NS nam ahob in 600ste gebruik HARD LOPEN, NU KOPEN Werkloosheid steeg gering in rayon Deventer Onderzoek natuur en landschap gewest „Midden- IJssel Bijdrageregeling koeltanks verlengd Nieuwe voedernormen rundveehouderij uitvoerig besproken PRIJSVOORSTELLEN VAN BRUSSEL VER ONDER DE MAAT REDT EEN liEVEN Ruilbeurs li Oorzaak seizoeninvloeden HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 DECEMBER 1977 - PAG. 19 EEN PAAR WEGGEGOOIDE KOOLBLADEREN Fotografen kunnen soms van de eenvoudigste onder werpen iets bijzonders maken. Dat blijkt uit deze foto van wat koolbladeren, achteloos op een mesthoop gegooid bij een groenteveiling. Een passerende fotograaf zag er een motiefin voor een mooie vlakverdeling en maakte deze prent. Er is eigenlijk niks bijzonders op te zien en toch is de foto geslaagd. Dat is het geheim van mensen, die met een kamera er op uit trekken om met mooie beelden thuis te komen. Advies van de fotograaf als u 't ook eens wilt proberen: kies wel de bladeren uit van de rode kool om goede zwart-wit- kontrasten te krijgen. „In de komende jaren zijn van (je hogere overheden belangrijke beslis singen te verwachten met betrekking tot de bestemming en het gebruik van het buitengebied. Deze beslissingen kunnen bijvoorbeeld zowel de relatie natuur-Iandbouw betreffen als de uitbreidingsmogelijkheden van kleine kernen. In verband daarmede hebben wij er onze twijfels over of een gefundeerde en zorgvuldige belangenafweging door de provin ciale besturen (Gelderland en Overijssel) inzake de zo gevoelige proble matiek van het buitengebied mogelijk is zonder een voldoende gedetail leerd onderzoek naar een aantal belangrijke aspecten van natuur en landschap". Dit zegt het dagelijks bestuur van het Gewest „Midden- IJsel" in een voorstel aan de gewestraad, waarin het een crediet vraagt van f200.000.- voor het doen opstellen van een onderzoek voor land schapsinventarisatie en -waardering en dat op woensdag, 21 december a.s. aan de orde komt. „In mei van dit jaar is men van de zijde van de rundveeh ouderij overgegaan op een nieuwe rantsoenberekening gedurende de stalperiode van het rundvee. Had deze bere kening oorspronkelijk plaats aan de hand van de zetmee- Iwaarde van de voederproducten; bij het nieuwe systeem gaat men uit van de energieberekening in het veevoeder volgens de Veevoedereenheden Melk (V.E.M.) bij het melkvee en de Veevoedereenheden Vleesvee Intensief (V.E.V.I.) bij het z.g. mestvee. Bij deze systemen is voeder- berekening meer afgestemd op de verschillende diersoor ten. Hierbij wordt o.a. kuilvoer hoger gewaardeerd dan hooi. Over het algemeen kan gezegd worden dat bij dit systeem krachtvoer minder wordt gewaardeerd en ruw- voer hoger". Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de landbouw heeft be sloten de bijdrageregeling ter be vordering van de omschakeling van melkbussen op een koeltank te verlengen (Start d.d. 12 december j.l.). De aard en de hoogte van de bijdrage aan omschakelende landbouwers wier bedrijven in er kende gebieden liggen, zijn niet veranderd. Erkenning van gebieden Op verzoek van een zuivelonder neming kan een gebied worden er kend indien deze op grond van een plan heeft aangetoond dat: - het plan het gehele gebied be treft, waaruit één of meer in dat plan vermelde melkfabrieken, die tot de zuivelonderneming behoren, melk betrekken; - zij op het tijdstip van indiening van het verzoek meer dan 50% van de melk die de in dat plan vermelde melkfabrieken betrekken van landbouwbedrijven naar de fabrie ken in melktanks vervoert; - zij voornemens is alle melk, die de in dat plan vermelde melkfa brieken betrekken van de land bouwbedrijven in melktanks naar die fabrieken te vervoeren. Ten aanzien van een erkend gebied dient een zuivelonderneming zich bij overeenkomst te verplichten de vereiste omschakeling op aanvoer van de melk in koeltanks vóór 1 ja nuari 1982 te hebben voltooid. De zuivelóndememingen kunnen tot 1 juli 1978 een verzoek tot er kenning van een gebied indienen bij de Directeur Bedrijfsstructurele Aangelegenheden van het ministe rie van landbouw en visserij. Aanvragen van landbouwers Landbouwers die een bedrijf heb- Dit zei de heer G.J. Lubbersen. be- drijfsvoorlichter rundveehouderij te Bathmen, in de dinsdagavond in café-restaurant „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek gehouden druk be zochte vergadering uitgaande van de bedrijfsvereniging en de afde lingen van O.L.M. en C.B.T.B. in de gemeente Holten. Aanpassing diersoort Overigens verandert er niet zo heel veel. Het geheel is beter aangepast aan de diersoort, aldus de heer Lubbersen, die aan de hand van een op het doek geprojecteerde ta bel de voederwaarde van de ver schillende gewassen aan zijn ge hoor duidelijk maakte. Voor de veevoeding in de winter moet de boer trachten zoveel mogelijk win- tervoer te winnen en vervolgens een voederbalans opmaken uit gaande van zijn rundveestapel. Hij koos als voorbeeld een bedrijf van 15 ha. met 30 melkkoeien, 8 pinken en 10 kalveren en ging daarbij uit van 180 staldagen. En als voeder- voorraad 8 ha. voordroogkuil I, 9 ha. voordroogkuil II, 2 ha. snijmais en 2 ha. hooi. Advisering Via de controlevereniging kan de veehouder dan door middel van een advies volgens een computers ysteem een overzicht ontvangen hoeveel hij aan krachtvoer moet bijvoeren. De heer Lubbersen noemde dit van groot belang voor de meikgift, want de melkprijs is toch ook niet zo slecht meer, dat men op krachtvoer zou moeten be sparen. Hij ging voorts uitvoerig in op de voedernormen voor de z.g. „nieuw melkte koe" en de hoeveel heid A-voer, standaardvoer met een matig eiwitgehalte. Wanneer alleen voordroogkuil gevoederd wordt is geen krachtvoer nodig, maar kan men b.v. volstaan met pulp bij te voeren Met de voorlich ter kan de veehouder de voederba lans van te voren opzetten. Bij de afgekalfde koe is het 'volgens de heer Lubbersen noodzakelijk de eerste drie maanden goed kracht voer toe te dienen Nadien moet deze gift bepaald worden aan de hand van de kilogrammen melk die zo n koe geeft. Uit in de maand mei genomen 33 kullmonsters in Holten en Bath men is gebleken, dat deze van beste kwaliteit waren. In juni bleek uit toen genomen monsters, dat de kwaliteit aanzienlijk was gedaald In juli was dat weer iets beter. De bemonsterde snijmaiskuilen kwa men nauwelijks aan het gemiddel de. Wijze van verstrekking De heer Lubbersen ging tenslotte nog in op de manier waarop in de winter de krachtvoerverstrekking kan plaats vinden. In de melkstal (ligboxenstal) of aan het voerhek (b.v op de deel). In Twente wordt momenteel op 4 a 5 bedrijven een systeem toegepast waarbij de die ren voorzien van een zendertje zich zelf voeder kunnen toedienen. Het is echter een kostbaar systeem, waarvan men de praktijkervaring nog beter even kan afwachten Wel is het wenselijk de drachtvoergif- ten te verdelen naar de mate van hoog of laag producerende dieren. Na zijn inleiding had nog een uit voerige gedachtenwisseling plaats over de door de inleider besproken onderwerpen Voorzitter A. van de Brink van de bedrijfsvereniging bracht hem tenslotte dank voor ■sijn uitvoerige uiteenzettingen. Met het in werking stellen van automatische halve- overwegbomen(ahob) op de kruising van de Heilaar- 'straat te Breda met de spoorlijn Breda- Roosendaal nam NS de 600ste ahob in gebruik. Het is dit jaar tevens een kwart eeuw geleden dat de ahob in Neder land werd geïntroduceerd. In 1953 werd de eerste ahob te Blauwkapel bij Utrecht op de toendertijd druk ste overweg in Nederland ge plaatst, ter vervanging van de door mensenhanden bediende „hele" overwegbomen. De invoering van de ahob betekende voor de auto mobilist een aanzienlijke tijdsbe sparing. De wachttijden liepen te rug van gemiddeld 3 minuten tot slechts 50 seconden. De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemee nschap) heeft voorgesteld de EG-landbouwprijzen voor het komende jaar te verhogen met nauwelijks 2%. Het Landbouwschap is teleurgesteld en constateert, dat de voorstellen ver achterblijven bij hetgeen door de georganiseerde landbouw als nood zakelijk wordt geacht. De Europese boerenorganisaties hebben via het COPA (het overkoepelend orgaan) een prijsverhoging gevraagd, die ge middeld neerkomt op 4 1/2 5%. Het landbouwschap acht dit voor de Nederlandse land- en tuinbouw aan de lage kant. Het landbouwschap constateert dat de voorgestelde prijsverhoging van gemiddeld 2% betrekking heeft op de richtprijzen, terwijl het interventie prijsniveau minder zal stijgen Het komt erop neer dat de waarde van de Instrumenten om de richtprijs voor de boeren te halen verzwakt is. Sindsdien is de automatisering ge staag voortgezet. Op dit moment telt Nederland in totaal nog rond 200 overwegen in reizigerslijnen. Dit aantal is constant dalende; de laatste jaren met gemiddeld 20 per jaar. Momenteel zijn rond 1600 overwegen beveiligd: 200 met „hele bomen, 600 met automatische halve bomen en 800 met automa tisch knipperlicht installatie (aki's). De 400 niet beveiligde over wegen liggen grotendeels in niet verharde wegen. De ahob-installatie heeft gedu rende z'n 25-jarig bestaan bewezen een effectief systeem te zijn dat vei ligheid combineert met minimaal oponthoud voor het wegverkeer. Bij gediciplineerd weggedrag zijn aanrijdingen op deze overwegen praktisch uitgesloten daar de ap paratuur „fail-safe" is d.w.z. dat ze in geval van storing in werking treedt. Helaas blijken nog steeds te veel weggebruikers de verleiding niet te kunnen weerstaan de over weg tijdens het naderen van een trein zig-zaggend te passeren. Dit eindigt vaak katastrofaal daar voor deze manoeuvre slechts luttele se conden beschikbaar zijn. In 1975 moesten elf en in 1976 zeven men sen deze waaghalzerij met de dood bekopen. Het totale dodencijfer op overwe gen is vrij constant en beweegt zich reeds jaren rond de 50, ondanks de toename van het gemotoriseerde wegverkeer en verhoging van de treinfrequentie. Het NS-beleid is er op gericht het aantal overwegen te doen verminderen door a. geen uit breiding van het aantal gelijk vloerse kruisingen tussen rail en weg toe te staan, b. de aanleg van vrije kruisingen te bevorderen, c. overwegen te combineren b.v. bij ruilverkavelingen. Het automati- senngspoces van NS loopt nog tot omstreeks 1985. In die tijd zullen vrijwel alle bediende overwegen (thans nog 200) door ahob's of aki's worden vervangen. Van de 400 niet beveiligde overwegen komen er nog rond 100 voor een aki in aan merking ben. dat ligt in een erkend gebied, kunnen tot 1 juli 1980 een aanvrage voor een bijdrage in de kosten van de omschakeling van melkbussen op een koeltank indienen. Onder bepaalde voorwaarden kan een bijdrage van f, 1.500.- worden ver leend in de kosten van een koel tank van tenminste 700 liter en ten hoogste 1700 liter. Bovendien kan een maximale bijdrage van f. 3.000.- worden verleend in de kos ten van investering in de bouw en inrichting van een melkkamer, een melkleiding, een weidetank, een doorloop melkwagen en rein- igingsapparatuur. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij de melkfabriek en bij de districtbureauhouder van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen. Aan vraagformulieren moeten worden ingediend bij de districtbureau- houder. Het D B. heeft zo zijn twijfels over het door de provincie Overijssel cq Gelderland verrichtte onderzoek ten aanzien van natuurlijk milieu en landschap in het kader van de voorbereiding van het Streekplan IJsselvallei c.q. OostrOveryssel. Voor het gewest en de afzonderlijke deelnemende gemeenten houdt deze situatie grote onzekerheden in met betrekking tot de gewenste en noodzakelijke ontwikkeling van het buitengebied, alsmede ten aan zien van de opstelling dan wel aan passing van de bestemmingsplan nen buitengebied. Over de hoogte van de kosten kan het D.B nog geen duidelijkheid verschaffen. Duidelijk is wel. dat in ieder geval gerekend moet worden op het hier- vorengenoemde bedrag van twee ton, dat in één keer wordt afge schreven op het dienstjaar 1977. Men wil het onderzoek landschap sinventarisatie en waardering in 1978 uitbesteden. Het dagelijks be stuur van het gewest heeft voorts commentaar uitgebracht op de Nota Landelijke Gebieden. Daarin wordt ondermeer de vraag gesteld (een vraag, die ook door de vele ge spreksgroepen is gesteld) of de ty pering van de aangegeven zones (de landschappelijke gebieden) niet te globaal is waardoor het ver schil in die gebieden binnen de zo nes hiermede onvoldoende tot zijn recht komt. Verwacht wordt, dat, mede door de weerstanden vanuit de agrarische sector, de ontwikke ling van de nationale landschap sparken een vrome wens blijft. Met betrekking tot de kleine ker nen wordt onder meer opgemerkt, dat het voorzieningsniveau slechts is te handhaven by een aan tal inwoners dat uitgaat boven de bevolkingsaanwas. overeenko mend met die van het criterium van de economische en/of sociale binding Voor de beleidsdoelen als voorziening dagelijkse behoeften, aanwijzen van ondersteuningsker nen, voorkoming sluiting scholen l.o. en kleuteronderwijs, verschaf fen vervoersmogelijkheden naar die scholen, handhaving openbaar vervoer en rendabele vormen van detailhandel, zullen op zo kort mo gelijke termijn voorstellen moeten volgen tot de mogelijke realisering van deze voornemens, aldus in het kort deze nota. Onder dit motto zal aanstaande zondag (18 dec) een hardloop wedstrijd plaatsvinden ssen de 3 discjockey's van bar-dancing "De Wippert", en bezoekers van bo venstaande dancing. Om 1 uur zal het startschot gelost De werkloosheid onder de manne lijke beroepsbevolking is de afge lopen maand in het rayon Deven ter met 30 en in de gemeente Hol ten met 9 werknemers toegeno men. Er is in deze maand in de to tale werkloosheid onder de man nen niet veel veranderd. De ge ringe toename is deels seizoenma- tig (landbouw en horeca) en deels incidenteel. De vraag is echter sterk afgeno men, ook voor een deel seizoenma- tig (bouw 41 en horeca 22). In de metaal lijkt de werkgelegenheid eveneens terug te lopen, gezien de vraagdaling in die sector. Het aan tal werkloze jongeren tot 23 jaar is deze maand vrijwel gelijk gebleven. Vrouwen De daling van de werkloosheid on der de vrouwen kwam geheel ten goede aan kantoor- en onderwij zend personeel. Overigens nam ook de vraag naar vrouwelijk personeel flink af. De daling was het grootst in de sector handel. Ook de werk loosheid onder de jeugdigen nam iets af, terwijl het aantal afgestu deerde meisjes daalde van 175 naar 150. De werkloosheid van mannen per gemeente in het rayon Deventer bedroeg in absolute cijfers en in procenten van de mannelijke be roepsbevolking per eind november als volgt. Tussen haakjes de cijfers van oktober. Bathmen 14is 2.3% (15 is 2.5%), De venter 770 is 4.6% (765 is4.6%), Die- Hij doet ons denken aan Wim Kan die in een oudejaarsconferentie eens zei: „A merry Christmas en een hengst op nieuwjaarsdag". penveen 50 is 3.1% (41 is 2.6%), HOLTEN 48 is 3.4% (39 is 2.8%), 01st41 is 3.0% (46 is 3.4%) en Raai te 150 is 4.3% (137 is 4.0%). worden door de eigenares van het O.A.D. busstationsrestaurant Hol ten. Het parcours zal van daaruit langs Dikkie Down", naar bar- dancing "De Wippert" lopen. De gene die belangstelling hebben om mee te lopen worden om plm. 12.15 uur verwacht aan de Wippert van waaruit vervoer naar Holten ver zorgd wordt. Er zijn geen kosten aan verbonden en er is o.a. voor de gene die het eerst aankomt en in het café een pilsje koopt, een mooie beker beschikbaar gesteld krijgt. De spelregels zijn: le. U mag niet verkeren onder in vloed van al te sterke dranken en drugs. 2e. Er wordt niet gelift. 3e. U mag geen omwegen maken die langer dan 10 km zijn. 4e. Niet op klompen lopen (dit vanwege het lawaai) 5e. Kostuum is geheel vrij. 6e. De discjockey's voor de (plat)voeten lopen. Deze discjockey's zijn (voor degene die ze nog niet kent). Wim Beumer alias Tony Turner (Praatpaal 112), Dinant Veneman alias Mister Dynamite (sportle raar), Ab Braakman alias Dracula (dienstplichtige soldaat). Bij aankomst van de hardlopers zal een begin gemaakt worden aan de nationale zondagmiddag gebeur tenis in de Wippert. N.B. (Onder weg zal een EHBO post aanwezig zijn voor de eventuele blaren, deze zal gesponsord worden door een welbekende fabriek uit Groenlo.) De Twentse Verzamelaars Vereni ging Alg. Secr. Ravelstraat 20, Tel 05490-1 18 03. organiseert op zater dagmiddag 17 december van 2-5 uur een ruilbeurs van: Postzegels postzegel-automaatboekjes, eers- tedagenveloppen, munten etc. ir gebouw De Trefhoek, Ootmarsum sestraat247, te Almelo. Elke ver zamelaar is er van harte welkom. IkumsTnieR NiEJRSÏICHïiNG Nederland i 'f*-'

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 19