Landbouwschap reageert negatief op nota landelijke gebieden Woninginrichten volgens een zoveel-jaren-plan W aar gaan we heen HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 DECEMBER 1977 - PAG. 17 De land- en tuinbouw is bezorgd over de vele structuur schema's, structuurschetsen en andere planologische be leidsvoornemens, die door de regering worden gepubli ceerd en die de procedure van de planologische kernbeslis sing moeten doorlopen. De door de regering gepubliceerde Nota Landelijke Gebie den bevat een eenzijdig ruimtelijke benadering van het platteland. Een dergelijke benadering houdt onvoldoende rekening met de beperkingen die door de maatschappelijke ontwikkelingen en door wetgeving en overheidsbeleid op andere terreinen aan de realisering van ruimtelijke wensen worden opgelegd en is daarom niet verantwoord. Mensen die voor hun maatschappelijk bestaan geheel afhankelijk zijn van de produktiefunctie van het landelijk gebied, kun nen niet leven in de schaduw van abstracte beleidsuitspra ken waarvan de concrete gevolgen, laat staan de gevolgen van het concrete geval, nog niet bekend zijn. Aldus de reactie van het Land bouwschap op de door de regering gepubliceerde Nota Landelijke Gebieden en de daarbij behorende Structuurschets voor de Lande lijke Gebieden. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in de openbare vergadering van 7 de cember 1977 een standpunt ten aanzien van de nota geformuleerd. Dit standpunt wordt aan de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voorgelegd. Het Landbouwschap vraagt zich af of redelijkerwijze nog van iemaïid verwacht kan worden alles te be vatten wat in de planologische be leidsvoornemens van de regering is geschreven. Bovendien rijst de vraag wat hun werkelijke uitwer king is op de duidelijkheid en de doorzichtigheid van het openbaar bestuur. De procedure en de rechtsgevolgen van de planologische kernbeslis singen zijn nog op geen enkele wijze wettelijk geregeld. Deze beslissin gen zullen niettemin een rol spelen in het beleid, al blijft de vraag welke deze rol precies is. Verschil lende uitspraken kunnen op meer dan een wijze worden uitgelegd. Het was de bedoeling dat de inhoud van de Nota Landelijke Gebieden in brede lagen van de bevolking beoordeeld zou worden. Die opzet is volgens het Landbouwschap voor wat de agrarische bedrijfsge- noten betreft niet geslaagd De nota is voor „leken" moeilijk te be grijpen. De voorbereiding van de inspraak heeft in het afgelopen zo merhalfjaar moeten plaatsvinden. De bedrijfsvoering in de land- en tuinbouw heeft slechts aan weini gen de mogelijkheid geboden vol doende tijd te besteden aan de be studering van de Nota Landelijke Gebieden. Het Landbouwschap neemt deze bezwaren hoog op, om dat in de Nota zaken vermeld zijn die voor de land- en tuinbouw ver strekkende gevolgen kunnen heb ben. Inhoud van de nota Het Landbouwschap constateert een onverantwoorde eenzijdige ruimtelijke benadering van de pro blematiek van de landelijke gebie den. De huidige situatie in de land en tuinbouw illustreert de nood zaak om te komen tot meer inte grale vormen van beleidsplanning. De ruimtelijke aspecten van de land- en tuinbouw kunnen niet los gezien worden van de sociaal- economische en de sociaal- culturele aspecten. De land- en tuinbouw dient zich te kunnen ontwikkelen in het kader van het sociaal-economisch beleid. De aandacht moet gericht zijn op de maatschappelijke verworvenhe den van de agrarische en de overige plattelandsbevolking, die gehand haafd en verder ontwikkeld moet worden. Dit vraagt om een veel bredere aanpak, die aan de behan deling van het ruimtelijke facet vooraf behoort te gaan. Grond als produktie- middel Voorde land- en tuinbouw is grond een wezenlijk en onvervangbaar produktlemiddel. Het Landbouw schap heeft geconstateerd, dat de daaruit voortvloeiende positie van de land- en tuinbouw in de Nota Landelijke Gebieden onvoldoende onderkend wordt. Landbouwbeleid en ruimtelijke ordening In de Nota Landelijke Gebieden is volgens het Landbouwschap te weinig aandacht besteed aan de verhouding tussen het landbouw beleid en de ruimtelijke ordening. .Tuist die verhouding zou in combi natie met het bijzondere karakter van de grond de basis moeten vor men van de beleidsuitspraak in de nota, volgens welke de functie van de landbouw en die van de natuur en landschap minstens op het ni veau van de bedrijfskavel moeten worden gescheiden. Voorts had duidelijk moeten worden gesteld, dat bedoelde scheiding voor de landbouw een minimum voorwaarde is om te kunnen be staan en te functioneren naar de ei sen van de samenleving en van het door de samenleving gewenste landbouwbeleid. Het Landbouw schap wijst erop, dat de Nota Lan delijke Gebieden voorbijgaat aan het feit dat vanuit het landbouwbe leid en vanuit het ruimtelijk beleid vaak tegenstrijdige eisen gesteld worden aan het agrarisch bedrijfs leven. Een oplossing van dit con flict is volgens het Landbouwschap dringend geboden. Natuur en. landschap In de regeringsnota worden natuur en landschap vermengd en gelijk gesteld. Het Landbouwschap vindt dat strijdig met het dynamische karakter van het Nederlands cul tuurlandschap. Het landschap is in hoge mate een uiting van het maat schappelijk gebeuren; de moge lijkheden voor een doelbewuste landschapsbouw knjgen te weinig aandacht. De statistische benade ring van het landschap geeft on voldoende ruimte aan de medever antwoordelijkheid van de land bouw voor het onderhoud en de verdere ontwikkeling van het cul tuurlandschap. De natuur wordt in de nota behandeld als een ruimte lijke waarde „uit eigen recht". Deze benadering doet volgens het Land bouwschap afbreuk aan de moge lijkheden voor overleg en belange nafweging. In de Nota Landelijke Gebieden wordt voorts te weinig gezegd over de "regeringsvoome- mens om het bijzondere land schapsbeheer wettelijk te regelen. Daartegenover toont de regering bij de uitvoering van het buiten wettelijk beleid met betrekking tot de nationale landschapsparken een voortvarendheid, die niet beantwoordt aan de feitelijke stand van zaken. Bebossing De aanwijzing voor bebossing van grote oppervlakten landbouwkun dig waardevolle grond - met name in het westen van het land en in Zuidelijk Flevoland - roept beden kingen op bij het Landbouwschap. Het acht bebossing van bijzonder produktieve gronden met veel spe cifieke teelten en een hoge arbeid- sbezetting m overwegende mate bezwaarlijk. Een besluit tot bebos sing om de houtproduktie te ver groten is in de eerste plaats een sociaal-economisch vraagstuk en dient daarom niet genomen te worden in het kader van het ruim telijk beleid. Agrarische werkne mers Het Landbouwschap constateert, dat in de regeringsnota volledig wordt voorbijgegaan aan de positie van de agrarische werknemers. Een vergoedingsregeling voor deze groep is noodzakelijk en mogelijk. Het Landbouwschap sluit wat dit betreft aan bij de eerder gedane wens om de belangen van de werk nemers veilig te stellen. Financiering van beleidsvoornemens De Nota Landelijke Gebieden geeft geen opening van zaken over de fi nanciering van de beleidsvoorne mens. Als de plannen niet op rede- lijke termijn uitgevoerd worden, leidt het planologisch vastleggen van toekomstig ander gebruik tot onaanvaardbare bevriezing van de agrarische bedrijfsvoenng Gevolgen voor de landbouw De Nota Landelijke Gebieden be vat een beleid waarbij het maat schappelijk bestaan van de agrari sche bevolking en vele andere be woners van het platteland in het geding is. Daarin ligt volgens het Landbouwschap de reden voor de weerstand vanuit agrarische krin gen tegen de nota. Ook vergroot het abstracte karak ter van de meeste uitspraken de vaak al bestaande onzekerheid: vrijwel niemand is in staat om uitte maken welke"concrete consequen ties er in zijn geval aan verbonden zullen worden. Het in de nota voor gestane beleid wordt veelal zwak gemotiveerd. Zowel de analyse als het onderzoek spelen een onderge schikte rol. Dat verzwakt het reali teitsgehalte van de voorstellen. Gelet op de vele onzekerheden acht het Landbouwschap een beschei den opstelling van de overheid het geven van bestemmingen en de daarbij behorende voorschriften noodzakelijk Als u elke week enkele briefjes van duizend in uw zak kunt laten glijden hoeft u niet verder te lezen. Het gaat namelijk over de mogelijkheden om met een beperkt budget uw woonkamer in te richten of te vernieuwen. Daarbij is het de bedoeling de kosten uit te smeren over een aantal jaren. Bij het werken volgens een zoveel-jaren-plan gaat het erom dat als de laatste hand wordt gelegd het geheel er bijna als nieuw uitziet. Dit wil zeggen dat de materialen en dingen waarmee u begint, een grote slijt vastheid moeten hebben en niet snel verouderen, of dat ze door een lage prijs gemakkelijk kunnen worden vervangen. Alles in één keer van de beste en duurdere kwaliteit kiezen, gaat na tuurlijk niet Als u dat kunt doen, hoeft u niet volgens een zoveel- jaren-plan te werken. Alles van een goedkope en simpele kowaliteit kiezen kan ook niet, want dan is uw interieur bepaald niet mooi Trou wens over een paar jaar staat u dan weer voor hetzelfde probleem, want alles is dan tegelijkertijd verou derd. De oplossing is om een enkel onderdeel van het totaal heel goed te doen en de rest op een koopje In de loop van uw plan gaat u die „rest" dan vervangen door echte mooie dingen. Denkt u maar eens aan de misschien wat ongewoon klinkende combinatie van een fraai leren bankstel, een eenvoudige maar eerlijke gebeitste vloer en een hoogpolig los kleed. Uw kamer krijgt meteen al allure. Dat krijgtrie ook als u een prachtig Concert deventcr jeugdorkest vr. 16 dec Alex. Hegiussch. Het Vlier 1 aanvang 20 uur Chili-avond in de Bergkerk zater dag 17 december 19 uur Een avondje Edgar Allen Poe: Menstraat 2, tel 11637 di 20 dec 20 uur Art Blakey in st. Tropez:l(Gr. Overstr,30) do 15 dec 21 uur YVeihnachtsoratorium Deventer kamerkoor 20 dec. Broederenkerk 20 00 uur. Bowling toernooi in het Deventer Bowling Centrum, Twelloseweg, 18 dec 10-19 u. puzzelrit DMAC: zo 18 dec 14 uur. vanaf CR De Worp, Twelloseweg 5 DEVENTER. Deventer Schouwburg. Grote Kerkhof 1. tel. 11500 - Ruilbeurs postzegels, ma 19 dec 19-21 Wijk- geb V Vlotenlaan. Donderdag 15 december 20 uur - Moeder en haar jongens, een vrolijk muzikaal programma met Marjan Berk, Bill van Dijk, Bob van Leeu wen en The Mother Cookies. Vrijdag 16-december 20 uur - Het Scapino Ballet met Copella van Armando Navarro Maandag 19, dinsdag 20 december 20 uur - André van Duin Revue, lach om het leven. Cinema, Lan aichopstraat 69, tel. 11100 Weekfilm do. 15 t.m. wo. 21 dec. Première - The spy who loved me 12 jr. Filmart vr 16 dec. 22 45 uur - Cesar en Rosalie 16 jr. Nachtvoorstelling za. 17 dec 24 uur Jailhouse Rock 12 jr. Matinee za. 17, zo 18. wo 21 dec 14 uur - De avonturen van pietje bell a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur- za. 18 45 en 21.15 u - zo. 16, 18.45 en 21 15 uur. E.D.B. Theater, Smedenstraat 10, tel. 13615. Weekfilm do. 15 t.m. 21 dec - Dy namite brothers 16 jr. Nachtvoorstelling vr. 16, za. 17 dec. resp 23 en 23.30 uur - Donder over el Paso 12 jr. Matinee za. 17, zo 18 dec. 14 uur - Django de bastaard 12 jr. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur- za. 18.30 en 21 uur - zo 16, 18 30 en 21 uur uxor 1. Brink 20. tel. 18662. Weekfilm do. 15 t.m. 21 dec - ver dwenen in de Bermuda-driehoek (Airport '77) 4e week 12 jr. Nachtvoorstelling vr. 16 dec. 23 uur aaipoesje 16 jr. Matinee zo. 18 dec. 14 uur - Pipo en de piraten van toen a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur- za. 18.30 en 21 uur- zo. 16. 18.30 en 21 uur Luxor 2, Roggestraat 3-5, tel. 18662. Weekfilm do. 15 t.m. di. 20 dec. - Soldaat van oranje - 13e week 16 jr. CyclusvoorsteUingwo. 21 dec 20.15 uur - Spellbound 16 jr. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20.15 uur- za. 18.45 en 21.15 uur- zo. 15, 18.45 en 21.15 uur. Het ei van columbus, Polstraat 76, tel. 12311 Filminternational: do. 15 jan. 't jaar 36. Museum de Waag, Brink 56, tel. 14556. 16 t.m. 8 jan. Expositie De venter foto kring. Geopend: di t.m. za. 10-12.30 en 14-17-zo. 14-17 - t.m 2 apr. Brood eten en koek happen. Woensdag 21 december 14 uur (bij grote opkomst ook 14 45) - Tove»- lantaarnvoorstelling voor de jeugd. Amro-bank, Verzetslaan 20, tel. 10772 - t.m. 19 dec Tentoonstelling goud door de eeuwen heen Geopend ma. t m vr 9-16-do ook 18 30-20- do. en vr 14-16 uur - des kundige toelichting. Kunst Rondom. Openbare Lees zaal, Brink 70. tel. 13506 - t.m. 31 dec. J.K. Spakman, grafiek in ge mengde technieken. Geopend: t.m. vr 10-17.30 en 19-21- za. 10-17 - Marian Hameetman, ke ramiek. Galerij Lenten. Klettcrstraat 25- 27. Epse. tel. 21815 Gepnd wo t.m za 10-17-zo 14-17- t.m. 18 dec Leendert van Dijk. schilderijen. Zondag 18 december 12 uur. koffie concert door Ab Koster, hoorn, Eli sabeth van Malden, piano. Wim van Diemen. viool Galerie Tambaran. Bergstraat 34, tel. 15077 Geopend: do. 19-21 -vr. t.m zo 10- 18 - t.m. 18 dec. Aleid Homan en Rikus v.d. Meer. schilderijen Cave du tertre. Jaarsma Wooncen- trum. Bergstraat 48, tel. 18494. Geopend: gewone winkeltijden (ma. gesloten) - t.m. 31 dec. Andy Allemeersch, olieverfschilderijen. Stadsbibliotheek, Kloosterstraat 3, tel. 16512 Geopend: di. t.m vr. 10-12 en 13- 17-wo ook 18-20 45 - In Deventer gedrukt, in Deventer bewaard 1477-1977. Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675 Geopend: di. t.m. vr. 9-12 en 14-17- za. 13-16 - Tentoonstelling over le ven en werk van Albert Schweitzer. Museum de drie haringen, Brink 55. tel. 14556 - Speelgoed, kostuums en kostuumspoppen. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 9, tel. 19739 - Mechanisch speelgoed uit de collectie Stekelenburg ope ningstijden musea di t.m. za 10- 12 30 en 14-17-zo 14-17 Chez Antoinette. Roggestraat 12, tel. 16630 Geopend: di t.m. 21-3 uur - grafiek tekeningen van theodor. Kunstuitleen, Grote Poot 19, tel. 11848 - Geopend di. t.m vr. 14-18- do ook 19-21-za 10-12.30 en 14-17. Overdekt zwembad, Smyrna- dwarsstraat2, tel. 21864 - Zaterdag 17 december 19-22 uur poloweds- tnjden Kring Overijssel; zondag 18 december 13-16 uur. Clubkam pioenschap "De IJssel" De schalm. Dreef 1, tel. 18130 - Woensdag 21 december 14.30 uur - Kerstviering bejaarden Vrouwencafé, Menstraat 2, tel. 11637 - Do 15 dec. vanaf 20.30 uur. Jazzcafé, Menstraat '2, tel. 11637 - Vr 16 dec vanaf 20.30 uur Kerstversieringen maken in sociaal-cultureel centrum. Brink 30, tel. 11637 - Maandag 19 dec 20- 22 uur Stadion Adelhorst, Vetkamp- straat, tel. 21633 - Zaterdag 17 de- cem20 uk Ga-Eagles - FC VVV Postiljon Motel, Deventerweg 121, tel. 24022 - Vr 16 dec 20.30 uur en za 17 dec. 19.45 uur - Skandina- visch buffet mmv Delta-4 ALMELO. Varossieau. Donderd. vrijd. maand, dinsd. woensd. - Meisjes die er les in geven 16 jr. 14.30 en 20.00 uur Zaterd en zondag 18.45 en 21 00 uur. Zaterdag 23.15 uur - Pornosex in Bangkok 16 jr Zondag 14 30 uur - Karate contra Kung Fu 16 jr. Palace. Donderd. vrijd. maand dinsd woensd 14 30 en 20 00 UUR Première: Orka 12 jr. Zaterdag en zondag 14 30,18 45 en 21 00 uur. - Première; Orka 12 jr wollen tapijt laat leggen en daarop eenvoudige strakke meubels zet. Kamerhoge gordijnen van wand tot wand kunnen ook al weer zozeer de sfeer bepalen, dat u daarmee uw zoveel-jaren-plan kunt aanvangen. Een opsomming van keuzemoge-- lijkheden volgt hieronder. Aan u het plezier van het kiezen. Vloerbedekking Wilt u dit als eerste goed aanpak ken. dan komt een decoratief lino leum, een parket met een los kleed in aanmerking, of natuurlijk een zeer goede kwaliteit tapijt. Een ge schikt soort tapijt is dan fine gauge (keedsj). Dit is een tamelijk plat ta pijt met een zeer dichte pool van enkele honderdduizenden nopjes per vierkante meter. Fine gauge wordt veel gebruikt voor hotels en kantoren. Kijkt u ook eens naar een zware wollen berber, zoals eve neens veel voor projecten wordt toegepast- Wel duur, maar door de lange gebruiksduur eigenlijk veel goedkoper dan u denkt. Zo'n dure kwaliteit gaat 20 a 30% langer mee als u het tapijt vakkundig laat leg gen. Dit wil zeggen eerst de vloer egaliseren, dan elastisch blijvend ondertapijt en vervolgens spannen op tapijtlatjes. Soms moet er op een oude houten vloer eerst hard board, maar dat weet de woningin richter wel. Natuurlijk zijn er nog meer uitstekende soorten, maar dat kan de woninginrichter u ook vertellen. Wilt u aan uw vloerbedekking zo min mogelijk uitgeven, dan moet u het zoeken in een goedkoop tapijt (liefst effen), biezen tegels, kokos, sisal. voordelige vilttegels, een ge beitste vloer of vinyl. Gordijnen Bij gordijnen dient u er aan te den ken dat opvallende kleuren en des sins meestal nogal tijdelijk zijn. Rustige stofjes die weinig aan dacht trekken zijn weinig gevoelig voor mode-invloeden. Dus als gor dijnen een startpunt zijn, moet u zich dat goed realiseren De gor dijnen moeten dan immers lang mee. Neem dan lange gordijnen tot op de vloer Hang ze gewoon voor de radiator Ze nemen wel iets warmte weg, maar zorgen tegelijk voor een uitstekende isolatie waardoor ze toch weer winst aan warmte geven. Een gordijnwand van hoek tot hoek en van de vloer tot aan het plafond brengt de uitvoering van uw plan een heel eind in de goede richting. Vooral kamerbrede of kamerhoge gordijnen zijn voor dit doel erg geschikt. Vindt u gor dijnen niet zo belangrijk, dan zoekt u natuurlijk een simpel stofje, en hoeft u zich aan modegevoeligheid niet te storen U kunt zich heerlijk uitleven, want in uw planning staat toch al dat ze er over een paar jaar weer uitgaan. Bergmeubel Meestal zal een bergmeubel nodig zijn Het voordeel van deze meu bels Is dat ze echt niet slijten U kunt een bergmeubel wat dit be treft daarom tot de „beginartike- len" rekenen. Aanbouwkasten zijn erg handig omdat u bij aanschaf een combinatie naar eigen inzicht kunt maken en de samenstelling later meestal kunt wijzigen. Wel zult u er rekening mee moeten houden dat niet elk aanbouwsys- teem in produktie blijft, zodat later bijkopen problemen kan geven. Een bergmeubel slijt dus niet maar kan wat stijl betreft wel verouderen en dat is ook niet leuk. Er zijn drie mogelijkheden om dit te ontlopen. U kiest voor een uiterst strak be- lijnde kast - zoals een moderne aanbouwcombinatie - zonder op vallende modieuze details of u neemt een „blijvertje" in oude stijl. We denken wat dit laatste betreft aan een ranken- of kussenkast of een sobere eiken Drentse kast. Ais goedkope mogelijkheid noemen we de simpele wand- en montagerek- ken van vuren- of grenenhout, of van gelakt metaal. Deze bergmeu bels zijn zo functioneel dat ze alle modestijlen overleven. Na afloop van uw zoveel-jaren-plan krijgen ze een plaatsje elders in huis, als u zich een fraaie kastenwand kunt permitteren. Eethoek Kijken we nu naar de eethoek dan blijken dezelfde mogelijkheden aanwezig. Bij normaal gebruik is van echte slijtage bij deze meubels nauwelijks sprake of het moet gaan om de lapjes stof op de zittingen. Het modieuze aspect speelt een veel grotere rol. U kunt kiezen uit strakke, eenvoudige meubels zon der opvallende nieuwigheden, een houten tafel met chroombuisstoe- len, een eetgroep in manou rotan of in de tijdloze stijl van Thonct. Het goedkope alternatief is: een keukeneethoek of een oude tafel met moderne klapstoelen van hout of metaal. Kijkt u ook eens naar de mogelijk heid van twee luxe schragen plus een los blad. Een oplossing die da teert uit de vroege middeleeu wen Zitgroep Voor uw zitgroep geldt hetzelfde U kunt uitgaan van een goed leren bankstel dat er zelfs na vijftien jaar nog als nieuw zal uitzien. Of u neemt een houtrijk bankstel waar van de stoffering bestaat uit een voudige losse kussens waarvoor u zelf desnoods nieuwe hoezen kunt maken. Goedkoop is: tijdelijk zitmeubels van het wegwerptype gebruiken, u enige tijd behelpen met „families tukken" en als u erg handig bent „eigenbouw". AVat weegt het zwaarst Welke volgorde u bij het inrichten moet aanhouden is afhankelijk van uw eigen mogelijkheden, van toe vallige situaties en van wat u het zwaarst weegt. De één zal starten met een gebeitste vloer en een kostbaar leren bankstel, terwijl een ander een mooie wandcombinatle of een tapijt in onverslfjtbare prjectkwaliteit bovenaan op z'n lijstje zal hebben staan. Gaat het om vernieuwing dan kan het soms beter zijn om een bepaald meubelstuk dat erg stoort, vroeg tijdig op te ruimen en zich een jaar tje te behelpen.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17