Nieuwj aers-wensch Het einde Laatste melkontvaiigst aan „De Vrijheid" BURGEMEESTER VAN HOLTEN BELAST MET WAARNEMING Stilstaan in een stroom by d'Uytgang van 't Jaer onzes Heeren MCMLXXVII GEACHTE ABONNEE HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. UWSBUD Vrijdag 30 december 1977 29e jaargang - no. 52 Hoofdredacteur J. Wiggers Kolweg 14. tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W. Beijers Enkweg 5. tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Advertienties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Uitgeversmaatschappij Van der loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Weer spoedt een Jaer ten eynd en wat daer is geschiet hebt Gy uyt Uw Courant gestaeg kunnen verneemen Maer meestal heeft dit Nieuws ons 't alderminst verheugt gaf veeleer reeden ons tot klaegen en tot kleemen Het was al Naerigheyt in ons en andrer Land zoo nugter ons gemeld in zwart gedruckte woorden 't sy staecken uyt protest, of staecken om de Poen 't is Kaapen, gijs'len en in koelen bloede moorden Er is niets nieuws, de Middeleeuwen keeren weer de ketting op de Deur, nyet 's avonds laat ter strate een Yeder vindt het erg en wil der wat aen doen maer men verneemt alleen maer praeten, praeten, praeten Toch heeft ons LAND getoont, hoe 'n cleyn Land groot kan syn meer dan een half Jaer 't sonder syn Bestuur kan stellen het kwam de Neus ons uyt, als elcke keer op nieuw men ons de zooveelste Mislucking kwam vertellen Maer nu ist dan gebeurt, de oude woonst van Cats in 't Haegjen wordt weer door een nieuwe Man betrocken en wat er dan gebeurt, dan sien we dan wel weer na al wat is geschied, kan immers nyets nog schocken! Maer Groote politiek wordt Kleyne politiek als 't koomend Voorjaer wy opnieuw ter Stembus tygen elck Stryder gordt sich aen. elck Spreeker schraept den keel om te vertellen hoe wy 't beeter moeten krygen Toch ist een wondre Saeck, wy hooren keer op keer van minder Werck en dus nog veel meer Arbeytsloosen hoe 't Huyshoutboeck van Staat de roode cyfers toont hoe 't Welvaertsscheepjen leekt en hoe wy moeten hoosen Ja. 'tis een wondre Saeck, hoe nogtans Sinterclaes noch méér dan voorig Jaer aent koopen is geslaagen de winckels barstensvol - en strackx dus vrywel leeg waer komt dat Gelt vandaen? soo sou men willen vraegen En ondertusschen groeit de Dreiging vant Verkeer of. beeter, van de Mensch die weinigh blyckt te geeven by mist en duystemisch, om wetten of vermaan weinigh om eygert, en nog min om andrer Leeven Dan singen wy wel braaf van Vreede hier op Aard en Vreede in het hart, maer doen sulckx op een Koopjen Wy neemen met dat al, alst gaet om ons belang of slegts om ons pleyzier, maer al te ligt een Loopjen En vraagt Gij Mij o Leezer, die dit alles leest isser dan nyets dat kan verblijden of kan stigten? Dan isser dat gewis, maer 't goede dat geschiedt leest men int algemeen nyet in de Nieuwsberigten Als 't beeter worden moet. dan dient een elck van ons het aller eerst maer met sichselven te beginnen de Naaste, en nyet slegts in 't verst verwyderd Land maer die ons 't naaste staat, erkennen en beminnen Moog dan dit Nieuwe Jaer U brengen veel Geluck geen onheyl treff' Uw huys, geen Onspoed koom' U teegen Uw Nieuwsblad wenscht U gaerne voor dit Nieuwe Jasi voor Huys, Gezin en Saeck, veel Voorspoed en veel Zeegen (NADRUK VERBODEN) ,.Het einde van een impe rium, 1906-1972" zo zou men met een beetje fantasie en goede wil het sluiten van de zuivelfabriek „De Vrijheid" en het verlies aan zelfstandigheid en zeggens chap van de coöperatie kunnen noemen. V/ie tien jaar geleden gezegd zou hebben, dat de fabriek zou verdwijnen, zou de zegsman wat meewarig hebben aangekeken. Of het dan ook wel juist is, zoals gezegd werd, dat het sluiten van de fabriek geen zwarte dag maar een histo rische dag was op 24 de cember, toen de stoomfluit het einde van het boeren- imperium aankondigde, valt te betwijfelen. Van 1906 tot 1972 hebben de leden en hun bestuur hun eigen boontjes mogen dop pen en zelf de verantwoor delijkheid voor hun bedrijf gedragen, al waren zij wel in een groter maar losser ver band - de GO.Z. - opgeno men. Die zeggenschap en ver antwoordelijkheid hebben zij moeten inleveren om er hoegenaamd geen invloed voor terug te krijgen. Die in levering begon in 1972. Niet alle concentraties in handel en industrie hebben tot be tere uitkomsten geleid. Er zijn tal van voorbeelden, dat dit niet het geval bleek te zijn. Het is dan ook de vraag of de melkleveranciers van Holten e.o. een veel hoger melkgeld zullen ontvangen, dan tot nu toe het geval is geweest. Betekent dit, dat de Holter boeren de klok moeten stil zetten of terugdraaien, zo men wil. Het zou niet moge lijk zijn geweest. Maar het betekent wel, dat zij uit ermate op hun hoede moe ten zijn, dat de beloften bij deze concentratie gedaan, ook worden nageleefd, want belofte, ook ten aanzien van „meer melkgeld", maakt schuld. Het moet voor de velen, die hun liefde en werkkracht voor hun eigen bedrijf - ook door het personeel - gege ven hebben, toch wel een tragisch moment geweest zijn, toen de fluit van de bo- Vriendelijk verzoeken wij U het abonnementsgeld over 1978 alleen per acceptgirokaart aan ons over te maken Deze acceptgirokaart zult U aan het begin van het nieuwe jaar ontvangen ADMINISTRATIE HOLTENS NIEUWSBLAD Per 1 januari 1978 is onze burge meester, mr. W. H. Enklaar, door de commissaris der Koningin in de provincie Overijssel de waarne ming van het burgemeestersambt van de gemeente Stad Delden op gedragen. In de gemeente Stad Delden is het burgemeestersambt vacant ge worden in verband met de benoe ming van de burgemeester aldaar, mr. J. W. M. Rade maker, tot burgemeester van de gemeente Leusden. In overleg met de wethouders van de gemeente Stad Delden heeft de commissaris der Koningin in deze Advertentie-adviseur W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur provincie onze burgemeester ver zocht zich met de waarneming van het burgemeestersambt van Stad Delden te willen belasten. De waarneming van het burge meestersambt in Bathmen in 1960 en dat van Heino in 1971 is het thans de derde maal, dat mr. Enklaar is geroepen in een andere gemeente als waarnemend burgemeester te willen fungeren. De burgemeester verklaarde, des gevraagd, dat deze waarneming" meer als een ondersteuning moet worden gezien van het in de ge meente Stad Delden alleszins ca pabele bestuur. Het besturen van een gemeente met twee be stuurders is op zichzelf een minder gewenste situatie om tot be sluitvorming te komen, waarom aanvulling van het college met een derde man verkieselijk kan wor den geacht. Mr. Enklaar achtte zijn benoeming tot waarnemend burgemeester Burgemeester Mr. W.H. Enklaar. van Stad Delden weliswaar een verzwaring van zijn taak, doch hij meende, dat hij het beroep, dat op hem werd gedaan door de commissaris der Koningin, niet onbeantwoord mocht laten, omdat een effectieve taakverdeling mo gelijk moet zijn. Hij zal, zo verze kerde hij, de te behartigen belan gen van de gemeente Holten niet onder zijn nieuwe verantwoorde lijkheden laten lijden. De melkrijders die voor de laatste keer de melk afleverden bij „De Vrijheid". Ruim 71 jaar nadat bij de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" an de Stationsstraat te Holten de eerste melk werd aangevoerd, om precies te zijn het was in oktober 1906, reden zaterdagmorgen voor de laatste keer de melkrijders langs de boerderijen in de ver schillende buurtschappen (en nog enkele in het hart van het dorp) om de melk op te halen voor levering aan het bedrijf dat met ingang van 1 januari a.s. dicht gaat en dit betekent dat met ingang van 26 december de melk van de Holtense Coberco leveran ciers en Markelo en Bathmen wordt verwerkt. De laatste 30 literbus werd za terdagmorgen „gestort" door Jan Hendrik Ebrecht (51) uit de Schoolstraat te Holten die van 1941 tot 17 januari 1974 op „De Vrijheid" werkzaam was als monsternemer, karnemelktapper, 2e botermaker en van plm. 1950 tot 1974 als melkontvanger. He laas werd hij op 17 januari 1974 bij een ongeval op het bedrijf zo ernstig aan zijn ogen gewond dat hij niet meer kon werken. Aan de voorgevel van het bedrijf was zaterdagmorgen een groot spandoek aangebracht met het opschrift: „Coberco sluit dit ge bouw, daarom zijn wij allen in rouw" Van deze rouw (grote spijt) ga ven de melkrijders (ook mede namens de leveranciers) blijk door het dragen van een zwart petje. Ook hing er een beschei den vlag halfstok en werd in een zwarte melkbus een doek verbrand met het opschrift 1906: opgericht; 1931: 25 jaar bestaan; 1972: naar „Coberco"; 1977: 24 december einde. De heer H. Stegeman, voorzitter van het district Holten/Coberco, mede sprekend namens de le veranciers in Holten, noemde zaterdag 24 december geen zwarte maar wel een historische dag, waar we als veehouders al lemaal zelf naar toe hebben ge werkt en geleefd omdat het nu eenmaal niet anders kon. De tijd waarin we als boeren van onze plaatselijke coöperatie de dienst uitmaakten is voorbij en we komen allemaal verder van de zaak af te staan. De heer Stegeman richtte zich in zijn toespraak in 't bijzonder tot de personeelsleden, waarvan het merendeel reeds een groot aan tal jaren op „De Vrijheid" heeft gewerkt en hij wenste hen op de Cobercobedrijven in Rijssen, Wierden, Markelo of Bathmen een goede toekomst en arbeid svreugde. Het bestuur van het district Holten heeft er voor ge vochten om sluiting van „De Vrijheid" te voorkomen maar het is niet gelukt. Wel heeft men nog weten te bereiken dat ook bij die leveranciers die nog geen melktank hebben de melk toch (nog) zal worden opge haald. Stegeman wenste tenslotte de veehouders/leveranciers een goede toekomst en boodt als blijk van herinnering aan de melkrijders en het personeel een foto van „De Vrijheid" aan. terfabriek haar laatste to nen de lucht in blies. „En reken d' uitslag niet, maar telt het doel alleen" (Tollens), mag dan wel een oud-Hollandse spreuk zijn. De uitslag/uitkomst is voor onze hardwerkende boe renbevolking toch wel van grote essentiële betekenis. (w. b.) Toen ik mij zette om voor u, burgers van Holten, een nieuwjaarswens te schrijven, viel mijn oog op een ge schriftje van het stedebouwkundig bureau Zon en Seppen, dat de titel droeg, welke ik hierboven stelde, „Stilstaan in de stroom van de tijd" doen wij, dacht ik, zeker bij de jaarwisseling. V/ij bepalen ons erbij, hoe zeer de tijd als zand door onze vingers glipt, hoezeer, deze publicatie volgend, alles stroomt - panta rei - zoals een Griekse filosoof uit de oudheid reeds onder kende, alles verandert van ogenblik op ogenblik, van jaar tot jaar, in een eeuwige (golfbeweging van groei, bloei en ondergang. Het is met de tijd, als met de zee, welke, zoals Willem Kloos dichtte, voortklotst in ein deloze deining. In dit voortstromen van de tijd marke ren wij op 31 december even de pas, wij zien om, ge denkende wat het jaar ons bracht en wat het ons ont- nam. Dierbaren uit de naaste kring zijn niet meer, illusies gingen verloren, anderzijds ontstonden vaak nieuwe perspectieven en werd ons leven verrijkt door kostbare ervaringen. Zo is de overgang van uur op uur, zoals wij u deze op 3i december des nachts om 12 uur beleven, voor een ieder verschillend, maar allen willen wij stilstaan in de eeuwige stroom van de tijd, ons daarbij afvragende wat het nieuwe jaar ons brengen zal. Een ieder gaat met zijn eigen herinneringen en zijn eigen verwachtingen op de oudejaarsavond over de drempel van de tijd, met zich mededragende zijn her inneringen en zijn toekomstverwachtingen. Ik heb er behoefte aan, U, allen, die Holtenaren moogt zijn, heel veel goeds toe wensen in de nieuwe tijdskring, die op 1 januari e.k. begint. Stilstaanin deze stroom op oude jaarsavond moge ons allen, u en mij, er van doordrin gen, dat ons ook in het nieuwe j aar weer een opdracht wacht, om de naaste te dienen, om in goede burgerzin, datgene te doen, waartoe de gemeenschap ons roept, in onze gemeente, in onze verenigingen en, in engere zin, in ons gezin. Stilstaande in deze onstuimige stroom van ons leven en van onze samenleving mogen wij er ons van bewust zijn, dat het jaar 1978 in de verbondenheid met onze medemens, met name hen, die op ons pad zijn gekomen of zullen komen een goed jaar zal kunnen worden. Moge 1978 voor u een jaar onzes Heren worden. „Zo zij dan zonder vrees voor wat gaat komen die in de overgang van uur op uur zich toebetrouwt aan 't God delijk bestuur waann wat was en wordt is opgeno men." VV. H. Enklaar, burgemeester van Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1