Overijssel sprak zich uit over de nota landelijke gebieden Volkskerstzang in sporthal 't Mossink Opening salon Wander Goede verkoop kerst en nieuwjaarskaarten Grote schade aan ijsclubgebouw Verhoging abonnementsgeld OB la -w m WMm w alBHI If w VHIbV Adve^r™5S« Positieve en negatieve reacties HOLTENS NIEUWSBLAD OPENBARE KENNISGEVING SPREEKUUR lifllTENC UlCIIUfCDI All HULIERj NIEUW jBLAU Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Hohens Nieuwsblad" In verband met de verhoging van de kosten van Ionen en materialen zien we ons genoodzaakt de abonne- meffjf SnVa"i,0I!fS blad ,met inSang van 1 januari 1978 met f-050 per half jaar te verhogen, zodat een abon nement per half iaar f 10.- en een jaarabonnement dan h u Z,f kosx^n- Losse nummers 40 cent. Administra tie Holtens Nieuwsblad. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. VOOGSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur Het bestuur van de ijsclub verzoekt aan Holtenaren die mogelijk getuige ge weest zijn van de vernieling dit te melden event. TELE FONISCH NR. 1600. Men vraagt zich af wat bezielde deze lieden om een gebouw van een plaatselijke vereni ging zo toe te takelen. De verkoop van Kerst- en Nieuwjaarskaarten, met zeer fraaie pentekeningen van het Sikkenstraatje en de korenmolen in Dijker- hoek (die wij in ons blad van vorige week plaatsten) en het boerderijtje Deijk in de Haar en de Ned. Herv. Kerk (in dit blad) loopt bij zonder goed. Het batig saldo wordt gestort in een fonds waaruit men t.z.t. Woensdagavond 21 december a.s. aanvang 19.45 uur, orga niseert de Open Deurgroep Holten, in samenwerking met de plaatselijke koren en H.M.V. een Volkskerstsamenzang. Het is de eerste keer dat ook in onze plaats een dergelijke avond wordt gehouden. In veel grote plaatsen van ons land, blijkt dat er veel belangstelling voor deze samenzangavon- den bestaat. Groot en klein kunnen deze avond bijwonen Als gastsprekers verlenen burg. Mr. W. H. Enklaar en ds. I. de Vrijer hun medewerking. Het is de wens van de Open- Deurgroep dat velen deze avond zullen bijwonen. Er is gezorgd voor zitplaatsen en de toegang is gratis. Open deurgroep Holten. Tussen vrijdagmiddag 11 uur en zaterdagmorgen pl.m. 12.00 uur, hebben ver nielzuchtige jongens grote schade aangericht aan het clubgebouw van de IJsclub ,,De Noordpaal" aan de Dorperdijk. Rondom werden alle ruiten met stenen ingegooid of in geslagen. De vandalen kro pen door de ingeslagen rui ten naar binnen en sloegen in de keuken een opberg- kast in elkaar. De schade wordt geraamd op f800.-. Een paar weken geleden werden ook reeds enkele ruiten vernield. Er is van de vernieling aangifte gedaan bij de politie. Namens het gemeentebestuur werd de familie Drent gefeliciteerd door burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Nadat hem de sleutel op een keurig versierd kussentje was aangeboden door kleinzoon Wander (nog geen 2 jaar heeft kapper Wander Drent sr. maan dagmiddag het nieuwe be drijfspand Oranjestraat 18 officieel geopend. Na het openingsceremonieel zei de heer Drent in een korte toe spraak o.a. dat het dezer dagen 31 jaar was geleden dat hij de eerste klanten mocht helpen. Hij wenste zoon Wander, eigenaar van de nieuwe zaak, en zijn vrouw goede zaken en sprak de wens uit dat hij hun zoon Wander nog eens de sleutel mocht aanbieden voor een kapperszaak. Bij het overhan digen van de sleutel van het nieuwe pand sprak hij,de hoop uit dat zoon Wander nog vele jaren in voorspoed in de nieuwe zaak met liefde voor het vak werkzaam mag zijn. Blij met pand Burgemeester mr. W.H. Enklaar die kwam feliciteren namens het gemeentebestuur zei heel blij te zijn met dit prachtige pand, dat een aanwinst is voor de Oranjestraat in de eerste plaats, maar ook voor het hele dorp en het winkelbestand. Kapper Drent sr.. mag op deze dag terugzien op 31 jaren waarin het hem goed is gegaan. Hij heeft als kapper die z'n-vak verstaat een grote klantenkring opgebouwd en hij is temidden van z'n gezin een gelukkig man. Hopelijk zal ook het geluk voor zijn opvolgers zijn weg gelegd, zo besloot mr. Enklaar. Dank Wander Drent jr. dankte hierna in een korte toespraak zijn vader, waarvan hij heel veel heeft geleerd. Hij was en is nog steeds een en thousiaste werker waarop hij nog vele jaren hoopt te kunnen reke nen. Hij dankte tevens voor de grote belangstelling op deze dag en de geschenken, bloemen en ca deaus die werden aangeboden. Aan burgemeester Enklaar werd een rokertje aangeboden. Onder de ve len die de familie Drent kwamen feliciteren was de oudste klant, de 90-jarige Jan Aanstoot (Pop'n Jan) uit Markelo. Na de opening was er gelegenheid om het nieuwe pand, dat gebouwd werd onder architectuur van het bureau Jorissen te Rijssen, te be zichtigen. Aan de bouw werkten mee: Gebr. Meerman, Vukkink en Zn., Meijerink's Schildersbedrijf, Installatiebedrijf Klein Velderman en G. Koopman, winkelinterieur werd algemeen als een gemis erva- nieuwe uniformen en in strumenten voor korps, drumband en majorettes kan aankopen. De prach tige kaarten zijn verkrijg baar bij 5 zaken (waarvan 1 in Dijkerhoek) die kenbaar zijn aan een raambiljet. Stuur met Kerst of met Oud en Nieuw eens zo'n kaart aan familie, vrienden en bekenden in ons land of waar ook ter wereld. „Als een roue draad in de reactie op de nota Landelijke Gebieden komt regelmatig de vraag naar voren: „wie zal dat betalen?" De financiële haalbaarheid ontmoet veel twijfels, vooral tegen de achtergrond van de huidige eco nomische situatie, aldus de hoofdlijnen uit de Overijsselse reactie op deze nota, die de afgelopen maanden in 38 ge spreksgroepen is besproken. Daarbij is het discussie schema „Ruimte voor groen in Overijssel" meestal op de voet gevolgd. Een andere, steeds terugkerende opmerking, is dat volgens de in sprekers in de nota te veel nadruk wordt gelegd op het handhaven van het huidige landschap. Door deze opstelling wordt dynamiek ontkend. De insprekers gaan ervan uit, dat verandering niet automa tisch verslechtering hoeft in te houden. Aanpassing en vernieu wing betekenen weliswaar verlies van het oude en vertrouwde, maar hoeven op de langere termijn niet tot verlies van schoonheid te lei den. Of, zoals het in één van de groepsverslagen werd uitgedrukt: ,,De plattelandsbevolking krijgt de indruk dat, nu de stadsbevolking zich geroepen voelt naar het platte land te trekken, deze mensen in verzet komen tegen het veranderde karakter van de landelijke gebie den waarin ze niets meer terugvin den van wat staat beschreven in het boekje van Ot en Sien", Het wekt bevreemding dat deze stads mensen (en de niet-landbouwers in het algemeen) zo weinig actief deelgenomen hebben aan de in spraak. De agrarische sector was zeer goed vertegenwoordigd, ter wijl uit de kring van natuur- en mi lieuorganisaties weinig insprekers afkomstig waren. Een aantal groe pen leidt hieruit af, dat „de bur gers" kennelijk geen belangstel ling hebben, of tevreden zijn. Het ontbreken van de dialoog tussen „landbouw" en „natuur en milieu" problemen, en die zich ook te weinig kunnen verplaatsen in de gedachtenwereld van de platte landsbevolking. Onbegrijpelijk vonden de inspre kers het, over hoofdlijnen te moe ten praten, terwijl de details al vastliggen in streek- en bestem mingsplannen. Hierbij speelde eveneens de vraag mee, in hoe- verrre men kon afgaan op een be stemmingsplan, als dat gewijzigd kan worden onder druk van richt lijnen van de hogere overheid. Wat de zonering betreft bestond bij velen de indruk, dat de begrenzing van de zones van de verschillende gebieden in Overijssel nauwkeuri ger omschreven moet worden. Ten aanzien van het „wonen en de ver zorging" zijn de insprekers van me ning. dat in de kernen moet worden voorzien in de woningbehoefte voor iedereen die sociaal of economisch gebonden is aan die kern. Het stel len van economische binding als voorwaarde betekent dat je daar moet wonen waar je werkt. Voor de kleine kernen zou dat rampzalig zijn. Hele dorpen en streken zouden van karakter veranderen, vinden 'de insprekers. Tweede woning Het verschijnsel „tweede woning" wordt vooral afgewezen omdat het niet in overeenstemming is met de wensen ten aanzien van de sociale of economische binding. Daarna ast worden plaatselijke woning zoekenden op die manier uit de markt verdrongen. Over het ge bruik van openbaar vervoer op het platteland is men nogal pessimis tisch': autogebruikers zullen hun vervoermiddel blijven gebruiken. Dit betekent niet, dat insprekers openbaar vervoer niet belangrijk vinden. Instemming wordt betuigd met het voornemen, recreatiepro jecten in de nabije omgeving van de stad aan te leggen, vooral omdat hiermee onnodig autogebruik wordt voorkomen: ook bevordert een goede en snelle bereikbaarheid van dergelijke projecten het ge bruik ervan. Kamperen bij de boer De insprekers gaan er meestal mee akkoord, dat kamperen by de boer is toegestaan, mits in beperkte mate (2 a 3 caravans of tenten) en op voorwaarde dat de sanitaire voorzieningen voldoende zijn. Wel moeten de caravans e.d. door erf- beplanting aan het oog worden onttrokken. Gezien de sterke deelname van agrariërs aan de inspraak is het niet verwonderlijk, dat het on derwerp landbouw grote aan dacht heeft gekregen. In de discus sies zoals die in de inspraakgroe- pen zijn gevoerd, werden talloze aspecten aangesneden, die soms het kader van de nota Landelijke Gebieden te buiten gingen. Ze zijn dan ook zo omvangrijk omschre ven dat daarop hier niet verder kan w orden ingegaan. Zo kon ook slechts heel summier op de reac ties van de hoofdlijnen worden in gegaan. Uit plaatselijke reacties is gebleken, dat velen van de Holter inspraakgroep (nr.,31) zich in de weergave van de standpunten hebben kunnen vinden. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat gedu rende drie maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage is neergelegd het besluit van de raad dezer gemeente d d. 10 okto ber 1977. nr. 587/Vi„ tot vaststelling van de „Verordening op de huis nummering der gemeente Holten". Deze nieuw vastgestelde verorde ning treedt in werking op de dag harer afkondiging. De burgemeester van Holten brengt ter algemene kennis, dat hij verhinderd is op maandag 19 de cember a.s. zijn gebruikelijke spreekuur te houden. Holten. 16 december 1977 De burgemeester voor noemd. W. H. Enklaar. ren. De nota bleek moeilijk leesbaar te zijn. Vaak kon men het wel eens zijn met de algemene doelstelling: bij verder doorlezen kwamen echter zoveel vaagheden of beperkingen naar voren, dat men uiteindelijk toch niet overal met de nota kon instemmen. De indruk bestond, dat de nota was geschreven door „Haagse heren achter een groot bureau" die weinig inzicht ten toon spreiden in de werkelijke problemen van het platteland, zoals de leefbaarheid van kleine kernen en de landbouw-

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1