vooral kalk of calcium). De hoeveel heid suiker en vet bepalen in hoofdzaak de calo rische waarde van ijs. Vla is, evenals ijs gezoet. Wie minder vet en dus wat minder calorieën wil ge bruiken kan magere vla kopen. In „ijs" zondermeer, waarbij nóch het soort vet, nóch de hoeveelheid is omschreven kan minder van de genoemde voedings stoffen aanwezig zijn. Het is daarom niet aan te bevelen om vla- en melkgerechten te vervangen door „ijs"; beter kan men dan kiezen voor melkijs, dat echter slecht verkrijgbaar is. of yoghurtijs. Wie gewend is om pure yoghurt te eten, krijgt met yoghurtijs wel wat meer calorieën binnen, o.a. door het suikergehalte. conclusie IJs, ook yoghurtijs, blijft uit voedingsoogpunt be keken een extraatje en geen dagelijkse kost. Zolang niet duidelijk op de verpakking staat wat er in zit, kan de consument met bepalen of hij het in plaats van een melkgerecht kan nemen en hoeveel vet en suiker hij er mee binnen krijgt. stationcar-uitvoeringen van de Renault 12 zijn in hun 1978 uit voering uiterlijk te herkennen aan de standaard gemonteerde wisser en sproeier op de achter deur Tevens is op de stationcar-uitvoeringen de ach terbank voorzien van een extra vergrendelingssysteem. Renault 14 Van de zeer .succesvolle Renault 14 zijn de belangrijkste verbete ringen voor 1978 ten eerste de grotere inhoud van de brand stoftank; deze werd vergroot tot een inhoud van 48 1. Ten tweede zijn de symbolen van het ver- warmings/ventilatiesysteem ver licht. Als derde punt is te ver melden dat de Renault 14 net als de Renault 14 TL is voorzien van een dagteller. De Renault 14 TL zal nu ook vanaf de fa briek leverbaar zijn in een „Dé- couvrable" (vouwdak) uitvoering. Ook bij de Renault 14 zijn nieuwe carrosseriekleuren en nieuwe interieurbcklcdings- kleuren een belangrijk facet van de wijzigingen voor 1978. Renault 15 en 17 De Renault 15 GTL en de Re nault 17 TS, de sportieve cou pe's in het gamma van Renault, hebben als belangrijkste verbe teringen een kilometerteller met zes cijfers, een gemakkelijker te bedienen ontgrendelingsknop voor de rugleuning van de kuip- stoelen en een quartzklokje met secondewijzer. Verder is de Re nault 15 GTL in 1978 uitvoering voorzien van fraaie sportvelgen en heeft de Renault 17 TS 1978 model electronische ontsteking (zonder contactpunten), en spe ciale klepzetels waardoor een betere cilindervulling ontstaat. Renault 16 De Renault 16 TL gaat. afgezien van een extra vergrendelingssys teem op de achterbank en kleine detail-verbeteringen, on gewijzigd het modeljaar 1978 in. In de Renault 16 TX treft men naast bovengenoemde verbete ringen voortaan ook een quartz klokje met secondewijzer aan. Renault 20 en 30 TS De verbeteringen van de Rena ult 20 en 30 TS voor 1978 zullen binnenkort worden bekend ge maakt. Renault Alpine De vermaarde Renault Alpine A 110 Berlinette is uit productie genomen. Deze, vooral door zijn Twee dezelfde brilmonturen: het rechter voorzien van het dikkere, traditionele glas, het linker van het nieuwe, dunnere titaanglas, dat tevens lichter aandoet. vele rally-overwinningen be roemd geworden sportwagen heeft plaats moeten maken voor de succesvolle Renault Alpine A 310-V-6. De Renault Alpine A 310 V-6 heeft voor 1978 enkele detailver beteringen ondergaan; zoals een iets gewijzigde dashboardinstru menten lay-out en de toepassing van twee ruitenwissersnelheden en een vaste interval. Uiterlijk is de 1978 uitvoering te herkennen aan de forsere achterspoiler op de achterzijde. Renault bedrijfswagens De Renault bedrijfswagens heb ben voor het modeljaar 1978 eveneens verbeteringen onder gaan. De Renault 4-bestel 4 F 4 heeft voor 1978 een verbeterd systeem voor de toevoer van verse lucht in het interieur, een duidelijke vergroting van het ruitewisseroppervlak en ruitewis sers met 2 snelheden. Verder zijn ook hier de op alle Renaults doorgevoerde verbeteringen toe gepast. Op de combi-versie van de Renault 4F4 is de constructie van de achterbank verbeterd. De ruime Renault 1100 Bestel 4F6 heeft alle verbeteringen welke ook op de Renault 4 Be stel 4F4 voor 1978 zijn doorge voerd. Daarnaast is voor de Re nault 1100 bestel 4F6 het rems ysteem verbeterd. Ook op de combi-versie van dit model is de achterbank-constructie verbe terd. De Renault 12 bestel heeft voor 1978 als belangrijkste verbete ring betere beladingsmogelijkhe den. Daarnaast behoren een krachtiger wisselstroomdynamo en van binnenuit hydraulisch verstelbare koplampen tot de uitrusting voor 1978. Een zelfdenkende radiateurventi- lator, een krachtiger wissels troomdynamo en een comforta belere bestuurdersstoel zijn, af gezien van de algemeen doorge voerde verbeteringen, de speci fieke verbeteringen op de 1978 Renault Estafette modelen. De zeer veelzijdige Renault Ro deo modellen hebben voor 1978 enkele detailwijzigingen onder gaan waarvan de toepassing van gasgevulde dempers op de ach terklep van de hardtop (optio nal) de belangrijkste is. Verder heeft de Renault 4 Rodeo het verbeterde verse luchttoevoer- systeem zoals toegepast op de 1978 Renault 4. De Renault Saviem modellen hebben voor 1978 als verbetering van het exterieur een gewijzigde kunststof grille. In het interieur zijn de nieuwe comfortabele stoelen en di. versnellingshandel op de vloer de belangrijkste verbeteringen. Verder behoort op de Renault Saviem SG 3 be stelwagen met lange wielbasis de stabilisator op de achteras voor 1978 tot de standaardui trusting. Note aan de redactie: Een aan tal wijzigingen worden in de loop van het nieuwe modeljaar doorgevoerd. De opgaven blijven daarom vrijblijvend. Ontwerpers van brilmon turen zijn altijd in hun kreativiteit beperkt ge weest door het peil van de lenzentechniek. Fabri kanten van brilleglazen maakten deze alleen in bepaalde sterktes en met bepaalde afmetingen. Lange tijd konden de monturen dan ook nooit groter worden gemaakt dan met een glasdiameter van 45 millimeter, omdat er eenvoudigweg geen grotere glazen bestonden. Dat de brilmode de laatste 20 zelfkleurende glas. Dankzij een jaren zo'n grote vlucht heeft ge nomen is dan ook in belangrijke mate te danken aan stormach tige ontwikkelingen op het ge bied van de lenzenfabrikage. bijmenging van zilverjodide in het materiaal zijn de glazen licht-gevoelig en kleuren zij lich ter of donkerder afhankelijk van de hoeveelheid ultra-violet licht - v - ■- -V v-V>*v -J> X t Vooral kunststof heeft voor een ware revolutie gezorgd. Dankzij nieuwe materialen en nieuwe technieken kan de opticien te genwoordig ook mensen met brilleglazen van „plus of min vier" aan een modieuze bril hel pen. Ook degene die wat ster kere brilleglazen heeft of een bril met die dikke glasranden die moeilijk in het montuur pas sen, kan nu met de mode mee doen. Lichte kunststof- groter formaat Als de sterkte van de voorge schreven korrektielens het toe laat, zal de opticien voor een groot montuur in de meeste ge vallen een kunststof brilleglas adviseren. (Je hebt ze nu met een diameter van 81 mm. per glas!) Kunststof is ongeveer half zo zwaar als glas, het is boven dien minder breekbaar. De mo gelijkheden voor het gebruik van kleur en het kombineren van - kleur (denk aan de dégradé-glazen die nu en voque zijn) zijn werkelijk onbeperkt. Zelfkleurende glazen Glas kar. ook worden gekleurd, maar alleen in een paar bruin en grijstinten. Een modern type brilleglas, dat tot nog toe slechts van echt glas kan wor den gemaakt is het zogenaamde die zij ontvangen. Nieuw is, dat deze glazen nu ook met dégradé-effekt te krijgen zijn. Titaanglas en muitifocus Een tussenvorm tussen glas en kunststof, die sinds twee jaar bestaat is titaanhoudend glas. Dit glas breekt het licht op een andere manier; het is dunner dan het traditionele glas en het doet lichter aan. Om door zo'n bril met een andere brekingsin dex te kijken vereist overigens wel enige oefening. Maar dat kornt wel meer voor, bij brillen. Zo is dat bijvoorbeeld ook ge steld met de dubbelfocus-glazen, die in het gezichtsveld van de gebruiker altijd een zekere „dode zóne" overlaten. Tussen de 40 en 60 cm. afstand is het beeld moeilijk optimaal scherp te krijgen. Dit euvel kan tegen woordig worden opgevangen door de zogenoemde multifocus-glazen. Dat zijn gla zen die geen twéé, maar meer dere sterktes vloeiend in elkaar laten overgaan. Een noviteit is, dat sinds kort dergelijke glazen ook in kunststof worden ge maakt, met een diameter van 70 mm, dus ook geschikt voor mode-brillen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13