Raspaardjes in 's Hertogenbosch HET SPOOKT IS TWENTE Sdncatieve tentoonstelling grafische technieken Nesten knippen van de ZWEEGERS EN VREDESTEIN Bastaardsadjnvlinder SAMEN OP LANDBOUW—RAI Hoe oud wordt en sneeuw een boom? Vakantie tussen zon IBQBBHEBElSBBGQBaESIS HOLTENS NIEUWSBLAD - 6 JANUARI 1978 - PAG. 11 Ook de kleuter ski-overalls, met kleurige biesjes versierd, zijn op ue nieuuit .node geïnspireerd. De grote kraag kan als capuchon worden dichtgeritst. (Alle bij dit artikel getoonde modellen behoren tot de uitgebreide kollektie van Cd A. Bij deze ski-kleding zijn ook alle accessoires verkrijgbaar zoals: mutsen, wanten, truien, sjaals en bijpassende kousen.) Op vrijdag 20- en zaterdag 21 januari 1978 treden meer dan 400 Welshhengsten voor het voetlicht, waarvan ca. 130 hengsten zullen strijden om voor de le keer het dekbrevet in de wacht te slepen. De fokkerij van Welshpony's in Nederland is niet meer weg te denken. Op een zeer vooruitstrevende wijze, wordt deze fokkerij vanuit het bestuur en foktechnische zijde begeleid. Naast exterieur- kwaliteiten wordt er geselek- Op de tiende Landbouw-RAI, die van 23 tot 28 januari 1978 in Amsterdam wordt gehouden, zul len Zweegers BV in Geldrop en tyredestein NV - hoofdkantoor in Doorwerth - zich gezamenlijk pre senteren. Zwt.egers is een van de grotere fabrikanten van landbouwmachines en heeft vooral met haar hooikeerder in Europa een grote naam opge bouwd. Beide fabrikanten hebben voor deze bijzondere presentatie een goede reden: in de maand januari teerd op fokresultaten, afstam ming en verrichtingen. Het bloedgroepenonderzoek. waar reeds jaren mee wordt gewerkt, is een hulpmiddel voor garantie van zuivere registratie. De Welsh-fokkerij biedt eigenlijk voor „Elck wat wils", want de kleinere A.-pony, de basis van de hele fokkerij, is op maat ge sneden voor de jonge kinderen. Daarna komt de wat grotere B.-pony en tenslotte krijgen we de grootste uitgave, de K.-pony. zal namelijk de 125.000e Strela hooikeerder op de bekende Vredes- tein „Extra banden" uit de Bra bantse fabriek rollen. Dat betekent dat in de loop der jaren maar liefsf 250.000 Vredestein industrieban den onder de Strela's zijn ge monteerd. Zweegers en Vredestein geven elkaar een hand. En niet alleen elkaar, maar ook hun cliënten. De 125000e koper van dit produkt hoeft er geen cent voor te betalen. Bovendien zet Vredestein nog een gedeelte van zijn rollend materiaal op haar banden die met Engels- of Arabisch Volbloed is gekruist. In de jeugdrijderij hebben de Welshpony's de laatste jaren opmerkelijke prestaties geleverd, zodat niet alleen de verrassend mooie uiterlijke kenmerken van' dit unieke ras aanspraken, maar ook de veelzijdige bruikbaarheid. De le dag in Den Bosch zal aan de nieuwe jaargang hengsten Het is nu de tijd om de nesten van de bastaardsatijnrups uit de bo men te knippen. De rupsen en vlinders worden elk jaar meer naar het noorden gesignaleerd. De nes ten. die ongeveer vuistgroot zijn en bestaan uit gesponnen draden en daardoor bijeengehouden twijgjes en bladeren, vallen goed op in de winterkale bomen. In een nest kunnen tot 300 rupsen overwinte ren Eind april, als de bomen en struiken uitlopen, komen ze uit de nesten tevoorschijn en vreten de bladeren van verschillende boom soorten. Vooral de zomereik moet het ontgelden. De bomen en strui ken kunnen geheel kaal worden gevreten. Bij voedselgebrek trekken de rup sen over de grond van boom tot boom. Soms dringen ze ook huizen besteed worden én de 2e dag komen de oudere hengsten in de baan, alsook de hengsten o.d zadel. In het gastvrije Brabant zullen de Welsh-hengsten voor een groot nationaal en internatio naal publiek victorie hinniken en velen doen genieten van hun- adembenemende schoonheid. binnen. De haren van deze rupsen kunnen bij mensen irritatie van huid'en ogen veroorzaken. Na de vreterij verpoppen de rupsen zich op de grond of tussen de bladeren, waarna in de voorzomer de witte vlinders uitkomen. In juni en juli vliegen de vlinders en zetten hun eieren af aan de onderzijde van de bladeren. Na twee drie weken komen de jonge rupsen tevoor schijn en beginnen ze hun vreterij. waarbij ze in groepen bijeen blijven. Na enige tijd worden dan de nesten gemaakt. Het knippen en vernietigen van de nesten is een bestrijdingsmethode zonder nadelige neveneffecten en verdient de voorkeur boven het ge bruik van chemische middelen. Bij hoge bomen is het knippen echter niet eenvoudig. r/ij in ons huidige nuchtere .ijdperk verwijzen het bestaan van ipoken en boze geesten naar de we- eld van de fabeltjes. Dat onze 'oorouders er anders over dachten iunnen we nog elke dag zien aan de olklore, tradities en bouwstijlen. De midwinterhoorn, die deze pe- ode z'n sonore klanken over het vinterse landschap laat horen, verd vroeger o.a. aangewend om >oze geesten te verdrijven. De he iende geveltekens op de nok van le Saksische boerderij waren vaak ïaast religieuze motieven ook uit gerust meteen „donderbezem" die iet als het zandlopervormige ,.oe- engat" in de gevel de weergoden ;unstig moesten stemmen en jliksemafwerend zouden werken. Svenals de tekens op de „stiepel" lie vaak een onheilafwerende be ekenis hadden. Over de oude castelen en havezaten in Twente ioen verhalen de ronde die iemand lie niet sterk in z'n schoenen staat ie koude rillingen over het lijf doen open. In het „Zwarte Huis" aan de Dinkel, bij ons bekend als het .Singraven" waart nog steeds de jeest van een levend ingemetselde ion rond. Een geest die onheil heeft jebracht over de wereldlijke bewo- ïers van het gebouw dat eens een dooster was. In een bosje bij het Singraven ligt een op mysterieuze manier om het leven gekomen kasteelheer Hendrik Roessingh Udink begraven, hij stootte een kaars om. z'n kleren vatten vlam: een ongeluk dat hem door de spo kende non was aangezegd. In het Agelerbrock bij Ootmarsum waart het rode mannetje rond, de geest van de rentmeester van de Drost van Twente die katholieken tijdens een eredienst uiteen joeg en priesters mishandelde. Heloise Ly- dia Wilhelmina Backer van Leu ven. eens bewoonster van Huize Breckelenkamp, laat zich af en toe nog gelden. 35 jaar na haar dood werd haar graf geopend gevonden en werd ze regelmatig bij nacht en ontij door de buurtbewoners ge signaleerd. De overlevering leert ons dat o.a. op de Groot- Drienerheide verschillende boeren ternauwernood konden onsnappen tijdens een ontmoeting met de „witte Wieven" die zwevend in lange gewaden de streek onveilig maakten. Het zijn slechts een paar voorbeelden van spannende verha len die onze voorouders op de lange winteravonden bij het knappend haardvuur te horen kregen. En je afvragen of het werkelijkheid is. was van ondergeschikt belang: je leefde even in een andere wereld. Steeds meer vakantiegangers komen in de ban van de magische aantrekkingskracht der besneeuwde berghellingen. En ondanks het feit, dat er alom vrijwel door iedereen wordt geklaagd over het steeds maar duurder worden van het leven en de hoge belastingen, groeit het leger van wintersport- vakantiegangers zienderogen. Het gaat niet zozeer om degenen, die hun vakantie vaii de zomer naar de winter hebben verschoven, men gaat tweemaal per jaar er eens een paar weken uit. Dat kan omdat de vakantieduur in iets meer dan tien jaar is verlengd van hoogstens twee tot minstens vier of vijf weken, voldoende om, indien gewenst, in twee keer te worden opgenomen. De lonen en salarissen zijn dusdanig gestegen, dat er in die vrije weken, mede dankzij het vakantiegeld iets kan worden ondernomen. We leven dus ondanks al het geklaag nog wel degelijk in een welvaartsstaat? Zo zou je het kunnen zien, maar daar komt nog bij dat we niet meer, zoals onze grootouders elke cent opzij leggen voor de ,,oude dag". Heel zwart-wit gezien zou je dan t .z.t. als bejaarde met het geld dat je hebt uitgespaard door niet naar de wintersport te gaan je verblijf in het bejaardentehuis „mogen" betalen, terwijl degene die wèl elk jaar zijn spaarcenten op de besneeuwde bergen heeft uitgegeven op bijstandskosten ook gedeeltelijk üw kostenin het bejaardentehuis dezelfde faciliteiten geniet als u. Het mag dan allemaal bij elkaar niet al te sociaalvoelend klinken (op Kerstmis nogweldoor zó te denken en te handelen, maar wel reëel. Boven dien is een tweede vakantie voor mensen, die werken nog als een normaal, gezond, gelukkig-makend onderdeel van het leven zien zo langzamerhand een noodzaak geworden om op de been te blijven. Het werktempo en de stress van het moderne leven eisen haast meer van ons dan we kunnen opbrengen. Willen we onze taak naar behoren kunnen blijven vervullen zonder schade aan onze gezondheid toe te brengen, dan zal de „accu" tweemaal per jaar moeten worden bijgeladen: tijdens een zomer- en een win tervakantie. Een wint'ervakantie in de bergen biedt u werkelijk alles wat u nodig hebt; ontspanning, ontplooiing van aktiviteiten (wandelen, skiën en langlaufen), zuivere lucht èn zon. Maar om met volle teugen van zo'n vakantie in de besneeuwde bergen te kunnen genieten, moet u zorgen voor de juiste passende kleding. De tijd dat u daarvoor een vermogen moest neertellen is gelukkig voorbij. U kunt voor betrekkelijk weinig geld met de laatste mode meedoen. Het nieuwste op dit gebied zijn de lichte bolle bloesons en jacks van dekbedachtig materiaal, dat er pofferig uitziet, met heel licht dons is gevuld en komfortabel is in het dragen. De nieuwste kleur voor in de sneeuw is „presque blanc", het bijna wit dat geraffineerd afsteekt tegen het sneeuwwit. De accessoires en details zijn dan weer in felle kleuren uitgevoerd, zoals rood, groen, blauw geel. De kleding waarin men lekker „langlauft" is lichter van uitvoering dan de echte ski-kleding. Aan de langlauf- kleding wordt trouwens steeds meer aandacht besteed. Een origineel langlaufpak bestaat uit een bloeson met „knickerbocker" van materiaal dat niet te warm Een kaprijke boom die wordt ge veld heeft nog lang niet zijn maxi male leeftijd bereikt. Het kappen gebeurt doorgaans om econo mische redenen; de boom heeft echter in de eerste plaats een so ciale en milieutechnische beteke nis en daarvan zouden we veel langer profijt kunnen trekken. De levensloop van een boom geeft aan, of en wanneer vellen noodzakelijk is. Hij doorloopt drie, geleidelijk in elkaar overgaande fasen. In de eerste groeien stam, takken en wortels sterk en heeft hij de groot ste weerstand tegen ziekten e.d. en het beste herstelvermogen. Tegen het einde begint de groei in de lengte, daarna die in de dikte af te nemen. In de voortplantingsfase blijft de ontwikkeling, zij het in een lager tempo, doorgaan en produ ceert de boom jaarlijks of eens in de paar jaar duizenden zaden. Tens lotte breekt de fase aan waarin het afsterven begint, aan het eind waarvan omvallen of uitbrekende takken gevaar op kunnen leveren. Dan worden ze meestal geveld en waardevolle exemplaren soms door" boomchirurchisch ingrijpen langer behouden. Elke fase kan tientallen tot honderden jaren duren. In het algemeen geldt dat een goede ver zorging in de eerste en tweede fase meer invloed heeft op de leeftijd dan die in de laatste fase. Bomen voor de houtproduktie kunnen economisch gezien het best aan het eind van de groeifase worden ver vangen. Dat gebeurt met onze meeste bosbomen en met veel po pulieren aan lanen en singels. Bo men die voor andere doeleinden zijn geplant (verfraaiing, scha duwwerking. wind breking, sto- fopvanging, enz.) begonnen dan echter pas goed die funktie uit te oefenen, zodat kappen op dat mo ment uit den boze is. Bomen kunnen sterk uit eenlopende leeftijden bereiken, af hankelijk van soort, erfelijke aan leg en omstandigheden op de groeiplaats. De beuk b.v. wordt in gunstige omstandigheden wel 300 jaar! soms zelfs nog ouder. Meestal ontbreekt er echter wel iets aan die omstandigheden en zijn beuken van 100 tot 200 jaar al oud. Een glo bale schatting van bereikbare leeftijden in Nederland, onder min of meer normale omstandigheden: de eik 200-400 jaar. de linde 200-500 jaar, de iep 150-300 jaar, de berk 100-150 jaar, de populier 50-150 jaar, de den 100-200 jaar, de wilg 50-150jaar. Maar in ons land komen ze meestal niet zo ver. omdat ze al veel eerder worden geveld. Soms terecht, soms onterecht. Bij wintersporten op niveau behoort de juiste kleding charmant, modieus enfunktioneel. Het langiaufpak van soepel trikot dat aan alle eisen voldoet: het is niet te warm, gemaakt van "ademende" stof en biedt optimale bewegingsvrijheid. is en zo is gemaakt dat het goed ademt. Deze kleding heeft elastische boorden, soepel en rekbaar om een optimale bewe gingsvrijheid te garanderen. Daarnaast is elk lichtgewicht jack met pantalon of trainingsbroek van stevig, rekbaar materiaal geschikt om de langlaufsport te beoefenen. Zowel de ski- als de langlaufkleding hebben echter gemeen dat u eT modieus, charmant èn funktioneel mee. voor de dag kunt komen. 'an 7 januari tot en met 5 februari rganiseert de Kunstkring „De yaag" te Almelo een educatieve entoonstelling voor het basis onderwijs, samengesteld uit etsen, ino's, houtsneden, litho's en eefdrukken in het expositie- entrum van die naam, Waagweg De opening geschiedt door de heer W. van Vliet, oud-inspecteur van het lager onderwijs te Almelo op zaterdag, 7 januari, om 16.00 uur. De toegang is gratis en de openingstijden zijn, dagelijks van 12.30-17.00 uur. Ook op zondag. Het telefoonnummer is 05490-15943. Fragment Italiaans avondlandschap, Frans de Haas, kleurlinosnede 1972.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 9