eestavond HSV De Rietvoorn Landelijke wedstrijd voor meer leefbaarheid Jaarvergadering en Nienwjaarsvisite KALM AAN BIJ KRUISPUNTEN Kruispunten ongevallen in cijfers Goede .successen voor Hoitense atleten in Hoogeveen Holten hield n gezellige euwjaarsreceptie Programma SV Holten DELDENSE SCHAKERS WONNEN Gemma Bonwhnis exposeert in de bibliotheek In ren weg zitten heel wat meters BEVORDERD mm BB S.V. HOLTEN AH). ATLETIEK URGERLIJKE iTAND Klaverjasavond Blauw Wit HOLTENS NIEUWSBLAD - 13 JANUARI 1978 - PAG. 11 e grote zaal van café-rest. "De Poppe" aan de Markelo- :g hebben de Holtense sportvissers met hun dames en iofden de bloemetjes buiten gezet op de jaarlijkse avond waarop ze welkom werden geheten door voor- r Jan Wijnnobel die verrast was over de enorme he istelling e opening werd een prachtige •enfilm vertoond over de wisserij in Amerika en Canada iver de vissen in de vele itige meren in beide landen, lekende sportvisser-journalist de' Bruin gaf bij de film een undige toelichting. Door de itter van de wedstrijdcom- !*Jiearie Ongena werd aan Johan .vesaat die in het afgelopen en met 342 cm. de grootste :st heeft behaald in 4 van de 5 de titel meetellende weds- n, de prachtige wisselbeker reikt alsmede een kleinere r als blijvend bezit Avesaat werd bij vijf weds- ;n2 maaleerste, 1 maal tweede nmaal derde. De vangsten van t.e.m. tiende prijswinnaar wa ls volgt: D. Nijenhuis 315 cm., ijenhuis 301 cm.A. Onega 289 Gerhard Jansen 226 cm. J. iijthof 126 cm.Joh.KIein Tee- 122 cm.G. J. Lammertink 95 G.J. Honcoop 87cm. D.J. man 82cm. pauze was er gelegenheid om positie van hengels en andere spullen die men als sportvisser no dig heeft te bezichtigen. De exposi tie met een zeer groot assortiment was ingericht door de fa. Sha- oren: ;rt Jan zv E Pieffers en H I berg; leden: Rensen, oud 33 jaar. Holten; J ®jenhuis, oud 40 jaar, Holten wieden te Deventer) ertrouwd: C Dekker, oud 26 jaar, Holten H Arends, oud 23 jaar, Raalte Zaterdag 7 januari namen de atle ten van s.v. Holten, begeleid door hun trainers F. Kramer en T. (Ongena-Haan. deel aan de eerste N.C.A.B.-cross welke werd gehou den in Hoogeveen. De organisatie was in handen van H.A.C.'63. In to taal deden er ca. 170 atleten, voor hetgrootste deel uit het oosten en midden van ons land. aan mee. Het parcours was uitgezet in een bosrijke omgeving. Volgens de deelnemers was het een leuk parcours: over zandpaden, door het bos. hier en daar wat geacci denteerd De weersomstandighe den waren ideaal en ondanks de re gen van de laatste tijd was het parcours droog. Dit hebben we in Hoogeveen wel eens anders mee gemaakt. Een paar jaar geleden dacht één van de Holtenaren sneiler bij de finish te zijn door op zijn buik door de plassen te glijden. Sinds die tijd kleedt F. Kramer zich dan ook vlak bij het parcours om- als het moet in de buitenlucht Maar nu waren de omstandigehe den uiterst gunstig. De resultaten naar: eerste plaatsen voor Manita V.l.n.r. Jan ten Zijthof (hij kreeg de beker voor de grootste vis), Johan van Avesaat en Arie Ongena. kespeare m.m.v. hengelsportzaak Rein van Veen te Goor. Na de pauze had de verloting plaats van een groot aantal prijzen met als hoofdprijs een draagbare t.v. Voor deze verloting waren ook prijzen beschikbaar gesteld door de ge noemde firma's en de M.A.C. De Holterberg" een visschotel om u tegen te zeggen Voorzitter Jan Wijnnobel sprak een hartelijk woord van dank tot allen die aan het welslagen van de jaar lijkse feestavond meewerkten. De avond werd besloten met een dansje o.l.v.-het duo Hummelman en Joke uit Goor. Kramer en Sonja 't Holt, derde plaatsen voor André Dollekamp en Gerd Masselink. De individuele prestaties waren als volgt: Meisjes pup. A. 700 m: 1. Manita Kramer, 2.22. Meisjes pup B. 700 m 1. Sonja van't Holt. 2.24. Jongens pup.A. 700 m: 3. Gerd Masselink, 2.18 5: Freddy Sluiter, 2.30. Jongens D 1400 m: 3: André Dolle kamp 4.41,8: Erik Lammers. 5.02,9: Herman Veenstra, 5.04, 12: Paul van Heun 5,13. 15: André Broekmaat. 45.28, 18: Hendry Markvoort. 5.41. Jongens C 2100 m: 9: Edwin Stege- huis, 7.09 14: Dinant Schippers, 7.42, Meisjes B 1400 m: 11: Erna van Heun, 5.53. Jongens B 2100 m: 11: Erik Schippers, 7.36, 12: Jan Masselink 7.44. Heren 6000 m: 10: Marinus Baltus 20.04, 17: Frits Kramer 21.13, 26: Geert Lunenborg 22.17. Onze oud-plaatsgenoot, de heer W. Otten, chef Algemene Zaken ter secretarie van Hilversum is met in gang van 1 januari bevorderd tot hoofdadministrateur. Op 5 januari is de Ver eniging Koninklijke Ne- derlandsche Heide Maat schappij negentig jaar geworden. Negentig jaar, waarin deze vereniging, kortweg KNHM, steeds heeft gewerkt aan de verbetering van de leef omgeving. Ter gelegen heid daarvan heeft de KNHM het initiatief ge nomen om opnieuw de aandacht te richten op de leefbaarheid van de menselijke omgeving. Dit initiatief heeft de vorm gekregen van een „lande lijke leefbaarheidsweds trijd", met de naam „Een kern waar pit in zit". Deelnemers zijn inwonersgroepen van dorpen en uit stadsbuurten en dergelijke, in het algemeen „kernen" te noemen. Zij hebben tot 30 juni 1978 de tijd zich aan te melden. Waar iemand ook woont, in de stad of in een dorp, iedereen heeft te maken met anderen om zich heen en met de plaatselijke leefsfeer. En elke plek heeft zo zijn eigen charme, maar ook te kortkomingen. En vaak kan daar heel wat aan verbeterd worden, als men dat wil. De competitie „Een kern waar pit in zit", wil dat graag stimuleren door de mensen de kans te bie den om, gedurende de komende twee jaar, in een milde vorm van competitie, t te gaan werken aan de verbetering van hun ei gen leefomgeving. Senioren: Tarzancup: Holten 10- Holten 12: aanvang 9.30 uur; Hol ten 6-Holten 7: aanvang 9.30 uur; Holten 8-Holten 9: aanvang 9.30 uur. Kwintecup: Holten 3-Holten 2: aanvang 9.30 uur; Holten 4-Holten 5: aanvang 9.30 uur. Junioren: Vriendschappelijke wedstrijden zaterdag (14 jan.): Hol ten Al-Wilhelminaschool Al: 2.30 uur: Holten Cl-Holten C3:2.30 uur. Het eerste van de Schaakclub "Holten" (koploper) heeft thuis kansloos verloren van Delden I (rode lantaarndrager) D.A.v.d. Knaap - F.J. Stokkentreef 0-1. J.W. Middelink - J. Assink 1/2 -1/2 Eric Gervedink Nijhuis - P. Leurink sr. 0-1. B. Beijer - J. van Hest 1-0 J.E. Scheperman - A. ten Kleij 0-1. H. van Beek - S. Tol 1/2 - 1/2. B van Beek - J.G.H. Retveldt 1-0. D van Beek - B Schneider 0-1. W A Klaassen - J. Breukers 0-1. VV.G. Blits - H. Fiselier 1/2 - 1/2. fungeerden. Hun optreden irzaakte grote hilariteit on- de dames. Een fraai stukje ■stie. ö|j >enningmeester had goed in leurs getast, want er werd >n de bedrijven door royaal icteerd op allerlei lekkers, werden nog een paar toe- Jkjes gehouden. Secretaris rs van de supportersvereni- bood de dames-afdeling en !Ugd-afdeling hun aandeel in erwerping van 25 november voor ieder vierhonderd gul- en dankte allen, die aan de verwerpingen en de stol- rkoopactie hun medewer- hadden verleend. Ab Vin die de bijdrage voor de l-afdeling in ontvangst nam, £s£te de supportersvereniging de wederzijdse prettige sa- 'erking. De woorden van ;tf;Jvoorzitter en ere-lid Willem Velde, die de spelers voor komende wedstrijd tegen l nog een hart onder de i wilde steken, kwamen niet maal uit de verf, daar de jkheid de overhand had ge en. Maar het was dan ook vrolijke en geslaagde avond. De nieuwjaarsreceptie, die het bestuur van de S.V. Holten zijn leden, donateurs en anderen de vorige week zaterdag aanbood in het ontmoetingscentrum „Meermanskamp" is weer een geslaagde avond geworden met veel vreugde en gezelligheid. Na de korte toespraak van voorzitter Warrink. waaruit bleek, dat hij in astrologie is gaan doen en in de sterren ge keken had, waardoor veel raad sels naar boven kwamen, ver schenen de twee cantinebazen (Tonny en Huub Brands) met veel grollen en grappen, die al direct de stemming er in brach ten. Er had zich nog dezelfde dag een „mannenkoor" gevormd, dat een haastig gecomponeerd lied ten gehore bracht, met als refrein een prettige meezinger waarmee door de zaai van harte werd ingestemd. Ook het optre den van onze plaatselijke voor drachtkunstenaar Jan Oostef- kamp, prachtig uitgedost, ver oorzaakte veel vrolijkheid. Een hoogtepunt vormde de modes how gepresenteerd door Jan Luesink, waarbij baardige en dikbuikige mannen als manne- Dinsdagavond hield de afd. Dij- kerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in café restaurant „Het Bonte Paard" haar jaarvergadering èn nieuw jaarsvisite. In haar openings woord wenste de presidente mevr. M. Reilink-Kers allen een voorspoedig nieuwjaar en ze sprak tevens de wens uit dat '78 voor de afdeling een goed jaar mocht worden. Vijf leden t.w. de dames R. Bieleman-Vaste rs. M. Bosman- Twellaar, M. Jansen- Manenschijn, R. Nikkels-van Schooten en G. Rensen-Paalman die op alle vergaderingen en bij eenkomsten in het afgelopen jaar present waren kregen voor betoonde trouw een prachtige kaars. Uit het jaarverslag van de secretaresse mevr. Z. Roeterdink-Twellaar en het fi nancieel overcicht van de penn.esse mevr. M. Stevens-de Grote bleek dat '77 voor de afd. een goed jaar is geweest. Als zeventigste lid werd inge schreven mevr. J. Stevens- Stegink en haar werd door de presidente het zilveren bonds- speldje opgespeld. Als bestuurs lid werd herkozen mevr. Stevens-de Grote terwijl inplaats van mevr J. Wechstapel- Beldman, die niet herkiesbaar was, werd gekozen mevr, Klaases-Boode. Mevr. Wechsta- pel werd dank gebracht voor het vele werk dat zijn in het be lang van de afdeling heeft ge daan en zij ontving als blijk van waardering het zilveren bondsin- signe. Na de koffie (met oliebol len) werden er verschillende leuke spelletjes gedaan o.a her sengymnastiek en koeketen. Een paar voorbeelden. In het deelnemersboekje van „Een kern waar pit in zit" staan tientallen voorbeelden. Enkele daaruit het aanplanten van een groenstrook, het plaatsen van een bankje, zorg voor bejaarden, het inrichten van heemtuinen of een onkruidenakker, herstellen en schoonmaken van mooie hoekjes en dorpsgezichten. Maar ook zaken als het organiseren van een muziek-, een dans- of herdenkingsfeest. De KNHM heeft als doelstelling bijdragen te leveren aan de kwa liteit van het fysieke milieu, aan de menselijke omgeving. De werkzaamheden bestaan de laat ste jaren (sinds de verzelfstandi ging van de werkorganisatie tot N V Heidemaatschappij Beheer» vooral uit het geven van voor lichting over landinrichting, de woonomgeving en het milieube sef. Daarnaast wordt nu door de organisatie van deze leefbaar heidscompetitie, waar iedereen groepsgewijs aan kan deelne men, getracht een daadwerke lijke bijdrage te leveren aan de oplossing van een probleem dat alle Nederlanders aangaat. Voor wie méér wil weten over deze wedstrijd en de te behalen prijzen (in totaal is er" een prij- zenpot van 100.000 gulden), is er een informatiefolder. Aanvragen Vereniging KNHM, sekretariaat „Een kern waar pit in zit", Lo- vinklaan 1, Arnhem. De folder ligt ook bij alle vesti- gingen van de Rabobank, die de actie steunt doormiddel van een financiële bijdrage. Verder zal de KNHM de ko mende maanden door het hele land voorlichtingsbijeenkomsten gaan houden. Deze bijeenkoms ten worden aangekondigd door middel van advertenties en be richten in de regionale- en huis aan huis bladen. Bovendien nog- eens door aanplakbiljetten bij de Rabokantoren. Kruispunten vormen nog steeds de ernstigste black spots in het verkeer. Vandaar dat Veilig Verkeer Nederland van daag, woensdag 11 januari, opnieuw is gestart met een voorlichtingsactie, die onder het motto „Hoe hard rijdt u nu?" de weggebruikers er vooral op wijst dat het met te hoge snelheid naderen van een kruispunt een uiterst riskante zaak is. Samen met het geen voorrang geven is het te snel naderen een belangrijke oorzaak van de vele onge vallen op kruispunten. Uit de ongevalsstatistieken blijkt, dat bijna de helft van alle verkeers ongelukken in ons land gebeurt op kruispunten. In 1975 was het 22.805 keer raak op kruispunten. Van die aanrijdingen waren er 684 met do delijke afloop. „Afstormen" In het kader van de VVN-actie. die tot half maart duurt, worden overal in het land - en natuurlijk vooral langs de wegen met kruispunten - zo'n 30.000 affiches en raambiljet ten met de tekst „Hoe hard rijdt u nu?" en „Rijdt u wel eens te hard?" opgehangen. Spots op radio en te levisie wijzen er in de campagnepe riode indringend op dat het op kruispunten „afstormen", waar door vaak niet meer bijtijds kan worden gestopt, een levensgevaar lijke zaak is voor de bestuurder zelf en voor zijn medeweggebruikers. Te hard rijden hoeft bepaald niet per se boven de toegestane maxi mumsnelheid van 50 km per uur te liggen. Er zijn omstandigheden dat aanpassing van de snelheid onder de 50 km noodzakelijk is. Op een kruispunt bijv. bepaalt niet de wet de exacte snelheid, maar de situa tie ter plaatse, die vaak onover zichtelijk is. Onderschat Overigens zal men het niet alleen op een smal. door de bebouwing Veel mensen blijken er absoluut geen idee van te hebben hoeveel meters hun auto, motor of brommer nodig heeft om te stoppen. Er zijn er die zeggen; „M'n auto heeft heel goede remmen, binnen vijf meter sta ik stil". De praktijk is echter totaal anders. In de verkeerswetgeving wordt de eis gesteld, dat de remmen van mo torvoertuigen en bromfietsen een bepaalde (minimale) remvertra- ging moeten hebben. Vanaf het moment waarop geremd wordt tot het moment waarop het voertuig stilstaat, wordt een bepaalde remweg afgelegd. Bij deze remweg komt echter nog de afstand die af gelegd wordt in de tijd tussen het denken aan het remmen door de bestuurder en het doen. Doorgaans wordt rekening gehou den met een reactietijd van een halve seconde (goed voor een af stand van 14 meter als een auto een snelheid heeft van 100 km per uur). Een paar voorbeelden: Bij een snelheid van 100 km per uur kost het een personenauto 88 meter (in clusief reactietijd) om tot stilstand te komen. Bij een snelheid van 70 km heeft de automobilist 46 meter nodig om te stoppen, bij 50 km 26 meter en bij 20 km 6 meter. De remweg van bromfietsen komt Mede door het succes van de vorige „jas-avond" organiseert de aktiegroep „Blauw Wit '66" op vrij dag 3 februari een tweede klaver jasavond in het clubhuis op sportpark „Meermanskamp". Aanvang 8.00 uur. Het inleggeld bedraagt een rijksdaalder. De deelnemers (er hebben zich inmid dels al ruim 40 opgegeven) spelen om tien prijzen, terwijl de clubhuiscommissie voor koffie en een hapje zorgt. Opgave publica- tiebord clubhuis of telefonisch 3348. bij een snelheid van 30 km per uur neer op 13 meter en bij 40 km op 22 meter, ook weer inclusief de in de reactietijd afgelegde afstand. Het zal duidelijk zijn dat aan bo vengenoemde remwegen heel wat meters moeten worden toegevoegd als het wegdek nat en glad is. Dat niet iedereen zijn rijden aanpast aan de weersomstandigheden blijkt uit de volgende uitspraak van een politieman: „Als het rege nt, regent het ook aanrijdingen". weinig uitzicht biedend kruispunt kalm aan moeten doen, ook bij ruimere kruisingen zal gas te ruggenomen dienen te worden. Uit de praktijk blijkt dat daar vaak beoordelingsfouten worden ge maakt. Vooral op deze plaatsen worden afstanden en eigen en andermans snelheid onderschat. Als er dan moet worden geremd, redt men 't niet meer Overal Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar wijst Veilig Verkeer Nederland automobilisten, mo torrijders en bromfietsers er op overal de snelheidsmeter goed in de gaten te houden. De WN-actie „Hoe hard rijdt u nu?" wordt gevoerd in sa menwerking met de Centrale Poli tie Verkeerscommissie (CPVC) en de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie (VCOM). Tot 20 februari a.s. exposeert Gemma Bouwman te Aadorp (Almelo) in de Platte landsbibliotheek aan de Röu- rikstraat te Holten, etsen, wan dkleden en enkele ruimtelijke objecten. De tentoonstelling is te bezichtigen gedurende de openingstijden van de bibliotheek: maandag en vrij dag van 14.30-17.30 uur en van 18.30-20.00 en 's woensdags van 14.30-17.30 uur. In het in de zomer van '77 geopende dierenparkje bij het Bejaar dencentrum "De Diessenplas" is dezer dagen een gansje geboren. Het jonge diertje maakt het heel goed en is al flink gegroeid, 't Bore- linkske heeft haar leven te danken aan een krielkip die het grote ei vele weken op temperatuur heeft gehouden. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat van de 52.365 verkeersongevallen die in 1975 in Nederland werden gere gistreerd, er 22.805 (44 procent) op een kruispunt gebeurden. Van die 22.805 aanrijdingen waren er 684 met dodelijke afloop. Dat betekent dat bijna 30 procent van alle 2.131 dodelijke ongevallen in 1975 zich op een kruispunt voordeed. Van de in totaal 22.805 kruispuntongevallen vonden er 18.637 (82 procent) binnen de bebouwde kom plaats, de rest er buiten. De meeste kruispuntongevallen met dodelijke afloop gebeurden eve neens binnen de bebouwde kom, namelijk 354 (bijna 52 procent) van de in totaal 684 dodelijke ongelukken op kruisingen. De statistieken geven geen informatie over het precieze aantal do den dat bij ongelukken met dodelijke afloop op kruispunten valt; evenmin z\jn er gegevens over het aantal gewonden.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11